5: nieuw van Iglo ja vers opril best ook in soep waarheid ever de ólacj bij ^Yiieu Inlichtingendienst opent archieven DE HAVENLOODS, DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 39-513 75 jaar ter meulen 75 jaar ter meulen Alle hoofden houdt U zelf keu rig in model, want even bijpun ten en uitdunnen is met dit handige efileermes een fluitje van een cent) Metalen efileerme's, ideaal om zelf Uw kapsel en dat van de kinderen en manlief (een be langrijke geldbesparing) bij te snijden. Koop dit efileermes nu, kom pleet met plastic etui en extra mesje voor nog géén twee gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver koken wij op de parterre dit metalen efileermes, kompleet met plastic etui vv voor Ook maandagmorgen open Iflffl Géén tel. of schrift, best. „Zakdoekje leggen, niemand zeggen" en „Heb je wel ge hoord van de Zevensprong". Enfin, we zullen de lezer niet vermoeien met verdere bijzon derheden van deze strandwan deling. Er was hier en daar nogal wat oponthoud en Mau- rits was na Hoek van Holland gedwongen van de oorspron kelijk geplande route af te wijken o.a. om bij St. Andries, een of ander gat in de provin cie waar zelfs de postkoets niet kwam, een schans te ver overen op lieden die daar niet thuis hoorden. Dat kostte allemaal veel tijd en zo was het al 2 juli toén de troepen van Maurits het stadje Nieuwpoort naderden. De prins liet op een gegeven ogen blik halt houden en beklom een duintop. Vandaar liet hij zijn blikken over het strand dwalen. Hij wuifde terloops naar een paar meisjes in bikini en ontdekt'e toen een groot tentenkamp aan de voet van de duinen en op de parkeer plaats van het bekende Nieuw- poortse hotel Zeezicht zag hij paarden en kanonnen. Omdat hij de zaak niet vertrouwde riep hij zijn vriend de ser geant-majoor Daniël Veer bij zich, die zijn slapie was ge weest in de recrutencompag- nie en die dan ook de enige was die Maup tegen de prins mocht zeggen. „Daan", sprak de prins, „Ik ruik onraad. In dat tentenkamp zijn troepen gelegerd en dat kunnen nooit Hollanders zijn, want die heb ik allemaal bij me. Ga eens poolshoogte ne men, maar wees voorzichtig, want je bent op blote voeten en er liggen nogal wat kroon- kurken op het strand." Veer beloofde met zijn hand op zijn hart goed uit te kijken en op zijn tenen te lopen en liet zich vervolgens van de duinen rollen. Na een uur kwam de sergeant majoor terug. „Sorry, dat het zo lang heeft geduurd, Maup", zei hij, „maar ik heb gelijk nog wat schelpen verzameld, er lagen zulke mooieOh ja en wat dat kamp betreft, daar zitten Spanjaarden. Het schijnt een soort vakantieko lonie te zijn voor Spaanse bleekneuzen. Ze waren een of andere vogeldans aan het doen, flamingo of flamengo of zoiets en ze waren paella aan het klaarmaken boven een kampvuur en hun hoofdleider heet Albert van Oostenrijk...." Het gezicht van de prins klaarde op. „Aha", sprak hij, „Albert van Oostenrijk, daar heb ik nog een appeltje mee te schil len. Die zullen we eens een flinke wind laten ruiken". Hij verhief zijn stem: „Mannen, opgelet, opstellen in rotten van vier. Toen dat na enig duwen en trekken was ge beurd commandeerde de prins! „Looppas mars" en daar ging de hoop des vader lands. Onder het roepen van „Weg met de fascisten, leve de Willemien", stormden zij het Spaanse kamp binnen, trok ken tentharingen uit de grond trapten het kampvuur uit en gooiden zand in de paella. Dat laatste was wel een tikkeltje gemeen, want de Spanjaarden hadden nog niet gegeten en hoewel ik mij realiseer, dat links-republikeinse rakkers wel weer onmiddellijk een an- ti-Oranje-hetze op touw zullen zetten en standbeelden zullen willen opblazen moet ik het eerlijkheidshalve toch vermel den. De Nederlandse militai ren, van hoog tot laag hadden enorm veel lol. Zij schopten waar zij konden de Spanjaar den zonder aanzien des per- soons onder hun zitvlak, en dronken alle sherry op. Het 'zal een ieder duidelijk zijn, dat Albert van Oostenrijk het niet naar de zin had. Hij zocht naar wegen om met de Neder landers tot overeenstemming te komen en riep daartoe de hulp in van een Spanjaard die Een soort vakantiekolonie voor Spaanse bleekneuzen enige tijd als gastarbeider in de Randstad had gewerkt en het Algemeen Beschaafd Ne derlands enigermate onder de knie had. De man weigerde echter. Hij zei ronduit, dat hij geen behoefte had om te pra ten met dat tuig, dat hem een paar jaar lang voor een krank zinnig hoge huur in een var kenskot had gehuisvest. Oos tenrijkse Bert besloot ten ein de raad de Hollanders maar te laten uitrazen en dan maar een klacht bij de Veiligheids raad van de V.N. in te dienen. Na een dik uur was de Hollandse furie uitgewoed. De Spanjolen zaten huilend bij hun omge vallen tenten terwijl de Neder landers zich met rode hoofden en nog nahijgend bij het strandpaviljoen Bellevue ver zamelden. Daar hield de prins een overwinningsrede: „Man nen", sprak hij, „dit is een bijzondere dag. We hebben vandaag geschiedenis gemaakt. Zestienhonderd: slag bij Nieuwpoort. Is er een gebeur tenis in de geschiedenis die gemakkelijker te leren valt? Ik dacht van niet. We mogen dus trots zijn op onze presta ties. Ik geef iedereen een extra dag verlof. Wat zeggen jullie me daarvan?„Dankuwel, prins", riepen zijn dankbare soldaten. Omdat inmiddels het vakantiesei zoen op zijn hoogtepunt was, werd besloten niet door te gaan naar Calais. Van de bur gemeester van die gemeente was trouwens bericht geko men, dat hij de troepen niet kon herbergen omdat alle campings vol stonden met ca ravans en tenten van vakantie gangers. Niemand was daar eigenlijk rouwig om en zo werd na het diner-dansant on der het zingen van: „We gaan nog niet naar huis", de terug reis aanvaard. Dit is de ware geschiedenis van hetgeen omtrent Nieuwpoort in Vlaanderen in het jaar 1600 gebeurde. Dat het nageslacht er goed nota van neme! TON HOUGEE. In het Buurthuis Crooswijk, Van Reijn- straat 32, komt zaterdag 2 oktober een poppentheater voor de jeugd tot 14 jaar. De voorstelling begint om twee uur en eindigt om ongeveer vier uur. De toegang is gratis. MWVWMWIWVWVWUVWWi Een ferme kluif Op Werelddierendag - 4 okto- i ber - gaat CO-OP Nederland de honden verwennen. Een ferme i kluif, waaraan nog een lekker 1 stukje vlees zit, wordt het ver- jaardagshapje voor de honden. 'Iedere klant van de supermarkt, die op 4 oktober boodschappen i komt doen, kan rekenen op een gratis kluif in feestverpakking i onder het motto: ,,wees lief voor uw hond, hij is een beste kluif waard". De hond zal, als i hem dat geleerd is, zijn dank- baarheid betonen met een j i vriendelijke poot. i en dan met de hele hap in drietonners 's nachts terug naar de legerplaats. Historici zullen na enig nadenken ongetwijfeld zeggen, dat dit niet helemaal juist is", omdat het idee van deze strandloop niet van Maurits maar van de Staten van Holland en met name van Johan van Olden- barnevelt uitging. Voorts, dat het niet in de eerste plaats om voorjaarsmanoeuvres ging, maar om een strafexpeditie naar Duinkerken; een kapers nest aan de Vlaamse kust van waaruit men het de Hollandse koopvaarders en vissers flink lastig maakte. Welnu, ik heb reden om deze al drie eeuwen lang verkondigde stelling in twijfel te trekken, want uit onlangs geopende archieven van de Militaire Inlichtingen dienst is gebleken, dat het helemaal niet zo ingewikkeld was; het ging gewoon om een simpele oefening. Op een zonnige maar nog wat kille morgen in maart ging de armee op het strand voor Den Helder op mars. Het voetvolk had de schoenen uitgetrok ken, want dat liep gemakkelij ker. Het paardevolk bewoog zich voort over het harde ge deelte van het strand langs de waterscheiding en het vrouw volk stond op de duinen, zwaaide met vlaggetjes en slaakte kreten als „Zet 'm op! Prins Maurits en de andere com mandanten onder wie zijn broer, toen nog graaf Frederik Hendrik, graaf Lodewijk Gun- ter, graaf George Everardt van Solms en Johan Adolf hertog van Holstein, om er enkelen te noemen, zagen nauwlettend toe, dat niemand de kantjes er af liep, want het volk had pas weer een paar honderd mil joen meer moeten offeren voor de aankoop van het nieuwste model kanonnen. 01- denbarnevelt had voor de tele visie verteld, dat dit nodig was, omdat de Spanjaarden onverhoeds Napels waren bin nengetrokken. Er werd flink gemarcheerd en gezongen van „Ik sta op wacht" en „Balen, balen" en tegen de middag was men al bij Zandvoort waar de man nen werden nagewuifd cioor enkele badgasten, Duitsers, die zich moedig in het nog koude water hadden begeven. Onder het lopen werden de boterhammetjes opgegeten en toen de zon ter kimme neigde was men bij Noordwijk gearri veerd. Hier werd het eerste bivak opgezet. Voor het sla pen gaan werden nog wat spel letjes gedaan welke waren ge organiseerd door de officier van de Welzijnszorg. De stem ming kwam er goed in met Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze brushed damesonderjurken in het moderne fond de robe mo del, afgewerkt met kant, in de kleuren bleu, rose en wit en de maten 42 t/m 50, nu Kippesoep met malse stukjes kip en groenten. Tomatengroentesoep. En groentesoep. Plukverse groenten: zo veel als maar kan. Kruidige vleesbouillon: uit schenkel en mergpijp getrokken. Een kleine liter water en :en kwartier aardgas maken er soep van. Soep, waaraan je ziet dat hij lekker is. Groentesoep met vleesbouillon: 85 ct Tomatengroentesoep met vleesbouillon95 ct Kippesoep met stukjes kip95 ct Voor 4 geurige borden. Deze 30ste september is een ge denkwaardige dag. Het is van daag namelijk precies 371 jaar, twee maanden en 28 dagen geleden, dat de slag bij Nieuwpoort werd gehouden. Waarom en hoe die gebeurte nis plaatsgreep, zal ik hier graag uitleggen, want de lezer dient te beseffen, dat het jaar van de slag - 1600- niet zomaar werd gekozen, maar duidelijk met het oogmerk om het de vaderlandse geschiede nis studerende schooljeugd van later eeuwen zo gemakke lijk mogelijk te maken en daar moeten we .de geschiedma- kers, wier namen in de loop van dit verhaal zullen volgen, dankbaar voor zijn. In de eerste maanden van het jaar 1600 besloot 'prins Maurits van Nassau met zijn troepen een grote voorjaarsmanoeuvre te houden. Omdat hij weieens wat anders wilde dan met zijn tentje op de hei bij Lünenbrug of La Courtine te bivakkeren, besloot hij tot een strandwan deling van Den Helder naar Calais. Daar zou dan een paar dagen rust worden gehouden Opkruipende jurkjes en rokjes 't is beslist niet flatteus en ook helemaal niet nodigeen goede onderjurk helpt U voor goed van dit probleem af. Bijzonder mooie brushed da mesonderjurk met een goede pasvorm, in het moderne fond de robe model. Deze met kant afgewerkte onderjurk koopt U nu in 3 fijne pasteltinten van f 11," voor nog géén zes gul den. Prins Maurits: „Looppas, mars!

De Havenloods | 1971 | | pagina 39