Elly van Stekelenburg blijft een ontdekking Na vijftig jaar intens toneelleven uitnodiging ij de eerste Pintervoorstellingen Bisam Stekelenburg Verheijen. Met den middagtrein kwam ze weerom; ruim trotsch op haar kwajongensstreek. Doch de moraal is wel, dat de tijd voor het Burgerluchtver- keer gekomen is. De reizigsters willen niet langer op den grond blijven. Uil de Javabode van 12 oktober 1027. 75 jaar ter meulen tomaat van de kunstenaarssociëteit staat, zonder enige allure de grootste actrice van Nederland te willen zijn. „Maar dat ben ik wel. Als je er niet van overtuigd bent de grootste actrice van het land te zijn, kan je er beter mee ophouden. Het is een geschenk dat je gekregen hebt, dat betekent niet dat je kapsones hoeft te hebben". Jan Hein de Groot. 75 jaar ter meulen Vertoont Uw plafond lelijke vochtplekken. Uw wanden wat scheurtjesdan is deze Ter- mur Foam wandbekleding be slist iets voor U. Termur Foam wandbekleding (P.V.C. schuim), ideaal voor woon- en badkamer, gang, toi let en keuken en ook zeer geschikt voor vochtdoorlaten- de muren of beschadigde mu ren door de dikte ziet U geen oneffenheden). Nu in diverse gemêleerde kleu ren, ong. 100 cm breed, per meter van f 9,95 voor nog géén twee rijksdaalders. haar stem door. Drie dagen en nachten had ze met Chiel doorgewerkt. De voorpremière had ze niet meegemaakt, omdat Cor Hermus haar door liet slapen. Ze kan er nog kwaad om worden. Maar de acht open doekjes in de Amsterdamse Schouwburg waren pleisiTS op de wonde. Het ware.thea- terbloed stroomt haar door de aderen. Acht open doekjes en alle ellende is vergeten. Er is geen ander doel dan goed je werk te doen, zodat de mensen klappen, waardering voor je hebben, ondergaan wat schrijver, regisseur en Barbarossa is zo ongeveer Nederlands beruchtste toneelcriticus actrice willen dat ze ondergaan. Thea- geweest. In één zin vernietigde hij stuk en spel toen ik om kwart ^hts^dewereW^ari^ze^eeft'heUs voor twaalf op mijn horloge keek, was het half negen. Als hij in 1923 de wereld waar buiten voor haar geen schrijft de jonge actrice Elly van Stekelenburg een ontdekking te leven mogelijk is. Daarom heeft ze er vinden, is het geen wonder, dat bijna vijftig jaar later die vergeelde kinderen te^ebben °°r 86 °Z6n kritiek zorgvuldig bewaard blijkt te zijn in de overigens chaotische ze was drie keer getrouwd (Jan Mul- verzameling foto's, knipsels en programma's, waarin het toneelleven der^Ko van Elly van Stekelenburg schuil gaat. „omdat ik geen rustig ogenblik zou Elly van Stekelenburg was een ontdekking en is haar toneelleven lang hebben. Ik ben te gek op kinderen om een ontdekking gebleven Reeds in het tweede jaar van haar «ds acbtote engagement bij het Rotterdams Hofstad Toneel nam zij een rol van leven» ^u ze alleen is koestert ze Annie van Ees, die in verwachting was, over. „Dat was zeer Vosje, een klein hondje, waarop ze uitzonderlijk.Jonge mensen kwamen er in die tijd de eerste tien jaar nooit aan te pas". Nu, vijftig jaar later, is het Hugo Claus, die geen mijn mannen heb gekoesterd, maar ander wilde voor de hoofdrol in zijn nieuwe stuk Interieurgeloof me, ze,zijn het niet waard". (première 29 oktober bij het Amsterdams Toneel) dan Elly van Stekelenburg. Het Nieuw Rotterdams Toneel lebnde haar ervoor uit aan de Amsterdamse toneelgroep. Drie maal Elly van Stekelenburg: Vijftig jaar actrice, zeventig jaar jong. „Ik voel me geen dag ouder dan veertig". Hondeïden rollen, tientallen regies en ook menig decor. Elly van Stekelenburg heeft aan het toneel alles gedaan. In Indië, waar de tonelen klein waren, maakte zij haar eigen decors. Na de oorlog kwam dat in Nederland van pas toen Comedia „Een maand op het land" speelde. Elly maakte met de toen net beginnende Chiel de Mey acht verschillende decors voor de voorstel ling. „En er kwamen acht open doek jes". i „De Sabijnse maagdenroof" (1924) „De Charleston Baby 1932). INDIF'S EERSTE P'LUCHTVERSTEKELINGE"] Elly van Stekelenburg De „Postduif" zou dan gisteren morgen naar Bandoeng vertrek ken. Henk van Alsem, de operateur der Hispano-film- fabriek, zou medegaan in een der legervliegtuigen, om de „H-NAEA" te filmen in de lucht. Hetgeen geschiedde. Elly van Stekelen burg nam een paar uur eer der haar badpakje onder den arm en zeide tegen haar man: „Nou, dag Jan; ik ga zwem men". Doch in stede van naar Tjikini, ging zij naar Tjililitan en in plaats van in het koele nat, klom zij in de „Postduif", waarvan de cabine vol bloem stukken stond, en hield zich muisstil. F r ij n s kwam en E I I e r- m a n en majoor Odewalt en zij begaven zich aan boord, maar zagen de kleine stowaway De motoren werden aangesla gen, weg schoot de „Postduif" en toen het bumpen van de wielen vervangen was door het wiegen in de lucht, achtte de actrice den tijd gekomen, om tusschen de bloemen uit te voorschijn te kruipen, tot mate- looze verbazing van de „Opvlie genden" van de „Postduif". Maar wat konden zij doen? En zoo stond Elly van Stekelen burg twee uur later, zonder hoed, nog altijd met haar bad pak onder den arm, in Ban doeng, waar zij, na met de vliegers mee gehuldigd te zijn, de sombere ontdekking deed, dat de ebbe in haar portemon- naie van dien aard was, dat zij niet eens meer een spoorkaartje naar Weltevreden kon betalen. En toen was Jan Mulder weer goed genoeg. Deze ongelukkige had uren ver daan; met kiri, kanan per tele foon in Weltevreden te informe ren, of iemand ook wist, waar zijn vrouw was, toen hij. in den middag verblijd werd met een telegram. „Veilig bandoeng aangekomen, leve de kaelem zend geld koene aviatrice elly" kwam ze Zigeunerinnetje Actrice zijn, het heeft er al vroeg in gezeten. Vanaf haar vijfde jaar heeft het voor haar vastgestaan dat ze naar het toneel zou gaan. Ze had op school in een toneelstukje voor zigeunerinne tje gespeeld. De volgende dag kregen haar ouders van moeder-overste de boodschap dat hun kind dat nooit meer mocht doen, omdat ze haar hart vast hield dat Elly aan het toneel terecht zou komen. En dat was toch geen toekomst voor een meisje. Zo lagen die dingen toen. Ook in Amster dam, waar zakenman Van Stekelen burg terecht was gekomen, nadat Elly, als jongste van drie kinderen, in En schede was geboren. Een muzikaal gezin, waarin werd gezongen en piano gespeeld. Haar zuster werd concertpia niste. En Elly kwam toch bij het toneel. Maar niet dan nadat heeroom, pater Lubke, haar inmiddels naar Gro ningen verhuisde ouders had geschre ven, dat het zinloos was haar van het toneel weg te houden, omdat zij eerder slecht terecht zou komen als zij in het leven iets moest ondernemen, waarin ze geen of weinig zin had. Toen deze kogel eenmaal door de kerk was, ging het snel. Een grote rol in een kinderoperette in Enschede was de' start van een gedenkwaardi ge carrière. De operette werd een week uitgesteld, waardoor Elly voor de keus werd geplaatst of in Enschede te blij ven voor de rol of terug te gaan naar Groningen om zich iri de laatste klas van de HBS voor te bereiden op haar eindexamen. Ze koos voor de rol en kreeg een paar dagen later te horen dat ze geen eindexamen mocht doen, om dat ze te laat op school verschenen was. Wat eindexamen HBS had moeten zijn, werd toelatingsexamen toneel school Amsterdam. Balthazar Verha gen vond haar goed genoeg voor zijn school. Hij deed een goede keus; na twee jaar werd Elly (zich noemende Eleonora, omdat Elly te gewoon was en Engeli- na, haar ware naam, te deftig) voor de 75 jaar ter meulen Een schoen, die steeds modern blijft en die altijd prettig loopt dat kan niets anders dan een ballerina zijn. Restant-partij damesballerina's, zowel met als zonder hqkje, beide in lak uitvoering, met een leuk strikje. In 4 kleuren en de maten 36 t/m 41, nu per paar van f 12,95 voor nog géén acht gulden. keus gesteld meteen eindexamen te doen of nog een jaar te studeren, zodat ze na drie jaar cum laude zou zijn geslaagd. Elly koos natuurlijk voor het eerste. De franje van het „cum laude" kon haar gestolen wor den; ze stond te popelen haar carrière te beginnen. Een typerende instelling, die vijftig jaar later nog niet is verflauwd. In haar hi'is, het enige witte huis met rieten dak Breukelen (konijnen, honden, vissen en een boot) zegt ze strijdvaar dig: „Als ze me bij het NRT de bons hadden gegeven, was ik een eigen troep begonnen. In Utrecht.Met een stel jonge mensen". Ze zou het gedaan hebben, want Elly van Stekelenburg moet toneelspelen. Muzikaal Het gesprek over haar toneelleven dwaalt ook. iedere keer af naar de produktie waaraan ze nu bezig is. Met Hugo Claus, Jan Retèl, Siegrid Koetse en Guus Hermus. „Claus zet zo'n stuk muzikaal vast. Je moet wel muzikaal zijn om met hem te werken". Die muzikaliteit is geen probleem. (In haar kamer staat een spinet sinds ze de piano weg moest doen, omdat zij na talrijke auto-ongelukken voor piano spelen ongeschikte handen overhield). Als kindje van drie zong ik heel mooi. Bij de zusters op de bewaarschool. Ik kom uit een rooms katholiek gezin. Dat ben ik niet meer, rooms katholiek, want ik ben gescheiden en toen mocht het niet meer. Toen ik met Ko van Dijk was getrouwd, kwam de pastoor aan de deur en die zei dat ik wel katholiek kon blijven „als je met je man als broer en zus zal leven". Ik zei, ik zal het hem vragen, maar ik denk niet dat hij daar veel voor voelt". In 1923 vertrok zij met haar eerste man, Jan Mulder, naar Indië voor een toernee. Ze zou er tien jaar blijven. Met een korte onderbreking in België, waar ze samen speelde met Hubert Laroche, „de grootste acteur die er ooit geweest is. Van hem heb ik erg veel geleerd. Hij heeft me alle achter gronden van het toneelspelen bijge bracht". In Indië speelde ze dag in dag uit. Dagelijks legde ze met haar man en een collega afstanden af van vijfhon derd en meer kilometers. Het was een tumulteuze tijd (zie kader), waarin elke rof een succes werd: Boefje, Fien- tje Beulemans, Overschotje. Ze maakte zelf decors. „Mijn decors waren tover dozen". De baby Op het punt van vertrek, in 1932, haalde haar man een stunt uit, die Elly ook nog in 'de rijen der toneelschrijvers zou brengen. Tegenover een journalist zei Mulder nog een jaar te blijven, omdat hij uit Amerika een nieuw stuk had gekregen dat hij graag zou spelen. Welk stuk dat dan wel was. „De Charleston Baby", was het prompte antwoord, want de charleston was de nieuwe rage. Elly wist van niets, maar het gezelschap zat aan zijn toezegging te zullen blijven vast. Er was geen stuk. Elly schreef het in de auto, die hen terugbracht naar hun hotel. „Het werd een hit. Een rot stuk natuurüjk, maar voor het pubüek eten en drinken. We hebben er goud mee verdiend". Iri 1933 kwam ze terug'in Nederland, „eigenlijk een beetje vergeten". „Al leen als ik weer een auto-ongeluk had gehad, stond er hier iets over me in de krant". Ze kwam bij Cor Ruys en met hem deed ze het hele blijspelrepertoi- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze tussenverdie- ping parterre deze restant-partij lak damesballerina's, met en zonder hakje. Kies uit de kleu ren wit, zwart, blauw en rood, de maten 36 t/m 41, DE HAVENLOODS, DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 Ook al ben je nog géén tiener of twen toch wil je ook graag aan de mode meedoen in 'zo'n fijn acryl jersey broekpak. Op en top mode dit broekpak van een prachtige kwaliteit acryl jersey. De tuniek met 2 zakjes waarop goudkleurige knoopjes heeft een polo-kraag en 'n rits met ring. De pantalon met voor sluiting heeft sigarettenpijpen en 'n elastische tailleband. Dit helderrode meisjesbroekpak met marine kraag en zakjes koopt U nu in de maten 92 t/m 116 uit de serie van f 29,75/f 32,75 voor kleine maten O 4 75 92-98-104 re. Zoals ze nu is uitgeleend aan het Amsterdams Toneel, zo leende Ruys haar uit aan Saalborn, die voor „De andere wereld" Elly nodig had in een Indische rol. Ze speelde de rol van Asminah voor. Het commentaar van Oscar Tournière was: ze mag; dat van Saalborn: ze moet. Asminah werd het succes, dat haar daarna alle Indische rollen bracht. Maar Asminah hield het tot lang na de oorlog uit. Ze speelde de rol zelfs voor de televisie. Als Asminah werd ze gevraagd in het Russische cabaret „De blauwe vogel" van Jusny. En daar leerde ze de Russische liedjes, die ze verleden jaar nog zong in de voorstellingen van „De zelfmoorde naar". Want niets gaat verloren, geen enkele ervaring is verspild. Comedia Ze bewaart een onbetaalbaar schrift, de „boekhouding" van het Théatre du Grand Guignol, bestaande uit Ko van Dijk en Elly Stekelenburg en Ben Aerden. Er staan de voorstellingen in opgetekend die ze met Ko van Dijk gaf tijdens huisvoorstellingen gedurende de oorlog. En de mensen die er waren (Mary Dresselhuys, Bob Buys, Fred Sterneberg, Wim Sonneveld, Albert Mol, Evert Straat, Henriëtte van Eijk) en wat ze mee brachten (zeven appels, een liter Bols, een half pond bruine bonen, een zak brandhout, een kilo uien, een bos bloemen „die was van Appie Mol" -. De eerste huisvoorstel lingen werden gegeven voor de mensen uit de Vondelstraat, die over het dak konden binnenkomen. En weggaan. Want dat was meestal na spertijd. De vrede begon voor Elly van Stekelen burg met de oprichting van Comedia, „een van de vier of vijf gezelschappen die aan dezelfde ronde tafel zijn opge richt". Ze is er,altijd bij geweest. In de groep Test onder leiding van Kees van Iersel speelde ze Pinter en Ionesco. Naast het Koop in een speciaalzaak! Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 362185 Vrijdagavond tot 9 uur geopend Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze Termur Foam wandbekleding (P.V.C. schuim), ideaal voor vochtdoorlatende of beschadig de muren en plafondbekleding. In gemêleerde kleuren w.o. ge broken wit, pastel geel, beige, donkergroen, pastel blauw enz. nu in de breedte van ong. 100 cm, per rr Niet in Rotterdam Elly van Stekelenburg zal haar vijftig-jarig toneeljubileum niet in Rotterdam vieren. John van de Rest, lid van de artistieke leiding van het Nieuw Rotterdams Toneel, bleek nogal verrast door de vraag wat het gezelschap aan het jubileum van zijn actrice zou doen. „Ik heb zelf uit de krant moeten lezen dat ze haar 50-jarig bestaan vierde. Nee, ik weet verder van niets. Elly zit nu in Amsterdam en ik geloof niet dat wij in de tweede helft van het seizoen iets geschikts hebben voor haar jubileum Jammer, want Elly van Stekelenburg had graag in Rotterdam, waar z.e is begonnen, haar jubileum gevierd. „gewone werk" werden deze moder nen geïntroduceerd door haar en Van Iersel, Hans Cul .nan, Sieto en Marijke Hoving, Henk van Ulsen en anderen. Ze was bij de Nederlandse Comedie, bij Centrum, de Rotterdamse Come- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze acryl jersey meisjes broekpakken, heerlijk warm voor van de win ter. De kleur is helderrood met marine zakjes en kraag. In de maten 92 t/m 116nu heel voordelig. Ook maandagmorgen open tmj Géén tel. of schrift best. die, Studio, Theater en tenslotte bij het Nieuw Rotterdams T 'eel. Het kan nauwelijks toeval zijn, dat Elly van Stekelenburg nu opnieuw een hoofdrol speelt in een nieuw stuk van een modern schrijver bij een nieuw toneel gezelschap. Ze heeft alles gedaan, wat voor een actrice van haar kaliber is weggelegd te doen. Ze heeft gefilmd („Pygmalion", „Het mes", „Plantage Tamarinde") en ze heeft veel rollen voor de televisie gespeeld. Ze heeft alles gekregen wat een actrice kan krijgen (de eerste Van Dalsumprijs, nadat Van Dalsum hem had gekregen; de Theo d'Or en de publieksprijs via het Theateijaarboek). Ze is gebleven die ze is: Elly van Stekelenburg, een vrouw, die met het hulpje van de inspeciënt een uur lang aan de fruitau- om eens geheel zonder ver- i olichting 1 ONZE GEVARIEERDE COLLECTIE J te komen bezichtigen. Kom rustig kijken en passen; ook al koopt u i niet, u bent hartelijk welkom.

De Havenloods | 1971 | | pagina 15