Wachten op uitkering tot in het oneindige 3; 119.- 95 vel óprookjeó ARBEIDSONGESCHIKTE GASTARBEIDERS Begrafenisverenigi ng ten grave gedragen boó DE HAVENLOODS, DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 48-518 Serafetin Kilig, geboren 26 oktober 1930, in een dorpje ergens in Oost-Turkije, verlaat op 22 juli 1964 voor de eerste maal zijn geboortestreek om als zovelen van zijn landgenoten in Duitsland zijn „geluk" te beproeven. Hij wordt gastarbeiter in Saarbrücken, welke stad hij na 17 maanden verwisselt voor Essen. Daar raakt hij in september 1966 zonder werk en als een nomade van de jaren zestig trekt hij verder en komt tenslotte in Arnhem terecht. Hij werkt achtereenvolgens in Arnhem, Doetinchem en Lochem in de meest uiteenlopende baantjes. In 1968 belandt hij tenslotte in Rotterdam, waar hij eerst bij een onderaannemer bij de Shell werk krijgt en daarna op 2 december 1968 als classificeerder bij het schildersbedrijf Kalkman in dienst treedt. Tot 14 februari 1969 verschilt de levensgeschiedenis van Serafetin Kilig weinig van die van de overige miljoe nen gastarbeiders, die een min of meer zwervend bestaan in West-Europa lei den. Misschien was Kilig zelf nog een beetje bevoorrecht mens, want in zijn dorpje in de buurt van de Oostturkse stad Kirsehir bezat hij een lapje grond. Dit stukje grond was echter zo piep klein, dat het niet voldoende opbracht om het gezin Kilig, man, vrouw en vier kinderen ervan te laten bestaan. Om deze reden kiest Serafetin Kilig na veel wikken en wegen voor de harde uit weg, die zovelen met hem kozen en kiezen, het rijke West-Europa, waar men in letterlijke zin handen te kort komt. Zijn handen kan hij gebruiken en hij gebruikt ze goed, zoals van een gastarbeider wordt verwacht, tot op die noodlottige veertiende februatri 1969. Hij is aan het werk in een schip, als er een tankje met terpentine omvalt, vlak bij hem. Boven is een lasser bezig. Het onvermijdelijke gebeurt. Er vallen von ken in de terpentine, die in minder dan geen tijd vlam vat en de Turkse arbei der verandert in een levende fakkel. Op zijn hulpgeroep dooft men het vuur met een brandblusapparaat. Hij zelf verliest het bewustzijn en wordt in ijltempo naar het Clara Ziekenhuis overgebracht. Veertien dagen lang ver keert hij in levensgevaar en het zal drie maanden duren, eer hij de shock te boven is en zijn vrienden weer herkent. Zijn gehele onderlichaam is in ernstige mate verbrand en er wordt vijf maal plastische chirurgie op hem toegepast. „Nieuwe benen gemaakt", zoals hij zelf zegt. Hij kan nu weer lopen, zij het langzaam en na elke vijftien minu ten moet hij uitrusten, omdat Verder gaan te veel pijn veroorzaakt. WINTER De Hollandse winter is slecht voor hem, want bij kou heeft hij extra veel _pijn. Toth vreest hij, dat hij ook deze winter Holland nog niet zal kunnen verlaten, want ofschoon het al bijna drie jaar geleden is, dat het arbeidson geval hem overkwam, is zijn uitkering nog niet rond. En het is niet verstandig naar Turkije terug te gaan, alvorens zijn geval geheel is afgehandeld. Wer ken kan hij niet, d.w.z. hij zou zittend werk kunnen verrichten, maar welk bedrijf heeft er zittend werk voor een arbeider, die het Nederlands maar heel gebrekkig meester is? En zo brengt Kilig al bijna drie jaar door met afwachten. Hij is al in 1 1/2 jaar niet meer thuis in Turkije geweest en dürff het ook niet aan om naar zijn land te vertrekken. Ongeveer negen maanden na zijn ongeval was hij name lijk wél naar huis gegaan, omdat zijn familie dodelijk ongerust over zijn toestand was. Hij had van zijn firma en van zijn arts toestemming gekregen om naar Turkije te gaan, maar wist niet, dat hij ook van de bedrijfsvereniging en de kontrolerend arts toestemming moest hebben. Had hij die gevraagd, dan was het antwoord waarschijnlijk neen geweest. Op 1 december 1969, toen hij in Turkije verbleef werd hij voor 100 procent arbeidsgeschikt verklaard, maar de Raad van Beroep maakte deze uitspraak later weer ongedaan,- zodat hij weer in de Ziektewet terug kwam. De dokter van de Raad van Beroep is tweemaal tot dezelfde konklusie geko men, nl. dat Serafetin Kilig voor 50 procent arbeidsongeschikt is, hetgeen inhoudt, dat hij recht heeft op een uitkering, die gelijk is aan 40 procent van zijn loon. De arts van de medische dienst bevond hem evenwel maar voor 25 procent arbeidsongeschikt. Zo be gon het jaren lange touwtrekken om de hoogte van de uitkering. Na iedere uitspraak moet er maanden lang wor den gewacht op de volgende formali teit. En Kilig heeft geluk, want zijn zaak wordt uitstekend behandeld door het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsverenigingen. En het is geen een voudig geval. VAKBOND De maatschappelijke werker van de Stichting Hulp Buitenlandse Werkne mers en een sociale raadsman konden het niet aan en zo trof het Aktiecomi- tee pro Gastarbeiders op een dag een totaal ontredderde buitenlander aan, die zich volkomen aan zijn lot voelde overgelaten. Het Aktiekomitee bracht hem naar de O. V.B., en hoewel deze vakbond het verloop van de zaak helaas niet kan bespoedigen, worden sinterklaas Als U een gemaakte film laat ontwikkelen valt hij toch altijd anders uit dan U gedacht had. Misschien had U een bepaalde scène liever verplaatst of laten vervallenWel met deze groot beeld filmvieuwer is dat moge lijk, daarom is hij zo onmis baar! Grootbeeld filmvieuwer voor super 8 en single 8. Een reuze hulp bij het monteren en kon trol eren (ook bij stilstaand beeld) van Uw zelfgemaakte films. Met 'n speciale druk knoop voor het markeren van scènes, die U wilt verplaatsen of laten vervallen. Van Westduits fabrikaat in een solide uitvoering, spoelen t/m 120 meter, nu voor nog géén honderd twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze grootbeeld filmvieuwer voor su per 8 en single 8 (formaat lOx 14 cm). Onmisbaar voor het bekijken monteren van zelfgemaakte films, nu Gelukkig heeft Kilig zeer goede, zij het voor een gastarbeider dure, huisves ting, maar de dagen slepen zich voort en hoewel van nature een kalme man, begint hij nerveus en ongedurig te worden. Hij leeft momenteel van een uitkering van de bijstandswet, f. 149,94 in de week, waarvan hij wel zelf kan rondkomen, maar geen geld naar huis kon sturen. Familieleden bewerken het kleine lapje grond en onderhouden zijn gezin. Maar het is verre van een ideale situatie. Hoewel hij in Turkije zo goed als geen aan zijn gezondheidstoestand aangepast werk zal kunnen vinden, hoopt hij van de WAO-uitkering van 45/55 procent te kunnen rondkomen. Maar wanneer dat zal zijn....? In hetzelfde logement aan de Mathe- nesserlaan 277, waar Kilig zijn dagen met niets doen, vervelen en heimwee slijt, woont nog een Turk, slachtoffer van een arbeidsongeval. Numan Kara- durmus uit Ankara, geboren op 7 november 1925, kreeg op 17 septem ber 1970 hete stoom in zijn ogen, als gevolg waarvan hij aan één oog geheel Telefooncellen in Groenoord De Gemeentelijke Technische Bedrij ven zullen binnenkort drie klokken plaatsen in de wijk Groenoord en wel aan de Laan van Bol'Es bij de winkels, bij het winkelcentrum De Ketel aan de Peter van Anrooijlaan/Borodinlaan en op het Bachplein bij het scholencom plex. Nu is de „openbare tijdsaanwijzing' tot voor kort een zaak geweest die door de PTT verzorgd werd, doch-de PTT vindt deze regeling uit de tijd en wil er graag vanaf. De Technische Bedrijven van de gemeente zullen deze taak overnemen en de in Schiedam aanwezige klokken ombouwen en op het eigen lichtnet aansluiten. Dit geldt voor de drie-voudige „stadsklok" op het Koemarktplein en dg klokken aan de Burg. Knappertlaan ert op het Van't Hoffplein, waarvoor het uurwerk in bestelling is. Door de PTT zijn in samenwerking met de dienst voor Gemeentewerken vier openbare telefooncellen geplaatst in Kethel en Groenoord. En wel bij het winkelcentrum De Ketel aan de Boro- dinlaan, aan de Peter van Anrooijlaan ter hoogte van de inrit naar het Cho- pinplein, bij hei bijpostkantoor op het Jacques Urlusplein en aan de Schie- damseweg ongeveer ter hoogte van de Goudenregenlaan. De cellen staan er al, maar de aansluiting moet nog ge schieden. blind werd en het gezichtsvermogen van het andere oog gedeeltelijk ver loor. Hij kwam in 19f>6 naar Neder land, waar hij eerst vier maanden in Tilburg werkte. Daarna kwam hij naar Rotterdam, .waar hij door de firma Troost werd uitgezet bij de Shell. In Ankara was hij bij niemand in dienst maar hij zette koffie op de markt. Van wat hij op die manier bij elkaar schar relde, moest Jhij met zijn gezin van negen kinderen plus zijn oude vader zien rond te komen. Eén van zijn dochters is al getrouwd en één van zijn zoons werkt als chauffeur. Van de f.86,- in de week, die hij momenteel van de bijstand trekt, kan hij geen geld naar huis sturen. Zijn gezin moet de eindjes aan elkaar zien te knopen, van wat de oudste jongen verdient en van wat de familieleden willen geven. En veel kan dit niet zijn, want niemand van de familie is rijk. Twee van de broers van Karadurmus werken eveneens in het buitenland, één in België en ééij in Duitsland. KONTROLE Ook voor Karadurmus gaan de dagen tergend langzaam voorbij, want wat moet je doen in een vreemd land, als je niet kunt werken? Af en toe gaat hij de straat op, het minst in de winter, want met de kou voelt hij de pijn aan zijn ogen het meest. Als hij moet oversteken, wacht hij tot andere men sen naar de overkant gaan en loopt dan gelijk mee. Hij en Kilig vangen elkaar een beetje op, en samen trachten ze de moed erin te houden, al kost dat wel moeite, vooral nu het weer koud is. Karadurmus moet nog elke week ter kontrole naar het oogziekenhuis. In totaal heeft hij drie operaties gehad en af en toe begint zijn ene oog weer te bloeden. Over de behandeling van de artsen en verpleegsters is hij erg goed te spreken en ook over de medicijnen, die hij krijgt. In Turkije raakten zijn oogdruppels vroegtijdig op, maar de druppels, die een arts hem daar voor schreef, deden hem minder goed dan de Nederlandse. Karadurmus werd op 1 maart 1971 merkwaardigerwijze zonder enige keu ring van volledig arbeidsongeschikt voor 100 procent arbeidsgeschikt ver klaard. Hij was intussen bij de firma Troost ontslagen, omdat het uit veilig heidsoverwegingen onverantwoordelijk was hem weer aan het werk te zetten. Karadurmus had de redelijkheid hier van ingezien en in het ontslag berust. Zolang hij een WAO-uitkering kreeg, was dit geen bezwaar, maar toen hij arbeidsgeschikt verklaard werd, kwam daardoor zijn WW-uitkering te verval len. Ook Karadurmus was door het AKPG naar de OVB verwezen en deze ging voor hem in beroep. Langzaam als dit soort gevallen altijd verlopen, werd de zaak nog eens extra vertraagd door dat Karadurmus het niet meer uithield in Holland en naar Ankara vertrok. Zijn vriend Kilig ging op de dag van de keuring van de dokter toe en wist uitstel te verkrijgen. Thans is er nog meer vertraging te vrezen, want door de Raad van Beroep wordt er een tweede arts ingeschakeld. MENSLIEVEND De gastarbeiders helpen hier mee om de economie in de welvaartstaat in stand te houden, maar als deze mensen een ongeval overkomt - en bedrijfson gevallen zijn helaas onvermijdelijk - komen ze in vele gevallen in het luchtledige terecht. Toevallig is het Aktiekomitee pro Gastarbeiders deze mensen op zijn weg tegengeko men, maar hoevelen van de buitenland se werknemers in soortgelijke omstan digheden komen tussen wal en schip Kilig en Karadurmus hebben relatief gezien geluk gehad, want hun belangen worden goed behartigd. Maar waarom moet het zolang duren, vragen beiden zich vertwijfeld af. Als zij nu toch voor een uitkering in aanmerking komen, waarom kan hun geval dan niet met spoed worden afgehandeld, zodat zij hun leed, dat een ongeluk altijd met zich meebrengt, samen met hun fami lie en vrienden kunnen dragen. Is het niet mogelijk dat de instanties er de vaart inzetten, wanneer het alleen staande buitenlanders betreft? Zou het geen daad van menslievendheid Gevonden en verloren Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur—17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: Groene dames-paraplu; map voor auto papieren e.d.; zwarte fietstas; bankbil jet; bruine suéde herenhandschoen; bruine glacé-herenhandschoen; glacé dameshandschoen; duimstok; pas- Te bevragen bij de vinders: Tasjes inh. textiel en kinderboeken, V.d. Meer, Potgieterstraat 29; rode leren portemonnee mét inh., H. v.d. Berg, Albardastraat 61; witte kinder- pörtemonnee met inh., Punt, Slacht huislaan 9c; zwarte damesportemon nee met inh., Nielen, Brielsestraat 30; gele knipportemonnee met inh., S. Middelweerd, Kraaijerstraat 9b, Rot terdam; bruine aktentas met inh., Café Thaüa, Rotterdamsedijk 54; tas inh. 2 flessen wijn enz. bij de huismeester van de flat aan het Lisztplein; bruine por temonnee met inh., H- Kruizer, Dr. Wibautplein 21; bruine knijpporte- monnee met inh., Holierhoek, Chopin- plein 129; bruine krantentas, V. Zwie- ten, Dr. Wibautplein 80; halsketting, G. v.d. Most, Fazantlaan 13; goud kinderringetje met steentje, Elver, Mar conistraat 45b; dameshorloge met zwart bandje met gaatjes, Etman, Von dellaan 47; gouden dameshorloge met nylonbandje, Hoefmeijer, Van Marum- straat 26, tel. (overdag) 269304 toestel 158; trouwring, mevr. Norder, Roëll- straat 62, tel. 710992; gouden ring met diamantje, De Leede, Jan Oude geeststraat 42; herenbril bruin mon tuur, Gazan, Hoogstraat 41; bruin etui met 2 sleutels, A. J. van Osch, Abben- broeksestraat 25a; sleutelring met 2 sleutels, J. A. v. Hoeke, Lisztplein 46; groen geruite sjaal, V.d. Gaag, Lek straat 125; paar bruin lederen dames handschoenen, Veringmeijër, Marconi straat 91a; 2 kinderpantalons, A. Lu- cassen, L. Costerstraat 22a; 2 jongens jacken, Tettelaar, Nieuwe Maasstraat 51b; 2 zwarte dameshandschoenen met nappa, Stroom, Lorentzlaan 51b, tel. 152474; zwarte ceintuur, Hartings- veld, B.K. Laan 267; bruine hand schoen, W. Roodenburg, Paulus Potter straat 33b; dames/meisjes mantel (blauw), Gosens, Musschenbroekstraat 8a; wollen muts, Verwaal, Pierson- straat 24; kinderwantje, groen/wit bontkoordje, Pijnacker, Bachplein 21.9; een paar bruine wollen dames handschoenen, V.d. Plas, W. Brouwer straat 29a; een, hot-pants pak geblokt, Heusken, Bosboomlaan 8b; jonge post duif, ring no. 923924, (is reeds ontsla pen); rode tackel, vr. geslacht, V. Dijk, Rijnstraat 19; groene tas inh. zwem- goed, V. Gisteren, Schietbaanstraat 6. Te bevragen bij het dierentehuis, Sint Annazusterstraat: bruine bastaard teef, 34 cm hoog; bastaard boxer, reu ca. 40 cm hoog; klein bruin hondje teef, bastaard pincher. Te bevragen bij het Dierenasiel te Vlaardingen: klein model zwart/bruin hondje, reu. In deze koude wintermaanden zijn een paar warme handschoe nen altijd welkomdaarom geeft Sinterklaas ze en hij weet dat hij een goede keus gedaan heeft. Suèdine dames- en herenhand schoenen met 'n heerlijk war me acryl teddy voering en ge breide soufflés, die voor een ex tra goede pasvorm zorgen, zo wel in fantasie als effen, nu heel voordelig per paar voor nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre suèdi ne dames- en heren handschoe nen met warme acryl teddy voering, in alle courante ma ten en diverse tirv_ ten bruin, per paar Eén van de oudste verenigingen in Schiedam, is in overeenstemming met het doel van de vereniging zelf, ten grave gedragen. Het is de begrafenisver eniging Memento Mori", eertijds „Het Contract" en opgericht op 26 april 1837. Deze vereniging had toen nog als doelstelling het vervullen van een sociale plicht jegens elkaar, door onderling een overleden lid te begra ven, waardoor de kosten uiterst laag waren. Hoewel er nu nog 80 leden 'zijn, is wel gebleken, dat het voortbestaan van de vereniging geen grond meer had, zodat dezer dagen de opheffings vergadering werd gehouden. Aan de statuten en huishoudelijk regle ment ontlenen we, dat het doel van de vereniging is: „Bij overlijden den le den, hunnen echtgenooten en inwo nende kinderen eene goede begrafenis te verzekeren. Ie door het verleenen van persoonlijke hulp bij teraardebe stelling, 2e door het doen van uitga ven, rechtstreeks verband houdende met de teraardebestelling. Uitkeering van een geldsom aan nabestaanden van den overledene is uitgesloten". Volgens de statuten kon ook aan particulieren, niet-leden tegen geldelij ke vergoeding hulp bij begrafenissen binnen de gemeente worden verleend. Om als lid te worden toegelaten, moest men de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, maar niet ouder zijn dan 35 jaar. Voorwaarde: Men moet zijn van goede zedelijk gedrag en dene goede gezondheid genieten". Het bestuur be stond uit negen personen, die minstens twee jaar lid van de vereniging en meerderjarig moesten zijn. Alleen in het geval, dat het ledental is gedaald tot 20, kon een voorstel tot ontbin ding der vereniging in behandeling worden genomen. Volgens een in april 1924 genomen besluit, bedroeg de contributie 75 cent per kwartaal. „Elk lid, met uitzondering alleen als hierna genoemd, niet ouder zijnde dan 65 jaar is verplicht zoo noodig, per soonlijke hulp te verleenen en eene draagbeurt waar te nemen bij begrafe nissen", aldus de voorwaarde. Vrijstel ling was alleen mogelijk in geval van invaliditeit. Degene die geen draag beurt kon vervullen moest zelf voor een plaatsvervanger zorgen. Alleen de secretaris-penningmeester was van de draagbeurt vrijgesteld. Op straffi van 20 cent en voordeele van de kas", behoorde iedereen binnen een maand bericht te sturen van adres wijziging. Elk lid, dat zich niet op de vastgestelde tijd aan het sterfhuis be vond, kreeg 50 cent boete en een gulden, indien hij helemaal niet- kwam opdagen. De begrafenis vond plaats derde klasse lijkkoets. Voorschrift: „Zij, die bij begrafenissen assisteeren, zullen behoorlijk moeten gekleed zijn en wel met gewonen hoogen hoed, zwart costuum en schoenen, wit half- hemd, witte das en voorts met wat verder door de vereeniging wordt ver strekt. Voor onvolledige kleeding zal 50 cents boete worden geheven". Voorts: „Wanneer de weduwe van een lid in een ander huwelijk treedt of onwettige kinderen voortbrengt, zal zij alle rechten op de veréeniging verlie- Geen halve maatregelen dus. En nu is dus de vereniging in een vergadering, bijgewoond door 24 leden, ontbonden. Er was nog f.3000, in kas, welk bedrag ten voordele van de leden wordt uitgekeerd. Daar zijn leden van vele jaren bij, zoals de secretaris-pen ningmeester, de heer W. van Ravens, die 37 jaar lid is. De ledenvergaderingen waren altijd goed bezocht mede dankzij het feit, dat met kerst, een fles wijn of een kerstkrans werd gegeven. Toen dat te duur werd, zorgde slager Poot voor een rookworst. Het oudste lid is de heer B. G. Hoogendam, ere-voorzitter die dezer dagen op zijn 92ste verjaardag, door de vereniging met een fruitmand werd verrast. Het laatste bestuur bestond uit de heren J. Marbus, voorzitter, W. van Ravens, secrt.-penningm., B. Brus- saard, A. M. Hoogendam, G. van 'Kat wijk jr. en J. van Katwijk Jzn., K. L. Voorbach jr. en C. A. v.d. Zee. Barbecue Inn aan de Dam Onder de naam „Barbecue Inn" zal op 15 december aan de Dam 22 te Schie dam een restaurant worden geopend, dat een tweedelige opzet krijgt. Deze „Barbecue Inn" is de eerste irt een keten van restaurants die zullen worden geëxploiteerd door de BV Foodservice Exploitatie Maatschappij i.o. te Schie dam. De tweede zal het volgend voor jaar in Eindhoven worden geopend. Naast het restaurant-gedeelte is in de „Barbecue Inn" een speciale ruimte om complete maaltijden mee'naar huis te nemen. Een vergelijkbaar systeem wordt bij Chinese restaurants aange troffen. In de „Barbecue lnn" is deze ruimte eéhter volledig gescheiden van het restaurant, zodat men daar kan eten zonder.gehinderd te worden. Op de menukaart zal men voornamelijk kipmaaltijden, -snacks en andere kipva riëteiten aantreffen. BV Foodservice Exploitatie Maat schappij i.o. - een internationaal geo riënteerde onderneming onder Neder landse directie - zal naast het exploite ren van dé „Barbecue Inns" ook keu- kenapparatuur gaan leveren, alsmede alle produkten, die verband houden met het grilleren (kippen, kruiden, sausen, ovensprays, enz.). De maat schappij kan op deze wijze één pakket aanbieden. Kaarten en agenda's voor Unicef Unicef is het kinderfonds van de Ver enigde Naties, dat vrijwillige bijdragen 'van regeringen en particulieren be steedt voor het welzijn van kinderen overal ter wereld, ongeacht ras, geloof, nationaliteit of politieke kleur. Het fonds voorziet meer dan honderd landen' van medicijnen, installaties voor zuivelfabrieken en gezondheids centra, voedsel e.d. Het steunt verder een groot aantal projecten: massacam pagnes ter bestrijding van volksziekten, reizende gezondheidsdiensten, gezond heidscentra voor moeder en kind etc. Jaarlijks ondervinden 60 miljoen kin deren en moeders direct hulp van Unicef. Vanzelfsprekend is voor de uitvoering van al deze projecten heel veel geld nodig. Een gedeelte van dit geld wordt verkregen uit de opbrengst van de verkoop van Unicefkaarten en agenda's. Ontwerpen van deze kaarten worden belangeloos ter beschikking gesteld door vele beroemde kunstenaars. De kaarten kosten met envelop slechts f 0,60 per stuk. Verkoopadressen van Unicefkaarten en agenda's: Jacqueline Noordijk, Delftlandseweg 22, Schie dam, tel. 709624, mevrouw J. v. Wal- sum, Jan Steenstraat 71, tel. 261286, mevrouw M. Verhoeff, Havendijk 133, eerste Panoramaflat, tel. 263135; me vrouw Roelofsen, Griegplein 27, Groenoord, tel. 34931 1; Wereldwin kel, Proveniershuis, Schiedam. De Chr. Harmonievereniging „Harpe Davids" in Schiedam, die dit jaar het 50-jarig bestaan vierde, heeft een schenking van f 2500,- gekregen van het Anjerfonds. Het geld is bestemd voor de nieuwe uniformen, waarvoor al geruime tijd acties gevoerd worden. Door deze gift is het bestuur van de vereniging praktisch uit de financiële zorgen. PIANO'S GITAREN VLEUGELS* KLEININSTRUM. BLADMUZIEK Tijdens een speciale dienst zal donderdagavond 16 december het nieuwe gereformeerde kerk gebouw aan de Zwaluwlaan offi cieel in gebruik worden geno men. In deze dienst zullen voor gaan de predikanten J. C. van Veen en J. Nierop. Daarna volgt een receptie. In navolging van het houten kerkje dat enkele jaren als noodgebouw dienst deed, zal de nieuwe kerk de naam van „De Ark" ontvangen. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. A. D. Klaassen en ds. B. A. Koek, bediening H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart. Oud Kath. Parochie, Dam 30, 10.30 uur H. Mis, Pastoor drs. F. Smith. Lindeyerstraat 9.30 en 16 uur. Het Apostolisch Genootschap, Lindeyer straat 5, zondag 9.30 en 5 uur week- dienst woensdagavond 8 uur. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.30 uur. Leiding kapi tein en mevrouw H. J. Renting. Baptisten Gemeente, Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk Schiedam-Overschie (Vrij gemaakt) gebruik kerkgebouw. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 8.15 uur drs. E. Teunis, 14.30 uur ds. D. Los. Ned. Herv. (Geref. Evangelisatie), Irerie-kerk, Lange Haven 10 uur ds. J. J. Timmer uit Weerden, 17 uur ds. C. Koorevaar uit Rotterdam. Schiedam: Hervormde Kerk: Grote Kerk 10 uur: ds. M. C. Baart, 17 uur: ds. C. Korevaar, 11.30 uur: ds. H.J. Groenewegen, Bethelkerk 10 uur: ds. S. Gerbrandy. Opstandingskerk 10 uur: ds. Van Thiel, Aula Huishoud school, Pinasplein 10 uur: ds. H. J. Groene wegen. Kethel, Dorpskerk 10.15 uur: ds. Van der Most, St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. H.A.C. Hildering, De Rank 17 uur: ds. Bakker, Maassluis Jeugddienst. „Een bos vol sprookjes" heeft de Rotterdamse journalis te Kirsten Emous haar eerste bundel sprookjes genoemd. Een erg mooi uitgevoerd boekje met veertien sprookjes uit het bos van de duizend bomen. Vlot en geestig vertelde verhaaltjes over slakken, torren, vogels en draken. Sprookjes ook met een dubbele bodem, omdat de werkelijkheid van het dagelijkse leven er voortdurend in meespeelt. De 27-jarige schrijfster noemt de verhaaltjes „ervarings-sprookjes", omdat ze altijd wel iets hebben te maken met de wijze waarop ze in het leven staat. Zelf noemt ze het bos van de duizend bomen een soort utopie, bevolkt met wezentjes, die bijzonder in elkaar zijn geïnteresseerd en hoewel ze elkaar niet van a tot begrijpen elkaar zonder meer aanvaarden. Dan gaat alle zwaarwichtigheid over boord: „ach, het zijn gewoon gekke sprookjes met verwijzingen naar de maatschappij". „Een bos vol sprookjes" is Kirsten Emous' eerste schrede op het literaire pad. De behoefte te schrijven is altijd aanwezig geweest, de daartoe nodige discipline deed ze op in de journalistiek (Nieuwe Haagse Courant, Libelle, Rotterdammer, Het Vrije Volk en tenslotte Info), die haar dwong achter een schrijfmachine te gaan zitten en kort en krachtig haar gegevens te formuleren in verstaan bare taal. Met het leren van het ambacht was nog niet de vorm gevonden, waarin zij de dingen van zichzelf kon vertellen. De sprookjesvorm bracht tenslotte de oplos- „Het was zo'n heerlijke droomwereld. Het schrijven erover werd tot een therapie voor de angst voor de agressie van de maatschappij. En hoewel Kirsten Emous nu een bundel korte verhalen voor een volwassen publiek op stapel heeft staan, zal toch haar tweede sprookjesboek wel eerder klaar zijn. Dat tweede boek wordt geen bundel sprookjes, maar één grote vertelling over een toverdraak en een mensenmeisje. „Een bos vol sprookjes"is uitgegeven door Kok in Kampen. Ze is bijzonder enthousiast over de vrijheid die de uitgever haar heeft gelaten in de presentatie van haar boek. Ze mocht zelf de tekenaar aanwijzen, die de sprookjes zou illustreren. Het werd Karei Links uit Den Haag, die inderdaad zeer mooie tekeningen maakte en het boekje een omslag gaf, die wat ouderwets aandoet, maar dan wel in de goede betekenis van het woord. „Een bos vol sprookjes" kost f 7.90.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7