Rotterdams karweitje in sloppenwijk van New Delhi T8 095 In de herfstvakantie naar Swieb en malle Pietje J.van URK n.v. Novib-stands op Femina, Lijnbaan en beursplein. Knippenberg geeft vierde serie oude kranten uit DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 OKTOBER 1971 41-510 75 jaar ter meuten ELECTRONISCHE ORGELS vanaf 1095.- Wilt U zelf orgel leren spelen? Dat kan in korte tijd met onze nieuwe unieke gratis lescursus. Op het moderne Solina orgel. Maak een af spraak. De volgende lessen beginnen spoedig. Keus uit meer dan 150 instrumen ten. Huur met recht van koop. vanaf 26. - per maand Westersingel 42 - 44, r'dam tel. (010)-363500 Vrijdagavond koopavond van 7 tot 9 uur Eind vorig jaar werd door Knippen- berg's Uitgeverij te Utrecht de eerste serie herdrukken van oude kranten uitgebracht. De serie omvatte vier his torische kranten, die, kompleet her drukt, een beeld geven van de tijd waarin ze oorspronkelijk verschenen en van de gebeurtenissen die toen de wereld schokten. De eerste serie werd snel gevolgd door een tweede, die grote rampen tot onderwerp had: de ondergang van de Titanic, de vernietiging van het lucht schip Hindenburg, de stormramp van Borculo en de uitbarsting van Kraka- tau. Een serie van drie „Indische kran ten" bleek o.a. op de Pasar Malam in Den Haag een succes te zijn. van 23 juli 1918, met berichten over de dood van de Russische Tsarenfami lie; de Gazet van Antwerpen van 29 augustus 1935, met artikelen over het dodelijk ongeval dat Koningin Astrid van België overkwam; de Haagse Cou rant van 9 september 1936, waarin de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard wordt aangekondigd; het Nieuwsblad van het Noorden van 10 december 1936, met het schandaal in de Britse koninklijke familie bij het huwelijk van de koning met Mrs. Simp son. 75 jaar ter meulen femina Van zijn reis per bestel-eend naar India heeft Willem van den ervoor zijn studie aan de Economische Hogeschool. Hij was Andel voor de vereniging Novib-Rotterdam een karweitje circa zes maanden in India en maakte er kennis met mensen meegebracht, een projekt in New Delhi. Novib-Rotterdam van de Nederlandse ambassade in New Delhi, die juist probeert nu de Rotterdammers erbij te betrekken. Dat gebeurt betrokken waren geraakt bij een projekt voor -één van de momenteel op de Femina, in stand 5, en volgende week sloppenwijken van die stad. Zo raakte ook hij erbij betrokken, zaterdag, op de Lijnbaan en het Beursplein in kraampjes. Willem van den Andel is van juni vorig jaar tot mei van dit jaar Nu probeert hij, via Novib-Rotterdam, er de Rotterdammers weg geweest. Het was een soort privé-studiereis. Hij onderbrak bij te betrekken. Van nu af aan heeft U al Uw make-up spulletjes bijelkaar in dit leuke suède beursje met spie gel. Royaal suède make-up beursje met spiegel en een goedsluiten- de knip. Kies uit de kleuren bruin en rood, nu heel voorde lig voor nog géén twee rijks daalders. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze royale suède lederen make-up beursjes met spiegel aan de binnenzijde. In de kleu- Als U er deze winter nog een paar jumpertjes bij wilt hebben en vooral van afwisseling in Uw garderobe houdt, dan verwachten wij U nu. U kiest nu een flatteuze pull over uit. Een 100% acrylique damespullover, fully fashioned, in modieus model met turtle- neck in vele modekleuren. Acrylique Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acrylique damespullovers in de kleuren wit, bruin, oudrose, aubergine, steenrood, groen en bleu en de maten Ook maandagmorgen open trnj Géén tel. of schrift, best. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze extra lange duo-kombinaties: 2 lichtgrijze ledikanten met ex tra versterkt spiraalnet en 2 Hazet binnenveer merkmatras- sen in de kleur blauw. De maat van 1 matras: ong. 80 x 200 cm. De hele kombinatie nu van f 298,- Als ruimte bij U thuis een "kost baar bezit isdan is zo'n duo-kombinatie voor U geknipt, want U heeft dan twee slaap plaatsen op de ruimte van één. Nu verkopen wij een extra lan ge duo-kombinatie bestaande uit: 2 ledikanten waarvan 1 met wielen) van lichtgrijze buis, met extra verstevigd en vastge zet spiraalnet en Hazet binnen veer merkmatrassenalles te- samen voor nog géén twee hon: derd gulden. In zijn woning in de Josephstraat vertelde hij wat de bedoeling is. „Het gaat in het kort hier om: Een groepje mensen in een van de betere buurten van New Delhi heeft zich het lot Tot directeur van de Gemeentelijke Woningstichting is per 1 november door het college van B. en W. van Rotterdam benoemd de heer J. West dorp (47) uit Schiedam. aangetrokken van de mensen in een sloppenwijk er vlakbij. Ze vormden een hulpcomité. Daar zitten ook een paar Nederlandse dames in, wier echt genoten op de Nederlandse ambassade werken, maar het is in wezen een projekt van Indiërs voor Indiërs. Maar de taak waar ze aan begonnen zijn blijkt erg groot te zijn en daarom is tijdelijke hulp van buiten nodig". De Rotterdamse Novib-vereniging, waarvan hij bestuurslid is, heeft steun toegezegd. Voorlopig zal men een jaar lang elke maand vijfhonderd gulden overmaken. Van dat geld kunnen maar liefst tien vaste Indiase krachten be taald worden (een hoofdonderwijzer, twee onderwijzers, drie kinderverzorg sters en vier handarbeiders). Maar be halve lonen moeten ook materialen worden betaald (leukoplast, hansa- plast, verband, peniciline, tabletten, zalfjes, drankjes, oogdruppels en pak ken Liga). Daarvoor is in de beginfase ook nog eens zo'n vijfhonderd gulden per maand nodig. Heel toevallig „Het project is eigenlijk heel toevallig tot stand gekomen", zo vertelt Willem. „De huidige voorzitter van het hulpco mité in New Delhi, mevrouw Rita Saigal, liep op een dag voor het eerst in haar leven door de arme wijk waar ze vlakbij woont". Er volgt een beschrijving van die wijk: „In de uiter waarden van een Nala, een open riool, spring een hoger gelegen stuk land uit, waarop rond een tempeltje en een poel, een honderdtal hutten gebouwd is. De bewoners van deze hutten, ongeveer duizend in getal, zijn uit Zuid-India afkomstig. Om in een mini maal levensonderhoud te voorzien moeten zowel mannen als vrouwen 14 uur per dag werken. Door een absoluut gebrek aan voorzie ningen als waterleiding, riolering, elec- triciteit. en door de aanwezigheid van een grote poel vol vuil water en afval is het' aantal ziektegevallen zeer hoog. De kinderen die nog niet kunnen werken blijven overdag zonder toezicht bij de hutten achter en kunnen om financiële redenen nooit naar school gaan". „De vrouw uit de naburige wijk werd toen aangesproken door een werkloze sociale werker die in de sloppenwijk woont, en die er op eigen houtje al wat had geprobeerd te organiseren. Hij had de bewoners ertoe gebracht om samen een flink bedrag bijeen te brengen. Dat diende om de overheid ertoe te bren gen een waterkraan, die aan de rand van de wijk staat, voor algemeen ge bruik open te stellen. Hij had bij de autoriteiten echter geen medewerking gekregen". „Samen met haar kennis senkring lukte dit echter aan mevrouw Saigal al vrij snel daarna. Relaties zijn erg belangrijk in IndiaZo vormde zich een soort pressiegroepje in de betere wijk, dat nog een paar verbete ringen wist door te voeren, b.v. het dempen van de grote poel". De werkelijke problemen van de dui zend mensen werden er echter niet mee opgelost, zo besefte iedereen wel. Die problemen zijn onder meer: Enor me werkeloosheid, het ontbreken van onderwijs, de onhygiënische toestan den, waardoor veel ziekten ontstaan. Het een haalt het ander uit. Het is een kringloop, waarvan de absolute armoe de de spil is. Toch is het niet zo moeilijk om die kringloop een andere draai te geven, mits er een aantal jaren hulp van buiten komt. En daarmee is intussen een begin gemaakt. Dat gaat zo: De werkeloosheid wordt bestreden wanneer er een afzetmarkt komt voor het thuiswerk. Willem van den Andel heeft al enkele verbazing wekkend knappe staaltjes van hand werk meegebracht, die op de Femina te zien en te koop zijn: sieraden en borduurwerk. De bijna honderd We reldwinkels in Nederland vormen hier voor een ideale afzetmarkt. Met die nieuwe verdiensten kunnen de bewo ners van de wijk op de duur de onderwijs- en medische krachten gaan betalen, die aanvankelijk grotendeels door Novib-Rotterdam moeten wor- Deens jeugdkoor in Rotterdam Aanstaande zondag - 17 oktober- zal een Deens gemengd jeugdkoor Rot terdam bezoeken. Het bestaat uit on geveer 20 meisjes en jongens van 17-22 jaar die leerling zijn (of geweest zijn) van de Thorvaldsenschool te Ko penhagen. Het koor staat onder leiding van organist-dirigent-componist Mo- gens Wenzel Andreasen, die ook leraar is aan genoemde school, 's Morgens zal dit koor in de Prinsekcrk aan de Schepenstraat enige liederen zingen in de 10- uurs dienst, die onder leiding staat van ds. G. Julius. Om 8 uur 's avonds geeft het koor een compleet concert in de Deense kerk, Coolhaven 1 7. ledereen welkom. In verband met de oprichting van de federatie Zuid Holland-Zuid van De- moeratisch-Socialistcn '70 op zaterdag 16 oktober in Restaurant Bellevue. Parkkade te Rotterdam, spreekt om 11.30 uur de heer J. Berger, fraktie- voor/.ittcr van DS'70 over de miljoe nennota. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze glasweefsel overgordijnstof in 5 moderne kleuren. Nu per meter, 120 |H| cm breed, Uil Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. den betaald. Door het onderwijs wor den weer kinderen en ouderen in staat gesteld een vak te leren en hogerop te komen. Zodra er genoeg bespaard kan worden zullen de speciale scholen op geheven kunnen worden, omdat de kinderen dan naar de gewone scholen kunnen gaan, die nu nog te duur zijn voor deze mensen. Het onderwijs voor ziet ook in hygiënische opvoeding en inzicht in geboorteregeling. Dat maakt óp de duur de nodige uitgaven voor medische zorg kleiner. Die medische zorg kan na de beginfase ook om een andere reden minder worden: Een groot deel ervan betreft namelijk een malige verzorgingen, zoals inentingen en het toedienen van oogdruppels. Zo zal de wijk op de duur zelf kunnen gaan voorzien in de gemeenschappelij ke behoeften. Voorlopig echter is de hulp nodig van het hulpcomité in New Delhi en van Novib-Rotterdam. De Wereldwinkels en Novib-Rotterdam kunnen echter weinig beginnen zonder medewerking van de bevolking. Van daar de stands op Femina, Lijnbaan en Beursplein. Werk aan de wereld Voor Novib-Rotterdam is dit maar één onder meerdere aktiviteiten. Enkele andere zijn: onderwijsprojecten over Een bedrijfsruimte"en een woning" - kapper, tevens kwakzalver tijdens de arbeid. ontwikkelingssamenwerking op Rot terdamse scholen, onderwijs voor bui tenlandse arbeiders, een projekt voor havenvakscholen in Z.O. Azië, in het algemeen: het steunen van goede pro- jekten in ontwikkelingslanden bij de Rotterdamse bevolking. Als afdeling van de landelijke Novib- organisatie werkt de vereniging ook - op haar eigen manier - mee aan de jaarlijkse landelijke aktie „Werk aan de Wereld" (beter bekend onder de vroe gere naam „Antie-Honger-Aktie"). Daartoe dienen de kraampjes op Femi na, Lijnbaan en Beursplein óók. Behal ve over het India-projekt zal er infor matie gegeven worden over de landelij ke inzameling, de X-Y aktie, Gast aan Tafel, en over de vereniging zelf. Men kan namelijk nog best een aantal actie ve leden gebruiken. (Het adres van de secretaris, mr. B. Hudig, is: Meeuwen laan 12, tel. 22.54.84). J. de Groot Voor klanten die eens wat an ders dan anders willen hebhen deze glasweefsel overgor dijnstof, die niet alleen bijzon der apart maar ook erg prak tisch is. Overgordijnstof van glasvezel in moderne uni kleuren, 120 cm breed. Glasvezel Heeft veel voordelen: brandvrij, kleurecht, krimpvrij en warmte- en zonwe rend. Nu bij ons van f 14,50 voor nog géén zes gulden per Dezer dagen komt, in samenwerking met enkele grote dagbladen, de vierde reeks uit, waarmee het totaal aantal herdrukte kranten dat Knippenberg heeft geproduceerd op niet minder dan een kwart miljoen wordt gebracht! De nieuwe serie is opgehangen aan het thema „Grote gebeurtenissen in Euro pese vorstenhuizen". Door storting van f3,90 op giroreke ning 698090 t.n.v. Knippenberg U- trecht verschaft men zich een exem plaar van: het Rotterdams Nieuwsblad Koninginnekerk - orgel op plaat Op maandag 18 en dinsdag 19 oktober komt Swiebertje naar de Rotterdamse Doelen om daar twee middagvoorstel lingen te geven, waarvoor de kaartver koop - uitsluitend aan de kassa's van de Doelen - al gestart is. Knip bijgaan de bon uit eri neem hem mee want hij geeft het recht op één gulden reductie op alle plaatsen. Swiebertje brengt speciaal voor deze I I gelegenheid al zijn vrienden uit het televisie-verhaal mee. Dus ook Malle Pietje zal van de partij zijn evenals Bromsnor en Saartje. Een middag van onvervalst kindergenot is daarmee ge garandeerd. Prijzen der plaatsen f 3.50; f 4.50 en f 5.50, daar gaat dus een gulden af indien de bon gebruikt Reductiebon Deze bon geeft een reductie van één gulden (f 1op alle rangen voor de middagvoorstellingen op maandag 18 en dinsdag 19 oktober 1971. De prijzen der plaatsen worden dan: f 2.50; f 3.50 en f 4.50 bij inlevering van deze bon die geldig is voor ten hoogste vier personen. De eerste en enige langspeelplaat van het Koninginnekerkorgel is kortgele den gereedgekomen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de plaat aan de tien medewerkende organisten zou worden uitgereikt, tijdens een massaal improvisatie-concert in de Koninginne kerk. Hiervoor zou de minister van CRM worden gevraagd. Voor het uit reikingsconcert mocht de Koninginne kerk gebruikt worden, maar deze toe stemming werd later weer ingetrokken en wel door de „Gecommitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente te Rotterdam". Daar dit concert dus tot teleurstelling van een groot aantal or- gelliefhebbers niet kon doorgaan, komt de plaat nu deze week zonder officiële uitreiking in de handel. Achtereenvolgens hebben gespeeld: Jan Bonefaas, Koos Bons, Henk G. van Putten. Jacques van Oortmerssen, René Barten, Aad van der Hoeven, Dirk Jansz. Zwart, Sander van Marion, Kees Passchier en Klaas Boersma. Zij improviseerden over vaderlandse liede ren, n.l. Merck toch hoe sterek, O Nederland! Let op u saeck, Heere! Keere van ons af. Gelukkig is het land. Ik hoor trompetten klinken, God save our gracious Queen. Hoe groot, o Heer en hoe vervaerlick. Wilhelmus/O Heer, die daer des hemels tente spreyt. Com nu met sangh van soete tonen. Zie ons ootmoedig tot U naad'ren. De lang speelplaat werd opgenomen volgens het nieuwe systeem „Stereo Cathedral Sound", waardoor de schitterende akoestiek van de Koninginnekerk ge heel tot zijn recht komt. De prijs van de plaat is f. 14.90 en het merk „Can to di Vangelo" LP 204. De plaat is verkrijgbaar bij Canto di Vangelo, 2e Middellandstraat 30, Rotterdam. Tijdens de boekenweek is in Berg- schenhoek de bibliotheek aan het Ron dom speciaal op donderdag 21 oktober geopend van 3 tot 5 uur 's middags en 's avonds van half 7 tot half 8. Ieder een heeft dan de gelegenheid op zijn gemak in de bibliotheek rond te „Een milde dood" Aan de reeks programma's die de NCRV, in de persoon van Henk Mo- chel besteedt aan de problemen van leven en dood wordt vrijdag 15 okto- om 21.25 uur weer een uitzending toegevoegd onder de titel „Een milde dood". De ontwikkeling van de medi sche techniek heeft er vooral de laatste jaren toe geleid dat 'heel schamel men selijk leven eindeloos kan worden ge rekt. Heeft zo'n behandeling zin? En zo niet: wanneer en onder welke om standigheden moet die behandeling worden afgebroken? Of moeten wij nog verder gaan en van de arts verlan gen dat hij onder bepaalde omstandig heden op verzoek van de patiënt of met toestemming van diens familie daadwerkelijk een einde aan het leven n die'patiënt maakt? Deze en andere vragen komen in dit programma aan de orde. Over ongeveer anderhalve maand wordt het volgende programma in deze reeks uitgezonden. Zondag 24 oktober wordt in De Doelen door het gezelschap „Bakti-Budaya" van „Dans, Wajang en Drama van West-Java" een voorstelling gegeven. Dans, muziek (gamelang) en spel (wajang) wisselen zich in een snel tempo af in een gevarieerd programma.

De Havenloods | 1971 | | pagina 11