Biologische afbraak toekomstig middel tegen watervervuiling M I II IEZUS-REVOLUTIE een bevlieging? TOT ZIENS OP ONZE SHOW 99.™ JW fltr AUTOMOBIELBEDRIJF ROTTERDAM Waterkwaliteit im in Krimpenerwaard slecht ^Moii^êvê Daverend Femina Aanbod Grafiek van Picasso in Museum Boymans J.van URK n.v. 7 DAAGSE VLIEGVAKANTIE OGCASIONS-SHOW OKTOBER a.s. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 40-522 De kwaliteit van de oppervlaktewateren in de Krimpenerwaard is slecht. Tot deze conclusie is de Rijks Agrarische Afvalwaterdienst gekomen in een rapport, dat opgesteld werd in opdracht van de commissie „Waterverontreiniging Krimpenerwaard". Evenals in de jaren 1967 t/m 1969 zijn er in 1970 en 1971 monsters genomen op veertien plaatsen om een globaal inzicht te krijgen in de kwaliteit van het water in de verschillende jaargetijden. Uit de analyse-resultaten blijkt, dat gehalten aan mineralen, die nodig zijn voor de ontwikkeling van algen en waterplanten, van nature hoog zijn in de Krimpenerwaard. „Dit is", zo stelt men, „niet verwonderlijk gezien de veenhoudende bodemgesteldheid". Het gevolg hiervan is, dat onder gunsti ge omstandigheden zoals mooi weer en weinig stroming, ook bij een vrijwel volledigè stopzetting van de lozing van vuil water, een sterke algenontwikke- ling mogelijk is. De nadelen hiervan zijn volgens het rapport een laag zuur stofgehalte 's nachts en periodiek zeer grote zuurstofonttrekkingen wanneer de algen afsterven. Het gevaar bestaat •bovendien, dat er bepaalde blauwwie- ren opbloeien, die drinkwatervergifti ging voor het vee kunnen opleveren. Men verwacht wel enige verbetering in de hoofdwatergangen wanneer meer doorspoeling wordt gepleegd en door goed baggeren van de sloten. Een sterke verontreiniging van het water is geconstateerd op enkele plaat sen in de omgeving van landbouwbe drijven. De vervuiling werd daar ver oorzaak;! door lozing van mestwater, gier en rioolwater uit septictanks. Hier door ontstond een sterke zuurstofcon- sumptië in het donker door algen en waterplanten, welke zijn gegroeid op de mineralen, die reeds natuurlijk aan wezig waren, vermeerderd met die uit het afvalwater. Door het hoge natuur lijke raineralengehalte bleek de ver slechterende werking door de minera- lenaanVoer uit de vervuilingsbronnen relatief van weinig invloed. Wet Op 1. december vorig jaar is de Wet verontreiniging oppervlaktewateren in werkiiig getreden. Om enige duidelijk heid je scheppen in de positie van de landbouw ten aanzien van de uitvoe ring «n de inhoud van de wet heeft het Landbouwschap een nota doen ver- schijEen. Een belangrijk punt uit de wet is, dat het verboden gesteld wordt zondjer vergunning afvalwater te lozen. Het i beleid met betrekking tot de rijkswateren wordt, geregeld in een Algetnen Maatregel van Bestuur, ter wijl het beleid met betrekking tot ander oppervlaktewater in provinciale verordeningen geregeld wordt, even- tued aangevuld met bepalingen van gerqeenten en waterschappen. Een an der belangrijk facet is, dat de vervuiler betaalt. De heffingsgelden, verschul digd door lozing op rijkswateren, ge- brujkt het rijk om de bouw van zuive ringsinstallaties te subsidiëren. Hef fingsgelden voor lozing op andere wa teren worden gebruikt voor de bouw van zuiveringsinstallaties en het verle nen van subsidie aan anderen, die zuiveringsmaatregelen moeten nemen. De hoogte van de heffingen wordt mede bepaald door de graad van ver vuiling van het te lozen afvalwater Mogelijkheden In de nota noemt men de agrarische bedriiyen verontreinigers van formaat. Vooral oök de lozing van kalvermest en gier en het eindprodukt van de biologische afbraakinstallaties voor mest en gier. Behalve lozen zijn er nog andere mogelijkheden om de mest kwijt ite raken. Als men over enig land beschikt, kan de mest uitgereden wor den. Het drijfmestsysteem en de ver werking van de mest en de gier als dunne mest brengen economische voordelen met zich mee, want de jaarlijkse totale kosten voor mestop- HERENHAARWERK v.a. f 89.- Ook voor mannen heeft Mon Rêve een Monsterpunt in Lekkerkerk. slag en -afvoer liggen bij drijfmest ongeveer op de helft van de kosten voor geschèiden opslag en vervoer. Volgens het Instituut voor Bodem vruchtbaarheid kan op basis van het fosforzuur- en kaliverbruik bij een goede toestand van de grond de maxi maal toelaatbare veebezetting op basis van de toegestane hoeveelheid mest worden gesteld op 2,5 grootvee-eenhe den per hectare grasland en 5 groot- vee-eenheden per hectare bouwland. Bij varkens liggen-die aantallen op respectievelijk 5 en 18 hectare. Het komt erop neer, dat 6200 bedrijven met in totaal 50.000 melk- en kalf- koeien hun mest geheel of gedeeltelijk buiten het bedrijf zullen moeten afzet ten. 21.000 Bedrijven met meer dan 1,4 miljoen varkens zullen moeilijkhe den kunnen ondervinden met de mest afzet op eigen bedrijf. Het grootste deel van de in ons land vrijkomende gier geraakt direct of indi rect in oppervlaktewater, maar men moet erop rekenen, dat het lozen in de toekomst alleen nog maar kan worden toegestaan in kleine hoeveelheden van beperkte vervuilingswaarde. In de praktijk betekent dit, dat de lozing beperkt zal moeten blijven tot het effluent van zuiveringsinstallaties. Lozingen van een grotere omvang en met een grotere vervuilingswaarde zul len niet meer toegestaan worden, om dat de verwerkingscapaciteit van het ontvangende oppervlaktewater ook al in verband met andere lozingen - al heel gauw ontoereikend is. Men zal dan het afvalwater moeten afvoeren naar een zuiveringsinstallatie of zelf voorzuiveren en daarna lozen, als dit is toegestaan of anders moeten afvoeren naar de grote zuiveringsinstallatie. Bij de laatste mogelijkheid draagt fnen de kosten van de voorzuivering zelf en betaalt men een heffing vanwege het lozen of nazuiveren. Of dit een juiste methode is hangt af van de vraag of de kosten voor zelf zuiveren lager zijn dan de heffingen. In het algemètn zal het voordeliger zijn om te morgen, dat de vervuilingswaarde van het afvalwater zo gering mogelijk is. Een mogelijkheid daarvoor is zoveel mogelijk de mest, die in vaste toestand gehouden kan worden, uit het afvalwater te houden. Zuiveren Het laten zuiveren van volledige mest zal erg duur zijn. Bij de berekening werkt men met inwonerequivalenten (dat is de hoeveelheid vuil, die gemid deld per persoon per dag met het afvalwater geloosd wordt), terwijl men aan heffingen van 12 tot 15 gulden denkt. Als men f 12,- rekent, dan moet men voor de mest van een koe (met een aantal inwonerequivalenten van 10) f 120,- betalen en voor de mest van een varken (twee inwoner- equivalenten) f 24,— per jaar. Daarbij zullen aan nog enige kosten komen voor tijdelijke bewaring en transport. Dit systeem zet, door zijn duurte, aan tot het zoeken naar andere en goedko pere mogelijkheden, waarbij zich als eerste aandient het zelf voorzuiveren. Daarvoor komt het beste in aanmer king de biologische afbraak van mest en gier in pasveersloot en beluchtings silo. Kunstmatige zuurstof toevoer ver snelt het mineralisatieproces. Het bas sin is met plastic of beton bekleed. Een beluchtingsborstel zorgt voor de extra zuurstoftoevoer, terwijl in de silo's verticaal geplaatste beluchters hiervoor zorgdragen. Gier kan bij deze mogelijkheid voor ruim 90 procent worden afgebroken. Andere mogelijkheden zijn afvoer naar zee en het opslaan op een stortplaats van huisvuil. De afvoer naar zee wordt in de wet ook aan enige bepalingen gebonden. Voör dit mesttransport te land en te water - bestaat belangstel ling van de zijde van een transportbe drijf. De kosten zullen bij een meeija- rig contract nog ongeveer f 12 per ton bedragen. Dat betekent per melk koe per stalperiode f 120,—. Drogen Bovendien bestaan er mogelijkheden om de mestoverschotten tot waarde te brengen. Men kan de mest laten dro gen. Bij de droogkosten komen nog ELECTR. SNIJMACHINE vaif het wereldbekende merk Ritter van 139,- voor Oök daverende aanbiedingen in kookpannen van Prinz- silit stoot vast emaille-Gero. Bovendien in o.a. Braun keukenapparatuur. FEMINA STAND NO. 131 Lijnbaan 106 tel. 12 65 90 Korte Hoogstraat 18, tel. 135763 Ridderkerk, Ringdijk 27. Vakbeurs „Sparen en beleggen" in Utrecht Van 26 februari tot 2 maart wordt jïi de Bernhardhal in Utrecht voor de eerste maal de Vak- en Informatie- beurs „Sparen en Beleggen" georgani seerd, gelijktijdig met de Voorjaars- beurs '72. „Sparen en Beleggen" wordt georgani seerd door Beurscentrum Rotterdam in samenwerking met een adviescom missie, waarin deskundigen uit alle sektoren van de financiële wereld ver tegenwoordigd zjjn. Ter gelegenheid van de negentigste geboortedag van Pablo Picasso op 25 oktober is in het Prentenkabinet van het Museum Boymans-Van Beuningen een tentoonstelling van zijn grafiek ingericht tot 1 november. Museum Boymans bezit een uitgebreide verza meling grafiekbladen van Picasso, ca. 350 stuks, waarvan er 75 tentoon zijn gesteld. Er is een aantal etsen uit 1905, een vrouwenkopje, de circusartiesten aan het strand, dezelfde onderwerpen die we van zijn schilderijen uit die tijd kennen. Er is een kubistisch stilleven en dan is er een serie etsen uit de dertiger jaren te zien: de beroemde minotaurussen, de schilder en zijn model en de aanklacht tegen Franco „Droom en bedrog van Franco" uit 1937, 2 maal negen scenes uit de Spaanse burgeroorlog, waarin we ook de motieven uit zijn „Guemica" her kennen. Het grootste gedeelte van de tentoonstelling laat grafiek uit de jaren vijftig en zestig zien: variaties op be roemde schilderijen uit het verleden: „Vénus el l'amour" van Cranach, „Le déjeuner sur l'herbe" van Manet. Een serie lino's van koppen en een groot aantal etsen met de geliefde motieven van de schilder en zijn mo del, de schilder in zijn atelier en de schilder met belangstellende kopers. Aftelversje hij heet Piet hij zit op 'n stokje stommerik, stommerik! een jaar later: m'n vader heeft 'n kraai hij heet Piet hij zit op 'n stokje en roept niet: stommerik, stommerik! hij is opgezet kosten voor opslag en transport, waar door de afzetprijs tussen 15 en 20 cent per kg. moet liggen. De bemestings- waaide van droge mest getaxeerd op 10 cent per kg. De mest kan ook verbrand worden. Het eiwitgehalte van pluimveemest is zodanig, dat het ge droogde en gesteriliseerde produkt voor ongeveer 20 procent bijgemengd in voedermiddelen, waardevol is. Dit hergebruik is het laboratorium al te boven en wordt in ons land reeds toegepast, ondanks het verbod van het Produktschap voor Veevoeder om mest in voedermiddelen in de handel te brengen. Verbranden en drogen van mest is alleen haalbaar voor enkele verede- lingsbedrijven, terwijl lozen op het oppervlaktewater ook te duur is. Goedkoopste blijft om de mest af te zetten naar gronden in de omgeving. Dit geldt tot een afstand van 25 kilometer. Boven die afstand komt de biologische afbraak in aanmerking. „Bij verdere stijging van de arbeidslo nen, een afnemende belangstelling voor organische mest voor bemestings doeleinden, zal het steeds moeilijker worden de mest kwijt te raken. Daar om dient het onderzoek naar dJe moge lijkheden van verdergaande biologische afbraak met kracht voortgang te vin den", aldus het Landbouwschap. Rotterdam. Jana Beranova ELECTRONISCHE ORGELS vanaf 1095.- Wilt U zelf orgel leren spelen? Dat kan in korte tijd met onze nieuwe unieke gratis lescursus. Op het moderne Solina orgel. Maak een af spraak. De volgende lessen beginnen spoedig. Keus uit meer dan 150 instrumen ten. Huur met recht van koop. vanaf 26. - per maand Westersingel 42-44, r'dam tel. (010)-363500 Is de ,,Jezus-revolutie" in Ameri ka alleen één van de vele extre me, bizarre bevliegingen, waaraan het land van Uncle Sam zo rijk is? Eérj der vele wonderbomen, die het even opzienbarend goed aoen, maar die na korte tijd wormstekig blijken te zijn en even snel verdwijnen als ze zijn gekomen? „Time gaf eemdegelijke reporta ge over deze revolutie en consta teert: „Er is een ongewone och tend-frisheid in deze beweging, een stralende atmosfeer van hoop en liefde, gemengd met het gewo ne rebelse drijven van de jeuga. Hun liefde schijnt oprechter te zijn dan een leus, dieper dan de snel veri'agende gevoelens van de bloemen-kinderen; wat de oui- tenstaanaer treft is het intense gevoel van vreugde dat zij in staat zijn over te dragen.... Zij toont een merkwaardige kracht om te blijven boeien; velen die oij het prille oegin in 1967 betrokken waren geven nu nog leiding". L»at het hier niet zo maar een bevlie ging geldt, kan ook blijken uit net feit, dat de beweging veelzijdig is, terwijl mode-verschijnselen éénzijdig en één vormig plegen te zijn. In de „Jezus-re- volutie" zijn op zijn minst drie ver schillende onderstromingen op te mer- 1. Het meest opvallende zijn de z.g. JESUS-PEOPLE, ook bekend als Straat-Christenen of „Jesus-Freaks", met een duidelijke hippie-achtergrond. Sommigen hebben radicaal met de hele hippie-stijl afgedaan. Anderen probe ren even radicaal de Jezus-revolutie in hun oude hippie-stijl te vertalen en heel de hippe sub-cultuur met een nieuwe geest te doordringen. Men houdt „Jesus Festivals of Music" en „Jesus-Teach-Inns". Er zijn reeds 600 „Jesus-Houses", waarin evangelische communes hun tehuis hebben gevon den. Men geeft Underground-bladen Hart-kwestie Telkens opnieuw worden wij, nu al weer jaren na de eerste, geconfron teerd met harttransplantaties. Een mens die eigenlijk opgegeven zou moeten worden, ontvangt een nieuw hart, het hart van een ander en mag weer verder leven. Soms denk ik dat wij allen betrokken zijn in een andersoortige harttransplan tatie. Om daarvoor oog te krijgen moet ik twee feiten constateren. In de eerste plaats de bijna tot verwar ring wordende ingewikkeldheid van alle vragen van vandaag. Mede ver oorzaakt doordat er telkens nieuwe, onbekende termen en begrippen in omloop komen. De kunst om veel van die problemen, „met modellen en functionele systemen", nog op eenvoudige wij ze aan iedereen duidelijk te maken begint zeldzamer te worden. Een tweede feit, gevolg van het eerste, is dat de mensen het gaan opgeven. Soms al heel vroeg. Het is niet meer bij te benen, zeggen ze. Ik kan het niet meer allemaal op een rijtje krijgen. En dat is heel begrijpelijk. Er zijn allerlei oorzaken aan te wijzen dat die problemen steeds dichter op ons bestaan aandringen en tegelijk voor het feit dat mensen daardoor, zo al niet in paniekstem ming, maar dan toch in verwarring en een lichte wanhoop geraken. En dan vindt de geruisloze transplanta tie plaats. We krijgen een ander hart. Een beetje een eeltig hart. We hebben zo langzamerhand zoveel ellende gezien en gehoord dat we er immuun voor worden. En we heb ben voordat we het weten een ander hart. Een hart met eén kleine opening (vergeef me het beeld), waardoor niet zoveel meer binnen kan komen. En zeker niet meer problemen en vragen. In zijn Chassidische verhalen vertelt Martin Buber van Rabbi Mendel van Rymanow. Hij was gewend te zeg gen dat op het moment dat hij het achttienbedengebed uitsprak alle mensen die hem gevraagd hadden voor hen te willen bidden door zijn gedachten gingen. Maar daarvoor is de tijd van dat gebed toch te kort, vroeg iemand hem. De Rabbi ant woordde: Van al die nood die ze mij verteld hebben blijft een spoor in mijn hart achter, en als ik bid open ik mijn hart en zeg tot God: Heer der wereld, wilt u aflezen wat hier geschreven staat. We moeten oppassen dat we geen hart krijgen waarin de nood van anderen geen sporen meer kan nalaten. Er zijn nu eenmaal wasmiddelen die nog gevaarlijker zijn dan waarmee ze soms adverteren. medemens. uit onder de titel: „De Ene Weg" o.i.d. Men groet elkaar met gebalde vuist waaruit een vinger omhoog wijst: Je zus is de Enige Weg. 2. De z.g. STRAIGHT PEOPLE (de rechtuit-mensen). Deze zijn de aller grootste groep. Het is meer de gewone jeugd van de middelbare scholen en uit traditionele kerken, maar even radicaal als de hippies in de Jezus-revolutie betrokken. Ze beschikken over een leidersstaf van minstens 500 krachten. 3. De KATHOLIEKE PINKSTER MENSEN. Typerend voor heel de be weging is haar oecumenische openheid. Roomsen, joden, protestanten en velen zonder enige religie vormen een nieu we broederschap. Katholieken bezoe ken protestantse kerken en voelen zich er thuis. Protestantse jongeren voeren levendige discussies met nonnen en vieren de eucharistie mee. Het slot is altijd weer dat men eikaars hand grijpt onder het zingen van: „We zullen wandelen met elkaar, we zullen hand in hand wandelen, en zij zullen aan onze liefde weten dat wij Christenen zijn". Vele groepen distantiëren zich van de historische kerken. Anderen hebben sterke banden met de gevestigde Pink- stergroepen. Weer anderen, zoals de Katholieke Pinkstermensen, blijven trouw aan hun kerk en proberen die van binnenuit te vernieuwen. Dat het hier geen Amerikaanse mode geldt, bewijst ook wel het feit, dat in Duitsland een dergelijke beweging be gonnen was, lang voor men van Ameri ka wist. Omdat nu eenmaal Ameri kaanse en Engelse termen „in" zijn bij de jeugd, heeft men echter ook in Duitsland later de naam „Jesus People" gekozen. Anderen verwerpen echter deze betiteling, omdat men persé geen nieuwe mode wil propage- Krltisch gestemd Er zijn commentatoren, die de Jezus- revolutie van geen betekenis achten voor de sociale en politieke vernieu wing der samenleving. Er zijn echter allerlei aanwijzingen dat men zich ook in sociaal opzicht kritisch instelt tegen over de gevestigde orde, om deze met de Jezus-revolutie te penetreren. Uiterst actueel in Amerika is b.v. het feit dat deze beweging volstrekt geen rassenonderscheid kent. Als protest tegen de consumenten-maatschappij kleden velen zich in eenvoudige witte katoenen kleren, in de stijl van Mexi caanse boeren. Ze zijn niet alleen anti-drank en anti-drug, maar ook vaak vegetarisch en op grote versobering uit. Anderen doen mee aan anti-oorlog-be- togingen. Of zijn druk bezig met socia le dienst in hun buurt of stad. Heel belangrijk voor de verdere invloed op de menselijke samenleving is de vraag, in welke richting hun Jezus-in- spiratie zich zal ontwikkelen. In een sterk persoonlijk ervaren Jezus-revolu tie ligt ook een maatschappelijke om wenteling besloten. Maar die komt er niet altijd uit. Van de week werd ik b.v. getroffen door de opmerking van een deskundige over het grote verschil tussen de Braziliaanse en de Chileense Pinksterbeweging. In Brazilië verandert er door de Pinksterbeweging maar heel weinig in de sociale levensomstandig heden. De ontzaglijke ellende in !de krottenwijken wordt alleen maar met meer veerkracht verdragen, maar met weinig hoop op spoedige verbetering der leefbaarheid van het bestaan. In Chili echter ziet men vaak hoe ook*de materiële levensomstandigheden radi caal aangegrepen worden in het streven naar sociale gerechtigheid. Leiding .en voorbeeld zijn verantwoordelijk voor deze verschillen van land tot land en van groep tot groep. Het lijkt me dan ook kortzichtig deze hele beweging af te schrijven, omdat men er bepaalde accenten in mist. Laten we hopen, dat ouderen zo het vertrouwen weten te winnen van deze jeugd, dat men samen ALLE aspecten van een ware Jezus-revolutie kan trach ten te verwerkelijken. Direct ervaren We noemen nog een laatste aspect, waarom deze beweging veel meer be lang heeft dan een kortstondige bevlie ging. Prof. de Sopper heeft indertijd eens gezegd, dat een slagersjongen na Kant heel anders denkt en voelt dan een slagersjongen vóór Kant. Kant was een groot, maar moeilijk filosoof, die in de tijd der Verlichting sterk de nadruk heeft gelegd op de vrijheid, en mondigheid van elk redelijk denkend mens: „Heb de moed, je eigen verstand te gebruiken", was zijn grote leus. Zo'n wijsgerig idee kan zo'n gróte invloed krijgen, dat na tientallen jaren alle levenspatronen gaan veranderen. Is hetzelfde nu niet het geval? Jaren lang hebben de grootste moderne den kers gepredikt, dat er van redelijk denken weinig méér kan worden ver wacht dan een zinloze technische be schaving en een dodeüjk computer- dom, dat in wereldondergang zal eindi gen. In onze dagen heeft deze wan hoop aan een redelijke wereld juist de jeugd diep doortrokken en dit nihilis me wordt door diepe cultuur-invloe den steeds weer gewekt en gesterkt. Men vertrouwt vaak alleen nog maar op de directe zintuiglijke ervaring. Men beleeft het diepste menszijn is sex, in „lief-zijn", in „vrijheid" (bijna alles is geoorloofd). En eventueel in drugs, als men de eenzaamheid wil ontvluchten. Deze jeugd lijkt nauwelijks meer be reikbaar door overdracht van christe lijk kennen en belijden. Of door actie programma's of vragen van nieuwe maatschappij-structuur. Ze vraagt (als ze vraagt) naar een zeer directe erva ring van het heil, naar een overrompe lende beleving van Jezus en Zijn Rijk. Pas als zij deze poort zijn doorgegaan, komen hopelijk daarna al die yragen van kennen en belijden, van actie en structuur voor hen nieuw aan de orde. Laten we ons niet vergissen: ook in Amerika is deze miljoenen-tellende,Je zus-revolutie slechts een minderheid. Maar een minderheid die duidelijk! in de taal en het denken van jongeren de diepste en radicaalste dingen des levens aan de orde weet te stellen. Dr. K. J. Kraan. EEN GEHEEL VERZORGDE NAAR ZONNIG SPANJE OF ELDERS NAAR KEUZE. DIT GELDT VOOR IEDEREEN DIE EEN AUTO KOOPT TIJDENS ONZE GROTE POLDERLAAJSl 71 - 73 - 75 - ROTTERDAM - ZUID. ALLE AUTO'S ANWB GEKEURD MET BOVAG GARANTIE. NA LEVERING 3 MAANDEN UNIEKE GARANTIE EEN KEUZE ULJ ca. 50 AUTQ's. V.W., FIAT, Of>ÈL, FORD, ÊÊÜGËOT, SIMCA, RENAULT, DAF, CITROEN, VAUXHALL, NSU EN ALLE OVERIGE BEKENDE MERKEN.

De Havenloods | 1971 | | pagina 9