1. 98 rmek „Bouwen aan Maatschappij" betekent haar eerst slopen 49 Bestuursleden "Harpe Davids" onderscheiden Nieuwe zaken van Co-op in Rijnmond ct ISL dries Wat doet een bediende bij de H.T.S.? Uw twééde bril bij Rinck 28.90 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 44-512 Zes dagen lang is in het Rotterdamse Bouwcentrum gepraat over „Bouwen in en aan de maatschappij". Een congres voor en door deskundigen, die elkaar dan ook in specifieke geheimtaal te lijf zijn gegaan. Voor het echter zover was mocht mevrouw Van Doesburg, een Utrechtse huisvrouw, het congres openen met een rede vol verwijten aan architecten, stedebouwkundigen, aannemers en andere milieu-aanranders. De zaal klapte zich de handen blauw en van ir. Van Ettinger kreeg de lieve inleidster te horen, dat zij het niet alleen erg charmant had gedaan, maar ook erg goed. Een tien met een griffel en een zoen van de meester. Alsof de repressieve tolerantie nog niet was uitgevonden! Goed, bouwen in en aan de maatschappij. Niet ontkend kan worden dat er over bouwen is gepraat. Men deed niet anders. De sociale woningbouw moet v)orden geïndustrialiseerd, de woningnood blijft als we dat willen, de bouwkosten kunnen met 25 procent worden teruggedrongen enz. Maar de maatschappij bleef wel uit zicht. Bouwen in de maatschappij, dat is duidelijk. Er moeten huizen komen, wegen en wat al niet voor voorzieningen. Bouwen aan de maatschappij, dat is veel onduidelijker. Moet er aan deze maatschappij worden gebouwd? Het lijkt erg positief te willen bouwen aan de maatschappij. Het klinkt ook mooi en vooral Rotterdams: handen uit de mouwen, jongens, en bouwen aan de maatschappij. In het slop Waarom eigenlijk stelde niemand de vraag of deze maatschappij eerst niet gesloopt moet worden, voordat we aan het bouwen van een andere maatschappij gaan beginnen? Congressen als dit lopen altijd om de hete brei heen. Het bouwen in deze maatschappij is voor een belangrijk deel in het slop geraakt: er wordt te weinig gebouwd, er wordt te duur gebouwd, er wordt kwalitatief te slecht gebouwd, er wordt te fantasieloos gebouwd, Het is nauwelijks aannemelijk dat dit aan „het bouwen" ligt. Architecten, stedebouwkundigen, aannemers, ambtenaren en anderen, die bij de bouwen betrokken zijn, zijn aan handen en voeten gebonden door de banden, waarmee ze ook aan de maatschappij gebonden zijn. Bouwen is een van die zaken die gewoon geld moeten opbrengen. Elke gulden die er wordt ingestopt moet er met winst uitkomen. Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat het opknappen van oude buurten, waarvoor op het congres werd gepleit, tenslotte een onbetaalbare zaak wordt voor de mensen die er nu wonen. In het Oude Westen van Rotterdam zullen de opgeknapte huizen bijna vijfhonderdgul den in de maand gaan kosten als de subsidies er eenmaal vanaf zijn. Het is tragisch, maar de maatschappij wil het nu eenmaal zo. Of we het nu prettig vinden of niet, er zal een andere maatschappij moeten komen, waarin een ieder recht op onderdak heeft, een door ir. Van Ettinger herhaald uitgesproken citaat uit de Verkla ring van de Rechten van de Mens. Maar dat recht begint natuurlijk niet bij vijfhonderd gulden. Open deur Zo'n congres zal z'n zin wel hebben: het initiatiefcomité (invloedrijke mannen) zal wel met de minister rond de tafel belanden en wie weet komt er dan iets terecht van wat er in die zes dagen is besproken. Maar waarom krijgt een congres de titel mee „Bouwen in en aan de maatschappij" en waarom wordt er dan niets zichtbaar van een werkelijke mentaliteitsverandering, die zo heftig door bijna iedere inleider wordt bepleit, maar die nooit veel meer blijkt te zijn dan een beetje andere aanpak van zaken, die inderdaad een andere aanpak nodig hebben? Een open deur is een open deur. Trendgevoelig als men is, was een poging ondernomen de bewoners bij het congres te betrekken. Ze zijn er niet geweest. Op- mevrouw Van Doesburg na, maar die had ook niets te vertellen. Actiegroepen kwamen niet aan het woord. Het Bouwcentrum staat aart de rand van het Oude Westen; wat was er gemakkelijker geweest het congres de buurt in te sturen, inderdaad met mensen te laten praten om dan wie weet tot d'e conclusie te komen, dat er gebouwd moet worden in en aan een andere maatschappij in plaats van in een aan deze hopeloos tolerante, maar volstrekt onaanvaardbare maatschappij, waarin bouwen een facet is, misschien een invalspoort tot een andere samenleving, maar zeker nietlhet eerste en het laatste woord in het proces dat leven is. Want die indruk maakte het congres ook. J. H. de G. 75 jaar ter meulen Bent U overtuigd van de voor delen van een afwasbare wand- bekleding? Bent U nog steeds niet op modern wandvinyl o- vergegaan, omdat U de kleuren te donker vindt? Dan is dit Uw kans. Wij verkopen wandvinyl op tex- tielbasisin moderne lichte kleu ren en fraaie strukturen. Dit wandvinyl brengt U gemakke lijk zelf aan, is afwasbaar en gaat jaren mee. U koopt het per meter, 130 cm breed, met klei ne schoonheidsfoutjes voor nog géén anderhalve gulden. wandvinyl op textielbasis 130 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage wand vinyl op textielbasis, in moderne lichte tinten, 130 cm breed, per meter De Christelijke Muziekvereniging en vanaf 1 januari 1965 als 1ste „Harpe Davids", Schiedam, viert op penningmeester en sinds 1931 lid van vrijdag 5 november haar vijftigjarig de vereniging; en A. Zuidgeest, te bestaan. Twee leden van deze vereni- Rotterdam, bestuurslid vanaf 1 januari ging zijn in verband met hun veertig- 1952 als bibliothecaris en sedert 1931 jarig lidmaatschap en verdiensten op lid van de vereniging, bestuurlijk terrein Koninklijk onder- De burgemeester van Schiedam, de scheiden. Het zijn de heren de Bakker, heer H. Roelfsema, heeft de onder bestuurslid voor 1940 gedurende 6 jaar scheidingen aan de heren De Bakker en Zuidgeest uitgereikt. Dif gebeurde za terdagmiddag tijdens de receptie van de jubilerende vereniging. De burge meester prees „Harpe Davids" als één van de beste Schiedamse corpsen. Namens de Rijnmondband bood voor zitter G. J. van Aalten een geschenk onder couvert aan. Collega-muzikanten van de Harmonie Wilton Fijenoord brachten een serenade. Deze maand is het 10 jaar geleden dat met een verschil van enkele weken, zowel in Schiedam als in Vlaardingen een CO-OP supermarkt werd geopend. In Schiedam was dit de winkel aan de Mgr. Nolenslaan, tevens de allereerste supermarkt van Schiedam. Niet minder vooruitstrevend ging het in Vlaardin gen. Door tegenslag bij de bouw van de winkelgalerij aan de Floris de Vijfde laan moest daar echter genoegen geno men worden met een tweede plaats. Van 15 tot 20 november wordt in Maassluis de Maaskant-Show gehou den. Op deze beurs zal ook de CO-OP .Nieuwe Waterweg vertegenwoordigd zijn. Onder de handelsnaam Cosa zul len de huishoudelijke apparaten wor den gepresenteerd. De beurs wordt gehouden in de hal, die voor dit doel op het parkeerterrein bij het winkel centrum Kleinbaan in Maassluis-West is geplaatst. Onder de naam Codi drankenservice zal op vrijdag 5 november aan de Vettenoordstraat 42, hoek Valerius- straat te Vlaardingen de derde slijterij- drankenservice worden geopend van de CO-OP. Ruimer van opzet dan de beide andere zaken (Hoogstraat, Schie dam en 2e Van Leyden Gaelstraat, Vlaardingen) zullen de klanten keus kunnen maken uit een nog breder assortiment, ook frisdranken. Reconstructie Churchillweg in tweede fase Het omvangrijke werk van de recon- als mogelijk de verdeelstroken aange- structie van de Churchillweg is dinsdag legd (zijstroken voor afslaand verkeer) begonnen aan de tweede fase. Dit is die overigens eerst een rol zullen spe- eerder dan verwacht werd, maar het len na de voltooiing van de reconstruc- prachtige weer van de afgelopen weken tie. heeft gemaakt dat men vóór is op het Het is nu nog niet te zeggen, wanneer schema. Het werk aan de oostelijke het werk voltooid zal zijn, omdat men rijbanen van de Churchillweg (kant bij de wegenbouw afhankelijk is van de Bad Groenoord) tussen de Rijksweg 20 weersomstandigheden. Er moet op ge en de Laan van Bol'es is zover gevor- rekend worden dat de uitvoering van derd dat de banen bereden kunnen de 2e fase minstens 3 4 weken Zal worden, zodat nu de westelijke rijba- vragen, nen onderhanden genomen kunnen worden. De aanleg van de verlengde Churchillweg (oostelijk deel bij Tuin- dorp-Kethel) tussen Laan van Bol'Es en Mozartlaan is zover gevorderd dat dit wegdeel ook weer in gebruik geno- De verkeersregeling is als volgt met ingang van dinsdag 2 november. Het verkeer van de Nieuwe Damlaan naar Groenoord en Kethel wordt over het oostelijk weggedeelte van de Churchill weg geleid (één rijbaan! en is ver plicht tot aan de Mozartlaan/Zwaluw- laan door te rijden, waar dan links of rechts afgeslagen kan worden. Linksaf- slaan naar de Laan van Bol'Es zal niet mogelijk zijn, echter wel rechtsaf slaan via de Pr. Beatrixlaan langs Bad Groen oord naar de Schiedamseweg. Het verkeer uit Groenoord en Kethel naar Schiedam-Centrum is verplicht om via de Laan van Bol'Es te rijden naar de Churchillweg (één rijbaan). De verkeersgeleiding wordt uiteraard dui delijk met borden aangegeven; de poli tie zal in de spitsuren en voor zover nodig aanwezig zijn voor de regeling. Van de verlengde Churchillweg (dus tussen Laan van Bol'Es en Mozartlaan) .heeft het wegdek nog niet de definitie ve vorm gekregen; er zal in een later stadium nog een toplaag op aange bracht moeten worden. Wel zijn zoveel Gevonden en verloren Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur - 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Gouden armbandje met plaatje; trouw ring met inscriptie; bruin etui met 11 sleutels; etui met 2 sleutels; bruin etui met 5 sleutels; bruin bontje; wit kin derschoentje; rubber hamer; invalide wagen. Te bevragen bij de vinders: Gouden ring, A.Th. Greeve, Abben- broeksestraat 9; goudkleurig dames polshorloge, AMRO-Bank, Nieuwland- plein, (Hr. Kloos); doublé damespols horloge met nylon bandje, R. Blaauw, V. Marumstraat 8a; bankbiljet, Pen ning, Parkweg 190; zilver bedelarm- bandje, Ouweneel, Rotterdamsedijk 245, tel. 266644; gouden ring met inscriptie, R. van Triet, Ampèrestraat 38b; herenbril, doublé montuur, Ger- rits, Schaepmansingel 82; zwart kin derschoentje, Roodbol, B.K. Laan; een paar glacé dameshandschoenen, Post kantoor, Lange Nieuwstraat; een bad jas, (kameijas), Mevr. Van Lindt, Kie vitslaan. 72; blauw gymschoentje, Van Mil, Schiedamseweg 181; blauw knip- portemonneetje met inh., L. v.d. Wa ter, D. Curtiusstraat 17a; lederen por tefeuille met inh. Mevr. Van Lindt, Kievitslaan 72; zwarte damesporte monnee met inh. en foto's, Waay, Hoogstraat 11; 3 lederen voetballen, V. de Heuvel, Hfd. Mgr. Beckers- school, E. van Beinumlaan; verzeke ringsbewijs van bromfiets, L.H. van Dijk, Jan Vermeerstraat 6a; doos inh. serpentine V. Vendeloo, St. Liduina- straat 5 b. Te bevragen bij het Dierentehuis, Sint Annazusterstraat; Bastaard hond, kleur zwart, ca. 2 maanden oud; dwergkees, bruin/zwart. 75 jaar ter meulen Niet alleen s zomers, maar ook 's winters kan Uw tuin er pico bello uitziendaarom verko pen wij juist winterharde plan ten Levensboom (Thuya Occidenta- lis), een ideale haag- en sierplant zowel in winter als zomergroen. Geschikt om nu te planten. Goudgele konifeer (Chamaecy- paris pis. plumosa aurea) in pot, gedijt zelfs op steenachtige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow.) in pot, een klimmer die in herfst en winter massa's oran je-rode bessen geeft (schimmel en rotvrij). Winterhard. Vanaf vrijdagmorgeri 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 3 prachtige plan ten, stuk voor stuk prima kweekprodukten, nu per stuk De heer Klaasse, thans koster van de gereformeerde Goede Havenkerk is be noemd in gelijke functie voor de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk aan de Zwaluwlaan, waar hij tevens het beheer krijgt over de vergaderzalen. SPAANSEPOLDER Afscheid bij dienst Gemeentewerken De heer M. van Bommel, adjunct-com mies A. bij de afdeling administratie van de dienst gemeentewerken Schie dam, heeft na bijna 50 jaar verbonden te zijn geweest aan de gemeentelijke dienst van Schiedam afscheid geno men. Dit geschiedde tijdens een bijeen komst met directie, chefs en personeel van genoemde dienst. Aanvankelijk was de heet Van Bommel werkzaam bjj de technische bedrijven, vervolgens ging hij in 1957 over naar het bureau huisvesting en in juli 1961 naar ge meentewerken. De heer D. de Jager, sinds 18 juli 1966 werkzaam als lichtdrukker bjj gemeen tewerken heeft eveneens wegens ver kregen pensioen de dienst verlaten. Tentoonstelling „op reis" in het gemeentearchief Voor zover we weten, heeft de mens altijd gereisd. Als migrant, krijgsman, handelaar, rondreizend ambachtsman enz. Vorstelijke hoven waren in de tijd, dat er nog geen vaste residenties waren, voortdurend op reis. In onze tijd is het toerisme een van de voor naamste redenen om op reis te gaan. Reizen is een zo belangrijk onderdeel van het menselijk leven geworden, dat de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam een tentoonstelling aan de geschiedenis ervan gaat wijden. Uit een periode, lopend van de 15e tot ip het begin van de 20e eeuw, komt een aantal aspecten van het reizen als vervoer, wegen, de reglementering van het reizen, tollen en veren op de tentoonstelling aan de orde. U kunt er tekeningen en prenten (o.a. van trek- schouten en andere oude vaartuigen, reiswagens, diligences, omnibussen, trams en treinen), affiches, kaarten en reisboeken, archiefstukken en enkele voorwerpen, die op het reizen betrek king hebben, vinden. Bijzonder boei end zijn enkele reisdagboeken, die ons laten zien, hoe de reiziger van vroeger de vreemde omgeving bekeek en wat hij onderweg beleefde. Ook ervaringen van vreemdelingen in Rotterdam zijn op de tentoonstelling te vinden. De tentoonstelling „Op Reis" is te zien in het Gemeentearchief, Mathenesser- laan 315 te Rotterdam, van zaterdag 6 november tot en met zondag 2 januari a.s.; op werkdagen van 10.00-17.00 uur, op zondagen en feestdagen van 11.00-17.00 uur. De toegang is gratis. Kleine Tour Op zaterdag 13 november heeft het Sportpaleis Ahoy' een programma voor de sportliefhebbers in het alge meen en de wielerfans in het bijzon der. In drie etappes zullen enige tien tallen renners trachten een gele trui te veroveren in een „kleine tour de France". Onder de renners bevinden zich maar liefst drie tourwinnaars, Lucien Aimar, Roger Pingeon en Jan Janssen. Ook Joop Zoetemelk zal deel nemen evenals Eef Dolman, Gerard Vianen en Harm Ottenbros. In een omlijstingsprogramma komen de stayers Horst Gnas wereldkampi oen - uit West-Duitsland en Bert Boom aan start. De avond begint om 20.00 uur; prijzen vanaf f 6.—. Verkeersonderzoek in oude wijken De steeds groeiende aanwas van motor voertuigen pleegt een voortdurende aanslag op de leefbaarheid van de stad. Allereerst'zullen B en W aandacht wij den aan het parkeerprobleem in de oude wijken. Maatregelen ten aanzien van het parkeren van vrachtwagens in de woonwijken zullen niet uit kunnen blijven. Systematisch zullen de wijken aan een noodzakelijk verkeersonderzoek wor den onderworpen, zodat maatregelen kunnen worden genomen, die vooral een verbetering van de oude wijken met zich mee zullen brengen. Het is daartoe noodzakelijk tot een grotere coördinatie inzake verkeersaangelegen- heden te komen. Voorts denken B en W aan het plaat sen van aanduidingsborden naar de verschillende wijken en zeker ook aan het verbeteren van de doorgaande we gen. Bovendien vindt voordurend over leg plaats met de R.E.T., het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Vlaardingen om in het openbaar ver voer verbeteringen aan te brengen. Hoewel B en W met betrekking tot de resultaten niet al te optimistisch ge stemd zijn, zullen zij de ontwikkeling van het openbaar vervoer blijven sti muleren. In samenwerking met de reeds eerder genoemde instanties zijn zij in onderhandeling om ook voor gebruikers van bus of tram, die moeten wachten, beschuttende accommodatie aan te brengen. Hij is met een aantal kollega's verantwoordelijk voor een goede interne gang van zaken. En daar zit meer achter dan u zo zou denken. Hij heeft bijvoorbeeld de zorg voor 'zijn' lokalen. Hij zet stoelen klaar in de aula als er een lezing komt. Hij is verantwoordelijk voor een aantal klassebpeken. Enzovoorts. Enzdvoorts. Hij is voor al die grote en kleine 'klussen' een onmisbaar mens in een grote, moderne schoolgemeenschap als de onze. Zelfstandig en afwisselend werk dus. Werken bij de H.T.S. heeft nog veel meer voordelen. Zoals een salaris volgens Rijksregeling (met AOW premie voor rekening van het Rijk), een waardevast pensioen en een erg aantrekkelijke vakantieregeling. Er gelden voor deze funktie geen speciale eisen t.a.v. opleiding en leeftijd, al is een minimum leeftijd van 21 jaar gewenst. We hebben zo'n man zo spoedig mogelijk nodig. Als u de staf van onze school wilt komen versterken schrijft u dan een korte brief of bel voor een afspraak met de direkteur de heer Ir. W.G. Janssen, Hogere Technische School, G. J de Jonghweg 6, Rotterdam. Telefoon 366244. A De meest blitse bril. Fijn dun metaal, hélemaal zwart. Rinck-prijs 28.90 B Helemaal "in" bent u met dit modieuze dames montuur. Een actuele modecreatie voor Rinck-prijs 38.45 C Ongecompliceerde jongens- en herenbril. Kloek, strak, eerlijk. Rinck-prijs 29.- D Schoonheid herkent men door eenvoud. Kwaliteit door Essel Boutique. Haute monture Rinck-prijs 69.75 E Randloze glasbril voor mannen, mode '71. Het einde. Rinck-prijs 42.30 F Lekkere uniseks-bril voor kittige dames. Ook voor heren met 'n fijne neus. Rinck-prijs 32.- G Eerlijk montuur in'n futurische vormgeving. Voor vrouwen met visie. Rinck-prijs 45.25 H Vlot op kantoor. Chic bij een diner. Plezierig om te dragen, 'n Dames droom- montuur. Rinck-prijs 64.90 I Modieuze omlijsting voor leesgrage ogen. Haute monture model van Essel Boutique. Rinck-prijs 54.10 J Bril waarachter je hele mooie grote verwonderde ogen èlles kunt laten zeggen. Rinck-prijs 33.80 K Gedecideerd montuur. Voor de moderne praktische man. Strak, open en eerlijk. Rinck-prijs 83.65 L Nikkelen herenbril met dubbele neusbrug. Eenvoudig geraffineerd, geraffineerd eenvoudig. Rinck-prijs 27.90 compleet met eigen afstand- of leesg lazen. Zonnebril met üw glazen 33®° Vraagt inlichtingen in een Rinck-filiaal. Leverancier van alle ziekenfondsen. Ziekenfondsleden 20% korting. Kinderen tot 12 jaar extra korting van f 7.50, tot 16 jaar extra korting van f 11.- Rotterdam Nieuwe Binnenweg 253, Binnenweg 117, Coolsingel 52, Zuidplein 86, Peppelweg 60a, Spinozaweg 301, J. van Campenplein 196, Keizerswaard 111, Hesseplaats 187 (Winkelcentrum Ommoord). Hoogvliet: Binnenban 56. Vlaardingen: Liesveld 10. Ridderkerk: Geerlaan 13.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7