Recreatie roept industrie in provincie Zeeland voorlopig halt toe Nog veel gastarbeiders in Europoortgebied verwacht Slechts 150 mensen voor olieterminal MODEHUIS I ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Dinsdag 7 december 1971 20e jaargang no. 49 EDITIE SCHIEDAM DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 /ordt elke dinsdag en donderdag hul! uis bezorgd in Rotterdam en randgen De recreant is voorlopig voorrang ge- Donderdag 9 december houdt de Bond voor Dienstplichtigen, afdeling Rotterdam, een informatie- en discus sieavond over het onlangs verschenen Rode boekje voor soldaten. Het boek je, waarvan er al 15.000 werden ver kocht, zal worden toegelicht door een van de samenstellers; waarschijnlijk Ben Dankbaar. De avond zal worden gehouden in het NIVON-jongerencen- trum, Van Eversdijckstraat 25 in Rot terdam. Aanvang 20 uur. ♦Het telefoonnummer van het Zuider ziekenhuis in Rotterdam is met ingang van 7 december gewi jzigd in 843311 ♦De traditionele overdracht van de Noorse kerstboom door het gemeente bestuur van Oslo zal dit jaar geschie den op maandag 13 december. Dit jaar is het de 21-ste keer dat Rotterdam zo'n kerstboom ontvangt. De overdracht geschiedt door de bur gemeester van Oslo, de heer Brynjulf Buil tijdens een bijeenkomst in de hal van het stadhuis van 19.30 tot 20 uur Bruids-en Gelegenheids2 s japonnen s ELkE DONDERDAGAVOND f TOT 9 UUR GEOPEND Toen in 1957 de Delta-wet in de Tweede Kamer werd aangenomen stond er in de memorie van toelichting dat de Delta-dammen een drieledige functie hadden: de veiligheid, het ont staan van Delta-meren voor de recrea tie en een ontsluiting van de Zeeuwse eilanden voor de industrie. Nu, ruim veertien jaar later, weten we dat recre atie en industrie niet bepaald hand in hand lopgn, zoals de toenmalige Twee de Kamer dat zag. Industrie en recrea tie kunnen vijanden zijn. Een gemeen tebestuur, of een provinciaal bestuur moet nu vaak kiezen tussen de recrea tie en de industrie. In Zeeland bijvoor beeld, waar de keuze niet zonder moeilijkheden verloopt. Zeeland, dat moeten we te na geven, had die industrie hard nodig. Tot laat in de zestiger jaren zag de zuidelijke provincie elk jaar zijn bevolking klei ner worden. De intelligentia trok weg en zocht een bestaan in de rijke Rijnmond. Daarbij kwam, dat ook in Zeeland de automatisering in de land bouw snel om zich heen greep, waar door vele jonge landarbeiders zonder werk kwamen te zitten. En tenslotte, door de Deltawerken brak een econo mische steunpilaar, de schelpdieren- kweek in de Oosterschelde. Industrialisatie De enige oplossing voor die problemen kon een verregaande industrialisatie zijn, meende het vorige provinciale bestuur. Bij Vlissingen, aan het Sloe, werd een groot industrieterrein gepro jecteerd, waar naast een nucleaire ener giecentrale de industrieën Hoechst (Duits) en Péchiney (Frans) zich ves tigden. Toen bekend werd, dat Péchi ney naar Vlissingen kwam „konden ze daar de vlag wel uitsteken", zegt een Zeeuws bestuurder. Inderdaad heerste er op de Zeeuwse eilanden een vreug de-stemming, en kon het provinciaal bestuur, dat vaak verwijten kreeg veel te weinig aan de wervingspolitiek te doen, verlicht ademhalen. Inmiddels is bekend geworden, dat de (Franse) petrochemische industrie Total ook zijn tenten gaat opslaan in het Sloe-ge- bied. Tevens zullen een aantal toeleve ringsbedrijven van Hoechst zich bij Vlissingen melden. Tenslotte zullen Hoechst en Péchiney hun bedrijven verdriedubbelen, als de goedkeuring daarvoor komt. Want dat is onzeker geworden, sinds een vernieuwde Provinciale Staten de zetels innam in het rustieke provincie huis in Middelburg. Een deel van die Nieuwe Staten maakt zich namelijk ernstig zorgen over de ontwikkelingen in Zeeland. Men heeft de nieuwste lessen van de luchtverontreiniging goed in het hoofd geprent en men is met name zeer beducht voor de plannen van bijvoorbeeld een gedeputeerde Ka- land (chu), die een groot aandeel had in de wervingspolitiek van nieuwe in dustrieën en daarvoor bejubeld werd. Hij speelt echter nu met het plan de hele westelijke oever van de Wester- schelde vol te stoppen met industrieën, alsmede een deel van Zeeuws Vlaande ren. Kaland, een self-made man, opge klommen van eenvoudige Zeeuwse jon gen tot topbestuurder van Zeeland, zag in de Westerschelde Neerlands tweede Rijnmond. Maar toen de eerste moeilijkheden ontstonden met de luchtverontreini ging in de Rijnmond, stond in Zeeland een groep mensen op, die zeiden „dit nooit". Die mensen ,zijn te vinden in de Partij van de Arbeid, de grootste partij in de Zeeuwse staten, een gedeel te van de ARP. en in partijen als D'66 en de PPR. Ook een buitenparlemen taire groep als de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, speelt een voorname rol in de Zeeuwse ontwikkelingen. Niet omdat deze vereniging bestaat uit een groepje lastige langharigen, eerder het tegenovergestelde. Geleid door enkele bezorgde veertigers gaat deze vereni ging uiterst secuur te werk. Ze hebben een documentatiecentrum opgezet, waarin iedere belangstellende de laat ste ontdekkingen in de ecologie kan vinden, ze trokken vele medici, biolo gen en economen aan, om de rappor ten zo gedegen mogelijk op te zetten. Het werk van de VMZ vond daarom zo veel waardering (en tegelijkertijd kri tiek), omdat haar rapporten water dicht in elkaar zaten en zij in de discussies altijd beter beslagen ten ijs kwamen en net iets meer wisten dan de heren bestuurders. De problemen in Zeeland begonnen, toen de secretaresse van deze vereni ging per ongeluk ook getrouwd bleek te zijn met een topbestuurder van de Provinciale Electriciteitsmaatschappij, wat de directeur van Hoechst niet kon pruimen. Hü eiste, dat secretaresse aftrad, anders zou haar man maar weg moeten bij de PZEM. Dit stukje intimidatie vond gehoor, zij trad af. De op zichzelf kleine, maar ernstige, affaire kreeg de nodige aan dacht in de provinciale en landelijke Nieuwe affaire Kort daarop, vorig jaar zomer, kreeg Zeeland zijn nieuwe affaire. Een affai re, die de provincie een jaar lang onbestuurbaar zou maken en die een polarisatie tussen de recreanten en de industriëlen op gang zou brengen. De directeur van de PZEM, ir. Bogerd, bleek verschrijvingen te hebben gepleegd. Hij liet een riant landhuis bouwen, waar vele arbeiders van de provinciale maatschappij aan hadden gewerkt. Bogerd ontkende eerst, maar na een onderzoek van rijkswege beken de hij in bedekte termen. Het dagelijks bestuur van de PZEM, waarin twee vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten, trad in zijn geheel af. Alleen Kaland bleef zitten. Zijn „harde West- kapelse kop", zoals hij het zelf noem de, brak niet. Een jaar lang moest Kaland de scherpe kritiek in de provincie trotseren. Op de achtergrond de kwestie industrialisatie, waarvan hij de personificatie was ge worden, en de recreatie, op de voor grond de veel geuite beschuldiging als zou hij „Bogerd blijven dekken". En kele weken geleden trad Kaland zelf af als bestuurslid van de PZEM, onder druk van het landelijk bestuur van de CHU en de commissaris der koningin, mr. Aertsen. De milieu-verontrusten hadden overi gens weer heel wat werk te verrichten. Het fel door Antwerpen begeerde Baal- hoekkanaal tussen het nieuwe Ant werpse industriegebied en de Wester schelde moest er komen. Maar het industriegebied op vier kilometer afstand van de Zeeuwse grens, zal heel wat stank en luchtverontreiniging ver oorzaken. De opmerking van commis saris der koningin Aertsen, als zou het Baalhoekkanaal een realiteit zijn, wek te veel wrevel. kant staan de verontruste Zeeuwen die geloven, dat hun streek nooit dat recreatiegebied voor de toch al zo geplaagde Rijnmonders kan worden, wanneer bij Vlissingen, een paar kilo meter van het grote Westkapelse recre atiegebied, een flinke industriezone komt. Aan de andere kant staan de industriële aanmoedigers, die met schrik het aflopende bevolkingstal van Zeeland in het oog houden, de emigra tie van de intelligentia, de leegloop uit de landbouw. Zij wensen een tweede Sloegebied, een ruime opzet van de industrialisatie in Zeeuws-Vlaanderen; kortom: zij wensen een tweede Rijn mond aan de Westerschelde. Ontwikkelingsschets Dat de stemmen nu zo hoog zijn opgelopen, dat samenspraak niet meer mogelijk is, kan van Zeeland niet (meer) worden gezegd. Blijkens de Ontwikkelingsschets '71, die het pro vinciaal bestuur kort geleden het ücht liet zien, hebben ook de provin ciale bestuurders de tweespalt in hun provincie ingezien. Zij zijn aan het rekenen geslagen, hoeveel nieuwe ar beidsplaatsen Zeeland tot 1980 behoeft en zijn tot de slotsom geko men, dat een tweede Sloegebied niet nodig is, maar de uitbreiding van het eerste ruimschoots voldoet. Het pro vinciaal bestuur had nog wel een indus trialisatie in Zeeuws-Vlaanderen op het oog, maar niet een terrein van 2300- hectare, zoals eerder was bedoeld, maar één van 1000 hectare. Daar moet Zeeland het mee doen tot 1980. Na de onvoorstelbare moeilijkheden die Zeeland achter de rug heeft, na de onbestuurbaarheid door de affaires, de hoogopgelopen ruzies, die nog wat nasudderen, is Zeeland een nieuwe weg ingeslagen. Die leidt niet naar een Rijnmond, maar naar een zekere har monisatie tussen industrie en recreatie. Zeeland schijnt zijn draai te hebben gevonden. Na de industrie-psychose, stelt het provinciaal bestuur nu, dat de industrialisatie van het aantal nodige arbeidsplaatsen afhangt. Het ziet ernaar uit, dat midden-Zee land inderdaad die grote recreatiezone gaat worden, waar zoveel Rijnmonders behoefte aan hebben, en dat aan de zuidflank een klein industriegebied de provincie van de nodige middelen kan voorzien. Aan de protesterenden in Zeeland, die zulk nuttig werk hebben verricht, het toezicht dat deze ontwik keling inderdaad blijft gehandhaafd, en dat de goede voornemens niet van het goede pad afdwalen. Want er stond één geniepig zinnetje in de schets: „wan neer de nationale overheid aan de Westerschelde een extra stimulans wil geven voor een tweede zeehavenindus triegebied in Nederland, dient dat te worden uitgevoerd". Het beleidsadvies van de Rijksplanologische Commissie tot 1980 nog 4.000 ha. netto aan zeehaventerrein in geheel Zuidwest-Nederland bouwrijp te maken houdt voor zuidelijk Zuid-Holland een primaire werkgelegenheidsimpuls van 6.250 arbeidsplaatsen in voortvloeiende uit het in gebruik nemen van ongeveer 1200 ha. netto op de Maasvlakte. Daarnaast zal een reeds verwachte intensivering en uitbreiding van bestaande zeehavenindustrieën in dit gebied nog eens 3.000 arbeidsplaatsen met zich meebrengen. Op de 320 ha. van de Maasvlakte bestemd voor een olieterminal zullen naar schatting slechts 150 arbeidskrachten werkzaam kunnen zijn. Dit deelt de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt voor de provincie Zuid-Holland mee in een reactie op het rapport van de Rijksplanologische Commissie ,,De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland". De raad vindt het spijtig dat in het rapport ten aanzien van de werkgelegenheidsaspec ten is volstaan met een vrij globale benadering van de ontwikkeling van deze regionale arbeidsmarkt. Opgrond van de verwachting dat de schaarste op de arbeidsmarkt zich het meest na drukkelijk zal manifesteren op de deel markt zuidelijk Zuid-Holland heeft de Regionale Raad gemeend in overwe gende mate zijn aandacht op dit gebied te moeten richten. Bij de prognoses heeft de raad reke ning gehouden met de jongste ramin gen van het Centraal Bureau voor Statistiek, die uitkomen op een groei van de Nederlandse bevolking met 4,6 procent in de periode van 1970 tot 1980, hetgeen belangrijk lager is dan de door de Rijksplanologische Com missie gehanteerde 8 procent Voor zuidelijk Zuid-Holland zou dit bete kenen, dat het toch al geringe aanbod uit de natuurlijke aanwas (gebaseerd op 4,5 procent groei en uitmondend in een absolute toename van 24.000 be roepspersonen) in werkelijkheid nog kleiner zou blijken te zijn. De mogelijkheden uit de arbeidsreserve en door vergroting van het inkomend pendelsalso tot 1980 een aantal ar beidsplaatsen extra te doen bezetten zijn in zuidelijk Zuid-Holland vrijwel te verwaarlozen. Daar komt nog bij dat de binnenlandse migratie, die reeds sedert het begin der zestiger jaren vertrekoverschotten vertoont, naar alle waarschijnlijkheid zal resulteren in een verlies van 13.000 personenowereen-.- Voor zuidelijk Zuid-Holland komt dus het volgende aanbodsbeeld tot stand: vergroting van het aanbod door na tuurlijke groei met maximaal 24.000 beroepsbeoefenaren; wellicht zelfs maar met 21.000 (4 procent groei). Daarnaast een geschat verlies door migratie van 5.000 beroepspersonen, hetgeen resulteert in een totale vergro ting van het binnenlandse aanbod met 16.000 a 19.000 arbeidskrachten. Uit de geschetste ontwikkeling van geheel Zuidwest Nederland is voor zuidelijk Zuid-Holland afgeleid dat de werkgelegenheid in totaal met 69.000 arbeidsplaatsen zal toenemen jn de periode van 1970 tot 1980. De tweede raming van de vraag naar arbeidskrach ten leidt tot een berekening van de totale groei van de werkgelegenheid in zuidelijk Zuid-Holland met 74.000 ar beidsplaatsen. Louter kwantitatief gezien betekent dit dat er een beroep zal moeten worden gedaan op 50.000 a 53.000 nieuwe buitenlands» arbeidskrachten, een aantal dat bij een werkgelegen- heidstoename met 74.000 arbeids plaatsen dus nog 5.000 hoger ligt. De Regionale Raad voor de Arbeids markt voor Zuid-Holland is van me ning dat als uitgangspunt voor de toekomstige ontwikkeling van het ge bied van zuidelijk Zuid-Holland zal moeten worden gekozen het tegengaan van een toenemende bevolkingscon centratie als gevolg van een onbeperkte en onbelemmerde economische groei. Rekening houdend met de tendentie tot verlenging van de opleidingsduur en verhoging van het opleidingsniveau betekent dit een kwalitatieve afstem ming op het-ORleidingsniveau. Hieraan verbonden is het streven naar beper king van de vraag naar ongeschoolde arbeid om te komen tot een geleidelij ke vermindering van het aantal buiten landse arbeidskrachten. Aldus vindt een werkgelegenheidsontwikkeling plaats die kwantitatief en kwalitatief wordt afgestemd op de natuurlijke groei van de (beroeps)-bevolking. Afgezien nog van een gebrekkige be heersing van de ontwikkeling van de totale vraag door de overheid, ziet de Regionale Raad het probleem zich vooral toespitsen in de dienstensector, waarin volgens het rapport van de planologische commissie ongeveer 90 procent van de totale werkgelegen heidsgroei zal plaatsvinden. Morgen paraderen sterren in Doelen Morgen, woensdag 8 december, heeft u nog de kans de Ster Parade in De Doelen mee te maken. Om kwart over acht begint dit feest, waaraan tiental len artiesten hun medewerking verle- Met de Zangeres zonder naam, de Wama's, Saskia Serge, Ellis Berger, Sjakie Schram, Les Deux Jateux, The Crocksons, Dub Dubois, Eddy Chris- tiani, Tonny van Eyk, Tonny Leerink, The Melton Brothers, Nico Prins en Hanson Clark's Metro Magic Show. De artistieke leiding heeft Joop de Knegt. Ook de Rotterdammer „Manu- ela", Jacques Herb, zal zijn nummers aan dit overvolle programma toevoe gen. Een luister- en kijkavond tegen popu laire prijzen. De plaatsen, voor zolang de voorraad strekt, zijn verkrijgbaar aan de kassa's van De Doelen van 10-16 uur; bespreken kan telefonisch van 12-16 uur onder nummer 13.24,90. De prijzen zijn: f 5,-, f7,50 enf 10,-. OVE viert feest Vijftien jaar geleden werd in Rotter dam een vereniging opgericht met het doel het contact tussen emigranten en hun ouders te bevorderen. Momenteel bestaan er twee organisaties: de Ou ders Van Emigranten, die zich richt op Noord-Amerika en de OVE-ANZAB, die vooral de contacten onderhoudt met de emigranten in Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Brazi lië. Op 18 december zal OVE het 15-jarig bestaan in de Rotterdamse Doelen vieren met een feest dat van 13 tot 18 uur zal duren. Daaraan zullen meewer ken: Cees de Lange, Conny Vink, Toby Rix, Saskia en Serge en het Cocktail Trio. De dag wordt met een gezamelijke maaltijd besloten. In tegenstelling tot de situatie van voorgaande jaren zit de Rotterdamse dierenbewaarplaats momenteel tjok vol. Meestal werden in de weken voor Sinterklaas en in mindere mate voor Kerst veel dieren door cadeau-gevers opgehaald. Totnogtoe is dat dit jaar niet liet geval. Er is een groot over schot. Voor een gering bedrag kan men in de bewaarplaats aan de Abraham van Stolkweg 97 in het bezit van een dier komen. Honden, poezen, cavia's, ham sters zijn er vaste gasten. Belangstellen den moeten zich kunnen legitimeren, terwijl aan kinderen zonder geleide geen dier wordt meegegeven. Men kan in het asyl dagelijks terecht: op werk dagen van 9 tot 16.30 uur, zaterdag van 10 tot 12 uur en van 15 tot 18 uur en zondag van 16 tot 18 uur. Feniksprijs voor Emmens Het bestuur van de Rotterdamse Kunststichting heeft besloten de Fe niksprijs voor poëzie dit jaar toe te kennen aan de dichter J. A. Emmens uit Utrecht. De Feniksprijs, die f. 5.000,- bedraagt, is in 1970 inge steld na een schenking door een Rot terdammer die onbekend wenst te blijven. De jury bestond uit de heren R. A. Cornets de Groot, Alfred Kossmann, Aad Nuis, Th. A. Sontrop en Paul de Wispelqere. De prijsuitreiking zal don derdagmiddag 30 december in De Doe len plaatsvinden. J. A. Emmens is in 1924 in Rotterdam geboren. Hij is momenteel als hoogle raar in de algemene kunstwetenschap en ikonologie verbonden aan het Kunsthistorisch Instituut in Utrecht. Zijn eerste dichtbundel, „Kunst en Vliegwerk", verscheen in 1957. Daarna volgden „Autobiografisch woorden boek" in 1963 en „Hond van Pavlov" in 1969. Als kunsthistoricus publiceer de J. A. Emmens in 1968 „Rembrandt en de regels van de kunst".

De Havenloods | 1971 | | pagina 1