2.9 Regen van klachten over prikkelende lucht - 2875 sa. Schiedam heeft weer een eigen bioscoop Voorstel voor verbetering woonwagenkamp Schiekade 3ÖD vitei;] 95 J^L RIJNMOND MOKT OVER SMOG Gemeente koopt Passage Theater Woningen in Woudhoek duurder fel DE HAVENLOODS, DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 38-518 7S jaar ter meulen Gedurende het weekeinde kwamen bij de Centrale Meld- en Regelka- mer van Rijnmond 420 klachten binnen over prikkelende lucht. Maandag overdag waren het er 140. Dinsdagmorgen tussen kwart over 5 en 8 uur belden nog eens 140 mensen op met klachten. Tussen 8 uur en kwart over 9 dinsdagochtend waren er zelfs 100 klachten. Toen werden ook veelvuldig klachten geuit over hoofdpijn en misselijkheid. Medische indicaties, dat het in Rijnmond niet goed gaat. Eigenlijk is de hele situatie in Rijnmond even ongrijpbaar als de smogdeken zelf. Vorige week vrijdag werd voor het eerst fase 3 ingesteld. Deze alarmcode werd in mei van dit jaar in het leven geroepen in overleg met de Stichting Europoort-Botlek Belangen, waarin de grote industrieën in dit gebied verenigd zijn, naar aanleiding van de smogperiode op 12 en 13 oktober van het vorige jaar. Sindsdien heeft men van tijd tot tijd fase 3 kunnen vervangen door fase 2, maar elke ochtend moest weer de noodsituatie worden afgekondigd. Fase 3 betekent, dat aan zeven grote bedrijven - Shell, Chemische fabriek Vondelingenplaat, Windmill, Chevron, Albatros, Zout Chemie Botlek en Esso - wordt verzocht alle activiteiten te staken of tot een minimum te beperken, die kunnen bijdragen tot stank en smogvorming. Deze bedrijven hebben beloofd aan dat verzoek te voldoen. Smogvorming ontstaat, door dat de dampen, die door de industrie worden uitgestoten, niet weg kunnen, omdat er zich boven de onderste lucht laag een stilstaande laag bevindt, waar door die dampen niet kunnen wegtrek ken. Wanneer in de ochtend de zon daarop begint te schijnen, voltrekt zich een chemische reactie, waardoor een prikkelende lucht ontstaat. Deze situa tie wordt daarna verslechterd, wanneer tijdens het ochtendspitsuur duizenden auto's hun uitlaatgassen bij de andere dampen voegen. In Vlaardingen heeft men daardoor op maandag tweemaal zo veel ozon gemeten als normaal De industrie heeft tot dusverre altijd verwijtend naar het autoverkeer geke ken. De gezamenlijke automobilisten - maar daarbij ook het geconcentreer de vrachtverkeer, dat als aan-en afvoer voor de industrie dient - zouden min stens een even groot aandeel hebben in de smogvorming als de industrie, mis schien zelfs wel een groter, zo wilde men ons doen geloven. Toch mag men wel aannemen, dat er op zondagoch tend minder auto's op de weg zijn dan op weekdagen. De heer G. Schilder, voorlichtingsman van Rijnmond, gaf toe, dat ook hij daar aan had gedacht. Aan de andere kant hadden deskundi gen hem echter verteld, dat er op zondagmorgen toch ook nog heel veel auto's rondrijden, bijvoorbeeld met kerkgangers. Een zwakke uitspraak, die door geen enkel cijfer wordt ge staafd. Het lijkt wel of men koste wat het kost een boosdoener wil vinden, die niets met de industrie te maken heeft. Op de vraag of het instellen van alarmfase 3 wel zin heeft, gezien het feit, dat dit instellen telkens weer moet worden herhaald, terwijl de luchtverontreiniging alleen nog maar toeneemt, wilde de heer Schilder geen commentaar geven. Ook kon hij niet vertellen in welke mate de industrieën werkelijk reageren op het verzoek hun stank- en smogverwekkende activitei ten te staken of te verminderen. Wel is het zo, dat de industrieën zelf verkla ren, dat zij de nodige maatregelen nemen, maar men kan gerust betwijfe len of ze afdoende zijn of niet. PROGNOSE Wel is Rijnmond maandag- en dinsdag ochtend een stap verder gegaan dan de afspraak was. Fase 2 - een waarschu wing wordt doorgaans ingesteld op grond van de weersverwachtingen, dus berustend op een prognose. Fase 3 gaat alleen in naar aanleiding van klachten over prikkelende lucht.,Maan- dag - en dinsdagochtend heeft Rijn mond echter fase 3 al in laten gaan op grond van de weersverwachtingen, een prognose, die later door de stroom van klachten werd bevestigd. Een jaar geleden heeft de toenmalige staatssecretaris Kruisinga Rijnmond tot saneringsgebied verklaard, hetgeen bij diverse Rotterdamse gemeentebe stuurders op wrevel stuitte. Sindsdien is er in feite niets gebeurd om de situatie te verbeteren. Er is wat gepraat over wettelijke maatregelen, maar die zijn inmiddels nog even ver weg geble ven als een jaar geleden. Tussen Rot terdam, Rijnmond en de provincie is onenigheid ontstaan over de vraag wel ke instantie de bevoegdheid moet krij gen om de Hinderwet te hanteren. Rijnmond, die met zijn Centrale Meld en Regelkamer de vinger op de (klach ten) pols heeft, kan tot nu toe alleen nog r.iaar aan de bedrijven verzoeken mee te werken. Maatregelen kunnen niet worden genomen. HINDERWET Volgens de Hinderwet kunnen bedrij ven met sluiting worden bedreigd, wanneer zij hinder of schade veroorza ken. Het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft altijd beweerd, dat de mate van luchtverontreiniging wel meevalt en dat er zelfs een vermindering valt te constateren. De gebeurtenissen van de afgelopen week hebben wel duidelijk bewezen, dat dit holle woorden zijn. Jn het verleden heeft men dergelijke situaties afgeschoven op de weersom standigheden. Niet de luchtvervuilende componenten in Rijnmond hebben de schuld, maar wel het ongunstige mooie weer. Dat dit een onzindelijk argument is, moet toch langzamerhand ook wel doordringen tot die autoriteiten. Ook de bewoners van Rijnmond hebben llllliil -f if!mwvr> mmmww rmfiiwiiiw nau:ui recht op mooi weer en ook zij moeten worden beschermd tegen hoofdpijn en misselijkheid. Om dan nog maar niet te spreken over al die mensen, die onder normale omstandigheden al ademha lingsmoeilijkheden hebben. De situatie begint langzamerhand steeds onhoudbaarder te worden. Een jaar lang heeft men alleen gepraat over de maatregelen, die voortvloeien uit het besluit om Rijnmond tot sanerings gebied te verklaren. Tot daden is het niet gekomen. Straks, wanneer deze „spannende dagen", zoals de heer Schilder van Rijnmond ze noemde, achter de rug zijn, gaat men weer „Echte foto" van smerige lucht praten met de Stichting Europoort- Botlek Belangen over de resultaten van alarmfase 3. Maar dat is dan ook weer alleen maar praten. MISDADIG Er is maar één remedie. Die meewer ken aan stank- of smogvorming, moe ten worden gedwongen over te gaan op een schone produktie. Indien zij dat niet kunnen of willen, zullen zij moe ten worden gesloten. Want het is niet het ongunstige mooie weer, dat de oorzaak is van prikkelende lucht, hoofdpijn en misselijkheid. Het zijn de luchtvervuilers - wie dan ook - die meer stoffen in de lucht brengen dan men nu nog kent, stoffen, die zelfs nog onbekende chemische reacties in de lucht opwekken. Wanneer mensen daar lichamelijk hinder van ondervinden, wanneer hun gezondheid in gevaar wordt gebracht, kan men zelfs spreken van misdadige activiteiten. En het is alleen de overheid - welke dan ook - die daar iets aan kan doen. Jan Dijkstra. O DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 DIRECTIE W. van der Giessen en G. A. Nap. HOOFDREDACTIE: A. Hoeksema HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Post bus 1980. Tel. 010 - 13.21.70. Giro 18344. BIJKANTOREN: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Tel. 34.10.71 Eendrachtsweg 25, R dam. Tel. 14.84.01 ADVERTENTIES: voor de buitenedities van de donderdag-uitg. kunnen tot dinsdag 18.30 uur worden in gezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor dagavond 9uur. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten tot zaterdagmorgen 1e post aan ons hoofd- REDACTIE: kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkantoor te Rotterdam voor de donderdaguitgave. Voor de dinsdaguit gave tot vrijdag 12 uur. EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. Verte plaats 420,Ommoord. Tel. 21.40.49. REDACTIE: L. 't Hart. Bachplein 97. Tel. 70.38.47. Sportredactie: P Bul. Mgr. Nolenslaan 590, Tel. 26.98.58. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM: Rotterdam - rechter Maasoever, Capelle a/d IJssel, Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs, Nieuwerkerk a/d IJssel en Bergschenhoek. Oplage 172.500 EDITIE VLAARDINGEN: Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Maas dijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000 EDITIE KRIMPENERWAARD: Krimpen a/d IJssel. Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Ouderkerk a/d IJssel, Stolwijk Bergambacht, Ammerstol, Berkenwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500 GROOT ROTTERDAM: In combinatie met „Het Zuiden" 455.300 BEZORGING: Als u „De Havenloods" niet heeft ont vangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afde ling inspectie bellen 13.21.70, toestel 43. Voor de dinsdagkrant kan men hetzelfde nummer bellen tot woensdag 12 uur. Dan wordt de krant nabezorgd. Het Schiedamse Passage Theater wordt - wanneer het allemaal volgens de plannen verloopt op donderdag 30 september heropend. Een mededeling, die na al de negatieve en verwarrende berichten van het laatste jaar over de toekomst van het theater, niet alleen met enige verwondering, maar vooral ook met tevredenheid zal worden vernomen. Sinds het begin van dit jaar heeft Schiedam - na de sluiting ook van het Monopole theater geen bioscoop meer en evenmin ruimte voor grotere culturele gebeurtenissen. Hoewel de ge meenteraad onlangs akkoord ging met het voorstel van B. en W. tot overname van het Passage Theater van de N.V. Tuschinski, was nog steeds niet duidelijk wat er verder zou gaan gebeuren. allerlei vestigingsmogelijkheden ge noemd. De onderhandelingen met de Tuschinski-directie verliepen niet al leen stroef en langdurig, maar liepen vast en eindigden in een fel conflict, waarbij de partijen boos uit elkaar gingen. Volgens het gemeentebestuur, zou ge noemde directie docr een handigheidje meer willen incasseren, dan aanvanke lijk overeen was gekomen. Maanden gingen in stilzwijgen voorbij; de twee betrokken partijen bleven onverzettelijk tegenover elkaar staan en één wilde voor de ander niet de eerste zijn om de onderhandelingen te heropenen. Uiteindelijk is het er toch van gekomen hetgeen resulteerde in de aankoop van het Passage Theater door de gemeente Schiedam voor f 850.000,- met enkele bijkomende be palingen de te betrekken en vertonen films. Inmiddels was geconstateerd, dat aan Er wordt nog hard gewerkt in het Passage Theater om alles op tijd klaar te krijgen De geschiedenis van het Passage Thea ter is de laatste jaren nogal bewogen geweest. Na mededelingen van de Tuschinski-directie, dat de exploitatie zodanig was, dat tot sluiting van het theater moest worden overgegaan, brak een tijd van twijfels en suggesties aan. Schiedam, dat echt niejt te royaal in zijn gebouwen zit, zag door de sluiting van het theater een slag toege bracht aan amusement- en culturele mogelijkheden. Behalve dat dus een einde kwam aan bioscoopbezoek in eigen stad, ook vanwege de sluiting van Monopole, was het ook niet meer mogelijk grotere culturele evenementen te organiseren in Schiedam, waarvoor men dan op Rotterdam of Vlaardingen was aange wezen. Bij deze situatie, ging het gemeentebe stuur zich met de mogelijkheden be moeien en werden plannen beraamd, op welke manier het gebouw voor Schiedam behouden kan blijven. Er waren nl. al geruchten over sloop van het gebouw en er werden namen van het gebouw het een en ander zou moeten gebeuren. Er was niet alleen sprake van een lekkend daker waren ook klachten over de kleedkamers, die niet aan de minimum eisen zouden voldoen. Ook de plannen over een eventuele restauratie van het gebouw waren aanleiding tot allerlei geruchten. Realiteit is nu, dat aan het dak de nodige voorzieningen zijn getroffen en de'kleedkamers verbeterd zijn. De zaal met 950 zitplaatsen, blijft vrijwel on veranderd. Dat wil zeggen, evenals het hele gebouw, wordt een stevige schoon- en opknapbeurt gegeven. Gezien de financiële toestand van de gemeente en de kans, dat Gedeputeer de Staten toch geen gelden voor een grote restauratie zouden toestaan, is het alles dus op een eenvoudige wijze afgedaan. De heer H. Berg is de exploitatie van het theater opgedragen. „Uiteraard heb ik vertrouwen in de toekomstmo gelijkheden van dit theater", zei ons de heer Berg, „anders zou ik er niet aan begonnen N zijn". In de eerste plaats wordt weer begonnen met de exploita tie als bioscoop. In de eerste week wordt de film „Women in love" ver toond. De bioscoop draait met uitzon dering van maandag, iedere avond. Nagegaan wordt nog of er b.v. op woensdagmiddag een jeugdvoorstelling wordt ingelast. Bij het opnieuw aanne men van personeel, heeft de heer Berg getracht zoveel mogelijk het vroegere personeel in te schakelen. Zo komt ook de heer Visser weer terug als toneelknecht. Met Tuschinski is een regeling getroffen inzake de levering van films. L. 't H. 75 jaar ter meulen Het is nü de tijd van het jaar om heerlijke warme dekens te kopenwij hebben ze mor gen in de "jubileum" aanbie ding. Extra grote jacquard geweven Hts jumeaux dekens van zuiver scheerwol. Deze Scfle Mio de kenszijn er in 4 fondkleuren en de maat 230 x 270 cm. Nu bij ons van f 159,-- voor nog géén zeven tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze Sole Mio extra grote jacquard geweven lits jumeaux dekens scheerwol. Kies uit 4 fondkleuren. nu in de maat 230 x 270 cm, Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van 196 eengezinswoningen in Woudhoek-Zuid. Aan de hand van berekeningen komen B. en W. van Schiedam tot de conclusie, dat de huur gemiddeld f312,50 zal bedragen, in dien een rijksbijdrage wordt verkregen, anders wordt het f 357,60. Zoals we indertijd over deze plannen hebben medegedeeld, was begin van dit jaar de raming f 250.- per jaar. En de wi gen staan er nog niet In genoemd gebied, zullen ook por tiekwoningen in drie en vier lagen worden gebouwd. Het plan voor deze woningen is nog niet afgerond, maar men hoopt het dit jaar nog gereed te krijgen voor aanbesteding. De eenge zinswoningen omvatten begane grond; vestibule, woonkamer met keuken, groot 41 m2 met in de woonkamer een open trap naar de slaapverdieping. Verder een aangebouwde bergruimte van 6.07 m2, aan de voorzijde van de woning een terras van 7,2 m2. Op slaapverdieping drie slaapkamers met tweede toilet, zolderverdieping met slaapkamer. Alle woningen krijgen eh gen centrale verwarming. De laatste inschrijver voor de bouw, de N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf D. Baron te Schiedaiq, heeft een prijs van f 7.721.258 bedongen. De grondprijs is f 14.800. De totale stichtingskosten zullen f 65.781,27 bedragen per wo ning. Aan het ministerie is om een rijksbijdrage van f 5000,- per woning gevraagd. NVV'houdt dinsdag 19 oktober lichtingsavond in gebouw Arcade aan de Lange Haven voor bestuurders van aai ten bonden. De heer S. Barendregt, bonds- bestuurder van de Ned. Bond van Verboer en lid van de Rijnmondraad, zal een inlei ding houden over het openbaar Het woonwagenkamp aan de Schieka de in Schiedam, dat in 1959 tijdelijk en voor een termijn van ten hoogste 10 jaar is aangelegd, moet nodig verbeterd worden. Het kamp is aangelegd op gronden in de Oost Abtspolder, die eigenlijk bestemd zijn voor industrie terrein. De gemeenten Rotterdam en Schiedam zijn reeds bezig met het opsluiten van de omliggende gronden met welk werk nog verschillende jaren gemoeid zullen zijn. Langs de noord zijde van het woonwagenkamp is een grote verkeersweg geprojecteerd. Dit alles maakt dat het woonwagenkamp beneden de aanliggende terreinen zal komen te liggen. en betere plaats hebben aangewezen voor het kamp (en de verwachting is dat het besluit nog enige jaren zal uitblijven), zullen wederom tijdelijk voorzieningen moeten worden getrof fen. De directeur Gemeentewerken Schie dam heeft een rapport uitgebracht over de mogelijkheden tot verbetering van het kamp, welk rapport in studie is bij de besturen van de drie gemeenten. De Commissie voor het Maatschappe lijk Werk in Schiedam heeft als eerste dit rapport in een openbare vergade ring behandeld en unaniem een gunstig advies uitgebracht. Het woonwagenkamp wordt gezamen lijk gebruikt door de gemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maassluis, waarbij Schiedam het beheer heeft over het kamp, maar de kosten door de drie gemeenten worden gedragen. De colle ges van burgemeester en wethouders van de drie genoemde gemeenten heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollartd reeds gewezen op de nood zaak van verbetering van het kamp en dcarbij ook gesteld dat de huidige plaats niet geschikt is voor een woon wagenkamp. Zolang G.S. geen andere De voorgestelde verbetering van het bestaande kamp houdt in dat bij elk van de totaal 45 standplaatsen een schuurtje van pre-fabricated beton wordt gebouwd met daarin een w.c., een wasgelegenheid en meterkasten voor aansluiting op de waterleiding en het elektriciteitsnet. Door het gebruik van deze schuurtjes, die 2,68 bij 4,^6 meter groot zijn, komt een einde aan het probleem gevende gemeenschappe lijke gebruik van toiletgebouwen. Bo vendien zijn de bewoners dan niet We kunnen met recht zeggen dat dit een kinderstoel is waar van U lang plezier beleeft want als Uw baby peuter wordt houdt hij er een leuke stoei aan over. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad, solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een onverwoestbare stoel met de normale garantie voor nog géén negen en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige Eekhoorn kinderstoe len met zwaar verchroomd on derstel, formica speelblad, voe tenplankje, bekleed met prima suwide, keuze uit frisse kleuren, met de nor male garantie SCHIEDAM: HERVORMDE KERK Grote Kerk 10 uur: ds. E. Gijsbers, 17 uur ds. A. VroegindeweyBethelkerk 10 uur: eerw. heer Van Zetten. Op- standingskerk: 10 uur ds. S. Gerbrandy. Open Deur Dienst. Aula Huishoudschool, Pinasplein, 10 uur ds. H. J. Groenewegen. Dorpskerk 10.15 uur drs. E. Verwaal. 19 uur ds. S. Gerbrandy. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. Van Nierop, 19.15 uur: Oecume nische Dienst. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 10 uur prof. ds. C. H. Lindijer uit Amstelveen. Oud Kath. Parochie, Dam 30. 10.30 uur H. Mis, pastoor drs. P. Smith. Hersteld Apostolische Gemeente, Lindeyerstraat, 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.30 uur. Leiding kapi tein en mevrouw H. J. Renting. Baptisten Gemeente, Warande 30,9.30 en 16.30 uur, dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. Kerk, Schiedam-Overschie (Vrij gemaakt), gebruik kerkgebouw, Evang. Luth. gemeente, Oranjestraat, 8.15 uur drs. A. N. Hendriks, 15 uur ds. W. Wierenga. Ned. Herv. (Geref. Evangelisatie), Irenekerk, Lange Haven 10 uur, ds. A. Vroegindewey uit Veenendaal, 17 uur Grotekerk, ds. Vroegindewey. langer aangewezen op de vier thans beschikbare waterkranen. Aan de lozing van faecaliën en waswa ter zal grote aandacht worden besteed. Momenteel geschiedt de lozing ook van het op het terrein aanwezige ge meenschapsgebouw en van de school, via septictanks op de omliggende pol derafwatering van de Oost Abtspolder. Dat is thans reeds duidelijk merkbaar en wordt onaanvaardbaar geacht. De afvoer zal daarom plaatsvinden op de riolering van het industrieterrein, doch dit maakt een rioolbemaling nodig, gezien de lage ligging van het kampter rein. In het rapport worden de kosten van de uitvoering geraamd op totaal f 5 16.000,-, waarvan f 85.000,- voor de bemalingsinstallatie. Bij een af schrijvingstermijn van acht jaar worden de jaarlijkse kapitaalslasten van rente en afschrijving gesteld op f89.792,-. Dit laatste bedrag zal dan naar rato van het inwoners-aantal over de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden omgeslagen. De gemeenteraden van de drie genoem de gemeenten zullen in de komende maanden de voorstellen tot verbetering van het woonwagenkamp aangeboden krijgen. 75 jaar ter meulen Een altijd welkom geschenk is een flacon aftershave en (waarom niet) als een ander er niet aan denkt, om Uzelf kado te doen. "Spicy" aftershave met een echte mannengeur, nu in een leuke bruine spuitflacon, niet voor f 5,75, maar heel voorde lig voor nog géén drie gulden. ÊÊÊSSÉ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze spuitflacon "Spicy Cinnamon" aftershave met een echte mannen- geur, nu

De Havenloods | 1971 | | pagina 3