Y<ê,l Bovenaan staat een eigen wijkcentrum m 59.80 A Gewoonin tussen de koeien....! Verlanglijst Schiedam-Zuid: HOE WORD JE TAMBOER-MAITRE Sint Nicolaas weer In Schiedam Metaalbedrijfsbond eert jubilarissen De poppetjes zijn geteld 3* 5.95 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 42-511. „Als de bewoners van Schiedam-Zuid een verlang- de vereniging Middenstandsbedrijven Schiedam lijstje mochten maken, zou bovenaan komen te Zuid een vereniging die elf jaarge d staan: een eigen wijkcentrum. Een plaats in het opgericht. De aktiviteiten hartje van de wijk, waar mensen bijeenkomen, alleen gericht op de middenstand ma p waar allerlei aktiviteiten plaats kunnen vinden en bewoners van de wijk. Er is "jSch d waar bijvoorbeeld een medisch centrum ingericht van de ?u? ,'WI,J wnnral rip laatste zou kunnen worden". Pensen bekend als de Gorzen, vooral de laatste Aan het woord de heer J. Crama, voorzitter van jaren veel veranderd. De heer Crama: „Als ik denk aan een jaar of tien geleden en ik vergelijk dat met nu, dan is er toch in korte tijd een groot aantal voorzieningen getroffen, die de wijk een stuk leefbaarder ma ken". Schiedam al een sombere indruk. Zo gerst om den prijs van uw neusorgaan schreef de dichter Piet Paaltjens: „Een kampen. En voeg daar nu de wasems onafboenbare roetkorst kleeft (Dat's bij die er onophoudelijk stijgen uit waar) aan iedere gevel, en over havens glasblazerij en kaarsenfabriek. Dan,- en straten zweeft er een eeuwige steen- genoeg zoudt ge er haast van krijgen", kolennevel. Hier mengt de gist haar Een situatie die aan het begin van deze zoetigen walm met zure spoeling dam- eeuw wel veranderde, doordat nieuwe pen. Wijl mestossenstal en beschadigde industrieën, zoals scheepswerven en metaalnijverheid zich vestigden ron dom Schiedam en met name in Schie dam-Zuid. Na de oorlog breidde Schie dam zich steeds meer uit. Door de vermeerdering van de bevolking wer den nieuwe wijken gebouwd, waaron der Nieuwland. Veel mensen trokken toen weg uit de Gorzen, waardoor de wijk vergrijsde. Keerpunt Het keerpunt kwam volgens de heer Crama een jaar of tien geleden. Mede door de aktiviteiten van de vereniging en in samenwerking met de gemeente werd eerst voor een goede verlichting gezorgd. De veranderingen voltrokken zich daarna snel. Zichtbare resultaten zijn er vele in de wijk: de kinderspeel plaatsen op het Rozenburgplein en Wilhelminaplein, een nieuwe school en, vooral bij de Maasboulevard, veel groen. Vernieuwing Crama: „Het leuke is, dat er op het ogenblik weer veel jonge mensen in de wijk wonen. Dat komt vooral door het renovatieplan. In samenwerking met de gemeente en huiseigenaren worden De Groenelaan: toekomstige winkel promenade Gezicht op het Hoofd met het schrei- heel wat woninkjes opgeknapt Men ershuisje, vanwaar vroeger de vissers- wil nu weer weg uit die massa-beton- boot w^rd uitgezwaaid. Het gedeelte bij de gasfabriek is weer een dorpje op zich zelf, waar nu ook weer jonge mensen met kinderen wo nen. Het was zelfs zo, dat de kleuter school in de wijk overvol was en dat moest worden uitgekeken naar een dépendance". Gelijke tred met al die vernieuwingen hielden ook de middenstanders, die eveneens aan het moderniseren gingen en daardoor ook weer meer publiek trokken. Zo is de Groenelaan een belaneriik centrum geworden. Crama: „Onze wens is hier nog eens Dan kunnen de mensen tenminste rustig winkelen en functioneert het ook meer als ontmoetingsplaats. Wat het parkeren betreft zou het best op te lossen zijn, er komen zeven straten uit op de Groenelaan". Waar de bewoners van Zuid trots op zijn is het eigen zwembad waarvoor waarschijnlijk nog dit jaar de eerste paal zal worden geslagen. Een volgend succes zou misschien het wijkcentrum kunnen zijn. Wie weet. Hervormde noodkerk door brand verwoest Het Hervormde noodkerkje aan de Aleidastraat is maandagnacht door een korte, maar uiterst felle brand totaal verwoest. „Dat hebben we wel zien aankomen", verklaarden omwonen den, die de politie van het dreigende gevaar op de hoogte zóuden hebben gesteld. Men had geconstateerd, dat herhaaldelijk ^kinderen en ook wel vol wassenen zich toegang verschaften tot het gebouwtje, waarvan de deur vaak open stond. Omstreeks half één die nacht stond plotseling het houten gebouwtje in lichterlaaie en sloegen de vlammen hoog op. Een vonkenregen daalde neer op de aangrenzende woningen, zodat de brandweer uit voorzorg - behalve met vier motorspuiten - ook met de ladderwagen uitrukte om de daken nat te houden en te controleren. Ook de brandweer van Groenoord-Kethel werd voor alle zekerheid opgeroepen. Met negen stralen had de brandweer binnen een uur het vuur geheel be dwongen, doch toen moesten de resten van het gebouw omlaag worden gehaald. Het gebouwtje was sinds geruime tijd niet meer als kerk in gebruik, en had daarna dienst gedaan o.a. als ontmoetingscentrum voor bejaarden en als sportschool. De laat ste tijd stond het leeg. Het zou worden afgebroken om plaats te maken voor een te bouwen chr. kleuterschool. Een bijzonderheid was, dat vlakbij het ge bouw één van de oudste bomen in Schiedam, een berk staat, die door de enorme vuurzee vlam vatte. De brand weer wist echter de boom te behou den. Zaterdagmiddèg 23 oktober trekt De Rijnmondband door Schiedam-Zuid. De tocht gaat verder naar het bejaar dencentrum Huize Fr. Haverschmidt aan de Prins Bernhardlaan. De bewoners daar hebben reeds lang de wens te kennen gegeven om de band eens te zien en te horen, aan welke wens dan nu gehoor zal worden gegeven. Woonwagenbewoners zijn wachten moe De bewoners van het woonwagenkamp aan de Schiekade te Schiedam, hebben aan de gemeenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een brief geschreven over de toestand in het kamp. Een kopie van de brief werd gestuurd naar de minister van CRM, Gedeputeerde Staten en het het RK Woonwagenwerk „Het kamp te Schiedam is 11 jaar geleden als intergemeentelijk tijdelijk kamp opgezet in afwachting van de realisering van een regionaal centrum. De ontwikkelingen met betrekking tot een regionaal centrum zijn zodanig, dat de realisering daarvan niet binnen enkele jaren is te verwachten. Reeds gedurende een aantal jaren zijn er dan ook plannen in voorbereiding tot ver betering van ons huidige woonwagen kamp", zo schrijven de bewoners. „Het resultaat van al die voorberei dingen is, dat thans door de college's van burgemeester en wethouders van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een plan tot verbetering van het kamp is opgesteld, dat door ons met vreugde is ontvangen. Dit plan voorziet o.a. in een schuurtje met toilet, water- en electra-aansluiting bij elke standplaats. Wij vrezen echter dat dit plan pas op langere termijn gereali seerd zal worden, daar alle zaken met betrekking tot ons kamp tot nu toe, in het slop zijn geraakt. Wij achter het onverantwoordelijk om nog langer met de huidige sanitaire voorzieningen te moeten doen want de situatie is hopeloos. Wij willen einde lijk zekerheid over die verbeteringen en verzoeken u daarom dringend het voorzieningenpakket, zoals het u door uw college, na overleg in de betrokken commissie, is aangeboden, goed te keuren en te bevorderen dat de werk zaamheden binnen enkele maanden in uitvoering zullen worden genomen. Wij zijn van mening, dat 11 jaar geduldig wachten lang genoeg is ge weest. Wij verwachten van u zoveel begrip en medewerking in deze, dat wij niet door de nood gedwongen worden om de meest elementaire voorziening en door middel van onplezierige akties te verwerven", aldus het schrijven. B. en W. van Schiedam stellen de ge meenteraad voor, een krediet van f516.000,- toe te staan voor aan brengen van verbeteringen. Door Vlaardingen zal hierin een bijdrage worden verleend van f 36.046 en door Maassluis van f 12.016,-. Zaterdag 20 november zal Sint Nico laas weer in Schiedam aankomen. De Sipt die per boot aankomt aan de Haven, zal verwelkomd worden door een aantal muziekcorpsen. Daarna volgt een rijtoer door de stad en de ontvangst op het stadhuis. De beroepencommissie heeft afwij zend beschikt op het verzoek van de heer J. W. Salari, om zijn cash-and carrybedrijf aan de Van Deventerstraat uit te breiden en verbeteren, zulks omdat het bedrijf geen inrichting is in de zin van het bestemmingsplan, dat voor dit gebied geldt. Intussen is door het gemeentebestuur van Schiedam een proces aanhangig gemaakt om genoemd bedrijf te verwij deren, door het ontbinden van de bestaande erfpachtovereenkomst. Zonder veel overdrijving kan worden gesteld, dat de Rijn mondband het troetelkind is van de Schiedammers. Daarmee is niets onvriendelijks gezegd jegens de diverse andere drumbands, majorettes en muziekkorpsen. Voor hen staan echter geen sup porters met spandoeken langs de weg, wanneer zij door de straten marcheren, zoals voor de Rijn mondband. De liefde voor de band is moei lijk te verklaren, maar die is er. Zoals Amsterdam zijn Ajax en Rotterdam zijn Feijenoord heeft, zo is de Rijnmondband een stuk je van Schiedam Goed, de muzi kale prestaties zijn er dan ook naar en de martiale uniformen met de Engelse kolbak-bovenver dieping, die doen je wat! Voorop met de vorstelijke sjerp om, Bas den Breejen, de tamboer-maitre. Hoe word je dat? We hebben het aan Bas gevraagd. Eerlijk gezegd, het antwoord viel te gen. We hadden niet verwacht, dat hij een boekje tevoorschijn zou halen: „Hoe word ik tamboer-maitre? dat niet, maar wèl, dat hij ons een moeiza me weg vol studie, examens en diplo ma's zou afschilderen. Niets van dat alles. „Ik heb in Kethel tussen de koeien lopen oefenen", ver klaarde Bas prozaïsch. Daar zit je dan met de vraag: „Hoe word je tamboer-maitre". Nu ja, geleidelijk kwam er nog wel wat meer los over Bas en de Rijnmond band. Die volgorde is goed, Bas loopt immers voorop? Laten we eerlijk zijn, hij maakt in z'n eentje bovendien de mééste indruk. Niet alleen wanneer hij met een forse zwaai zijn tamboer-maf- tre-stok omhoog gooit en die nog weer opvangt óók, maar hij loopt helemaal alleen, wijst de weg, geeft het sein om te beginnen of te eindigen met muziek en trommels, kortom, het hangt alle maal van Bas af. Nu ja, dat dacht u, want „de rest" doet het en Bas eist geen stukje eer méér voor zichzelf op. Integendeel. En hij kan het weten. Bas begon, toen hij als militair bij de kapel van het Luchtdoelwapen te Bus- sum werd ingedeeld. Daar leerde hij de eerste stappen op Tiet tamboer-maitre- pad. Na zestien maanden diensttijd terug in Kethel, stapte hij, nu een jaar of vijftien geleden, meteen over naar de „Harmonie", het plaatselijke tam boers- en pijperkorps onder leiding van de heer Veenman, die later werd opge volgd door de heer Meyvogel. Toen die het hogerop zocht en in vaste dienst trad bij de Marinierskapel, zat de band in zak en as. „Zou jij het niet eens willen proberen? opperde men bij de Harmonie. Dat wilde Bas wel. Hij de wei in met de tamboer-maitre stok. Tien jaar mar cheert Bas daarvan nu aan het hoofd en het heeft hem nog geen dag be rouwd, al zijn er nogal wat problemen, die echter meer van gemeenschappe lijke aard zijn. Daarover straks méér. „Harmonie" werd in 1929 opgericht en in 1965 omgezet in de Rijnmond band. Vooral de laatse jaren is de band in de voorste rijen gekomen niet alleen plaatselijk, maar ook nationaal. Het jongste drumbandconcours in Schiedam bracht de band nationaal op de eerste plaats in de afdeling Vrije concoursdeelname. Daar zijn Bas, in structeurs De Jong (tamboers) en Freysen (blazers) en de band niet van omver gevallen: „We waren eigenlijk de enige in die afdeling", stelt de tamboer-maitre de zaak duidelijk. Dat is eerlijk. Niettemin, op het intematio- in Kerkrade deed de van het troetelkind van de Schiedam mers, waarvan men voor zes gulden per jaar donateur kan worden. 75 jaar ter meulen Van een fabrikant van een be kend merk (wij mogen de naam niet noemen) kochten wij prach tige binnenveer matrassen, die U nu in de aanbieding vindt. 1 Persoons binnenveer matras sen, met verend stalen interieur, fraai doorgestikt bovenblad en geborduurde border en luxe handgrepen, gemakkelijk han teerbaar. De prijsnog géén zes tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur be gint op de 1e etage de eenma lige verkoop van deze luxe 1 persoons lichtgewicht binnen veer matrassen, met prima sta len verend interieur, in fraaie kleuren goud en blauw, maat 80 x 190 Niet minder dan 58 jubilarissen zijn tijdens een bijeenkomst van de afde ling Schiedam van de Ned. Chr. Me- taalbond gehuldigd. Een jubilaris was 60 jaar lid, drie 55 jaar, twee 50 jaar en 42 van 25 jaar. De bijeenkomst die werd gehouden in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen stond onder HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SINGEL 114 116 SCHIEDAM TEL. 26.88.71 PIANO'S GITAREN I VLEUGELS KLEININSTRUM.I f BLADMUZIEK I Rijnmondband het óók niet slecht. Wat wordt er van een behoorlijke tamboer-maitre verlangd? Afgezien van een behoorlijke muzikale kennis, bestudering van allerlei ontwikkelingen die met het tamboer-maitreschap te maken hebben, moet je o.a. wel in staat zijn leiding te geven aan de band. Die bestaat uit zo'n man of zestig, er kunnen hoogstens nog een paar blazers Majorettes Een andere vraag: Waarom heeft dc Rijnmondband geen majorettes? Een duidelijk antwoofd: Als er aardige meisjes met mooie benen voor een muziekkorps of band lopen, kijkt ie dereen, in elk geval de mannelijke toeschouwers, naar de aardige meisjes en de mooie benen en men ziet nauwe lijks iets van de band. Een waarheid als een koe. De Rijn mondband zelf is het bekijken alleszins waard, vandaar. Nu nog even over dat gemeenschappe lijk probleem: het oefenlokaal. In het oude schoolgebouw aan de St. Anna- zusterstraat vallen de muren bijna in een van het trommel- en trompetters- geweld, in elk geval is het dak er lek van geworden. Maar nog steeds staan de bandleden schouder aan schouder met nauwelijks ruimte om zich te bewegen. Om van' „marcheren" maar te zwijgen. De gymzaal geeft voor de show-oefeningen nog een beetje ruim te, al is dat slechts voor een half uur. Er wordt al jaren met het Schiedamse gemeentebestuur onderhandeld om een betere oefengelegenheid. Nog zon der resultaat. Dat is nu het probleem De heer H. van der Meulen uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur, hield een beschouwing over het onderwerp: „Het generatieconflict". Bij dit alles betrok de heer Van der Meulen ook de jubilarissen, die veel van vroegere standpunten hebben moe ten loslaten of wijzigen. Niettemin zijn zij trouw gebleven aan hun vakbond, omdat zij inzien, hoe belangrijk het organisatie leven is, vooral in deze tijd. Dank bracht de heer Van der Meulen- aan al die „voortrekkers" op het ge bied van de vakbeweging en hij bood hen namens het hoofdbestuur geluk wensen aan. De heer A. M. Douw, die 60 jaar lid is, ontving namens het hoofdbestuur een fraaie kist sigarfen en van het afdelingsbestuur een grote mand met delicatessen. Voor de heren G. Blom, D. van Bocho- ven en J. v.d. Giesen, die 55 jaar lid zjjn van de afdeling, was er een fruit mand, voor de heren W. Groeneweg en A. de Jager, die 50 jaar lid zijn het gouden C.N.V.-insigne met lauwertak. Aan de zilveren jubilarissen werd even eens het insigne van het C.N.V. uitge reikt. Na dit meer officiële gedeelte volgde een bijzonder gezellig programma, dat werd verzorgd door de toneelgroep van de afdeling Schiedam van de Ned. Chr. Vrouwenbond. De CPN, afdeling Schiedam houdt vrijdag 22 oktober in het wijkcentrum Wibautplein een vergadering, waarin Wessel Hertog, lid van het partijbe stuur en E. Collé, wethouder in Schie dam zullen spreken over „Waar gaat de woningbouw in Schiedam naartoe? Aanvang 8 uur. De poppetjes zijn geteld. In totaal waren er 58 poppetjes te vinden op onze advertentiepagina's. De briefkaarten met juiste en onjuiste oplossingen stroom den binnert. Er kwamen meer dan 300 inzendingen. Het kostte De Havenloods-directeur W. van der Giessen toch niet zoveel moeite om daaruit de 14 prijswinnaars te trekken. Hij werd daarbij geassisteerd door de redactrice Hanneke Schreurs en de plaatselijke acquisiteur Joep Stolte. De gelukkige prijswinnaars "olgexi hieronder: TV-fauteuil (t 145.-), Meubelfabriek Walvis, Markt 2: FAMILIE C. DIJKHUI ZEN, HEINSIUSSTRAAT 16. Citruspers (f44.50), De Mol Jansen, Lange Kerkstraat 66: MEVROUW M. VERMEULEN, LOUIS ZIMMERMANNPLEIN 85. Zes bioscoopbonnen (f 30.—), Passage Theater: F. v.d. REIJDEN, G. REIN- Kersttocht (f75.-), Reisburo Villerius, Broersveld 167: J. M. VEENBRINK, BACHPLEIN 555. Winteijas (f250.-), Windsor House, Mgr. Nolenslaan 600: J.H. BONTE, TALMALAAN 23. Babyset (f25.-), Goedkope Winkels, Hoogstraat 145-149: A. VAN ES, WESTFRANKELANDSESTRAAT 107. Geschenkcheque (f 50.-), J. H. Kreuger, Broersvest 6: MEVROUW C. VRIJ LAND, RUBENSPLEIN 19c. 5 dagen Londen (f 166.-), Duton N.V., Rotterdamsedijk 401: R. VAN NlMWEGEN, RIDDERKERKSESTRAAT 14b. Pruikje naar keuze (f79.-), Haarimport Schiedam, Broersveld 169: DEBBY VAN WILLIGEN, PARKWEG 273. Salontafel (f79.-), Meubelfabriek Modern, Buitenhavenweg 132: MEVROUW E. M. A. PEITSMAN, PUTTERSHOEKSESTRAAT 32. Levensmiddelenpakket (f25.-), 'Combi, 's-Gravelandseweg 600: R. L. DE HAAN, NEWTONSTRAAT 8b. Hanglamp (f46.50), Geveke, Broersvest 58: A. IMMERZEEL, MOZARTLAAN Behang naar keuze (f 40.-), Jan van der Hulst Behangsels N.V., Broersvest 85: J. VAN KLAVEREN, LANGE SINGELSTRAAT 90b. Haardbankje (f36.50), Schneider, Groenelaan 47-49: MEVROUW T. SCHAE- BEN, LISZTPLEIN 43. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de. betreffende winkeliers. KINDEREN OPGELET; denken jullie nog aan de kleurplaat, die tot en met 26 oktober kan worden ingestuurd? 75 jaar ter meulen Met de cassettes die nu in de aanbieding zijn kunt U Uw fa voriete artiesten opnemen of leuke sketches die U dan later op Uw gemak nog eens kunt beluisteren. Musicassettes, gemaakt volgehs 'het Philips kompakt cassette systeem, dus van een voor treffelijke kwaliteit en met een prima geluidsweergave, koopt U nu bij ons extravoordelig. in plastic klapcassette C 60 2x30 min. C 90 2x45 min. 49S Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze muiicassettes met een prima ge luidsweergave. Nu in 3 verschil lende lengtes voor aantrekke lijke prijzen.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3