„Schone" oplossing voor gemotoriseerd verkeer laat op zich wachten Uitslag kinderkleurwedstrijd Rijden op gas voor sommigen goedkoper Gezichtsvermogen van veel verkeersdeelnemers beperkt In een tijd, waarin het gemotoriseerde verkeer tezamen met de industrie en de ruimteverwarming als voornaamste vervuiler van de lucht te boek staat is het zo langzamerhand logisch, dat er met betrekking tot dat verkeer naarstig naar „schone" oplossingen wordt gezocht. Zo heeft de Amerikaanse regering bijzonder strenge eisen aan de auto-industrie gesteld om de hoeveelheid schadelijke stoffen in de uitlaatgassen drastisch te beperken en zo is men in ons land bezig met de Wet inzake de luchtverontreiniging. Een wet, die onder meer voorziet in eisen aan de inrichting en constructie van motorvoertuigen en eisen ten aanzien van motorbrandstoffen. Tussen het aanpakken van luchtveront- reiniger gemotoriseerd verkeer in Amerika en in Europa zit volgens de heer D.E. Griever, chef technische voorlichting van de ANWB, een groot verschil. „De Amerikanen zeggen: we hebben een motor en die gaan we aanpassen en hier in Europa gaan ze ervan uit dat iets watje er niet instopt er ook niet uit kan komen; met andere woorden: hier willen ze de voeding De voorschriften van de Nederlandse regering zullen binnen niet al te lange tijd afkomen. Voorschriften, die zullen uitgaan van de bestaande situatie en dus van de benzinemotoren. Over een intensiever gebruik van gas als brand stof (idealer dan benzine, omdat de verbranding meer volkomen is, waar door in de uitlaatgassen het gevreesde Jazz in de Doelen Op zondagavond 12 december wordt in de Grote zaal van de Doelen in Rotterdam een Hollands Jazz Concert gegeven onder de titel: Dutch swinging jazz in de Doelen. Medewerking verle nen: The Dutch Swing College Band, Rita Reys en het trio Pim Jacobs, Trio' Louis van Dijk, Kwintet Piet Noordijk, Hotclub 69 onder leiding van Jcssche Monitzs, Kwartet Paul Ruys met onder andere Tonny Nusser en Coen van Nassau, Frans van Bergen, jazz-violist van topklasse en Harry Mooten met zijn accordeon. Bi tw. I Hl DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 koolmonoxyde vrijwel niet aanwezig is) zal waarschijnlijk niet worden ge rept. Toch biedt gas als brandstof de schonere verbranding daargelaten belangrijke voordelen boven benzine. De motor krijgt een langere levensduur en de exploitatie van het vervoermid del is zelfs voordeliger, indien men een flink aantal kilometers per jaar aflegt. (De literprijs van gas zowel als van diesel ligt veel lager dan die van benzi ne. Echter, wat het rijk aan accijns van deze rijders mist, vangt hij via een hoger wegenbelastingtarief voor gas- en dieselauto's weer terug). De voornaam ste nadelen van het gasgebruik zijn een beperkte tankmogelijkheid (weinig sta tions) en een verhes aan bagageruimte, omdat de gastank in de meeste geval len in de kofferruimte moet worden ingebouwd. Aardgas De heer Griever: „Wanneer we aan gas denken hebben we het in de eerste plaats over het LPG (Liquefied Petro leum Gas), een bijprodukt van de olieraffinaderijen. Zoqden we van ben zine op gas overschakelen, dan worden de rollen omgedraaid en wordt het LPG hoofdprodukt. Dat zal betekenen dat het nu goedkope bijprodukt dan een duur hoofdprodukt zal worden. De produktie is nu eenmaal kostbaar. Vandaar dat, als we zullen overgaan op gas, het het goedkope aardgas zal worden. Dit gas heeft dezelfde voor- en nadelen als het LPG, maar heeft nog als extra nadeel dat het bijzonder moeilijk vloeibaar is te maken, hetgeen voor het gebruik allerlei nare techni sche consequenties heeft". Het vloeibaar gemaakte petroleumgas (LPG) wordt in Nederland veel ge bruikt door autobezitters, die aanzien lijke aantallen kilometers onder de wielen laten doorschieten. Taxi-chauf feurs, vertegenwoordigers'en rijschool houders zijn van die groep een paar voorbeelden. (De heer Griever: „Als vuistregel kun je stellen dat iedereen, die ongeveer 35.000 km. per jaar rijdt, met LPG in plaats van benzine goedko per uit is". Gemiddeld rijden de Neder landse autobezitters 17 a 18.000 km. per jaar. Voor een voorbeeld van kos tenbesparing door het rijden op gas en voor nadere inlichtingen kan men bij de ANWB ook een foldertje over het LPG aanvragen. Red.). Ook bij de ANWB heeft men testen gehouden. Van een proef met een aantal Wegenwachtauto's, die jaarlijks zo'n 45.000 km. afleggen, zijn de voorlopige conclusies, dat de motor iets onderhoudsgevoeliger is, dat het vermogen van de motor met 5 procent vermindert en dat het brandstofver bruik dermate kostenbesparend werkt dat dit eveneens van het volledige onderhoud kan worden gezegd. De 25 proefauto's van de ANWB blijven dan ook op het LPG rijden. Verontreinig in g Het financiële voordeel hangt dus sterk af van het gebruik van de auto en dat van de motor. Blijft evenwel de stelling dat gas bij verbranding minder lucht- Nog steeds gevaarlijk speelgoed in de handel Dat er weer veel gevaarlijk kinderspeel goed te koop is concludeerden de Consumentenbond voor het tweede achtereenvolgende jaar na bezoeken aan speelgoedwinkels en speelgoedaf delingen van warenhuizen. Het assorti ment gevaarlijk speelgoed bleek soms zelfs nog te zijn uitgebreid. Alle reden om bij het kopen van sinterklaaspre sentjes voorzichtig te zijn. In de Consumentengids van december wordt onder andere gewaarschuwd voor rammelaars met ijzerdraad, kraal tjes en kogeltjes, voor poppen en dieren met losse ogen en voor levensge vaarlijke doppen, waarvan sommig sta pelspeelgoed is voorzien. De Consumentenbond vindt het dan ook hoog tijd, dat er eindelijk eens een Speelgoedbesluit komt op grond waar van de keuringsdiensten van waren' doeltreffender tegen de verkoop van gevaarlijk speelgoed kunnen optreden. verontreiniging veroorzaakt. Griever:' „Dat gas minder verontreiniging geeft moet nog worden aangetoond. Er is te weinig bekend van de schadelijke stof fen, die in de uitlaatgassen zitten. Zolang de chemici nog niet precies weten wat er gebeurt kan men niet aan een overschakeling werken. We kunnen niet iets introduceren, als de techniek nog niet ver genoeg gevorderd is, om dat we dan het risico lopen het paard achter de wagen te spannen. Wat de Nederlandse situatie betreft: we mo gen niet verwachten dat het TNO op dit gebied baanbrekend werk zal ver richten. Daarvoor is het beschikbare budget te gering. Ons land moet in EEG- en liefst in Europees verband mee naar een oplossing helpen zoe ken". (Na eventueel gestelde regerings- eisen komt het onderzoek naar een schone brandstof of motor - evenals in Amerika - dus in feite voor een belangrijk deel bij de benzinemaat schappijen en auto-industrieën te lig gen. Je zou je kunnen afvragen of dat een gezonde situatie is. Red.) Ook het vracht- en autobusverkeer kan met behulp van kostbare en zware apparatuur op gas worden overgescha keld. In deze sector voelt men daar evenwel weinig voor, omdat het rijden op diesel reeds goedkoop is. Zegt de heer Griever: „Voor die mensen biedt gas geen geldelijk voordeel. Overigens bevat'de dieselwalm niet zoveel scha delijke bestanddelen als de benzine- walm. Een goed afgestelde dieselmotor mag ook niet roken". Gas is dus voor een aantal van de gemotoriseerde weggebruikers een te prefereren brandstof, maar blijkt voor een algehele doorvoering (nog) niet in aanmerking te komen, omdat nu niet zeker is of de luchtverontreiniging van een gasmotor minder schadelijk is. Verder zijn diverse andere energiebron nen (onder andere electriciteit) en motoren in onderzoek. Maar voorlopig blijft men uitgaan van de benzine als voedingsbron. De USA heeft van de automobielindus trie strenge maatregelen geëist. Respec tievelijk iii 1975 en in 1980 moet aan bepaalde voorwaarden worden vol daan. De heer Griever: „Als er niet aan de voorschriften kan worden tegemoet gekomen zegt u? Ja, dan gebeurt er denk ik niets. Dat zal dan een gezichtsverlies voor de Amerikaanse regering betekenen. Geloof echter niet, dat het niet haalbaar is, want daarvoor gaat de ontwikkeling van de weten schap te snel. Alles wijst erop dat men mettertijd aan de gestelde, zware eisen zal kunnen voldoen. Men loopt eigen lijk op de wetenschap vooruit". Henk van Capelleveen Elke keer als je aan een kinderkleurwedstrijd begint weet je weer waar je je aan waagt: aan een stroom van ellende. Want begin er maar eens aan om een paar duizend kleurige prenten uit de post te vissen en aan een nader onderzoek te onderwerpen. Eerlijk gezegd is het bijna geen doen de uiteindelijke winnaars aan te wijzen, omdat het aanbod dermate groot en goed is, dat we met een gerust hart 100 winnaars zouden kunnen aanwijzen. En het mochten er maar vier per groep zijn. Het was dan ook heksenwerk. S Bruïds en ^Gelegenheids^ japonnen i "Ct exclusieve cocktail- W fZ en party kleding. MODEHUIS X TOT 9 UUR GEOPEND rU*l\YV4^ Ook waren er vele bijzondere inzendin gen met briefjes aan de tekening geniet zo van „die krassen heeft mijn kleine broertje gemaakt" en „geef aan Sint en Piet" en talloze goede wensen. Zelfs was er een meisje bij, dat haar pasfoto aan de tekening had bevestigd. Maar de origineelste inzender was on getwijfeld een jongetje, dat tot onze grote verbazing een gekleurde afleve ring van onze strip Het Tijdserum inleverde in plaats van de halve pagina grote kleurtekening die hij blijkbaar over het hoofd had gezien. Andere bijzondere inzenders hadden ondanks allerlei handicaps aan de wed strijd deelgenomen. Zo was er iemand, die met gebroken pols'en al aan het kleuren was geslagen. De elfjarige. Iri- grid Vleugels, wonend op de Hofsingel 27 in Maasland spande de kroon, door haar gebrek moest zij de tekening met haar voeten kleuren. Iets, dat ze gewel dig deed (zie foto). De prijzen zijn als volgt gevallen: in de groep A van kinderen tot en met zes jaar: eerste prijs Hansje Scholte (6), Carnissesingel 259b, Rotterdam: twee de prijs Martin van der Kant (6), Prinses Beatrixlaan (of straat? Slik kerveer: derde prijs Rudy Stork (4), Boerhaavestraat 385, Vlaardingen en vierde prijs Henk van Oosten, Gaspar van Egmontstraat 13, Maasland. In groep B van kinderen van 7 tot en met 10 jaar zijn de prijs Monique Konings (8), Van Olden- barneveltstraat 63, Schiedam; tweede prijs C. Peters (9), Eerste Res. Boezem straat 16, Rotterdam; derde prijs As- trid Goyvaerts (8), Asserweg421, Rot terdam en vierde prijs Marina Glerum (9), M.R. Willemstraat 39a, Rot terdam. In groep C van kinderen van 11 en 12 jaar zijn de winnaars: eerste prijs.Rose- mary Gal (12), Kapt. Horsmanflat 36, Zwijndrecht; tweede prijs lneke Ethuis (11), Chr. Huygensstraat 7, Sliedrecht; derde prijs Arie Verrips (11), Kortzij B67, Ottoland en vierde prijs Peter van der Graaff (12), Randweg 27, Slikker- De prijzen zijn voor alle groepen dezelfde: eerste prijs f 30,—; tweede prijs f20,—; derde prijs f 15,— en vierde prijs f 10,—. De winnaars krijgen hun prijzen binnenkort thuisgestuurd. Van 30 november tot en met 12 december zal in het Haagse Gemeente museum een documentaire tentoon stelling te zien zijn over de stroming in de beeldende kunst rond de jaren twintig, De Stijl genoemd. Van de kunstenaars Mondriaan, Van Doesburg, Rietveld, Huszar en anderen zijn reprodukties van schilderijen, bouwtekeningen en/teksten afgebeeld, die voor een groot deel terug te vinden zijn in het tijdschrift De Stijl. Dit destijds door de groep uitgegeven blad verscheen in verschillende landen van Europa. Woensdagmiddag heeft het ms. Rabenfels in de Rotterdamse Waalhaven twee hulpboten aan boord genomen die de Liga van de Rode Kruisverenigingen in Genève ter beschikking van het Pakistaanse Rode Kruis zal stellen voor het vervoer van hulpgoederen van de haven van Chittagong naar de eilanden in de Golf van Bengalen. De burgerbevolking daar lijdt nog steeds onder de gevolgen van de vloedgolf, die Oost-Pakistan het vorig najaar heeft geteisterd. Het betreft hier twee voormalige Landingsboten met een lengte van 27 meter, een breedte van 7 meter en een diepgang van slechts 2.20 meter. Daardoor kunnen zij ook worden gebruikt in het Deltagebied, waar veel ondiep water is. Dë schepen, die dankzij twee onlangs gereviseerde 220 een snelheid van 12 knopen kunnen ontwikke len, zijn door Boeles Scheepswerven in Bolnes overgeschil derd in de Rode Kruiskleuren. Zij hebben de namen Pakcross 1 en Pakcross 2 gekregen. Het Nederlandse Rode Kruis is nauw betrokken geweest bij de aankoop van de twee hulpboten voor elk waarvan de nodige reserve-onderdelen en een pakket gereedschappen naar Chittagong worden meegezonden. In Oost-Pakistan staan thans 15 experts van de Liga van Rode Kruisverenigingen het Pakistaanse Rode Kruis bij een drietal projekten bij, te weten de wederopbouw van het waarschuwingssysteem tegen cyclonen, het uitdelen van acht Rode Kruisteams van voedsel en medicamenten en de instandhouding van een ziekenhuis in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. Van 6,5 procent der rijbewijshouders in Nederland is het gezichtsvermogen dermate slecht, dat van een gevaarlijke situatie in het verkeer moet worden gesproken. De betrokkenen weten in overgrote meerderheid, dat hun ogen niet in orde zijnNog eens 12,4 procent ziet eveneens onvoldoende, zij het in mindere mate, daar het hier maar één oog betreft. Zij zijn zich hun tekortkoming dan ook veelal niet bewust. Dit zijn enkele van de opmerkelijke en tevens griezelige uitkomsten van een door de Stichting „Oog en Bril" ver richt representatief en wetenschappe lijk verantwoord, landelijk onderzoek naar het gezichtsvermogen van de rij bewijshouders. Een gedetailleerd ver slag, waarin de resultaten van deze ogentests zijn vastgelegd en uitge werkt, is aangeboden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees, en toegezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In het rapport doet de Stichting „Oog en Bril" ook een aantal aanbevelingen. Allereerst, dat vóór het afnemen van het rijexamen iedere kandidaat wordt onderworpen aan een ogentest. Is dit voorshands om organisatorische dan wel om financiële redenen niet te realiseren, dan kunnen toch wel andere belangrijke initiatieven ter verbetering van de situatie worden genomen. Zo zou de „eigen" geneeskundige ver klaring (die tot op heden moet worden ingediend) door een ogentestkaart of -formulier kunnen worden vervangen. Deze test zou kunnen worden afgeno men bjj de opticien of de betreffende rijschool. Tot meerdere zekerheid zou de test van elke 10e of 25e kandidaat door het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen zelf kunnen worden ge controleerd. De grotere centra van het C.B.R. zouden toch al een apparaat moeten bezitten voor het testen van verlengings-aanvragen boven de 40 en 60 jaar. Belangrijk acht de Stichting „Oog en Bril" het invoeren van een ogentest bij -het aanvragen van het rijbewijs of de .verlenging daarvan boven de 40-jarige leeftijd. Dit gezien het snel verslechte ren van het gezichtsvermogen rond 40 jaar. Op de rijbewijzen zou dienen te worden aangetekend of de eigenaar eigenaresse brildragend is, dan wel gebruik maakt van kontaktlenzen. Het dragen van deze korrektiemiddelen tij dens het autorijden dient dan tegelij kertijd verplicht te worden gesteld. Op woensdag 8 december om kwart over acht start Holland Pro- dution Den Haag met een grootse sterrenparade in De Doelen. Mede werking van een keur van artiesten waaronder: Zangeres zonder naam; Jaques Herb, de zanger van „Ma- nuela", Saskia Serge, de laatste dagen volop in het nieuws; we gaan verder met de Wama's; Sjakie Schram; Tony Leerink; The Crock- sons; The Melton Brothers; Hanson Clark's Metro Magicshowmuzi kale begeleiding van Tonny van Eyk, Eddy Christiani, Nico Prins, Dub Dubois, Les deux Jateux, onder de artistieke leiding van Joop de Knecht met als gast Een avond van ongekend plezier en luister- en kijkgenot tegen popu laire prijzen. De plaatsen zijn vanaf woensdag 1 december 1971 ver krijgbaar aan de kassa's van De Doelen dagelijks van 10-16 uur, zondags van 12.00-16.00 uur.(To- lefonisch dagelijks ook vanaf woensdag) van 12.00-16.00 uur ondernummer 13:24.90. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Dinsdag 30 november 1971 20e jaargang no. 48 EDITIE SCHIEDAM

De Havenloods | 1971 | | pagina 1