7. Cultivéparel is mooier en goedkoper dan een "wilde' 14.95 Met Andere Woorden 12; c JÉ JUWELIER VAN WILLEGEN 95 98 #1 Bidden <s as z z z z z I z /s /is z w t d z l z <€L <r JL Z m. d z l JL z I z z z l t A z jjsL Voor rekening van A.W.B.Z. in niet-erkende inrichtingen Diner- Dansant Reserveer tijdig J.van URK n.v. GSj BENEMEN DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 42-509 75 jaar ter meulen Het fijne van een verjaardag en van Sinterklaas vind ik het krijgen en openmaken van pakjes. Dikwijls heb je geen flauw benul van wat erin zit en dat maakt het juist zo spannend. Bij een pareloester is dat anders; daar kan wel of geen parel in zitten. Het zal zelden voorkomen, dat men bij het openen van een pareloester een paar handschoenen of een zijden sjaal vindt, of het moet zo'n grote oester zijn, dat ie een keer in een onbewaakt ogenblik een op z'n zondags geklede parelduiker heeft geconsumeerd en diens onverteerbare kledingstukken voor de eerlijke vinder heeft bewaard. Dus: of niets, of een parel in de oestef. Maar ook dat zorgt voor spanning. Daarbij komt nog, dat je zo'n beest moet openmaken en uit zijn vlees die begeerde fraai glanzende knikker pulken. Kortom, een pareloester is de meest natuurlijke surprise die men zich kan voorstellen. Het bovenstaande is overigens nogal theoretisch. Al sinds jaar en dag zijn verreweg d'e meeste parels afkomstig van speciale kwekerijen. De vraag of een oester wel of geen parel zal bevat ten is dus nauwelijks meer aan de orde. Het „Fremdkörper", het glazen bolle tje dat in de oester wordt gebracht een handeling die overigens grote Vakbekwaamheid vereist - vormt de kern van de toekomstige parel. De lengte van de groeitijd bepaalt de grootte van het sieraad. Wilde parels, .dus parels die door duikers uit zee worden gehaald zijn zeer zeldzaam, zeer duur en daarom ook nauwelijks verhandelbaar en bovendien kleiner en minder mooi, beter gezegd „barok ker", van vorm dan gekweekte, of om in juwelierstermen te spreken, cultivé- parels. Volgens de Rotterdamse juwe lier Arnold P. van Willegen, kan men wat dit sieraad betreft, het best een Vergelijking maken met wilde rozen en gekweekte rozen; de laatste zijn mooier en voller dan de eerstgenoem de. .„Een parel is een merkwaardig sie raad", aldus de heer Van Willegen, „zij bestaat voor het grootste deel uit koolzure kalk en is daardoor erg gevoe lig. Cosmetische artikelen zoals crèmes en haarlak vooral, kunnen een zeer nadelige invloed hebben op de glans". Hij toont een grote hoeveelheid parels van verschillende grootte en kleur; '„het is natuurlijk een kwestie van smaak, maar de witte en zachtrose parels zijn het meest in trek. Gele daarentegen minder, omdat die kleur de parel een wat oudbakken schijn verleent. De zwarte parels hebben een speciale behandeling ondergaan. Die zijn kunstmatig gekleurd. Er bestaan wel natuurlijke zwarte parels en ook grijze, maar die zijn zo zeldzaam, dat het niet doenlijk is om daarvan een behoorlijk collier te maken, omdat dan ook de grootte nog een rol speelt". Diamant Tegenover de gevoeligheid van de pa rel, staat de hardheid van diamant, beter gezegd, briljant, want het gaat in dit artikel over sieraden. De charme van de parel is haar fraaie zijdeachtige glans, die van de briljant de levendige schittering veroorzaakt door de facet ten. Het is de kostbaarste edelsteen die de wereld kent. Van Willegen: „Men spreekt officieel van vier edelgesteen ten, dat zijn de diamant, die gemaks halve gezegd kleurloos is, de robijn, die rood is, de groene smaragd en de blauwe saffier. Alle andere mineralen worden betiteld als halfedelstenen. Persoonlijk vind ik dat flauwekul. Ik vind amethist net zo goed een edel steen. Er zijn goede en minder goede aardappelen en wat die laatste betreft, spreekt ook niemand over halfaardap- Een juwelier die over diamant spreekt, bedoelt het ruwe materiaal. Van de wereldproduktie, 52 miljoen karaat (een karaat is 0,2 gram) wordt 80 procent gebruikt voor industriële doel einden. Slechts 20 procent is geschikt om tot sieraad te worden verwerkt. Dat de industrie zoveel diamant af neemt komt, doordat het het hardste mineraal is dat bestaat. Als juweel is het vooral de schittering die het zo aantrekkelijk maakt. Die schittering wordt verkregen door het slijpen van de steen. De meest voorkomende slijp vormen van diamant zijn: briljant (met 58 of 57 facetten), het roosje, dat weer onderscheiden wordt in een Am sterdams roosje met 24 facetten en een Antwerps roosje met 12 facetten, de markies, de baquette, de emeraude en de achtkant. OVer de kleur van diamant zegt Arnold van Willegen: Gemakshalve kun je zeg gen, dat diamant kleurloos is. In wer kelijkheid is dat niet zo. Officieel worden vijf kleurnuances onderschei den: namelijk River, Top Wesselton, Wesselton, Top Crystal en Crystal. In de meeste stenen zit een geel of bruine kleurnuance, maar dat kan een leek niet ontdekken en trouwens, het heeft geen enkele invloed op de schoonheid van het sieraad. Volkomen kleurloze diamanten zijn enorm zeldzaam, even als stenen met een opvallende kleuraf wijking. De beroemde Hope-diamant bijvoorbeeld, is blauw en de Dresden, die tot de Saksische kroonjuwelen behoort is appelgroen van kleur 75 jaar ter meulen Open top wintermode 1971 deze heerlijk warme jumpsuit, waarin Uw kinderen naar harte lust kunnen spelen en stoeien. Jumpsuit van gemakkelijk was- baar en bijzonder sterk tricot. Het modelletje heeft een lange rits voor, gestikte vouw in de pijpen, een ceintuurtje, borst zakje met rits en %en kontrast bies langs het boord en de man chetten. Deze jumpsuit in de kleur rood en de maten 86 t/m 110, nu als speciale partij-aanbieding voor nog géén vijftien gulden. 65% nylon/35% katoen Vanal vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze heerlijk warme tricot jumpsuits met lange rits voor en een leu ke kontrast bies langs het boord en de manchetten. In de kleur rood en de maten 86 t/m 110 Het is moeilijk om te verklaren dat onze tijd minder religieus is als een vorige. Vast staat dat in de religieu ze beleving van de hedendaagse mens de kerkelijke instituten een minder grote rol spelen. Men kan daar verschillend over denken, maar feit is dat er een groeiende buiten kerkelijke vroomheid is. Wanneer dat wat langer op gang is kan het kerkelijk instituut veranderen zon der dat dit door de anonieme vroomheid bemerkt wordt. Ook dat is hier en daar op gang. In dit alles speelt ook het bidden een rol. Juist het bidden geeft „moder ne" moeilijkheden. Discussieerde men vroeger over het z.g. sleurge- bed, de vraag of alle gebeden ver hoord werden en over de vraag waarom men wel of niet bidden mocht, vandaag zijn diepere vragen aan de orde. Het gebed zelf is voor velen problematisch geworden. Kon men vroeger in individuele situaties de klacht horen: ik kan niet meer bidden, als uiting van iemand die zo in zjjn God teleurgesteld was dat hg vertwijfelde aan de zin van het spreken met God, vandaag is die klacht algemeen. Men vraagt zich wijd en zijd af: heeft bidden zin? Is er iemand die het hoort? Dat hangt samen met de vraag naar God. Wie is Hij? Is Hij een iemand? Het hangt ook samen met het feit dat moderne mensen anders tegenover de woorden staan. In het Zen-boedisme geldt: Liever modder dan woorden. Woorden zjjn verdacht. Ze brengen altijd in de verleiding om goedkoop en vrijblij vend uitgesproken te worden. „Ik zal voor je bidden", kan een dood doener worden van iemand die niet van plan is om iets voor je te doen. Bidden voor Vietnam wordt door velen ervaren als een soort vlucht uit de verantwoordelijkheid om aan die hemeltergende toestanden iets wezenlijks te doen. Nu is het zo, dat iemand die niet „bidt" toch kan bidden. Ik denk aan die psalm waar staat: „Ik ben een en al gebed" (Psalm 109). Die vrouw die daar in het ziekenhuis op haar dood ligt te wachten kan misschien niet meer tot woorden komen, maar ze is zelf een en al gebed om hulp. Toch horen de woorden er op een andere manier wel bij. Waar de woorden ontbre ken blijft de stilte over. Nu heeft de stilte wel zijn betekenis, maar we zijn niet geschapen voor de stilte. In de stilte kan iets gehoord worden. Een stem, die ons toespreekt. En die om antwoord vraagt. Ten diep ste is de mens iemand die tot antwoord opgeroepen wordt. Het is wel een „betaald antwoord", d.w.z. het mag delen in de vergeving en in de acceptatie van God, maar er wordt wel op gewacht. Hoe dan ook. We zjjn niet van het bidden af. Zelfs onze diepste vragen maken de vraag aan ons niet ongedaan. Medemens. I IV Hij vertelt ook, dat de smaragd geen familie is van de diamant evenmin als de robijn. De smaragd behoort met de aquamarijn en het beryl tot de beryl- liummineralen, de robijn is een rode variëteit van korund en de saffier behoort eveneens tot het korund. En dat is allemaal minder hard dan dia mant. Volgens de hardheidsschaal van Mohs heeft diamant een hardheid van tien, korund negen, topaas acht, kwarts zeven, veldspaat zes, apatiet vijf, vloeispaat vier, kalkspaat drie, gips twee en talk één. Geldbelegging „Als de mensen vragen wat is een goede geldbelegging; dan zeg ik: koop briljanten. Die zijn tot nu toe steeds in prjjs gestegen. Laatst las ik een artikel waarin werd gezegd, dat men zijn geld nooit moest beleggen in goud en in edelstenen. Er werd ook een beleg gingsfonds genoemd, waar men zijn geld wèl veilig aan kon toevertrouwen, maar de schrijver wist zeker niet, dat dat fonds een groot pakket aandelen heeft in goudmijnen....... Ach, dan kun je wel een ingezonden stuk schrijven, maar wat heeft dat verder voor nut? Briljanten vormen de mooiste geldbe legging. Dat durf ik gerust te zeggen. En dan stenen van niet meer dan één karaat, want anders worden ze te duur en zjjn ze weer moeilijker te verhande len. Zo'n steen kost, laat ons zeggen gemiddeld 5000 gulden, ook weer af hankelijk van kleur en zuiverheid. Dat betekent niet, dat een steen van dezelf de kwaliteit vaq twee karaat tweemaal 5000 gulden kost. Oh nee, die kan best 15.000 gulden kosten, want die is weer veel zeldzamer. Net zo min als vier steentjes van elk een kwart karaat En wat de term „loepzuiver" betreft, dat zjjn stenen waarin met een tien maal vergrotende loep geen insluitsels kunnen worden ontdekt. Maar dat betekent niet, dat ze er niet zijn. Er bestaat geen steen zonder insluitsels. De hoogste kwalificatie wat betreft de zuiverheid van een steen is v.v.s.i. Dat betekent very very small inclusions. Dus nog altijd inclusions, insluitsels, al zijn ze dan bijzonder klein en zeer moeilijk te ontdekken. Je zoudt het zo kunnen stellen: Een zuivere steen is een steen zonder ondeugden. Maar er bestaat op aarde zonder ondeugden geen karakter TON HOUGEE mi. Z Kf a£ <P AS mi AS <Ze Z <Ze -<P AZe <cc me -£ mi ed Z mie /te 4S e<Z <Oe /IS Z /te só ede 4T só ed Winnares van de laatste puzzel is mevrouw A. van Gameren-v.d. Windt, Sperwerlaan 43, Vlaardingen. Zij ont vangt de tien gulden. De oplossing luidt: Wie de mussen vreest, moet geen koren zaaien. De uitslag van de nieuwe puzzel weer op een briefkaart sturen naar Puzzelredactie „De Havenloods", Postbus 1980, Rotterdam. Links inde bovenhoek op de adreszijde vermel den: M.A.W. 182. Uw inzending moet dinsdagmorgen 26 oktober vóór 12 uur binnen zijn. Voor de afwisseling deze keer eens een paardesprongpuzzel. Het paard (uit het schaakspel) vertrekt van het vakje in de linker bovenhoek (hoofdletter L) en als het alle vakjes eenmaal heeft besprongen vormen de door het edele dier aaneengeregen letters een gedicht je van De Génestet. Voor de puzze- laars(ters) die de paardesprong (uit het schaakspel) niet kennen, volgt hier de uiteenzetting: bij elke sprong van het paard gaat het dier twee vakjes naar boven of naar beneden plus een vakje naar links of naar rechts dan wel twee vakjes naar links of naar rechts plus een vakje naar boven of naar beneden. Voorbeeld: staat het paard op de letter S (vijfde vakje op de zesde regel), dan kan het springen naar de T (2 naar boven, 1 naar links), de A (2 naar boven, 1 naar rechts), de K (2 naar beneden, 1 naar links), de L (2 naar beneden 1 naar rechts), de L (2 naar links, 1 naar boven), de S (2 naar links, 1 naar beneden), de A (2 naar rechts, 1 naar boven) en de D (2 naar rechts, 1 naar beneden). Als oplossing moet per briefkaart het complete gedichtje wor den ingezonden. 75 jaar ter meuler Ook al behoort U misschien niet tot de gelukkigen, die naar de wintersport gaarfdan toch is deze tas ook wat voor UDe zomervakantie staat sneller voor de deur dan U denkt en in de tussen tijd gebruikt U 'm fijn als boodschappentas. Royale (reis) tas van Skai Jok met 2 stevige handvatten, lange ritssluiting en langs de randen keurig afgepaspeld. Kies uit 4 fijne kleurennu voor nog géén dertien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze Skai Jok (reis) tassen met stevige handvatten en beschermdoppen op de bodem. In de kleuren zwart, bruin, blauw en cognac, bodemlengte ong. 48 cm Op 1 oktober 1971 is in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (A.W.B.Z.) een belangrijke re geling in werking getreden. Ingevolge de A.W.B.Z. hebben patiënten het recht om als dat nodig is, opgenomen te worden in een erkende verpleeg- of zwakzinnigeninrichting. Het komt voor dat patiënten, ondanks het feit dat zij noodzakelijk in een dergelijke inrichting moeten worden verpleegd, wegens plaatsgebrek niet opgenomen kunnen worden. Deze patiënten wor den dan vaak verpleegd in een tehuis dat niet is erkend, omdat het niet aan de erkenningsnormen voldoet. Tot dusverre kwamen de aan zo'n opne ming verbonden kosten niet ten laste van de A.W.B.Z. Om deze patiënten tegemoet te komen is de nieuwe regeling getroffen. Zij komt erop neer, dat patiënten voor wie een indicatie geldt voor opname en verblijf in een krachtens de A.W.B.Z. erkende verpleeg- of zwakzinnigenin richting en die wegens plaatsgebrek niet in zo'n inrichting - gelegen op redelijke afstand van hun woon plaats kunnen worden opgenomen, aanspraak hebben op een vergoeding. De desbetreffende niet-erkende inrich ting - in de regeling „tehuis" ge noemd dient een capaciteit te heb ben van tenminste tien bedden, die bestemd moeten zijn voor de behande ling dan wel verpleging of verzorging van zieken of gehandicapten. De ver goeding zal niet aan de betrokken patiënten zelf worden uitgekeerd; in dien een patiënt voor de vergoeding in aanmerking komt, zal de vergoeding rechtstreeks aan het tehuis worden uitbetaald. Niet alle kosten, die de tehuizen in rekening brengen, worden door de A.W.B.Z. vergoecj. Nadrukke lijk zijn uitgesloten de kosten van onderwijs, kleedgeld en zakgeld. Patiënten die menen voor vergoeding in aanmerking te komen, kunnen deze aanvragen bij hun ziekenfonds of ande re instelling, waarbij zij voor ziektekos ten zijn verzekerd. Voor vele patiën ten, die op 1 oktober al in een niet-erkend tehuis verbleven, zal de aanvraag kunnen worden geregeld door het ziekenfonds dat als contactorgaan voor het tehuis is aangewezen. Vergadering Oude Noorden In het wijkhuis „Het Oude Noorden" in de le Pijnackerstraat 102 begint dinsdag 26 oktober om half acht een openbare vergadering van het wijkor- gaan. Er wordt gesproken over een wijkzwembad, de Rotte, de sanering (Erasmuskwartier), het onderwijs en het sociale milieu, en huurproblemen. EUROMOTEL ROTTERDAM VLIEGVELDWEG 61 Tel. 010- 15.80.00. vanaf 2 oktober iedere ZATERDAGAVOND o.l.v. de Mordent Combo Menu's vanaf f 10.— p.p. incl. Voor gezelschappen specia le arrangementen mogelijk. ELECTRONISCHE ORGELS vanaf 1095*- Wilt U zelf orgel leren spelen? Dat kan in korte tijd met onze nieuwe unieke gratis lescursus. Op het moderne Solina orgel. Maak een af spraak. De volgende lessen beginnen spoedig. Keus uit meer dan 150 instrumen ten. Huur met recht van koop. vanaf 26. - per maand Er is geen shawl of hoed die U beter tegen de kou beschermt dan deze elegante Irene muts 100% Acryl Irene muts in goed model met cravatte die zowel geknoopt als om de hals gesla gen kan worden. De muts is per- fekt afgewerkt en-acryl bont is erg gemakkelijk in onderhoud. Nu bij ons voor nOg géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze charmante Irene mutsen van heerlijk warm acryl bont. Er is keus uit de kleuren bruin, wit, beige, bordeaux rood. De bejaardeninloop organiseert dins dags 26 oktober een bingo-songfestival in ,,'t Ruim" in de Van Speykstraat 107. Er zijn mooie prijzen beschik baar, ook voor de beste zanger of zangeres. De zaal is half tien open en het festival begint tien uur. De koffie is gratis. dag mensen Enige maanden geleden moest de „Stella Maris", een kustvaarder, terug keren naar Rotterdam, omdat er ernstige bezwaren waren gerezen tegen de plannen de lading van het schip chemisch afval in volle zee te lozen. Heel toevallig werd het schip, kort nadat de gemoederen weer wat waren bedaard, verkocht. De naam werd veranderd in „Constance". Dit schip is nu in Delfzijl opgedoken. Met een lek en niemand snapt hoe het daar aan komt. Met een lading, waar de eigenaar van het schip heel geheimzin nig over doet. Maar wel een lading, die bestaat uit afval, dat in zee geloosd moest worden. De kapitein heeft ver klaard, dat de lading was ingenomen in Rotterdam. Later bleek dat een vergis sing te zijn. De lading komt uit Amsterdam. Het stinkt heel erg ron dom de Stella Constance Maris, al kan niemand het luchtje nog goed thuis brengen. Over luchtjes gesproken: gecommit teerde De Jong van Rijnmond heeft er nu ook de balen van. Hij wil nu wel eens wat gaan doen. Maar hij kan niets doen. Dat heeft hij maandag gezegd tijdens een vergadering van de Rijn- mondraad over de beleidsnota inzake de milieuhygiëne. De heer De Jong had er overigens geen enkel vertrouwen in, dat de aangekondigde wettelijke maat regelen ook werkelijk voldoende uit werking zouden hebben. „Naar mijn smaak is ten onrechte de indruk ge wekt, als zouden dan ineens alle pro blemen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. Vergeet het maar", zo stelde hij. Dat hadden wij - zie ons nummer van vorige week donderdag - ook al eerder gedaan. Het is erg vervelend voor de aardappel meelfabriek Excelsior in Veenoord, maar dit bedrijf moet voorlopig dicht, omdat het water in de Hoogeveense Vaart zoveel chemische stoffen bevat, datje er met goed fatsoen geen aardap pelen meer in kunt wassen. Er zjjn al meer van dergelijke berichten geweest. Wie de humor er niet van inziet, is net als de vissen. Die kunnen er al lang niet meer om lachen. We hebben het al eens vaker gehoord, maar nu heeft iemand van de Shell het weer eens verteld. Men is in staat schone benzine te maken. Het kost natuurlijk wel meer - tenslotte zal de vervuiler moeten betalen, ook al ver vuilt hij niet meer -, maar de vraag is nog of de voordelen opwegen tegen de nadelen. Dat heeft mijnheer A. G. Belf van het Thornton Research Center, het' grootste onderzoekcentrum van de Shell in Engeland, gezegd. Hij heeft er aan toegevoegd, dat de overheid die vraag zal moeten gaan beantwoorden. Het is wel typisch, dat de overheid op het gebied van het milieu steeds meer de beslissingen voor het bedrijfsleven moet nemen. „We worden er stil van". Zo begint een grote advertentie, die Gulf Oil deze week in een aantal bladen heeft ge plaatst. In die advertentie wordt dan verteld, dat de Gulf Oil dez"è week in een aantal een tijdje stil is geweest. Dat had nie'mand natuurlijk nog gemerkt. In die advertentie wordt ook uiteenge zet waarom de Gulf stil is geweest. Er is een nieuwe top van de fakkelschoor steen gemaakt, zodat die schoorsteen geen herrie meer produceert. Inmid dels wordt er gewerkt aan een verbran dingsoven (grondfakkel), die binnen enkele maanden klaar zal zijn. Daarna ziet men geen vlam meer en hoort men geen vlam meer. Alleen in noodgeval len, dan wel. Maar die komen zelden voor, aldus de advertentie. De Gulf wordt er stil van. Wij ook. Vooral van die noodgevallen. We wor den steeds stiller van die noodgevallen, die in het Rijnmondgebied zo heel zelden voorkomen. 75 jaar ter meulen Buiten spelen wordt met dit; koude weer onmogelijk voor Uw kleintjes en U weet hoe gauw ze zich binnen vervelen Koop daarom een blokken doos voor urenlang speelgenot. Een partij blokkendozen in een leuke slagvaste opbergdoos, waarop een fraaie voorstelling. U kunt kiezen uit 3 maten. In iedere doos vindt U 6 verschil lende sprookjes uitgebeeld. Nu bij ons heel voordelig. 13 cm lang 98 li 15 cm lang 0 >48 i 22,5 cm lang 0 >98 i Hl Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de speelgoed-af deling, 2e etage, deze blokken dozen in slagvaste opbergdoos, in 3 maten, ieder met 6 sprook jesvoorstellingennu voor kleine prijsjes. Ook maandagmorgen open jiyij Géén tel, of schrift, best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 10