Consumentenbond kent geen pardon met malafide handel Rotterdamse theaters krijgen druk winterseizoen Gratisgouden munten pèïS% Een „testmolen" van de consumenten bond. andering op dat terrein is hard nodig. En ten derde de reclame in Nederland, die veel opener zou moeten zijn en niet met drogredenen moet werken. Het gaat minder om wat de reclame zegt, maar om wat ze verzwijgt. Zo zou de STER een veel kritischer beleid ten opzichte van de televisiespots moe ten voeren. Er zitten zo veel valse redenaties in die filmflitseh, dat de mensen onzindelijk beinvloed worden. Neem nou die wasreclame met dat truitje, dat al honderden keren door midden is geknipt. De ene vrouw wast met een bekend wasmiddel en de andere „zonder bijzondere zorg". De truihelft gewassen zonder zorg krimpt, of de kleuren lopen door, ds andere helft gewassen met het bekende merk blijft even groot en zuiver van kleur. Een uitermate valse manier van voor lichten, want vooral door te hard en te heet wassen krijg je deze effecten; ongeacht het gebruikte wasmiddelWaar- schijnlijk hebben ze hef hierover, als ze over „zonder bijzondere zorg" praten. Met de vaatwasmiddelproef gaat het precies zo. De een blijft schuimen en Zie elders Een winterprogramma vol theater. De Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen heeft alles keurig op een rijtje gezet. Men begint met een triomfantelijke verwijzing naar het succes van het Hofpleintheater in het eerste seizoen. Rotterdam bleek behoefte te hebben aan een serietheater, dat is wel duidelijk geworden uit de bezoekcijfers. Ook voor dit seizoen zullen weer drommen mensen voor Rotterdams nieuwste theater staart. Behalve het Nieuw Rotterdams Toneel zullen ook wel vrije produkties in het theuter staan: „Twee op de wip", een blijspel met Willeke Alberti, Paul van Vliet met zijn eerste One man show, „Harten vrouw", een blijspelletje en „Sex a la m Het Hofpleintheater heeft ondertussen wel bezoekers weggezogen uit de Rot terdamse Schouwburg. Maar het ang stig lage bezoekerspercentage (45 pro cent) dat het NRT in de schouwburg scoort is daarmee nog niet voor de helft verklaard. Dienst-direkteur Willy Hofman ziet ook geen heil in de bouw van een nieuwe schouwburg, omdat die niet a priori een garantie is voor meer schouwburgbezoek. „Er zullen daarvoor andere dingen ingevuld moe ten worden". Met die woorden doelt hij op de taak voor het NRT het vertrouwen van de bevolking te her winnen. zondagochtend-concerten; er zijn ruim driehonderd abonnementen verkocht. Voor de grote zaal is een nieuwe Steinway vleugel aangekocht (f.SI.000), die beter moet zijn dan die er nu staat. Nieuw in de Doelen is een kleinkunstserie in de gehoorzaal. Voor het Piccolo-theater zijn dit sei zoen reeds 276 voorstellingen gepland, een record. In de schouwburg dit seizoen uiteraard alle gesubsidieerde toneelgezelschap pen: Haagse Come die met 0 voorstel lingen, Het Amsterdams Toneel met 18 voorstellingen, Centrum met 2 voorstellingen, Theater met 10 voor stellingen en Globe met 14 voorstellin gen op de zondagavonden. De Neder landse Opera komt met 7 produkties, het Ned. Dans Theater met 8, het Nat. Ballet met 7, het Rotterdams Danscen trum met 2 en het Scapinoballet met 5 voorstellingen. Extra's „Extra's" in de Schouwburg zijn „Por- gy en Bess" op 20 oktober, „Het geld ligt op de bank" met Bob de Lange, waarvan 6 voorstellingen worden gege ven en volgend jaar juli en augustus het programma van Wim Sonneveld. In Luxor drie- grote produkties:„A funny thing happened on the way to the Forum" HI nov. t/m 8 dec.), een lichtkooiige toestand met Lex Goud- smit; Snip en Snap souvenirs (3 maart t/m 2 april), voor het laatst Willy Walden en Piet MuyselaarPromises promises" (7 april t/m 14 mei), een musical van David en Bacharach met Gerard Cox, Trudy Labij, Joan Rem- melts en Tony Huurdeman. Op 15 mei begint de verbouwing van Luxor; het balcon gaat er uit dat scheelt 100 zitplaatsen), de foyer wordt vergroot. Het programma van de Doelen is gro- ,DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) ons'blad op^dmsd^g'^n'/of'Sondcr- ids bij aankoop van OUDSMIT-JUWELIE SATIVA MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2( MIDDiLlANOSTRIAT 2 - TEt. 23.31.M WOLPHAERTSBOCHT 23S - IEL 27.41.25 VERSCHIJNT OP DINSDAG-EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SC-uEGAV -VLAARD1NGEN - KRIMPENERWAARD E.O. Dinsdag 28 september 1971 20e jaargang no. 39 EDITIE SGHIEOAM Het is alweer 18 jaar geleden, dat een aantal mensen in Den Haag zich druk ging maken om de belangen van de consument, de Nederlandse Consumenten Bond oprichtte en een blad, de Consumentengids, gingMitgeven. Met slagzinnen als „wie goed koopt, koopt goedkoop", „in de doolhof van prijzen wil onze bond de weg u wijzen" en „het lidmaatschap bespaart u vele malen het bedrag van uw contributie" werd enthousiast getracht de zwakste in de economische samenle ving, de consument, te wapenen tegen de machtspositie van de producent. Naast artikelen met propangandistische waarde - na de twee beginjaren nooit meer dan 8 procent van het totaal; de bond ging er terecht van uit, dat prestaties de beste propaganda vormden waren er van meet af aan veel bijdragen, waarin het consumentenbelang bij de overheid werd verdedigd en waarin de distributie colportageagressieve verkoopmethoden, wirikelopenstellingstijden, enz.) werd besproken en bekritiseerd. De aandacht voor deze consumentenproblemen is altijd constant gebleven, hetgeen niet kan worden gezegd van dedirecte koopinformatie. Aanvankelijk waren de uiteenzetting over de funktie van een produkt, over de vraag hoe gezond of ongezond, hoe praktisch of onpraktisch, hoe duur of hoe goedkoop het was, bijzonder simpel. Het vergelijkend warenonderzoek kwam pas langzaam op gang. In het begin van de zestiger jaren nam dit soort onderzoek, waarbij verschillende merken van eenzelfde artikelsoort onderling werden vergeleken, nauwelijks meer dan 10 procent van het aantal onderwerpen in beslag. Allengs werden de onderzoeken wel steeds uitvoeriger en namen ze in aantal toe. Vorig jaar werden over niet minder dan 800 merken en typen vergelijkende warenonderzoeken gedaan. Dit houdt dus in, dat met naam en toenaam bekend wordt gemaakt, hoeveel •beter of slechter, duurder of'goedkoper produkten in vergelijking met soortgenoten zijn. Het werk van de Consumentenbond (het HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Nederlandse werd er onlangs voor weggehaald, omdat de afkorting N.C.B. verwarring wekte) valt-uitéén in drie grote groepen: diensten- en goederenonder- zoek en ledensen ice. De bond dient als vraagbaak voor zijn leden, die thans een contributie van 15 gulden per jaar betalen, waarvoor ze tevens maandelijks de Consumentengids krijgen thuisbezorgd. (Nadere inlichtingen omtrent het lid maatschap: 070-64.29.00). Zo werden in 1970 32.000 koopwijzers op verzoek toegezonden, moesten bijna 20,000 brieven met aankoopt'ragen, verzoeken en juridische adviezen, vcrwarmings- en stookproblemen, verzoeken en bemiddeling enz. behandeld worden en beantwoordden twee informatrices vanaf begin september tot eind december mime 9.200 telefonische verzoeken om informatie. In de laatste paar maanden werd een daggemiddelde van 120 gesprekken bereikt. Bovendien werden dat jaar zes zaken bij de rechter aanhangig gemaakt als eiser, terwijl in drie gevallen voor verweer werd gezorgd. Verder is men namens de consument werkzaam op het gebied van de wetgevinggeschillenbehandeling tussen consument en bedrijfsleven en overleg met bedrijfsleven over verbetering produkt door bedrijfsleven zelf (op gebied van etikettering, garanties, gebmiks- aanwijzing e.d.). Nauwe contacten heeft de Nederlandse bond met zusterorganisaties in het buitenland. Fr zijn twee organisaties op internationaal niveau: één in EEG-ver- band, de BEUC (Bureau Europeen des Unions de Consommateurs) en een wereldclub. de 1ÜCU (International Organisation of Consumers Unions). Van beide is 'mevrouw drs. A. G'. Fransen, direkteur van het bureau van de Consumentenbond, secretaris. Ze zegt: „Op consumentengebied staat ons land internationaal goed aangeschreven. We staan geboekstaafd als vooruitstrevend. Ze horen bij de initiatiefnemers van de IOCU e'n de BEUC. Een goed voorbeeld van waarin een klein land groot kan zijn A.F.: „Ongelijk hebben we niet veel. We krijgen van fabrikanten maar wei nig aanmerkingen. Overigens hebben we in onze werkwijze wel een check ingebouwd. Als wij de rapporten heb ben samengesteld, schrijven we de fa brikant een briefje, waarin we meede len, dat we een van zijn produkten hebben onderzocht en wat er zoal geconstateerd is. De fabrikant kan dus vooraf reageren. Immers, een produkt dat wij onderzocht hebben, kan al verouderd zijn. Daarmee willen we onze neus niet stoten. Komt de fabri kant met redelijke klachten, dan wordt daar serieus op ingegaan. Blijkt pas na de publicatie, dat we ongelijk hadden, dan komen we er zelf op terug". (Geen van de handelaren, fabrikanten of in stellingen, die de bond in 1970 op de korrel nam, heeft overigens juridische stappen tegen de bond ondernomen. Koning Klant Vr.: „Is er contact met de organisato ren van het VAR A-televisieprogramma Koning Klant? A.F.: ..Met Koning Klant zijn we goede vrienden. Soms nemen ze door ons behandelde onderwerpen over en het is ook al eens voorgekomen, dat we samen een actie voerden. Dat heb ben we bijvoorbeeld gedaan met de handel in tweedehands auto's". Vr.De actie tegen een aantal malafide handelaren in tweedehands auto 's kwam hard aan. Met veel tam-tam werd de handelwijze van enkele gara ge-eigenaren gelaakt. De betrokken au tosjacheraars zagen hun handel voor een groot deel kapot gemaakt. Waarom worden dergelijke harde acties niet meer gehouden? ten vasthouden en zijn, omdat ook de vakcentrales niet toegaven, uit het CCO gestapt". In maart startte het CCO met zijn orgaan Koopkracht, de tegenhanger van de Consumentengids. Direkteur P. E. M. Post van het CCO, dat zijn geld niet, zoals de consumentenbond, alleen van de leden krijgt, maar ook van de participerende groeperingen: „Natuurlijk zijn onze belangen dezelf de. U moet ons dan opk zien als collega's en niet als concurrenten. Over belangrijke zaken plegen we samen vooraf overleg. Met verschil tussen de bond en het contactorgaan is - dacht ik - dat wij ons meer op de grote massa richten. Wij zijn minder tech nisch en geven de consument in Koop kracht een duidelijk koopadvies. Als de mensen meer details over een be paalde zaak willen, dan bellen ze wel bij ons aan voor die informatie. Het gaat er echter in de eerste plaats om zo duidelijk mogelijk te zijn voor een zo groot mogelijk publiek. Iets dat ons aardig lukt gezien de 8.300 leden, die wij in die paar maanden gekregen hebben". (Volledigheidshalve: het CCO is bereikbaar via telefoonummer 070- 18.0452. Red.) Zelfde liedje Fransen hierover: „Het spreekt vanzelf, dat we er beide bij gebaat zijn in belangrijke kwesties - met name tegen de overheid - hetzelfde liedje te zingen. Wat betreft de voorlichting van de consument verschillen we blijkbaar van inzicht. Wij zijn van mening de consument zo eenvoudig mogelijk te moeten voorlichten, maar er zijn ge compliceerde problemen, die we w.at kunnen vereenvoudigen, maar niet uit de weg kunnen gaan". Vraag: Hoe zit de consumentenbond organisatorisch in elkaar en wat is zijn doelstelling? An Fransen: „De leden vormen met z'n alleh de bond. Zij kiezen uit hun midden een bondsraad en de bonds raad, die twee keer per jaaT bijeen komt, stellen gezamenlijk de contribu tie vast. De dagelijkse van drie jaar, terwijl men hoogstens drie achtereen volgende perioden kan aanblijven. De 100 leden van de bondsraad, die twee onderzoeken betrekken keer per jaar bijeenkomt, stellen geza menlijk de contributie vast. De dage lijkse werkzaamheden worden opge knapt door 80 man personeel. Naast de consumentenleden, de gewone le den, hebben we nog een groep buiten gewone leden in de vorm van allerlei rechtspersonen, die echter niet mogen kiezen. Onze doelstelling is eenvoudig: een zo goed mogelijke behartiging van de be langen van de consument. Dat doen we door de consument zelf voor te lichten en te zorgen dat de omstandigheden in Nederland voor hen zo gunstig.moge lijk zijn. De bond is volkomen onaf hankelijk. Dat kan hii zijn, omdat de uitgaven volkomen door de inkomsten uit contributies gedekt worden". Testen Vr.Hoe worden de testen uitge voerd? A.F.: „Willen we een bepaald product testen dan sturen we onze inkopers er op uit. die anoniem in diverse winkels een reeks artikelen kopen voor een vergelijkend onderzoek. Een achttal van onze ménsen, ver gespecialiseerde HTS'ers en ingenieurs, knobbelt pre cies uit hoe het onderzoek zal worden gevoerd. Deze,mensen zorgen er voor, dat de te onderzoeken goederen in laboratoria (TNO, KEMA, particuliere en buitenlandse labs) worden getest en ze verwerken de gegevens, die van de onderzoekers binnenkomen, weer in gedegen rapporten. Vervolgens worden de resultaten met naam en toenaam gepubliceerd, Maandelijks hebben we drie tot vier goederentesten: Van de geteste goederen moet het merendeel worden weggegooid. Als we bijvoor beeld een onderzoek naar wasmachines instellen en we 20 verschillende mer ken willen doorlichten, dan moeten we minstens 40 machines aanschaffen; per merk twee. In vergelijking met de laboratoriumuitgaven is dit goederen- verlies slechts een geringe Kostenfactor Dan hebben we bovendien een speciale afdeling voor het onderzoek van diens ten. als verzekeringen, begrafenison dernemingen, reizen en dergelijke". Vr.: Zijn de testen t A.F.: „Wij zijn voldoende keren flink van leer getrokken. Zaken, die we hard hebben aangepakt zijn vooral de elek trische veiligheid, de tweedehands au to's, de afwasmiddelen, de aandelen- spaarplannen en de levensverzekerin gen en het zwemmen in buitenwater, hoewel dit laatste harder is aangeko men, dan was bedoeld. Overigens krijgt ons onderzoek naar kwalijke praktij ken in de tweedehands-autohandel waarschijnlijk een vervolg. Misschien vinden sommigen, dat wij hr-nog meer gevallen harder kunnen schreeuwen dan we al doen. Of dat juist is betwij fel ik. Je moet niet altijd hard zijn voor dingen die niet wereldschokkend zijn. anders heb je geen geluid meer over voor de erge dingen". Vr.: Ralph Nader, de Amerikaanse kruisvaarder voor consumentenrecht, heeft kort geleden de Volkswagen in een test volkomen gekraakt. Hij deed dit al eens eerder met de Cervair van General Motors, die daarna uit de handel moest worden genomen, aange zien de verkoop met 93 procent daal de. Hebben de onderzoekingen van Nader ook gevolgen voor Nederland? A.F.: „De autotesten doen wij samen met de zusterorganisaties in Duitsland, België en Engeland; ze worden in Engeland uitgevoerd. De consumenten organisatie in Amerika werkt nauw samen met de Engelse. De VW zal dan ook binnen korte tijd aan de orde komen. Of onze uitslagen echter de zelfde zullen zijn als die van Nader, is nog maar de vraag. Wel wordt er rekening gehouden met zijn bevindin- A.F.: „In de eerste plaats de inflatie met haar geldontwaarding en prijsstij gingen. Dat is een angstaanjagend pro bleem. Veel kunnen wij er niet tegen doen, maar de consument moet zich in elk geval veel prijsbewuster opstellen. Te dure produkten moeten we gewoon niet kopen. Ten tweede de moeilijk heid om het goede evenwicht te vinden tussen producent en consument. De overheid is van oudsher ingesteld op de producenten en niet op de consumen ten Dat is bijvoorbeeld goed te merken in de wetgeving. Een mentaliteitsver- Filatelisten herdenken eerste postvlucht naar Australië Op 2 en 3 oktober wordt op Schiphol herdacht hoe 40 jaar geleden een Nederlands vliegtuig de eerste Nederlandse luchtpost naar Australië bracht. Het bijzondere van de Tasman-vlucht was, dat deze geheel op postvervoer was gericht. Er werd zelfs een speciale postzegel voor uitgegeven en deze Pattist-luchtpostze- gel is nu een zeer gezocht object: vooral op brieven uit de landingsplaatsen Semarang en Koepang. De Nederlandse Vereniging van Aero- Philatelisten „De vliegende Hollander" organiseert een herdenkings-tentoon- stelling, welke gehouden wordt in het stationsgebouw op Schiphol. Deze ten toonstelling is geopend van 11-17 uur. Er zullen brieven te zien zijn uit particulier bezit, vervoerd met de pio- niersvlucht van Pattist. Maar ook zal inen er documenten van bijzondere KLM-vluchten kunnen bewonderen, post vervoerd door Smirnhoff, Lind bergh en brieven met de Zeppelin naar de Noordpool. Als bijzonderheid heeft de PTT, op verzoek van de Vliegende Hollander, tijdens de tentoonstelling een speciaal stempel in gebruik, in dezelfde vorm als het Pattist-stempel van 1931. Bo vendien zijn alléén op 3 oktober tij dens deze tentoonstelling, op Schiphol speciale enveloppen met afbeelding van het populaire Fokkervliegtuig ver krijgbaar. De brieven zullen worden vooizieh van een bijzondere postzegel en het één-- dags-stempel. Verzamelaars die verhinderd zijn Schiphol zelf te bezoeken, kunnen deze poststukken voorzien van .postzegel en poststempel bestellen door storting van f 1.75 op postgiro no. 402628 ten name van de „Stichting Tentoonstelling Vliegende Hollander", Den Haag. Voor dit be drag worden twee verschillende enve loppen, compleet verzorgd, toegezon- Dc laatste jaren zijn voor de consu mentenbond belangrijk geweest. Zo groeide de bond van 88.000 leden in 1965 tot zo'n 315.000 nu. Voorts verhuisde de bond drie jaar geleden van de te krappe behuizing aan de Eerste Sweelinckstraat naar het kan toorpand aan het Leeghwaterplein nummer 26 in Den Haag, dat was komen leeg te, slaan door het faillisse ment van de Vorige eigenaar, de firma in verwarmingsinstallaties Van Heyst; een faillissement, dat velen zich nog wel zullen herinneren. De laatste be langrijke stap deed de Consumenten bond begin dit jaar door de samenwer king met het Consumenten Contact Orgaan (CCO), die in'57 was gestart, te stoppen. In het CCO bleven achter de drie vakcentrales, de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen de Neder landse Gezinsraad en de Coöperatie Nederland. Aanleiding voor de bond om uit te treden was de eis van de vakverenigingen en hun leden korting te geven op het lidmaatschap van de Consumentenbond. Mevrouw An Fransen: „Daar wilden we niet op ingaan, omdat wc het oneerlijk tegen over onze andere leden vonden. Wij hebben gemeend ons hieraan te moe- DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000

De Havenloods | 1971 | | pagina 1