De Franse Chrysler Is een echte Europeaan KADO'S 0 AUTO TEST Een dagje slippen is een uiterst nuttige ervaring KONTAKT Schuivers maken tegen gereduceerd tarief Het Zuiden DE HAVENLOODS morgen bil De Klerk 6,75 KiHH DE KLERK Belangrijkste kenmerken Technische gegevens Prestaties en prijzen WlLemse 16.90 KONTAKT hoogstraat 192 DE HAVENLOODS, DINSDAGOKTOBER 1971 43-500 Op het moment rijden er in Nederland, in heel Europa trouwens meer Chryslers rond dan ooit. En dat allemaal, omdat Chrysler France S. A., het bedrijf dat vóór de overname door Chrysler „Simca" heette, de gok waagde om haar nieuwe topmodel de naam Chrysler mee te geven inplaats van de oude, vertrouwde naam Simca. Men heeft goed gegokt. Want de drie Europese Chryslers wor- achterin volop aanwezig, ook als de den goed verkocht; de nieuwe naam is voorstoelen in hun achterste stand totaal geen handicap gebleken, inte- staan (wat alleen héél lange mensen gendeel misschien. Het Amerikaanse nodig zullen hebben). Op dashboard, merk Chrysler is er een van standing, stuur, middenconsole en portieren is van klasse. En wellicht is iets van die druk met imitatie-hout gewerkt, wat in image overgewaaid op de nieuwste deze wagen goed staat. De binnenbe- produkten uit de vroegere Simca-fa- kleding in de donkerblauwe 180 was briek. Men moet echter wel voor ogen ;zwart,behalve de plafond-bekledihg.Bij' houden dat de Europese Chryslers ook lichtere buitenkleuren horen natuurlijk echte Europeanen zijn met hooguit 0ok lichtere kleuren van de bekleding, een paar weinig belangrijke Ameri- kaanse trekjes. De lijn van de wagen Goede Zit bijvoorbeeld lijkt geënt op de huidige modellijn in de Verenigde Staten. Maar De zit achter het stuur is voortreffe- de niet zo beste rij-eigenschappen van lijk. De pook' is goed bereikbaar, wat de meeste Amerikaanse auto's zijn minder geldt voor de bedienings- - gelukkig - niet terug te vinden in de handles voor de lichten en de cligno- Franse Chrysler. teurs, die links op de stuurkolom zijn aangebracht. De eerste zit iets te ver en Ik heb met een fraaie blauwe Chrysler de tweede had ik liever rechts gezien. het modeljaar 1972 ruim Het dashboard is zeer compleet, met i draagarmen en twee reactiear- Soepele motor Mede dankzij brede Michelin ZX-ban- De franse Chrysler 180. den ligt de Chrysler 180 onder norma le omstandigheden goed op de weg. n Wel is de wagen enigszins gevoelig voor Praktijk heel makkelijk is. De gele zijwind. Tot vrij hoge snelheden - 140 koplampen hebben voldoende Iichtop- De machine onder de motorkap is een nieuw ontwerp van Simca, pardon, Chrysler France. Het is een 1812 cc. viercilinder met een bovenliggende "SgJJ-bhjf je voldoende brengst en worden met één schakelaar, nokkenas. Het maximale vermogen van gevoel }n het stuur konden, daarboven °P z'n Frans dus>bediend- 97 DIN-pk wordt bereikt bij 5600 gaat het gevoel nog goed contact met omw/min, maar het moet gezegd wor- de te hebben goeddeels verloren. M deze details, samen met de prettige den dat de motor boven 5000 ]n bochten biedt de wagen weinig vering, de stilte die meestentijds in het omw/min. ongezellig veel geluid pro- nrobjemen. 7eifc bet overhellen valt interieur heerst, de prima verwartmng/- duceert. Boven die 5000 toeren hoef ie wei mee, al hebben passagiers en loslig- ventilatie en de uitstekende stoelen gende bagage er in deze brede wagen toch nog vrij veel last van. Het stuur is wat indirect en snelle bochtjes draaien is alleen mogelijk door erg veel aan het stuur te draaien. Deze wijze van rijden past niet erg bij het comfort-karakter van deze auto, maar het kan wel, als je er moeite voor doet. duceert. Boven die 5000 toeren hoefje echter ook nooit te komen, want de motor is mooi soepel en trekt al bij lage toerentallen. Dan laat hij zich ook nauwelijks horen. De machine slaat dankzij (of ondanks? een automati sche choke steeds heel vlug aan en heeft in het geheel geen koude start- -kuren. De 180-motor wordt ook ge bruikt in de 160GT, terwijl de 160 een van de 180-motor afgeleide machine (iets kleinere boring) bezit die 80 DIN-pk sterk is. De 180 is ondanks z'n gewicht van circa 1100 kg. een vrij snelle auto die ventilatie en de uitstekende stoelen stempelen de Chrysler 180 eenvoudig tot een uitstekende auto om lange afstanden mee af te leggen. Ik heb zelf ervaren datje na een dagje Autobahn- rijden niet echt vermoeid bent. Je hebt wel genoeg van de Autobahn, niet van het rijden zelf. Maar ook in stadsver keer is de „180" goed handelbaar. 2500 km. afgelegd, en heb dus wel de vier „klokken", waarin o.a. een toeren- maar 12 seconden nodig heeft om de kans gekregen deze wagen te leren teller, een uurwerk en een dagkilome- kennen. De nogal brede en van een terteller. Behalve een benzinemeter is flinke wielbasis voorziene wagen doet er ook nog een rood lampje dat waar- groter aan dan hij in werkelijkheid is schuwt vanaf het moment dat de tank - bijna 453 centimeters lang - maar (inhoud 65 liter) nog maar vijf liter biedt dan ook een immense ruimte aan bevat. de inzittenden en hun bagage. De wagen is uitsluitend met vier deuren te Het uitzicht rondom is redehjk kon t* n_ Vip.tp.r run HiItIca mi fieri «mul links 100 km/uur te bereiken. Dit snelle optrekken geschiedt in opperste rust. Veel steun biedt de uitstekende en licht te bedienen versnellingsbak, met pookje. De drie zou iets langer mogen zijn - ze reikt nu tot 120 km/uur maar verder doet deze bak het prima. De koppeling vergt weinig kracht en vrij soepel zijn bestaat er dankzij een goede schokdemperwerking weinig nei ging tot „deinen". De wagen heeft het zg. starre type, zit goed vast' met tevens dievan'deruitewissevwatjnj^^eggSOjnRotterdan^teLjlO^SSdBg^ koop en om liefhebbers van tweedeurs beter zijn. De dikke middenspijl links grijpt voldoende soepel aan. auto's tevreden te stellen zijn de ach- zit in de weg bij het sc.huin naar terportieren van zg. ldnderslotenvoor- links-achter kijken en je bent dus Prettige verin ff zien, die zo kunnen worden ingesteld aangewezen op de met-verkleinende rrCLLlge vering dat deze portieren alleen van buitenaf buitenspiegel. Hoewel de veren geopend kunnen worden, waardoor kinderen geen gevaar lopen een portier De vrij brede dakstijlen achter zorgen te openen. De 180, welke ik reed, is ook nog voor een fikse dode hoek. het duurste model uit de Chryslerserie Recht naar voor en recht naar achter is zowel en is dan ook het meest luxueus het uitzicht echter altijd uitstekend, uitgerust, maar ook de goedkopere dankzij resp. royale ruitewissers met 160 GT (1800 cc-motor) en de nog twee snelheden en een verwarmde ach- goedkopere 160 (1600 cc motor) bie- terruit die snel op temperatuur komt. den dezelfde binnenruimte, een bin- Een afsluitbaar dashboard-kastje dat nemuimte welke in deze prijsklasse niet al te groot is vormt de enige beslist niet meer zo alledaags is. opbergruimte in het interieur. De ver warming en ventilatie zijn eenvoudig te De voorstoelen zijn zeer comfortabel, regelen door middel van twee handles met aangebouwde hoofdsteunen, volle- warmteregeling en verse luchtitoe- dige verstclbaarheid van de leuningen voer en een continu regelbare aanja- en niet te zachte en niet te harde ger die ook als ventilator kan fungeren, zittingen. Ruimte is zowel voorin als Twce uitstroomopeningen links en rechts in het dashboard zorgen zer die zich aan het gewicht van de belading aanpast. De remweg is daar door steeds keurig recht, én kort. Wel duikt de wagen nogal sterk voorover bij sterk remmen, wat overigens een onschadelijk verschijnsel is. Details De Chrysler is ruim voorzien van aller hande zaken welke het autorijden wat gemakkelijker maken.- Er zijn achter- uitrijlampen, de verwarmbare achter- Alleen is het parkeren door de hoogge plaatste achterruit en het niet zicht- i- oM, ♦«"ijde wel eens n kwestie van wennen. Het snel kunnen wegsprinten bij stoplichten maakt veel weer goed, al moeten bij de volgende lichten de vier schijfremmen vaak weer aan het werk worden gezet Maar dat is nu eenmaal het lot van de hedendaagse automobilist. PETER NOORLAND. de Chrysler 180 ruit is al genoemd, de grote bagage- molenstraat 175c in Rotterdam een. ruimte is verhcht, de binnenverlichting film over Bunyan „Een werkt via alle portieren^ de bedienings- naar de eeuwigheid"^ vertoond. De handles van verwarming en ventilatie avond wordt georganiseerd door de als achter schroef- ('of zijn bij ingeschakelde verlichting ver- stichting Film Evangelisatie: Evange- en de achteras, van licht en de handle van ruitesproeier is list is heer C. J. v.d. Dussen,JBerm- DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 HOOFDKANTOOR: '-l.ndrlkkada 14, Rotterdam. Postbus 1980. Tel. 010-132170. Giro 18344. BIJKANTOREN: Eeridraehtsweg 25. R'dam. Tal. 14.84.01. Hoogstraat 122, Vlaardingen. Tel. 34.10.71. ADVERTENTIES: r de buitenedities van de donderdaguit- 9 kunnen tot dinsdag 18.30 uur won' ■zonden en voor de stad Rotterdam snsdag 11 uur aan het hoofdkantooi avond 9 uur. Voor da dinsdaguitgave rijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten donderdagultgave. Voor de dinsda tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM Rotter- i-Rechter Maasffever, Capelle a.d. IJ» Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs, Nieuw kerk a.d. IJssel en Bergschenhoek. Opt: 172.500 EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Ma dijk. Hoek van Holland. Oplage 37.000 EDITIE KRIMPENERWAARD: pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lt kerk a.d. IJssel,^Stolwijk, Bergam- en Lekkerkark. Oplage 15.500. GROOT-ROTTERDAM: nbinatla met „Het Zuiden" 455.301 pieren BEZORGING: Is u „De Havenloods" niet heeft ontvi jn kunt u voor de donderdag-uitgave 1 vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling Insp directe toevoer van frisse lucht. Ach- TOYOTA GOOSENI HOOGSTRAAT 192 opent een NIEUWE grammofoon PLATENAFDELING van dinsdag 26 t/m zaterdag 30 oktober bij aankoop van alle artikelen (dus niet alleen grammofoonplaten) KIJKEN Wat over het algemeen een „sUpschool" wordt genoemd is eigenlijk een „anti-slipscbool". Want „slippen" hoeft niemand te leren, dat is makkelijk genoeg. Het is juist de kunst een slip te voorkomen of, als het toch zover komt, uit die slip te komen. Nog maar heel weinig Nederlandse automobilisten beheersen min of meer de kunst van het uit een slip kunnen komen. Er is over het land verspreid een aantal anti-slipscholen. We hebben onlangs eens een dag-cursus meegemaakt op de anti-slipschool van de KNAC bjj Ypenburg, waar op een stuk niet-gebruikte asfaltweg een gladde baan is uitgezet waarop dag in dag uit automobilisten leren hoe men uit een slip kan komen. „Ga maar achter het stuur zitten", bjj de achterpassagiers, een gevoel van zegt instructeur D. Poot en hij houdt „hoe kwam dat nou" bij mij en het uitnodigend het linker voorportier van commentaar van de instructeur: „dat de oranje Renault 16 open. De beide Was een achterwielslip". Ik kijk i *-*—•- -i-~^envandeli en Het lukt Het eerste paaltje ben ik voorbij en e niets aan doen, maar langzamerhand ga je merken dat je er wél iets aan kunt doen. De achterwielslip bij een voor wielaandrijver kan bijvoorbeeld over- teur al gezegd. Ik doe het, maar nog richting, en wel zo vlug mogelijk na voor de volgende (linker-)bocht voel ik het begin van de slip. Met de voorwiel- dat de achterkant opzij glijdt, onher- slip is het wat lastiger gesteld bij zo'n roepelijk. De wagen met z'n vier inzit- Renault 16. Er is een foefje om van die tenden draait een kwartslag, glijdt op- voorwielslip, waarbij de wagen onbe- zij, sturen helpt niet, remmen nog stuurbaar voorwaarts glijdt, een achter- minder. In de berm komt de Renault wielslip te maken en die achterwielslip tot stilstand; gelukkig was de snelheid op z'n beurt kan gecorrigeerd worden erg laag - 25 km/uur - en deze „slip" en uiteindelijk is alles dan weer oké, heeft dan ook geen enkel schadelijk éls je vlug genoeg bent tenminste, gevolg. Alleen een klein beetje schrik De Renault 8 op de slipbaan. Met razendsnel sturen én het intrappen van de koppeling is deze wagen uit elke slip te krijgen. Franse gordijnstof Dat is een zonnig buiten kansje: morgen koopt u prachtige, zware gordijnstof in ribstructuur, per meter guldens goedkoper. Kijk eens naar de veelkleurige, zomerse bloemdessins. Allemaal naar Franse ontwerpen. 120 cm breed, van 9,75 Terwijl m'n twee medecursisten en ik de hele morgen doorbrengen in de Renault 16 oefenen twee andere cur sisten in een Renault 8, een auto met de motor achterin, 's Middags oefenen wij ook in deze wagen, die met z'n gladde banden en niet zo best sporen de voorwielen extra slipgevoelig is op de spiegelgladde baan, die steeds weer wordt natgespoten om de gladheid op peil te houden. Die Renault 8 kent voornamelijk de achterwielslip en wel in zo'n hevige mate dat je voor je het weet een rondje van 360 graden hebt gedraaid. „Zodra je de slip voelt moet de koppeling worden ingetrapt en dan vlug sturen in de richting waarheen de wagen moet. Hou het eind van de baan in het oog". De instructeur weet het allemaal pre cies, maar het valt niet mee. Toch, na een aantal teleurstellingen merk je dat het echt lukt. Je rijdt de S-baan op met een vaartje van 40 km/uur, na de eerste bocht voel je de achterkant opzij gaan, je stuurt zoveel mogelijk in de rijrichting en trapt de koppeling in, de wagen komt weer in het goede spoor en voorzichtig Iaat je de koppe ling opkomen, mét de juiste hoeveel heid gas. Teveel óf te weinig gas levert weer een nieuwe slip op, een slip die ditmaal niet wordt veroorzaakt door de instructeur (die met z'n twee peda len óf beide voorremmen, óf beide achterremmen bedient) maar door je zelf. En zie daar dan maar weer uit te komen. Wat te doen Gedurende zo'n cursusdag leer je goed wat nu eigenlijk een slip is, hoe hij ontstaat, en vooral: wat je er tegen kimt doen. Met het gevolg dat glad wegdek een veel minder griezelige ma terie is geworden dan het voorheen was. En dat je een auto niet meer ziet als een nuttig vervoermiddel dat onder bepaalde omstandigheden doet wat hij zelf wil. Dat merken de cursisten wel als ze aan het einde van de cursusdag (die om 9.00 uur begint en tegen 5.00 uur eindigt) in de eigen auto de slip- baan overgaan. Eerst gaat de instruc teur achter het stuur zitten: hij stuurt de wagen met een adembenemende vaart over het S-traject. Het eerste ritje is „om even aan te voelen hoe hij stuurt", bij het tweede geeft hij aan wijzingen, bij het derde demonstreert hij hoe je niet moet remmen op een glad wegdek' (namelijk door op de remmen te gaan staan) en tijdens het vierde ritje demonstreert hij hoe het wél moet, namelijk door het zoge naamde pompend remmen. Dan mag je het zelf proberen en het lukt waarach tig nog aardig ook! Je neemt je voor om als er straks sneeuw ligt nog eens leuk te gaan oefenen De winter staat voor de deur, met alle gladheid van dien. Wie zich verdiept heeft in de anti-sliptheorie en voor al -praktijk en van een anti-slip school het „Certificaat" heeft meege kregen waarop verklaard wordt dat hij of zij „met goed gevolg heeft deelgeno men aan een anti-slipcursus" zal zich zekerder van zichzelf voelen in de gladdigheid als vele van z'n medeweg gebruikers. Een tweede Rob Slotema- ker is hij of zij natuurlijk niet, maar toch is men redelijk goed gewapend. voor slechts I WoonWarenHuis Binnenwegplein/lijnbaan. Winkelcentrum Groot IJsielmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen In Den Haag. Utrecht, Vllsslngen, De Lier. Reductie Om onze lezers in staat te stellen ook- eens zo'n cursus te kunnen volgen hebben wij samen met de KNAC een gereduceerd tarief kunnen vaststellen. Normaal kost een cursus f.125.-, maar onze lezers kunnen bij één van de KNAC-anti-slipscholen een cursus vol gen voor f 100.-. Het enige wat men hoeft te doen is het invullen en opstu ren van de hierbij geplaatste bon. Het adres luidt: KNAC, afd. Anti-slip scholen, Sophialaan 4, Den Haag. PETER NOORLAND I J REDUCTIEBON TER WAARDE VAN F 25.-; GOED VOOR EEN ANTI- SLIPCURSUS BIJ DE KNAC VOOR F 100.-. I Ik geef mij op voor het volgen van een anti-slipcursus. Ik wil die cursus irnlaAn nn Hp clinfiaan YPF.NBTTRfv TTüflffV ARNHEM/ I Mijn naam: woonplaats: tel. te bereike I onderstrepen wat u wenst. J Sturen naar: I KNAC, afd. Anti-slipscholen I Sophialaan 4, DEN HAAG. Forse auto met veel binnenruimte Veel auto voor het geld (160-type) Complete uitrusting (in 180-type) (Tussen haakjes die van het 160-type) MOTOR: Vier cilinders in lijn, in lengterichting voorin geplaatst, inhoud 1812 cc. (1639 cc), boring bij slag 87,7x75 (83,4x75) mm., compr. verh. 9,21, max. verm. 97 (80) DIN-pk bij 5600 omw./min., max. koppel 14,7 (12,4) kgm bij 3000 omw./min. Bovenliggende nokkenas. Dubbele (enkele) valstroomcarburateur, automatische (handbediende) choke. Waterkoeling, inhoud koelsysteem 10 (9,5) liter. Wisselstroomdy namo; accu 12 Volt, 34 Ah. Electromagnetisch aangedreven ventilateur (niet in 160). TRANSMISSIE: Achterwielaandrijving, enkelvoudige droge plaatkoppe ling, hydraulisch bediend. Versnellingsbak met vier versnellingen vooruit, geheel gesynchroniseerd. Versnellingshandle op transmissie tunnel. Reduc tie differentieel 3,73 (3,99) 1 ONDERSTEL EN CARROSSERIE: Zelfdragende carrosserie, vier portie ren, vering voor onafh. d.m.v. schroefveren (McPherson-systêem), achter starre as met draagarmen, twee reactiearmen en schroefveren, stabilisator stang voor, dwarse reactiestang achter. Telescopische schokdemper. Schijfremmen voor en achter (in 160: trommelremmen achter), servo-bekrachtiging, remkrachtverdeling bij achterwielen. Handrem werkt op achterwielen, tussen voorstoelen geplaatst. Stuurinrichting met tandheugel en rondsel. Aantal omw. van links naar rechts: 4. MATEN EN GEWICHTEN: Lengte 452,7 cm., breedte 172,8 cm., hoogte 143 cm., wielbasis 266,7 cm., spoorbreedte voor 140 cm., achter 139,7 cm., draaicirkel 11 meter. Gewicht 1095 (1065) kg., max. toelaatbaar totaalgewicht 1520 (1490) kg., max. aanhangergewicht 1150 (9M) kg. Inhoud benzinetank 65 liter. Bandenmaat 165SRxl3, Michelin ZX, velgmaat 5J (4 1/2J) x 13. UITRUSTING: Bezinestandjneter, watertemperatuurmeter, uurwerk, ver klikkerlampjes voor benzinevoorraad, oliedruk, laadstroom, ingeschakel de verlichting, groot licht, clignoteurs en verwarmde achterruit. Toeren- teller, dagkilometerteller. Regelbare dashboardverlichting. Aansteker. Ruitewissers met twee snelheden, elektrisch bediende ruitesproeier. Glignoteurs gaan automatisch terug. Binnenverlichting werkt over alle portieren; Verlichting in bagageruimte. Twee koplampen, bediend door één schakelaar, lichtsignaal; achteruitrijlampen. Aanjager, continu regel baar, doorstroomventilatie. Sloten op beide voorportieren. Verwarmbare achterruit. Armsteunen in alle portieren, middenarmsteun in achterbank. Voorstoelen met aangebouwde hoofdsteun n verstelbare rugleuningen. Tweepuntsgordels voorin. Kindersloten op achterportieren. Asbak achter. Tapijt op vloeren. Afsluitbaar dashboardkastje, twee vlakjes op console. (In de 160 en 160GT ontbreken diverse bovengenoemde details, zoals toerenteller en verwarmbare achterruit). MAX. SNELHEID: 165 km/uur (155 km/uur). OPTREKVERMOGEN: Van 0 tot 50 km/uur 4,5 sec., van 0 tot 80 km/uur 8,3 sec., van 0 tot 100 km/uur 12 sec., van 0 tot 120 km/uur 17,1 sec. (Tijden van 160 niet bekend). BENZINEVERBRUIK: Gemiddeld testverbruik 1 Eter superbenzine per 8,5 km. Chrysler 180f 11.395.- Chrysler 160GTi 10.695.- Chry sier 160f9.995.- Uw dealer voor: SIMCA - MATRA - DODGE - CHRYSLER 160/180 N.V. Autoserv SIMCA 30cm ID I Jefferson Airplane - Bark en vele andere van voor

De Havenloods | 1971 | | pagina 3