en omdat het 1 op 1 is" Nederlandse PTT brengt zegels op de markt met te lage waarden m HOBBYISTEN MAKEN TRAMMUSEUM: "Voor de pret, voor de stoom ^SSSSL DE HAVENLOODS, DINSDAG OKTOBER 1971 43-12 T De uitgebrande loc naast een dieselloc die Het Trammuseum aan de Koedijk in Hellevoetsluis is wat minder een museum en wat meer een plaats waar een twintigtal goedgemutste hobbyisten hun voorliefde voor oude trams in daadkracht omzetten. Ieder weekend rijden ze vanuit alle delen van Zuid-Holland naar die winderige plek aan het Haringvliet, om in een oude overall onder de antieke wonderen der techniek te kruipen. Een onbekende gast, die vergezeld van een fotograaf het oude R.T.M.-emplacement komt oplopen, wordt bijna niet opgemerkt, maar twee uur later liggen sleutels, tangetjes, branders en houtkrabbertjes werkeloos, en staan de twintig amateur technici in een grote kring te vertellen over hun gevoelsmatige binding met „de tram". Staal roest. Maar deze loc zal vi 1959 zijn laatste rit maakte in Zeeuws Vlaanderen. Dat doet voor die bezoeker wat bizar aan. Zeker, ik herinner mij nog de tijd dat een vakantiereisje naar Ouddorp met een rit in de hijgende, fluitende, rammelende R.T.M. tram naar Helle voetsluis begon. Een leuke herinnering, maar voorbij is voorbij, de R.T.M. tram is al weer heel wat jaartjes gele den opgedoekt, de geschiedenis van het roemruchte communicatie-middel tussen Rotterdam en de eilanden is al aan velen bekend. De stoomlokomotieven zijn door de roest aangetast, in de houten rijtuigen zit de wurm. Verleden tijd dus. Dat er dan toch mensen zijn, die de roestvlek ken willen verwijderen, het hout willen opschuren, de lokomotieven weer aan de praat willen brengen, kun je af doen met Jeugdsentiment" of „technisch verdwaasden". Maar, als je in Helvoet een zeventienjarige langharige M.T.S.-er naast een paar jaar oudere kantoorklerk met keurige scheiding in Het is een unicum, dat er (op 9.11een postzegelserie in omloop wordt gebracht, waarvan de waarden nog niet zijn aangepast aan de enkele dagen tevoren gewijzigde posttarieven. Het gevolg zal zijn, dat er enkele waardem uit deze Kinderserie - want hier gaat het om - nog slechts kunnen worden gebruikt door het bijplakken van bepaalde aanvullingswaarden. Men zal dat wel het duidelijkst gaan merken aan de zegels uit het vel met de oude prijs van f2,50. dit vel bevat dan nog slechts een zegel die voor een gedrukte en twee zegels die voor een beschreven kerstkaart zonder bijfrankering gebruikt kunnen worden. Zeer zeker sal men voor een brief twee Kinderzegels van 15 (plus 10) ct. kunnen gebruiken. In feite komt dan evenwel die brief 5 cent duurder te staan dan bij gebruik van één zegel van 30 (plus 15) ct. Het is geenszins de bedoeling van deze rubriek antipropaganda te bedrijven voor weldadigheidsuitgiften, maar door deze onnadenkendheid wordt mijns inziens door de verantwoorde lijke instanties wel wat al te noncha lant op de milddadigheid „voor het kind" gespeculeerd, zo in de geest van: „Ach, men zal dan wel... etc., bijvoor beeld twee zegels van 15 opplakken, dan gaan die tenminste óók op (en we hebben d'r nog een voordeeltje bij ook)". Het lamme verweer, dat de zegels al gedrukt waren toen bekend werd, dat op 1 november de tarieven zouden worden gewijzigd, doet me een beetje aan Jan met dat riet-kluitje denken. Men heeft in ons land de laatste tijd kennelijk een aversie tegen opdrukken. De laatste vond plaats in 1958 en men is kennelijk zo geschrok ken van de beide variaties van de 12 cent met lange eh korte voet, dat men vermoedelijk om reden van het moge lijkerwijze ongewild creëren van nieuwe afwijkingen van de elegantere (en naar mijn bescheiden mening ietwat sportievere) wijze van aanpas sing aan de nieuwe toestand door correctie van de thans incourante waarden middels een opdruk heeft afgezien. Jammer. Ook al daarom, omdat het vanuit filatelistisch stand punt bezien weer eens iets anders geweest was ,dan die akelig „gründ- liche" perfectie, die we normaliter van onze PTT en haar postzegels gewend zijn. Rotstreek Het Berljjnse laboratorium voor mate riaalonderzoek werd 100 jaar geleden in het leven geroepen. Ter herdenking hiervan geeft de PTT van Berlijn op 26.10 een zegel ter waarde van 30 Pf (oplaag 7,5 miljoen) uit. Dezelfde oplaag heeft thans ook het AVUS- blokje, nadat zijn oplaag van 6 miljoen met nog eens 1,5 miljoen werd ver hoogd. Dit heeft in Duitsland zowel bij de handel als in verzamelaarskringen veel kwaad bloed gezet; vooral nadat de Duitse PTT kort tevoren eenzelfde praktijk had toegepast bij de Dürer- prentbriefkaarten, wier oplaag officieel op 1 miljoen stuks per motief was gefixeerd. Toen de Versandstelle te Frankfurt zich niet meer wist te helpen door het grote aantal bestellin gen gaf de PTT opdracht van elk motief nogmaals 500.000 stuks bij te drukken. De nadruk kwam zegge en schrijve meer dan twee maanden later aan de loketten, eind juli en... werd evenzo vrolijk met de eerstedag- stempel van 21 mei versierd. Men maakte echter de rekening buiten de waard om, want de beide drukken verschillen van elkaar wat betreft papier en de groene druk. Het papier van de 2e oplaag is ietwat geler fen het groen is aanmerkelijk lichter. Maar een rotstreek was het toch... Als men afziet van de onophoudelijke stroom postzegels uit Frankrijk, die een of ander bloederig wapenfeit aan de vergetelheid tracht te ontrukken, dan kan men het stripje van vijf herdenkingszegels ter ere van generaal de Gaulle bepaald wel als interessant betitelen. Het zijn in feite vier zegels en een vignet met het Lotharingse kruis in het midden. Een vel bevat vijf van deze horizontale strips en komt dan bjj een zegelwaarde van 0.50F elk op 10F. Het lijkt me niet onver standig, zich een compleet vel ervan opzij te leggen, want vellen en stripjes als deze hebben nog steeds een goede prijsontwikkeling te zien gegeven. In het raam van de Noordamerikaanse portoverhogingen moeten ook de tarie ven der Verenigde Naties/New York worden opgetrokken, daar, zoals bekend, de portokosten voorde UNO- dienstpost aan de PTT der USA moeten w,orden afgedragen. Aldus wordt voor het binnenlandse brief kaartporto een nieuwe zegel van 8c noodzakelijk, terwijl het expresse tarief tot 60c wordt opgetrokken. De eerste drukken van beide zegels zijn vastgelegd op 3,5 resp. 2,5 miljoen stuks. De 13c luchtpostkaart werd op 30.6 ingetrokken, aangezien het for maat niet meer in overeenstemming was met de bepalingen van de Wereld postvereniging. Ook het 65R lucht postblad van het Geneefse VN-kantoor werd op 30.6 ingetrokken. Men volgt daarmee de Zwitserse PTT, die niet langer officiële luchtpostbladen uitgeeft. Op 5 oktober gaf Jersey e van vier schilderijenzegels uit. Op de waarden van 2p, 2,5p, 7,5p en 9p werden, bekende doeken van kunste naars uit Jersey afgebeeld. Courvoisier is de fabrikant van deze miniatuurtjes in rasterdiepdruk. Ook Oostenrijk heeft ons dezer dagen weer iets te bieden. Zegels, wier motie ven door de befaamde en in dat land voor 95 procent toegepaste plaatdruk techniek tot in het kleinste detail zichtbaar worden. Zo kwam op. 27.9 een zegel van 4S ter gelegenheid van 75 jaar Oostenrijkse Automobiel-, motorrijwiel- en Touring Club aan het loket, op 4.10 gevolgd door de 4S zegel ter gelgenheid van de opening van de Brenner Autosnelweg. Op 11.10 liet een treinenzegel van 2S de harten van de spoorwegfilatelisten hoger slaan. Op de zegel is afgebeeld een 5-delig elektrisch treinstel voor het- Oostenrijkse Inter-City verkeer, zoals bijvoorbeeld het traject Wenen-Klagen- furt, Wenen-Salzburg, Wenen-Bregenz, Salzburg-Klagenfurt. De as-indeling van deze verbeterde „Transalpin" is Bo'Bö, het vermogen bedraagt 3400 pk en de maximale snelheid 150 km/h. Op dezelfde datum kwam een nieuwe serie „genationaliseerde ondernemin gen" in omloop met waardeil 1.50S, 2S en 4S. Alle genoemde zegels hebben een oplaag van 3.2 miljoen stuks. De zegelindruk van 1.50S zal oberigens ook voorkomen op de 16 verschillende beeld-briefkaarten van de 122e serie. Een meesterwerk van de bekende REPUBLIKÖSTERREICH graveur Czeslaw Slania is de nieuwste zegel van 1.20 Kr,'die Zweden op 28.9 in de roulatie bracht. De gravure geeft sprekend de ontzaglijke moeilijkheden weer, waaronder nog geen eeuw gele den het reizen per postkoets in Zweden gepaard ging, als men denkt aan het ijs, de dooi en de regen, die de overland-wegen van Stockholm naar Gefle of Malmö nagenoeg onpasseer- baar maakten. Let u eens op de zwoe gende paarden... E. R. Hofmann, A.I.J.P. ATLANTIC—i Algemene Verzekering Maatschappij Hoogstraat 111-113 (nabij station Blaak) Rotterdam 3001 tel. 010-119275. UITNODIGING Door sterke groei is bij ons personeelsuitbreiding no dig. Wij vragen oer 1 jan. 1972 of eerder: ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (leeftijd ca. 25 jaar), die na een korte inwerkperiode in staat moet zijn, zelf standig de Volmacht-administratie te voeren. Assurantie-ervaring vereist. JONGE ADMINISTRATIEVE MEDEWERKERS (STERS) op diverse afdelingen. - TYPISTES (voor hele dagen of voor 's middags van 1.30-5.30 uur) Wij bieden: een aantrekkelijke salarisregeling. goede toekomstmogelijkheden. Wij nodigen U uit Uw"sollicitatie te richten aan de heer W.F. de Hilster (sekretariaat) onder vermelding van leeftijd, opleiding, ervaring en verlangd salaris. Ook kunt U telefonisch een afspraak maken voor een oriënterend gesprek. /SVERIGE •Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft de Rotterdamse ama teurtoneelvereniging „De Maasstadspe lers" het blijspel „De Bluffer" (Miles Gloriosus) op het repertoire genomen. Het stuk werd geschreven door Titus Maccius Plautus (ca. 200 v. Chr.) en van een eigentijds jasje voorzien door Paul J. Meijer, die deze voorstelling regisseert in de vertaling van dr. J. Hemelrijk sr., die voor deze vertaling in 1966 de Martinus Nijhoffprijs kreeg toegekend. „De Bluffer" gaat op 2 november in het Rotterdamse Hof pleintheater in première. het haar, met de oliekan in de hans over een diesellocomotief, die in 1954 zijn laatste rit heeft geboekt, ziet staan, kun je moeilijk aan jeugdsenti ment denken. En wanneer je een Delft- se hoogleraar met liefde naar een oude stoomlokomotief ziet staren, kun je ook niet meer aannemen, dat je met wat technisch verdwaasde mensen hebt te maken. Dan maar de vraag stellen „Waarom hou je van een tram? Hoogleraar Prof. dr. ir.H.J.A.Duparc,tijdelijk de potchef van Hellevoetsluis: "Ik heb altijd al pret gehad in trammetjes. Dat zit in mijn familie.Mijn vader, een oom, ze waren verliefd op de tram". De Delftse hoogleraar in de wiskunde voelt zich niet alleen aangetrokken door de techniek.'Tk vind de tram gewoon een leuk ding."Onderhouds- monteur D.C. Vastenhout benadert de tram wat anders.'Tk heb vroeger geva ren. Als stoker. Van jongsafaan was ik gefascineerd door de stoom. Later ben ik aan wal gekomen. Omgeschoold tot onderhoudsmonteur. Maar m'n interes se ligt nog altijd in de stoom." Eeven later filosofisch opmerkend "stoom blijft altijd bij je hangen."Oppermachi- nist Tuinder: "Mijn vader werkte bij de R.T.M. als machinist. Ik ben altijd geinterreseerd geweest in trams". Ver volgend "de trams zijn verleden tijd. Misschien kunnen ze nog eens dienst doen als een toeristische attractie." Elektrotechnisch monteur A.Scher- mer:" Ik heb altijd trammachinist wil len worden. Trams eh treinen zijn m'n hobby. Een jaar geleden zat ik nog over m'n miniatuurtreintjes heen gebo gen. Maar hier zie je alles schaal 1 op 1." Nog niet helemaal overtuigd, sta ik een half uurtje later op een oude diesellok. Het karkas is afgebrand, de hobbyisten zullen nog een stief aantal maandjes nodig hebben dit oude exemplaar op te knappen.Maar de motor draait, de carrosserie is onbeschadigd gebleven.- De oppermachinist loopt nog even de motoren na, de remmer neemt voorop plaats. Instijgen en wegrijden.De moto ren brullen, het knerpende geluid van de rails, een stoker legt me uit, dat wanneer je een wissel overgaat de generator altijd los moet gooien, en even later kijkt hij met een zorgelijk gezicht naar de rails, 'die nog niet helemaal waterpas liggen'. We rijden de kilometer spoorlijn naast het Voorns Kanaal, die door de gemeente Helle voetsluis aan het Trammuseum in bruikleen is gegeven. Op de terugweg gaat het wel wat harder, het opwaai end stof doet naar de ogen grijpen, maar iedereen concludeert ook tevre den dat een tram toch maar 'een leuk ding' is. Waar we het dit keer mee eens „Hellevoetsluis wordt een statisch en dynamisch museum", vertelt depot chef Duparc me, terwijl we uitstijgen.- Statisch, omdat je paar oude loks kunt zien, een tiental personenvoertuigen, bietenwagens, postwagens en een re stauratiewagen. Dynamisch, omdat van het stukje grond aan de Koedijk een rijdend trammuseum wordt gemaakt. De Tramwegstichting, waar het Tram museum onder valt, begon in augustus 1965 zijn activiteiten. De veel grotere club van trein en tramvrienden, die verzameld is in de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen vond toen dat het tijd werd trein en tram te gaan. splitsen. De toen opgerichte Tramweg- stichting richtte al vlug haar belangstel ling op het oude depot van de R.T.M. in Hellevoetsluis. In haar museum in Hoorn stonden al vele trams uit Am sterdam, Utrecht, Den Haag en het Westland opgeslagen, maar in Helle voetsluis deden zich nieuwe mogelijk heden voor. De fijnproevers hadden toch al eens met heimelijke gevoelens naar de zojuist opgeheven tramsector van de R.T.M. gekeken, omdat de vari' teiten van het R.T.M.-materiaal voor een tramliefhebber een soort roomsoes is. Daarbij gerekend, dat de R.T.M., omdat zij op smalspoor reed, moeilijk tot modernisering kon overgaan, en menig oud exemplaar goed onderhou den zijn diensten no bewees. De tramwegstichting deed een eerste aankoop van R.T.M.-materiaal voor veertigduizend gulden. Nieuwe aanko pen brengen de huidige stand van investeringen hl het Trammuseum op ongeveer een ton. De gemeente Helle voetsluis verleende medewerking ter wijl de Provincie het Trammuseum toestond ongeveer anderhalve kilome ter baan uit te leggen, met daarin een nog niet gerealiseerd rangeeremplace ment. De heren konden aan het werk. Houtbewerking in een oud rijtuig. plaar dateert van 1883). Maar het was niet alles voorspoed op 15 mei, 's avonds om acht uur, loeiden de sirenes in het zo rustige Hellevoet sluis. De geschrokken inwoners zagen het Trammuseum in lichterlaaie staan. Vijf wagens brandden volledig uit. De ernstigste schade liep een motorwagen op. De brandweer was snel ter plaatse, maar mpest de brand met zeewater blussen. Waardoor de schade aan de elektrische installatie behoorlijk was. De volgende dag stelde de politie een onderzoek in."Aangestoken", luidde •de conclusie. Waarschijnlijk een pyro maan, maar die informatie wordt niet bevestigd op het politiebureau. Een verslagen Tramwegstichting nam de schade op. Tenminste zevenduizend gulden. De leden van de Stichting begonnen direkt met het herstel van de motorwagen. Onder het optimistische motto "Nu zien we tenminste wat er aan die wagen mankeerde". Maar de jaarlijkse rij dag kon niet doorgaan. Volgend jaar weer. Mocht U niet tot het volgend jaar willen wachten, maar een dezer maan den eens naar Hellevoetsluis willen trekken, twintig onder de smeer zitten de mannen zullen de sleutels en de baco's niet direkt laten rusten, maar u weet een half uurtje later wel alles over de tram. Onder het motto "het is verleden tijd, zo'n rammelend rijtuig, zo'n puffende lokomotief. Maar je hoeft nog niet alles uit het verleden te laten verroesten of weg rotten." Jan C.Brokken Brand En er werd gewerkt. Oude lokomotie ven werden weer aan de prut gebracht, diesellokomotieven grondig nageke ken, houten ryty nagekeken, houten rijtuigen kregen een kwastje. In de van de R.T.M. gehuurde loods kon ook met slecht weer gewerkt worden. Eens in het jaar werd een rij dag gehouden, waardoor vele honderden mensen nog eens (en ditmaal gratis) op een oude tram konden zitten, (het oudste exem- MAAK ER EEN POTJE VAN Het is weer najaar, en voor het geval Uw gezin van haas houdt geef ik u hieronder een vakkundig recept; vooral de saus is erg lekker. De niet goedkope maar feestelijke bereiding gaat zo: Bestel de haas - in stukken gemaakt - tijdig, zorg dat u de dag tevoren kunt beginnen. Koop ook een ons goede paté zonder knoflook. Drenk een schone theedoek in azijn, wring goed uit, leg de doek op een groter stuk vetvrij papier of alufolie, leg de stukken haas erop, rol doek en papier om het vlees en laat minstens 6 uur op een koele plaats rusten. Doe in een kom: gewassen hart en lever, de paté, 1 glaasje rode wijn en evenveel cognac (beide kunnen van eenvoudige kwaliteit zijn). Zet uw handmixer erop, en laat draaien tot u een smeuige massa hebt gekregen, die u in kelder of koelkast bewaart. Nu het braden: laat in een flinke braadpan 1 ons margarine of boter lichtbruin worden, strooi bloem over het vlees en laat de stukken bruin bakken. Zet nu de vlam laag, doe peper en zout naar smaak over de haas, Gekro wil koelwater lozen Het destructiebedrijf Gekro aan de Bovendijk in Overschie heeft vergun ning aangevraagd voor het onttrekken van koelwater aan de Schie en het lozen van verontreinigd koelwater op de ondermaling van Vliegveld Zestien hoven. Belanghebbenden kunnen be zwaren schriftelijk indienen voor don derdag 28 oktober bij Gedeputeerde Staten, Koningskade 1 in Den Haag. Op maandag 8 november zal het gevecht om het zwaargewichtkampi oenschap boksen tussen Rudi Lubbers en Bas van D'uivenbode in het Sportpa leis Ahoy' te Rotterdam plaatsvinden. Indien Lubbers een goede indruk ach terlaat behoudt hij zijn kans op een gevecht tegen oud-wereldkampioen Cassius Clay. gici er een "gias rode wijn en een glas water bij, met 1 laurierblad, een mes-' punt peper, een jgoed fijngehakte ui, 2 kruidnagels, een afgestreken theelepel suiker en een handvol peterselie of seld-erij, blad of steel. Zorg, dat het vlees zacht blijft sudderen in dit meng sel tot het gaar is, maar nog niet helemaal van het been valt. Ik raad u aan deze bewerking de dag tevoren te doen, op de dag dat de haas gegeten moet worden is er dan weinig werk meer aan. U haalt het vlees uit de pan, nadat het er met open deksel in is afgekoeld, zeeft de saus en zet allebei apart koel weg. Ongeveer een half uur voordat de haas gegeten zal worden: het vlees gaat met de met een lepel ontvette saus terug in de pan, nog 20 25 minuten zacht laten stoven en er vlak voor het op tafel brengen het bovenbeschreven paté- imengsel. door roeren. Proeven of er genoeg zout en peper in is, en er - zonder koken! - nog drie eetlepels room aangemengd met 3 theelepels maizena door heen doen. Heet serve ren! Op veler verzoek nog eens het eenvou dige recept voor een pittig sausje om bij loempia's te eten (zoals u mosterd gebruikt). Loempia's zijn te koop uit de diepvries (u hoeft ze dan alleen nog in hete frituur te bakken) of gebakken en wel bij elk Chinees-Indisch restau rant en sommige cafetaria's. Roer een theelepel bruine suiker, een fijngehakt uitje, een fijngehakt teentje knoflook5* een theelepel sambal en een mespunt zout door elkaar, en voeg er al roerend dan twee eetlepels pindakaas, 2 eetle- pels azijn en 4 eetlepels water aan toe. Voor wie van een pittig visgerecht houdt volgt hier nog het recept van de aloude "kedgeree": kook 1 pond blan ke vis (kabeljauw of schelvis) in weinig water met zout, peper en laurierblad en met een wortel gaar. Haal graat en vel eraf en kook 2 koppen rijst droog. Doe door de rijst behalve de vis, peper en zout en drie fijngemaakte hardge kookte eieren ook nog drie eetlepels gesmolten boter of magarine. Gloeiend op tafel brengen en er chutney bij geven met een groene salade. Recept voor 3 a 4 personen. Thea.

De Havenloods | 1971 | | pagina 5