4 2 - Mimmprincipe is elk Jeugdlectuur steeds beter Gemeentebibliotheek is compleet bedrijf morgen bil De Klerk t 1 Van een kikker kun je geen veren plukken! BIBLIOTHECARIS DRS. E. VAN GULIK: r4/r :w. boek verkrijgbaar L. - - ooievaar door de eeuwen heen wel als de grootste van petroleum uit de tui- „Het allereerste begin gaat terug tof 1604, toen de Laurenskerk een Librije stichtte, die door de gemeente gefinan cierd werd. Het boekenbezit was toen natuurlijk uiterst bescheiden. Dat wa ren overigens, en dat is wel erg leuk,, allemaal boeken die aan een ketting In die vast zaten. We hebben er hier nog zo'n driehonderd staan uit die Librije, en de meeste hebben inderdaad nog de ket ting." overigens al 38.000 boeken uitgeleend, waaronder 3000 stuks Belleterie; dus romans en dergelijke. Functie Drs. E. van Gulik (61), historicus, bibliothecaris aan de Rotterdamse Ge studeerde in Leiden, maar voelde niets meentebibliotheek. Hij zit nu dertig voor het onderwijs. Na zijn studie jaar in het vak, en vindt het erg pretiig kwam hij'bijhet bibliotheekwerk; hij om in Rotterdam te werken omdat hij werd conservator aan de Universiteits- hier de wetenschap en de historie bibliotheek in Leiden; later werd dat regelmatig kan tegenkomen. Een telefoontje is voldoende om er voor te zorgen dat we enkele minuten later met een oud boek uit 1532 in de handen zitten. Mét ketting uiteraard. „Die Librije is in de zeventiende en achttiende eeuw in verval geraakt en een beetje vergeten. In 1869 keerde de boekenschat uit de Laurenskerk terug naar de stadsbibliotheek, die toen in het gemeente-archief in het oude raad huis was ondergebracht. In hetzelfde jaar vond de verzameling een plaats in het oude Boymans, het Schielandhuis, thans historisch museum. In 1907 kreeg de bibliotheek een eigen huisves ting aan het Van Hogendorpplein. Uiteraard was de verzameling toen al aardig uitgebreid. In dat jaar werden Coupons gordijnstoffen en vitrages Van reuzegroot tot minimaatje, nu te kust en te keur bij De Klerk. Ook onze mooiste dessins en kwaliteiten vindt u erbij, 'n Fijne kans! Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen in Den Haag. Utrecht, Viissingen, De Lier. ICI gaat overtollig proceswater zuiveren Ten behoeve van de zuivering van het overtollige proceswater is ICI Holland begonnen met de constructie van een waterzuiveringsinstallatie. De volledige installatie wordt gebouwd in samenwerking met de machinefa briek Hubert Co. te Sneek en is berekend op een verwerking van 1500 m3 afvalwater per etmaal. De lengte bedraagt 65 meter, de breedte 25 meter. De beslissing om een zuiverings installatie te bouwen is genomen oj grond van het streven daadwerkelijk mee te doen aan de verbetering van het milieu. Aansluiting van het gehele rio leringsstelsel van ICI Rozenburg wordt nog overwogen. De kinderoperettegroep DBO voert zondagmiddag 14 november om 14 uur het toneelstuk „Geen stoffer maar bezem" op in de Groote Schouwburg aan het Zuidplein in Rotterdam. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij mevrouw De Kramer, Taanderstraat 84, Rotterdam, tel. 010-370735. waren er nog niet veel Het merendeel werd gevormd door studieboeken, waarvan een groot deel in Latijn en andere vreemde talen. Toen dat nieuwe gebouw aan het Van Hogendorpplein in gebruik was geno men kon men echt wel spreken van een openbare Gemeentebibliotheek. Het huidige hoofdgebouw aan deNieu- we Markt werd op 10 november 1923 in gebruik genomen." Is de gemeentebibliotheek werkelijk gericht op het grote publiek? „Nou de Rotterdamse bibliotheek heeft eigenlijk altijd ook wel een we tenschappelijke functie gehad. We heb ben hier boeken, die men niet zo gauw zal lezen, maar die wetenschappelijk een duidelijke functie hebben. Zo bou wen we ook aan onze Erasmuscollec- tie, die overigens uniek is in de wereld. De laatsts uitgaven van de complete werken van Erasmus dateert van 1706, maar momenteel wordt er aan een nieuwe uitgave gewerkt. Die gaat uit zo'n dertig of veertig delen bestaan." De openbare bibliotheek komt er steeds meer „in", nietwaar? „Ja. Vooral de nieuwe wijken doen het verassend goed. We hebben hier de Centrale en dan verder veertien bij-bi bliotheken, plus nog een vijftal aparte jeugdafdelingen. Op dit moment zijn de nieuwe bibliotheken in Zuidwijk, IJsselmonde en Ommoord in voorbe reiding (de eerstvolgende is Zuidwijk in het nieuwe wijkcentrum), en er zijn ook plannen om dit gebouw aan de Nieuwe Markt uit te gaan breiden, zodat ook hier meer ruimte gecreëerd kan worden. Maar vooral die nieuwe wijken zoals Alexanderpolder en Lom- bardijen lopen erg goed. Als je nou nagaat dat Alexanderpolder vorig jaar meer uitleningen had dan de Centra le! Wordt er samengewerkt met andere bibliotheken in Nederland? „Er is een bijzonder prettige samen werking. Als niemand een bepaald studieboek wil hebben, en het is in Rotterdam niet verkrijgbaar, dan lenen wij het op onze beurt weer van een andere bibliotheek. In principe is het mogelijk om elk (nog) bestaand boek te krijgen! Aan de Mariniersweg 55 staat de Cen trale Jeugdafdeling van de Gemeente bibliotheek. Wat de Centrale aan de- Botersloot is voor de volwassen-biblio theken: het hoofdkantoor, dat is de Mariniersweg, zoals het filiaal in de gemeente-wandel wordt genoemd, voor de jeugd. Vanaf de Mariniersweg worden alle jeugdfilialen bevoorraad. Cheffin van het filiaal én van alle jeugdafdelingen is mejuffrouw C. J. H. van Reenen. „Er komen steeds meer goede jeugd boeken", vindt zjj. „In de loop der jaren zijn steeds meer uitstekende uit gaven op de markt gekomen, die bij zonder goed zijn voor de jeugd". Wat moet een ideaal kinderboek heb ben? „Wel, op de allereerste plaats moet het in goed Nederlands geschreven zijn. Dit is niet zo gek als het klinkt, want daar ontbreekt het toch soms wel aan. Verder moet het een onderwerp heb ben, dat het kind aanspreekt, en het moet naar een hoogtepunt toeleven, om de aandacht van het kind vast te houden. Nou, verder moet een ideaal kinderboek iets bijzonders, iets inspire- rends hebben zoals de boeken van Annie M. G. Schmidt of Paul Biegel. Ik zit zelf in de commissie voor het jeugdboek (die de jaarlijkse bekronin gen verricht - HKS), en dan kom je. voortreffelijke boeken tegen. Je hebt natuurlijk altijd het doodgewone jeugd boek nodig, want de kinderen lezen bijzonder veel tegenwoordig. Ja, meis jes van 9 of 10 die lezen al die echte meisjesverhalen en de jongens van die leeftijd verslinden alle Kameleons bij voorbeeld. Maar voor de echt goede boeken, zoals van Paul Biegel of Tonke Dragt, bestaat toch ook veel belang stelling". „En er verschijnen de laatste tijd ook 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST voor al nw geldzaken Met de padden en de sala manders behoren de kik kers tot de grote groep van amfibieën of twee slachtige dierèn. De laat ste term slaat op het feit, dat ze hun jeugd in het water doorbrengen. Zo wel daar, als later op het land, wordt de kikker be laagd door alle mogelijke vijanden, waarvan de door de eeuwen boosdoener is afgeschil- Hoewel het aantal o drastisch is afgenomen is de kikkerstand niet ver beterd. De milieuveront reiniging en de afname van de hoeveelheid poe len met stilstaand water zijn daar zeker niet vreemd aan. Toch hebt u nog onlangs in alle kranten kunnen le- klooster in Egmond zo-- veel last van kikkers had, dat men ze met heet wa ter te lijf wilde. Dat zijn geluiden voor een aantal vijfenzestig-plussers, want sommigen van hen verze kerde me, dat er vroeger in de singels van Rotter dam-Zuid bij tijden zo oveel kikkers waren, dat men ze door het uitgieten Kikkers voelen koud aan, omdat ze de temperatuur van de omgeving aanne men. De dunne huid, die steeds vochtig gehouden wordt door een groot aantal slijmklieren is goed doorbloed, zodat regel matig zuurstof uit de bui tenlucht kan worden op genomen. „Van een kikker kan je geen veren plukken! zegt de uitdrukking en dat wijst er al op dat de kikker huid volkomen naakt is. Ook een ancjer rijmpje bevat veel waarheid. Denkt u maar eens aan: „Er zaten zeven kikker tjes, al in een boeren sloot. De sloot was toege- vroren. De kikkers bijna dood! „Bijna dood"betekent niet dat de levensverrichtin gen van de in het water overwinterende kikkers zeer traag zijn, zodat ze maar weinig zuurstof nodig hebben en kunnen teren op hun reserve- voedsel. Je moet er als mens anders niet aan denken, om daar de he le winter in dat griezeli ge koude water op de bodem van een sloot te zitten! Persoonlijk voel ik dan meer voor de „leefwarmte" van gas- Mejuffrouw C. J. H. van, Reenen zit ruim 35 jaar in het vak. Ze begon in- Zeist, bracht de oorlog door in Gouda en kwam als hoofd van de jeugdafde ling Feijenoord in de Oranjeboom straat naar Rotterdam. Via de rijdende biblio-bus belandde zij op de Mari niersweg en is nu cheffin van de jeugdafdelingen. Ze zit in de Commissie voor het Jeugdboek, en houdt elke zaterdag tussen 11.45 en .12 uur voor da NCRV-radio een boekenpraatje erg leuke prentenboeken. Want ook die zijn belangrijk: je moet een kind al zo vroeg mogelijk vertrouwd maken met boeken". Wat moet een ideale bibliothecaresse in een jeugdafdeling voor eigenschap pen hebben? Soepelheid „Op de eerste plaats moet ze een enorm gevoel voor humor hebben. Dat is bijzonder belangrijk. En verder een grote soepelheid; ze moet zich volledig in een kind kunnen verplaatsen. Dat gevoel voor humor, dat heb je bijvoor beeld hard nodig als er een jongen van een jaar of twaalf vraagt: „Juf, heeft u „Ik Jan Cremer"? Dan vertel je rustig, dat we dat niet hebben en dan krijg je als antwoord: „Goh, mijn Vriendje op school leent het uit voor een dubbèltje per dag....." En stel je voor: er komt een kind met een kapot boek. Dan kun je wel gaan uitvaren, maar dat kan totaal verkeerd zijn. Als zo'n kind dat boek boven in de kast heeft gelegd en het kleine zusje heeft het er uit gehaald en verscheurd, dan heeft zo'n kind in elk geval moeite gedaan om dit te voorkomen. Maar er komt ook wel 's iemand met een door de hond half opgegeten boekje. Je vraagt: waar heb je het dan gelaten? En dan hoor je wel eens: „Och, het lag onder op het tafeltje". Ja, en dén laat je wel even betalen". Het observeren van kinderen is ver schrikkelijk belangrijk. Je moet met z» om kunnen gaan; je moet er gewoon feeling voor hebben! Het is eigenlijk verschrikkelijk belangrijk dat ook in de huiselijke kring door vader of moeder wordt voorgelezen. De band die dat onderling schept is enorm" DE HAVENLOODS, DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 44-500 De Gemeentebibliotheek, of liever Bibliotheek en Leeszalen der Gemeente' Rotterdam, zoals het in ambtelijke termen heet, heeft in de honderden jaren van haar bestaan al heel wat evoluties door moeten maken. Wat eerst een bescheiden, zelden bekeken verzameling boeken was groeide in 367 jaar uit tot een bezit, dat niet eens zo erg ver van de miljoen exemplaren afligt en dat een waarde vertegenwoordigt van ettelijke honderdduizenden guldens. Om dit hele boeken bezit heen is een groot gemeentebedrijf opgebouwd, waarvan de personeelsleden werkzaam zijn In meer dan twintig verschillende afdelingen, verspreid over geheel Rotterdam en Hoek van .Holland. In het begin van deze eeuw, in 1907, telde de Gemeentebibliotheek. 4000 ingeschreven lezers. Momenteel ligt dit aantal tegen de 65.000 aan. Vooral de laatste twee decennia steeg het lezersaantal met schrikbarende cijfers: 1950: 18.000 ingeschrevenen, 1960: 46.500 -en 1970: 61.500. Momenteel worden er jaarlijks zo'n een-en-driekwart miljoen boeken uitgeleend. - v -v - i - Drs. van Gulik weet er boeiend en onderhoudend over te vertellen. En als men weet, dat hij zijn graad in de geschiedenis behaalde, dan zal men er óók niet verbaasd over zijn, dat de heer Van Gulik alles afweet van de eerste geschiedenis van de Rotterdamse Gemeentebibliotheek In de ruime en haast stampvolle werkkamer van drs. E. van Gulik, bibliothecaris en direkteur van de Rotterdamse Gemeentebibliotheek, hangt een sfeer, die nauwelijks ruikt naar oude boekwerken, dor cijfermateriaal of doodstille, ongezellige leeszalen. Toch zal het niemand verbazen, dat langs de wanden, op het forse bureau en zelfs op het lage bijzettafeltje bij het raam een grote hoeveelheid en verscheidenheid van boeken te vinden is. Hoe kan het ook anders in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwe Markt.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3