Amerika wonen „mensen" (l) In Zuid i Exotisch Bogota kan grauwe ellende niet verdoezelen 7. sbbbbm V I 19_95 V Jjlê |f|f 95 elpee surprise jdee: Pistolen los in de holsters 1 11111 E i;!,ïli S| I: DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 47-513 In de reisfolder staat, dat Bogota, de hoofdstad van Columbia, waar Juan Valdes zo gelukkig de koffiebonen plukt van de plant, die hij gepoot heeft, toen zijn zoon werd geboren, een mooie, moderne stad is, met daarnaast vele mooie gebouwen, daterend uit de tijd van voor Simon Bolivar, de grote man uit de geschiedenis van Columbia. Maar de reisfolders vermelden niet de onuitsprekelijke armoede.van de meeste mensen, die dagelijks verder leven op de rand van het bestaan. De folders spreken ook niet over de onbeschrijfelijke stank, die wordt veroorzaakt door het verkeer, zodat men soms een zakdoek voor de mond moet houden om niet te stikken. Zij spreken ook niet over de oorverdovende herrie van de duizenden alsmaar toeteren de automobilisten, die als razenden door de stad stormen, zodat het oversteken van een straat levensgevaarlijk is. Natuurlijk, er zijn prachtige", moderne gebouwen in Bogota, hoog uitstekend boven de armoede en de stank daaronder. Het zijn voornamelijk bankgebouwen of grote kantoren van Amerikaanse maatschappijen, terwijl men hier en daar hoog tegen de lucht afgetekend namen ziet van bekende Neder landse fabrieken. Maar het doet wel cynisch aan, wanneer men in de buitenwijken van Bogota, waar de mensen wonen in krotten, ruwweg in elkaar getimmerd van bijeen geraapte planken, plotseling een groot reclamebord ziet van een grote gloeilampenfabriek in het zuiden des lands, zoals dat heet, waarop staat, dat het een feest is om een. televisietoestel, een radio of een lamp van Philips te hebben. heeft zo zijn aantrekke- Rijk en arm. Er lijkt in Bogota geen tussenweg te bestaan. Of men woont in een van de torenhoge flatgebouwen met een riant uitzicht op de bergen rondom de stad en dan is het leven goed. Of men woont ergens in een Calle (straat) in de oude stadswijken en dan is het leven niet goed. Natuurlijk zijn er vele mensen met een normale baan, op een kantoor, in een winkel, als taxi- of buschauffeur, maar op straat lopen honderden mensen, mannen, vrouwen en ook kinderen - vaak op de leeftijd voor de kleuterschool die met een naar onze begrippen zielig handeltje aan de kost proberen te komen. En als ze geen handel hebben, dan bedelen ze. Soms is het een in lompen geklede man, die met een kind op zijn arm ergens op een van de brede boulevards zit te wachten tot iemand hem iets geeft. Soms zijn het kinderen, die je blijven achtervolgen. De meest geliefde handel op straat is die in „cigarettos Americanos" en die handel wordt bedreven door jonge mannen, en je kunt geen stap verzetten, zonder hun kreten te horen. Of de handel in loten voor de nationale loterijen, waarbij het een wonder is, dat elke handelaar er nog iets aan kan verdienen, omdat ze bij tientallen op de straat lopen. Dat is de „derde wereld", die zo ver weg is van onze rijkdom, waarover wij zo graag ontevreden zjjn. Die derde wereld, waarin kinderen leven, die 's nachts op straat liggen te slapen, zo maar ergens tegen een muur aan, be dekt met een krant. Kinderen van een jaar of tien, maar ook volwassenen, die hun poncho wat steviger om zich heen hebben getrokken. En temidden van dat alles wemelt het van politie, bewapend met pistolen, die los in de holsters zitten en zwaai end met knuppels van een meter leng te. Of militaire patrouilles, zwaar be wapend met geweren en automatische -if t "Ir Bogota, mooi en modern van een afstand pistolen, die plotseling auto's aanhou den en doorzoeken en de inzittenden fouilleren. De mensen op straat vjnden het niet vreemd, want iedereen weet, dat er onrust is in het land. Niet zozeer bij de arme bevolking, die eigenüjk niet weet, dat het leven ook anders kan zijn, omdat velen van hen nooit hebben leren lezen of schrijven. Maar wel onder de studenten op de vele universiteiten, die de stad heeft. Zij weten, dat het anders kan en zij willen het land hervormen. Maar zolang radio en televisie in handen van de regering zjjn en de dagbladen geen woord van kritiek op die regering afdrukken, om dat zij anders verboden worden, blijft het grootste gedeelte van de bevolking doorleven in onwetendheid. De enige troost is, dat de kerk zegt, dat armoe de een zegen kan zijn en dat er na dit leven een beter komt, vooral voor hen, die arm zijn. Hoe het dan moet met de rijken, die leven van het werk van de een vraag, die kennelijk niemand wil beantwoorden. Kermis De politie is overal. Bogota ligt aan de voet van de Monserrate, een berg, die 3400 m boven de zeespiegel ligt. Bo ven op de berg staat een kerk en op zondag trekken duizenden en duizen den mensen uit Bcgota, maar ook uit de omgeving, naar die kerk. Zij, die het kunnen betalen, nemen de kabelbaan of de trein naar boven. De anderen lopen, een tocht tegen de berg op van een uur. Sommigen maken er een pelgrimstocht van, anderen doen het om de stank van de stad te ontvluch ten en weer anderen om deel te nemen aan het kermisachtige gedoe, dat altijd bij dergelijke gelegenheden lijkt te Toen ik naar boven wilde gaan en probeerde met het weinige Spaans dat ik in mijn bezit heb, uit te dokteren met welk vervoermiddel ik naar boven kon gaan, werd ik aangesproken door een politieman. Hij zag, dat ik een sinterklaas Slingeren de kiekjes van de va kantie nog steeds los rond in de lade van Uw bureau?Daar brengt Sint Nicolaas dan snel verandering in door U dit fijne foto-album te geven. Foto-album met 16 pagina's zwaar karton in een hip bedruk te omslag met goudkleurige spi raal. Licht het statisch geladen plastic beschermvelletje op, leg de foto op het karton, rol het beschermvelletje terug (plakt automatisch) en Uw foto zit muurvast en beschermd! Nu van f 9,95 voor nog géén acht Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder dit fotoalbum waarbij U geen lijm en fotohoekjes nodig heeft (de foto's kunt U er dan ook weer in een wip uithalen), afme tingen ong. 30 x_ 24 cm, nu Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. lijkheid buitenlander was en sprak me aan in het Engels. Toen ik hem had verteld, dat ik naar de top van de Monserrate wilde, werd hij heel erg actief. Hij liep naar het loket, waar tientallen mensen in de rij stonden en kocht voor mij met voorrang een kaartje. Zonder ver der iets te zeggen, ging hij met mij mee naar boven en leidde me daar rond. Vol trots vertelde Manuel Bernal, zoals hij|heette, dat hij lid was van de Police de Turismo. Hij was een vriendelijke, jonge man, die erg zijn best deed om het mij naar de zin te maken. Maar het pistool op zijn heup gaf mij een nare bijsmaak. Ik bood hem een kop koffie aan, die hij gretig accepteerde. Maar de jongeman, die aan het tafeltje zat, waaraan wij ook gingen zitten, stond onmiddellijk op en verdween. Kenne lijk voelde hij er niets voor om plotse ling, zonder opgave van reden, gefouil leerd te worden. Zakkenrollers En dat de politie achterdochtig is, bleek mij enkele uren later, toen ik bij de kerk stond, waar de uitvaartplech tigheid plaatsvond van Guillermo Leon Valenciz, dievan 1963 tot 1966 presi dent is geweest van Columbia. Plotse ling duwde een politieman de menigte om mij heen opzij, greep een jongen beet en fouilleerde hem. Toen hij niets verdachts vond, stuurde hij hem weg. Hij vroeg mij naar mijn papieren. Ik liet hem mijn paspoort zien en hij werd ineens vriendelijk. Uit wat hij tegen mij zei, maakte ik op, dat ik mijn papieren en geld goed moest bewaken. Zakkenrollers zijn er kenne lijk in overvloed in Bogota. Sindsdien loop ik met mijn hand op mijn binnen uit zjjn slechts enkele indrukken uit Bogota, de hoofdstad van een land in de derde wereld. Het zijn over het algemeen geen prettige indrukken, on danks het feit, dat de bevolking vrien delijk en hulpvaardig is. Voor de toe rist mag het allemaal exotisch zijn, vooral wanneer je kijkt naar de in kleurige poncho's geklede Indianen uit de Andes, die met hun ezeltjes naar de stad komen om hun koopwaar te slijten. Maar wanneer je achter die toeristische aspecten kijkt, zie je de grauwe ellende van de meerderheid, in stand gehouden door voornamelijk A- merikaans kapitaal. Ontwikkelingshulp En, hoe vreemd het ook moge klinken, in stand gehouden door het geld, dat de regering ontvangt als ontwikkelings hulp. Het is een bekend feit, dat elk rijk land verdient aan de gelden, die als ontwikkelingshulp worden uitgegeven. Iemand van het ministerie voor com municaties, waaronder ook radio en televisie ressorteert, die ik toevallig ontmoette tijdens de begrafenis van de ex-president, vertelde mij, dat het geld, dat de regeringen van de rijke landen uitgeven aan ontwikkelingshulp, gaat naar de regeringen van de arme landen. En die regeringen doen met dat geld wat hen goeddunkt. Niet om de arme bevolking van het land een beter leven te geven, maar wel om de rijken nog rijker te maken. Juan Valdez mag dan gelukkig zijn als hij koffiebonen plukt. En zijn zoontje mag dan vrolijk huppelend naar zijn moeder gaan met de eerste koffiebo nen van de plant, die bij zijn geboorte werd gepoot. Maar dat is het beeld, dat de rijke landen graag zien. Want als Juan Valdez een koffieplant de zijne mag noemen, moet hij nog maar af wachten wat de eigenaar van het land hem voor zijn koffiebonen wil betalen. En het systeem is er niet op gericht om Juan Valdez met die prijs gelukkig te maken. Want de eigenaar van het land weet, dat Juan nog harder zal werken als zijn gezin aan de rand van de honger verkeert. En daarom is de landeigenaar tevreden met het sy steem. Zolang Juan maar niet in op stand komt. En daar is voorlopig niet veel kans op. Jan Dijkstra WANDELING DOOR KRALINGERHOUT De Rotterdamse afdeling van het Insti tuut Voor Natuurbeschermingseduca tie organiseert een wandeling door het Kralingse Bos, op zondag 28 november. Het verzamelpunt is de ingang van het bos, naast de manege aan de Kralingse- weg, waar men om 9.30 uur vertrekt. Deze wandeling, die ca. 11/2 uur zal duren, staat onder leiding van een natuurgids. Ieder, die belangstelling heeft voor de natuur, is op deze wandeling welkom. sinterklaas Juist nu is het de tijd voor extra gezelligheid thuisen is zo'n fraaie onyx lamp dan geen ideaal Sintkado? Luxe onyx tafellamp op een sierlijk koperen voetje met een satijnen paraplukap, ge heel afgewerkt met goud galon en voorzien van een fluwelen sierstrik. Deze lamp uit de prijs- serie van f 32,50 koopt U nu kompleet met snoer en stekker voor nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze onyx tafellamp op 'n koperen voetje met satijnen paraplukap. In de kleuren goud, ivoor, oud- rose, oranje en lichtrose, totale hoogte 36 veen zei. or scnnrr. oesr. nts f 8,90 ENWe hebben nog véél

De Havenloods | 1971 | | pagina 9