morgen: Verenigde Naties wijden twee zegels aan rassendiscriminatie Rotterdams Philharmonisch brengt afwisselend seizoen Geen paniek voor de zweefvlieg BAZAR BILLITONFLAT iSEBSEEI V Stevige Acribel gordijn-meubelstoffen nu maar 7.98 HH DE KLERK DE HAVENLOODS, DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971™ 38-500 uit de weg gaan, omdat Laten we eens heel eerlijk zijn. Rotter dam heeft een actieve Kunststichting, waar men in andere steden van ons land wel een beetje jaloers op is. Maar Rotterdam is echt geen kunststad. Men zou kunnen zeggen dat de twee polen waarom het Rotterdamse leven zich afspeelt worden gevormd door de ha ven en de Kuip. Wij zijn de trotse bezitters van de grootste haven en de lelijkste (maar waardevolste) beker ter wereld. Maar er staat in Rotterdam ook een modern concertgebouw dat in Europa zijn gelijke eigenlijk niet heeft. ,JJe Doelen" is in de- vijf jaren van zijn bestaan een enorme stimulans geble ken voor concertbezoek op alle ge bied: naast de klassieke muziek trek ken jazz- en popconcerten telkens vol lezalen. In de eerste plaats is „de Doelen" met zijn prachtig klinkende grote zaal het huis van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, dat in enkele jaren zijn aantal concertbezoekers verviervou digd zag. Dat snelgroeiende publiek stelt zijn eisen, vraagt allereerst om kwaliteit en verder om muziek die aanspreekt en de sleur van alledag een paar uur doet vergeten. Maar er zijn ook andere die eisen stellen: de com ponisten van onze tijd bijvoorbeeld, wier werk, zoals alle muziek, alleen tot geschikt voor de muziek van de 18een leven kan komen, als zij gespeeld 19© eeuw, de tijd waarin het orkest wordt. Ook tegenover hen heeft een van deze samenstelling is gegroeid en orkest als het R. Ph. O. verplichtingen tot bloei gekomen, en zo is elke programma-samenstelling een zaak van wikken en wegen. Selec- Geleidelijk wint thans echter de ge- teren en schiften, vaak ook van com promissen tussen wat men eigenlijk zou willen en wat in de praktijk mogelijk is. Doorsnede De concertprogramma's van het R. Ph. O. vormen over het algemeen een grove doorsnede van de orkestmu ziek van de laatste drie eeuwen. En wanneer het orkest, na de drie feeste lijke promenadeconcerten van de afge lopen zaterdagen, deze week van start gaat met de openingsconcerten van drie van de zeven abonnementsseries, lijkt het programma welhaast symbo lisch. Jean Fournet, sinds 1968 artis tiek leider en met Edo de Waart vaste dirigent van het orkest, opent het seizoen met een programma dat als met zevenmijlslaarzen door de werel den van vóór-klassieke, klassieke en (laat)romantische muziek stapt. De muziek van voor 1600 komt op het repertoire van onze orkesten tot nu toe maar zelden aan bod. Zolang men het symphonieorkest met zijn strijkers, blazers en slagwerkers als één geheel beschouwt is dat ook niet zo verwon derlijk: deze bezetting is bij uitstek dachte veld, dat een symfonieorkest ook te beschouwen is als rijkgescha keerde groep van ruim 100 musici, waaruit allerlei kleinere ensembles ge vormd kunnen worden. Vanuit dit idee is het dan ook te verklaren dat het grote R. Ph. O. zijn abonnementssei zoen inzet met een werk, waaraan slechts 8 koperblazers meewerken: een Canzona voor 4 trompetten en 4 trom bones van de 16e eeuwse Venetiaanse componist Giovanni Gabrieli, muziek dus uit een tijd, waarin het symfonie orkest nog niet geboren was. Een tweede interessant aspect levert het volgende werk op het programma: niet het vioolconcert van Mozart als wel de persoon van de solist trekt daarbij de aandacht. Het is de jonge Koreaanse vioolvirtuoos Yong Uck Kim. In het bijzonder sinds de tweede wereldoorlog is onze westerse muziek gebleken een complete wereldtaal te zijn en het spelen van deze muziek mag allerminst meer als een privilege van musici van deze zijde van de aardbol worden beschouwd. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest wordt overigens al sedert enkele jaren dage lijks met dit feit geconfronteerd: voor de negen Japanse orkestleden hebben Mozart en Tsjaikowski niet meer gehei men dan voor hun Europese collega's. Van 3 tot 7 oktober gaan we naar Parijs Van 3 t/m 6 oktober organiseert De Havenloods weer een reis naar Parijs. Gelogeerd wordt in het moderne Palace Hotel. Tijdens diverse rondrit ten zullen wij u geheel Parijs laten zien; wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gele genheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek: onze reisleider weet daar alles van en de touringcar is steeds ter beschikking. De prijs bedraagt f202.50 per persoon (éénpersoonska mers f 17.50 toeslag), inclusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondrit ten in Parijs, de toer naar Versailles, koffietafels op heen- en terugweg en een groot afscheidsdiner bij Breda. Vertrek zondagmorgen 3 oktober om negen uur vanaf de Westblaak (Rotter dam) tegenover Cinerama. Kaartverkoop aan ons kantoor te ROTTERDAM, Eendrachtsweg 25 en te VLAARDINGEN, Hoogstraat 122. Kantooruren van 8.30 tot 17.30 uur, zaterdags gesloten. Er is niet veel tijd meer, zorgt u dus voor een tijdige inschrijving. Wij garanderen u vier on bezorgde dagen van een tussentijdse vakantie. Mahler (ingang Billitonflat) Vlaardingen vrijdag 24 september van 14.30 tot 22 uur. zaterdag 25september van 9.00 tot 22 uur. Attracties: GRABBELTON - RAD VAN AVONTUUR - HUIS VAN HANS EN GRIETJE - DIVERSE SPELEN. POPPENKAST ZATERDAG VAN 14-15 UUR Na de pauze laat Jean Fournet zich horen op een terrein dat men in Rotterdam nog nauwelijks van hem kent. Van Gustav Mahler gaat deze week de joyeuze vierde symphonie, waaraan de stralende sopraanstem van Annette de la Bije in het laatste deel een extra kleur verleent. Het optreden van het kleine ensemble uit het gróte orkest, waarvan hierbo ven sprake was, zal het komend sei zoen bij het R. Ph. O. een steeds terug kerend verschijnsel zijn. Naast het Rijnmond Kamerensemble, een kamer orkest dat zich voornamelijk met het geven van jeugdconcerten bezighoudt, 'en het reeds jaren bestaande Rijnmond Blaaskwintet en het Philharmonisch Koperkwartet zijn dit jaar ook toene mende activiteiten te verwachten van het ConcertoRotterdam, een klein kamerorkest 'van 12 strijkers en 2 blazers, en voorts van de 3 man sterke Slagwerkgroep Rotterdam, het jonge Rotterdams Blaaskwintet en het Rijn mond Kwartet. Al deze ensembles zullen incidenteel zelfstandig optreden' in Rotterdam en omgeving, onder de beschermende vleugels van het R. Ph. O. Kleinere groepen musici zullen ook worden ingezet bij een project van' hedendaagse muziek, waarvan op dit moment nog niet alle details bekend zijn. Gedacht wordt over een avond met kamermuziek van Igor IStrawin- sky de aan het begin van dit jaar gestorven meester, en voorts onder meer aan een aantal experimentele avonden. Zo is Lucas Hoving, directeur van de Rotterdamse Dansacademie, betrokken bij'de voorbereiding van een avond van klank en beweging en staat een muzikale improvisatieavond op het programma. Deze manifestaties zullen veelal buiten de grote concertzaal plaatsvinden, waarschijnlijk in de hal van „de Doelen", die zich bij uitstek leent voor avonden met een niet-tradi- tioneel karakter. De overweldigende belangstelling voor de Knaakconcerten van het afgelopen jaar is men nog niet vergeten. Kortom, het menu dat het Philharmo nisch ons dit jaar serveert belooft de nodige afwisseling. Drie volle zalen bij de eerste proms en een abonnements verkoop, die er op lijkt te wijzen dat de gemiddelde zaalbezetting van meer Kortgeleden werd mij door de Filatelistische Dienst PTT, Prinses Beatrixlaan 11, 's-Gravenhage een alleraardigst'boekje toegezonden onder de titel „Geposten dan? Het opschrift zegt het eigenlijk al Het boekje geeft met weinig woorden, veel foto's en een leerrijk schema weer, welke weg uw brief maakt voordat hij bij de geadresseerde in de bus valt. Indrukwekkende cijfers geven een beeld van de enorme stortvloed brieven, drukwerken en pakketten die de PTT elke dag te verwerken krijgt; een taak, die zonder vergaande bedrijfsmechanisatie niet meer uitvoerbaar blijkt in het tempo, dat wordt geëist. Het boekje wordt u op aanvraag door de Filatelistische Dienst gratis - zo werd mij verzekerd - toegestuurd.. of afstamming een schending is van de menselijke waardigheid, een verlooche ning van het Handvest en een inbreuk op de Verklaring van de Rechten van de Mens, die tevens een hinderpaal zou vormen voor de vriendschappelijke be trekkingen tussen de volkeren, hetgeen een ernstige bedreiging voor de wereld vrede zou kunnen opleveren. De verzamelaars van het thema Wereld postvereniging zal het interesseren, dat de kantoren te Amsterdam, 's-Graven hage, Rotterdam en Utrecht van 1 t/m komt. Wat de komende veiling u te bieden heeft zult u kunnen zien in de Aan dit hoog-actuele onderwerp wij- luxe-catalogus, die u op aanvraag gratis den de Verenigde Naties op 21.9 twee bevoorraad. Het gevolg was, dat zaj worden toegezonden. Van de over- zegels: voor het kantoor te New York aangezien zegels van 5 Pfennig cmt- zeese gebie<Jen zijn ditmaal de Verenig- de waarden 8 en 13 ct. en voor Genève 11.10 een stempelvlag voeren met het de. Deed men dit niet, dan werden de embleem van de UPU en de tekst: „9 niet voldoende gefrankeerde briefkaar- Oktober Dag van de Wereldpostvereni- ging". De Cura?ao-vaarders zullen vast het standbeeld van Pedro Luis Brioh ken- tarieven op de hoogte!"...). Hele nen, dat bij de westelijke oprit van de kolommen boze ingezonden stukken schipbrug is opgesteld. De radioluiste- waren er het gevolg van. Voor de raars zullen ook wel met vermaak verzamelaars betekende dit, dat een getuige zijn geweest van de radio-oor- eerstedagafstempeling een luxe was, log, waarbij een Curasao's radiostation die /bij de handel duur moest worden te Willemstad op Curasao, de geboor teplaats van admiraal Brion. Dit als antwoord op de snoevende aankondi gingen van de radiostations der omlig gende Midden- en Zuidamerikaanse re publieken. Welnu, op 27 september is het 150 jaar geleden, dat Brion na de val van Santa Martha - hetgeen het eind van het 'Spaanse bewind beteken de op Curagao stierf. Simon Bolivar, de grote vrijheidsstrijder van Zuid- Amerika, schreef in 1815 aan Brion de volgende woorden: „Meh moet 'u, vriend Brion, de eer toekennen, de eerste beschermer van Amerika te zijn". Pas in 1817 stelde admiraal Brion Bolivar door de verovering van het Orinocogebied in staat, de eerste successen te behalen. Ter ere van deze grote Curacaoënaar, zoon van een ge fortuneerd Amsterdams zakenman, verschijnt op 27.9 op de Antillen een postzegel van 40 cent met Brion's portret. kavel van Frankrijk, dat een brief met dan kan ik het u wel bezorgen. Mis- een zegel kopstaande opdruk uit de schien wilt u mij hiervoor een kleine 10 Fr. voorzien om te worden gebruikt 30 september in mijn bezit te zijn. voor de post, die vanaf het ss „Ile de France" per katapult-vliegtuig naar Le Havre zou worden gevlogen. U vindt deze zegel resp. serie in de Yvert, sectie luchtpost nr. 3a resp. 3 en 4. De gespecialiseerde Memel-verzameling van Ing. Becker, bekend keurmeester van Memel, wordt ingezet voor 30.000. Dit, om maar enkele van de duizenden kavels te noemen. Bezoekers, die vorig jaar de tentoon stelling in het Haagse Vredespaleis ten gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties hebben be zocht, konden in het bezit komen van een klein boekje, getiteld Handvest van de Verenigde Naties". Het is voor iedereen, die zich voor dit verzamelge bied interesseert, een onmisbaar na slagwerk, omdat hierin de grondwetten de Volkerenorganisatie zijn veran- 25 Pf zegels kan verheugen, namelijk kerd. de gewone zegel uit de Pres. Heine- Zoals bekend, wijdt de UNO telkens mann-serie en een nieuwe automaatze- een of andere nieuwe uitgifte aan een gel, die met een 60 Pf waarde een der dochterorganisaties dan wel be- nieuwe serie automaatzegels ter ver- paalde werkzaamheden of doelstellin- vanging van de Brandenburger Poorten gen, die de Verenigde Volkeren op 26 inluidt.-De nieuwe zegels dragen ver- juni 1945 in San Francisco in het keersveiligheidsmotieven. Voorts ver- zogenaamde Charter hebben neerge- schijnen op 5.10 in de Bondsrepubliek legd. Dit Charter is een nadere precise- West-Berlijn weer de weldadigheids- ring van de Verklaring der Verenigde De lang van tevoren aangekondigde tariefsverhoging stelde vele Duitse postkantoren op de Dag-X toch nog voor onverwachte moeilijkheden, daar zij op 1.9 niet met de zegels en briefkaarten van het nieuwe tarief wa- Het kón niet uitblijven en het was reeds langs te verwachten: de Michel- Europacatalogus moest eens uit zijn naad barsten. Onlangs hield de redactie in het blad Michel-Rundschau een en- quête, die voor de dag bracht dat het I I X" splitsing toestemde. Het is niet alleen ■X» een kwestie van stijgende prijs en «X> afnemende papierdikte, doch ook van ■X> een handig gebruik en overzichtelijk- •X- heid. Verzamelde men één of epkèle 4 landen, dan was men gedwongen de hele catalogus te kopen en mee te sjouwen naar de ruilavonden. Met de 1972-catalogus kan men nu dat deel aanschaffen, dat men nodig heeft. Men heeft door de splitsing kans gezien hier en daar noodzakelijke aanvullingen op te nemen, die aan de volledigheid UNITED NATIONS S ELIIVÜNER O LA DISCRIMINATION g RACIALE Menigeen zal de schrik om het hart slaan als hij in secten ziet, die een geel-zwarte tekening heb ben. Het is een begrijpe lijke reactie, omdat ieder een in de eerste plaats zal denken aan een wesp. Net als de mensen zijn er ook heel wat dieren die Kijk maar eens in de ei gen tuin of in het bloem perk van het dichtstbij zijnde park hoe doodstil de zweefvlieg vlak voor. een bloem kan blijven staan, om daarna met een plotselinge „ruk" weer een heel eind weg te schieten. lijk herkennen als u op de overlangse strepen op het borststuk let. Het is de pendelzweef'vlieg. Op de foto ziet u duidelijk, dat ze bezig is met haar toi let. Een heel werk, want het gaat er allemaal pijn lijk nauwkeurig toe. Ook een insekt kan overal bij. Met de voorpoten wordt de kop schoongeveegd en de achterpoten geven de vleuzels een beurt, die helemaal worden gerei nigd van stof, stuifmeel- korrels, spinrag en noem maar op. De kop, die in vele richtingen kan wor den gedraaid, draagt twee, naar verhouding grote ogen, die we facet ogen noemen. Ze bestaan uit een groot aantal licht gevoelige cellen, die sa men een beeldvan de omgeving opleveren. Hoe de zweefvlieg mij ziet weet ik niet Hoe ik haar zie weet ik terdege! Ik vind 'r mooi! Karei. z F.s *0.30 NATIONS UNIES*! E. R. Hofmann, A.I.J.P. RCA geeft cursussen dramatische vorming ïfet Rotterdams Centrum voor Ama teurtoneel start eind september met een aantal cursussen op het gebied van de dramatische vorming en toneel- kunstbeoefening. Veertig cursisten kunnen worden toe gelaten voor een 3-jarige spelopleiding voor amateurtoneelspelers. Het eerste jaar biedt deze cursus 15 lessen Vrij Spelen, 10 lessen Improvisatie en 5 lessen Bewegingsexpressie. De twee volgende cursusjaren worden gevuld met o.a. lessen Elementair Toneel, Muzikale Expressie, Teksttoneel en Spraak en Voordracht. Een cursusjaar bestaat uit 30 lessen, die wekelijks op donderdagavond zullen worden gege- Voor jongeren biedt het R.C.A. cursus sen van 25 middagen. De lessen zijn hier geen volledige opleiding, maar een bijdrage tot persoonlijkheidsvorming en ontwikkeling via Vrij Spelen en Improviseren. Er zijn mogelijkheden voor verschillende leeftijdsgroepen. Op woensdagmiddag voor 7 t/m 9-jarigen. Op zaterdagmiddag van 10 t/m 12-jari- gen en 13 t/m 15-jarigen. Voorts wil het R.C.A. komen tot de vorming van een Toneelwerkgroep voor jongeren vanaf 16 jaar. Het is de bedoeling dat deze groep een zelfstan dig leven gaat leiden en niet aan een afgerond aantal bijeenkomsten gebon den blijft. Aanmeldingen en inlichtingen bij het Secretariaat van het R.C.A., Essen- burgstraat 32b, Rotterdam, telefoon 25.31.20 of bij de Rotterdamse Kunst stichting, Kruisplein 30, telefoon 11.58.11. ze door ervaring hebben geleerd dat een steek van 4 dit mooie, maar hinder- ■X" Hjke insect bijzonder pijnlijk is. ■X" Tot de diersoorten, die van X het door de wesp opge- roepen schrikeffect profi- teren, behoren de zweef- j? vliegen, waarvan ook Ne- XI rier/anri een flink aantal vertegenwoordigers heeft. Ze lijken vaak zo bedrieg- lijk veel op de echte wes- •X» pen, dat zelfs kenners er X" moeite mee kunnen heb- X* ben om de dieren te de- terminereh. Hoe goed hun wespachtig uiterlijk jC hen van pas komt mag 5 blijken uit het feit dat ze ■jj£ door heel wat rovers, die echt wel een hapje vlieg op prijs weten te stellen, met rust worden gela- X* ten! De naam „naboot st ser", die we in insekten- X" boeken meerdere malen tegenkomen is dan ook ijv bijzonder goed op zijn plaats. Ook een andere omschrijving: „staande vlieg" is zeer toepasselijk. het gebied zeer ten goede komen. Aan jé. het slot van deel H wordt een indruk v gegeven hoe de handleiding „Drukfou- ten en afwijkingen" eruit zal zien. De betreft de Verklaring van de Rechten TT bedoeling van dit werk is, eens een van de Mens in de fundamentele vrijhe- y licht te werpen op hetgeen onder den „zonder onderscheid naar ras, TT „drukfout" of -„druktoevalligheid" geslacht, taal of godsdienst". Dit bete- verstaan wordt. Deel III, die ook apart 'kent een belangrijke aanvulling van een j? verkrijgbaar zal zijn, besluit met een viertal bestaande artikelen, nl. art. 1 j5r opsomming van de Europazegels. sub 3,13 sub lb, 55 sub 2 en 76 sub c. t? Opmerkélijk is, dat deze formulering "ct uidiiupum van ae we- Slechts twee keer per jaar houdt Duits- reldbelangstelling is geraakt. Hoezeer lands grootste veilinghuis Edgar Mohr- de doelstellingen van de UNO met mann Co., 2 Hamburg 1, Speersort voeten worden getreden blijkt wel uit 6, een internationale postzegelveiling, het feit,-dat op 23 november 1963 de waarop het met uiterste zorg uitverko- Algemene Vergadering heeft verklaard ren topmateriaal onder de hamer dat discriminatie naar ras, huidskleur Woningtoezicht verhuist De afdeling Woningtoezicht van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht van Rotterdam gaat verhuizen. De afdeling waaronder ressorteren de bu reaus woningtoezicht, uitvoering, sane ring en woningverbetering, betrekt met ingang van 20 september een kantoor ruimte in het torengebouw van het Bouwcentrum, Weena 748, vierde ver dieping, telefoon 119470. Voor het indienen van klachten over woningonderhoud, het aanvragen van premie voor woningverbetering, enzo voorts zijn de bureaus geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 5.00 uur. De onderafdeling bouwveiligheid verhuist mee naar het zelfde adres. Natuurlijk kiest u bij De Klerk uit meerdere gordijn-meubelstoffen van zware Acribel Bouclé-garens. Gegarandeerd krimpvrij en lichtecht. In streepkleur blauw en olijfgeel. van 14.95 nu slechts 7.98 Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen In Den Haag, Utrecht, Vlissingen, De Liei

De Havenloods | 1971 | | pagina 3