De stad van tegenwoordig deugt niet voor het kind 6: JSL morgen: m 98 „Sportfondsenbad niet aan de rode streep" Paviljoen voor bejaarden maandag open Jantje Beton Gewest j Rijnmond Directie in verklaring AFWASAUTOMAAT? vitrage schoonheid nu maar 8,90 en 6,90 HH DE KLERK DE HAVENLOODS, DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 39~"52° 75 jaar ter meulen Een kind, dat niet kan spelen, wordt een onvolmaakt mens Kinderen in de stad van tegenwoordig, in de huizen van tegenwoor dig; een misdeelde groep. De deskundigen zijn het er over eens. Speelplaatsen en groenvoorzieningen zijn lapmiddelen, afleidingsma noeuvres van het wezenlijke probleem: de stad van tegenwoordig deugt niet voor het kind. De oude(re) wijken zijn autokerkhoven Wogn meet on^oldoende^elukfciso- geworden, de nieuwe(re) wijken steriele opbergplaatsen. Hoe bestaat latie en een tekort aan vrije ruimte het dat een volk accepteert dat zijn kinderen hier opgroeien. - woning en woonomgeving één geheel: ren tentoonspreiden is sentimentele men zou tot verkeerde gevolgtrekkin- flauwekul, zolang we met hen geen een kunnen komen wanneer men de rekening houden in de aanleg van onze invloed van de woning op de lichame- steden, het leefmilieu van een toekom- lijke-, geestelijke- en sociale ontwikke- stig volk. Het Nationaal Jeugd Fonds voert in november een actie om meer speel- en leefruimte voor Jantje Beton, het jongetje dat staat voor alle stadsjeugd van Nederland. Het Nationaal Jeugd Fonds heeft een aantal deskundigen naar hun mening gevraagd. MEJ. DR. W. M. VAN WERMESKER- KEN, KINDERPSYCHIATER: Het is ernstig. We beleven een tijd van welvaart, maar die welvaart levert niet voldoende geschikte speelruimten op. De mensen wonen in gehorige, vierkan te betonblokken, gevuld met fantasie loze vierkante kamertjes. Er. wordt vaak gezegd, dat destijds in de Jordaan de woningen ook klein waren. Maar men vergeet erbij te zeggen, dat juist in die huizen de kinderen verstoppertje konden spelen en van trapleuningen konden glijden. Het kind van nu wordt grootgebracht met automaten, met radio en televisie. Het krijgt de rust niet, die ieder kind nodig heeft om zelf iets te ondernemen. Ze zitten volko men passief naar de televisie te kijken. Tollen, dat op de stoep gebeuren moet, kan niet meer, want de stoep is bijna verdwenen en er komen teveel mensen langs. Er zijn akelig koude speelplaatsen geschapen, waar niets creatiefs mogelijk is. De grond is met stenen en beton geplaveid en de speel- rekken noden bepaald niet tot spelen. En binnen zijn de huiskamers overvol gemeubileerd. Het kind kan er zijn gang niet meer gaan met poppen, met sigarenkistjes en stoelen, het kan zich niet meer rustig terugtrekken in zijn eigen wereldje. Het vallen tegen de muur, waarbij het aankomt op reactie en spier-coördinatie, waardoor het kind geestelijk en lichamelijk in bewe ging is, waardoor het zich ontplooit: het kan niet meer. Onze kinderen leven in een voor hen erg moeilijke tijd. Willen we hen wat ruimte geven, dan moeten er meer parken komen, en niet die akelige, bétonnen speelplaat sen waar van enige ontplooiing geen sprake kan zijn". MEVR. L. M. J. BRAGGAAR- DIERCKS, KINDERPSYCHOLOGE: De huidige maatschappij-opbouw geeft de jeugd het gevoel, tekort gedaan te zijn, en de jeugd gaat rebelleren. Vol gens mij zullen er in de toekomst nog veel meer jongeren komen, die wij dan het „werkschuw tuig" gaan noemen. Maar laten we vooral weten dat we ze zelf "maken. Als vergramde moeders in het Vondel park het stenen plaveisel onder klim- rekken weghalen, omdat er al te veel kinderen gaten in hun hoofd hebben opgelopen, komt de afdeling bestrating dat plaveisel weer keurig aanleggen. In de binnenstad zijn de speelplaatsen erkende vuilstortplaatsen en honden toiletten geworden, want bouwen is een ding, en schoonhouden een twee de. Kleine kinderen moeten proberen te spelen op de schaarse vierkante meters trottoir vóór de deur, terwijl de tui nen, beschut tussen de huizenblokken, voor hen, die er de beste rechten op kunnen laten gelden, verboden gebied bieden een kind te weinig veiligheid: dit wordt reeds duidelijk in de zuige lingenleeftijd. Dergelijke woningen remmen de normale funktie-ontwikke- ling af: lichamelijk (motoriek), emoti oneel en intellectueel zowel als sociaal. Het is vooral de kleuter die in de woonomgeving niet aan zijn trekken komt. De gebruikelijke speelplaatsen bieden hem geen veiligheid en onvol doende mogelijkheden om zijn explo- ratielust te bevredigen. Voor hem: geaccidenteerde speelplaatsen, veel zand en water, een schuurtje, struiken en heesters en banken voor moeders en ouden van dagen. LADO VAN EYCK, ARCHITEKT zijn. Een kind dat 'niet kan spelen, gen aan besteed". wordt een onvolmaakt mens. We zijn bezig, in onze stadsgebieden, erg veel onvolmaakte mensen te kweken". O DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 „Flats frustreren het jonge kind in hoge mate. Voor kinderen onder de tien jaar, nee, laat ik zeggen vijf iaar, betekent het ronduit een psycholo gische ramp. Spontaniteit is n.l. het belangrijkste. Het.jonge kind heeft een spontane behoefte aan contact, intiem contact met bodem, groen en straat. Oudere kinderen hebben dat minder nodig, zij hebben al een zekere geeste lijke weerstand". DR. J. H. LAMBERTS, HUISARTS TE ROTTERDAM: „Iedereen weet dat het er voor de peuter in de hoogbouw meestal niet van komt om beneden op de begane grond, zonder de onmiddellijke nabij heid van moeder, in zijn steriele speel plaats van beton en staal te spelen of zich op de gehorige woongalerij of het winderige balkon te uiten: hij komt vaak niet verder dan in het huis onder de voortdurende corrigerende opmer kingen van moeder (stil, pas op de buren) wat rond te huppelen". PROF. DR. W. J. BLADERGROEN: „Er bestaat een relatie tussen leermoei lijkheden op school en te weinig speel- gelegenheid. Kinderem in een omgeving met weinig groen zijn agressiever dan leeftijdgenoten in beter bedeelde wij ken". DR. PH. H. FIEDELDIJ DOP, KIN DERPSYCHIATER: „Voor een optimale ontwikkeling van het kind in al zijn levensfasen vormen Deze laatste opmerking is de schrij nendste. Ze zegt niet alleen iets over de plaats van het kind, maar veel meer nog over de houding, die de maat schappij tegenover het kind inneemt. Alle apeliefde die we tegenover kinde- Het spijt me voor Jantje Beton, maar het leven stelt velerlei eisen, van nergens op krassen en slaan en niet op de keurige stoelen gaan staan en niet lopen schreeuwen en krijsen, en denk asjeblieft om de rust van de buren en zorg asjeblieft dat het hondje niet keft. want haast ieder flatje met keiharde muren ip lek als een zeef wat geluiden betreft. Het spijt me voor Jantje Beton, maar het grasveld is niet om te spelen. dat is er alleen voor de show. jazeker, de mensen die willen het zo wat Jantje wil kan ze niet schelen. nou, helemaal niet, is misschien overtrokken. hij kan toch naar een van die speelplaatsen gaan. daar staat het vol ijzeren rekken en bokken. de rots voor de apen ontbreekt er maar aan. Het spijt me voor Jantje Beton, maar spelen op straat is terziele. de straat is er voor het verkeer. nog even dan zijn er geen voetgangers meer, alleen nog maar horden op wielen. de welvaart is heer, de reclame is koning. we hebben het samen al heel ver gebracht het huis is niet langer een veilige woning, alleen nog parkeerplaats, voor avond en nacht. Het spijt me voor Jantje Beton, maar hij moet het vast leren voor later. en doet ie een paar stapjes mis, dan zeggen we dat ie een rotjochie is en moet ie naar de psychiater. toch is hem het spel niet voor altijd ontnomen. zo bar en zo boos is.het echt niet gesteld. is Jan groot genoeg om, bij 't leger te komen, dan mag ie weer spelen, met wapengeweld. Jules de Corte lezorgd. DIRECTIE W. van der Giessen en G. A. Nap. HOOFDREDACTIE: A. Hoeksema HOOFDKANTOOR: is Hendrikkade 14, Rotterdam. Post- 1980. Tel. 010- 13.21.7Q. Giro 18344. BIJKANTOREN: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Tel. 34.10.71 achtsweg 25, R dam. Tel. 14.84.01 ADVERTENTIES: Dordebuiteneditiesvande donderdag-ui tg. jnnen tot dinsdag 18.30 uur worden in- izonden en voor de stad Rotterdam tot i Rotterdam. Voor loodsbdotjes tot dins- agavond9uur. Voor de dinsdaguitgave tot ijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten REDACTIE: ot dinsdag 16 uur worden ingezonde iet hoofdkantoor te Rotterdam vo< mderdaguitgave. Voor de dinsdagui tot vrijdag 12 uur. EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. Vert Mist en dichte sneeuwval zijn vaak gevaarlijker dan U zo denkt als U er met de auto op uij trekttref daarom van tevo> ren al maatregelen en maak dat er een goede mistlamp op Uw wagen zit. Mistlamp, voorzien van rood plexiglas en gevat in een stevig kunststof huis, waarin een 21 Watt lamp (12 volt). Deze mist lamp is gemakkelijk zelf tê monteren door de moerboutr- bevestiging. Nu bij ons voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze roestvrije mistlamp van sterjc grijs kunststof met rood plexj- glas en een 21 Watt lamp. j Nu kompleet met moer- boutbevestiging De gemeenteraad van Schiedam had maandagavond weinig moeite zich achter het voorstel van het I college te plaatsen tot afwijzing van het voor-ontwerp Wet Gewest Rijnmond (voorstel Van Veen) waarover Gedeputeerde Staten de mening van de raad had gevraagd. De P.v.d.A. maakte de afwijzing gemakkelijk door het indienen van een motie, waarin wordt gezegd, dat spoedig een nieuwe ontwerp- wet inzake de bestuurlijke proble matiek in het Rijnmondgebied moet worden bevorderd. Zolang de huidige wet van kracht is, dient langs de weg van art. 38 van de Rijnmondwet aan het Openbaar Lichaam Rijnmond op korte ter mijn een aantal regionale taken te worden overgedragen, aldus de De heer Eijkenaar (P.C.G.) had een soortgelijke motie ontworpen, die hij evenwel nu niet indiende, om dat hij zich ook achter eerstge noemde motie kon stellen. Na een korte toelichting werd de motie, waartegen alleen de heer Op 't Ende (CPN) bezwaren had, door de raad zonder stemming geaccep teerd. 420, Omr REDACTIE: Tel 70.38.47. Tel. 26.98.58. e: P. Bul. Mgr. Nolenslaan 590, 8 STADSEDITIES ROTTERDAM: a/d IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roe Vlaa Maas Oplage 37.000 EDITIE KRIMPENERWAARD: Krimpen a/d IJssel. Krimpen a/d, Lek Lekkerkerk, Ouderkerk a/d IJssel, Stolwijk Bergambacht, Ammerstol, Berkenwoude Schoonhoven. Oplage 15.500 GROOT ROTTERDAM: In combinatie met „Het Zuiden" 455.300 BEZORGING: r» 13.21.70. toost, woensdag 12 uur. MAASSLUIS - Michelle Leclerc be van de Grote Kerk van de gastconcerten Feike Asma. Op het Franse organiste It zaterdag het orgel 1 'n het kader Dandi Buxtehudc, Bach, Pachelbel, Bach-Vivaldi, Schumann, Vierne en haar leermeester Langlais. Het concert begint om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 1,50. Uitlatingen van wethouder Collé en naar aanleiding daarvan publicaties zijn aanleiding geworden tot allerlei ge ruchten over financiële moeilijkheden bij het Sportfondsenbad. Het raadslid Willemse (KVP) wijdde daarna nog een beschouwing aan de zaak, waardoor de verwarring nog groter werd. De directie van het bad vond in een en ander aanleiding een schrijven te rich ten aan de gemeenteraad, teneinde een juister beeld te geven van de situtatie. Daarin wordt opgemerkt dat er geen enkele bijzondere maatregel nodig is om de financiële positie te verstevigen. Wel zijn de tarieven van het school zwemmen verhoogd, omdat deze post niet sluitend was. De directie wijst met grote nadruk op de volgende feiten: „Er is geen sprake van een nu eerst ingevoerde verhoging die terugwerken de kracht zou hebben tot 1 mei 1969. verkrijging van een sluitende begroting Van genoemde verhogingen werd het „alleen" het school- en orthopaedisch College jaarlijks in kennis gesteld. Na 1C Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak gerard de lange herhaaldelijke telefonische informaties onzerzijds betreffende het uitblijven van de honorering van deze nota's, werd ons steeds meegedeeld, dat de hiervoor benodigde credieten eerst door de Raad dienden te worden goedgekeurd, alvorens tot betaling zou kunnen worden overgegaan. Over het tijdvak van 1 mei 1969 tot 31 december 1970 werd slechts de n.b. OP 5 april 1965 vastgestelde - uurprijs van f 45,- per uur voldaan. Voor dit bedrag stelden wij continu 3 tot 4 instrukteurs beschikbaar. De verhogin gen over dit tijdvak werden nog steeds niet voldaan, terwijl over 1971 op 10 september zelfs in het geheel geen betaling werd ontvangen. Op die datum werd van de rekeningen over het eerste halfjaar echter slechts dat gedeelte van de nota's voldaan, dat gebaseerd is op de uurvergoeding, die op 5 april 1965 werd vastgesteld. Het totaal door ons te vorderen bedrag bedraagt derhalve nu nog steeds f 50.473,77. Het zou denkbaar zijn, dat onze N.V. bij een zó lang uitblijvende betaling een rentevergoeding zou moeten gaan berekenen, hetgeen evenwel nog niet is gedaan. De door ons in rekening ge brachte prijs van f 70,- per uur blijft verre beneden de kostprijs van f 140,-. De voorstelling van zaken in het SC-be- richt van 3 september - als zou ter zwemmen in prijs verhoogd zijn - is onjuist. Deze verhoging maakte deel uit van een totaal pakket van prijsstij gingen in alle sectoren van het zwem- badbedrijf, welke daarom ook ten laste kwamen van het verenigings-, vrij- en leszwemmen, alsmede van de abonne mentshouders. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de stijging van het losse badtarief: 1969 f 1,10, 1970 f 1,25, 1971 f 1,40". Tenslotte verklaart de directie, al enige malen te hebben getracht in contact te komen met de Stichting Zwembad Zuid. Dit contact heeft tot dusver niet plaatsgevonden. De directie verklaart voorts gaarne een gesprek te willen voeren met de fractievoorzitters, om de situatie van het Sportfondsenbad nader toe te lichten. B. en W. adviseren de voorzitters daaraan gevolg te geven. Maandag zullen de eerste patiënten worden opgenomen in het verbouwde en geheel nieuw ingerichte paviljoen op het terrein van het gemeenteziekenhuis te Schiedam. Het paviljoen heeft een eigen ingang aan de Juliana van Stolberglaan. In februari ontving het bestuur van de Stichting Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord het dringende verzoek om op korte termijn een aanvang te maken met de verpleging van ca. 40 demente bejaarden. Hoewel het bestuur in feite, veel aandacht moest besteden aan de voorbereidingen van de bouw van het grote verpleegtehuis (ca. 275 bedden) dat over enkele jaren gevestigd zal worden -in Woudhoek-Zuid, werd besloten aan het verzoek te voldoen om de grote nood enigszins te lenigen. Het bestuur vond bij de voorbereidingen van alle kanten de grootst mogelijke medewerking. In recordtijd verleende de inspectie van de geestelijke volksgezond heid de principiële goedkeuring. De Gemeente Schiedam stelde het leegstaande kinderpaviljoen van het gemeente ziekenhuis ter beschikking en verleende een garantie voor de financiering van het project. Het gebouw werd in een tijdsbestek van enkele maanden geheel gerestaureerd en gedeeltelijk verbouwd. De leidingen werden vernieuwd en de sanitaire voorzieningen werden aangepast aan de behoeften van de patiënten. O.a. is een modern hydraulisch bad aangebracht. De stoffering en het meubilair zijn geheel vernieuwd. Het gebouw heeft geen kookkeuken. De maaltijden zullen worden bereid in de keuken van het gemeente ziekenhuis. De werving van verplegend personeel is boven verwachting verlopen. De gewenste formatie is bijna aanwezig. Het bestuur heeft het vertrouwen dat de nog ontbrekende krachten, met name enkele jonge leerling-ziekenverzorgsters, bin nenkort kunnen worden aangetrokken. Voor de verbouwing en de inrichting van het paviljoen werden de kosten geraamd op f 500.000,-. Zaterdag vierde dominee J. Spaling, hervormd predikant te Schiedam zijn zilveren ambtsjubileum. Er waren zeer veel belangstellenden die hem en zijn vrouw de hand kwamen drukken. Na mens de centrale kerkeraad sprak dr. Van Willigen. Hij bracht in herinnering wat dominee Spaling eerst in Noord- wijkerhout en daarna in Schiedam tot stand heeft gebracht. Er is echter nog veel te doen er zijn nog veel problemen die opgelost moeten worden, vooral op financieel terrein. Als collega voerde dominee Kladssens van de Ned. Pro:.. Bond het woord, vertegenwoordigers van de kerkeraden uit Workun en Noordwijkerhout brachten eveneens gelukwensen over. Na het dankwoord van dominee Spa ling werd een receptie gehouden in de grote zaal van de Opstandingskerk. WASAUTOMAAT? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filial Morgen koopt u bij De Klerk uw prachtige terlenka-vitrage, omdat de prijs nu zo interessant (aag is- Terlenka-stores met meernaalds Zwitserse borduurbloemen, om saaie ramen weer romantisch gekleed te maken. 235 cm hoog van 15.75 voor 8.90 205 cm hoog van 13.25 voor 6.90 Speciaalzaken Co-op heten voortaan COSA De Co-op in Nederland heeft enkele tientallen speciaalzaken in duurzame gebruiksartikelen, die zich evenals het levensmiddelenbedrijf presenteren 'on der de naam Co-op. In Schiedam is aan de Koemarkt 1 het Co-op Centrum voor woninginrichting en huishoudelij ke apparaten gevestigd. De speciaal zaak Waalstraat 60 in Vlaardingen be perkt zich in verband met de ruimte tot de verkoop van huishoudelijke apparaten, zoals gashaarden, wasauto maten, koelkasten enz. In de praktijk blijkt, dat de consument bij de naam Co-op in de eerste plaats denkt aan levensmiddelen en brood. Dat de Co-op ook beschikt over spe ciaalzaken is een gedachte, die lang niet bü alle consumenten opkomt. Daarom wordt de naam van de spe ciaalzaken veranderd in COSA. Deze naamwijziging is gepaard gegaan met een ingrijpende verbouwing van de zaak aan de Koemarkt te Schiedam. GASFORNUIS? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak

De Havenloods | 1971 | | pagina 3