modehuis modeshow Parkieten veroverden i n één eeuw de wereld Opening M voor service: goed onder dak bij de koster Het goede huis-aan-huisblad Is de kortste weg naar de consument BUS... DE HAVENLOODS zegt de lezer wat! Algemene Bank Nederland receptioniste/telefoniste DE HAVENLOODS, DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 OP MAANDAG 4 OKTOBER, AANVANG 20.15 UUR. DE ZAAL IS OPEN 19.30 UUR. TOEGANGS PRIJS f 3,50. INCL. KOFFIE MET GEBAK EN EEN KONSUMPTIE IN DE PAUZE. KAARTEN VER KRIJGBAAR 'S AVONDS AAN DE ZAAL VANAF 7 UUR - ELKE DAG AAN DE ZAAK OP BROERS- VELD. MARLENS irene Zodra een Renault is verkocht begint onze service. Want ook een ruime Renault met voor wielaandrijving heeft af en toe een servicebeurt nodig. Door geschoolde Renaultmonteurs en met moderne apparatuur. We werken'met vaste repa ratietijden. Een extra zekerheid voor u. Welkom Renaultrijders en... toekomstige Renaultrijders. Elke Renault H heelt I TECTYL-ML 1 (Prijswijzigingen voorbehouden - Inclusief BTW af importeur). Burg. Honnerlage Gretelaan 273, Schiedam. Tel. 707777 Met DE HAVENLOODS steekt U iedereen de loef af Vele foren hadden er in Australië reeds Europese kolonisten gewoond, alvo rens zij voor het eerst parkieten zagen. Toch is de grasparkiet een vogel, die alleen in Australië in het wild voor komt. Waarom werd hij dan pas zo laat (circa 1803) ontdekt? Het antwoord luidt: omdat de parkiet zich slechts bij uitzondering in de kustgebieden op houdt en de eerste Europeanen zich vrijwel uitsluitend in de Australische Pas toen zjj doordrongen in de binnen landen en deze gingen verkennen, 'ont dekten' zij de parkiet en bemerkten zij al spoedig, dat die vogel zeer, zeer talrijk was. De ontdekking van de parkiet ging gepaard met bewondering voor zijn prachtige kleuren, zijn gratie en zijn 'chic'. Die kolonisten zagen wilde parkieten: Overwegend groen- achtig-geel van kleur, zwarte strepen op de rug, geel bij de kop, violette vlekken op de wangen, blauw en geel op de staart. Naam en export De grasparkiet, stelden de kolonisten vast, leek veel op een kleine papegaai. Zij noemden de vogel daarom zebra papegaai, kanarie-papegaai of schelp papegaai, terwijl zij hem ook wel aanduidden als 'love-bird'. De inboor lingen noemden de parkiet 'budgerigar' of 'betcherrygah' ('goede vogel of 'goed eten*). Het is opmerkelijk, dat de nheemse namen geleidelijk steeds meer ingang hebben gevonden. 'Budge rigar' won het op de duur van 'betcher rygah'. Thans is 'budgerigar' in Austra lië de gangbare benaming voor parkiet. Europa maakte pas kort na 184U kennis met de parkiet. En wel dank zij een in zijn tijd bekend Engels vogeldes- kundige, Gould geheten. Gould be zocht Australië in de jaren 1838-1840. Onmiddellijk nadat hij zwermen par kieten in het binnenland had waarge nomen, had hij zijn hart aan die vogel verloren. Het zijn - zei hij - alleraar digste vogels, die niet slechts hogelijk te waarderen zijn wegens hun prachti ge kleuren, maar ook wegens hun 'elegance', hun opgewekt humeur en hun levendige, ja, tintelende wijze van doen. Geen wonder dus, dat Gould een aantal levende parkieten meenam naar Engeland. In Londen stelde hij ze ten toon. Deze „papegaaitjes" - voorspel de hij kort na 1840 - zullen weldra als kooivogels bijzonder in trek zijn. Gould kreeg voor meer dan de volle honderd percent gelijk. Reeds een jaar nadat hij de vogel in Engeland had ingevoerd, werd de parkiet daar te lande bijna evenveel gefokt als de kanarie. Na Engeland volgde het vaste land van Europa spoedig. Het begin was bescheiden, maar het houden van parkietjes werd gaandeweg meer en meer populair. Daardoor ontstonden fokbedrijven op commerciële basis. De handel in parkieten ontlook. De Ne derlanders en de Belgen waren de eersten, die op grote schaal parkieten gingen fokken. Na hen kwamen de Duitsers en de Fransen, alsmede ande re volken. In onze eeuw kwamen er in sommige landen grote 'parkieten- farms'. Vooral in Japan besteedde men veel aandacht en deed men veel aan het fokken van die bontgevederde Au stralische inboorlingen. De populariteit van de parkiet steeg zeer, toen het mogelijk bleek, tal van kleurvariëteiten te fokken. Sommige 'nieuwe soorten* waren in het begin erg duur. De prijzen gingen echter •weer omlaag, toen met de beschikking kreeg over een voldoende aantal exem plaren van de nieuwe soorten om de vraag te bevredigen. Tegenwoordig is het aantal variëteiten zeer groot. Zij omvatten alle kleuren, met uitzonde ring van rood en zwart. Een tweede sprong omhoog maakte de populariteit van de parkiet, toen men ontdekte, dat die vogel gesproken woorden kon nabootsen. In Australia wist men dat eigenlijk al heel lang. Daar had de ervaring geleerd, dat men sommige parkietensoorten kon leren 'praten'. Daar te lande leefden de vogels in het wild steeds in zwermen, zodat ze onder en met elkaar konden „babbelen". Al heel vroeg hielden sommige kolonisten ze in kooien en toen bemerkten zij, dat de vogels menselijke woorden napraatten. Te genwoordig zijn 'sprekende parkieten' vrijwel alom ter wereld bekend. Praten Hoe leert men de vogels praten? Een jonge parkiet (circa twee maanden oud) zet men in een kooi. Alleen. Nadien praat men veel tegen hem of met elkaar in zijn tegenwoordigheid. Aldus kan de vogel in een paar jaar tijds een tamelijk grote>s.woordenschat verwerven. Er zijn parkieten, die hele versregels kunnen citeren. In Nieuw- Zeeland is een geval bekend van een parkiet, die in vijf jaar tijds bijna zevenhonderd woorden leerde. In Au stralië laat men parkieten wel optreden voor de radio. De met hun eigenaardi ge stemmetjes gesproken woorden en zinnetjes komen uitstekend door. Hoeveel menselijke talen worden er door de wereldparkietenbevolking ge sproken? Voorzichtige schattingen •wijzen uit, dat het er minstens tien zijn. Onder die talen zijn heel moeilij ke, bij voorbeeld Japans. Toch zijn er parkietjes, die een aardig mondje Ja pans 'spreken'! Enige tijd geleden heeft men in Austra lië (Sydney) een wel zeer uitzonderlijk beroep gedaan op de praatkunst van parkietjes. Men heeft namelijk op een school vooor kinderen met spraakge breken enige van die vogels aangesteld als 'hulponderwijzer'. Hoe? De leraar draagt het meisje of de jongen met een spraakgebrek op, een parkietje te leren praten. Deze lessen versterken het zelf vertrouwen der kinderen. Zowel de leraren als de ouders en de kinderen zelf zijn bijzonder tevreden over de 'goede diensten' der kleurige vogeltjes. Miljoenen De parkiet veroverde niet alleen de wereld; hij veroverde ook de harten der mensen. In Australië alleen reeds leven ongeveer tien miljoen parkieten of 'budgerigars' in volières en kooien. Buiten Australië komt de parkiet even eens in ettelijke miljoenen exemplaren (in gevangenschap) voor. Men kan zon der overdrijving zeggen, dat 'big business' zich meester heeft gemaakt van de parkieten. De fokkers, de han delaren, de makers van volières en kooien, de verbouwers van voer, zij allen verdienen jaarlijks miljoenen gul dens aan die Australische 'papegaai tjes'. Australië nog steeds in het wild Grasparkieten Al zijn er dus zeer, zeer veel parkieten uit Australië naar andere landen geëmi greerd, toch is het aantal parkieten in Australië niet kleiner geworden. Overal in de binnenlanden kan men ze zien, mits er voldoende voer voor hen te vinden is. Als zo'n zwerm neerstrijkt op de takken van een boom, is het, of die boom plotseling volop in bloei komt. Het is dan een ware orgie van kleuren en schittering! Parkieten zijp leerzaam. Men kan ze zelfs 'dresseren' en kleine wagentjes laten trekken. Doch die dressuur is een hoofdstuk apart. In ieder geval staat het vast, dat de 'Australische papegaai tjes' de „Goede Vogeltjes" zeer intelli gent zijn en beschikken over een groot aanpassingsvermogen. Deze eigen schappen en hun kleurige schoonheid hebben ze alom ter wereld populair gemaakt. Eén ding is er, waartegen de parkiet niet bestand is: Droogte. Enige jaren geleden heerste er een hittegolf in Midden-Australië. Bij twee (uitge droogde) drinkplaatsen vond men zeer veel dode parkieten. Ja, zeer veel, namelijk 30.000 bij de ene en 60.000 bij de andere. Toen echter een expedi tie een jaar later door dat rampgebied trok, maakten de cineasten en filmop name van zwermen parkieten. Het leek wel of zij een zonsverduistering veroor zaakt hadden! Nederland en België waren de eer ste landen, die de parkiet op grote schaal importeerden. Geen enkel ander Australisch exportprodukt boekte zoveel succes als de kleurige, levendige, intelligente grasparkie ten, die wij kortweg parkieten noemen en die in hun stamland „budgerigars" („Goede Vogels") heten. Alleen in Australië is de grasparkiet inheems. Alleen daar kan men wilde parkieten in vrijheid zien. Uit medede lingen uit andere landen is echter gebleken, dat men er hier en daar in geslaagd is, tamme parkieten zo op te voeden, dat zij des daags vrij uitvliegen en tegen zonsondergang in hun voljères terugkeren. Een voorbeeld. Mevrouw Rosemary Upton (woonachtig in het Engels graafschap Essex) opent 's och tends de deuren van haar volières om haar ongeveer driehonderd parkieten uit te laten. De vogels brengen de dag in vrijheid door, eten wat veld en bos hun bieden en keren tegen het vallen der duisternis terug naar hun veilige vogelwoningen. De Havenloods en daarmee óók uw reklame- boodschap). woensdag 29 september 1971 Nieuwe vestiging van de Algemene Bank Nederland te Kethei, Schiedamseweg 41 d. Telefoon (010) 71 0022 en 71 0334. Geopend: van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur, en tevens elke donderdagavond van 17.00 tot 19.00 uur. Het kantoor beschikt over safeloketten en een moderne nachtkluisinstallatie. Ubent wel kom bij de Kethei, Schiedamseweg 41 d, telefoon (010) 71 00 22 en 71 03 34. Voor ons kantoor aan de Heemraadssingel vragen wij een pientere jongedame met verantwoordelijkheidsgevoel en goede omgangsvormen die de functie van receptioniste/telefoniste zodanig kan vervullen dat zij een „visitekaartje" voor ons bedrijf is. Een aantrekkelijk salaris en goede sociale voorzieningen worden aangeboden. Sollicitaties in eigen handschrift met volledige inlichtingen worden ingewacht bij de chef Personeelszaken van Dura Woningbouw N.V., Heemraadssingel 277,

De Havenloods | 1971 | | pagina 2