Noordzee moet beschermd worden, maar de Rijn is smeriger dan ooit ANWB en Consumentenbond bekritiseren opnieuw handel in tweedehands auto's Studenten en kinderbijslag Goed drinkwater steeds schaarser I Veel belangstelling van I musici voor jeugdorkest Drie Rotterdamse bedrijven onder de loep Dinsdag 2 november 1971 20e jaargang no. 44 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 De vijftig waterleidingbedrijven, die voor zo'n twintig miljoen mensen bruikbaar stoffen kwijt zien te raken of tegen schepen, die onder vreemde vlag varen en hun rommel lozen in het Noordzee gebied, dat Nederland wil beschermen. In het laatste geval kan men dan echter drinkwater moeten halen uit de Rijn, krijgen het met de dag moeilijker. Eind vorige week waren de behoorlijke, lang aanhoudende regenbuien, waarop men zo vurig hoopte, nog steeds niet gekomen. De waterafvoer van de Rijn werd steeds minder en de verhouding tussen werkelijk water en vergiftigde stoffen steeds toch nog wel optreden, slechter. De waterleidingbedrijven kunnen dan ook nog maar net het hoofd schepen daarna een Nederlandse haven boven water houden, om een kromme woordspeling te gebruiken. Als de situatie nog maar even verslechtert, ziet het er voor de drinkwatervoorziening ernstig uit. En dat alles, terwijl de Noordzeelanden onlangs in Oslo hebben besloten iets te fooscfmo'gën worden, geen eenvoudige gaan doen aan de vervuiling van de Noordzee. Zoals bekend wordt de Noordzee al het Noordzeewater verdween. Daar- jaren lang gebruikt als vuilnisbelt voor naast was er dan nog de moderne vorm chemisch afval, dat er vrijwel dagelijks van piraterij, beoefend door eigenaren met tonnen tegelijk in wordt gestort, van kleine tankschepen, die wel weg Tot op heden heeft bijna niemand zich wlsteT Pf chemische afvalstoffen in ernst afgevraagd of dit waterbekken, waar de mdustrie mee 0™hoog zat, dat wel groot lijkt, maar het in feite- Gl'ljze llJSt niet is, al dat. vuil kan verwerken. Overigens moet men nu niet denken, Daarom gingen de'Noordzeelanden, na dat de Noordzee binnen korte tijd een Voorbereidende conferentie in Den weer lekker schoon zal zijn. De resulta- Haag, in Oslo bij elkaar aan tafel zitten ten van de conferentie in Oslo moeten .om maatregelen te bespreken om te «°gj door de diverse landen worden voorkomen, dat de Noordzee helemaal goedgekeurd waarmee nog wel een v v.fii n c tijdje heen zal gaan. Er is een zwarte zpft vergiftigen. Dat de Scandinavische ]ijstJ op steld *an stoffen die heie. landen-daarbij verder willen gaan dan maal niet meer zee mogen worden de zuidêMjker;*Joordzeelanden, is be- gei0osd. Dat was op zichzelf geen •grijpelijk, 'omdat de laatste meer gein- probleem. Wel een probleem is de dustrialiseerd.,- zijn en dus ook veel samenstelling van de „grijze" lijst van meer met het afvalprobleem zitten. In stoffen, waarvan het dubieus is of zij ieder geval zijn er bepaalde maatrege- werkelijk gevaar opleveren of niet. len voorgesteld, die hoop op de toe- Da^ rijn stoffen komst geven. Het trieste is echter, dat de Rijn ondertussen vuiler dan ooit in de Noordzee uitstroomt als gevolg van de achter ons liggende droge zomer en vragen meer. Het is duidelijk, dat - het al even droge najaar. men over de pure vergiften niet lang echte/ nog^zeernverf6stof tot'discussie ring ook maatregelen genomen. Voor- geven> vo*oral ook> omdat het pr0_ taan zal er voor het grootste gedeelte w de verrkietiging van het chemische afval steeds groter wordt, naarmate stoffen via de „grijze" lijst aangevoerd te lozen. In theor e be- op de zwarte» terecht zullen komen. Bovendien zal men het nog eens moet- dat men bij het Rijksinstituut voor de en worden oyer de wanneer, zuivering van afvalwater moest aanvra- waar en lke mater |e ijze>5 'toffe» g.dumptmos.» worden. alle goede bedoelingen werd door ve- len getwijfeld aan de deskundigheid, Nederland heeft dit alles niet afge- waaripee de vergunningen werden afge- wacht en heeft dus al enige maatrege- ;geven, terwijl het spul, waarvoor de len getroffen. Ook daarover hoeft men vergunning werd aangevraagd, niet het nog niet al te geestdriftig te zijn, want - spul hoefde te zijn, dat werkelijk in nog niet voldoende bekend is in welke mate ze door het zeewater worden afgebroken, in welke concentraties ze nog schade lijk zijn en zo nog een paar van die (2J) DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 HOOFDREDACTIE: HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 1 1980. Tel. 010-1321 BIJKANTOREN: Eendrachtsweg 25. Hoogstraat 122, Vlai ADVERTENTIES: igezonden en^voor^ randSmir. Voor rijdag 16 uur en s EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Keftiel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: GROOT ROTTERDAM: In combinatie met „Het Zu BEZORGING: informatiecentrum chemische afval stoffen", die aan alle bedrijven en instellingen in ons land zal gaan vragen welke afvalstoffen zij produceren en hoe zij die afvalstoffen kwijtraken of hopen kwijt te raken. Het gaat hier echter om verzoeken en geen enkel bedrijf is verplicht om het achterste van de (gif) tong te laten zien. Begin Het is in ieder geval een begin. In ieder geval zal het binnen niet al te lange tijd verboden zijn in een bepaald gebied op de Noprdzee afvalstoffen te lozen, zonder dat daarvoor een Nederlandse vergunning is afgegeven. Nederland heeft echter over een groot gedeelte van de Noordzee niets te zeggen en zal daarom niet kunnen optreden tegen schepen, die buiten dit gebied afval zaak, omdat het niet gaat om vastliggend gebied van enkele tiental len vierkante kilometers, maar om een wateroppervlakte, die zich 500 tot 1000 kilometer kan verplaatsen. Een tweede moeilijkheid is, dat men nog lang niet alles af weet van de Noord-, zee. Zo is men bijvoorbeeld nog niet voldoende bekend met de mate, waar in de Noordzee zichzelf ververst, ter wijl men eigenlijk ook geen zinnig woord kan zeggen over de vraag hoe veel de Noordzee nog kan hebben, nadat er jaren en jaren lang ongebrei deld chemisch afval in gegooid is. Om dan nog maar te zwijgen over het onbekende aantal vaten met uiterst gevaarlijke stoffen, die op de zeebo dem waarschijnlijk liggen te roesten. Zo zijn er nog wel meer problemen.' Wanneer de Noordzeelanden bijvoor beeld besluiten de zee niet meer te bevuilen dan striks noodzakelijk en toelaatbaar is overigens een zeer. wankel criterium zal men tegelijker tijd toch ook wel heel strenge maatre gelen moeten gaan nemen om de rivie ren schoon te maken. Zij zijn het immers, die dagelijks nog veel meer afval naar de zee afvoeren dan alle legale en illegale tankertjes met onsma kelijke stoffen bij elkaar. Het zijn dus allemaal deeloplossingen, waarover men zit te praten. Men mag er echter niet te pessimistisch over doen. Het belangrijkste is, dat het besef begint door te dringen, dat er iets moet gebeuren en dat men de bereidheid toont - ook iets te doen. Toegegeven, het zijn nog steeds geep hele maatregelen, maar die mag men eigenlijk ook niet verwachten, ondanks het feit, dat we al vele honderen jaren ons milieu in steeds toenemende mate vervuilen, maar dat we er nog maar betrekkelijk heel kort geleden achter zijn gekomen, dat we op die manier onszelf de das omdoen. Maar met die halve maatregelen zijn we toch al weer een stapje verder, vooral nu een aantal landen met elkaar aan tafel is gaan zitten om iets te doen in plaats van zich te verbergen achter de kreet, dat het milieuprobleem internationaal moet worden aangepakt. Wie weet hoe wijs we nog eens worden. Jan Dijkstra. Zaterdag 6 november zendt de NCRV om 21.40 uur in kleur via Nederland I de film uit „Tussen hemel en aarde", met als ondertitel „Waar zijn de geesten?Dit is de eerste uitzending onder deze titel waarin Godfried Bomans en regisseur Leo Moen een aantal „spookhuizen" in Engeland bezoeken en een aantal men sen ontmoeten die zich met buiten-na tuurlijke verschijnselen bezighouden. Een spleettrom van de Nieuwe Hebri- den, dat te vinden is in het Rijksmu seum Kröller-Möller in Otterlo. Mansportret met pijl van Rogier van der Weyden dat hangt in het Konink lijk Museum voor Schone Kunsten in Brussel. I Krijgt Rotterdam een eigen jeugdorkest? Op dit moment (vrijdag 29 oktober) hebben 142 jonge mensen spontaan ja gezegd op deze vraag. Ze k hebben zich opgegeven bij het secretariaat van De Doelen (kruisstraat 2, I Rotterdam) als toekomstig lid van het jeugdorkest. Uit dit aantal f (dagelijks -komen nog nieuwe aanmeldingen binnen) kunnen al twee k c-orke"sten worden samengesteld. Maar het doel is in Rotterdam een I a-concert te formuleren. Omdat de animo zo groot blijkt en er vooral in I de sectoren hoorn, Engelse hoorns, ceüi, altviolen en contrabassen nog deelnemers worden gezocht, wordt de inschrijftermijn verlengd. Niet tot I november kan men zich opgeven maar tot 10 november. Onder de 142 die zich hebben opgegeven zijn de volgende instrumenten vertegenwoordigd: slagwerk 13; trompet 9; piano 14; pauken l;klarinet 23; cello 8; sopraan saxofoon 1; viool 23; alt blokfluit 2; dwarsfluit 21; waldhoorn 1gitaar 1hoorn 1hobo 4; altsaxofoon 1mandoline 2; tuba 2; trombone 3; bes bas 1; contrabas 2; accordeon 1; tenorsaxofoon 2; altviool 3; sopraanblokfluit 1; Ook twee dirigenten hebben zich aangemeld. Het gaat dus goed. Jonge mensen tussen 12 en 25 jaar, die een instrument kunnen bespelen (en dan liefst een waarvan er nu nog te weinig in het orkest in wording zijn) kunnen zich als lid van het RotterdamsJeugdor- kest opgeven bij het secretariaat van de Doelen. Binnenkort krijgen zij, die zich hebben opgegeven een uitgebreid fórmulier thuis om nadere gegevens te verstrekken over opleiding e.d. Daarna zal zo spoedig mogelijk een eerste bijeenkomst met de jonge musici worden belegd. RADIO-Hi-Fi VICTORIA- THEATER "CORRECT r BERGWEG Op maandag 8 november zal het gevecht om het zwaargewichtkampi oenschap boksen tussen Rudi Lubbers en Bas van Duivenbode in het Sportpa leis Ahoy' te Rotterdam plaatsvinden. De ANWB en de Consumentenbond hebben begin van dit jaar een uitvoerig onderzoek ingesteld naar bepaalde praktijken van enkele met name genoemde tweedehands autohandelaren. Bij dit onderzoek werden ontstellende'ervaringen opgedaan, die werden neergelegd in een rapport, dat eind april van dit jaar ter kennis werd gebracht van de Minister van Verkeer en Waterstaat en de Leden van de Tweede Kamer dei Staten-Generaal. In de begeleidende brief stellen ANWB en Consumentenbond, dat de malafide autohandel een groeiend kwaad is. „Het is de hoogste tijd", aldus beide organisaties, „dat de overheid maatregelen ter sanering neemt". De ANWB en de Consumentenbond hebben, omdat ze van mening zijn, dat het regelmatig wijzen op deze praktij ken noodzakelijk is om tot de beoogde sanering -te komen, ten tweede male een uitgebreid onderzoek verricht naar enkele met name genoemde tweede hands autohandelaren, zoals ook de eerste keer het geval was. Ook nu weer werden slechte ervarin gen opgedaan, die zijn neergelegd in een uitvoerig verslag in de Consumen tengids en De Autokampioen. Ook de VARA TV uitzending „Koning Klant" wijdde vorige week aandacht aan ge noemde praktijken. Het is algemeen bekend, dat er wettelijke regelingen bestaan met betrekking tot het toekennen van kinderbijslag. Wat ze precies inhouden zal veelal minder bekend zijn. Vooral de grote groep van studerenden in de leeftijd van 16 t/m 26 jaar levert nogal wat problemen op. De wet zegt hierover: „recht op kinderbijslag bestaat voor eigen, aangehuwde en pleegkinderen die 16 jaar.pf ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, wier voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels in beslag genomen wordt door of in verband met het volgen van onderwijs of van een beroepsoplei ding". We zullen ons nu niet verdiepen in allerlei begrippen zoals verzekerings plicht, pleegkind enz., doch nemen aan, dat er op deze punten recht bestaat. Het gaat er hier slechts om de bepalingen van de wet toe te lichten in samenhang met diverse schakeringen in het studentenleven als „bijverdienste", „part-time job", „studiebeurs" enzo voorts. Vragen Een tweetal vragen willen we hierbij aan de orde stellen, nl. a. is er sprake van grotendeels volgen van onderwijs; b, bestaat op grond daarvan voor een verzekerde recht op kinderbijslag. Vraag a. kan zonder meer bevestigend worden beantwoord in alle gevallen, waarin sprake is van studeren aan een dagschool (zoals in casu het geval is); Ook al zou men daarbij nog werken wordt in de praktijk toch aangenomen, dat het onderwijs „grotendeels" blijft. Slechts bij de beantwoording van vraag gebeurt. principe op het onderhoudsbeginsel en zeker bij de groep van 16-jarigen wordt in de wet herhaaldelijk van „onderhou den" gesproken. Deze term wordt daarin echter niet nader uitgewerkt, doch werd en wordt door uitspraken van de beroepsrechter (jurisprudentie) bepaald. In oudere jurisprudentie werd als crite rium aangehouden „de noodzakelij'ke kosten van levensonderhoud, rekening houdend met het sociale milieu", terwijl tevens ter bestrijding van deze noodzakelijke kosten met eigen inkomsten van het kind rekening moest worden gehouden. Ruimere uitleg Dit standpunt werd echter door de Centrale Raad van Beroep bij een -aantal uitspraken in 1966 verlaten, waarbij toen als criterium van „onder houd" werd gesteld „de kosten van levensonderhoud met inbegrip van de studiekosten in engere zin", waarbij nog als toelichting werd-gegeven, dat „levensonderhoud" ruim moet worden uitgelegd en dat het begrip „studie kosten in engere zin" niet te beperkt moet worden opgevat. Tevens werd ten aanzien van het eigen inkomen van het kind het standpunt ingenomen, dat niet beslissend is of het kind ïhkomen geniet en daaruit in zijn levensonder houd kan voorzien, doch dat .moet worden nagegaan of dit in feite ook b. kunnen de uit dit werk genoten inkomsten een punt vormen. Omtrent deze vraag het volgende. Het recht op kinderbijslag steunt in Het vorenstaande populair vertaald wil dus zeggen, dat eigen inkomsten van het kind in het geheel geen invloed op de hoogte van de kinderbijslag behoe ven te hebben, als maar kan worden aangetoond, dat die inkomsten niet voor het normale onderhoud (moeten) worden aangewend. Slechts enkele bestemmingsinkomsten, zoals b.v. studiebeurzen, renteloze voorschotten, dienen in eerste instantie voor het onderhoud te worden besteed. Het zal duidelijk zijn dat met hante ring van deze nieuwe zienswijze niet van tevoren kan worden aangegeven, wanneer nu wel of niet kinderbijslag kan worden genoten. Het wordt temeer moeilijk omdat er sprake kan zijp van: a. onderhoud in belangrijke mate; b. onderhoud grotendeels; c. onderhoud geheel of nagenoeg geheel, hetgee:. respectievelijk betekent minstens f 20,- per week (wordt nage noeg elk jaar hoger), meer dan 50 procent en minstens 90 procent. Al naar gelang punt a, b of c van toepas sing is, vindt één, twee of drietelling plaats, waarbij voor drietelling dan nog de eis wordt gesteld, dat het kind uitwonend moet zijn. Met het bovenstaande is aangetoond, dat bijverdienste voor een student niet in alle gevallen van invloed op de hoogte van zijn kinderbijslag behoeft te zijn. Vaste regels zijn hiervoor echter niet te geven, doch indien men maar steeds uitgaat van de feitelijke bijdrage die de ouder/verzorger in het onderhoud verstrekt en dit ook tegen over de Raacj van Arbeid (als uitvoe ringsorgaan) waar kan maken, zal men krijgen waar men recht op heeft. Voor nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden terecht bij elke Raad van Arbeid of bij het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering, Rhijn- poortplein 1 in Amsterdam. Januari 1972 begint de zestiende jaar gang van Openbaar Kunstbezit. Voor de eerste keer zal men kunstwerken over de grenzen bij de serie betrekken; het zijn werken uit de Belgische mu sea. Dit is mogelijk geworden door een samenwerking met Openbaar Kunstbe zit in Vlaanderen, een organisatie die in het Nederlandstalige deel van België een uitgave verzorgt, vergelijkbaar met de hier bekende. Openbaar Kunstbezit in Nederland en in Vlaanderen gaan nu samen één album uitgeven. Vanzelfsprekend houdt deze uitbrei ding van het gebied een grotere keuze aan kunstwerken in. Lid worden van Openbaar Kunstbezit is bijzonder een voudig: f 18.90 storten op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbezit en dan komen in de loop van het volgend jaar linnen 'opbergband en reproducties met teksten iri de bus. Bovendien krijgt men een museumkaart, waarmee gratis meer dan 100 musea in België en Nederland bezocht kunnen worden. De prijs is veel lager dan wat u betalen moet voor elk ander kunstboek van vergelijkbare kwaliteit. Dat komt ten eerste door de grote oplage, maar zeker ook omdat Openbaar Kunstbezit geen winst behoeft te maken. Phara Romijn exposeert Op donderdag 4 november wordt in Galerie Gee de wandkledenexpositie van Phara Romijn geopend. Deze ope ning vindt plaats om 20.15 uur in galerie Gee '71 aan de Burgemeester v. Minnelaan 7—11 in Geervliet. Verdere openingstijden zijn: dagelijks van 19—22 uur, zaterdag en zondag van 14-17 uur. De expositie duurt tot 30 novembeh Het grote reclamebord van Autobedrijf Oriënt. De naam Oriënt is aangebracht een andere naam (Eldorado). Ditmaal werden, onderzocht de bedrij ven Autoparade, Overtoom 151-153 in Amsterdam; Auto Lebo, Geertekerk- iNa nanageia oi een scnrineujK xoop- hof 17-18 in Utrecht; Autobedrijf kontrakt is er vrijwel niets meer aan te Oriënt (voorh. Eldorado), 's Graven- doen. weg 180 in Rotterdam; Occasions In ternational, Aelbrechtskade 84 in Rot terdam; Autobedrijf de Mathenesser- brug, Mathenesserdijk 291 in Rotter dam; Autobedrijf Gooiland, Emnia- straat 9 in Hilversum; Autobedrijf Oudenbosch, Klinkstraat 18 in Ouden- Ten tweede: koop de auto uitsluitend bij een bedrijf dat een behoorlijke schriftelijke garantie geeft en lees dan ook de garantievoorwaarde van tevo ren grondig door. Een voorbeeld van een goede garantie is die van de BO- VAG. Een goede schriftelijke garantie bosch en Garage De Sterrenburg (Oc- is echter niet alleen zaligmakend. De casion Centrale, Auto's Midden Neder- garantie staat en valt met de handelaar land), Sterrenberg 40 in Soesterberg. die de garantie geeft en deze ook waar Ernstige klachten moe,n"ken Van deze acht bedrijven is Autobedrijf Ten ,derde:,,f°rgf er \O0I\ da-l U een Oudenbosch kortgeleden van het to- koopkontrakt ontvangt, dat wil zeggen neel verdwenen. Verbazingwekkend is een volledig ingevuld formulier, waar- overieens het eemak waarmee men een °P het merk' type en kenteken van de bedriff opheft en elders onder een auto zijn vermeld, alsmede het bouw- andere naam opnieuw begint. Zowel Jaar> de km'st1al}d)etn chassisnum- bij de ANWB als de Consumentenbond mer- VraaS °ok ke 1 kentekenbewijs ter waren van deze acht onderzochte be- mzaSf- want de daarop vermelde gege- drijven diverse ernstige klachten bin- vens kunnen voor u nuttige informatie nengekomen. Van elk bedrijf werden oeteKenen. vier tot acht willekeurige auto's, kort nadat zij door particulieren waren ge kocht, gekeurd en getaxeerd. In verre weg de meeste gevallen bleek men veel te veel voor de auto te hebben betaald. Enkele auto's waren rijp voor de sloop. Vooral het Autobedrijf Oriënt, kwam er bijzonder slecht af. Van de acht daar gekochte auto's bleek er niet een goed te zijn. Bij vijf van de acht auto's was repareren financieel niet meer verantwoord; vier daarvan hadden niet meer dan sloopwaarde. (En dan te bedenken dat voor deze respectievelijk nog f. 3200,-, f 850,-, f 1750, en f 2000,- moest worden betaald). De twee. andere Rotterdamse bedrijven komen er iets beter af, als je daar tenminste over kunt spreken. Bij Occa sions International bleken twee van de vier geteste wagens waardeloos, terwijl bij Autobedrijf De Mathenesserbrug f 750,- tot f 225Oy te veel betaald Voor .vijf van de zes aangekochte auto's bij Auto Lebo in Utrecht werd zelfs meer dan het dubbele van de getaxeerde prijs betaald. Ook de ande re onderzochte bedrijven bleken veel te veel te laten betalen voor hun auto's. Voorschriften De ANWB en de Consumentenbond drukken aspirant-autoverkopers op het hart zich aan een aantal voorschriften te houden. Ten eerste: laat de auto keuren en de vraagprijs beoordelen voordat de koop juridisch een feit is. Bedenk dat een koop volkomen rechts geldig mondeling kan worden gesloten en eventueel door getuigen kan wor den bewezen. Met een enkel woord ,DE HAVENLOODS" BEZORGERS(STERS) voor het huis aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of dondor- Sun Ra geeft jazzshow Het 26 man tellende orkest van Sun Ra zal op 11 november een concert geven in de aula van de Technisch» Hogeschool aan de Mekelweg 1 in Delft. Sun Ra maakt van zijn optreden een spektakel, met vuurpijlen, licht beelden en symbolen uit de oudheid. De leden van het orkest dragen wijde mantels en een goudkleurig hoofddek sel en voeren een soort religieuze show ten tonele. Dat alles begeleid door een waterval van jazzmuziek. Uitblinker in dit excentrieke maar zeer boeiende gezelschap is baritonsaxofonist Pat Pa trick die alle mogelijkheden van zijn instrument ten volle uitbuit. Het con cert wordt opgenomen door de V.P.R.O.-televisie. Voor toegangsbe wijzen kan men bellen met de VJ.R.O., tel. 02150-44752, Grammo- foonplatenhandel Disk in Rotterdam en Hees Co. in Delft.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1