Soms geef ik iets liever weg dan het te verkopen ■êf.m Lampusiak, handelaar in „oud-papier" 183 aanmeldingen .voor jeugdorkest IJsdansen is niet alleen voor de sterren weggelegd Oriëntatie organiseert cursussen voor volwassenen HOOFDKANTOOR: REDACTIE: 8 STADSEDITIES ROTTERDAM 172.500 EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethêl. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: dijk. Hoek «en Holland. Oplage 37.000 EDITIE KRIMPEN ER WAARD: Oplage 15.500. GROOT-ROTTERDAM: Lampu- Poolse lie na de Rotter- geduldig tak weer Wegblij- foto: Lampu- jeten uit. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKAÓE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70, EDITIE SCHIEDAM Dinsdag 9 november 1971 20e jaargang no. 45 De enige Michael Lampusiak is een uniek man netje. Allereerst, omdat hij een Lam pusiak is („Ik ben misschien de enige op de hele wereld met deze naam. Mjjn zoon in Israël heeft een andere naam aangenomen. Er kwam hier eens een brief aan, die was geadresseerd aan Lampusiak, Nederland"), maar vooral door zijn handelshartstocht beter gezegd: zijn liefde voor boeken, want voor de centen hoeft hij niet meer door te gaan - die zijn hele doen en laten beïnvloedt. Zelfs op ernstige mo menten kan Lampusiak zijri boeken niet wegsluiten. „Een paar jaar.geleden heb ik last van mijn hart gehad. Nadat de dokter me had onderzocht hoorde ik hem toeval lig zeggen, dat het wel eens verkeerd met me kon aflopen. Toen zei ik: dokter haal me erdoor, dan krijg je een goed boek van me. Onlangs kwam ik weer bij hem, omdat ik een pot thee op mijn been had laten vallen. Allebei en we mijn belofte nog niet verge en het boek heeft ie dan ook alsnog gekregen Aan de andere kant is Michael Lampu siak de betrekkelijke waarde van zijn tweede hands handelsartikel gaan in zien. ,,Er verschijnen per jaar alleen in Nederland al zo'n 4.000 nieuwe boe ken. Wat is goed en wat is slecht en wie maakt dat uit? En wat maakt het studeren en lezen van veel boeken uit? Een paar zinnen van een Pools schrij- r zijn me altijd bij gebleven. Hij zei: n Pool, een Jood en een Rus woon- :n aan eenzelfde hofje. Op een dag kwam er een muzikant langs met een buikorgel. De Pool en de Rus wilden hun nationale volksliederen als eerste horen en de Jood de Kolnidree. Van zelf kregen ze een vreselijke ruzie. Nou was Edison een knappe vent, maar hij was pas een uitvinder, als hij deze ïsen met elkaar kon verzoenen. te spreken of in elk geval een fors vraagteken achter zijn leefwijze te zet ten. „Ik kan die drang naar het willen weten niet verklaren. Als je het ene boek gelezen hebt, verlang je alweer naar het volgende. En je blijft ontevre den. Ik heb een neef gehad en die had nog nooit een boek in zijn handen gehouden. Een gelukkiger man dan hij heb ik in mijn leven nog nooit gezien." Henk van Capelleveen. Postduivenshow in de Rivierahal De Nederlandse Tentoonstellings Club „De Postduif" organiseert op 20 en 21 november in de Rotterdamse Rivièra- hal een postduivenshow. De grootste bezienswaardigheden zijn de eerste prijswinnaars van de nationale en inter nationale concoursen vanuit Orleans tot Barcelona, waarbij een afstand van J200 kilometer werd afgelegd. Twintig keurmeesters staan klaar om uit te maken welke duiven er het mooist uitzien: ieder, die een duif bezit, kan deelnemen aan de wedstrijd. Zaterdag 20 november is de jeugddag. De tentoonstelling is op zaterdag van 9-22 uur geopend; op zondag van 9-17 uur. f De belangstelling voor een Rotter- f i dams Jeugdorkest blijft groeien. A Sinds verleden week de aanmel- A dingstermijn werd verlengd tot 10 I november hebben zich meer dan A veertig jonge musici opgegeven, A I zodat het totaal nu is gegroeid tot I V 183. En elke dag melden zich f A nieuwe mensen aan. a I Iedereen die een muziekinstrument kan bespelen kan zich aanmelden A als lid van het Rotterdamse Jeugd- A I orkest. Mits zijn of haar leeftijd I f ligt tussen de i2 en 25 jaar. (Voor A uitvoerige informatie zie onze a A krant van'19 oktober j.l.). 1 Er is nog plaats. Tot en met 10 A november kunnen jonge mensen A I zich opgeven bij het Sekretariaat I f van de Doelen, Kruisstraat 2, Rot- f e' m. Naam, leeftijd, adres en a Met het winterseizoen in het vooruitzicht beginnen velen weer aan schaatsen te denken. Veel ijsclubs doen hun best om het de leden zoveel mogelijk naar de zin te maken. Meestal echter bewegen zij zich uitsluitend op het gebied van het hardrijden, instructie aan kinderen en in enkele gevallen het kunstrijden voor Voor de zogenaamde middengroep is er bij deze ijsclubs meestal niet veel te doen dan vrij schaatsen op door hen geëxploiteerde banen of deelname aan toertochten', als strenge vorst vlieten en vaarten van een stevige ijslaag heeft Om vragen uit allerlei hoeke# van het welzijnswerk te beantwoorden heeft de stichting Oriëntatie een training opgezet, die bestaat uit één voorbèreidende avond, twee weekends, en een nabespreking. Op 14 januari '72 is de eerste bijeen komst van de deelnemers in de ruimte Oriëntatie, gebouw „De Heuvel". Laurensplaats 5. Rotterdam. Samen met juffrouw N. Voltelen van vor mingscentrum „Oud Poelgeest" in Oegstgeest en een staflid van Oriënta tie worden de diverse werksoorten van de deelnemers met hun specifieke wensen bekeken. Op zaterdag 29 januari om 15 uur begint het eerste weekend op „Oud Poelgeest" te Oegstgeest. Het duurt tot zondagavond 19 uur. Naar aanleiding van het op 14 januari besprokene, zal vooral op de techniek van het pro gramma worden ingegaan. Opgedane ervaringen en kennis kunnen nadien thuis - in het eigen werk worden uitgewerkt en toegepast. Met de thuis-ervaringen komt men op 26 en 27 februari (dezelfde tijd en plaats) weer terug. De praktijk van „thuis" zal worden doorgepraat en aan verdere theorie getoest worden. Als de deelnemers dit wensen, kan na enkele weken é'en nabespreking van het geleerde worden gehouden in de ruimte van Oriëntatie te Rotterdam, waarbij mej. N. Voltelen weer aanwe zig zal zijn. Voor inlichtingen of opgave Ineke Heestermans, tel. 129501. Verder organiseert Oriëntatie de cursus Gezin in beweging; zes avonden samen zoeken naar mogelijk nieuwe wegen in de opvoeding. De cursus duurt zes avonden en wordt vanaf 16 november een keer per 14 dagen, (elke dinsdag avond 8 uur) gehouden. Mevrouw Fineke Post-Peulen zal het gesprek leiden in gebouw De Heuvel, Laurens plaats 5 in Rotterdam. De kosten bedragen f 5,- per avond. Inlichtingen en opgave bij Oriëntatie, Laurensplaats 5, Rotterdam, tel. 010- 129501. Toch is er een organisatie die juist voor die middengroep goede mogelijkheden biedt. Dat is de Neder landse IJsdans Club, die in Den Haag haar dpmfeilie heeft en al 15 jaar bestaat. De NIJC bevordert in hoofdzaak de beoefening van het ijsdansen. Een tak van de schaatssport, die vooral popu lair is bij mannen en vrouwen van 20 tot 50 jaar. Gedurende de wintermaan den heedt de NIJC elke dinsdagavond van negen tot elf uur op de Hokij in Den Haag ruimte gehuurd, waar leden van deze club het ijsdansen kunnen beoefenen. Van zijde van het bestuur van de NIJC werd ons meegedeeld, dat men graag schaatsliefhebbers in de gelegenheid wil stellen met het ijsdansen kennis te maken. Daarvoor stelt men iedereen in de gelegenheid hoewel men er wel op wijst dat men niet een te gemakkelijke vergelijking moet maken tussen het normale zaaldansen en ijsdansen. Toch is het niet zo, dat men een uitgesproken „ster" moet zijn om aan ijsdansen te kunnen deelnemen De enige eis is, dat men zich eningszins kan voortbewegen op kunstschaatsen. Iedereen, die interesse heeft in deze tak van schaatsen is dinsdag van 21 tot 23 uur welkom op de Hokij-baan in Den Haag, waar leden en instructeur gaarne bereid zijn informatie te verschaffen. Daar echter slechts een beperkt aantal plaatsen" beschikbaar is, wordt men aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met mevrouw Schmidt (010-285080) of de heer F. van Oudenaarde (010-346658). Deze kunnen ook ruimere informatie ver schaffen over de Nederlandse IJsdans Club. DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Michael emigrant, c oorlog in tweede ha ken is bi Hij is nu 7 voelt ziel ten nog sl beste thuis Verdienen handel; kosten mi den gede handelt ui Heeft hij of wordt winterse 1 te erg, dai de zaak v< tijd. Zijn weten c wachten opengaat, ven doen Op de ten. waarop ik eigenlijk niet meer begrijp waarom ik dit alles nog doe. Overigens kun je je sbms lelijk vergis sen in het uiterlijk van mensen. Op een dag kwam hier een man binnen, die er net nog niet uitzag als een bedelaar. Hij vroeg of' ik voor hem het complete werk van Schopenhauer had. Kan u dat dan betalen, vroeg ik vol wantrou wen. Hij had me daarvan nog niet kunnen overtuigen, toen een vrouw gekleed in een peperdure Persianer bontmantel binnenstapte (als ex-kleer maker kon ik die op een fiks bedrag schatten), die de echtgenote van de armoedig geklede man bleek te zijn. n de berm hebben opgemerkt. een jaar van je leven kost), daar kan ik veel geld voor krijgen. Ik heb het al drie keer gelezen, maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen het weg te doen. Want ik krijg zoiets nooit meer in handen. Als ik aan iets gehecht ben, geef ik het liever weg aan familie of kennissen die er interesse voor hebben, dan het te verkopen". eel kennissen In zijn tweede hands boekenhandel verkoopt de Poolse emigrant van alles; van huis-tuin-en-keuken boekjes tot klassieke werken. Door zijn eerlijkheid heeft hij zich veel vrienden gemaakt. („Er komen hier meer kennissen dan kopers"). Toen hij jaren geleden zijn drie zusters in Argentinië eens opzocht en zijn zaak zomaar zes maanden sloot, was hij zelf nog het meest verbaasd nauwelijks na zijn thuiskomst - hij had zijn jasje net uitgetrokken - al klanten in de winkel te krijgen. „Als ik wegga, dan sluit ik de zaak. Het is tenslotte niet zo, dat ik van deze handel moet leven. Ik wil alleen maar contact blijven houden met de buiten wereld. Wanneer mijn kosten worden gedekt ben ik tevreden. Vandaar dat ik even graag mensen ontvang, die voor een kwartje komen besteden, als men sen, die iets voor f.100,- kopen. Mijn standpunt is, dat ik alles voor iedereen verkoop. Collega's vonden, dat ik me zelf daarmee verlaagde. Nou, ze kun nen beter over me roddelen dan van Mensen, die hier komen kopen, kijk ik altijd even aan. Zijn er bij, waarvan ik denk dat ze het niet al te breed hebben, dan geef ik iets soms goedko per. Want nogmaals: ik hoef niet te verdienen aan deze handel. Mijn pen sioen en mijn AOW zijn voor mij voldoende. Er zijn wel eens momen- Rijen tot het plafond opgetaste boeken hebben muurverf en behang reeds lang tot een overbodige luxe gemaakt, terwijl de stapels ingebonden en gekafte pagina's die in de verkoopruimte als barricades zijn opgeworpen, je helemaal het idee geven een opslagplaats in plaats van een boekhandel binnen te komen. Michael Lampusiak, eigenaar van het antiquariaat en de handel in tweede hands boeken, aan de Rotterdamse Vierambachtsstraat, zie je met zijn gebogen gestalte en warrige krans van grijze haren zelfs over het hoofd als je de winkel binnenstapt, zo overweldigend is de eerste indruk van dit voorlopige eindstation van neergepende denkbeelden. Lampusiak die uiterlijk doet denken aan David Ben Goerion: „Ik weet het. 'tls hardstikke gek. Je spaart alles, 't Wordt veel te veel. En het moeilijke is: ik kan van sommige dingen geen afstand doen. Werkelijk, ik ben nog steeds zo blij als een kind als ik iets bijzonders op de kop heb getikt. (Laat vol trots een eerste uitgave van Voltaire zien). Voor geen geld van de wereld wil ik daar afstand van doen. Een mens heeft niks nodig, maar bewaart alles. van handelsgeest, doorzettingsvermo gen en lectuurinteresse. Vooral boeken over psychologie, filosofie en geschie denis hadden zijn aandacht. Alles wat hij maar over de Franse revolutie („dit tijdperk heeft ons de beschaving ge bracht, hoevéel Napoleon een grote moordenaar was") te pakken kreeg heeft hij gelezen en voor het grootste deel in eigen bezit gehouden. Verder interesseert hij zich voor oude munten en antiek. Ook zijn privéleven begint daarom zo langzamerhand winkelvor- men aan te nemen. Alle beschikbare kasten puilen uit van de boekruggen. In de slaapkamer heeft hij alles maar weer opgestapeld. Lampusiak: „Wat ik in mijn winkel heb weet ik drommels goed. Het lijkt een geweldige wanorde, maar mijn geheugen is daar gelukkig nog goed genoeg voor. Maar wat ik thuis heb. zou ik lang niet allemaal weten. Het gebeurt dat ik dingen tegenkom, waar van ik alweer war vergeten dat ik ze had. Dat boek (wijzend op een vrese lijk dik en groot exemplaar, dat zeker De tot Nederlander genaturaliseerde Pool van Joodse afkomst, die 52 jaar geleden op 21-jarige leeftijd zijn land ontvluchtte met als reisdoel Amerika, maar ir. de havenstad Rotterdam bleef hangen, is niet wat je noemt een gemakkelijke prater. Hij is daar te bescheiden voor. Toch wil hij een ochtend vrij maken om met zijn grap pige accent een beetje te babbelen over zijn leven en zijn interessante handel in „oud-papier"'. Hij wil er zelfs zijn winkel voor sluiten, „want mensen komen er pas tegen enen". Ereschuld Van zijn vak was Michael Lampusiak kleermaker. Na zijn vlucht uit de Poolse textielstad Ledz vestigde hij zich in de Maasstad, waar hij de jaren '40 -'45 doormaakte. Een episode, die hem het gevoel heeft gegeven een ereschuld tegenover de Rotterdammers te hebben. Ondanks de hulp van velen bleven er veel.nare herinneringen. Om te vergeten ïette hij een handel in tweede hands boeken op. Hij wilde onder de mensen zijn. Overigens moest hij het kleermakerswerk er in het begin bij büjven doen om de schulden te kunngn betalen. De gok slaagde dankzij de combinatie

De Havenloods | 1971 | | pagina 1