Mens heeft fabrieksfout en zal uit de productie worden genomen Science-Fiction-redacteur Van Loggem: Morgen Van Loggem:pessimistisch.. GRANDIOZE PHILICORDA ORGELDEMONSTRATIE in de Doelen op 22 november 's avonds 8.15 uur presentatie Conny Vink alg. leiding - A. Klaasse JOH, DE HEER Gratis kaarten OOSTZEEDIJK 330 uitsluitend ROTTERDAM verkrijgbaar bij TE L. 115255. Dinsdag 16 november 1971 20e Jaargang no. 46 EDITIE SCHIEDAM i VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCWEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Nieuwe actie voor Bangla Desh? Dinsdagavond 23 november bespreekt de Vredessociëteit mogelijkheden om een actie te voeren voor Bangla Desh, oftewel Oost-Pakistan. Belangstellen den zijn dan welkom. Weliswaar be staat er voor geldelijke hulp voor do vluchtelingen het gironummer 999, maar de nieuwe actie dient er meer op gericht te zijn de oorzaken van de onvoorstelbare volkerenmoord aan de kaak te stellen. Dat zou kunnen leiden tot Nederlandse sancties tegen West- Pakistan of erkenning van Bangla Desh. De bijeenkomst van dinsdag wordt gehouden om 8 uur in het IACOS-Cen- trum, Van Brakelstraat 32, Rotter dam-Centrum. Canteuropa in Rotterdam Avond met Italiaanse zang in de Doelen De derde Italiaanse Canteuropea Ex press, een trein vol Italiaanse kunst, is op toernee langs alle belangrijke steden van Europa. Op zondag 21 november arriveert de trein in Rotterdam. Dan zal in de Doelen door de Italiaanse sterren een vocaal feest worden gege ven. Want met de trein komt al het talent van de lichte muze uit Italië mee. Milva, Gianni Morandi en New Trolls zijn voor de meesten misschien onbe kend, maar in hun eigen land zijn zij even bekend als Rita Pavone en Bobby Solo die ook meekomen. Overigens herbergt deze speciale trein niet alleen vocale en instrumentale sterren, maar zijn er in de trein ook andere vormen van Italiaanse cultuur te bewonderen. In de speciale exposi tiewagons zijn tentoonstellingen inge richt van kunstvoorwerpen, literatuur,, aardewerk en postzegels uit Italië. •Maar ook andere dingen als wijnen en auto's zijn te bewonderen, terwijl de. recreatieve, toeristische en culinaire attracties van het land eveneens de nodiee aandacht krijgen. Kaarten voor de Canteuropashow op 21 november in de. Doelen, die de liefhebbers van het romantische Itali aanse lied niet mogen laten schieten, zijn vanaf 13 november verkrijgbaar aan de kassa van de Doelen. Jaarlijks wordt er ongeveer anderhalf miljard gulden in Nederland omgezet aan doe-het-zelf artikelen. Vreemd is het daarom niet, dat in het Ahoy complex op de Zuiderparkweg in Rotterdam een beurs voor de doe-het-zelvers „Eigenhandig" is geopend. Naast de specifieke doe-het-zelf systemen en materialen zijn er inzendingen op het gebied van creatieve hobby, tuinaanleg en auto-onderhoud. Er worden allerlei denkbare demonstraties gehouden, terwijl de bezoekers zelf ook onder deskundige leiding de handen uit de mouwen kunnen steken. Eigenhandig duurt tot en met 21 november en is dagelijks van 12 tot 17 uur en van 18.30 tot 22 uur geopend. (Op zondagen alleen van 12 tot 17 uur.) 65-plussers kunnen tegen gereduceerd tarief de beurs bezoeken. Donderdag 18 november om 20 uur wordt in het Nivon-Jongerencentrum, Van Eversdijckstraat 25 in Rotterdam de Cineclubfilm over Angela Davis vertoond. Cineclub is er eindelijk in geslaagd deze film over de voorvecht ster van de negerbevolking in de Verenigde Staten naar Nederland te krijgen. De film, die een uur duurt, gaat over het leven en de politieke activiteiten van Angala Davis op de universiteit van Berkeley. Gesprekken, discussies in de ruimten van de Black Panther Party. Redevoeringen op de trappen van de universiteitsgebouwen, verslagen van haar collega's over de eerst plaatselijke, later, nationale onderdrukking. De film geeft eem duidelijk beeld van Angela Davis als politiek activise en de onderdrukking door de regering van de V.S. van dit soort activiteiten. Als spreker is uitgenodigd Pieter de Vink, redacteur buitenland van het Vrije Volk. Hij zal met name ingaan op de laatste ontwikkelingen van het ne- gerverzet in de V.S. (gevangenisoproe- ren zoals in Attica, proces rondom Angela Davis etc.). „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Wordt elk. dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd in Rotterdam en randgemeen- DIRECTIE: W. van der Giessen en G. A. Nap. HOOFDREDACTIE: A. Hoeksema. HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Postbus 1980. Tel. 010-132170. Giro 18344. BIJKANTOREN: Eendrachtsweg 25. R'dam. Tel. 14.84.01. Hoogstraat 122, Vlaardlngen. Tel. 34.10.71. ADVERTENTIES: voor de buitenedities van de donderdaguit- gave kunnen tot dinsdag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te vrijdag 16 üur°en schriftelijke' opdrachten tot zaterdagmorgen, 1e post,aan ons hoofd REDACTIE: feto0tnvdr?jda^12Suur. 5 a9 9 8 STADSEDITIES ROTTERDAM Rotter dam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs, Nieuwer- kerk a.d. IJssel en Bergschenhoek. Oplage 172.500 EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Maas dijk, Hoek van Hollend. Oplage 37.000 EDITIE KRIMPENERWAARD: Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkenwoude.^Schoon- GROOT ROTTERDAM: In combinatie met „Het Zuiden" 455.300 BEZORGING Als u „De Havenloods" niet heeft ontvan gen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspec tie bellen: 132170, toestel 43. Voor de dinsdagkrant kan men hetzelfde nummer bellen tot woensdag 1 2 uur. service-dienst nabezoigd. Gert en Hermien komen naar De Doelen De Havenloods presenteert maandagavond 29 november een programma in de grote zaal van de Doelen -met Gert en Hermien Timmerman. Het wordt een amusementsshow met internationale en nationale artiesten. De zanger van het lied „Manuela", Jacques Herb, zal zijn medewerking verlenen. Prij zen van de plaatsen: f 5.50; f 6.50; f 7.50 èn f 8.50. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij onze kantoren, Eendrachtsweg 25, Rotterdam; Hoogstraat 122, Vlaardingen en Weteringsingel 9, Krimpen a/d IJssel. Film over Angela Davis in jongerencentrum „De toekomstfantasie is een aangenaam tijdverdrijf voor mensen die van een boeiend en goed geschreven verhaal houden. Maar wie had kunnen denken dat Science-Fiction (SF) de mensheid van de ondergang zou redden? Dit schrijft Manuel van Loggem ter introductie van zijn eigen verhaal in het blad „Morgen",- het eerste en enige Nederlandstalige Science-Fiction maandblad. Van Loggem is hoofdredacteur van dit zeer snel markt veroverende blad. Vandaar die dubbele bodem van de prijzende woorden: aangenaam tijdverdrijf. Van het eerste nummer (met onder andere een verhaal van de nestor der Nederlandse toekomstfantasie: Rein Blijstra) werden er meer dan 10.000 verkocht. Het tweede nummer gaat even grif van de hand. Uitgeverij De Dam in Schiedam schijnt in de roos te hebben geschoten met dit blad. Zegt Van Loggem: „We trekken door dit blad talent aan en we bundelen het. Als zo'n blad er is, worden allerlei mensen aangemoedigd dit soort werk te gaan schrijven. Nu heb ik voor het derde nummer al voldoende verhalen toegestuurd gekregen, die ik wil publi ceren na wat literair-technische schaaf- werkzaamheden". Essef De Science-Fiction (voor de zuivere proever ook wel met essef aangeduid) tiert welig als letterkundige vorm. De Dam benaderde Van Loggem, vroeg hem zes nummers te willen samenstel len en startte de reeks. Drs. Manuel van Loggem, psycholoog „met een hele kleine praktijk", toneelrecensent, letterkundige (toneel- en tv-stukken: Jeugdproces, Moord na de maaltijd), maar misschien nog het bekendst als medewerker van NVSH-blad Sextant, waar hij met ruzie is weggelopen, werd aangezocht. „Dat verbaasde me niets. Ik sta bekend in SF-kringen. Ik heb een groot essay over SF geschreven en ook een verhaal dat wordt beschouwd als een klassieke toekomstfantasieno velle". Bedoeld wordt Insecten in plas tic, een cadeauboekjê vol toekomst van een Boekenweek in het verre verleden. Van Loggem, 55 jaar, voelde het als een uitdaging een goed Nederlandstalig SF-blad op poten te zetten. Hij zal ook niet nalaten te wijzen op de groot meesters van het genre. Neem hiervoor maar een citaat uit Van Loggems eigen verhaal: „Op het altaar waar de verza melde werken H. G. Wells lagen opge slagen brandde een lamp met devoot licht. Achter het altaar stond een beeld in brons van Jules Verne en aan de drie wanden rondom hingen geschilderde portretten van Bradbury, Asimov, Kuttner en de kleinere heiligen van het SF-dom. Zelfs een pasfoto van Manuel van Loggem was ergens in een donkere hoek aan de wand geplakt". Kleine SF-god Van Loggem over het genre: „Het schijnt dat Science Fiction nu in Nederland gezien de ver koop een soort volwassenheid heeft bereikt, terwijl het vroeger werd be schouwd als een minderwaardige vorm van verhalen vertellen. Het was een soort jongensboekenliteratuur; nu is het opeens volwaardig". Boterham tuur te schrijven dezelfde als om SF te maken. De verhalen moeten goed ge componeerd zijn en de schok, de verrassing moet de lezer op zijn kop Hü spreekt over de fans van de toe komstfantasieverhalen of -romans. Bij de eerste grote niet-Engelstalige bijeen komst te Heidelberg waren „alle grote jongens van de SF er en verder honder den aanhangers. Dat hele fan-dom is een wonderlijk sociaal verschijnsel. Je merkt daar dat het verschijnsel van de fijnproevers en de ware kenners hoog tij viert. Je hebt orthodoxe groepen - zoals in elke religie - die bepaalde schrijvers niet tot de SF willen reke nen. Er zijn zelfs schriftgeleerden: fans die je kunnen vertellen wanneer Van Loggem: „In niets. Nee, toe komstfantasie is internationaal. Dat is het zelfs in hoge mate. Steeds weerke rende motieven: het verschuiven van de tijd, het reizen in de tijd, het verschijnsel robot. Het zijn de interna tionale standaardmotieven die in ein deloze variatie op je afkomen". U gelooft niet in bepaalde SF. Bijvoor beeld in een maatschappij die voor 50 procent wordt bestuurd door robots. Pessimist Van Loggem: „We zijn toch al bijna zover? De robot is de geromantiseerde vorm van de computer. Die zal nu en in de toekomst een steeds grotere rol gaan spelen in ons leven. Van Loggem: „Ik heb een heel pessi mistische toekomstverwachting. Ik ge loof namelijk dat mensen geschapen zijn met fabrieksfouten en ook uit de produktie zullen worden genomen, zo als slecht geconstrueerde auto's. De ontzaglijke tegenstelling tussen het biologisch-lichamelijke en het alles overwoekerende hersenstelsel is zo groot. Van Loggem, zwaarmoedig: „Ach, Nergens in het hele heelal? Van Lochem. zeer zwaarmoedig: „Waar twee mensen zijn is één de vijand en moet de hersens worden ingeslagen. Als je je baseert op de feiten in de geschiedenis blijft er maar een gevolgtrekking over: Overal slaan ze elkaar de hersens in". En vlak voordat we de deur van Van Loggems huis achter ons dichttrekken zegt hij met een hlik in de toekomst: „Iedereen weet toch dat ethergolven nooit verloren gaan? Vandaar dat over duizenden jaren deze historische woor den wel ergens worden opgevangen". hele menselijke geschiedenis aan wijzen waarin geen oorlog werd ge voerd. Ik zie geen oplossing op korte termijn. Van Loggem: „Het is een misverstand om te denken dat SF .louter ontspan ning zou zijn. Dat is geredeneerd van uit een denigrerende achtergrond. Voor mij zijn de maatstaven om litera- In de hal van de Meneba NV, Brielselaan 115 in Rotterdam-Zuid wordt tot en met 29 november een expositie gehouden door Maqorie van Geenhuizen (tekeningen en grafiek), Yvonne Charlotte Herüer (schUderijen) en Ineke Roelfzema (beeldhouwwer ken en tekeningen).

De Havenloods | 1971 | | pagina 1