Henk Hulst gaat nu in het buitenland de boer op 1. 98 ™=sg tnoHketc Liefde met bloed bezegeld wuttoc tUwket* Mankt* ct Vroeger alleen in de Krimpenerwaard SPEELGOED UIT ZWEDEN— 10 jf£L Clair-Obscur nog achtmaal in De Doelen Gilbert O'Sullivan Zaterdagmiddag om 3 uur in onze zaak komt U ook ,,'n Maagd op je dak" in Luxor Theater Reductiebon CORRESPONDENTIE MET LEZER DE HAVENLOODS, DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 44-511 Toen- Henk Hulst als jongentje van acht jaar op zijn fiets, mei voorop een mand, van het Rotterdamse Kralingen naar de Krimpenerwaard fietste om daar kopjes en schoteltjes aan de man - of beter gezegd: aan de boer - te brengen, kon hij met geen mogelijkheid vermoeden, dat hij ooit nog eens eigenaar zou worden van zes zaken, waarin hij de meest exclusieve artikelen zou gaan verkopen. Ook kon dat achtjarige jongentje er zelfs met geen mogelijkheid van dromen, dat hij eens een jaar of veertig later— zijn klanten tot in Amerika, maar in feite over de hele wereld, zou hebben. En als iemand hem toen had verteld, dat hij eens naar vele landen van Europa zou reizen om luxueuze huishoudelijke artikelen in te kopen, dan zou hij waarschijnlijk van het lachen van zijn fiets zijn gevallen. Want zelfs vele jaren daarna verkocht zijn vader nog een fluitketel, die hij voor 42 cent had ingekocht, met een „halfje" winst. En dan was hij nog blij, dat hij een klant voor die fluitketel had gevonden. Maandagochtend was de heer Hulst in zijn zaak aan de Coolsingel 69 een beetje afwezig met het uitdokteren van een gezelschapsspel. Hij keek wat ver ontschuldigend op. „Eigenlijk had ik liever gehad, dat u wat later was gekomen", zei hij eerlijk, „want ik begin het spel nu pas door te krijgen. Het is het allernieuwste op dit gebied, althans voor Nederland, en het is werkelijk fascinerend. En dan te be denken, dat ik al jaren lang geen tijd heb gehad om mee te doen aan een gezelschapsspel". Die nieuwe spelen - vorige week vrij dag pas aangekomen uit Zweden, na dat ze een half jaar geleden waren hele gezin moest meewerken en daarom ging ik al op achtjarige leeftijd met mijn fiets op stap als ik vrij had van school. In de crisisjaren hadden we een galanteriewinkeltje op de Goudse- weg en één op de Hoogstraat, tegen over het toenmalige Astatheater. In 1937 konden we de zaken luxer aan pakken. Toen hebben we een auto gekocht. Ik meende voor tien gulden. Het was een oude Renault, die ge bruikt was door de politie". Galanterieën Toch zag Hendrik Hulst toen de han del in galanterieën niet zitten, ook al, omdat er in die crisisjaren niet veel verdienen viel. Hij ging naar de am bachtsschool om te leren voor auto monteur. In 1939 begon hij als volon tair bij de R.E.T., voor welk baantje hij f 2,50 moest toegeven. Kort daarna ging hij bij de enige vliegtuigfabriek werken, die Rotterdam ooit heeft ge kend, de firma Koolhoven aan de Waalhaven. Voor vijf gulden in de week. „Elke morgen reed ik op de fiets van Kralingen, waar wij woonden, naar de Waalhaven en ik was elke avond pas om tien uur klaar, omdat wij uiteraard in een oorlogsindustrie zaten. Dat duurde tot het bonibardement. Toen was ik mijn baas kwijt en onze beide winkels waren ook verwoest. Hoewel ik nog vrij jong was, moest ik toen toch al oppassen om niet naar Duits land te worden gestuurd, want iedereen, die in de vliegtuigindustrie had gewerkt, moest naar de Heinkel- fabriek". Dankzij relaties - zijn vroegere chef bij Koolhoven werkte op het Arbeids bureau. waar hij zich kwam melden - JOOST DE DRAAYER SHOW 12.90 sinterklaas GOAL, EEN-NUL, als er zulke kreten uit Uw huiskamer ko men, weet U dat vader en zoon zich kostelijk amuseren met dit prachtige spel, waarmee je nooit uitgevoetbald raakt. Houten tafelvoetbalspel met on breekbare spelers en bal, kom pleet met 2 goalnetten, afme tingen ong. 85 x 42 cm, koopt U nu bij ons van f 23,75 voor nog géén achttien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de speelgoed-afde ling. 2e etage, dit houten tafel voetbalspel met onbreekbare spelers, afmetingen ong. 85 x 42 cm besteld - berusten op het simpele systeem van tik-tak-tor. Een beetje intelligenter en in ieder geval heel erg mooi uitgevoerd. Er zijn er verschillen de, allemaal gemaakt van prachtig ma honie hout en allemaal bestaande uit borden, waarop met staafjes en ball- letjes wordt gespeeld. Op één uitzonde ring na. Dat is een soort toren, Waar van verschillende etages kunnen draaien. In die toren wordt een aantal balletjes gegooid en nu gaat het er maar om wie de kunst verstaat - of het geluk heeft - om de verschillende etages zo te draaien, dat hij het snelst de meeste balletjes terug heeft gekre-r gen. De heer Hulst als je maar even met hem zit te praten is het eigenlijk moeilijk hem niet al direkt Henk te noemen heeft zijn eigen filisofie over het leven in onze welvaartsstaat opgebouwd. Een filisofie die niet nieuw is, maar die toch door weinigen wordt gevolgd. „Als je zo vooral door de nieuwe wijken loopt, dan zie je, dat elk huis eigenlijk eender is ingericht", zegt hij. „Het voornaamste punt in de huiskamer is de televisie. Als die 's avond aangaat, moet er verder alles Voor wijken. Dat is een verarming van ons leven, ondanks het feit, dat we steeds rijker zijn geworden. De mensen zijn veel minder waarde gaan hechten aan andere dingen, zoals bijvoorbeeld mooie serviezen of gewoon fijne din gen, die misschien niet praktisch zijn, maar die wel mooi zijn, fijn om naar te kijken. Gelukkig begint de jongere generatie anders te worden. Dat merk ik vooral in mijn zaak op de Coolsingel. Daar komen veel jonge mensen binnenstap pen. De ouderen denken al gauw, dat alles wat in die zaak staat, duur moet zijn. Zij hebben drempelvrees. Dat hebben de jongeren veel minder. Na tuurlijk is het zo, dat ik dure dingen verkoop, maar het gaat er mij juist om, dat ik iedereen van dienst kan zijn. Ik heb serviezen, die enkele duizenden guldens kosten, produkten van wereld beroemde ontwerpers en fabrieken. Maar ik heb ook serviezen van een honderd gulden, die oojc mooi zijn". Verrukking Een rondleiding met de heer Hulst door zijn zaak, is een excursie, waarbij men van de ene verbazing of verruk king in de andere valt. Dat is dan mede te danken aan de geestdrift, waarmee de heer Hulst over zijn „koopwaar" spreekt. Steeds weer opnieuw legt hij de nadruk op de plezierige manier van leven, die in deze welvaartsstaat, hoe vreemd het ook mag klinken, zo wordt verwaarloosd. Daarom wijst hij ook vol trots op een grote, stenen barbecueta fel, die dan wel 7000 gulden kost. Overigens kost niet iedere barbecue zoveel; het hangt er maar net van af wat men wil hebben. De handel in huishoudelijke artikelen zat al heel lang in de familie. „Mijn grootouders komen uit Friesland", ver telt hij. „Daar gingen ze met de trek schuit de boer op om hun spullen te verkopen. Zo omstreeks 1900 zijn ze naar Rotterdam gekomen, want toen reeds trok het „rijkere" westen. Het MARTHA ARGERICH g tijdelijk kreeg hij vervalste papieren, zodat hij zonder kleerscheuren tot 1944 weer in de zaak van zjjn ouders, die in 1942 aan de Vredenoordkade werd geopend, kon werken. Toen dook hij definitief onder. Luxe dingen 75 jaar ter meuten Voor de prijs van een paar ny lons koopt U bij ons panties Neem er gelijk een paar in voor raad, ze komen altijd wel van pas. Een fabriekspartij 1e keus pan ties, geheel gevormd (dus géén buispanties), met versterkt broekje en teenversterking. Kortom een prima panty nu voor precies elf dubbeltjes. „In 1945 zijn we weer begonnen aan de opbouw van de zaak. We begonnen ons van de huishoudelijke artikelen steeds meer te specialiseren op de meer luxe dingen. In 1950 openden wij onze eerste definitieve na-oorlogse winkel aan de Schieweg. Ik heb een harde strijd moeten voeren tegen de waren huizen, maar we hadden een vijfjaren plan opgesteld. Om de vijf jaar open den wij een nieuwe zaak, telkens weer moderner en dan ook wel aangepast aan de wijk, waarin wij zaten Hendrik Hulst heeft er - samen met zijn vrouw, met wie hij in het buiten land zijn inkopen doet - hard voor moeten werken. Hoe hard bewijst wel het volgende verhaal. „Ik heb vorig jaar voor het eerst een aflevering van de Fabeltjeskrant gezien. Als ik bij kennissen zat en iemand deed Bor de Wolf of Mijnheer De Uil na, dan wist ik gewoon niet waarom iedereen dat zo leuk vond. Daar kwam ik pas veel later achter". En dan bekent hij: „Ik zou eigenlijk, naast mijn werk, wel iets anders willen doen, een hobby of zo, maar ik zou niet weten wat. Wel lees ik elke avond voordat ik ga slapen, minstens een half boek uit. Ik houd ook van lichamelijk werk. We hebberi een zomerhuisje in Stolwijk en ik vind het heerlijk om in de tuin te wroeten, al heb ik helemaal geen verstand van bloemen" hoe vertelt hjj het zijn klanten. Hij meent er iets op gevonden te hebben. In zijn zaak heeft hij een soort bar ingericht, waarop de spelen staan uit gestald. Iedereen, die daar zin in heeft, kan bij hem binnenwippen om ze te proberen. „Maar je kunt toch moeilijk op straat gaan staan om de mensen binnen te sleuren", zegt hij lachend. Zelf zal hij voorlopig wel niet zo heel erg veel aan die spelen toekomen. Want elke dag bezoekt hij minstens één keer al zijn zaken, als hij niet op reis is oirï ergens in het buitenland weer wat nieuws op te duikelen. Want hij blijft zoeken naar de exclusieve dingen, waarbij het toch steeds zijn principe blijft, dat het toch ook weer niet duur hoeft te zijn. Een veertig jaar geleden reed Hendrik Hulst nog door de Krimpenerwaard. Met kopjes en schoteltjes. Hij is die tijd beslist niet vergeten. Dat is duide lijk aan hem te merken. Wel is hij meegegroeid met zijn zaak, maar hij heeft zichzelf niet „exclusief" ge maakt. Daarom was het prettig met hem te praten. Niet vanwege het be roemde „sukses-verhaal", dat al zo oud is als de handel zelf, maar wel omdat hij een prettig mens is, die over zijn werk weet te praten met een geestdrift alsof hij het over een hobby heeft. En dat zal het ook wel zijn. Jan Dijkstra. panty nylons Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fabriekspartij 1e keus panties, geheel gevormd, met teenver sterking en versterkt broekje. In de maten I, II, III en IV (geschikt voor de japon- maten 36 t/m 46), per stuk Speelgoed Eigenlijk omdat hij graag naast zijn werk iets anders zou willen doen, is hij nu ook zo blij met de nieuwe, uit Zweden afkomstige spelen, die hij als eerste in Rotterdam in Amsterdam in het Studiohuis, waar hij niets te maken heeft zal verkopen. ,,Het zijn moderne spelen, ontworpen door de Deen Piet Hein, die beweert een af stammeling te zijn van onze Piet Hein", zegt hij. „Het is een eenvoudig, maar fascinerend principe. Deze man ontwerpt ook meubelen en huizen. Hij is dichter, mathematicus en wat al niet Eén probleem rest de heer Hulst nog: In een Frans provinciestadje heeft een oudere burgervrouw haar huisgenote, een doofstomme nicht, vermoord. De vermoorde deed het huishouden van de familie Lannes. Het zou een bericht uit een krant kunnen zijn. Het is het gegeven van de thriller „Clair-Obscur' van Marguerite Duras, gebracht door de Toneelstichting Spel in de vertaling van Josephine Soer. Clair-Obscur' werd zaterdag nog ge speeld in een uitverkocht Piccolo Theater en komt donderdag 4 novem ber, dus vanaf vandaag voor acht dagen in de gehoorzaal van de Doelen. Er zijn voor deze voorstelling kaarten verkrijgbaar a f. 7,- aan de kassa van de Doelen. Houders van een cultureel jeugdpaspoort en 65 plussers betalen slechts f. 3.50. he BEACH BOYS „THE DEFINITE ALBUM" met fraai geïllustreerd album slechts 6.90 MARY HOPKIN Om voor weinig geld toch een smaakvol Sintkado te kopen, dat is pas een kunst Een partij satijnen toilettassen in'vele kleurige dessins en di verse afmetingen. Er zijn 4 mo delletjes w.o. 'n kraagtas en 'n beugel make-up tas. Uit de se rie van f 1,49 - f 2,25, nu door elkaar per stuk voor nog géén één gulder.'. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een partij satijnen toilettassen, ge heel met plastic gevoerd. In di verse dessins en modelletjes, u door elkaar per stuk In het Luxor Theater begint donderdag 11 november een reeks van voorstellingen van ,,'n Maagd op je dak". Na een wat schuchtere, aanloop is dit Broadway-succes vooral dankzij het spel van Lex Goudsmit aangeslagen bij het publiek. De muziek van Stephen Sonheim, die behalve de noten ook de lyrics schreef, zorgt voor rustpunten m de snel elkaar opvolgende kolderrieke situaties. Het verhaal is ook te gek. In het Rome van 200 jaar vóór Christus bevindt zich een straat met drie huizen: het linker een bordeel met drie lichte meisjes, die er „wonen en werken" en die toevallig ook nog de mooiste meisjes van Rome zijn. In hetzelfde huis woont een jonge maagd uit Kreta, die al verkocht is maar nog op haar koper wacht. (Therè- se Steinmetzj.In het middelste huis woont een oude senator met een kali ber van een vrouw waarvan iedereen doodsbang is - ten onrechte overi gens - en met een zoon die, hoe kan het anders verliefd wordt op maagdlief (René Frank). Het rechter huis is dat van Erronius (Walter van Canoy). Het staat leeg, want Erronius onderneemt een lange speurtocht naar zijn zoon en dochter, die als babies door piraten werden ontvoerd. Het is in deze drie huizen dat zich de „funny story" ontrolt, geregeld, bedisseld en verteld door Quasilius, de slaaf die hilariteit veroorzaakt met zijn dwaze ideeën, zijn uitspraken, zijn verschijning, en aan wie zijn meester Hero de vrijheid heeft beloofd als hij de mooie Philia voor hem weet te bemachtigen. Dolle verwikkelingen met de meest dwaze situaties leiden tot een achter volging, verwisseling van kostuums, het innemen van toverdrankjes, kortom tot buikpijn van het publiek, gesust en genezen door de eerder genoemde lied jes. Verdere medewerkers zijn: Arnold Gelderman, Herbert Joeks, Elsa Lioni en Fred Hugas. Als 'n Maagd op je dak straks zijn Rotterdamse première beleeft zit daar voor de lezers van de Havenloods een voordeeltje aan dat niet is te versma den. Gedurende de eerste week in Rotterdam van donderdag 11 novem-; ber tot en met vrijdag 19 november (behalve zaterdag 13 november) genie ten de lezers van de Havenloods bij inlevering van de hierbij afgedrukte bon een korting. Tegen inlevering van deze bon genieten lezers van De Haven loods een reductie van f. 2,50 tot f. 2,— op de drie hoogste rangen voor de voorstellingen van donderdag 11 t/m vrijdag 19 november (behalve zaterdag 13 november) van de musical 'n Maagd op je dak" in het Luxor Theater, Kruiskade 10. Kaartverkoop vanaf dinsdag 9 november dagelijks van 11 uur af, steeds twee dagen voor de voorstelling aan de kassa van het Luxor Theater. In de Edisonzaal van gebouw Palace aan de Zomerhofstraat 15 te Rotter dam wordt donderdag 11 november door de Oranjevereniging „Oranje Ge trouw" een feestavond georganiseerd. Op deze avond zal het blijspel „Zachtjes met de deuren" worden opgevoerd. De avond begint om acht uur, de zaal is om half acht open. Kaarten zijn a f 1,50 aan de zaal verkrijgbaar. Als je met de mensen spreekt over het geloof, blijkt telkens weer het kruis van Jezus een groot struikelblok te zijn. Men denkt bij dat kruis telkens aan een God, die het bloed van een goed mens eisen als betaling voor schuld, die wij mensen (of we willen of niet) al tijd weer op ons laden. e dat bloed van Jezus heel anders. Kijk, als je vader bent en je zoon of dochter doet iets heel ergs, dan zou je wel in plaats van je kind willen boeten. Maar als mens kan je dat niet. Je kan wel met je kind solidair zijn, maar ieder moet tenslotte zijn eigen pak dragen. Maar juist omdat God als de Vader almachtig is, kan Hij in Zijn liefde wat wij niet kunnen. Hij boet zelf voor z'n kinderen aan het kruis. Hij neemt zelf alles van ons op Zich, om alles wat wij ten kwade denken, ten goede te denken. Met deze wil van de Vader, om Zelf voor ons te boeten, heeft Jezus zich zo één gemaakt, dat in hem God zelf voor ons radicaal afre kent met de schuld. Daar om is het bloed van Jezus voor mij zo'n geweldige werkelijkheid, omdat ik er Gods liefde in proef, die tot het uiterste toe wilde gaan voor ons allen. Om voor ons allen de genade van een nieuw begin moge lijk en werkelijk te maken. En hiervan sluit God nie mand uit. Een Havenloodslezer, de heer P. C. S. uit Vlaardin- gen, heeft met mij hier over een hele correspon dentie gevoerd. Hij maakt van zijn hart geen moord kuil en daarom geef ik iets uit zijn laatste brief door. „U de gemartelde Joodse mens, en Gods heerlijkheid, en Gandhi eveneens. Dat is dan de schare die niemand tellen kan. Ik voeg in mijn geest de gehele gemartelde mensheid daar aan bij. Als daar zijn: de miljoenen Jo den die vielen in de vervol gingen in de 20e eeuw na Christus geboorte. De mil joenen slaven door Chris tenmensen, als haringen in een ton, uit hun vaderland vervoerd. Ën noem maar op, u, met uw ontwikke ling, weet beter dan ik door welk een zee van bloed en tranen de under dog gegaan is. Nu u het standpunt in neemt dat al deze ellendi- gen getroost zullen wor den, ongeacht of zij Jezus als hun verlosser hebben leren kennen, vrees ik, dat u met mij een aardige kans op de brandstapel zou ma ken. Gezien het feit dat de paus het nog al moeilijk vond, 20 jaren na wereld oorlog II, de Joden van de pels er rustig knetteren, blaam van „Godsmoorde- naars" te zuiveren. En nu waag ik het met u de balpen je kruisen over het hoofdstuk Bloed. Ik geloof, dat wij nietige stofjes in het Heelal van onze Schepper, hem niet benaderen kunnen met onze menselijke waarden, daar is Zijn Majesteit te groot voor. Nu wij dat met bloed heb ben gedaan, geloof ik dat wij zeer fout zijn geweest. Nu Gods bloed gevloeid had, was menselijk bloed van geen waarde, als de naam van Jezus en zijn offerande maar verbreid werd. Want nu kunnen he le volken kennelijk rustig uitgemoord worden. (Zie Zuid- en Noord-Amerika). En kunnen de brandsta- Mijn opvatting wordt ver sterkt door het volgende: Wij hebben nu 20 eeuwen Christendom en wat heb ben wij er van gemaakt? Waar de meeste kerken staan vreet één der drie zonen van de Schepper 8 1/2 boterham op en laat er I D2 over voor zijn Deze onzinnige verdeling van Gods gaven, maakt het dan mogelijk dat als mijn oude karkas gaat haperen, ik rustig lonodig maanden lang a f. 50,-^ per dag in een ziekenhuis verpleegd wordt en zeer geleerde he ren zich inspannen om mij nog enige jaren ook van die 81/2 boterham te la ten happen. Ik voel mij dan gewoon een dief. Want een eskimo moet zijn oude vader en moeder rustig in een iglo achterla- Beste doctor, ik wil het hierbij nu maar laten. Bij het beoordelen van mijn schrijfstijl dient u t denken, dat uw opleiding de gemeenschap zeker een ton heeft gekost, tegen over mijn lagere school (1908-1914) een honderd ste daarvan. Ik geloof dat ik aan deze kernachtige woorden maar één ding moet toevoegen. De heer S. schrijft: „Nu Gods bloed gevloeid had, was menselijk bloed van geen waarde." Dat is een vreselijk misverstand. Het is precies omgekeerd: God vindt ons menselijk leven zo heilig, zo waardevol, dat Hij liever zijn eigen leven voor ons offert in Jezus, dan dat ons ons zou worden ontno men. Daarom vergrijpt ieder die het bloed van een ander neemt (of van zich zelf) zich aan het bloed van Jezus! dr. K. J. Kraan. Nieuwste Elpee van LIESBETH LIST „NEURENBERGER DROOM" 21 75 jaar ter meulen Nooit meer bedden opmaken en U heeft het altijd heerlijk warm onder zo'n donzen dek bed, dat wij nu fijn voordelig^ aanbieden. Behaaglijk warm donzen dek bed met een vulling van 100% eendedons. De overtrek is ge maakt van donsdichte percal in de kleur blauw. Kies uit 3 ma tennu voor betaalbare prij- 130x200cm 160x200cm 200x200cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de le etage deze warme donzen dekbedden met een vulling van eendedons en een percal overtrek in de kleur blauw. In de maten 130x200, 160x200 en 200x200 cm.

De Havenloods | 1971 | | pagina 9