DE HAVENLOODS Voorlopig in Groenoord nog geen groepspraktijk Modernisering city kan koopkracht bevorderen VOUWDEUREN-VOUWWANDEN? zelf doen... Groen 0O0 Nog plaatsen voor SLAAPBANKEN Parijse kerstreis Gemeentebegroting goedgekeurd Onderzoek wijst KUNSTGEBITTEN ükuikts ws Touwtrekken om het Zakkendragershuisje Wij hebben voor een tiental liefhebbers nog plaats voor onze Kerstreis naar Parijs. Deze vijf-daagse reis begint op 23 december om 9 uur vanaf de Enorme sortering: vraag folders. Fa- briekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66. Rotterdam. Tel. 010 13.80.18 Westblaak tegenover Cinerama en op 27 december vertrekken we vanuit Parijs. De prijs is f249,50; voor één persoonskamers berekenen wij een toe slag van f 17,50 per persoon. We loge ren weer in het moderne Palace Hotel. Kaarten en inschrijvingen aan onze kantoren te Rotterdam, Eendrachts- weg 25, voor Vlaardingen Hoogstraat 122 en voor Krimpen aan den IJssel, Weteringensingel 9. Onze kanto'reh zijn geopend van 8.30-17.30 uur, zater dags en zondags gesloten. donderdag 9 december 1971 20e jaargang no. 49 SCHIEDAM DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E OHOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN De ligging van de Schiedamse binnen stad dichtbij de rijksweg 20 is gunstig. Maar de goede oost-west verbindingen in de Rijnmond werken op het ogen blik ten nadele van Schiedam. De concurrerende centra van Rotterdam en Vlaardingen, die na de oorlog ge heel vernieuwd zijn, kunnen een rui mer assortiment bieden dan Schiedam, waar 60 procent van het grotendeels kernwinkelapparaat wordt ingenomen door bedrijven vah 50 m2 en minder. De kleine vestiging van een groot warenhuis, de in de city aanwezige speciaalzaken en de verkeersvrije win kelstraat, worden positief gewaar deerd. Het publiek wenst echter een aanzienlijke uitbreiding van deze voor zieningen, aldus het rapport. In zes vergaderingen, een record-aantal, heeft de Schiedamse gemeen teraad uiteindelijk zonder moeilijkheden aan de gemeentebegroting 1972 benevens die van de bedrijven, goedkeuring gehecht. Dat gebeurde maandagavond, toen aanvankelijk nog een zevende raadsver gadering dreigde voor volgende week maandag. Het goedkeuren van de begroting „zonder moeite" betekent allerminst, dat het in rust en vrede is gebeurd. Zoals bekend, is tijdens de behandeling wethouder Houtman uit het college gevallen en zijn er heel wat felle woorden gewisseld. Uiteindelijk waren er maandagavond geen stemmingen nodig en bestond er geen meningsverschil met betrekking tot het goedkeuren van de begrotingsstukken, zij het dan ook, dat het college nog nader met bepaalde informaties zal komen. bekeken en dan kan net zo goed het dan te besteden bedrag in daarop volgende jaren worden afgeschreven. De voorzitter zette uiteen, dat het niet zozeer de bedoeling is om te feesten, dan wel te „herdenken". Er zal over een en ander met de S.G. en andere instanties overleg worden gepleegd. Medegedeeld werd, dat het heffen van reinigingsrechten door middel van de verkoop van plasticzakken, zal worden bekeken. Ook wordt nagegaan of het mogelijk is het openbaar slachthuis van een aardgasaansluiting te voorzien. Over de eengezinswoningen in Woud- hoek verklaarde wethouder Collé, dat de huurprijs nog moeilijk precies valt te bepalen, mede doordat met het ministerie nog over de grondprijs moet worden onderhandeld. De voorzitter deelde op vragen daarover mee, dat inderdaad wordt nagegaan, of in Groenoord een hulpsecretarie kan wor den ingericht, waarvoor een wijKge- bouw zou kunnen dienen. Op een vraag van mevrouw Taverne werd ge antwoord, dat er geringe belangstelling Zo drong de heer Wiegman (D'66) aan op meer informatie met betrekking tot de watertarieven en het nieuwe leve ringscontract door Rotterdam. De voorzitter deelde hierover mee, dat de raad een nota zal ontvangen en dat er besprekingen gaande zijn. In de janua- ri-vergadering komt een en ander op nieuw aan de orde. Naar aanleiding van een vraag van 'mevrouw Tijsen-Jonker (P.v.d.A.) deel de wethouder de Graaff mee, dat er inderdaad ruimtegebrek is in het gymnasium, maar dat er plannen wor den ontworpen een tweede verdieping te bouwen op een deel van het ge bouw. Met het Rijk, van wie het schoolgebouw wordt gehuurd, worden daartoe besprekingen gevoerd. Carillon Mevrouw Taverne-van Campen (KVP) informeerde hoe het met het herstel van het carillon in de gemeentetoren is. De toestand is al jaren slecht en er is een restauratiefonds. Er zijn diverse giften gedaan voor dat fonds, maar er gebeurt niets. Andere vragen waren: wat gaat er verder met het Proveniers huis gebeuren en wat zijn de financiële consequenties? Komt er eerst nog een raadsvoorstel en is er nog mogelijkheid tof inspraak? Kunnen er ook alterna tieve voorstellen worden gedaan? Wethouder de Graaff zei dat er ge wacht wordt op toestemming van Mo numentenzorg om over te gaan tot restauratie van het carillon. Voor het Proveniershuis zijn besprekingen ge voerd met een aantal betrokkenen en gemeentewerken heeft een ontwerp gemaakt. Het plan was om in het achtergedeelte van het gebouw ruimte voor fen balletgroep te makpn, maar dat wordt te kostbaar. Indien alles gedaan zou worden hetgeen gewenst is, dan zou dat wel een miljoen gaan kosten. De dure werkzaamheden zul len echter voorlopig achterwege blij ven. Voor het achterhuis wordt een andere oplossing gezocht. Mevrouw Taverne betreurde het vooral ook voor de schenkers van geld, dat de restauratie van het carillon zo lang moet duren. Zij drong aan wat meer spoed te betrachten. De heer: Voorwald (P.v.d.A.) infor meerde wat het beleid is van het college met betrekking tot de huisves ting van buitenlandse arbeidskrachten, vooral wat betreft de handarbeiders, die altijd in het moeilijke hoekje zit ten. Wethouder Collé verklaarde, dat de politie zoveel mogelijk controle uitoefent. In Schiedam wordt het ver lenen van onderdak van vier personen reeds als een pension beschouwd, in Rotterdam moeten dat er acht en in Vlaardingen zes zijn. De politie oefent daarna controle uit op de situatie. Er zijn in Schiedam 42 pensions. Vier moties, die reeds bij het begin van de behandeling van de gemeentebegro ting waren ingediend en allerlei wijzi gingen voorstelden, zijn inmiddels voorlopig weer ingeslikt onder belofte van het college, dat het college ze later nog eens nader zal toelichten. Het voorstel van het college, om f 120.000 te reserveren voor het 700-jarig bestaan van Schiedam had al eerder bezwaren opgewekt bij de heer Van Kinderen. Hij was van mening, dat als er behoefte tot feestvieren bestaat, dat ter zijner tijd wel weer kan worden REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5.- per reparat.e 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Ongeveer 35 procent van de Schiedamse koopkracht vloeit af naar koopcentra buiten de ge meente. De inwoners van Schie dam zijn voor de aanschaf van duurzame goederen voor 46 pro cent op het centrum gericht. Hoewel de Schiedamse binnen stad voor alle artikelen (behalve voor meubelen) een belangrijke plaats voor inkopen is, wordt de city als zodanig toch als een relatief zwak koopcentrum be stempeld. Daarom zal de ontwik keling van de Schiedamse binnen stad gericht moeten zijn op de modernisering van het bestaande apparaat en op een city-assorti ment, dat naar verwacht wordt een grotere trekkracht van het centrum tot gevolg zal hebben. Dit is o.a. een conclusie uit het rapport van de NV Maatschappij voor project ontwikkeling Empeo met betrekking tot de binnenstad van Schiedam en de winkelfunctie. De vraag is gesteld, wel ke omvang en samenstelling het huidi ge winkelapparaat van Schiedam heeft, wat de omvang van het verzorgingsge bied is en welke positie het Schiedam se kernwinkelapparaat inneemt ten op zichte van andere koopcentra in Rijn mond. Voor dit onderzoek is in april 'van dit jaar een onderzoek ingesteld in Schie dam, Vlaardingen en Rotterdam, om na te gaan'waar de koopkracht van de Schiedammers wordt besteed. Schie dam met 83.000 inwoners heeft een totale verkoopvloeroppervlakte van 32.600 m2. Hiervan is 13.400 m2 in de city, in Nieuwland 21.000 m2, Singelkwartier 15.000 m2, Schiedam- West ruim 17.000 m2 en Groenoord Kethel bijna 14.000 m2. In de city is per bewoner 3 m2verkoopvloeropper- vlakte beschikbaar, in Nieuwland 0,39 m2 en in de overige wijken 0.13 m2. De winkels in de oudere stadswijken zijn meestal klein en het directe gevolg is, dat veel bewoners voor hun dage lijkse inkopen wel naar de binnenstad Mevrouw Tijsen: Ruimte voor gymna sium. bleek te bestaan voor het vormingson derwijs aan jeugdige gemeenteambte naren. Niettemin zal worden nagegaan, of een bedrijfsmaatschappelijk werker onder de 1600 gemeenteambtenaren niet gewenst is. De heer Verlinde zou meer straten met eenrichtingsverkeer wensen, vooral in de oude stadswijken. In de Gorzen wordt hiernaar al een onderzoek ingesteld, gezien ook de smalle straten die daar zijn. Een rap port hierover zal binnenkort verschij nen. Croepspraktijk Het ihstellen van een groepspraktijk in Groenoord wordt voorlopig nog niet mogelijk geacht wegens gebrek aan voldoende artsen. Volgens wethouder Collé is er wel ruimte te vinden voor de vestiging van een groepsruimte voor een dokterspraktijk, maar de Schie- dairse huisartsen voelen daar weinig voor. De ziekenfondsen zouden wel bereid zijn medewerking in financieel opzicht te verlenen aan een groeps praktijk, er zullen dan eerst jonge ar(sen aangetrokken moeten worden. Mevrpuw Krikke-Hein wees erop, dat het renoveren van de oude woningen in Schiedam-zuid hier en daar proble men geert, zoals in de Geervlietsestraat waar bewoners een.schuurtje voor hun huis kregen dat het uitzicht belem mert. De huurverhogingen in april heb ben nogal wat spanningen gegeven, reden waarom het houden van een hearing gewenst is. De verdere behan deling van de begroting gaf geen aanlei ding tot opmerkingen, zodat deze hier na wprd vastgesteld. Agenda Hierna kon de raad beginnen aan enkele puhten van de agenda met algemene voorstellen. Dit betrof o.a. het verlenen van een krediet van f 50.000.- voor het vernieuwen van de binnendeuren van de Buitensluis. Als gevolg van het vaststellen van de begro ting, werden de voorstellen inzake het verhogen van reinigingsrechten, bin- nenhavengelden, aardgas- en waterta rieven, goedgekeurd. Aan de Amro- bank werd een perceel grond aan het L. Zimmermanplein in erfpacht uitge geven voor het stichten van een bank gebouw. De N.V. Euro tax krijgt gtond in erfpacht aan dde 's Gravenlandse- wég voor de bouw van een nieuwe garage. Voor de aanleg van een trim baan ten noord-oosten van het Beatrix- park, werd f 6.250.- toegestaan. De subsidies voor de zwemvereniging wer den volgens de voorstellen verhoogd. Schiedam wordt gekocht, 52 procent wat damesconfectie betreft, 38 pro cent voor kinderkleding, 27 procent meubelen, 42 procent vloerbedekking - gordijnen, 53 procent televisie en ra dio, 41 procent wasmachines. De alge mene oriëntatie op de Schiedamse binnenstad nl. 48 procent wordt m het rapport betrekkelijk laag genoemd. Ir de afdeling ,,non-food" blijkt sterke drank met 32 procent het meest in de binnenstad te worden gekocht. Berekend is, dat aan duurzame goede ren in de binnenstad ruim 5,7 miljoen wordt besteed, in Rotterdam 9,5 mil joen en in Vlaardingen 8 miljoen. De verkoopvloercapaciteit van de binnen stad wordt in het rapport met f 5.700 - per m2 hoog genoemd, het geen wijst op onderbewinkeling. Dit kan een gevolg zijn van het feit, dat het Schiedamse winkelareaal in de city in de laatste jaren zich nauwelijks heeft uitgebreid, terwijl de gemiddelde besteding per winkel is gestegen. Daar het Schiedamse kernwinkelappa raat leemten in het city assortiment vertoont, komt het centrum in som mige branches niet boven het wijkni veau uit, zoals meubelen, kinderkle ding en doe-het-zelf artikelen. Plaat met kalender Havenloods-kalender vDor 1972 vliegt de deur uit. Dat moet ook wel want het nieuwe jaar nadert met rasse schreden. De vier-kleurenafdruk van de dia van Frits Rotgans op papier van hoge kwali teit (afmeting 33x65 cm.) met de „Nieuw Amsterdam" in de Rotter damse haven kost maar drie gulden. Onder de plaat is een kalender bevestigd voor het hele jaar. De kleurige plaat met kalender kunt u halen op onze kan toren. In Rotterdam: Prirts Hendrikkade 14 (Noorder eiland) en Eendrachtsweg 25; Krimpen aan den IJssel: Weteringsingel 9; Vlaardingen: Hoogstraat 122; Gouda: Dubbele Buurt 4-6. Onze kantoren zijn geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdag? gesloten. De De afdeling Schiedam van de PSP verstrekt dezer dagen op de Schiedam- scholen een sticker met de leus „Defensie nee, onderwijs ja" in het kader van de actie tegen de regerings maatregelen. 'n platen bon geluid SNEL INWISSELEN tegen FIJNE PLATEN bij Lniyr*JAXCU\'Vfz//fAH^ feestelijke feestelijk gekleed BROERSVEST 111 SCHIEDAM TEL. 267416 ^I^F 5" ^l/kvrLTAxnvrmv» umim ia%i i vt «nu** Ik heb nogal wat losgemaakt met mijn vraag", zo moest maandagavond 'mevrouw Taverne-van Campèn (KVP) constateren, nadat wethouder Bolmers haar vraag had beantwoord met betrekking tot de verhuur van het Zakkendra gershuisje. Zij had de vraag gesteld hoelang de huurovereenkomst nog loopt en of er nog steeds geen wijziging in de huidige toestand is gekomen. Mevrouw Taverne zou een ruimer gebruik van het gebouwtje door de burgerij willen zien. Wethouder Bolmers zette uiteendat het heel wat moeite kost de huurder (de cineast Jan Schaperop te sporen, omdat hij voortdurend op reis is. Ongeveer een jaar geleden reageerde hij op een schrijven van het gemeentebestuur inzake de opzegging van de huurovereenkomst. De voorwaarden waren schrikbarend. Mr van Kinderen: „Mogen wij mee schrikken"? Wethouder Bolmers: „Er werd f 100.000.- als vergoeding gevraagd voor de werkzaamheden aan het gebouwtje verricht". Uiteraard kon het gemeentebestuur daar niet aan denkenden stelde arbitrage voor middels een commissie van het C.R.M. Beide partijen kunnen met een termijn van drie maanden de huur opzeggen. Een huurvoorwaarde is, dat het gebouwtje gebruikt zou worden voor culturele zaken met betrekking tot filmwerk. Volgens de huurder is er veel aan het gebouwtje gedaan, ook in zelfwerkzaamheid. Dat betekent niet, dat er geen kosten zouden zijn, want Jan Schaper heeft de werkers gratis een trainingscursus als cineast laten volgen en dat is kostbaar. „Hoe ik moet bewijzen wat dat waard is, weet ik niet", aldus wethouder Bolmers. ,lk zou alvast maar beginnen met de huur op te zeggen", adviseerde mevrouw Taverne, nadat de raad onder grote hilariteit de mededelingen van de wethouder had aangehoord.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1