MEOBPb Aan boeken over munten en filatelie geen gebrek Jl I voor service: goed onder dak bij de koster js?arsfsatts Z1Z Verzet bewoners Overschie tegen komst gastarbeiders [^Gemeente ^Rotterdam DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 DECEMBER 1971 Het is opmerkelijk, hoeveel literatuur nog niet kon bespreken, wil ik noemen gedurende de laatste jaren voor posize- de Yvert en de Zumstein. Allereerst de gel- en muntverzamelaars verschijnt. Yvert' d"5..-"1 Nederland niet alleen Dit is een vevoltr van het feit dat da vanwe8e «jn eenvoud en overzichte- vloed van nieuwe uitgiften steeas meer ongeveer f 50,- komt u in het bezit van wordt gedwongen zich op een of ander een complete catalogus, die uit drie onderwerp te specialiseren, hetgeen delen bestaat: Frankrijk met Frans-ta- ook al te zien is op tentoonstellingen, lige gebieden (f. 6,75), Europa Gelukkig zijn er onder de verzamelaars 21,75) en Overzee (f. 24,—).Veel lieden, die de via hun gespecialiseerde za' de Nederland-verzamelaar verzameling vergaarde kennis ook aan J™"?. aan <»e alfabetische motieven- komen en met zelden heeft dit tot weergave van de afgebeelde zegels is gevolg dat ook anderen zich voor deze uitstekend. materie gaan interesseren óf omdat zij reeds over een „grondstock" beschik' ken of omdat zij op andere wijze aan bepaalde wetenschappen zijn geko- men. Dit alles resulteert er dan in, dat De Zumstein Europa-catalogus 1972 Fouten en waarden hier en daar nogal wat aanvullingen noodzakelijk. Als lezer kunt u, de auteur waardevolle tips geven, zodat bij een volgende oplaag het hoofdstuk „Nederland" tot een der beste van het boek gaat behoren. Het tweede boekje draagtdetiteï„Mün-> zen pflegen" en verfaadt daardoor al de opzet ervan: de schrijver H. Wins- kowsky tracht u aanwijzingen te geven omtrent het behandelen, reiningen en conserveren van munten. Het reinigen is namelijk in sterke mate afhankelijk van het muntmateriaal (koper, alumi nium, zink en zilver bijvoorbeeld), de ouderdom van de munt etc; Het is bijna onontbeerlijk voor iedere munt- verzamelaar. Het derde boekje „Geliebte Münzen" van Burton Hobson verhaalt ten bate van „alle verzamelaars van munten of hen die het willen worden" over de wijze waarop een verzameling zodanig kan worden opgebouwd dat haar waar de gedurende lange tijd behouden blijft, zodat zij een goede geldbeleg ging zal blijken te zijn. Helaas weet ik van deze drie laatstgenoemde boekjes geen prijzen, maar ze liggen om en nabij de f 15,-. Munthandel A. J. van den Berg Kortedijk 60, in Vlaardingen kan u hieromtrent beslist inlichten. E. R. Hofmann, A.I.JJ». pionierswerk op den duur kan worden vervolmaakt en afgerond door het ver werken van ervaringen van dit soort medewerkers. Enkele van dit soort werken worden hier onder genoemd. Allereerst willen we' beginnen met een boek van eigen filatelistische bodem, die - ondanks het feit dat Nederland in de filatelie een niet weg te denken pulariteit; vraag en aanbod wordt rol speelt, helaas zo weinig vruchten door de catalogus als een gevoelige draagt. Het door de PTT onlangs uitge- barometer geregistreerd.....De prijs geven boek „Ontstaan en invoering van bedraagt voor de Europa-catalogus de eerste Nederlandse postzegels 35,- en voor de gecombineerde Zwit- 1850-1852" is een studie, die eigenlijk serland/Liechtenstein-catalogus uit geen enkele filatelistische biblio- f. 3,50. theek van een serieus Nederland-verza- verscheen weer met zijn kleinere zusje, de ZwitserlandLiechtenstein-catalo- gus. Uit het stijgen van de prijzen van bepaalde zegels leidt de redactie van Zumstein Utrecht de toenemende trend van steeds verder gaande speciali satie af: „Steeds blijft de markt in beweging". Bepaalde zegels verheugen zich in een toenemende belangstelling, andere daarentegen verliezen hun po- melaar is weg te denken. De gegevens van dit door drs. Ottenheym geschre ven boek zijn onder andere ontleend aan de archieven van de Centrale Di rectie van de PTT, het Rijksarchief, dat van de Munt in Utrecht e van Hannover beslaat 76 bladzijden en wordt gevolgd door een volledige catalogisering en weergave volgens de huidige gegevens van alle poststempels en stempeltypen van de meer dan 300 kantoren van dit histo risch uitermate interessante hertogdom en latere koninkrijk aan onze oost grens, dat nauw verbonden was met het Britse koningshuis. Het boek geeft in feite weer de voor-filatelie tussen 1787 en 1866, vergelijkbaar met het in Nederland destijds verschenen boek „300 Jaar postmerken van Neder land". Ongetwijfeld zal „Hannover" opnieuw spoedig zijn uitverkocht.Ge- bruikte exemplaren van de eerste druk van 1957 worden nog zelden aangebo den en vinden soms voor niet minder dan f200,- een nieuwe koper. De thans verschenen herdruk - sterk uit gebreid - kost DM 45,- en is verkrijg baar bij Verlag Hans Grobe, 3 Hanno ver, Theaterstrasse 7, Wolfgang Effenberg, lid van de redac tie van de Michel-catalogus, geeft in zijn „Abarten-fuehrer" zijn visie op datgene wat de verzamelaar onder an dere onder plaatfout, drukfout of druktoevalligheid verstaat. Grondig Controle Postwaarden in Haarlem. Het wordt afgerekend met hoogopschroef- verhaalt van de voorgeschiedenis, die de prijsverwachtingen van 90 procent via oneindig vele gesprekken, versla- der fouten, die een postzegeldrukpers Voor de muntverzamelaars heb ik hier gen, rapporten, wetsontwerpen, wet- voortbrengt. (Desondanks huldig ik de Muntboeken i drietal nieuwe muntboeken, dat door de uitgeverij Mevius Hirsch- horn International, Utrechtsestraat 33 in Amsterdam in de handel wordt gebracht. Het eerste is de nieuwe „Weltmünzkatalog 1972" van Günter Schön, 3e oplaag, waarin alle munten van de gehele Wereld vanaf 1900 met Het boek „Hannover" van A. von 7752 prijsnoteringen en 2256 foto's n uiteindelijk proeven geleid heb- opvatting, dat men zich de vreugde ben tot de eerste Nederlandse postze- over een gevonden plaatfoutje niet gel met de beeltenis van Koning WA- mag laten ontnemen). Het boekje is lem III. U leest over de verschillen van ongelooflijk leerzaam voor hen, die opvatting welk drukprocedé zou wor- zich voor de postzegelvervaardiging in den toegepast: plaatdruk dan wel teresseren. boekdruk, en welke problemen moes ten worden overwonnen voordat de eerste postzegel (in plaatdruk! op papier stond. Dit waardevolle boek is o verkrijgbaar bij de Staatsdrukkerij en linghouder, sinds de eerste oplaag in haar Men merkt op, dat de Nederland- Uitgeverij in 's-Gravenhage door stor- 1957 geheel opnieuw bewerkt Un ting van f 10,-plus f 0,60 verzendkos- •- ten op gironummer 425300 ten name van genoemde drukkerij. Lenthe werd door Hans Grobe, Hanno- worden vermeld. Nederland vindt zijn ver- en Oud-Duitslandspecialist en vei- begin met Wilhelmientje met hangend »- u. Men merkt op, dat de Nederiand- - munt een interessante prijsstijging leeft thans zijn tweede druk. De post- ondergaat. Wat ons land betreft zijn Concerten voor bejaarden en invaliden Al 7 jaar organiseren de gezamenlijke besturen van twee koren uit Rotter dam-Zuid, namelijk Deo Cantemus en de Young Credo Singers, in de kerst tijd speciale concerten voor bejaarden, invaliden en gehandicapten. De beide koren worden geleid door dirigent Arie Pronk. De concerten worden gegeven in de Doelen en wel op 15 en 16 december, aanvang 20.15 uur. De toegangsprijs is vastgesteld op f 4.- per persoon inclu sief garderobe en programma. Kaarten kunnen worden besteld en afgehaald bij het bureau van het Doe len-comité, gevestigd in de Geref. Bree- pleinkerk aan het Breeplein te Rotter dam-Zuid; telefoonnummer 010- 32.13.13. De openingstijden van dit bureau zijn als volgt: tot 16 december van 9 uur tot 17 uur, zaterdag 11 december van 9 uur tot 13 uur en tevens op vrijdag avonden van 7 tot 9 uur. Platenactie van Stichting Echo De Stichting Echo Rotterdam houdt evenals voorgaande jaren een platen- actie. De omroep (voorheen Kinder- omroep Sophia Kinderziekenhuis) ver zorgt programma's in het Kinderzie kenhuis en de Adriaan Stichting. Voor het samenstellen van de programma's zijn nogal wat platen nodig. Welkom zijn alle soorten platen: kinderliedjes, popmuziek, klassieke muziek e.d. Ook platenbonnen zijn welkom. Grammofoonplaten kunnen worden afgegeven in het Sophia Kinderzieken huis, Gordelweg 160, Rotterdam. Pla tenbonnen en eventuele verzoeken om de platen thuis af te halen kunnen worden gezonden aan Echo-Rotter dam, Postbus 1331, Rotterdam. Enige tijd geleden is door de Stichting Huisvesting Migranten in Rotterdam (Overschie) het pand Huis ter Schie aangekocht, met de bedoeling dit om te bouwen tot logement voor 160 a 200 gastarbeiders. De financiering geschiedt deels door de gemeente Rotterdam en de gemeenteraad stemde in grote meerderheid voor het projekt. Ook de wijkraad Overschie maakte geen bezwaren. In de lanen in de omgeving van Huis ter Schie worden echter formulieren verspreid en onlangs kwamen in de Hervormde kerk aan de Burg. Bau- mannlaan de bewoners bij elkaar, om dat men zich verontrust voelde over het feit, dat er in hun buurt een groot tehuis voor buitenlandse werknemers zal komen. Toen in begin september de volkswij ken en het Aktiekomitee Pro Gastar beiders aan alle Rotterdamse wijkra den en wijkorganen een oproep lieten uitgaan voor een bijeenkomst, waarop de overconcentratie aan buitenlanders in bepaalde buurten zou worden be sproken, werd door Overschie niet gereageerd. Overschie voelde dit ken nelijk als een probleem, dat hun niet aangaat, omdat in deze wijk slechts een zeer klein percentage buitenlan ders woont (minder dan 2 procent). Solidariteit met de oude volksbuurten werd niet betuigd, hoewel toen al algemeen bekend mocht worden ver ondersteld, dat de getallenverhouding Nederlanders-buitenlanders ernstig scheef was gegroeid. Na een onderzoek door de volkswijken en het Aktiekomi tee Pro Gastarbeiders is komen vast te staan, dat het aantal buitenlanders in wijken als Cool, het Oude Westen en" Crooswijk 28 procent, 24 procent en 20 procent bedraagt. Thans komen de bewoners van de wijk Overschie in actie en hun verontwaar diging stoelt op de bekende motieven: de vrouwen en meisjes lopen gevaar, de huizen dalen in waarde, men zal over last van lawaai krijgen enz., enz. Het Aktiekomitee Pro Gastarbeiders zou de Overschienaars graag op de statistie ken willen wijzen, die voor Nederlan ders een veel hoger criminaliteitsper- centage aangeven dan voor buitenlan ders. Dit ondanks de grote spanningen waaronder de gastarbeiders hier moe ten leven. Programma over bedrog op veilingen deze documentaire gaat de samenstel ler de situatie na, waarin het veilingwe zen in ons land zich op dit moment bevindt, nu binnenkort een artikel uit de Registratiewet, waarin het toezicht op de veilingen was geregeld, komt te vervallen. worden op de zogenaamde reizende veilingen, die meestal in grote landhuizen worden gehouden, goede ren ter verkoop aangeboden, waarbij de indruk wordt gewekt, dat deze goederen alle uit de betreffende land huizen afkomstig zijn, hoewel vaak een de Eerste Kamer; de Tweede Kamer Vooral in een gesprek met de heer J. Nieuwstraten van het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie wordt duidelijk, dat velen bij het kopen van schilderijen soms letterlijk „in de vei- heeft het al goedgekeurd. Niettemin zijn de betrokkenen niet onverdeeld tevreden. Dit blijkt uit een gesprek met gerechtsdeurwaarder J. Nierop, die vindt dat de koper niet genoeg ling genomen" worden, beschermd is op de veilingen. Datzelf de meent ook M. Rutten, die een speciale studie gemaakt heeft van de juridische kanten aan het veilingwezen. In de documentaire wordt duidelijk Wat zei u? Sinterklaasdrukte? De bord jes zijn in de winkels inmiddels weer GELE6EN INDE STffD MAAK ER EEN POTJE VAN In een Deens kookboek vond ik een recept voor koude eend, dat u mis schien eens kunt proberen wanneer de traditionele gebraden eend, al of niet „a l'orange", bij u en uw gezin niet erg smaak valt. Het recept is dus niet geschikt voor lieden die zweren bij de conventionele Franse manier om eend te maken! Wel voor wie graag eens experimenteert. U maakt een marinade van ruim een halve liter water, een kop goede azijn, liefst wijnazijn, twee lepels zout, 8 peperkorrels, 4 laurierbladeren, een grote gesneden wortel, een middelgro te ui met 3 kruidnagels bestoken. Leg de schoongemaakte vogel er in en laat 2 dagen staan op een koele plaats. Braad daarna de eend (tijd afhankelijk van de ouderdom! eerst in wat boter of margarine bruin, en, na toevoeging van zoveel marinadevocht tot het vlees onderstaat, geheel gaar. Laat uitdruipen, ontbeen de eend eni snijd in nette stukken, die u in een diepe kom legt en bedekt met de ontvette jus. Leg er een schotel of bordje bovenop, verzwaard met een fles of blik groente en laat een nacht overstaan. Goed uit laten druipen en zo nodig afdrogen, en er kropsla en aardappelpuree bij geven, en eventueel compote of appelmoes. Iets origineels voor op het brood, vooral in gezinnen met kinderen en dan nog wel zoet en juist geschikt voor deze tijd van het jaar wat betreft-de ingrediënten, is „VRUCHTEN BROOD". Het ouderwetse recept hiervoor: vorm een plat „broodje" van de volgende, met elkaar vermengde en goed fijnge malen vruchten. Gedroogde appelen, gedroogde abrikozen, rozijnen, ontpit te dadels, gehakte amandelen en wat citroensap, zoveel als nodig is om een goed smakende en goed samenhangen de massa te krijgen. Enige dagen op Sluiting slechte pensions gaat door B. en W. van Rotterdam hebben op dracht gegeven het logement in het pand Gaffelstraat 14 in Rotterdam te sluiten. De tien buitenlandse werkers die daar verbleven, zijn met behulp van de instanties elders onder dak ge;- bracht. Uit een rapport van de directie van Bouw- en Woningtoezicht blijkt, dat het logement in de Gaffelstraat in hoge mate brandgevaarlijk was. Een vlucht weg ontbrak en meerdere slaapkamers waren niet onafhankelijk van elkaar bereikbaar. Hier en daar waren slaap plaatsen boven elkaar aangebracht. Er waren niet genoeg brandslangen. Ook een electrische noodverlichting was niet aanwezig. De beheerder heeft royaal de tijd gehad zijn logement alsnog aan te passen aan de bepalingen van de Loge mentsverordening 1970. een koele plaats laten liggen en voor het gebruik er plakjes van snijden. Blijft een paar weken goed. Op verzoek geef ik hieronder de recep ten voor kandeel, van warme punch en van slempmelk. KANDEEL. 2 eieren, 8 eidooiers, een fles witte bordeaux, 1 citroen, een mespunt zout en 250 gram basterdsuiker. Klop in een flinke kom de eieren en eidooiers met de suiker en het zout tot een luchtig mengsel en doe er de geraspte schil, het citroensap en de wijn bij. Zet de kom in een grote pan met kokend water en blijf kloppen totdat de kan deel goed gebonden is. Presenteren in heel kleine kopjes of in glazen en er lange vingers bij geven. WARME MELKPUNCH. Breng een liter melk langzaam aan de kook met de (dunne) schil van een halve citroen en roer 4 eidooiers aan met 100 gram basterdsuiker. Voeg de kokende melk onder flink roeren bij het eidooiersuikermengsel en bind de punch in een grote pan met kokend water „au bain marie". Doe er op het laatste 2 dl. cognac of rum naar smaak bij en dien heet op! SLEMPMELK. Trek in een liter melk de volgende kruiden af: 1/2 theelepel thee, een paar draadjes safraan, een halve theele pel foelie en een halve theelepel ka neel. Breng op smaak met ongeveer 50 gram suiker en dien heet op. 'Thea. Kerstconcert in postkantoor Op zaterdagmiddag, 25 december (Eerste Kerstdag, van 15 tot 16 uur, zal in de grote hal van het Postkantoor aan de Coolsingel in Rotterdam een promenade-Kerstconcert worden gege ven, waaraan medewerking verlenen: het Chr. Mannenkoor „Rotterdam- Vreewijk" o.l.v. Bernard Verboom en het Chr. Gemengd Koor „De Slagsing- ers" o.l.v. Bas Kornet met electronisch orgel, gitaren en slagwerk. Ook de aanwezigen zullen bij de zang worden betrokken. Bernard Verboom heeft een viertal Kerstmelodieën bewerkt voor samenzang der aanwezigen met tegenzang van Mannenkoor. De orgel begeleiding is in handen van Bas Kor net. De opbrengst uit de toegangsgelden (f 2,- per persoon), die door de ge meente werd vrijgesteld van de verma kelijkheidsbelasting, zal geheel ten goede komen aan zes organisaties ter bestrijding van volksziekten, t.w. Ko ningin Wilhelminafonds, Ned. Astma Fonds, Prinses Beatrix Fonds, Emma- .bloem Tuberculosefonds, Ned. Hart stichting en Nier Stichting Nederland. Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar van 9 tot 17 uur bij de Stichting Bevorde- Rotterdam zoekt voor de ROTTERDAMSE ELEKTRISCHE TRAM, zowel voor dag- als voor continu-dienst: bankwerkers en elektriciens in het bezit van diploma L.T.S.-elektrotechniek of -bankwerken. V.E.V.-respectievelijk BEMETEL-opleiding strekt tot aanbeveling. Leeftijd 21 tot 45 jaar. Salaris is afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. Promotiekansen zijn aanwezig. Goede secundaire arbeidsvoorwaarden, bijvoorbeeld: Premie A.O.W./A.W.W. voor rekening van de R.E.T. Gunstige ziektekostenregeling. Vrij vervoer op het gehele lijnennet (tegen geringe vergoeding ook voor gezinsleden). Wilt u meer weten? Alle gewenste inlichtingen worden u graag verstrekt door het Bureau Personeelvoorziening, kamer 324, Stadhuis. U kunt daar van maandag t/m vrijdag terecht tussen 9 en 17 uur en bovendien op dinsdagavond op 19.30 uur. Telefonisch kunt u inlichtingen inwinnen bij de R.E.T., nummer 180 200toestel 149, dagelijks tussen 8 en 16.30 uur. r Eén van de grootste en modernste I automobielbedrijven van Nederland vraagt voor haar filiaal Nieuwlandplein 15-17 te Schiedam I ervaren automonteurs Prettige werkkring in een modern uitgerust bedrijf. Telefonische sollicitaties onder nr. 010 - 708222 (heer Van Duin). Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Renault 6 L 850 6800.- Renault6TL850 6985,- Renaült6TL1100 7525,- Renault 12 stationcar 9275,- uuyuiuöi ueuiiji. Telefonische sollicitaties onder nr. 010 - 708222 (heer Van Duin). Schriftelijke sollicitaties te richten aan: 1 Hoofdkantoor Van Gorp |h Soerweg 13-25, Rotterdam-3022 mmm Tel. 010 - 295211 Zodra een Renault is verkocht begint onze service. Want ook een ruime Renault met voor wielaandrijving heeft af en toe een servicebeurt nodig. Door geschooide Renaultmonteurs en met moderne apparatuur. We werken met vaste repa ratietijden. Een extra zekerheid voor u. Welkom Renaultrijders en... toekomstige Renaultrijders. Elke Renault I heeft I TECTYL-ML A (Prijswijzigingen voorbehouden - inclusiet BTW at importeur). Burg. Honnerlage Gretelaan 273, Schiedam. Tel. 707777

De Havenloods | 1971 | | pagina 3