het Duitse stadje Wulfen Nieuwe woonideeën in Rotterdam krijgt verkeersdag Studenten vieren tiende lustrum met feest voor jeugd-van-toen ukken voordelig Discjockey RADIQ-Hi-Fi VICTORIA- TnPDPfT" THEATER y.^KKtV.1 bergweg Op zaterdag, 30 oktober zal in Rotterdam een verkeersdag worden gehouden onder het motto ,,Verkeer(d) Rotterdam!?". Afgelopen zomer is uit het discussieproject Samenscholing van het Nivon (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk) een commissie ingesteld die zich beziggehouden heeft met de opzet van een studie- en discussiedag betreffende het verkeer in al zijn verschijningsvormen. Gezien de belangrijkheid van het on derwerp, is gemeend een verkeersdag te moeten houden voor alle Rotter dammers die al naar de aard van hun deelname aan het verkeer voor hun belangen kunnen opkomen, namelijk: fietsers, voetgangers, automobilisten en gebruikers van het openbaar ver- De dag is als volgt ingedeeld: Aanvang 12.15 uur bij Koninginnebrug te Rotterdam, Stieltjesplein voor de kerk. Te bereiken met de bussen 32, 49 en 66. Vanaf dit punt wordt een voettocht door het centrum onderno men, waaraan tevens eeft puzzel-op dracht is verbonden. Vanaf ongeveer 14 uur zullen de wan delaars opgewacht worden in het Bouwcentrum aan het Weena; hoofdin gang bij het Picasso-beeld - vandaar naar de „lezingzaal". Alhier zullen enkele inleidingen gehou den worden door vertegenwoordigers van de belangengroepen, t.w.: 1) Be langengroep fietsers; A. van der Vliet, ideologische fietsenpropagandist; 2. Belangengroep automobilisten: F. J. van Haaren, direkteur vereniging RAI; 3) Belangengroep openbaar vervoer: G. Spruijt, oud-gemeenteraadslid, voor stander van gratis openbaar vervoer en van parkeergarage buiten de stad; 4) Belangengroep voetgangers: V. I. van „DE HAVENLOODS" BEZORGERS(STERS) >r het huis aan huis bezorgen van i blad op dinsdag en/of donder- itrekkelijke bijverdienste. Wijziging contributies openbare bibliotheken i directies van de van rijkswege gesubsidieerde openbare bi bliotheken zijn door de staats- secreta ris van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, de heer H. J. L. Vonhoff, op de hoogte gesteld dat het maximum van het toegestane contributiebedrag voor openbare bibliotheken met in gang van 1 januari 1972 wordt ge bracht op f 10,- voor volwassenen en op f 3,50 voor leer- en/of vormings-' plichtige jeugd. Dat betekent aan de ene kant een verhoging voor de volwassenen met f3,50, aan de andere kant zijn de bibliotheken vrij voor de jeugd de jaarcontributie lager dan f 3,50 te stel len en zelfs geheel af te schaffen, een mogelijkheid die tot nu toe niet be- Met dit bericht wordt vooruitgelopen op een formeel wijzigingsbesluit van de „Contributie- en leesgeldregeling voor Openbare Bibliotheken 1959" om de bibliotheken in staat te stellen bij de technische voorbereidingen voor het innen van de contributie met deze verruiming rekening te houden. De vaststelling van het feitelijke contribu tiebedrag binnen de door de regeling gestelde grenzen blijft, zoals in het verleden ook het geval was, behoren tót de verantwoordelijkheid van de openbare bibliotheken zelf. Kaarten zaterdagavondshow Nog enkele verkrijgbaar voor late za terdagavondshow van 30 oktober aan ons kantoor Eendrachtsweg 25 in Rot- der Does-Enthoven, voorzitter van Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak zal daarna een samenvatting geven. Et wordt naar gestreefd uit de aanwe zigen enkele werk-en studiegroepen te formeren die zich de komende tijd bezig gaan houden met o.a. wensen en kritieken betreffende hun vervoersmid del. Teneinde de werk- en studiegroe pen de gelegenheid te geven zich ver der te verdiepen in de problematiek, heeft het Nivon enige vergaderruimte beschikbaar. De eerste discussiebijeen komst zal gehouden worden op maan dag, 8 november om 20 uur in het Nivon-centrum, Dirk Smitsstraat 76 (zijstraat Jonker Fransstraat; lijn 6) te Rotterdam. De deelname aan de serie discussiebij eenkomsten kost f 5,-; de verkeersdag zelf is gratis. Opgave voor de verkeers dag of nadere inlichtingen kunt u krijgen bij Ellen Boomsma - tel. 010-118824 ('s morgens) en bij Ary van der Vliet - tel. 010-361376 (gehele dag). Er is erg veel groen in Wulfen ver werkt. Of beter gezegd: de stad i. mooi in het groen verwerkt. Met snelle railverbindingen en aanslui tende buslijnen pendelen de bewoners van deze nieuwe stad dagelijks naar de industrieën in Rijnmond. Ze wonen één tot anderhalf uur van hun werk in goede woningwetwoningen met uitste kende voorzieningen tegen een redelijk lage huur op grond, waarop alleen enkele bevoorrechten konden laten bouwen. De ontwerpers van deze nieuwe stad zijn door inschakeling van een bioloog Een overzicht van de nieuwe stad. Het Rotterdamsch Studenten Gezel schap (ja, echt met sch! viert feest. In een stad als Rotterdam, die van het studentenleven niet zo heel veel merkt, zou dat ongemerkt kunnen passeren met wat feestjes van studenten onder elkaar. Maar het Rotterdamsch Stu denten Gezelschap zou geen recht ge aarde studentengezelligheidsvereniging zijn, als ze bij een 10e lustrum, een vijftigjarig bestaan, „niet het nodige deed voor de burgerij". Zo kwam de „jeugd-van-nu" op de luisterrijke gedachte om ter gelegen heid van hun jubileumfeest te gaan vieren met de jeugd-van-toen". Op 6 november zal in de grote zaal van de Doelen een groot feest worden gevierd dat helemaal is gericht op wat we - omdat we er geen beter woord voor hebben.- bejaarden noemen. Maar laten we het in hun eigen woor den blijven zeggen: een feest van de jeugd-van-toen. Een feest, dat ook de sfeer van toen zal krijgen, omdat het voor een deel wordt gebracht door de mensen-van-toen, die ook nog de ster- ren-van-nu zijn. Het wordt een geweldige en vooral heel unieke avond, waarop allen die aan vroegef hun herinneringen hebben bewaard op velerlei manier nog eens kunnen genieten, maar waarop toch ook een blik in de toekomst wordt geworpen. Wie denkt er niet vaak aan de liedjes van toen? Ze zullen op zaterdag de 6e weer eens gezongen door het bekende televisie-duo Bert van Dongen en Rien van Nunen. Wie herinnert zich niet de sketches van 'Truus Speijck en Herman Tholen? Ook zij zullen van de partij zijn. En ongetwijfeld zullen velen zich nog de glorietijd herinneren van een Cho- pinvertolkster bij uitstek: de nu 88-ja- rige pianiste Betsy Dornay - Culp, die op 80 jarige leeftijd haar televisiede buut maakte en die - Als Neêrlands oudste pianiste - nog altijd speelt. Naast de oudste generatie hoort in een feestprogramma als dit ook de jongste generatie thuis, gepersonifieerd in de gracieuze, talentvolle violiste Marjolein de Sterke, met haar 17 jaar een der meest veelbelovende solisten van het ogenblik. Met bejeende vioolstukken van Paganini, Kreisler en de Sarasate zal zij aan het meer „klassieke" deel van deze avond een belangrijk aandeel Bert van Dongen en Rien van Nunen. Betsy Dornay-Culp. leveren, daarbij aan de piano begeleid door haar moeder. Maar wat, is een feest zonder ethte feestmuziek, muziek waarbij je moeite hebt om op je stoel te blijven zitten. Ook die zal er volop zijn: door de Pico's, het bekende accordeonduo, maar ook door de Politie Harmonie „Hermandad", die onder leiding van Dick Koster zijn medewerking deze feestelijke avond zal geven. Het programma dat Herman Tholen op zaterdag 6 november op zijn bekende, onnavolgbare wijze aan elkaar zal pra ten, klinkt als een klok. En het wordt dankzij de lustrumvierende studenten en de medewerking van de Doelen en uw Havenloods geen dure avond. Voor het geringe bedrag van f 3,50 beleeft u een avond die u niet licht zult vergeten, omdat u weer eens voor één keertje terug bent geweest haar „toen". De kaarten kosten dus maar f3,50. Ze zijn aan de kassa van de Doelen te koop vanaf zaterdag 30 oktober. Vindt u dat te ver weg en woont u in een bejaardentehuis of in een verzorgingsflat? Vraag dan eens aan de beheerder of er niet van daar uit gemeenschappelijk kan worden be steld. Dat spaart u dan tenminste één gang naar de Doelen. Want zaterdag 6 november moet u er in elk geval heen. Dinsdag 26 oktober 1971 20e jaargang no. 43 EDITIE SCHIEDAM R SCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Stelt u iich voor dat op percelen grond deels van Staatsbosbeheer ergens langs het Nederlands-Belgisch grensgebied een nieuwe middelgrote stad gebouwd wordt voor bewoners van het Rijnmondgebied. Om dit te realiseren is tot oprichting van een Ontwikkelingsmaatschappij besloten, waarin onder andere vertegenwoordigd zijn de petrochemische industrie van Rijnmond (50 procent van het aandelenka pitaal), wat omliggende gemeenten in zuidelijk Brabant, een grote Nederlandse bankinstelling en de provincie Noord-Brabant samen met het Gewest Rijnmond. JVWVWWWWtfWWWVWWWWWtfWW^flAVWWJVWWWWWWWWWW^WVWWWWAftV^W5WWWWWWWWWWWl, met d,e grootste omzichtigheid te werk gegaan, waardoor veel van de bestaan de vegetatie behouden bleef. De hui zen, maisonnettes, drie en vier etage woningen en aantrekkelijke flats tot zeven etages,* staan tussen loof- en naaldhout van 25 of veel meer jaren oud. Voor Rijnmonders, die bereid zijn te pendelen is dit een droom. Een prettige gedachte, die onwillekeu rig bij je opkomt als je een dag lang rondloopt in de nieuwe Duitse stad Wulfen. Wulfen, nauwelijks drie uur gelegen vanaf het Rijnmondgebied aan een zijweg van de E 36, ten noorden van Recklinghausen in het Roergebied, is als nieuwe stad in wording het bekroonde ontwerp van een wedstrijd, uitgeschreven voor architecten. Het stedebouwkundig bureau Eggeling uit Berlijn was de winnaar. Voorbeeld De Duitse Ontwikkelingsmaatschappij heeft tot taak mogelijkheden te creëren voor een goed leefklimaat, voor de toekomstige inwoners van het gebied Nordrhein-Westfalen. Omdat de toename van de bevolking aldaar in grote mate verband houdt met de ontwikkeling van de industrie in ge noemde streek, diende het treffen van planologische maatregelen gecoördi neerd te worden met de groei'van de industrie. Deze faktoren leidden tot het plan een stad te bouwen op het grondgebied van de gemeenten Lém- beck en Wulfen. De neue Stadt Wul fen" is bedoeld als voorbeeld voor de stedebouw in het Ruhrgebied. Het stedebouwkundig ontwerp van het bureau Eggeling bestaat uit een reeks van punten, waaraan het totaalplan moet voldoen. Als basis van de gehele opzet is er een vlekkenplan, dat weer uiteenvalt in verschillende bestem mingsplannen. Een tiende deel van dit vlekkenplan is nu gereed. Er wonen ongeveer 5000 mensen. De omgeving van de stad vertoont overeenkomsten met sommige wijken in Arnhem, Em- men of de topografie aan het einde van de E-39 in de knik nabij Heerlen. De grond is van teemachtig zand wat goedkoop bouwen in de hand werkt. Geen zandopbrenging tot twee en een halve meter, zoals in de polders ten Oosten van Rotterdam. Geen kostbaar heiwerk. Men graaft een bouwput uit tot op vier meter diepte, stort een betonplaat waar de kelders op ge bouwd worden en voltooid eenmaal op niveau de huizen tot op de verlangde hoogte. Veel fantasie De flats met hun zeven etages doen, ondanks hun voor Nederlandse begrip pen kleine ramen, menselijk aan. Kun dig en speels is met de blokken ge werkt. De kracht van deze flatgebouw in Wulfen ligt in de afwisseling die de gevels kenmerkt. Om de twintig dertig meter gebeurt er iets. Geen recht toe recht aanbreien, zoals de bekende luciferdozen die door heel Nederland staan en blijk geven van een gebrek aan fantasie. Helemaal geen- woonmirakels van honderden meters lengte en veertien etages hoog, waarin je als mens verloren gaat en van buiten met veel moeite kunt aanwijzen waar je nu precies woont, als je vrouw niet net toevallig die oranje baddoek te drogen had hangen. In tegenstelling tot de kubieke meters waar wij in Nederland een woning uitdrukken, drukt een Duitser zijn woning uit in vierkante meters; dus per oppervlak. Hij betaalt ook per vier kante meter. Voor een eenvoudige woning met redelijke kamers voor een klein gezin en voorzien van een aardige keuken inclusief badkamer betaalt hij 2,75 Duitse Marken per vierkante me ter, althans in Wulfen. winkels. Doordat het snel- en vracht verkeer om de stad is heen geleid geschiedt het oversteken van de hoofd verkeersaders niet gelijkvloers. Kostba re ondertunneling in goed afgewerkt beton is men hierbij niet uit de wegge gaan. Goed weggewerkte parkeerplaat sen, parkeerboxen en een complete ondergrondse parkeergarage, onttrek-' ken het ontsierende autobezit aan ieders oog. De auto is wel bij de hand, maar van uit de woning nauwelijks of niet te zien. Men ziet zijn overburen en vooral veel groen; groen wat straks voor zover het opnieuw is ingeplant misschien het „buurtje kijken" ook nog onmogelijk maakt. De ruime opzet bevestigt deze veronderstelling. Een bezoek aan Wulfen doet je wat. Het lijkt of dit een oplossing is voor de nog steeds groeiende Rijnmondagglo meratie. Wordt er niet verkeerd ge dacht door zo dicht bjj ons werk te willen wonen. Waarom samenklonte ren en nieuwe woongebieden op dure grond aan reeds bestaande woonker nen toevoegen- terwijl elders misschien nog ruimte is? Een toenemend aantal planologen staat afwijzend tegenover de mateloze verstedelijking (urbanise- ring) van oude dorpskernen in de regio rond een grote industriestad. Toegegeven, Duitsland is geen Neder land. In de Bondsrepubliek zal meer groen per inwoner per vierkante meter beschikbaar zijn dan hier. Toch zou 't hier het overwegen waard zijn of pla nologen ook een nieuwe stad in Neder land kunnen inpassen; bijvoorbeeld op de plaats waar nu een dichtheid aan campings is aan te stippen. Nick Morelis. Onder de flats die wij bezochten, waren maisonnettes gebouwd, uitge voerd mét een keuken, bijkeuken en een woonkamer van maar liefst 38 vierkante meter. Een open trap bracht de -bewoners naar de ruime slaapka mers en de bijzonder grote badkamer. Voor en achter het huis een direchte aansluiting op het omringende groen. Opvallend was de service die elk huis bezit in de vorm van verwarming en elektrische apparaten zoals een for nuis, koelkast e.d. behorend bij de woning. Behalve afwijkende maten in woning typen voor grote gezinnen, is het oppervlak van een etagewoning 80 en een eengezinswoning 100 vierkante meter gemiddeld. Betrekkelijk klein vergeleken bij wat wij hier in de woningwetsector bouwen, maar goed koop en een fraaie omgeving. Tussen de gebouwde blokken ligt als een ruggegraat het voetgangerstracé. De voetpaden leiden langs de kortste weg naar de scholen, speelplaatsen en Metrotraject tussen Rijnhaven en Leuvehaven meest gebruikt De Rotterdamse metro vervoerde in april 1970 ongeveer 100.000 reizigers per werkdag. De beide eindstations Centraal Station en Zuidplein (Slinge was toen nog niet in gebruik! verwerkten samen rond 52 procent van alle metropassagiers. Een vierde deel van de reizigers op de metrolijn werd vervoerd in de drukste twee uren, welke vielen van 8 tot 9 uur 's morgens en van 17 tot 18 uur 's middags. Tot deze conclusies komen de Ver keersdienst Rotterdam en de Rotter damse Elektrische Tram in hun eerste interim-rapport naar aanleiding van het door beide instanties gezamenlijk ge- houden metro-onderzoek in april 1970. Het onderzoek werd gedurende vijf werkdagen van begin dienst tot einde dienst gehouden in alle op dat moment in gebruik zijnde Rotterdamse metro stations. De bedoeling was een beeld te verkrijgen van het reispatroon van de metroreizigers. Behalve door de Verkeersdienst en de RET, die met de leiding van het onderzoek waren belast, werd aan de uitwerking van de enquête medewer- .king verleend, door het Gemeeentelijk Rekencentrum en het Gemeentelijk Bureau voor de Statistiek. Van de ondervraagde metroreizigers (op stille tijden waren dat bijna alle reizigers die de stations binnenkwamen en op drukke momenten een zo groot mogelijk aantal van hen) werd 54 procent gevormd door mannelijke pas sagiers. Van de passagiers die de metro- reis maakten met een werkmotief, bestond 65 procent uit mannen. In het winkel- en visitemotief waren de vrou wen met 72 procent in de meerder heid. Van de ondervraagden had 84 procent een leeftijd tussen 18 en 65 jaar, terwijl tien procent een leeftijd tussen 12 en 18 jaar had. Een kleine 6 procent was ouder dan 65 jaar en een kleine 1 procent jonger dan 12 jaar. Van de ondervraagde reizigers reisde 11 procent op de enquêtedag niet heen en terug met de metro, terwijl 89 procent dit wèl deed. Van de volwas sen ondervraagden bleek 34 procent in het bezit- te zijn van een autorjjbewijs. Voorts bleek dat 73 procent van de metropassagiers naast de metro ook gebruik maakte van het op de metro aansluitend openbaar vervoer en dat een derde deel van hen dat zelfs in voor- en natransport deed. Van de metroreizigers verplaatste rond 70 pro cent zich aan één der zijden of aan beide zijden van de metrorit te voet. De gemiddelde reisaistand per metro bedroeg 3,75 kilometer met een gerin ge spreiding per reismotief. Belangrijk daarbij is, dat het rivierkruisend traject tussen de stations Leuvehaven en Rijn haven werd bereisd door 88 procent van de metroreizigers. Dit traject bleek tevens het meest gebruikte.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1