21 3: LIEVER DE BAK IN, DAN PRATEN MET DE PARTIJ 98ct EL EL De eerste echte DDR-generatie is volwassen icassssa fO 95 98 98 fênL DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 De 34 leerlingen van de vierde klas lagere school in Güstrow wachten gespannen op het antwoord van hun onderwijzer. Hans-Peter (9 jaar oud) heeft gevraagd wat het woord job"'betekent. - Hoe kom je aan dat woord, Hans-Peter Gehoord op de radio meester. Dat dacht ik wel Meester glimlacht een beetje verlegen in mijn richting, maar gaat het probleempje niet uit de weg: „Hans-Peter heeft zeker naar een uitzending van „drüben" (de overkant) geluisterd, want het is een Amerikaans woord". Nu is de kleine vraagsteller duidelijk in verlegenheid. Heeft hij z'n mond voorbijgepraat? Maar de meester tilt er niet zo zwaar aan (want wie in de DDR luistert niet naar muziekprogramma's van RIAS-Berlijn, Deutschlandfunk of Radio Luxemburg? Hij pakt Meyers Zaklexikon A-Z van 1965, bladert even en leest dan voor: „Job, geschreven j-o-b, spreek uit dsjob. Een in 't kapitalisme winstgevende zaak; betrekking, baan". Hans-Peter knikt. Dat was dat. „Wat heeft het Westen ons meer te bieden dan striptease en kleuren - tv De klas gaat verder met rekenen. Wal ter leest som 6 voor: „De'LPG Rode Banier heeft haar kippenstallen uitge breid. Er zijn nu 217 leghennen. Men rekent met een opbrengst van 180 eieren per hen per jaar. Voor eigen verbruik hebben de LPG-genoten 10.200 eieren nodig. De LPG moest 90 eieren per hen afleveren (Pflichtablie- ferung! Bereken hoeveel eieren de LPG boven haar verplichting kan afle veren, tot welzijn van onze socialis tische staat". Een gewoon sommetje voor DDR-kinderen. De staat garandeert de jeugd een goede opleiding, maar neemt eveneens het leeuwendeel van de opvoeding voor zfjn rekening. Ook na schooltijd en in de vakanties. De opvoeding kan door de ouders geschieden, wanneer zij dat doen zoals de Staat zich dat voorstelt. Trekken ze zich daar te weinig van aan, dan geeft par. 50 van de nieuwe Gezinswet (1965) de Staat het recht om bijzondere maatregelen te nemen: Het orgaan van de Jeugdhulp kan de ouders of het kind verplichtingen op leggen of maatregelen voor zijn opvoe ding nemen, die tijdelijk ook buiten het .ouderlijk huis uitgeoefend kunnen worden. Teveel betutteld Een moeder van drie schoolgaande kinderen vertolkt de mening van de vele andere vrouwen met wie ik tijdens mijn rondreizen door de DDR heb gesproken: „Mijn man en ik voelen ons burgers van de DDR. Wij zouden ons in het Westen waarschijnlijk helemaal niet thuis voelen, als ik afga op wat we zo via de Westduitse Radio en TV opvangen, met al die reclames, die relletjes, verdovende middelen, opstan dige jeugd en zo. De Hitlertijd was slecht, maar wat jullie nu onder Vrij heid verstaan is iets wat ons hier ook niet meer kan boeien. Geef mij dan maar de DDR, ook al ben ik geen lid van de partij. Het enige dat ik op ons 75 jaar ter meulen De meeste mannen worden steeds modebewuster ep willen er in hun vrije tijd ook sportief uitzienWij geven ze groot gelijk en laten dit blijken door deze aanbieding herenpulls. Sportieve herenpullovers met turtleneck en een stoer kabelpa troon in het voorpand. Deze zuiver wollen pull is geheel ful ly fashioned gebreid en ver krijgbaar in 6 modekleuren. U betaalt er nu nog géén twee tientjes voor. ^v, zuiver wol Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze zuiver wollen herenpullovers met een vlot kabelpatroon in het voor pand en knoopsluiting. Kies uit de kleuren oudrose, aubérgine, camel, brique, rafblue en groen, de maten 48 t/m 54, heel voor- voor land tegen heb, is dat de regering ons teveel betuttelt. We worden behandeld alsof we niet zelfstandig kunnen den ken, we mogen geen buitenlandse kranten lezen en we mogen ook niet naar het Westen reizen. En dan vooral - onze kinderen. Die worden door de staat steeds meer losgepeld van de ouders en van het gezin. Ze worden helemaal door het socialisme ingekap seld. Als ik moest kiezen tussen ons socialisme (of communisme, als u dat liever zegt) en jullie kapitalisme (ook al noemen jullie dat dan democratie), dan kies ik toch voor ons systeem. Onder protest. Omdat ik vind dat wij meer vrijheid zouden moeten hebben en minder dwang. Maar misschien is ons volk daar inderdaad nog niet rijp voor, zoals steeds gezegd wordt, als ik mijn kritiek naar voren breng". Openlijke kritiek De DDR-burger mag - in tegenstelling tot vroegere jaren - openlijk kritiek uiten. In vergaderingen, maar ook in het café. Dat gebeurt dan ook, vooral door de jongeren. De ouderen houden zich liever stil. Waarom? „Ach", zei mij een voorman (43) uit de fabriek, „we zijn al zoveel jaar gewend geweest onze mond te houden. Eerst in de Hitlertijd en daarna ook jarenlang. Je moest altijd oppassen met wat je zei, want overal had je partijmensen die je erbij lapten. Sinds de muur er is, is dat allemaal wat gemakkelijker geworden. Als je nu in een café kankert op je werk of op nieuwe partijvoorschriften, dan word je niet meer opgepakt, maar dan komt er iemand van de partij met je praten. Om je te overtuigen van je ongelijk. De partijfunctionarissen pra ten net zolang totdat je toegeeft of je mond houdt. Ik ga nog liever de bak in, dan dat ik urenlang zo 'n gebla-bla moet aanhoren. Daarom houd ik m'n mond maar en praat ik over sport en Maar de jeugd, opgefokt in een wereld van praten-en-praten, steekt haar me ning niet onder de rode stoelen of banken. Daarover straks meer. Eerst even terug naar het onderwijs. Mopperende moeders Het oude schoolsysteem is vervangen door de algemeen vormende (polytech nische) 10-klassen-school, waar de kin deren van 6 tot 16 jaar gratis basison derwijs ontvangen, compleet met mid dagmaal dat voor 55 Pfennig wordt verstrekt. Kinderen, die te ver van een school wonen, kunnen in een inter naat; daarvoor betalen de ouders dan 45 Mark per maand. Een verplicht leervak is het Russisch. Gaat dat niet wat ver? „Nee", ant woordt een SED-functionaris die zich veel met het onderwijs bezighoudt, „wie (zoals onze staat) het socialisme wil, moet zich vertrouwd maken met de politieke, economische, weten schappelijke en culturele ervaringen van het land waar het leninisme gebo ren werd; het land dat het fascisme overwon en het communisme opbouwt. En dat is de Sovjet-Unie. Bovendien is het Russisch in de prak tijk erg nodig voor ons, omdat de DDR nauw samenwerkt met de Sovjet-Unie. Naast het Russisch krijgen de kinderen nog een tweede vreemde taal: Engels of Frans". Er wordt in de DDR veel gemopperd over het verplichte (moeilijke) taalvak Russisch. Ook openlijk, zoals ik in een 'uitgave van het Oostduitse vrouwen blad „Für Dich" las. In een reportage over het schoolvak Russisch komt mevrouw Böhme uit Halle aan het woord: „Da's veel te moeilijk voor de kinderen". En mevrouw Richter, even eens uit Halle, zegt: „Wie van de kinderen weet nü al precies wat hij of zij wil worden. Waarom dan per sé dat Russisch leren? Slot van het voor lichtingsliedje is, dat de Für Dich-re- dactie het nut aantoont en de ouders adviseert zélf ook deze taal te gaan leren, zodat ze hun kinderen kunnen helpen. Tieners De polytechnische opleiding dient niet alleen als middel tot beroepsbegelei ding - waardoor de staatplanners al ver vooruit hun economie kunnen uit stippelen - maar ook om de leerlingen in partijpolitieke zin op te voeden. Tijdens de schooluren en in de vrije tijd. Want zodra een kind zes jaar is en naar school' gaat, krijgt het in negen van de tien gevallen de blauwe hals- DDR-jeugd met partyleiders. Op de achtergrond de koppen vdn Marx, Le nin en Engels. doek om. Dan wordt het opgenomen bij de Jonge Pioniers. Dat mag, zeggen de kinderen. Dat móét, weten de ouders, als je tenminste niet tot de minder goede DDR-burgers gerekend wilt worden. Als Jonge Pionier be kwaamt de jeugd van 6-14 jaar zich dan in sport, spel, kamperen, musice ren en politiek. Ruim 2 1/2 miljoen (ook oudere jongens en meisjes), gaan elke zomer naar de 6500 vakantiekam pen. De ouders betalen voor de drie kampweken niet meer dan 18 Mark. Omstreeks het veertiende levensjaar begint de tweede fase in de staatsop voeding. De scholieren, die dan in de zevende klas zitten, moeten enkele uren per week voor praktijk naar fabriek of boerderij. Dan begint de scholing, die na de tiende klas (meestal tegelijk met het eindexamen) wordt afgesloten met het behalen van het diploma Vakarbeider. Na de 14de verjaardag verandert ook de vrijetijdsbesteding: de Jonge Pionier wordt overgeheveld naar de FDJ: de Freie Deutsche Jugend, de invloedrijke jongerenorganisatie met 1,4 miljoen leden, d.w.z.: de helft van alle twieners (t.e.m. 26 jaar) in de DDR. Een volledig politieke organisatie, met zelfs een eigen fractie van 40 man in de 500 zetels tellende Volkskamer. Met ook een uitstekend geredigeerd en veelge- kocht maandblad „Neues Leben", waarin >oubollige ontspanning en voor- zichtig:pikante foto's kleur moeten g- even aan de anders wat moeilijk te 75 jaar ter meulen We weten best dat U overal voor mini-panties terecht kunten als we een aanbieding mini-pan ties houden, moet die er dan ook helemaal uitspringen, vin den wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen van een bekend merk (waarvan we de naam i.v.m. de lage prijs niet mogen noemen) voor een bijzonder laag prijsjevoor nog géén één gulden. mini panty Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini-panties, passend voor de japonmaten 36 t/m 44, in de kleur caresse (nor male kousenkleur), nu per stuk De eerste, helemaal échte I DDR-generatie is volwassen ge- worden. Op 7 oktober was het 22 jaar geleden, dat de DDR officieel werd geproclameerd. Dat zijn de Oostduitse tieners: J I geboren en opgevoed in de so- I cialistische staat, waarvan de laatste tien jaar in het volstrek- I te isolement ven de Muur. De eerste Oostduitse generatie ook - zonder Hitler-verleden. I Hoe leeft en denkt deze nieuwe generatie? HANNIE WlLLEMS I die zelf tiener in Oost-Duitsland was tot ze naar Nederland vluchtte, heeft getracht deze - vraag te beantwoorden tijdens I een reis door de DDR, waarbij ze vele vrienden en bekenden I van vroeger heeft opgezocht. verteren partijpolitiek. Ook in het be-' drijfsleven heeft de FDJ, (spreek uit Efdéjot) al veel te vertellen. Daar - evenals in de hogere scholen - heb ben FDJ-secretarissen in vaste dienst een dwingende stem. Zij leiden de werkgroepen en bepalen de program ma's voor vrije tijd en vakantie. De Centrale Raad van de FDJ zetelt in Oost-Berlijn, waar in enorme gebou wen aan „Unter de Linden" ruim 2000 betaalde functionarissen werkzaam zijn. Een invloedrijke organisatie, ook al wordt intern in SED-kringen ge klaagd over de laksheid van de meeste leden. Slechts 10 procent zou werke lijk actief zijn, aldus een praatgrage partijman, maar dat is (vergeleken met poütieke jeugdorganisaties in andere landen) nog veel. Wapenlessen Behalve de FDJ is er voor de twieners de GST (Gesellschaft für Sport und Technik), waar 500.000 jonge mannen en vrouwen (volgens par. 1 van de Statuten) „onder leiding van de SED door hun activiteit de voorbereiding van de jeugd op de eredienst in het Nationale Volksleger ondersteunt". Dat gaat spelenderwijs, met motor sport, radiotelegrafie, sportvliegen, pa rachutespringen en diepzeeduiken. Maar voordat de GST-leden aan deze begeerde (overigens ook op militaire leest geschoeide) hobby's toekomen, zijn ze verplicht de basisopleiding met wapenlessen, terreinsport, kaartlezen, schieten, EHBO en atoombescherming te volgen. Na 80 lesuren mag men zich dan in één van de hobby's bekwamen. Maar ook dan blijven cursussen in politiek en schietoefeningen verplicht. De leiding berust bij partijfunctionaris sen en reserve-officieren van het Volks leger, met aan de top generaal-majoor Teller. Werken Als de DDR-jeugd 16 jaar is, mag ze de school verlaten. Dan wordt het werken of studeren. Voor degenen die aan hun beroep beginnen betekent dat: werken èn studeren. Want het behalen van vakdiploma's is een heilig moeten in dit land. „Kwalificeren" is de kreet die je overal hoort en leest. En elke vakopleiding begint met een politieke cursus; wie meer wil verdienen, moet „kwalificeren" en wie daaraan begint is genoodzaakt zich met de staatspoli- tiek bezig te houden. Wie dat niet wil, komt niet ver en moet met een min- derbetaalde baan tevreden zijn. De polytechnische opleiding op alle scholen sluit regelrecht aan op de fabrieken en werkplaatsen, waar overal groot gebrek aan personeel is. Maar ook de LPG's, de collectieve boerderijen, hebben veel jonge mensen nodig, doordat - zoals overal in Euro pa - de jeugd van het land geneigd is naar de stad te trekken. Daarom tracht men het leven op het land voor de jonge mensen wat te veraangenamen. Met enige trots wijst een partijfunctio naris mij op de LPG Schönenrarken, waar volop aan sport en vermaak wordt gedaan. Er is zelfs een danszaal, een bar en een wekelijkse filmvoorstel ling. En wie na zo'n opleiding nog twee jaar bijtekent, krijgt als beloning een bedrag van 500 Mark. Wie trouwt en met zijn (werkende) vrouw op de LPG blijft, kan op een extraatje van 1500 Mark rekenen. - En lukt dat een beetje? - „Jazeker", zegt de SED- man, maar het klinkt niet overtuigend, „de jeugd wil graag meehelpen om onze staat ook op landbouwgebied aan de top te brengen. De jeugd heeft daar een belangrijke stem in. Op het ogen blik zijn er 135 jongeren voorzitter van 'n LPG" (Waarbij ik aanteken, dat de jongeren allen rond de 25 jaar oud zijn en dat de DDR zo'n 15.000 LPG's Studeren Bijzonder aantrekkelijk is het voor de Oostduitse jeugd student te worden, want de staat betaalt vrijwel alle kos ten. Tenminste, wanneer de student van plan is, braaf met de voorgeschre ven koers mee te gaan: „De studeren den moeten vast deel uitmaken van de arbeiders- en boerenmacht, alle maat regelen ter verdediging van de DDR actief steunen, goede studiediscipline garanderen en aan de studie-eisen vol ledig beantwoorden" (par. 2 Stipendia- verordening 1962) De helft van alle 120.000 studenten komen uit arbeiders- of boerengezin nen. Zij hebben recht op 'n maande lijks stipendium van 190 Mark plus een toeslag van enkele tientjes, afhankelijk van de studieprestatie. „Ik krijg maar 149 Mark", vertelt een student uit Leipzig, „omdat mijn vader een eigen winkel heeft. Kinderen van zelfstandi- me krijgt helemaal niets van de staat, omdat zijn vader meer dan 1000 Mark netto verdient". Het aantal studerende kinderen van zelfstandigen is dan ook-klein: 7 pro cent. Uit de intelligentia stamt (slechts) 20 procent. Maar zelfs voor studenten die geen stipendium ontvan gen, is het studeren geen kostbare zaak. Vrijwel alle kosten zijn voor Papa Staat, de huur voor een fgetjeel- de) kamer in een moderne studenten flat bedraagt 10 Mark per maand en voor maximaal één Mark per dag kan een student gaan eten in de Mensa. In het land, waar man en vrouw gelijke rechten hebben, spreekt het vanzelf dat het percentage vrouwelijke studen ten hoog is: 30 procent. Velen van haar trouwen tijdens de studie. Trouwen Er wordt - niet alleen onder studen ten - jong gehuwd in de DDR. Vaak te jong, menen ouderen, ook al bepaalt de staat dat de jeugd met 18 meerder jarig is en kan trouwen. Men wijst dan op de vele echtscheidingen in jonge huwelijken. Blijft echter de vraag: wordt er tè vroeg getrouwd of te vroeg gescheiden? Vele verloofden trouwen overhaast, omdat een baby op komst is. Of omdat de jongen in militaire dienst moet. Ondanks de sexuele voor lichting op school en ondanks de van overheidswege toegestane pil i („Ovososton") is één op elke tien baby's een buitenechtelijk kind. Daar tilt de partij die toch voor een belangrijk deel de taak van de ouders overneemt - niet zo zwaar aan. PROF. ARESIN, specialiste voor neu rologie en psychiatrie aan de vrouwen polikliniek in Leipzig zegt: „Kinderen kunnen beter opgroeien zonder vader, dan in een slecht huwelijk". Een onge huwde moeder: „Trouwen alleen om je kind alleen de naam van z'n vader te geven, is burgerlijk. Bovendien zijn buitenechtelijke kinderen voor de wet gelijkgesteld met andere. Mijn kind heeft ook geen voogd. Ik als moeder ben de enige die de ouderlijke verant woordelijkheid heeft. De vader moet wel volledig voor z'n kind opkomen, net zolang tot het zijn studie of beroepsopleiding heeft afgemaakt". Romantiek De romantische trouwerij is door de staat afgeschaft. Maar de kille ,over de pomp-plechtigheid" in het partijge bouw wordt langzaam maar zeker weer verdrongen door de oude romantiek Er komen steeds meer witte bruidjes, staatsie en romantiek herwinnen ter rein. Zo is het met veel dingen in de DDR van rti. De jeugd is ook zeer Uw man on zoons stol Ion hot vast op prijs als U in doze roods koude tijd van het jaar oen paar van die heerlijk warme, extra lange herensokken voor hen koopt. Herensokken van een prachtige kwaliteit wol/terlenka en wol mousse, in diverse goede kleu ren en dessins, nu bij ons per paar niet voor f 4,90 en f 4,75, maar vóór nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol/mousse .en wol/terlenka he rensokken van een prima kwali teit, 'n vele modekleuren en dessins en alle courante herenmaten, per 4 paar nuchter, maar tegelijk romantisch. De jeugd is kritischer, ook jegens de eigen staat en partij. En men laat zich af en toe wat goeds over het Westen ontval len. Wie daaruit de vluchtige conclusie trekt, dat de jeugd afvallig gaat wor den, vergist zich schromelijk. *7et te gendeel is echter waar. De nieuwe generatie is alleen realistischer en reëler dan haar ouders. Viel voorheep de Oostduitse bevolking uiteen in partijmensen en andersden kenden, bij de nieuwe generatie is dat verschil veel minder scherp. De jeugd durft zich kritisch op te stellen en dit ook openlijk te uiten. Dat ligt vele Partij-Genossen zwaar op de maag; zij maken zich zorgen over hun weer barstiger wordende jeugd, die niet meer zo precies in de maat wil marche ren. Partijfunctionarissen zijn nu een maal niet de meest fantasierijke en plooibare mensen. Was dat wél het geval, dan zouden zjj met enige tevre denheid kunnen vaststellen, dat het ontluikende generatieconflict zich nog altijd netjes binnen politieke perken afspeelt. Daarom moet men zich in het Westen ook niet teveel illusies maken over contacten met de Oostduitse jeugd. Want als ze wil praten, dan is dat in de eerste plaats om ook op het Westen kritiek, felle kritiek te spuien. En als ze wil luisteren, dan is dat in de eerste plaats om te vernemen welke nieuwe snufjes er op komst zijn in onze mode, in onze muziek of in onze auto branche. Of zoals een jonge Oostduitser het formuleerde: „Aan ons systeem zitten een heleboel fouten, dat geef ik toe. Wij kunnen niet zo uit de band sprin gen als jullie in het'Westen. Wij lopen krom van de verplichtingen, die wij voor de gemeenschap moeten opbren gen. Maar jullie in het Westen hebben ons ook niets te bieden. Ja, auto's en kleurentelevisie en striptease. Maar wat méér? Een inderdaad ongenuan ceerde uitspraak, maar wellicht ook een overdenking waard. rrr geeft speciale briefkaart uil Ter gelegenheid van het feit, dat de P.T.T. 100 jaar geleden de eerste brief kaart uitgaf, wordt nu een speciale briefkaart uitgegeven. In samenwer king met de Nederlandse Bond voor Filatelisten Verenigingen is ter gelegen heid van de „Dag van de Postzegel" een speciaal stempel verstrekt. Ook voor de dag van de „Wereldpostvereni ging" is een speciaal stempel verstrekt. Bij de stichting „Dag van de Postzegel" zijn deze briefkaarten met speciaal stempel verkrijgbaar. Na overmaking van f 1,25 op girorekening 1543700 t.n.v. penningmeester Dag van de Post zegel ontvangt men beide briefkaarten in een gefrankeerde omslagcouvert zo dat de briefkaarten ongeadresseerd blijven. W ereldmissieda g Op Wereldmissiedag, 24 oktober aan staande, wordt voor honderden missio narissen, - en voor hun Afrikaanse en Aziatische kollega's die te vaak buiten het beeld blijven een toelage gezocht voor hun levensonderhoud. Het woord salaris is tn dit verband niet te gebrui ken, wanrhet gaat maar om een paar gulden per dag. Met 10 gulden van ons kan de gemiddelde missie-werker drie dagen vooruit, met 25 gulden een week, met honderd een maand. Maar wanneer deze toelage uitblijft, rekenen velen ons voor, kunnen zij ophouden en inpakken. Wanneer dat voorkomen moet worden, zal de collecte die ko- mend weekend in alle katholieke ker ken wordt gehouden, moeten slagen. Als men wil kan ook een bedrag overgemaakt worden naar giro 8725 ten name van WERELDMISSIEDAG te DEN HAAG. 75 jaar ter meulen Zo'n gezellig dekoratie-gordijn in de kamer verandert op slag Uw interieur endat de prijs daarvan echt niet zo onbetaal baar is merkt U wel aan deze zéér betaalbare aanbieding. Een grote partij open weave gor dijnstof, in acril en polyester, verkopen wij nu in een groot aantal modekleuren w.o. oranje en paars, met kleine foutjes per meter met guldens voordeel voor nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze grote partij acril en polyester open weave overgordijnstof, in velemoderne kleuren w.o. goud, bruin, oranje, berber, groen en paars, 120 en 150 dm breed, per rr pbn A-nieuws over mondelinge cursussen inrotterdam: beginselen elektronicatechniek, moderne wiskunde en inleiding elektronische informatieverwerking studievoorlichting op donderdagavond 28 oktober a.s. 19.30-20.30 uur bouwcentrum weena (zaal 115) rotterdam Beginselen elek tronicatechniek vooropleiding: LTS-e vakkendriehoeksmeting, elektrotechniek voor elektronica- en radiomonteurs, elektrotechnische materialen, transistoren, onderdelen, cursusduur26 weken doelbasis voor verdere studie in de elektronica. Moderne wiskunde vooropleiding: Mulo-B-of MAVO 4 onderwerpenverzamelingen, meetkundige figuren, relaties afbeeldingen en functies, vectorrekening en logica, cursusduur: 8 weken. doel: om uw oude schoolwiskunde wat op te halen, om uw kinderen te kunnen helpen, omdat u het in uw vak nodig hebt, omdat u een bepaald examen moet doen, etc. Inleiding elektronische informatieverwerking Vooropleiding: LTS, LEAO, MAVO cursusduurca. 4 maanden Bestemd voor degenen die in Ijun werk de computer ontmoeten. Het is bovendien een basiscursus voor hen die verder gaan studeren in de automatisering en voor hen die gewoon willen weten wat de computer,is, kan en betekent voor bedrijf en maatschappij. Over opzet en praktische aanpak van deze cursussen komt PBNA u informeren tijdens een informele en uiteraard vrijblijvende voorlichtingsbijeenkomst. 28 oktober, 19.30 - 20.30 uur in het Bouwcentrum - Rotterdam 1 PBNA afd. Mondeling Onderwijs Velperbuitensingel 6 - Arnhem tel. 085-45 2901

De Havenloods | 1971 | | pagina 9