Mensen sterven omdat ze geen dekens hebben 79 2: 8: Vrede moeten we nog helemaal leren 27. ct ja, eéea 68 JSL 95 JHL 50 J5L Angolese nachten zijn koud Vredesweek 11-28 sipt 1171 Dekenactie Nederlandse operastichting ontvouwt speelplan atlas DE HAVENLOODS, DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 Sinds heel lang is Angola een kolonie van Portugal. Na vijf eeuwen Portugese aanwezigheid hebben de mensen in Angola geen scholen, geen dokters, geen ziekenhuizen. Wel ondervoeding, wel dwangarbeid, wel onderdrukking. Op tal van vreedzame manieren wordt geprobeerd onafhankelijkheid te ver krijgen, maar het Portugese antwoord op die pogingen was: het verbieden van de scholen die de Angolezen zelf hadden gesticht, het gevangen zetten van de leiders en slachtingen op grote schaal. In 1961 werd door de Angole zen besloten om tenslotte, nu geen ander middel mogelijk bleek om vrij heid en vrede te bereiken, over te gaan tot geWapende strijd. Toen werd de MPLA opgericht, de volksbevrijdings beweging van Angola. Nu, tien jaar later, is ongeveer een derde van Angola in handen van de bevrijdingsbeweging. In de bevrijde gebieden zijn scholen en ziekenhuizen van de MPLA. De strijd gaat door. Portugal, zelf een arm land, is dankzij wapenleveranties van weste lijke landen in staat om deze oorlog voort te zetten. Op het ogenblik wor den ontbladeringsmiddelen en (NA- TO-)napalm gebruikt door de Portuge- Om een indruk te geven hoe de toe stand in de bevrijde gebieden van Angola op dit ogenblik is, volgt nu een interview mei de Finse journalist Börje Mattson, die onlangs Angola bezocht en een dezer dagen in Nederland was in verband met het ,,B(l)acking Southern Africa Congres" op 18 sep tember. Portugezen vanuit de lucht herkend worden en verbrand met napalm. Het is erg gevaarlijk om op de velden te werken- omdat je gemakkelijk door de Portugezen ontdekt wordt. Sinds vorig jaar zijn de Portugezen begonnen met het sproeien van chemische middelen, die grote delen van de oogst én de akkers vernietigd hebben. De voedselsi tuatie is een groot probleem in de bevrijde gebieden". i de ondervoe- o 75 jaar ter meulen Waar U ook korritin iedere speciaSl zaak kunt U leuke fan- tasie-panties kopen, maar ner gens voor zo'n bespottelijk la ge prijs als nü bij ons Want normaal gesproken be taalt U voor een fantasie-panty toch zeker f 4,- a f 5, -en bij ons tijdens deze jubileum aanbieding komen er helemaal geen guldens aan te pas. Fantasie-panties met een goede pasvorm (van een bekend merk waarvan we de naam i.v.m. de lage prijs niet mogen noemen) in 9 modekleuren w.o, oudrose en donkerbruin, koopt U per stuk voor nog géén acht dub beltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fantasie-panties (per klant niet meer dan 10 stuks), strikt 1e keus, in de kleuren donker bruin, zwart, ivoor, aubergine, marine, oudrose, lila, paars en wit en de maten 8/i t/m 11, per stuk v indrukken van de bevrij- „Er waren natuurlijk heel wat indruk ken, maar het belangrijkste was, dat deze gebieden inderdaad volledig be vrijd waren. Dit houdt in dat de Portugezen geen controle meer uitoe fenen op deze gebieden en dat het volk zelf beslissingen neemt op politiek en militair terrein. Voorts maakte het een grote indruk op me dat het volk in zijn geheel bezig is met deze strijd. Een deel van het volk vecht met wapens, anderen vechten op het gebied van de medische verzorging, het onderwijs, het bestuur. Iedereen werkt voor de bevrijding van Angola en dat houdt niet alleen een militaire bevrijding in/ maar ook bevrijding van honger, ziek ten, enz.". Het in cultuur brengen van het land is een van de grootste problemen vqn de bevrijde gebieden. Iedereen doet zijn uiterste best, maar het is erg moeilijk om uitgestrekte velden te bebouwen, want die kunnen gemakkelijk door de „Zoals reeds gezegd, is de ondervoe ding een van de belangrijkste proble men. Er zijn heel wat ziekten in het bevrijde gebied en ook slachtoffers van kogels, bommen en napalm, maar je kunt wel zeggen dat de óndervoeding de grootste kwaal is". De bevrijdingsbeweging MPLA is on derverdeeld in verschillende afdelingen waarvan de querilla-afdeling er een is. Een andere afdeling is b.v. de medische dienst, de SAM. (Servico de Assisten- cia Medical) De medicijnen koopt of krijgt de SAM meestal uit het buiten land. Het is onmogelijk die in Angola zelf te verkrijgen". Welke ervaringen heeft u met de koude in Angola? „De kou is ook een van de grootste problemen. Overdag is het in Angola erg heet, maar 's nachts kan het ver schrikkelijk koud zijn. Dit hebben we zelf ondervonden. Overdag liepen we zo'n 50 of 60 km. met de guerilla's mee en je zou dan denken dat je dan 's nachts meteen van moeheid in slaap viel. Mijn vriend en ik hadden allebei erg goede kleren en ieder twee dekens. Toch lagen we de hele nacht te bibbe ren van de kou. We konden er niet van slapen. De dorpelingen en guerilla's beschikten nauwelijks over dekens, ook niet over voldoende kleding. Ze hebben er dus bijzonder veel last van. Verder moet je niet vergeten dat de oorlog doorgaat en dat het niet moge lijk is 's nachts een vuur te laten branden met het oog op Portugese vliegtuigen. Dit heeft allemaal een slechte invloed op de lichamelijke toe stand van de mensen in Angola". n Angola „Ongeveer 35 jaar. Er zijn wel oudere mensen, maar degenen die je vanwege het uiterlijk op 80 jaar schat, zijn in werkelijkheid nog maar 40' Wat zou volgens u in Westerse landen gedaan kunnen worden om de bevrij dingsbeweging te helpen? „Heel belangrijk is het overbrengen van informatie, zodat de mensen hier een beeld krijgen van wat er aan de hand is. Daarnaast zijn collectes voor dekens, voedsel en medicijnen erg be langrijk. We moeten niet vergeten dat de rijke Westerse landen regelrecht betrokken zijn bij wat er gebeurt in Angola. Uw man en zoons stellen het beslist op prijs als U in deze "al reeds" koude tijd van het jaar een paar van die heerlijk warme, extra lange herensok ken voor hen koopt. Wol-mousse herensokken van een prima kwaliteit, in diverse kleuren en in alle courante herenmaten, nu bij ons per paar niet voor f 4,90 en f 4,75, maar voor nog géén twee gul den zeventig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol-mousse herensokken van een prima kwaliteit, in vele modekleuren en courante maten, per paar Wie nog eens nader wil bekijken hoe de wereld in elkaar steekt en wil bezien of de Vredesweek-mensen echt gelijk hebben als ze stellen dat het geweld hoogtij viert, die kan bijvoor beeld terecht in het boek „Een moord- handel" van George Thayer. Op zeer leesbare wijze komt men er achter dat de V.S. de wereld vol pompen met een geweldige hoeveelheid wapens, varië rend van straaljagers tot revolvers. En geland en Frankrijk (sinds de Gaulle) doen daar dapper aan mee. De eerste leverde aan beide partijen in de bloedi ge Biafraanse strijd en Israëls successen zijn Frankrijks beste reclame. Het neutrale Zweden en Zwitserland spelen vredelievendheid aan de voor deur maar aan de achterzijde wordt heel wat wapentuig verkocht. De Sov jet-Unie, voorvechter van gelijkheid, verkoopt wapens aan Zuid-Afrika, de communistenvreter bij uitstek. De Russen leverden ook aan Indonesië, die er de communisten binnen haar landgrenzen mee afslachtte. West-Duitsland moet eigenlijk de kos ten van de legering van V.S.-troepen in haar land compenseren met wapenaan kopen in Amerika. Daardoor hebben de Duitsers af en toe zoveel moord tuig in huis dat dit weer geloosd moet worden. Dat gaat dan naar Israël en de Arabische landen (met de zegen van Uncle Sam). Het geheel is zo bizar en zo vol dreiging dat men het beste doet .dit boek (een uitgave van Wolters-Noord- hoff in Groningen f 19,50) aan te schaffen. s waarschijnlijk niet meer 75 Jaar ter meulen Koop ze nu al die heerlijke war me najaarspyama's voor Uw man en zoons, want tijdens deze jubileum-aanbieding zijn ze het goedkoopst. Herenpyama's van een prima kwaliteit keperflanel. Er zijn diverse meerkleurige ^treepdes- sins, in een royaal vallend mo del, nu voor nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze keperflanellen herenpyama's. Er is keus uit diverse meerkleu rige streepdessins en t/m 56, nu Tijdens de Vredesweek wordt door de Dr. Eduardo Mondlanestichting, onder steund door het Medisch Komi- tee Angola landelijke een de- kenaktie georganiseerd, voor de mensen in Angola. Ook in Rot terdam is het mogelijk om de kens af te staan en wij doen hiervoor een hartstochtelijk be roep op u. Op vrijdag 24 sep tember kunt u dekens, „paar- dedekens", plaids, moltons, fla nellen omslagluiers etc, bren gen naar verschillende punten in de stad, te herkennen aan de affiches. Hieronder volgen de adressen van de betreffende punten: ♦Stichting Sociaal en Cultureel Vormingswerk te R'dam-Alex- anderpolder, Marinus Bolkplein 1(tot 4 uur 's middags). van Krimpen van de Mondlanestichting, Statenlaan ♦Studentensociëteit „Koinoo- nia", Mauritsweg 29. Hier kunt u ook nog in het weekend en volgende week terecht! Woont u niet in de buurt van deze punten, bent u slecht ter been of anderszins en wilt u toch een deken geven voor Angola, belt u dan 010-214124. (Paul Niemants- verdriet, Medisch Komitee An gola) om een afspraak te ma ken wanneer wij uw deken(s) kunnen halen. Naast dekens is er veel geld nodig voor het klaarmaken en verzenden van de dekens naar Angola, (per deken ongeveer f 3,-). U kunt een bijdrage stor ten op giro 1884800 t.n.v. Dr. Eduardo Mondlanestichting, onder vermelding „Dekenak- tie". Wij rekenen er op dat u het Angolese volk niet „in de kou laat staan". Meer informatie over de toe stand in de Portugese koloniën bij het Angola Comité, Da Cos- tastraat 88 hs, Amsterdam., tel. 020-183598, of bij het Medisch Komitee Angola-Rotterdam, tel. 010-214124. De Nederlandse Operastichting heeft voor Rotterdam haar speelplan 1971-1972 bekend gemaakt. In een abonnementserie van zeven voorstellingen heeft de directie ernaar gestreefd „elck wat wils" te brengen. Voor de opera-liefhebber van bekende klassieke opera's staan Carmen (Bizet), II Barbiere de Seviglia (Rossini), Rigoletto (Verdi) en Cost fan tutte (Mozart) op het programma, dat verder nog uitgebreid is met de operette Bocaccio van Suppé. Tot de opera's met een klassiek gege ven, doch in het begin van het moder nisme geschreven, behoort Ariadne auf Naxos van Richard Strauss, dat nog steeds het vaste repertoire-stuk is van de Weense Opera. De enige moderne opera, die nochthans in de strenge vormgeving van een achttiende-eeuwse opera is gecomponeerd is Rake's Pro gress van Strawinsky. In deze opera wijkt Strawinsky af van zijn moderne schrijfwijze door vastomlijnde aria's, duetten en ensembles, verbonden door recitatieven als vormgrondslag te ne men. De wereldpremière vond in 1951' plaats in het Teatro La Fenice te Venetië en stond destijds onder leiding van de componist. Rake's Progress is de eerste avondvullende opera van Strawinsky, die alleen al in Duitsland in vijftien theaters is opgevoerd. Over de opera's Carmen, De Barbier van Sevilla en Rigoletto valt weinig bijzonders te vermelden, daar deze te algemeen bekend zijn om nog nieuwe We lazen in De Open Deur een goed stuk over „Vrede moeten we nog helemaal leren". Daarin staat ondermeer: „Oorlog of vreden is geen zaak meer voor uitsluitend regeringsleiders en hoge militairen. Het is een zaak die ons allemaal aan gaat en daarom zijn we er ook allemaal verantwoordelijk voor. Professor Röling van het universitaire instituut dat zich bezighoudt met vredesvraagstukken) heeft gezegd dat onverschilligheid voor het wereldgebeuren een groot gevaar voor de vrede is. Onverschilligen zullen het eerst in de onvermijdelijkheid van de oorlog geloven. Juist het geloof in de onvermijdelijk heid maakt dat de oorlog onvermijdelijk wordt. Mensen die beter op de hoogte zijn van wat er in de wereld gebeurt, richten zich meer op vrede en samenwerking. Betere informatie kan dus de eerste stap op weg naar de vrede Drs. S. C. Derksen (schrijver van het boek „Hoe leren we de vrede") zegt daarover: „Die informatie zou al in het gezin moeten beginnen. Door een meer kritische en een meer verdraagzame houding bij kinderen aan te kweken kan het gezin een belangrijke taak bij de opvoeding tot vrede vervullen. Goede gezinsverhoudingen zijn van groot belang. Vooroordelen en agressief gedrag komen het meest voor bij kinderen die een „veilige thuishaven" missen. De „wegwijzende stem" van de vader en het „welgezinde gezicht" van de moeder zijn een onipisbare steun op weg naar een volwassen en evenwichtige levenshouding. St2IT6 SChOOl Ook de scholen zouden er veel meer op moeten inspelen. Helaas is de school niet in alle opzichten voor haar taak berekend. De fout zit ook in de starre leermethoden en leerprogramma's. Deze zijn te veel gericht op instructie (de voorbereiding op het beroep) en te weinig op echte opvoeding, op zelfontploftmg van de leerlingen. Toch zal in de school gestreefd moeten worden naar een ander geestelijk klimaat. In dit nieuwe klimaat zal de leerling tot een vollediger mens moeten kunnen uitgroeien. Beter opgewassen tegen de conflicten en spanningen in deze wereld. Naast een klimaatverandering is er ook gewoon behoefte aan een stuk speciaal vredesonderwijs. Dat kan al op de lagere school beginnen. In hoofdzaak moet het vredesonderwijs voor de oudere leerlingen bestemd zijn. Die zullen moeten leren dat oorlog geen oplossing meer is voor problemen. Dat daarentegen vrede in onze hoog ontwikkelde wereld een eerste levensvoorwaarde is geworden. Dat is niet alleen een kwestie van kennisoverdracht. Dat heeft heel duidelijk te maken met karakter- en persoonlijkheidsvorming. Voor degene die moeilijk in deze vredesopvoeding kan geloven, zeggen we er nog bij dat het hier niet gaat om een nieuw soort paradijs. De „Vrede Gods" is op aarde niet te plannen. Waar het wel om gaat is een wereld, waarin de conflicten op een andere manier worden opgelost dan nu het geval is. Elke opvoeder, ouder, onderwijzer, enz. enz., zou het tot zijn voornaamste taak moeten rekenen aan de tot standkoming van een dergelijke wereld mee te werken". Haaks en radicaal Jammer toch eigenlijk, dat de schrijver hier stelt, dat het hier niet gaat om een nieuw paradijs, omdat de Vrede Gods op aarde niet te plannen is. We kunnen bijna niet aannemen, dat hij de Vrede Gods wil versmallen tot de „vrede des harten", de persoonlijke Vrede met God, die voor informatie en opvoeding er eigenlijk weinig toe doet, als het gaat om de wordende mens in onze samenleving. Inderdaad, de Vrede Gods staat haaks opt"1 r hele oude wereld. Jezus zegt heel uitdrukkelijk: „Mijn vrede geef IK u, niet gelijk de wereld die geeft, geef ik hém u". Die vrede is niet UIT onze oude wereld, maar hij is wel VOOR onze oude wereld. Om die radicaal, hier en daar en overal, met de nieuwe wereld van Jezus te doordringen. De grote pood van onze wereld is, dat scholen, vakbonden en kerken en wij allen er zo weinig in slagen, die radicale vrede van Jezus gestalte te geven. Ik denk b.v. aan die christelijke school in Den Haag, waarop ik in mijn jeugd gegaan heb en waaraan ik ook door mijn geloof veel heb te danken. We voerden hele straatoorlogen tegen de jongens van de openbare school en dat waren „toevallig" tegelijk ook de schoffies. Ik heb nooit het idee gekregen, dat de vrede van Jezus in dit stukje jongensleven ons hele hart en instelling en ons hele spelen radicaal kon en moest veranderen. Pas nu besef ik hoe weinig toch eigenlijk die goeie christelijke school echt radicaal met de Geest van Jezus was doordrenkt. Hoe een sfeer van competitie en prestatie-prikkeling, van gemanipuleerde naijver werd gekweekt, die toch net als overal elders was. „God voor ons allen, ieder voor zichzelf en de duivel hale de achtersten". We weten inderdaad verschrikkelijk veel van geweld. Maar vrede moeten we nog helemaal leren. Misschien kunnen we toch wat wijzer worden van de Jezus-bewe- ging, waarin miljoenen jongeren zijn betrokken. Vanuit een radicale gegrepenheid stichten ze broederschappen en evangelische communes, waarin dieper de vrede beleefd wordt dan op het ogenblik nog in vele gezinnen, scholen, bonden en kerken mogelijk blijkt. dr.K. J. Kraan. gezichtspunten te ontvouwen. Een uit zondering moeten we echter maken voor Cosi fan tutte van Mozart en Bocaccio van Suppé. Cosi fan tutte is geschreven na Don Giovanni en Le Nozze di Figaro, doch heeft nimmer het succes geoogst van beide voorafgaande opera's. Als oor zaak moet worden genoemd dat de preutse negentiende eeuw da Ponte's wufte libretto niet waarderen kon. Toch is Cosi fan tutte een even geniaal werkprodukt als Le Nozze di Figaro en Don Giovanni. Na haar première op 26 januari 19170 te Wenen beleefde Cosi fah tutte slechts tien voorstellingen en verdween daarna voor vele jaren van het toneel. De Nederlandse Opera zorgde voor wat Nederland betreft voor een renaissance en voerde dit werk op toen het 165 jaar oud was. Door toedoen van de Nederlandse O- perastichting kunnen de opera-liefheb bers nu genieten van één der meest sprankelende opera's, die er geschreven zijn. Het is van de directie van de Neder landse Operastichting een wijs besluit geweest om Suppé's Bacaccio voor dit seizoen in het repertoire op te nemen. Suppé was 60 toen hij Bocaccio com poneerde en schreef hiermede een mu ziek, die vol humor en levenslust is. Suppé, die van Belgische afstamming is (zijn moeder is Weense van geboorte) is vooral wereldberoemd geworden door zijn ouverture Dichter und Bauer, maar ook zijn vrolijke operettes ,Leichte Kavallerie, Bandietenstreiche en Die schone Galathee hebberi op het toneel lang stand kunnen houden. Maar de top van zijn carrière als componist bereikte hij toch wel met Bocaccio die, evenals Johann Strauss' Fledermaus en Zigeunerbaron, in vorm en klank meer van een komische opera dan van een operette weg heeft. Misschien mogen wij de nieuwe alge meen directeur van de Nederlandse operastichting,' de heer Hans de Roo, die de heer mr. J. den Daas is opge volgd, eens in overweging geven bij zijn repertoire-uitbreiding en -vernieuwing ook wat rond te neuzen bij de heden daagse Tsjechoslowaakse opera-compo nisten. Tsjechoslowakije heeft een eeuwenoude opera-traditie hoog te houden en dé Tsjechoslowaakse ope ra-componisten weten voor opera te schrijven. Uit de vele bijdragen wil ik in 't bijzon der noemen de opera De ingebeelde zieke (Le malade imaginaire) van Jiri Pauer, die op het toneelstuk van Moliè re een voortreffelijke, oer-geestige mo derne muziek heeft geschreven, die alleszins te volgen is. Van deze opera heb ik tijdens het Praagse Lentefestival in 1970 een schitterende opvoering bijgewoond, die in de stampvolle Na tionale Opera een ongekend succes heeft geoogst. En na de voorlichting nu het zakelijke. De abonnementsprijzen voor zeven voorstellingen zjjn: Stalles, Parket I en Balkon I f 84,50; Parket II, Balkon II f 69,50; Balkon III f 53,- en Parterre f36,50, inclusief plaatsbespreken en garderobe. Vanaf 12 tot en met 16 oktober kunnen de abonnementen aan de kassa van de Rotterdamse Schouwburg wor den besteld, wat ook schriftelijk, over eenkomstig de toelichting in de uitge breide folder, die aan de kassa verkrijg baar is, kan geschieden. 751 aar ter meulen Een aanwinst voor het huis houdendeze "Leifheit" shampoomaster die U enorm veel werk uit handen neemt. "Leifheit" shampoomaster met een grote flacon shampoo voor het snel en grondig reinigen van vloerbedekkingen. Tijdens/ deze aanbieding krijgt U een 2e flacon shampoo met een inhoud van 550 cc ter waarde van f 5,60 gratis. U koopt de "Leifheit" sham poomaster met de flacon sham poo, nu niet voor f 34,-, maar voor nog géén acht en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze "Leifheit" shampoomaster met een grote flacon shampoo. Als extraatje krijgt U een 2e fla con shampoo kado. Nu heel voordelig ZEER SPECIALE AANBIEDING PIONEER HI-FI STEREO SET bestaande uit t MD f t (diar itafel 30 cm. plateau (3 kg) 5 W versterker en stereo hoofdtelefoon. Normale prijs f 1048.- f £QC ROTTERDAM I OW." CENTRUM LOMBARDIJEN HOOGVLIET Goudsesingel 29 Schopenhauerxveg 60 *Lengweg66 tel. 13.53.01 tel. 19.20.23 tel. 16.74.76 Ruime parkeergelegenheid - Vrijdagavond - Koopavond ild). FM

De Havenloods | 1971 | | pagina 13