5.£ Il O cc alle SieMatic keukens staan voor u binnen handbereik in onze showroom h YM&: Alternatief VVV-project een wonder van aandacht >edhart keukens nv zie je, Vroeg de rabbi 98 19 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 Twee geknotte grootbladige linden (tilia platyphyllos) in de Molenstraat Van één van de linden ontbreekt een groot stuk schors van de. onderstam Vlier (sambucus nigra) die zichzelf zaaide, maar in de eerste jaren meege maaid werd Kraakwilg (salix fragilis) in rij, de stam is tot op de helft ingehakt met een botte bijl. Er zijn nog geen nadelige gevolgen te zien Waterwilg (salix caprea) it het gemeentehuis. Eén van de grote zijtakken rust op een hek. Editie 5 van de „Atlas voor een nieuwe metropool" bevat een alternatief VW project voor Woudrichem, dat is sa mengesteld door Sjoerd Buisman. Buisman licht zelf zijn project toe: „Alle bomen binnen de vesting van Woudrichem, die een verandering heb ben ondergaan buiten het normale (gezonde) groeipatroon, zjjn in dit plan samengebracht, beschreven en ge fotografeerd. Niet opgenomen zijn de bomen, die vallen onder de volgende categorieën: a. de bomen die zich zonder enige ingreep of belemmering ontwikkeld hebben. b. de bomen met een duidelijke stam zijn in Woudrichem in hun eerste ontwikkeling steeds gesnoeid. Deze „vormbeihvloeding" is wegens haar al gemeenheid niet geregistreerd. c. de bomen waarvan hier en daar takken gesnoeid zijn, zonder verdere verandering. d. de heggen binnen de vesting met uitzondering van twee rond het kerk hof van de grote kerk. Rond de Wallen Ik ben tot enkele conclusies gekomen na het bestuderen van de bomen bin nen de vesting Woudrichem. De essen (fraxinus excelsior), die in rijen op de wallen aangeplant zijn, hebben zichzelf waarschijnlijk op en om de wallen verder uitgezaaid. Zo zijn er momen teel ook nog één- en tweejarige boompjes van deze soort te zien. Ook zijn er enkele paardekastanjes (aescu- lus hippocastanum) rond de wallen gegroeid. Deze zijn echter veel ouder dan de aangeplante essen; ze lijken duidelijk zelfgezaaid te zijn, maar in de omgeving staan geen oude kastanjes meer. Ik vermoed dat - voordat de essen geplant werden - er eerst paar dekastanjes gestaan hebben. Ze zijn waarschijnlijk verwijderd, omdat ze te groot werden". In het project worden dan 54 bomen opgesomd, die op de vestingwallen groeien en dan 54 bomen die binnen de vesting roeien. En wat er aan Atlas-redacteur Jan Dortia schrijft het volgende commentaar bij Buismans project. De Cultuur „Het alternatieve WV-project voor Woudrichem confronteert ons op loca le schaal met feiten die voor onze hedendaagse samenleving van optimale betekenis zijn. Sjoerd Buisman heeft op de wallen en binnen de vesting Woudrichem alle bomen beschreven en gefotografeerd waarmee iets mis is gegaan buiten de natuurlijke groei om. Het resultaat is een volledig en efficiënt signalement van een gebeurte nis in de natuur, van beïnvloeding van mens en dier en van de evolutionaire gevolgen die bepaalde contacten heb ben voor plantenwereld en bodem. Zeer bewust heb ik het project van Buisman gekozen voor de Atlas, omdat het een manifestatie is van cultuur. Dé cultuur. Het zal, niet zo lang meer duren of deze cultuur zal in onze contreien als historisch evenement, een evenement uit het verleden, worden beschouwd. Aan de hand van een plattegrond, foto's en een reisgids kan de belang stellende zich in Woudrichem van boom naar boom begeven, zoals de toerist dat in Rome doet: van het Colosseum naar de Sixtijnse kapel, van Michelangelo naar Rafaël. Confronta tie met elementaire gebeurtenissen. Buisman heeft een plastisch gebeuren van de eerste orde gesignaleerd". Buismans project is een wonder van aandacht. Wie ogen heeft om te zien, Watersnood 1971 want 't komt al aan de lippen. Maar Thomassen laat Rijns water over Thomassens akker lopen. God betere 't! Jana Beranöva showroom binnenstappen en gaat ze vrijuit bekijken. Eigenhandig ervaren dat SieMatic u altijd alle keukenkomfort biedt, om het even hoe groot of hoe klein uw keuken is. Want élke legplank van SieMatic, élke inbouwlade, élke op kogellagers lopende draadkorf is per centimeter in de hoogte verstelbaar. Per centimeter aan te passen aan tiw eigen ruimte-wensen. U zult trouwens nog veel meer extra's ontdekken aan de SieMatic inbouwkeukens in onze showroom. Extra pluspunten die bij alle types standaard zijn. SieMatic heeft zóveel kombinaties, zóveel prijsklassen, het kan eenvoudig niet missen: ook voor is er een SieMatic keuken. Hij staat voor u binnen handbereik in onze showroom. En de SieMatic service? Het advies? De planning, de offerte, de montage? Weena 174 Rotterdam (010-140087) „Heldere was" Het is een verheugend staaltje van emancipatie, dat de openlijke weer stand tegen de onzindelijke wasmidde lenreclame, waarop het hele Neder landse volk vele malen per dag onge vraagd en vaak ongewild wordt vergast, van de zijde van huisvrouwen komt. Verheugend, omdat het bewijs nu gele verd is, dat goed en gezond denken ook „achter de verguisde pannen" en zelfs achter de wasAUTOMAAT moge lijk is. Hulde aan de huisvrouwen, die niet ingeslapen zijn, maar die de be trekkelijkheid van het eigen heldere wasje en de levensduur van hun was machine durven afwegen tegen het belang van de milieuhygiëne en ons aller levensduur (ook die van onze kinderen! Het is te hopen, dat de vele loffelijke acties ter verbetering van ons leefkli maat uiteindelijk zullen resulteren in een volledig „milieu-bewustzijn" van ALLE Nederlandse huisvrouwen. Mis schien gaat men dan eens inzien, dat water te kostbaar is om er vele malen per week nog redelijk schone textiel mee door de wasmachine te jagen. (Nederland telt blijkens door het CBS verstrekte gegevens 3.311.200 huis houdens. Indien in slechts de hel(t van deze huishoudens vaker dan eenmaal per week wordt gewassen, komt men aan een enorme, grotendeels te vermij den, onnodige vervuiling). Misschien is men dan bereid om te blijven denken en ook groene zeep en soda MET MATE te gebruiken, omdat het zelfrei nigend vermogen van onze wateren in veel gevallen reeds is overschreden. Misschien zijn dan alle huisvrouwen (ook de beter gesitueerde) bereid ma tigheid te betrachten op ALLE gebied. En héél misschien wordt men dén eens bereid en in staat gevonden MON DIAAL te gaan denken en nog meer steun te verlenen dan tot nu toe aan acties tot leniging van het wereldleed! M. de Visser-Ameling, Slikkerveer. Grote geldbank Elke dag lees je in de krant - soms wel drie per dag - dat mensen achter het loket van een bank hun leven niet meer zeker zijn, wanneer ze zich ver zetten. Die overvallen worden hoofd zakelijk gepleegd door vreemdelingen, die illegaal het land binnenkomen om te roven en te stelen. Ook op straat zijn de mensen niet meer veilig, dat heb ik zelf al twee keer meegemaakt op de Hoofdstraat, waar ik een keer door drie buitenlanders werd ingeslo ten. Ik had een trui aan en daar begonnen ze aan te trekken. Er moet controle komen, anders krijg je Ameri kaanse toestanden hier. Die illegaal binnenkomende buitenlanders hebben allemaal wapens. De enige oplossing is de kleine banken van drie mensen opruimen, politiegebouw van drie mensen ook opruimen, één groot poli tiegebouw met veel agenten en daar een grote geldbank tegen aan. Er zou een onderzoek ingesteld moeten wor den bij sociale zaken. Ik heb gehoord van een ambtenaar van sociale zaken wanneer eén buitenlander 80 gulden verdient, en hij komt bij sociale zaken om steun, dan krijgt h(j 1Ó0 gulden. G. Groene weg, Rotterdam Op een dag kwam een jood bij de rabbi. Hij was rijk. En ook een vrek. De rabbi nam hem bij de hand en bracht hem bij het venster. ,,Kijk naar buiten", zei hij. De rijke man keek in de straat. ,,Wat zie je? vroeg de rabbijn hem. Mensen", was het antwoord. Weer nam de rabbijn hem bij de hand. Maar nu bracht hij hem naar de spiegel. „Wat zie je nu? vroeg hij. „Nu zie ik mijzelf", zei de rijke man. Toen zei de rabbi:Vergeet het nooit: je hebt allebei de keren door glas gekeken. Maar het spiegelglas is bedekt met een laag zilver. En als je door zilver probeert heen te kijken, zie je geen mensen meer. Je ziet alleen maar jezelf". Wij zeggen het vaak nogal makkelijk: Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht". Maar het is moeilijk, in deze kapitalistische wereld al dat zilver van onze spiegels te krijgen. Moet dat eigenlijk wel? Moeten we allemaal niet de hele wereld aankijken op het geld, dat aan de underdogs wederrechtelijk 'wordt onthouden? Maar dat leren we alleen als we in hen allereerst mensen zien. En was het alleen nog maar het geld, dat onze blik vertroebelt. Je oog kan zo vol tranen of vol bitterheid zitten, dat je alleen maar jezelf ziet. Of zo vol honger naar lust, dat je de ander alleen nog maar aankijkt als een voorwerp, om jezelf ermee te bevredigen. Of zo vol van je eigen ideeën, dat je de ander alleen nog maar beleeft als een verlengstuk van jezelf, om er je eigen eieren aan kwijt te raken. Het is eigenlijk het grootste probleem van je leven: hoe leer je echt mensen zien Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat ik als jongen van 14 jaar voor het eerst een bril moest gaan dragen. Ik zag die hele overbekende weg naar school en van school helemaal nieuw. De mensen incluis. Want ik had nu twee ogen erbij. Maar als het om het echte mensen-zien gaat, is een bril niet voldoende. Dan kunnen we met niet minder toe dan met een ingrijpende oog transplantatie. Die andere joodse rabbi zal ons Zijn ogen moeten geven. Hij (Jezus van Nazarethis daartoe graag bereid. Dr. K. J. Kraan. sinterklaas Opkruipende jurkjes en rokjes 't is beslist niet flatteus en ook helemaal niet nodig! Vraag een goede onderjurk voor Sin terklaas en U bent voorgoed van dit probleem af. Bijzonder mooie brushed da mesonderjurk met een goede pasvorm, in het moderne fond de robe model. Deze met kant afgewerkte onderjurk koopt U nu in 3 fijne pasteltinten van f 11,-- voor nog géén zes gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze brushed damesonderjurken in het moderne fond de robe mo del, afgewerkt met kant, in de kleuren bleu, rose en wit en de maten 42 t/m 50, nu Géén tel. of schrift best. EXPOSITIE van edelstenen en half edelstenen w.o. zeldzame exemplaren. Prijzen van f 1.- tot f 1000.-. Geheel vrijblijvend te bezichtigen op werkda gen van 19 tot 22 uur en na telefonische afspraak. MEVR. BERGSMA Hofsingel 71 - Vlaardingen Telefoon 010-346354. zo bot en beperkt, dat slechts die specimen die met een vleug humor de opgejutte intrige in balans weten te houden, leesbaar zijn. De rest is-alle maal eender. Slechts namen en auto merken verschillen. Tidyman zal er waarschijnlijk nog een paar schrijven en dan - net als met James Bond op de film - geen reservoir meer hebben om te boeien. mensen, die eens iets over het werk van een journalist wil weten best aar dig om te lezen zijn. Maar hij moet niet meer verwachten dan een opper vlakkige „komische" benadering. Nu maar wachten op „Een boekje open over de machinebankwerker". H.v.C. Het is een uitgave van Sijthoff, Leiden en het kost f 12,50. In het stomvervelende dorp Oversuk- kel, waar zelfs geen autobus naar toe rijdt, was in geen honderd jaar iets gebeurd. En dan opeens strandt me neer Pilarski er met zijn Circus Mag nus. De hoofdattractie is Leo Tover- vlo, de kleine springer. Als deze op eèn gegeven moment verdwenen blijkt, ontstaan ontzettende toestanden, want een grappenmaker heeft het woord „Leo" veranderd in „Leeuw". De doodgraver moet een leeuwenval gra ven en dat gebeurt met zo'n ijver, dat hij de hele wereld doorspit. Enfin, te gek om over verder te praten. „Leo Tovervlo of de leeuwenjacht in Oversukkel" is een alleraardigst kinder boek met leuke kindertekeningen. Ge heid een succes bij de omstreeks tienja rigen. Uitgeverij De Fontein in De Bilt maakte er een fris boekje van voor f 5,90. Er is een nieuwe ster verschenen aan het firmament van de grote succesfor mule (sex en geweld) voor de detecti ves van vandaag: John Shaft. „Hij is de man die het wel zonder de hulp van anderen af kan. Een zwarte Humphrey Bogart, vol- lef en hormonen. Hij is in staat iemand doodgemoedereerd uit het raam te smijten, omdat hij zijn schoudervullingen te opschepperig vindt. Zijn staat van dienst in bed maakt van James Bond een stamelende puber". Aldus de flap. De schrijver Ernest Tidyman, verstaat af en toe de kunst een sfeer van geladenheid op te roepen. Meestal dijt het echter zo ver uit, dat de spanning wegglipt. De uitbarstingen van geweld, met pistool of penis, kunnen de zaak dan niet redden. De formule van deze boeken is in feite In het Groot Oranje Fotoboek wordt men geconfronteerd met drie genera ties Oranje, thuis, bij officiële bezoe ken en op vakantie. Het boek bevat een aantal waarvan vele in kleur nog nimmer gepubliceerde foto's. Alle leden van het koninklijk huis komen op de kiek, vaak in ongedwongen situaties. Tot de hoogtepunten van dit fotoboek behoren wel de opnamen, gemaakt tijdens de reis naar Indonesië van koningin en prins en de flitsen uit het dagelijks leven van de prinsjes. Groot Oranje Fotoboek, samenstelling Alfres A. Rau, met 160 foto's, waarvan 35 in kleur, gebonden f 12,50. Uitga-- ve Zomer en Keunings, Wage- ningen. Het fotoboekje „De eerste dag" is een charmente, maar tegelijk ook welspre kende benadering van mensenkinderen in hun houding tegenover elkaar en de hen omringende natuur. In een 36-tal poëtische foto's van Lies Wiegman met daarbij korte teksten van Mies Bouw- huys komen een jongen en een meisje in kontakt met de bomen, de bloemen en de dieren.'De laatste twee teksten luiden: „Maar we hebben armen om om elkaar heen te slaan als we koud en alleen zijn, zegt het meisjeEn ogen om uit te kijken naar de nieuwe dag, zegt de jongen. Kijk maarWant ergens bestaat het nog. Water dat mist, vogels en vissenLicht...". Uitgave van Elsevier, prijs f8,90. Blijkbaar zijn journalisten in de ogen van de meestén maar een apart slag. Tenminste: ik neem aan dat uitgever Sijthoff in „Een boekje open over de journalisten" (het vierde boekje open: eerder verschenen er dergelijke werkjes over de artsen, over de meester en de juf en over de officieren; blijkbaar allemaal interessante mensen) brood heeft gezien. Zelf ziet schrijver Huub Schoonder- gang, zelf journalist het ook wel zitten gezien de onderzoeken die hij zich herinnert over de achtenswaardigheid van de „krantenjongens". „Wij kijken de intellectuelen en priesters vlak in de zeergeleerde of weleerwaarde nek", zo schrijft hij met zjjn gewilde grappige toon, die hij door het hele boek handhaaft en die wel eens verveelt. De omslagfoto, een borstzak van een ge ribbeld colbert, waaruit een vlijm scherp geslepen potlood, een balpen (of vulpen? en'een pjjpekop steken, verraadt ook de nodige vooringeno menheid. Desalniettemin zal het boekje voor 75 jaar ter meulen Bent U overtuigd van de voor delen van een afwasbare wand- bekleding? Bent U nog steeds niet op modern wandvinyl o- vergegaan, omdat U de kleuren te donker vindt? Dan is dit Uw kans. Wij verkopen wandvinyl op tex- tielbasisin moderne lichte kleu ren en fraaie strukturen. Dit wandvinyl brengt U gemakke lijk zelf aan, is afwasbaar en gaat jaren mee. U koopt het per meter, 130 cm breed, met klei ne schoonheidsfoutjes voor nog géén vijf kwartjes. wandvinyl op textielbasis 130 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage wand vinyl op textielbasis, in moder ne lichte tinten, 130 cm breed, per

De Havenloods | 1971 | | pagina 11