nudBfP Weinig terug te vinden programma groep van van 23 MARLEN PRIJS MARLEN ,aae de deur Woc/«4' speelt voor ST. NICOLA AS 2.50 MHJmM'IH. D'66 woordvoerder Kaptein: BIJ AANKOOP VAN een japon een rok een jumper een blouse een complet een mantelkostuum een mantel een broekpak een avondjapon DE TWEEDE VOOR bij verschil in prijs wordt het duurste stuk berekend f GROTE STERRENPARADE Het Motorpaleis Programma behandeling gemeentebegroting (tel A 95 qn Raadskroniek DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 M IP! WÊ Er was beslist geen overweldigende belangstelling voor het jaarlijkse steek spel rond de vaststelling van de gemeentebegroting. Behalve de leden van de gemeenteraad, waren het de hoofden van dienst, die soms hoofd schuddend of bij het vorderen van het avonduur zich knikkebollend, in de aula van het Stedelijk Museum bevon den en het weinig- interessante gebeu ren verplicht volgden. Tot klokslag het middernachtelijk uur hebben fractie-sprekers allerlei gemeentelijke gebeurtenissen bespro ken, zoals ook al in de raadsvergade ringen gebeurde, zodat herhalingen zelfs uit de een week geleden gehou den vergadering met uitvoerige discus sies over de woningbouw, schering en inslag waren. Maar goed, het hoort er allemaal bij en veel van hetgeen kortere of langere tijd geleden werd gezegd, werd nu nogeens herhaald. Nadat de raad overeenkomstig het voorstel van het college, mevrouw A. E. C. Crone-Vennema uit Leiden had benoemd tot kinderarts bij het gemeente-ziekenhuis, opende de heer Boschman (P.v.d.A-PPR), de algemene beschouwingen. Hij constateerde, dat de economische achteruitgang in het Rijnmondgebied toch wel enige zorgen baart. De poli tieke verhoudingen in de raad zijn voor sommige personen aanleiding gewor den het college te verlaten. De heer Boschman gaat er nog altijd vanuit, dat GASFORNUIS? Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak De heer Kaptein: Verdrietig. dè groep van 23, bestaande uit CPN, D'66, VVD en P.v.d.A.-PPR, elkaar hebben gevonden op basis van de bereidheid mede verantwoordelijkheid te willen dragen voor het bestuur van de stad Schiedam. Die bereidheid is er na 14 maanden nog steeds en dat maakt mogelijk sommige mensen krie belig. De één wil de openbaarheid tot in het absurde doordrijven, de ander wil uit ieder raadsstuk politieke winst zien te halen en een volgende over weegt om maar eens met de tegenpartij te gaan praten. Hierbij is vaak sprake van kortzichtigheid. De heer Boschman vroeg zich af, welke posten het college nog zou willen verlagen? Hij kon er mee akkoord gaan, dat de burgerij terwille van de leefbaarheid offers moet brengen, maar dan moet er wel duidelijkheid zijn. Er is een te sterke stijging van subsidies. Er blijkt een, gebrek aan personeel te zijn bij de gemeente. Een aantal oorzaken waarom men niet naar Schiedam wil komen, zijn bekend. Is het niet mogelijk om, zoals ten behoe ve van de bouw van het stadhuis, krachten van elders aan te trekken en voor andere bezigheden, buitenlandse arbeidskrachten? Wat gaat er gebeuren met de diverse kantoren en gebouwen, die straks zullen worden verlaten? De heer Boschman drong aan op een scherper optreden van de politie tegen straatvervuiling, dubbel parkeren, door rood licht rijden enz. Er moet gewerkt worden aan een verandering van men taliteit. Het parkeren van vrachtwagens vormt nog steeds een groot probleem. Met betrekking tot huisvestingsproble men informeerde hij naar de resultaten van de huursubsidie en ook naar de mogelijkheden, inzake renovatie van woningen met tegemoetkoming aan degenen, die verbeteringen aanbren gen. Er is in de fractie een zekere angst, dat de oude stadswijken ook in deze onvoldoende belangstelling krijgen. Gevraagd werd om het gebruik van giftige bespuitingsmiddelen na te laten. Wat er van de Jeugdraad in nieuwe stijl zal komen, dient te worden afgewacht, de financien spelen een belangrijke rol in deze. Het inscha kelen van de wijkverenigingen bij stadsplannen, is gewenst. Het uittrek- Vindt u 2 stuks te duur? Kom dan samen met uw vriendin, moeder of buurvrouw .en maak gebruik van deze zeer speciale aanbieding! KORTE HOOGSTRAAT 21A VLAARDINGEN BROERSVELD G8-70 SCHIEDAM ken van f 120.000,- ter viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975, vond de heer Boschman juist. Mr. Van Kinderen, die voor de KVP het woord voerde, releveerde nogeens de kwestie rond het CPN-pamflet. Hij informeerde, of er altijd wel efficiënt genoeg wordt gewerkt door het gemeentelijk apparaat, vooral nu iedere ton meetelt. Wat wordt er gedaan met het Empeo-rapport voor de binnenstad en in w$lk tijdschema wordt er door het college gedacht? Van Kinderen ging niet akkoord met f 120.000,- te reserveren voor een feestje ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad. „We zijn straatarm en als we voor 1974 rijker zijn dan nu, dan kunnen we opnieuw zien". De heer Van Kinderen stelde verder de vraag, hoe oud de beleids nota van het college wel is. Welke posten in de begroting zijn er nu eigenlijk verlaagd? Hij wilde graag wat meer cijfers over het gasbedrijf en bepleitte het instellen van een egalisa tiefonds. mr. Van Kinderen vroeg zich af waarom subsidies voor plaatselijke verenigingen worden beperkt, en waarom het Gewestelijk Orkest dan wel een royale subsidie krijgt? Na aandacht te hebben gevraagd voor inspraak en Openbaarheid, informeerde hij of de voorlichtingsdienst aan de verwachtingen voldoet. Bestaat er wel voldoende vrijheid van handelen voor de betrokken ambtenaar? Openbaar Vervoer De heer S.J. Rosman voerde het woord voor de PCG, omdat de heer Eykenaar ontslag had genomen als lid van de raad. Hij reveleerde de achter stand in het onderhoud van de straten," waarvan hij enkele voorbeelden noemde. Het openbaar vervoer, vooral naar Groenoord, laat nog te wensen over. Uit de gemeentekas worden nog forse subsidies gevoteerd, vooral in de sector sport, recreatie, cultuur, hetgeen in het algemeen belang kan worden gewaardeerd. Anderzijds wordt vaak te gemakkelijk gedacht over de financiering door de overheid. Er zou meer uit eigen particuliere bronnen dienen te komen. Sinds 1964 zijn de huren voor het gebruik van sportterreinen niet verhoogd. Over de begroting zelf merkte hij o.a. op: „We tasten nog wat in hét finan ciële duister, maar zien ergens op de achtergrond een toegroeien naar een situatie, waarin andere gemeente al voor zijn gegaan. Ik bedoel het vragen van een aanvullende bijdrage volgens dé financiële verhoudingswet, met alle nare gevolgen vandien. Daarom zouden we willen zeggen, pas op, het is vijf vóór twaalf. In die mening voelen wij ons gesterkt door het feit, dat G.S. het ter goedkeuring gezonden voorstel voor het verlenen van financiële mede werking aan het zwembad Zuid hebben aangehouden, omdat de nodige ruimte om de 2 ton expolitatielasten in de begroting op te vangen, ont breekt. Dan vraag ik mij ook af of b.v. de brandweerkazerne, nu nog niet goedgekeurd wegens het ontbreken investeringsnota, een fors bedrag gere serveerd te vinden voor de bouw van de V.R.O.M.-garage. Wij hebben begrip voor stokpaardjes, wij berijden ze zelf met graagte, doch het gaat wel iets te ver als wethouders, zonder overleg met de groep waartoe zij behoren, posten op de begroting gaan zetten, waarvan het grootste deel der groep vindt, dat deze post niet een van de belangrijkste is. Genoeg hierover in dit betoog, zij zullen .er in hét openbaar nog uitge breid op terugkomen met de leden van de groep en we nemen aan, dat dit dan verstreliende gevolgen zal hebben". De heer G. Verhulsdonk (D'66) sprak zijn waardering uit voor het politie corps en vroeg van de binnenstad geen parkeerterrein te maken. Hij bepleitte integratie in de gemeentebedrijven en informeerde, wanneer nu daadwerke lijk met de wederopbouw van de binnenstad wordt begonnen. Waarde- De heer Van Kinderen: „Straatarm" ring had hij voor het werk van wethou der Collé. Het saneren van diverse subsidies is wel gewenst, gezien ook de belastingverzwaringen. De heer T. op 't Ende (CPN) consta teerde, dat de plannen voor de binnen stad een slepende affaire zijn gewor den. Hij was blij met de eerste paal voor het dienstencentrum en bepleitte een dergelijke instelling voor het gebied van Groenoord. Tenslotte de heer L. H. Knipscheer (SGP) die wees op de grote verant woordelijkheid welke de gemeenteraad draagt. Het is niet een zaak van 23-14. Verwijten richtte hij aan het adres van de PCG, die onvoldoende op de bres staat voor de zondagsrust. We zijn alle 37 verantwoordelijk voor de belangen van de Schiedamse burgerij. Laten elkaar als mens behandelen en geen verwijten maken. op 8 december in DE DOELEN Gastvrouw Ellis Berger - (TV-opname) met medewer king o.a. van De Wama's - Sjakie Schram - Jacques Herb e.v.a. NU (bij een besteed bedrag van f 35.- Toegangskaart van f 10,- voor t Mariniersweg 2 Tel. 11.74.60 Uw adres voor Uw sinterklaaskado. Met het uitgangspunt van uw college, om, rekening houdend met de saldi- reserve, te streven naar sluitende begrotingen kunnen wij het eens zijn. Dat om dit doel te bereiken wordt gestreefd naar verbeteringen aan de inkomstenzijde is alleszins te lov.en, echter zullen de zaken aan de uitgaven zijde anderzijds kritisch moeten worden bezien. Het afwentelen van het gevaar van onevenwichtigheid tussen inkomsten en uitgaven is een zaak van het grootste belang". De heer G. Kaptein (D'66) was ingeno men met het plan als door Empeo aangeboden en in overeenstemming met hetgeenindertijd door Albert Engelsman werd gepropageerd. Hij be pleitte meer openbaarheid van commissievergaderingen en vroeg op korte termijn een hearing te houden in Schiedam-Zuid. Over de politieke situatie in de raad merkte hij op: „De goede luisteraar heeft het nu al wel begrepen: wij zullen niet boos zijn, wij zullen deze algemene beschouwin gen niet beginnen met wrokgevoelens, wij zijn slechts verdrietig. Verdrietig, omdat wij zo weinig in de begroting terugvinden, dat ook vermeld wordt in het programma van de groep van 23. Juist dit college, gekozen uit en door de groep van 23, was volledig op de hoogte van de in de groep gestelde prioriteiten uit het eerder gen emde programma en het doet ons dan ook veel verdriet, dat wij zo weinig van de prioriteiten uit het eerder genoemde volgorde, terugvinden. Wij zullen een klein aantal voorbeelden noemen: Bovenaan hpt lijstje van prio riteiten stond de sociale raadsman. Zeer goed zoeken kon ons slechts bevestigen, dat voor deze post het komende jaar geen geld is uitgetrok ken. Wel bleek, dat de betreffende wethouder zelf een plannetje had om in de, door de groep van 23 gestelde, behoefte te voorzien. VROM - garage Om het algemeen te houden een geheel -andere zaak: Wat schetst onza verba zing, zowel op de begroting als in de Deze week is de gemeenteraad van Schiedam begonnen met het behandelen van de gemeentebegroting 1972, waarvoor ditmaal de aula van het Stedelijk Museum als raadszaal werd gebruikt. De vergaderingen worden voortgezet vrijdagavond 26 en maandagavond 29 november, eventueel woensdag 1 december om acht uur. Woensdagavond werden door het college van B. en W. in eerste instantie de diverse opmerkingen, maandagavond gemaakt door de raad, beantwoord. Daarna volgt de behandeling van de diverse onderwerpen door de fracties opgegeven. Dit betreft o.a. onderwerpen als hearing Schiedam-Zuid, verkeersveiligheid, waterme ters, doorstromingsregeling, centrale antenne systeem, plantsoenendienst, werk groep Woudhoek-Spaland, onderwijszaken, ontmoetingscentra, kinderdagverblij ven, behuizing sociale werkplaats, buitenlandse werknemers, dienstverlening Kethel-Groenoord, dit alles door P.v.d.A.-PPR. De Prof. Chr.-en K. V.P.-fracties zullen speciale aandacht vragen voor de volgende onderwerpen: gemeentelijke voorlichting, algemene zaken, bescherming bevol king, bedrijven, openbare werken, huisvestingszaken, politie en brandweer, havendienst, grondbedrijf, onderwijszaken, cultuur, huishoudelijke- en gezins voorlichting. D'66 vraagt aandacht voor archief, personeelsblad, vergoeding commissie-vergaderingen, autowrakken, g.g. en g.d. Schiedam-Zuid, garage vrom-dienst, reconstructie binnenstad, schooladviesdienst, monumenten en stads- schoon, 700-jarig bestaan Schiedam, sportraad, Schiedamse Gemeenschap, muziekschool, intergratie technische bedrijven, openbaar vervoer. Tenslotte de S.G.P. over vuilverwijdering, plantsoenendienst, begraafplaats en crematie, openbaar vervoer. Door de VVD en CPN zijn geen onderwerpen ter bespreking ingezonden. je kunt niet alles weten... maar wel alles makkelijk te weten komen Met de Algemene Winkler Prins50 procent tekst, 50 procent illustraties... in kleuren 1 De encyclopedie voor snelle oriëntatie en wijdere informatie. Samengesteld door een schaar van deskundigen. Afgerond door de computer. In 14 delen. In 10.000 illustraties. In 5 miljoen woorden. De Algemene Winkler Prins van A tot Z in kleuren Dubbel voordeel Als u nü intekent op de Algemene Winkler Prins krijgt u 1. de Winkler Prins Gezinsatlas cadeau en profiteert u van de 2. lagere vóórintekenpriis. i I COUPON Stuurt u mij gratis I en zonder enige verplichting nadere inlichtingen over de i Algemene Winkler Prins met de twee voordelen. j Naam I Adres i Plaats I De coupon inzenden aan I Elsevier Nederland N.V. I LI 107 I Antwoordnummer 1248 I Amsterdam In ons regenachtige landje is een paraplu echt geen overbodige luxeVerwen vader dus op 5 december met een opvouwbare plu die hij in zijn tas mee naar zijn werk kan nemen. Opvouwbare herenparaplu met een geheel stalen, binnenwerk en een 100%nylon bespanning. Opgevouwen is deze paraplu slechts 40 cm lang, uit heeft hij 'n diameter van 110 cm. In de kleur zwart, nu bij ons voor nog géén tientje. Westduits fabrikaat Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze opvouwbare herenparaplu met stalen binnenwerk en 100% ny lon bespanning met bijpassende foudraal. In de kleur zwart, nu van jm voor %*M Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak WASAUTOMAAT? Eerst prijs vragen bi] Europa's goedkoopste speciaalzaak EEN WERELDNAAM IN PERZEN KAREL DOORMANSTRAAT 129 HOEK VAN OLDENBARNEVELTSTRAAT GRATIS PARKEREN IN SCHOUWBURG-GARAGE Vergeet all Het zou de gemakkelijkste manier ja als de deur maar dicht kon en de verfbus er aan te pas ar, behalve dat er nu „deureka" gaten waar elk droogrek in past, plossing want de deur gaat opeens dicht en ze kosten nog minder dan een bus verf. Deureka 13,95^^^. HILLMAN Patdnr70nH875n J" MeU'en B')enk°rf Fabrikage HILLMAN CORPORATION - postbus 45 - schoonhoven Het is ook bij deze algemene gesprek ken rond de gemeentebegroting 1972 gebleken, dat de liefde tussen jongens en meisjes van links niet diep zit en dat een linke situatie in het prille huwe lijksjaar nog ste,eds aanwezig is. Het is te begrijpen, dat blijkens de jongste informatie, door middel van een maan delijks gesprek in de verzoeningskamer getracht zal worden de „stelletjes" bij elkaar te houden. De heer Kaptein van D'66 liet weinig onduidelijkheid bestaan hoe hij over de matrimoniale staat dacht, toen hij allerlei verwijten richtte tot zijn part ners, bijzonder wat betreft hun huwe lijksbeloften, neergelegd in het pro gramma van de 23. Daar zal wat aan gedaan moeten worden, vermaande hii. Erg verliefderig deed ook de VVD niet ondanks het vriendelijk knipoogje van de woordvoerder naar de vrouwelijke wethouder. En de comminist Op 't Eride liet de 23 ook voor wat die waren, gaf het kapitalisme en nog zo het een en ander van het gebruikelijke katoen, waarna ook hij als op één na laatste spreker, rond het nachtelijk uur in kon stappen, na nog even gauw te hebben geadviseerd in het financieel gat van minister Witteveen een tank te sodemieteren en te lazerstralen". Dat is'tenminste mannentaal. Voor de rest was het maar een tamme boel in de aula, waarin niet veel meer dan de hoofden van diensten to mid dernacht moesten uitzitten. Het aanhoren van herhalingen uit vori ge raadsvergaderingen opgespaard, is niet leuk meer en niemand wist in feite iets nieuws meer te zeggen. Het college heeft twee dagen om na te slaan, wat het reeds eerder op dat alles heeft geantwoord. Dat is dan woensdagavond weer gezegd, waar na de raad daar vrijdag- en maandag avond mee verder gaat en misschien zit er ook nog de woensdagavond in. Leo 't Hart.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3