Weinigen maakten er zich druk om, maar de rechter vond het piraterij "JEZUS IS KOMENDE" ALS EEN WOLK UIT DE HEMEL In Rotterdam start een nieuw onderzoek hart- en vaatziekten Zesde Newport Jazz Festival in de Doelen Consumentenbeurs Femina 24 beslaat meer ruimte dan ooit Zang en dans van rond de Witte Zee Cornelis Honkoop, de "vluchtige" evangelist. BEL 010-34.63.00 Jé»-- Dinsdag 5 oktober 1971 20e jaargang no. 40 EDITIE SCHIEDAM ÊRSCÏÏÜNT ;DAG. EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 den aangesteld en zullen op speciale taken worden voorbereid. Het betreft hier dus een Rotterdams project. De waarde van dit onderzoek zal echter verder uitgedragen worden. De hele studie past namelijk in de zojuist verschenen aanbeveling van de Europese afdeling van de W. H. O. (World Health Organization) en be hoort tot de allereerste studies op dit gebied - in de wereld. DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Het onderzoek naar het ontstaan, de bestrijding en de behandeling van hart- e vaatziekten vindt regelmatig voortgang. In Rotterdam wil men volgend jaar starten met het IMIR („Imminent Myocardial Infarction Rotterdam"), hetgeen betekent: „dreigend hartinfarct in Rotterdam", De opzet van het onderzoek is zoda nig, dat verschillende vraagstellingen mogelijk tot een oplossing- gebracht kunnen worden. In de eerste plaats is het onderzoek gericht op de voorspel baarheid van het hartinfarct in de twee weken voorafgaande aan het infarct. Ten tweede wordt er nagegaan hoe de mensen opgevangen kunnen worden en of de behandeling in bepaalde gevallen bij voorkeur thuis kan geschieden. Dit geldt zowel voor het dreigende hartin farct als voor het manifeste infarct. Het doel is uiteraard om, met déze kennis gewapend, de dreigende hartin farcten vroeg te onderkennen en door adequate behandeling het beloop i gunstige zin te beïnvloeden. Het team, dat zich met dit bijzondere project zal bezig houden, bestaat uit 15 huisartsen, een vijftal doktersassis tenten, laboratoriumtechnici, cardiolo gen en een epidemioloog. De leiding van dit IMIR-project berust bij de afdeling huisartsgeneeskunde en de af deling cardiologie van de Medisehe Faculteit te Rotterdam. Begin 1972 kan dit projekt in Rotter dam van start gaan. De voorbereidin gen hiertoe zijn in volle gang. Met speciale apparatuur, een soort bandre corder, worden patiënten met klachten die op een mogelijk naderende aanval wijzen thuis onderzocht. Hierdoor kan binnen de kortst mogelijke tijd de realiteit van deze klachten worden vastgesteld. De doktersassistenten wor- Toch woont er in Veen een man. die nog vrijwel dagelijks aan het popfesti val-terugdenkt. Cornelis Honkoop (47) heeft de uitwerking van drugs, sounds en wierook niet aan den lijve onder vonden. De vraag of hij niettemin als enige uit zijn dorp het festival bezocht heeft zou een interessante discussie kunnen opleveren, ben toegangsprijs heeft hij in elk geval niet betaald. Zijn rol in dit buitengebeuren was een zeer uitzonderlijke. Papiertje Het Veense raadslid, wiens voorvade ren het Land van Heusden en Altena sinds 1803 diensten hebben bewezen als timmerlieden, aansprekers, kosters en doodgravers, koestert nog altijd de hoop dat enkele van de naar schatting honderdduizend bezoekers door zijn toedoen straks gerekend zullen worden tot een andere schare, die niemand tellen kan. De mogelijkheid bestaat, dat zij in kledingstuk of portemonnee ooit nog een verfrommeld papiertje van 8x4,5 centimeter zullen aantreffen met het opschrift JEZUS IS KOMEN DE. Dit kan voldoende zijn zo heeft de praktijk bewezen voor een om- Vorig jaar, toen er nog geen sprake was van de nieuwe Jezus-beweging, die nu vanuit Amerika ons werelddeel bereikt heeft en ook in Nederland van zich doet spreken, fungeerde Cornelis Hon koop reeds als voorbode van dit revi val. Toen op zoridag een wriemelende massa het Kralingse B6s bevolkte, laad de hij op het vliegveld Seppe 70 kilogram evangelisatiedrukwerk in zijn vliegtuig, een Fokker S.l 1Tijdens vier scheervluchten, die hem tot dertig meter boven de langharige hoofden brachten, strooide hij naar schatting honderdduizend lichtgewicht velletjes, op het formaat van een visitekaartje boven de menigte uit. Voor het eerst sinds hij bijna tien jaar geleden eens in het bezit was gekomen van zijn vlieg brevet hanteerde de heer Honkoop op zondag de stuurknuppel, daartoe aan gemoedigd doof het bijbelwoord, dat het geoorloofd is om op sabbatdagen wel te doen. Hoewel de vliegende evangelist wel last kreeg met de luchtvaartpolitie is zijn activiteit verder grotendeels verloren gegaan in het spektakel van dit „Hol land-Festival". Zijn getuigenis, die als een wolk uit de hemel nederdaalde, heeft weinig responsie opgeleverd. Er was zelfs geen krant, die het gebeuren registreerde, hoewel de kantonrechter later toch zou spreken van een ernstige vorm van luchtpiraterij. Op de grintvlakte voor het woonhuis van Cornelis Honkoop staat een reus achtige sprinkhaan, wankel op de be nen. Het is een HUB TWO, een Ame rikaans hefschroegvliegtuig van indruk wekkende afmetingen, dat enige tijd dienst heeft gedaan in het Franse leger. Die hebben we in „flying condition" gebracht", vertelt de eigenaar achte loos, „het wachten is nu op een koper". Het gesprek wordt onderbro ken, als een assistent binnenkomt met een tèlegram uit Amerika. Een hande- Met vier concerten, verdeeld over drie achtereenvolgende dagen brengt het 6e Newport Jazz Festival, dat gedurende de laatste dagen van oktober traditiege trouw uitsluitend in „De Doelen" te Rotterdam zal plaats vinden, meer grote na^nen naar Nederland dan ooit tevoren. Het Newport Jazz Festival in Europe 1971 brengt bovendien -en dat voor de eerste maal een tweetal Neder landse groepen. De gebruikelijke serie van drie concerten is daarmee tot vier uitgegroeid. Op vrijdag 29 oktober wordt het New port Jazz Festival 1971 geopend met een avondconcert door Duke Ellington and his Orchestra, waarvan nog altijd beroemde musici als Harry Carney en Cootie Williams deel uitmaken. Uit de geboortestad van de Jazz, New Orleans, komt Kid Thomas' „Preserva tion Halle Band", die eveneens zal spelen op het eerste concert. Dit or kest, waarvan de gemiddelde leeftijd 65 jaar bedraagt, is het oudste nog bestaande New Orleans orkest. Direct aansluitend hieraan is er op vrijdag 29 oktober een nachtconcert door het Miles Davis Sextet, gevolgd door een optreden van de Nederlandse popgroep Focus van fluitist-organist Thijs van Leer. Dit is de eerste van de twee Nederlandse groepen, die aar. dit festival deelnemen. Op zaterdag 30 oktober wederom een nachtconcert door het Ornette Coleman Quartet en de Chris Hinze Combination, waarmee de tweede Nederlandse groep, een combinatie, die momenteel zeer hoge ogen gooit, zijn intrede in het Newport Jazz Festival doet. En wellicht staat op zondag 31 okto ber de sensatie van het Festival te wachten. Een optreden, "s avonds om 20.15 uur van „The Giants of Jazz", waarin, voor het eerst sinds twintig jaar, de scheppers van de verschillende vormen van de moderne jazz zijn verenigd. In „Minton's Playhouse All Stars", zoals de combinatie zich noemt, ver enigen zich Dizzy Gillespie,Thelonious Monk, Kai Winding. Sonny Stitt, Art Blakey en Al McKibbon voor een grandioze finale van het Newport Jazz Festival in Europe 1971 in ..I?e Doelen" te Rotterdanp Als vrijdagmorgen om 10 uur mevrouw A.N. Thomassen-Lind, echtgenote van Rotterdams burgemeester, het officiële startsein voor Femina 24 zal geven, zullen de deuren van het Ahoy-gebouw, Zuidplein, opengaan voor een beurs die groter is dan ooit. Niet alleen de hallen en de entresol zullen voor de inzendingen worden gebruikt. Speciaal voor de femina is namelijk óok nog een tijdelijk bijgebouw neergezet. Dit zal en dat is uniek in de Feminageschiedenis - de Pasar Malam Tong Tong herbergen. Alles bij elkaar beslaat Femina 15.000 m2, waarop 163 inzendingen een plaats zullen krijgen. Er zal dus yeel te zien zijn. Interessante bijzonderheid: ondanks de vergrote ruimte moesten nog vele aanvragers teleurgesteld wor den, omdat voor hen geen plaats meer gevonden kon worden. Wat is er alzo te zien op Femina 24? Behalve de gebruikelijke stands over alles wat met wonen te maken heeft zijn er diverse primeurs op was- en drooggebied, huishoudelijke appara ten, plantenverzorging, verpakte verse maaltijden en nog tal van andere za ken. De huisvrouw en natuurlijk ook haar echtgenoot kunnen daarnaast dan nog kennis nemen van de wijze waarop volgens de 66-jarige meesterkok H. Eksteen vlees moet worden bereid. De volkstuinders komen, net als vorig jaar, met een kleurige presentatie, waarbij de bloemen worden geleverd door volkstuinbezitters uit Rotter dam-Zuid. Samen met architect Martin van Deudekom en Bloemsierkunste- naar Paul van Bekkum wordt boven dien een show getoond van herfstbloe men. Dieren Femina 24 komt met nóg iets'bijzon ders, namelijk een stand waar voorlich ting gegeven wordt over huisdieren. Alle vragen over poes Sari Marijs, hond Pluto of marmot Pieter of welke naam uw troeteldier ook mag hebben, wor den door een deskundige beantwoord. De voorlichting zal o.a. worden ver strekt door dierenartsen. Mocht een probleem over uw huisdier niet meteen opgelost kunnen worden, omdat toe vallig geen deskundige in de stand aanwezig is, dan weet een telefoniste altijd een dierenarts te bereiken, die u wél een antwoord kan geven op uw vragen. In de huisdierenstand worden verder ook nog trim-demonstraties ge geven. Voor de Nederlanders, die aan Spanje als vakantieland hun hart verloren heb ben, zal het vast en zeker prettig zijn te vernemen, dat het Spaanse ministe rie van toerisme met de manifestatie „Expotur" nog eens zal aantonen, dat het in dat land heel fijn vakantievieren is. Zij die dat nog niet weten kunnen daarover dan uiteraard in ruime mate informatie krijgen. De inlichtingen worden gegeven door charmante gast vrouwen vrijwel allen dochters van Spaanse ambassadeurs in Europa. Wie met heimwee terugdenkt aan het ge recht paëlla, aan een echte Spaanse omelet of aan welk ander Spaans gerechti ook, zal zich desgewenst te goed kunnen doen. Er komt namelijk ook een eet- en drinkhuisje. Verder zal men in deze stand kunnen genieten van flamenco shows en Spaanse mu- ïn het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 2500-iarig bestaan van Perzië zal zijn excellentie S. Rialii, de Perzische ambassadeur in ons land, op de openingsdag om ca. 11 uur nog eens een aparte opening verrichten, namelijk van de stand van de firma Hassan Co. Verscheidenheid genoeg dus op deze 24ste Femina. Tot en met 19 oktober kan men er dagelijks terecht van .10 tot '17 uur en van 19 tot 22.30 uur; op zondag van 10 tot 17 uur. De organisatie van het geheel is weer in handen van het Rotterdams Tentoonstellingsbureau onder voorzitterschap van de heer C. van der Linden. Directeur is de heer J. Hoffman. De toegangsprijs is ditmaal gesteld op f 3,50 voor volwassenen en voor kinde ren tot 12 jaar op f 2,- MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2e MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL. 23.31.92 WOLPHAERTSBOCHT 23G - TEL. 27.4I.2S „DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) ons blad op dinsdag en/of'üonder- Aantrekkelijke bijverdienste. „Se HAVENLOODS" AFD. 1NSPEKTIE, Prins Hendrikkade 14. Rotterdam -tel. 13.21.70. BVD houdt spreekuur voor toekomstige militairen De Bond Voor Dienstplichtigen, afde ling Rotterdam, wil wekelijks een in formatiespreekuur gaan houden voor degenen, die op korte of lange termijn opgeroepen worden voor de militaire dienst. Het spreekuur richt zich op zaken, vragen en problemen rondom de militaire dienst. Hoewel zaken als dienstweigering e afkeuring ook aan de orde kunnen komen, zal de nadruk liggen op de situatie en positie van de dienstplich tige binnen het leger. De BVD ziet het als een noodzaak om vanuit een maat schappij-kritische opstelling deze ken aan de orde te stellen. Het spreekuur zal vanaf 7 oktober elke donderdagavond van 8 tot 9 uur wor den gehouden in het jongerencentrum Ruimte, Gaffeldwarsstraat 5 in Rotter dam. De bond is telefonisch bereikbaar op (010) 170520. Het gigantische popfestival in het Kralingse Bos van juni 1970 heeft ver in de omtrek sporen nagelaten. De roffels van het beatgeweld klinken zelfs nog als een zwakke echo door tot Veen, een doorgaans sluimerend plaatsje, gelegen in het stroomgebied van de Maas (N.B.). Er snorren daar geen projectors, die de festivalfilm op het doek brengen, zoals in de grote steden. Evenmin heeft het rapport dat onlangs de popliefhebbers als een elitair publiek omschreef (resultaat van een onderzoek, uitgevoerd door het Nimawo) een gretig lezerspubliek gevonden. laar maakt offerte voor in Veen te koop aangeboden vliegtuigonderdelen, maar nauwelijks heeft de geadresseerde het aanbod gelezen of hij schuift de boodschap terzijde, als bevatte die een lasterlijke aantijging. „Voor die prijs nooit", is zijn commentaar. Cornelis Honkoop heeft een boeiend en uniek nevenbedrijf opgebouwd; wel zeer ongewoon voor iemand, die zich vroeger heeft bezig gehouden met de verkoop van radio- en televisietoestél- len en nu een fabriek van kantoormeu belen bezit. Hij koopt en verkoopt gebruikte vliegtuigen en onderdelen. Zijn tochten door Europa met eigen sportvliegtuigen hebben hem hoog ver heven boven de enge begrenzing van zijn geboortedorp. Duizend en meer vlieguren in veertien typen kleine toe stellen ngch contacten met een wereld vol harde zakenlieden en godlooche naars hebben hem van zijn overtuiging afgebracht. Deze overtuiging drijft de heer Honkoop ook het luchtruim in, om zijn beroep en liefhebberij („als jongen van tien schreef ik al brieven aan Plesman en ik kreeg nog antwoord ook") dienstbaar te maken aan het evangelie. Onzedelijkheid „Die zondag voelde ik opeens mijn opdracht. Ik had de kranten van zater dag gelezen, met het nieuws over dat popfestival, het druggebruik, de naakt- loperij en andere onzedelijkheid. Er stond hier nog 70 kilo strooimateriaal, dat heb ik in mijn 'auto geladen, naar Seppe gebracht en in mijn Fokker S li gestouwd. In vier vluchten was ik het kwijt. Ik wist zeker: Jezus zou, als hij nog op aarde was, dit popfestival bezocht hebben, vol innerlijke ontfer ming. Als discipel mocht ik Zijn voor beeld volgen Het was niet alleen oprechte bewogen heid met deze jeugd waardoor de vlieger bezield was. Door veel lager te vliegen dan is toegestaan tussen de 100 en 30 meter - zonder tweezijdig radiocontact en zonder vliegvergun ning voor Rotterdam, wilde hij bewust een proces uitlokken. „Het was mijn bedoeling om antwoord te krijgen op de vraag of de wet ook dimensies heeft. Gold die wet niet voor het Kralingse Bos, waar allerlei overtredingen openlijk getolereerd werden en wel dertig meter hoger? Ik heb in de krant gelezen dat de gemeen te Rotterdam dit jaar geen popfestival wilde tolereren, omdat het onmogelijk zou zijn wet en orde op het terrein te handhaven. Maar die ene man in dat vliegtuigje moest er aan geloven. De kantonrechter heeft me veroordeeld tot twee boetes, van f 500,- en f 250, en zes maanden ontzegging van de vliegbevoegdheid, na me op een hautaine manier belachelijk te hebben gemaakt. Ik ben overigens in hoger beroep gegaan, maar alles blijft muis stil". Dit laatste verdriet de evangelist uit Veen, want hij wil niets liever dan via de rechtszaal zijn getuigenis laten ho ren („een advocaat heb ik niet nodig") en vastgesteld zien of er met twee maten wordt gemeten; één voor het luchtruim en één voor de aarde. De vlucht boven het popfestival heeft de aandacht gevestigd op een Ameri kaans aandoende wijze van evangelise ren, die door Cornelis Honkoop en anderen al geruime tijd in Nederland wordt toegepast. Het was niet de eerste keer. dat hij zich voor het „strooien" tegenover de rechter moest verantwoorden. Al in 1963 wierp hij zijn eerste pamfletten uit de Auster PH-POL, een vliegtuig dat bij de politie in gebruik was geweest. „Een dweil van een kist", aldus de eyange- list, „moeilijk bestuurbaar maar wel Dit toestel was speciaal voor evangeli satie-doeleinden aangekocht door een vriend uit Landsmeer. Op een eigen drukpersje gebruikte deze rode inkt om (merendeels korte) teksten op pa pier te zetten. Jezus is komende kreeg daarbij d® voorkeur. De heer Honkoop fungeerde jarenlang als vlieger voor deze Auster. De lading werd gedropt boven feestterreinen, kermissen, stran den en steden, hetgeen nogal eens conflicten opleverde met de gemeente lijke autoriteiten wegens het ontbre ken van een „strooivergunning". Het vliegtuigje is inmiddels aan zende lingen ten geschenke gegeven, die zich er mee verplaatsen boven oerwouden en jungles. Volgens de heer Honkoop, die ook veel ervaring heeft als straat predikant, is het effect van zijn avia- evangelisatie bewezen. Voor heel wat personen heeft zo'n neerdwarrelend stukje papier geleid tot wedergeboorte. Evenveel, zo niet meer, heil ziet hij in het slepen van teksten, op de manier waarmee fabrikanten hun merkartike len onder de aandacht brengen. Deze bijbelteksten zijn af en toe al in het luchtruim te zien. Ze worden gesleept door de 54-jarige Nico van Harrewijn, die nu in het ziekenhuis wordt ver pleegd. Als hij beter is wil de Veense aviateuf een al lang sluimerend ideaal ZIE ELDERS Rotte's Mannenkoor treedt op in Late Zaterdagavondshow In het Sportpaleis Ahoy' zal op 30 oktober een geweldige amusements show in het populaire genre, gereali seerd worden door Dick Binnendijk's Theaterprodukties. Qnder de titel ..Late Zaterdagavond-show", de aan vang is 22 uur, zal een klinkend programma van start gaan waarin vele bekende artiesten zullen optreden. Daar is dan Wilma, voor het eerst in Rotterdam met haar succesliedjes; Cor- ry en de Rekels; Johnny Jordaan en Tante Leen —comeback van Johnny in Rotterdam—, Ben Cramer; Conny Vink; Eddy Christiani: The Three Jacksons; André van Duin; Het Cock tail Trio; Les Deux Jeateux: Frans Vrolijk; Sjakie Schram; Radio- en Tele visie-orkest o.l.v. Tonny Eijk; Marisa Y Juan Antonio en guitarist Pepe Rami rez (Spaanse show); Veronica's Drive- in show, met vele bekende .diskjoc keys; en als speciale attractie een optreden van Het Rotte's Mannenkoor met 120 zangers op het grote Ahoy' podium. De prijs voor dit geweldig spektakel is vastgesteld vanaf f 5,- tot f 12,50. De voorverkoop vangt op 20 oktober aan bij alle bekende voorverkoopadressen. Voor de eerste maal komen de 80 0 zangers, dansers en musici van het 1 Ilussisch Staatsensemble Siwerko naar X Nederland om er hun zangen en dan- sen uit het gebied rond de Witte Zee te tonen. 1 Siwerko is afkomstig uit Archangelsk, j behoort tot de meest gevraagde en meest populaire groepen van de Sovjet Unie en wordt door de kenners op één 1 lijp gesteld met het ook in Nederland y erg populaire ensemble Berjozka. Witte Zee-gebied. De jonge danseressen vallen vooral op door de stijl en de charme, waarmee de groepsdansen worden afgerond, de mannen zorgen voor bravour en spektakelstukjes. Siwerko is een jeugdig ensemble, een groep vol vitaliteit die een lust is voor het oog en het oor. Voor het oog niet in de laatste plaats door de prachtige, geheel met de hand bewerkte cos- tuums, de fraaie hoofdtooien en de gehele aankleding. Een eigen koor en orkest zorgen voor een muzikale aan pak, die klinkt als een klok. Siwerko is een ensemble dat u gezien moet heb ben om er dan nog lang over te praten. 0 Zelfs in Moskou, waar het theatherpu-/ bliek zeer hoge eisen stelt en - bekend als het is met de eigen folklore - uiterst kritisch staat tegenover ensem- 0 bles als Siwerko móest de voorstelling a in het Congresgebouw worden gepron- longeerd. Tijdens de eerste voorstelling 0 in Moskou moesten niet minder dan o 18 van 27 programmanummers wor-> den gebisseerd. Op zondag 10 oktober geeft Siwerko 1 één enkele voorstelling in de Doelen, waarvoor nu nog kaarten verkrijgbaar 0 zijn voor prijzen van f 5,- tot f 10,-.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1