Krijgt Rotterdam eigen jeugdorkest Derde wereld in verdomhoek Jongeren kunnen op vele manieren muziek maken Thomassen en de NOS - quiz Morgen start voorverkoop Late Zaterdagavond Show VOORLICHTINGSKRANT R.O.T.E.B. Dinsdag 19 oktober 1971 20e jaargang no. 42 EDITIE SCHIEDAM DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 „Het was de eerste keer in mijn leven dat ik in een volwaardig symfonieorkest speelde". Dit zegt Edo de Waard, thans tweede dirigent van het Rotterdams Philharmonische Orkest, over zijn tijd bij het het Nationaal Jeugd Orkest, waarin hij als hoboi'st speelde. „Je speelde echte stukken. Het is voor jonge mensen erg leuk om de achtste van Beethoven of de eerste van Brahms te lijf te gaan Heinz Friesen, eerste hoboist bij het RPhO en binnenkort de dirigent van het NJO, acht het winst als ook Rotterdam zijn eigen jeugdorkest krijgt. Zowel de Waard als Friesen zien weinig heil in de conservatoria-orkesten, omdat die zich te lang met een bepaald stuk muziek bezig houden. „Je krijgt onvoldoende kijk op wat er allemaal is te spelen". Een jeugdorkest, waarin goede amateurs zitten en mensen die zich straks beroepsmusicus willen noemen, kan deze impasse doorbreken. Wat beiden erg belangrijk vinden is een goede stimulator achter het orkest. „Het is waanzinnig belangrijk", zegt De Waard, "dat er een man achter zit, die voortdurend stimuleert en inspireert". Friesen vult hem aan, dat het minstens zo belangrijk is een goede dirigent te vinden, die nauwkeurig de mogelijkheden van het orkest kan afwegen. Hij is het van harte met Edo de Waard eens dat „in Rotterdam zeker een goed a-orkest is te formeren uit jonge mensen". Op de foto links Edo de Waard, rechts Heinz Friesen. Wil Rotterdam een jeugdorkest? Deze vraag leggen wij voor aan iedereen tussen de 12 en 25 jaar, die een instrument kan bespelen. In veel plaat sen in Nederland bestaat reeds een jeugdorkest, dat werkt onder auspiciën van de Vereniging Jeugd en Muziek Nederland. Honderden jonge mensen vinden er een mogelijkheid hun muzi kaliteit uit te leven. Hoe groot is in Rotterdam en omstreken de belang stelling voor een jeugdorkest? Dat kan worden nagegaan als iedere belangstel lende bijgaande bon voor 1 november opstuurt naar het secretariaat van De Doelen, Kruisstraat 2, Rotterdam (met op die envelop de vermelding Jeugdor kest) Op 23 oktober geeft het Nationaal Jeugd Orkest, een selectie uit musici van bestaande jeugdorkesten, een con cert in de Doelen, dat uitstekend kan dienen als vertrekpunt" voor een eigen Rotterdams Jeugdorkest. Jongeren tot 21 jaar kunnen dit concert voor f 1,- bezoeken. Mochten zich niet meer dan 30 jonge mensen opgeven voor het te vormen Rotterdamse Jeugdorkest dan kan al worden begonnen. Het orkest kan ech ter uitgroeien tot een bezetting van ongeveer honderd man, zodat voorlo pig plaatsen genoeg beschikbaar zijn. (In Haarlem gaven zich indertijd 400 IK BEN „IN" VOOR HET ROTTERDAMS JEUGDORKEST. Woonplaats: instrument: Deze bon opsturen aan Secretariaat De Doelen, Kruisstraat 2, Rotterdam, voor 1 november 1971Op de envelop* vermelden „Jeugdorkest". Men krijgt zo spoedig mogelijk bericht over de eerste bijeenkomst van hen, die zich hebben opgegeven. het Nationaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Her- Een repetitie De N.O.S. heeft vorige week woensdag de eerste aflevering va« een nieuw en uiterst amusant gezelschapsspel op het scherm gebracht, onder de titel „Interpellatie". Quizmaster was Joop van Os, die het na jaren studie op Theo Bermmttns, Mies Bouwman en Berend Boudewijn nu ook eens mocht proberen. Het spel verloopt als volgt: een beken de Nederlander krijgi moeilijke, maar ook wel vriendelijke vragen voorgeschoteld van een aantal uit alle lagen van de bevolking geselec teerde mensen. Het is dan de bedoe ling. dat hij net zolang om een vraag blijft heenkeutelen, tot de quizmas ter vindt, dat de tijd voorbij is en een nieuwe vragensteller aanwijst, althans, dat heb ik er van begrepen. Jammer alleen van dat ene regie- DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OP1!aGE. 255.000 huis bezorgd in Rot DIRECTIE: HOOFDKANTOOR: 8 STADSEDITIES ROTTERDAM Rot EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: i enTTkkerkerk. Oplage 15.500. GROOT-ROTTERDAM: Tibinatie met „Het Zuiden" 455.300 en: 132170, t Ie dinsdagkrant tr bellen tot wo foutje, waardoor het scorebord geen enkele keer in beeld kwam. Maar het was de eerste keer, dus alia! In deze aflevering van „Wat doet-ie op onze kosten? verscheen Rotter dams burgemeester tyim Thomassen blauwig oplichtend in de huiska mers. Hij bootste voor deze gelegen heid houding en gebaren van snel dichter Willy Alfredo na om daar mee als een soort buitengebeuren de vragenstellers op een dwaalspoor te brengen. Nadat Thomassen op een inleidend vraagje had verklaard dat hij een vechter was, vroeg iemand hoe het nu eigenlijk zat met de slechte huisvesting van de gastarbeiders in Rotterdam en wat de gemeente daar nu eindelijk aan ging doen. De burgemeester die ondertussen wat poppetjes op zijn papiertje had zit ten tekenen begon met een slim lachje aan een verhandeling over de problemen waarmee Zwitserland te kampen heeft (niet gek gevonden dacht ik). Vragenstelster wilde ech ter een concreet antwoord op haar vraag en onderbrak de spreker, maar dat was tegen de regels. Toen zij het toch weer deed en op merkte, dat het Aktiekomitee Pro Gastarbeiders al enkele jaren bezig was, daalde Zeus Thomassen van de Zwitserse Alpen af, kocht een joker en vertelde dat hij het Aktiekomi tee niet kende en niet wilde reage ren op anonieme zaken en dat zijn kantoor al dié tijd had opengestaan enzo. Hij verloor naar mijn gevoel echter op het laatste nippertje al zijn puntjes toen vragenstelster nog kon opmerken, dat zijn vrouw ove rigens lid was van het comité van aanbeveling van het hém onbekende Aktiekomitee. Okee, volgende vraag: een slager die ntet zijn zaak is weggesaneerd wil weten wat daar aan te doen valt. Antwoord: „Erg triest, niets aan te doen. Vragensteller had al veel eer der moeten proberen in een nieuw bouwwijk te komen". Een andere vragensteller springt op en probeert het slachtoffer nu klem te zetten: „Toevallig heb ik tien jaar geleden al geprobeerd in de Alexanderpol- der te komen, maar ik ben al die tijd aan het lijntje gehouden en nu sta ik ook op straat". Een gevaarlijk moment en daarom tijd voor een tweede Joker: „De stukken worden door deskundige ambtenaren opge maakt". Een andere gast vraagt of zo'n grote gemeente als Rotterdam nog wel bestuurbaar is. De burgemeester: „Ik weet wel wat onze Gast be doelt. Hij bedoelt, of er in Rotter dam nog wat gedaan wordt. Toch sportief om een vragensteller even zo'n zetje te geven en de anderen te vertellen wat de man nou precies bedoelt]. Dan is er nog iemand die vraagt wat er gedaan kan worden tegen de prosti tutie op Katendrecht en vóór de gewone arbeiders die daar wonen. Antwoord: „De Rotterdammers zijn doodgewone gezellige mensen die koffie drinken en taart eten we moeten met z'n allen blijven vechten". Toen ging de hel en ging de kleuterklas uit. T.H. belangstellenden op, waaru kest van honderd musici werd samen gesteld). Het ligt in de bedoeling dat het orkest z'ijn eigen baas zal zijn. De leden zelf zullen de bestiiursvorm bepalen en ook hun eigen dirigent kiezen. Degenen, die als dirigent in aanmerking willen komen, kunnen zich dus ook als aan staand lid van het Rotterdams Jeugd orkest opgeven. Het concert van het Nationaal Jeugd orkest vindt aanstaande zaterdagmid dag om drie uur plaats in de Doelen. Het is tevens het laatste concert van de huidige dirigent, Nico Hermans, die wordt opgevolgd door Heinz Friesen, eerste hoboist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Op het pro gramma van het NJO staan „Concer tante Ouverture" van Jef Maes, „Mini atures pour Grand Orchestre" van Ni co Hermans. „Concert voor twee pia no's en orkest" van Poulenc en de „Tweede symfonie" van Brahms. De Vereniging Jeugd en Muziek is werkzaam op circa 20 plaatsen in het land, in afdelingen, verenigingen en stichtingen die, meestal onafhankelijk van elkaar en soms in samenwerking, muzikale aktie voeren, manifestaties organiseren, concer ten geven en waarvan de leden samen muziek maken. Hoewel de afdelingen volledig zelfstan- suggestie uit eens wat meer aan het dig werken, meent de landelijke vereni- zelf-musiceren te doen. Op een of ging Jeugd en Muziek (het Centraal andere manier bleek dit een schot in Bureau) er goed aan te doen van tijd de roos. Bestaande Jeugdorkesten in tot tijd in de plaatselijke programma's de afdelingen werden gereaktiveerd, in te adviseren. Enkele jaren geleden ging andere afdelingen werden ensembles dan ook van de centrale organisatie de opgericht of werd contact gezocht met reeds bestaande ensembles. Jeugd en Muziek Nederland telt nu ongeveer 16 ensembles en orkesten die veelal weke lijks bijeen komen en jaarlijks meerde re openbare uitvoeringen geven. Tij dens speciale weekends en weken wor den er speelgroepen gevormd die -voor de korte tijd dat de deelnemers bijeen zijn- kostelijke improvisaties laten ho- Categorieen Ondanks de opgewekte weerzin van velen, viert zijne keizerlijke majesteit de Sjahinsjah de 2500ste jaargang van zijn Perzische rijk met monsterlijke geldverspilling tussen de ruïnes van Persepolis. Hij is er niet alleen met zijn Farah Dibah. Uit alle landen arriveer den de hoge feestgangers. Sultans, prinsen, koningen,premiers en presi denten, uit alle hoeken en gaten van de wereld, zijn ter meerdere glorie van het Perzische rijk (Farah Dibah had liet tegenover persmensen over de geweldi ge reclame, die dit feest voor Iran maakt) zich komen baden in weelde en overdaad afgeperst van het Perzische volk. De Perzen moesten voor de walgelijke camping Persepolis het' salaris van en kele dagen afstaan. En dat terwijl ze het al niet zo breed hebben. Een arbeider verdient gemiddeld een dollar per dag, terwijl 96 procent van de bevolking moet leven van een inkomen van 72 dollar per jaar. Hun sjah, die beweert dat zijn onderdanen, waarvan het overgrote deel lezen noch schrijven kan, hem als een vader zien. gooit echter losjesweg zo'n kleine vier mil jard gulden over de balk. Misschien dat ie het op de post public relations en toerisme boekt, maar dan is het wel verkeerd besteed. Overigens verwondert het me altijd, dat er tegen dergelijke manifestaties van onzedelijk gedrag zo weinig ge- agreerd wordt. Het aantal ingezonden brieven in de landelijke dagbladen was bepaald niet overweldigend te noemen. Bovendien trekt men dikwijls volko men verkeerde conclusies. Zo was er iemand die stelde:,,we zullen Perzië nog eens een keer geld geven, als er een ramp gebeurt. Ze smijten zelf hun geld weg. Van mij krijgen ze geen rooie cent meer." Een fijne conclusie. Het Perzische volk, dat toch al in de verdomhoek zit (lateil we hopen dat ze de kracht zullen vinden om er binnen niet al te lange tijd uit te komen) nog een schop nageven. Want alleen dat tref je er mee: her uiterst geringe aantal Perzen dat hoog en droog zit, blijft buiten schot. In wat voor wereld leven we vraagje je af, als je met iets dergelijks geconfron teerd wordt. Maar in wat voor land leven wij vraag je je een ogenblik later af, als je ziet hoe moeizaam het in ons land gaat onze inkomens volgend jaar af te stellen op de moeilijkheden, die men voorziet voor onze Nederlandse gemeenschap. Zelfs zo dichtbij kunnen wij het nauwelijks opbrengen iets van onze relatieve welvaart af te staan ten behoeve van het algemeen welzijn. Laat staan als er gesproken wordt over de schrikbarende ellende-verderop in de wereld. Laten we die 72 dollar van een Pers, of welk loon danook van iemand, die moet leven in wat wij de derde wereld Op zaterdag 30 oktober wordt het grote familiefeest onder de titel „Late Zaterdagavond Show" in Ahöy' geor ganiseerd. In een programma met tien tallen artiesten en meer dan honderd zangers zal Johnny Jordaan opnieuw lauweren oogsten. Het moet toch mo gelijk zijn hem het Rotterdamse Ste- denlied samen met het Rotte's Man nenkoor te laten zingen? Wat denkt u verder van Ben Cramer die zijn speciaal geschreven Olympia denummer (dat naar veertig landen gaat) zal brengen? U kunt verder nog genieten van Wilma, Tante Leen, Corry en haar Rekels, The Three Jacksons, f 12,50; let op onze reductiebon De Conny Vink, en het Radio- en Televi- voorverkoop start op 20 oktober bij de - v bekende voorverkoopadressen. Ten ge- sie Orkest van Tonny Eijk. Een aiuu»*- - mentshappening als nooit tevoren nevevan onze lezers volgen want ook André van Duin, Het Cock- stadsdelen, tail Trio, Eddy Christian!, Sjakie Schram, Les Deux Jeateux, Frans Vro lijk en Radio Veronica zijn van verschillende stadsdelen: Weekblad Het Zuiden, Dordtselaan 139, Rotterdam; Milot, Slaghekstraat 36; H. van Dongen, Metro-Stadhuis; Janse, Oostzeedijk 159 en W. D. Go- Antonio en Pepe Ramirez. Prijzen van de plaatsen van f5,- tot vers,Tweede Schansstraat 61. Met De Havenloods op de eerste rang! I Deze bon geeft recht op reductie van f 2,- per persoon op de duurste rang voor de LATE ZATERDAG-AVOND SHOW op 30 oktober 1971 in Ahoy'. f 12,50 wordt dus f 10,50 bij inlevering van deze bon die geldig is voor ten hoogste vier personen. LET OP! Deze bon kunt u I UITSLUITEND inleveren bij ons kantoor De Havenloods, Eendrachtsweg 25 te Rotterdam, waar GEEN ANDERE RANGEN worden verkocht noemen (de ontwikkelingslanden in Afrika, Zuid-Amerika en Azië, waar van men maar moet zien rond te komen, hetgeen in veel gevallen een gevecht tegen de hongerdood bete kent), eens vergelijken met ons inko men. Wij, die het zo goed hebben, met onze welvaart, onze overbesteding en geklaag. Meer geld voor de ontwikke lingslanden kan er niet af, want we hebben het zelf al moeilijk genoeg is het motto. Kortzichtig Waarom zou je wat van je zuur ver diende centen overmaken aan instellin gen, die zich inzetten voor de derde wereld? Omdat het in' ons aller belang is? Omdat we hier met z'n allen veel te veel consumeren? Wat is het, dat de mensen in het Westen zo kortzichtig maakt? Egoïsme? Of komt het door dat we niet willen achterraken op de buurman, die geen kwartje over heeft voor de noodlijdende mens? Want of we het nu willen of niet: we zitten allemaal vast in het consumptiepa troon, waarin een ieder ploetert voor meer en nog meer. Doe je niet mee, dan zul je het ontgelden, want de anderen zorgen door hun overbeste ding wel voor de prijsverhogingen en de geldinflatie. Je moet wel mee. Zo nu en dan schrikken we in massa wakker. De afgrijselijke beelden uit andere landenzijn ons voor een ogen blik te machtig geworden. Er wordt driftig met de collectebus gezwaaid en acties worden uit de grond gestampt. Het laatste voorbeeld is de Memisa-ac- tie, waarmee velen zich voor enige tijd weer gesust voelen. Ze hebben immers met z'n allen zoveel miljoen gegeven. Geweldig, jazeker, maar niet afdoende We moeten dergelijke acties niet gebrui ken om ons zand in de ogen te strooien Er isin de derde wereldeen ontzetten de- constante nood. Daar kan alleen maar wat aan gedaan worden als iets van onze rijkdotn bj bij die mensen terecht kamt. We hebben er niets aan, als onze deur een totempaal is geworden met plakkertjes en zegeltjes van jaren chari- tas. Hoe ons geld in de ontwikkelings landen besteed moet worden is een zaak voor de economen, sociologen en andere wetenschapsmensen. Maar geld geven voor eten en medicijnen is niet voldoende. Eigen industrieën, betere agrarische methoden en goede voor lichting over allerlei belangrijke zaken de samenleving betreffende, kunnen er voor zorg dragen, dat de mensen in de derde wereld zich in de toekomst ooit nog eens zelf zullen kunnen behelpen. tussen de volken moeten verbeteren, zo staat in Onze Wereld, het blad van de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Ontwikkelingssamenwerking. Dat betekent het op de helling zetten van het produktieproces van de we reld, dus ook van de rijke landen. Dat betekent intensieve spreiding van db kennis omtrent verbetering van de voedselproduktie en het voedingspa troon. Dat betekent betere prijzen voor de grondstoffen (denk aan het bauxiet in Suriname, red.), sociale voorzieningen voor allen in de wereld, het afbreken van tariefmuren en het opheffen van beschermende maatrege len van eigen produkten. Dat betekent voorkeursbehandeling van arme lan den. (Einde citaat.) Werk aan wereld Gisteren is in Nederland de actie Werk aan de Winkel van start gegaan. In deze actie werken samen het Unesco Cen trum •Nederland, het Nederlands Unicef Comité en de Novib. Zij is vorig jaar wat aarzelend ingezet als bredere opzet van de traditionele Anti-honger- Dit jaar bestaan zowel de Unicef als de Unesco 25jaar en de Novib 15 jaar. De gelden, die deze najaarsactie zal op brengen, zullen worden besteed aan de volgende projecten: Novib-projecten in Indonesië en in Chili; Unesco-projec- ten in de Zuid-Amerikaanse Andes, in Tanzania, op de Philippijnen, in Indo nesië, inBotswana en in Opper-Volta en het groots opgezette Unicef-ge- zondsheidsprojekt in Indonesië. Het gironummer van de Werk aan de Wereld is 1002000 in Den Haag. Juist in dit feestjaar hopen de drie organisa ties op een even feestelijke opbrengst. „DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) ons blad op dinsdag en/of done dag. Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 jaar. Aanmelden: „DE HAVENLOODS" Prins Hendrikkade 14, vandaag in deze Havenloods ingevouwen! w Rotterdam en Hoek v. Holland De orkesten van Jeugd en Muziek zijn te verdelen in drie categorieën. Het meest veelvuldig zijn de zogenoemde C-orkesten. Dit zijn de ensembles van de afdelingen waarin ieder, die maar een instrument kan vasthouden in meespeelt. Vaak heb je in dit soort ensembles te maken met de meest gekke bezettigen. Om maar eens wat te noemen: 6 violen, 1 cello, 7 fluiten, 1 klarinet, 1 trombone en 1 grote trom. Er is weinig muziek voor dit soort wondelijk samengestelde speelgroepen. Daarom geeft JM-Nederland jaarlijks compositie-opdrachten voor werk met variabele bezetting, hiertoe financieël in staat gesteld door bijvoorbeeld het Cultuurfonds Buma. De B-orkesten zijn regionaal of vindt men in de grote steden. Meestal kan ook iedereen die dat wil daarinmeespe- len, maar de bezetting is vaak even wichtiger. Deze ensembles hebben een repertoire van meer gangbare werken en vaak, ook het gebruikelijke symfo nische repertoire. Het A-orkest van Jeugd en Muziek is het Nationaal Jeugd Orkest. Kandida ten voor dit grote symfonische,ensem ble moeten proefspelen. Vaak hebben zij al in de A- of B-orkesten gespeeld, vaak ook zijn zij gevorderde leerlingen van conservatoria. Zij komen uit vrij wel het hele land, ook uit plaatsen waar geen afdeling van Jeugd en Mu ziek werkzaam is. Het Nationaal Jeugd Orkest, een or kest met grote mogelijkheden: ieder seizoen is het te beluisteren met wer ken uit het overwegend romantische en hedendaagse oevre. De laatste jaren onder meer Het Groot Russisch Paas feest van Rymsky Korsakoff, de symfonie van Frank, de 2e symfonie van Brahms, de Enigma Variaties van Elgar, Concert voor Jazzgroepen Or kest van Otto Ketting en de Miniatu ren voor Groot Orkest van Nico Her mans, de dirigent die nu, na het ensemble bijna 15 jaar enthousiast te hebben geleid, op 23 oktober in de Doelen in Rotterdam zijn afscheids concert geeft. Zijn opvolger is Heinz Friesen, le hoboïst bij het Rotterdams Filharmonisch Orkest. Een speciale rol binnen JM speelt het Haarlems Jeugd Orkest. Een afdelings orkest met ook leden uit de regio in dit geval van Hilversum tot Beverwijk en Leiden). Hier heeft wel een selektie van kandidaten plaats; de vraag is zo enorm dat er al jaren wachtlijsten zijn van jonge muzikanten die staan te popelen in het orkest te kunnen mee spelen. Deze situatie heeft het noodza kelijk gemaakt naast het senioren-or kest ook een junioren-orkest te'forme- ren. Gevorderde junioren kunnen na verloop van tijd ook in het ongeveer 100-man grote seniorenensemble wor den toegelaten. Het Haarlems Jeugd Orkest is tevens een soort pool. De deelnemers hebben ensembles van houtblazers en koperblazers en een barokensemble gevormd die even gere geld optreden als het grote Haarlems Jeugd Orkest. Qua positie is het Haar lems Jeugd Orkest een B-orkest, qua presentatie en samenstelling een A-or kest, waarvan de prestaties dre van Het Nationaal Jeugd Orkest niet veel zuilen ontlopen.Het Haarlems Jeugdorkest lijkt een goed voorbeeld van wat ook in Rotterdam mogelijk is. Op 27 oktober om 14 uur opent het hoofd van de afdeling Middelbaai Beroepsonderwijs van het ministers van Onderwijs en Wetenschappen, mr P. D. Walbeehm, liet gebouwencom plex van de Katholieke Scholenge meenschap voor Middelbaar Econo misch Onderwijs aan de Jai Kruyfstraat in Rotterdam.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1