Werkt de KNVB wel aan een reële toekomstverbetering? Weinig animo om in gereconstrueerde binnenstad te wonen modestoffen ■JEUGD VORMT SLUITPOST SLAAPBANKEN GOED EN GOEDKOOP PNSTGEBITfEN KEUKEN MODERNISEREN?^ zelf doen... Groen QQO MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN In het internationale voetbal wordt tegenwoordig met ontzag gesproken over Nederlandse clubs. Uitschakeling door 'n Ajax, 'n Feyenoord en in mindere mate 'n PSV in Europacuptoernoois wordt in het buitenland geen schande meer gevonden. Men heeft hoge waardering voor deze clubs. Een waarde ring, die voor onze nationale voetbalbond juist het tegenovergestelde betekent. Juist door die successen namelijk werd ook buiten de landsgrenzen duide lijk, dat er aan het beleid in de KNVB iets schortte. Men redeneerde, terecht, met zoveel talent Mexico missen en "uitgeschakeld worden voor de strijd om het Europese kampioenschap moet een organisatie- Ogenschijnlijk doei de KNVB aan het jeugdvoetbal wel veel, maar bij een nadere beschouwing blijkt toch wel dat aan de uitvoering van de gestelde plannen weinig serieuze aandacht wordt geschonken. Als we praten met de oefenmeester Jan Brouwer, die in 1969 door de KNVB werd aangetrokken om zich met de uitvoering van het z.g. Jeugd- plan Nederland bezig te houden, dan blijkt, dat een goed bedoeld en bij de besluitvorming eertijds vol enthousias me gesteund idee na vele jaren nog niet behoorlijk van de grond gekomen is. Brouwer erkent: „Er zijn jongens in nationale selecties, die buiten die selec tie nooit trainen". Er blijken ook afdelingen te zijn, die zondermeer hun medewerking aan die gecentraliseerde jeugdopleiding ont houden. Dat kan in Nederland. Sluitpost fout zijn. Ook de KNVB begreep dat toen eindelijk de jaarlijkse Paastoernooien, die overal en met alle middelen wordt nu gewerkt aan een gehouden worden, rehabilitatie. De vraag is echter of de KNVB hierdoor ook wakker geschud is. Probeert de KNVB nu in West Duitsland alleen maar een achterstand goed te maken of werkt men ook aan een reële toekomst verbetering? Dit laatste valt te betwijfelen. Immers, als dat zo zou zijn dan zou er van die zijde meer aandacht blijkt, dat de lichamelijke opvoeding voor het jeugdvoetbal zijn, want „Wie de jeugd vooral op de basisscholen een puin- heeft, heeft de toekomst" is in de loop van de jaren Sb^Se^o^Uden.^nie! alleen geen loze kreet gebleken. - voor de kinderen die bij de bij hen aangesloten clubs spelen, maar voor alle leerlingen, met elkaar iets zouden doen aan die buiten-schoolsport. Natuurlijk zouden de sportorganisaties er hun voordeel mee kunnen doen, maar het belangrijkste vind ik dan nog dat er iets aan die nu zo gebrekkige emotioneel iets voor de kinderen. In het kader van de lichamelijke opvoe ding houden ze niet veel in. Waarom maakt men daarvan geen competitie van pakweg 10 wedstrijden. Uit een rapport van de Kon. Ned. Ver. van Leraren Lichamelijke Opvoeding Verzuipen ding in alle lagen van 1 'is gemaakt tot een sluitpost. Bij de kleinste amateurvereniging is men be reid geld op tafel te leggen voor een trainer, die het eerste elftal omhoog werkt. Zelfs is men bereid de spelers van dat eerste elftal faciliteiten te verlenen, maar als een jeugdcommissie dan [974 (bet jaar van de rehabilitatie In ons land, waar men bijna dagelijks schreeuwt over een professionele a pak en sanering, is niets te merken een gezonde beleidslijn, die verder gaat iets wil doen moeten ze zelf loterij organiseren. Geld om de voet- baljeugd te leiden komt niet beschik baar. af dertienjarige leeftijd de kans krijgt om de vaak bij clubs ontbrekende lichamelijke opvoeding gedaan opleiding toch te volgen. Hjj denkt dan worden", te beginnen bij afdelingsselecties voor een groep van 13 en 14-jarigen en voor een groep 15 en 16-jarigen. Dat betekent wekelijks bondstrainin- gen voor 600 jongens (in de 20 afdelin gen twee leeftijdsgroepen met elk 15 spelers). Verder, in het werken naar de top: districtstrainingen voor 180 uit die grote groep geselecteerde jongens in de leeftijdsgroepen 14/15 en 16/17 jaar (in de zes districten twee groepen met elk 15 jongens). Uit die jongens moeten dan nationale selecties 14/15 en 16/17 jaar komen. De jongsten, die bij de nationale selec tie afvallen dienen dan automatisch in de (door het 1 jaar verschil in selectie maatstaf tussen afdeling en district) oudere afdelingsselectie een nieuwe kans te krijgen. De oudsten kunnen worden doorgespeeld naar UEFA-team en het Jong-Amateurteam Dit plan van Brouwer biedt de moge lijkheid om een groot aantal jeugdspe lers tussen 13 en 17 jaar van bondswe- ge voetbalopleiding te geven en, om dat er voor de districtsselecties gedacht wordt aan veel wedstrijden, aan jon gens van 14 tot en met 17 jaar de kins om op niveau wedstrijdervaring op te Schoolvoetbal Brouwer wil zelfs nog verder gaan. De in West-Duitsland). Het oude Jeugdplan Nederland steeds niet uit de verf gekomen. ledereen kan in zijn omgeving jong 31-jarige bondstrainer wijst daarbij op In het betaalde voetbal is het niet talent aanwijzen, dat nimmer tot echte anders, misschien nog wel erger. Ook bloei gekomen is. Jonge, talentvolle daar gaat het om de prestaties van het voetballers, die door onvoldoende be- eerste team. Daarvoor heeft men zelfs geleiding veizuipen in de massa zijn er schulden over, ontstaan door willekeu- vele. Alleen zij, die zelf handig zyn, rige aankoop van enkele spelers. Aan geluk hebben of een verstandige raads- de mogelijkheid om door een zorgvul- man treffen, breken door. Praat maar dige jeugdopleiding dergelijke geldver- eens met een topspeler en men ont- slindende aankopen te voorkomen dekt, dat zij zich uit het begin van hun - - voetballoopbaan talenten herinneren, die nooit aan de top van hun voetbal- kunnen zijn gekomen. komt men nauwelijks toe. De bewijzen worden gevormd door het gemak waarmee besloten werd om de competities voor betaalde jeugdelftal- len af te schaffen en de geuite wens om ook van een competitie vóór B-teams af te stappen. Met recht wijst Brouwer naar Frank- de door de KNVB aangetrokken oefenmeester, thans dus Brouwer, de iTici „yo. enige full-timer. Hij moet zich verder rijk, waar de opheffing van de betaalde behelpen met een groot aantal goed- jeugd de inleiding was van de verar- willende amateurs en enkele over nog ming van het topvoetbal. 1 1 Engeland en West-Duitsland zijn voor- beCldennatonde bónden, de jeugdop- Tijdens de laatste jeugdweken in Zeist «-«-»- is Jan Brouwer het resultaat van de jaarlijkse selectie tegengevallen. Dat resultaat is tot stand gekomen via afdelingsselecties, die bepaald niet maatgevend zijn voor de kracht van zo'n afdeling. De oorzaken daarvan zjjn verschillend. Allereerst zijn er de mensen, die de selectie moeten uitvoeren. Meestal mensen, die via het lidmaatschap van een of andere vereniging die functie in de afdeling van de KNVB gekregen hebben. Hun clubgebondenheid, ge koppeld aan het feit, dat dit werk pro-deo moet gebeuren, levert wrijvin gen op. Bij hun selectiewerk worden ze mees tal geihdentificeerd als „spion" van de club waaraan ze verbonden zijn. Voor velen is dat, mede omdat zij er zelf ook geen enkele baat bij hebben, vaak aanleiding om zelf niet een speler te gaan bekijken. Men kiest dan liever voor het systeem van de melding door de clubs van het aanwezige talent. Daarvan komt dat heeft de ervaring geleerd - echter weinig terecht. In de clubs namelijk redeneert men: „Als wij onze talentvolle spelers aanwijzen, dan zetten wij ze zelf in de etalages en worden ze weggetroggeld". Het resultaat van dit - thans gevolg de - systeem is, dat er geen duidelijk beeld gevormd wordt van het aanwezi ge talent én dat jongens met talent, bij ontdekking van de handelswijze van hun bestuur, met een kwade bui weg lopen, elders hetzelfde ervaren en ten slotte teleurgesteld hun voetbalschoe nen misschien zelfs aan de wilgen hangen. Plan Jan Brouwer ziet wel een oplossing voor deze problemen, maar verwezen lijking daarvan acht hij alleen mogelijk als de bond het budget voor het jeugdplan verhoogt. „We moeten naar betaalde, onafhankelijke scouts toe. Mensen, die een reëel beeld kunnen geven van het aanwezige talent". Voorts full-time trainers voor de afde- Maandagavond optreden van Gert en Hermien Maandagavond 29 november is uw laatste kans om een levensecht optreden van Gert en Hermien Timmerman in De Doelen mee te maken. Naast deze twee grote ar tiesten van het Nederlandse lied heden ook nog op: Jaques Herb, de zanger van „Manuela"; de Fra- telli's; Fred Bourgonje; Cas Oost- hook; Ben 5 Gizella en het duo Mini Maxi. Kaarten zijn verkrijg baar aan onze kantoren te Rotter dam, Eendrachtsweg 25; te Vlaar- dingen, Hoogstraat 122 en te Krimpen aan den IJssel, Wetering singel 9. Prijzen der plaatsen f5,50; f6,50; f7,50 en f8,50. Onze kantoren zijn geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdags de ge hele dag gesloten. MAASKANT BEHANGSEL (ioudsosingel 66. Rotterdam. Tel. 010- 1 3.80.18. Aluminium Jaloezieën 1 l ROBLINDS INTIRNA HON AI. Zie on/e advertentie elders in dit J)l;u j werken, voor de districten. Brouwer wil er naar streven, dat wer kelijk talentvolle spelers een zorgvuldi gere begeleiding krijgen. Hjj heeft een plan ontworpen, waarin die jeugd van- Elke zondagmiddag speelt het kindertheater Psst. in het Haagse Hottheater. Psst. is een ander kindertheater; in uitgangspunt en uitwerking en vooral in de keuze van onderwerpen. Elders in deze krant daarover meer informatie en veel foto's. REPARATIES 1ste kfas werk vanaf f 5,-- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er öp wachten INSTITUUT OEKHiM HOOGSTRAAT 40, ROTTER DA I TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a SUCCES AGENDA'S PASSAGE 7 SCHIEDAM Donderdag 25 november 1971 20e jaargang no. 47 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG !N ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRUIS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Bij de training van Feyenoord's top vraagt dit meisje: Hoeveel kans maakt mijn broertje om ook zo noog ie Komen Op dinsdag 30 november is er in „Huize Siloam", Merulaweg 1 te Rotterdam weer de jaarlijkse bazaar ten bate van de Bezigheids therapie van het Nederlandse Rode Kruis. Naast de diverse attrakties is er een verkoop van de werkstukken die in de loop van het jaar door de patiënten van „Huize Siloam" zijn gemaakt. De bazaar is geopend van 10.30 uur 's morgens tot 21 uur 's avonds. Het was ween een feestmiddag voor jong en oud, toen zaterdag - zij het zéér vroegtijdig - Sint Nicolaas zijn intrede deed in Schiedam Maar wanneer er zo veel inkopen te doen zijn, moet zelfs Sint Nicolaas er tijdig mee beginnen en dus arriveerde de feestelijke stoet aan het haven hoofd met drie schepen: „De goede vaart" met schipper Kees de Goede, de „Teumarco" met schipper Arie Ouwerling en de „Kwakke Eremoei" met schipper Cees Moolenaar. Aan de Voorhaven, voor het ge bouw van de Havendienst zorg den de muziekcorpsen van Gusto, St. Radboud en Harpe Davids voor een passende ont vangst. St. Nicolaas bevond zich aan boord van de sleepboot „De On rust" en zo ging de hele sleep door de Nieuwe Haven naar het pand van Itho, waar de debarka- tie plaats vond. Toen besteeg de Sint zijn schimmel, terwijl O.B.K. de bekende liederen speelde. Het werd een enthou siaste optocht. De leden van de ruitervereniging Schiedam begeleidden de stoet naar het stadhuis, waar burge meester Roelfsema de hoge gast met enkele vriendelijke woorden ontving. In Schiedam is bewust gekozen voor het behoud van de woon functie van de binnenstad. Deze functie is een historisch gegeven, dat ook thans nog sterk medebe palend is voor de karakteristieke sfeer van bepaalde delen van het Schiedamse centrum. Dit aspect alleen is reeds voldoende reden, om bij een vernieuwingsoperatie aan het wonen bijzondere aan dacht te besteden en wel in die zin, dat slechts daar tot nieuw bouw wordt overgegaan, waar de belevingswaarde van het centrum zo weinig mogelijk wordt aange past en instandhouding en verbe tering van bestaande woningen en buurten geen haalbaar alterna tief vormen. Privaat-economisch gezien is de nieuwbouw van woningen in stadscentra zeer moeilijk tot ren dabele vorm van grondgebruik te brengen. In ieder geval zijn de huidige rijkssubsidieregelingen ontoereikend, om een enigszins eenzijdige sociale opbouw in nieuwe woonprojecten tegente houden. Tot die conclusie komen de analyse en het ontwikkelingsprogramma van de N.V. Empeo met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad. Volgens het struktuurplan zal de Schiedamse bevol king van f,965 tot 1985 van 81.400 tot 105.000 toenemen, een groei dus met 24.600 personen, ofwel 1200 per jaar. In een enquête is aan bewoners van Schiedam de vraag voorgelegd„Zou u voor dezelfde huur in een kwalitatief gelijke woning in de gereconstrueerde binnenstad van Schiedam willen wo nen? Door bewoners van centrum, Singel-, Wester- en Zuiderkwartier werd hierop door 21 bevestigend ge antwoord, 52 pntkennend, 13 geen mening. Door bewoners van Nieuw- land, Groenoord en Kethel, 22 bevesti gend, 68 ontkennend, 10 geen mening. Als totaal, 22 in bevestigende zin, 60 ontkennend, 11 geen mening. Uit de tabel blijkt, dat ruim een vijfde deel van de Schiedammers wel in de binnenstad zou willen wonen. Hoewel andere onderzoekingen op dit gebied schaars zijn en de vraagstelling daarin te specifiek is om een zinvolle vergelij king met andere steden mogelijk te maken, mag hieruit worden geconclu deerd, dat onder de Schiedammers voldoende affiniteit tot hun binnen stad wordt gevonden om ook vanuit de vraagzijde een woonfunctie in het cen trum te rechtvaardigen. Voorkeur Afgezien van de gebruikelijke belang stelling van bepaalde demografische en beroepscategorieën, wordt in Schie dam een sterkere voorkeur voor het centrale wonen aangetroffen bij flatbe woners en huishoudens die een relatief lage huur betalen. De belangstelling voor het centrale wonen wordt gunstig beinvloed door de verhuisneiging. Dit blijkt enerzijds uit de grotere voorkeur van Schiedammers met verhuisplannen en anderzijds uit het feit, dat het ontbreken van belangstelling in veel gevallen wordt gemotiveerd met een zekere gehechtheid aan de huidige woning. De motivering van de belang stelling-en de suggesties voor een aan genaam woonmilieu richten zich voor al op de (uitbouw en verbetering van de) echte stedelijke voorzieningen in de binnenstad van Schiedam. Als resultaat van het onderzoek wordt het volgende geconcludeerd In de stadskern van Schiedam dient het aanbod van nieuwbouwwoningen in overwegende mate te worden afge stemd op die categorieën woningvra gers, die niet in de gezinsfase van de opgroeiende kinderen verkeren en/of die buiten gezinsverband leven. In het Singelkwartier zal, met behoud van stedelijke woonvormen en betrek kelijk hoge woningdichtheden, een sterkere nadruk kunnen en moeten vallen op de mikro-faktoren van het woonmilieu, met woonbuurten waarin zodanige buurtvoorzieningen worden opgenomen, dat een meer gelijkmatige demografische opbouw tot de moge lijkheden behoort.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1