1 7. Kikkers, kano's kookpotten en groene hagedissen 98ct fit Met Andere Woorden 129 B. 69 98 JÊL NACHTSTOP OP BANQUI Terug B.J. GERRESE BENEMEN DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 Gezagvoerder Roy Clee van het transportvliegtuig „Pacific Tra der" van de Engelse chartermaat schappij Transmeridian, dat met een lading voor de Rotterdamse firma Aerocontacts op weg is van Rotterdam naar Zambia, komt met een brede grijns op zijn gezicht uit de cockpit. Met veel moeite wurmt hij zijn koffer uit de stapel bagage van de beman ning. Hij haalt er een korte broek uit en even later heeft hij zijn keurige uniform vervangen door vrije-tijds-kleding met aan zijn voeten gemakkelijke sloffen. Hij ziet eruit alsof hij zo een strand wandeling zal gaan maken. Dat strand ligt onder ons: een zich eindeloos uitstrekkende dorre, droge zandwoestijn. De Sahara. Wanneer ik even later naar voren ga, naar de cockpit, is de stoel van de gezagvoerder leeg. Hij ligt achter op een paar stoelen half soezend een beetje te lezen. Ook Mike Albin, de tweede piloot, is verdiept in een boek. „De moordenaars zijn onder ons" van Wiesenthal. Van tijd tot tijd glijden zijn ogen even langs de instrumenten om te controleren of alles nog in orde is. Maar de automatische piloot doet keurig zijn werk. De boordwerktuig kundige Michael Tunley zit onbewo gen te luisteren naar het geluid van de vier constant dreunende motoren. Van tijd tot tijd steekt hij bijna achteloos even een hand uit om een knopje bij te stellen. Jack Carter, de navigator, zit in zijn hoekje de kaarten bij te werken. De twee andere leden van de beman ning liggen te slapen. Landing Er hangt een landerige sfeer in het grote vrachtvliegtuig. Rotterdam ligt ver achter ons. Malta, waar we een tussenlanding hebben gemaakt om benzine te tanken, is bijna alweer vergeten. Voor ons ligt Banqui, de hoofdstad van de Centraal Afrikaanse Republiek, waar we een nachtstop zullen maken. Maar eerst zullen we dan nog die eindeloze Sahara en daar na nog grote stukken oerwoud over moeten in dat gigantisch grote wereld deel, dat Afrika heet. Ik probeer onder mij iets te ontdek ken, dat interessant genoeg is om de monotonie van de vele uren vliegen te doorbreken. Het lukt nauweüjks. De woestijn onder ons biedt na een kwar tier kijken nog maar heel weinig afwis seling. Er is geen levend wezen te bespeuren en de hoop, dat je daar ergens in dat vergeten land misschien een karavaan van kamelen kunt zien, begint al snel te vervagen. Jack Carter schudt het hoofd als ik hem daarnaar vraag. „In dit gedeelte van de woestijn zul je niets zien dat op leven lijkt", zegt hij. Dan kijkt hij op zijn horloge en daarna op de kaart. „Over een uur komen we bij een nederzetting. Maar ik ben bang, dat je die ook niet kunt zien, want we krijgen slecht weer". 75 jaar ter meuten Weer een aantrekkelijke aanbie ding uit ons tuincentrum vaste planten, éénmaal geplant, voor jarenlang genot en sier in de tuin. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow.) in pot, een klimmer die in herfst en winter massa's oran je-rode bessen geeft (schimmel en rotvrij). Winterhard. Groen blijvende Conifeer (Cham, fletcheri). Zeer geschikt als enkele plant of als haag, zuilvormige groeier. Winterhard. Veronica armstrongi, een sterk vertakt goudkleurig oranjebruin struikje met witte bloemen, bloeit in juni-juli. Deze groen- blijvende heester is zeer geschikt voor kleine tuinen en/of rots tuintjes. Winterhard. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 3 prachtige plan ten stuk voor stuk prima kweekprodukteri, riu per stuk Pak turfmolm van f 3 90 voor f 2,98. Ook maandagmorgen open ItrtlJ Géén tel. of schrift, best. Aan de horizon zijn al stapelwolken te zien. We vliegen van het ene klimaat naar het andere. Van de hete, vochtige hitte rondom de Middellandse Zee, via de droge temperatuur van de Sahara naar het regenseizoen in Centraal Afri ka. Wanneer Jack Carter mij een paar uur later komt vertellen, dat we over de Sahara heen zijn en nu boven het oerwoud vliegen, 'moet ik hem op zijn woord geloven. Slechts hier en daar is tussen de wolken door iets te zien van deze eeuwige wouden, die vanuit de lucht meer weg hebben van velden boerenkool. Hitte Op M'Poko, de luchthaven van Banqui in de Centraal Afrikaanse Republiek, valt de hitte op ons. Toch is de lucht zwaar bewolkt, want we zitten daar midden in het seizoen van de plotse ling opkomende zware regens. Op het vliegveld besteedt men maar nauwe lijks aandacht aan ons. Een detache ment soldaten ligt half slapend op de banken in het stationsgebouw. Zij heb ben net de ere-escorte gevormd voor een officieel gezelschap, dat met een klein straalvliegtuig vertrekt. Voor de rest is er op het vliegveld, waarvan de gebouwen bijzonder modern zijn, zoals De Pacific Trader van Transmeridian met zijn bemanning pp het vliegveld vroeger een Franse kolonie is geweest. Ook aan het menu, dat ons in de eetzaal door een keurig geklede ober wordt gepresenteerd. Minder Frans is de muis, die ik ineens over de vloer van de eetzaal zie wegschieten. Hij ver dwijnt achter een kastje, maar zijn staart blijft zichtbaar. Ik waarschuw de ober. Hij begint te lachen, pakt zijn servet en geeft het beest een fikse mep. Dan pakt hij het diertje bij de staart op en deponeert hem op het beregende terras, waar tientallen grote kikkers heen en weer springen. van Lusaka, de hoofdstad van Zambia, (foto Robert Lantos) 75 jaar ter meulen Uw kapsel blijft de hele dag on berispelijk in model als U deze "Lucky Lady" haarlak gebruikt en's avonds is het zo weer uitgeborsteld. Grote spuitbus "Lucky Lady" haarlak, op alcohol basis ge maakt, plakt en kleeft niet bij vochtig weer. Deze spray, die het haar een natuurlijke glans geeft, koopt U nu voor nog géén één gulden zeventig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze grote spuitbussen "Lucky La dy" haarlak, op alcohol basis, voor een onberispelijk kap sel. Nu extra voor delig De taxichauffeur, die ons van het vliegveld naar het hotel brengt, ont popt zich als een ware snelheidsduivel. Hij wil kennelijk aantonen, dat hij betef is dan die tientallen mensen, die in een half sukkeldrafje op de modde rige paden langs de weg lopen. Met een ijzingwekkende snelheid raast hij over de weg, andere auto's en karretjes passerend waar dat, menselijkerwijs gesproken, helemaal niet kan. Als we een paar maal letterlijk de dood voor ogen hebben gehad, tikt Roy Clee hem op de schouder met de mededeling, dat hij niet ettelijke duizenden mijlen heeft gevlogen om zich hier te pletter te laten rijden. De chauffeur grijnst met zijn volle gebit, maar hij Ynindert inderdaad vaart. Hij heeft kennelijk zijn doel bereikt. Trotse loop Banqui ligt eigenüjk midden in het oerwoud. Aan weerskanten van de weg staan de hutten, soms van steen met een dak van golfplaten, maar ook vaak van leem en hout, waartussen op de open vuren wordt gekookt. Vrouwen hurken bij de kookpotten. Kinderen spelen tussen de kippen en de mannen staan langs de kant van de weg zonder belangstelling te kijken naar het schaarse verkeer. Wat mij steeds weer opvalt is de snelle, trotse loop van deze mensen, een manier van lopen, die duidelijk bewijst, dat zij gewend zijn grote afstanden af te leggen. Zelfs de vrouwen, die grote en zware lasten op hun hoofd dragen, bewegen zich met deze trotse, soepele en ogenschijnlijk gemakkelijke gang. Het Rockhotel in het centrum van Banqui, een centrum, dat alleen her kenbaar is aan enkele grote gebouwen en wat modernere huizen, ligt aan de oever van de brede, traagstromende Ubangi. Wanneer we ons wat hebben opgefrist, gaan we in de tuin van het hotel, aan de rand van de rivier zitten Aan de overkant ligt de Kongo. Dan beseffen we ineens ten volle, dat we in het hart van Afrika zitten, midden in de oerwouden. De avond begint te vallen eh miljarden krekels beginnen in der bomen hun door de trommelvliezen snijdend concert. Op de rivier pedde len fors gebouwde negers, alleen ge kleed in een lendendoek, in de ruwe, uit boomstammen vervaardigde kano's. Van tijd tot tijd begint een van hen te zingen. Het is nog maar moeilijk te beseffen, dat je de vorige avond nog gewoon thuis zat in je eigen, vertrouw de omgeving. Aan de overkant van de rivier, boven de met oerwouden bedekte heuvels van de Kongo, barst een oorverdovend onweer los. Liven later begint het ook bij ons te gieten, een gordijn van regen, di(j loodrecht naar beneden valt. We vinden beschutting aan de open bar, waarbij je moet oppassen, dat je niet achterover leunt, omdat je anders in de tijd van enkele seconden doornat wordt. Even later brengt de ober ons de soep. Ik kan alleen maar hopen, dat hij een ander servet heeft gebruikt om de borden op te wrijven. Overigens blijkt al snel, dat je daar met dit soort dingen moet leren leven, want die ene muis leidt beslist geen eenzaam bestaan. Op het laatst let je er dan ook niet meer op, evenmin als op de grote, groene hagedis, die vlak boven mijn hoofd op de muur rondscharrelt. Als hij maar niet op je bord valt Minder prettig zijn de grote insecten, die door de grote open deuren naar binnenkomen. Ze gaan op de grond in de eetzaal en in de lounge liggen sterven, onmiddellijk omgeven door een immense horde mieren, die zich bezighoudt met het opruimingswerk. Dat is allemaal helemaal niet erg, verzekert de ober ons. Hij voegt eraan toe, dat we zelfs geluk hebben gehad. In het regenseizoen hoeven we niet bang te zijn voor muskieten, al vindt hij het wel raadzaam om de ramen en de deuren van onze kamers goed dicht te houden en de air-conditioning aan te zetten. Wantje kunt nooit weten. Op dat moment ben ik heel erg dank baar voor al die prikken, die ik bij de Rotterdamse G.G.D. heb gekregen. Jan Dijkstra In de zomer die nu bijna achter ons ligt zijn we een paar keer, eerst in de bladen van eind juni en toen door een televisie-uitzending van 4 september, geconfronteerd met wat men noemt de resultaten van „de club van Rome". Deze club bestaat uit een internationaal gezelschap van geleerden en industriëlen, die door het Massachusetts Institute of Technology een uitgebreid onder zoek liet instellen naar onze moge lijke kansen van „overleven" bij de huidige ontwikkelingen. Volgens de studie die met behulp van een computer gedaan werd, waar van de betrouwbaarheid intussen enkele keren werd onderzocht en bevestigd, naderen de bevolkings groei en de industrialisatie de gren zen van het mogelijke. In een uit zending op 4 september werd gesproken van nog zo'n circa 35 jaar dat wij op deze planeet te leven hadden. Intussen heeft Prof. Jay W. Farrester er een boek over geschreven, „World Dynamics". In dat boek beveelt hij als mogelijke oplossing aan het gelijkhouden van de kwali teit van het bestaan. Concrete maat regelen daartoe zouden zijn: het terugbrengen van het tempo waarin natuurlijke hulpbronnen worden ge bruikt tot één vierde van het huidi ge niveau; het halveren van de milieuvervuiling; vermindering van de investeringen met 40 procent; vermindering van de geboortecijfers met één derde; vermindering van de voedselproductie met één vijfde. Vooral dit laatste, schrijft Trouw van 28 juni, lijkt een draconische maat- regel. Honger is altijd de meest doeltreffende rem op bevolkings groei. Maar dit laatste daargelaten (d.w.z. dat we wel heel attent mo gen zijn dat juist hier niet weer degenen die op aarde altijd de klappen hebben opgevangen ze ook nu niet weer te verwerken krijgen) wij zullen „terug" moeten. Dat is duidelijk. Maar daar zal wel de kneep zitten. Wij willen niet graag terug. Ernst Bloch zegt, dat de mens niet gebouwd is om terug te gaan. Hij ziet vooruit. Goed, maar dat voor uit zien kan hem er juist toe bren gen om een stap terug te doen voor het gevaar dat hem bedreigt. Voor het eerst in de gehele mensenge schiedenis houdt de mens zich zo intens bezig met de uitdaging van de toekomst en dat op zo'n concre te manier. De mens zal bij brood alleen niet leven, zei Jezus. Het brood en de welvaart kan ons verstikken, zeggen de computers van Massachusetts. Er zal iets gedaan moeten worden en er zal een diepere studie moeten komen omtrent de werkelijke kwa liteit van ons bestaan. Meestal is dit begrip toch gehanteerd in materiële zin. Onze geest bleef achter. Rijk, zijn wij arm, ziende, zijn wij blind, zou Johannes (van de Openbaring) schrijven. En ik dacht, dat de ken nis van bovenstaande gegevens (wat ze ook waard mogen zijn) ons des te sterker zouden moeten motive ren om de vrede te zoeken. Medemens. 75 jaar ter meulen De herfst staat alweer voor de deur en daarbij helaas ook de fikse regenbuien, die hij steeds mét zich mee brengtzorg er daarom voor dat U altijd een goede paraplu bij U hebt, het is echt geen overbodige luxe! Solide damesparaplu met 100% nylon bespanning in moderne kleuren, een prima stalen bin nenwerk en een bijpassend fou- draal. Kies uit meer dap 6 frisse unikleuren, nu niet voor f 11,95, maar voor nog géén acht gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fris gekleurde damesparaplu's met solide stalen binnenwerk, 100% nylon bespanning en fou- draal. In diverse mo derne unikleu- Russische invasie op theatergebied Nederland krijgt deze maand een Rus sische invasie op theatergebied te ver werken. Er komen Russische televisie films, solisten van het Bolsjoiballet, het Staatscircus van Moskou en het befaamde ensemble van de Zwarte Zee Vloot. 100 Dansers, zangers en musici brengen een show waarin men behalve de authentieke kozakkendansen met huizenhoge sprongen kan zien, o.a. ook kan luisteren naar de ontroerende legerliederen, zoals „Kalinka". Het is een bijzonder levendige en verrassende show, waarbij men zich een avond in Moskou kan wanen. Alle honderd medewerkers die aan deze show meewerken, zijn zorgvuldig gese lecteerd uit duizenden kandidaten die zich jaarlijks voor deze groep aanmel den. Alleen de allerbeste kozakkenzan- gers worden geaccepteerd. De show is al met veel succes vertoond in Londen en New Yórk en trekt op het ogenblik uitverkochte zalen in Parijs. Deze bij zondere voorstelling zal op zondag 19 september in De Doelen (20 uur) plaatsvinden. Lach zonder te vrezen met een gebit van Gerrese TANDTECHNICUS van 8-18 uur. DINSDAGS De winnaar van de uitgeloofde f 10.— van vorige week is de heer M. Hofstede, Krabbestraat 9, Rotterdam. De oplossing luidt: De gewillige leidt het lot, de onwillige sleept het mede. De oplossingen van deze week moeten op een briefkaart geschreven worden en uiterlijk dinsdag 21 september vóór 12 uur in ons bezit zijn. In de linker bovenhoek vermelden M.A.W. 177. Rondom de genummerde vakjes moe ten woorden van vier letters worden ingevuld. De eerste letter van de eerste negen woorden komt precies boven het nummer, alle andere woorden be ginnen op willekeurige plaatsen, maar ze draaien alle in dezelfde richting rond het nummer, n.l. die van de wijzers van de klok. Bij juiste oplossing leest men in het diagram, van links naar rechts, de namen van acht dran- 1 Vereniging; 2 zeer; 3 bijbels vaartuig; 4 insekt; 5 groente; 6 nerf; 7 wel; 8 int. organisatie (afk.); 9 vulkaan; 10 vogel; 11 zangstuk; 12 vlek; 13 ver driet; 14 vogel of Europeaan; 15 aanw. v.n. woord; 16 lucht; 17 voertuig; 18 afbeelding van heilige; 19 rolprent; 20 vuurtong; 21 open plek in bos; 22 beest; 23 vrouwspersoon; 24 andere naam voor Ezau; 25 advies; 26 over t(jd; 27 Schotse dracht; 28 ruilmiddel; 29 natuur of omdat; 30 wier; 31 ontk. v.n. woord; 32 gade; 33 metaal; 34 Minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne acht geen termep aan wezig om met de Belgische regering te gaan praten over de vestiging van de zwavelkoolstoffabriek van Progfl bij Kallo, vlak tegen de Nederlandse grens. Uit België is namelijk de geruststellen de mededeling gekomen, dat Progil geen gevaar zal opleveren voof de lucht boven ons land, zo heeft minister Stuyt meegedeeld. Als men dan weet, dat diezelfde fabriek van Progil eerst bij Amsterdam zou moeten komen, maar dat de vergunning daartoe werd geweigerd, omdat de Amsterdammers wèl vreesden voor de gevolgen, is deze mededeling van onze milieuminister toch wel stuyt-end. Een commissie, ingesteld door Gede puteerde Staten van Friesland, heeft in een rapport gesteld, dat tachtig pro cent van alle vuilstortplaatsen in deze provincie onaanvaardbaar zijn uit een oogpunt van volkgsgezondheidDe commissie beveelt verbranding van de afval aan als de meest doelmatige en minst schadelijke vorm van vuilverwer king. echt wel een nieuwtje. De chemische fabriek De Toren heeft de chemische fabriek Naarden een proces aangedaan. „Naarden" loost afvalstoffen in het meertje De Lepelaar bij -Naarden en daar heeft „De Toren" hinder van. Deze laatste fabriek eist nu, dat dit lozen wordt stopgezet op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag, dat de daardoor veroorzaakte stank voortduurt. Verder wil „De To ren" schadevergoeding van „Naarden", indien blijkt, dat de door de laatste veroorzaakte stank de bedrijfsresulta ten van de eerste schadelijk beihvloedt. Het komt er misschien nog van, dat een chemische fabriek in het geweer komt om de bevolking tegen stank overlast te bescherming. Voorlopig ziet het daar echter nog niet naar uit. De werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversiteit te Leiden is vorig jaar begonnen met een onder zoek naar wat er tegen luchtverontrei niging wordt gedaan. De werkgroep constateert nu, dat de industrie aan dit onderzoek maar bitter weinig mede werking heeft verleend. De meeste Even een citaatje uit een radio-inter view met Rotterdams burgemeester Thomassen. Er werd hem gevraagd of het inderdaad juist is, dat hij vóór industrialisatie is, maar te weinig aan dacht heeft voor milieuzaken. Burge meester Thomassen antwoordde daar op: „Ik kan daarop heel kort antwoor den: het eerste is waar, het tweede niet. Wij hebben in de tijd van Drees en Lieftinck gehoord, dat we als ge meenten moesten helpen aan de bevor dering van de industrialisatie, omdat we anders ons eten, onze import niet konden betalen. Met straks een 17 miljoen inwoners moet Nederland ver der industrialiseren of we dat nu willen of niet. Ik sta er positief tegenover. Daarbij kan een goed milieu worden gehandhaafdProblemen op het gebied van het milieu kunnen worden opge lost met geld en de nodige technologie mits er maar een goed bestuur is". Kernwoorden in dit betoog zijn: ge handhaafd" en „mits". Bovendien zijn de Drezen ook al van een ander geloof afgevallen. pausennaam; 35 voornemen; 36 pries terkleed; 37 kleur; 38 groot water; 39 tennisterm; 40 plaats in Drenthe; 41 plaats in woestijn; 42 soort vlieg; 43 bekende opera; 44 gevaar; 45 middag; 46 daarna; 47 Romeins keizer; 48 kader; 49 vreemd; 50 overblijfsel; 5.1 oud verhaal; 52 vogel; 53 vaartuig; 54 handvat; 55 vervoermiddel; 56 Spaanse rivier; 57 hoeveelheid; 58 gemeen; 59 vis; 60 deel van pijp; 61 gedicht; 62 wisselborgtocht of vulkaanprodukt; 63 Europeaan; 64 opdracht; 65 boom; 66 onb. v.n. woord; 67 buigzaam; 68 bezit van boer; 69 telwoord; 70 tooi; 71 gade van Zeus; 72 weerklank; 73 hemellichaam; 74 tuinbed; 75 koorts- werend middel; 76 wortel; 77 tel woord; 78 voorzetsel; 79 stijf; 80 lichaamsdeel; 81 tegenslag; 82 kleding stuk; 83 snede; 84 wandelweg; §5 soort literatuur; 86 ongaarne; 87 onge sloten; 88 perceel; 89 ontkenning; 90 deksel; 91 tijdperk; 92 inham; 93 andere naam voor Ierland; 94 lef; 95 kledinggebruik; 96 gedeelte; 97 Vene- tiaanse titel; 98 lekkernij; 99 aardig; 100 rijgsnoer; 101 eigenaar; 102 straf werktuig; 103 civp.rledene; 104 toe gang; 105 opzwelling; 106 schalk; 107 induw; 108 prijzig; 109 stengel; 110 makker; 111 onduidelijk; 112 soort wrok; 113 zwarte stof; 114 soort parvenu; 115 andere naam voor Jeru zalem; 116 gelaat; 117 drietal; 11-8 kledingstuk (afk.); 119 trots; 120 rub bersoort; 121 puur; 122 steler; 123 familielid; 124 verlangen; 125 tabel; 126 verdienste: 127 loper; 128 wijn soort; 129 deel van werKwoord; 130 maatstaf; 131 plag; 132 tijdperk; 133 ongekookt; 134 oorlog; 135 soort anti- De voordelen van een zuiver wollen tapijt vallen iedereen direkt opde kleuren zijn warmer en het is op intensief gebruik berekendzo'n vloer bedekking hebben wij nu in de aanbieding. Een zuiver scheerwollen berber tapijt in een prachtige hoogpoli ge kwaliteit, waar U normaal f 179,50 voor betaaltnu per meter (370 cm breed) voor nog géén honderd dertig gul berber tapijt Neemt U de maat van Uw kamer mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur Ver kopen wij op de 1e etage dit zuiver scheerwollen berber ta pijt, hoogpolig, 370 cm breed, nu per meter

De Havenloods | 1971 | | pagina 7