in Zuid-Amerika wonen „mensen" (2) "OLUMBIA STAAT OP BARSTEN m80 2.28 ^0: - s lel waanzinnige is, dat ze hel zelf niet eens pater Daniël Gillard De begroting van Columbia - - HAVENLOODS, DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 ,s "cf" enkele ziekte, die honderd jaar duurt en er is geen enkel lichaam, dat zo'n ziekte kan weerstaan Manuel Paquin, die deze filosofische woorden uitspreekt („No hay eufermehodad que dure Lieu alios ni cuerpo que lo resista") kijkt om zich heen in de hut waarin hij met zijn gezin met tien nnieren woont. Ondanks het feit dat hij het beter heeft dap negentig procent van de andere bewoners van 1. elfde wijk in Call, in het westen van de Zuidamerikaanse staat Columbia, kan men zijn behuizin» nog maar nauwelijks een hut noemen. Ze is opgetrokken van bamboestokken en afgedekt met palmbladeren. Lr staan twee wrakke stoelen in de hut en verder allemaal bedden. Zijn enige luxe is een grote koelkast die hij draaiende kan houden dank zij een transformator, die hij samen met enkele buren heeft aangeschaft. transformator heeft hij ook nodig voor de stroom. die gebruikt wordt vopr het omroepsysteem, dat door ii. hele wijk schalt, wanneer er bepaalde mededelingen moeten worden gedaan. Want Manuel Paquin is "in van de leiders van de „junta" van bewoners van deze wijk, waarin naar schatting 100 000 mensen wonen, allen op de rand van het bestaan en de meesten cjagelijks hongerend. „No hau eufermehodad que dure cicu anosHij zegt het gelaten, want Manuel is een vredelievend mah, die bang is voor geweld. evenals overigens al die andere miljoenen Columbianen, die nog pas in een recent verleden aan den lijve hebben ondervonden wat geweld betekent. Die het in feite nog dagelijks ondervinden, omdat de politie en het leger het nog steeds een normale zaak vinden om mensen zo maar dood te schieten of in de gevangenis te gooien, meisjes te verkrachten of huizen van arme mensen in brand te steken. Want wie in Columbia niets bezit dan een schamele behuizing, die hij meestal zonder eigendomspapieren heeft moeten bouwen op de grond van een ander, omdat hem geen ander dak boven het hoofd wordt geboden, is een rechteloze. En wie rijk is, wie de grond bezit, heeft alle rechten. Hij mag de huizen in brand laten steken, de mensen in de gevangenis laten gooien of laten vermoorden, hij mag bij wijze van sport op de Indianen jagen. En wie geld en land bezit wordt beschermd door politie, leger, regering en kerk. Want het politieke systeem in Columbia evenals trouwens ook in vele andere Latijns-Amerikaanse landen is gebaseerd op de macht die het gevolg is van de rijkdom, die is vergaard ten koste van de minst bedeelden. En die nog steeds wordt vergaard ten koste van hen. •p de binnenplaats waterleidingis, evenmin als cc, ring. In deze wijk is de handel i> de rank. die hij enkele weer een middel om nou i week voor grof geld moet allerarmsten te profiteren. Enkele cijfers uit de begroting van Columbia voor dit jaar geven een duidelijk- voorbeeld van het politieke.beleid van dit Latijns-Amerikaans land Bovenaan staat de post voor leger en politie: 2.89 1.091.732 pesos (bijna 492 miljoen gulden). Voor infrastructuur - maar ook weer voor een groot deel ten behoeve van het leger is een bedrég uitgetrokken van 2.008.31 1.004 pesos 1341 miljoen gulden), waarbij wordt aangetekend, dat dit ministerie een schuld heett van 3.047.3 17.917 pesos(5 18 miljoen gulden). Voor Salüd Publicas (volksgezondheid) is een bedrag uitgetrokken van 462.690.068 pesos (bijna 79 miljoen),'vele malen minder dus dan voor leger en politie. Onderwijs vergt een post van 2.138.292.231 pesos (363 miljoen kulden waarbij moet worden aangetekend, dat daaronder ook de colleges val en waarop de zonen van de rijken studeren, en de politiescholen. f)a:.iiia:,st worden er nog vele miljoenen uitgegeven aan andere veiligheids diensten. zoals de bewaking van openbare^ebouwen en dergelijke. Voor Investeringen om de eigen natuurlijke-rijkdomben te exploiteren, is een bedrag beschikbaar van 17.000.000 pesos (bijna 3 miljoen gulden). Aan publieke werken /.al een bedrag van 60.000.000 pèsos (ruim tien miljoen gulden) worden besteed. Het lage bedrag van zeventien miljoen pesos voor de Ontginning van de eigen natuurlijke rijkdommen wordt duidelijker, wanneer met weet, dat de ontginning van goud voor 82 procent, de ontginning van platina voor 86 procent en de ontginning van lood voor 87 procent in handen is van Amerikaanse ondernemingen. De winning van emerald is in handen van Njpaaldi groepen, die er een sluikhandel mee bedrijven, zodat bet land er geen enkele eigen inkomsten uitkrijgt. De smokkél en handel van emerald is dan ook een winstgevend, zij het gevaarlijk baantje. Lu deze cijfers blijkt duidelijk hoe weinig belangstelling de huidige regering van olumbia heeft voor de economie van het land. Zolang de toplaag maar rijk Wntt en de rest onontwikkeld en arm, is men tevreden n de .olumhi- te slapen, i 88bm z-». fi Lr is moed voor nodig om deze woor den uit te spreken. Manuel: ..Natuur lijk word ik voortdurend opstandig, want de omstandigheden laten niet eens toe, dat je goed kunt werken. Je bent hier dag en nacht ziek van het denken. Je wordt voortdurend be dreigd door de autoriteiten met de gevangenis We moeten de politie voortdurend omkopen". Dan vraag ik hen) hoe hij denkt over de revolutie, de wanhoopsdaad, die in Columbia als een dreiging tussen de bergen hangt. „Persoonlijk geloof ik niet in een revolutie als oplossing", zegt hij. ..maande bom zal wel barsten, zodat er weer veel kogels zullen vliegen". Ik vraag hem, zoals ik zovéle mensen in Columbia heb gevraagd, hoe lang-dat naar zjjn mening nog op zich zal laten wachten. „Dat zal heel Vlug zijn", zegt hij, „het zal hoogstens nog vijf jaar duren. Want wij voelen ons verdrukt, op ons werk, als we werk hebben, tenminste, en thuis. Er zijn nu al heel revolutie willen. rhei v chte'n nog op ei We hebben geen Che Ou geen Camilfio Torres. Maar zodra er weer zodenrand opstaat, dan grijpen li it iter iii g I'd va ff. een stilte in de hut. Een paar mensen, die mee zitten luisteren, knik ken nadenkend: Ze zijn'het helemaal huivering niet' onderdrukken, als ze denken aan de tijd van de 1 iolencia" van E)48 tot 1953, waarhij 800.009 doden zijn gevallen. Officieel, allemaal. Want in feite duurt de f.Violencia" van leger en politie nog steeds voort. Tot, voor kort kende Columbia - dat 't beweertdemocratisch geregeerd te wor den twee politieke partijen, de con servatieven en de liberalen. Beide par tijen zijn de poli,tieke machtén van een kliek van grootgrondbezitters, waaron der ook de roomskatholieke kerk be hoort, die hun rijkdom hebben ver gaard door het uitbuiten van anderen, Indianen, boeren en arbeiders. De con servatieve partij, die. vooral gesteund werd door de kerk, had vooral op het platteland veel aanhang. Later, toeh de trek' naar de grote steden op gang kwam, en daar dc gigantische krotten wijken ontstonden, begon de liberale partij aan gezag te winnen. In 1930' kwam deze partij voor het eerst na lange tijd weer aan het bewind. Aanvankelijk leek het er op, dat het toen beter zou worden. Er werden minimumlonen ingevoerd en de rege ring begon iets aan landhervorming te doen. Het waren echter maar heel kleine stappen, die meer een propagan distisch doel hadden omdat de liberale regering wilde trachten de groeiende onrust weg te nemen. In de praktijk kwam het er echter op neer, dat al deze maatregelen weinig uitwerking hadden, omdat de grootgrondbezitters heer en meester bleven op hun eigen gebied, dat hun voorouders in het verleden van de Indianen hebben afge nomen en hun politiek van onderdruk king, en uitbuiting tileVen volgenToch waren de „vooruitstrevende" maatre gelen een doorn in he* oog van de grootgrondbezitters. Andere liberalen daarentegen vonden, dat er nog niet genoeg werd gedaan. Er ontstond in de liberale partij een splitsing tussen „links" en „rechts') waarbij meh de term links met een fikse korrel zdut moet nemen - hetgeen tot gevolg had, dat de conservatieven in 1946 de machjt weer kónden overnemen. I iolencia In 1948 werd de liberale leider Gaitan, die probeerde de verkiezingen opnieuw te winnen, in Bogota, de hoofdstad van Columbia, vermoord. Er brak in de hoofdstad een volksoproer uit, die zich heel snel over heel Columbia uitbreid de. Dit was de periode van de „Violen- cia' ^ie het hele land in een staat van chaos en wetteloosheid herschiep. Ten koste van ontstellend veel bloedvergie ten wist het leger de onlusten tenslotte ie bedwingen. In 1957 sloten de libera le en conservatieve partijen een ver bond, de ,,Frei>te National", waarbij werd besloten, dat het land afwisse lend door een van de beide partijen zou wordèn bestuurd. Deze afspraak, die loopt tot 1974, had tot doei de onrust in het land te bedwingen, waar door buitenlandse (vooral Amerikaan se) ondernemingen bereid gevonden konden worden in Columbia te inves teren Uiteraard hoopte men ook op politieke sleun uit de Verenigde Sta ten, een politieke steun, die men inder daad zou krijgen, als een gunstig inves teringsklimaat voor Amerikaans kapi taal zou ontstaan. Aanvankelijk had hét Columbiaanse volk vertrouwen in de nieuwe alliantie. Al spoedig bleek echter, dat de af spraak tussen deze beide politieke par tijen weer alleen de belangen van de bezittende klasse diende. De lonen werden niet verhoogd, ondanks het feit, dai het land zich, met behulp van buitenlands kapitaal (ook uit Neder land) begon te industrialiseren. Zelfs ADVENTSACTIE Evenals vorig jaar zal ook deze maand weer in de Nederlandse- kerken een inzameling worden gehouden door de Adventsaktie voor Latijns Amerika. Deze gel den zijn regelrecht bestemd voor die projecten in de Zuid amerikaanse landen, die tot doel hebben de onderdrukte massa te helpen. Het zijn pro jecten, die zich bezig houden met het alfabetiseren van de miljoenen, die nog niet kunnen lezen of schrijven, maar die tevens tot doel hebben deze mensen zich bewust te maken van hun situatie om van daaruit samen met hen tot een oplos sing van hun problemen te ko men. Zo wordt, om slechts één voorbeeld te noemen, in Brazi lië een project gesteund van Dom Helder Camera, die onder de naam „Actie Hoop" bezig is boerenfamilies te bevrijden van de toestand van slavernij, waar in zij reeds eeuwenlang verke- Onze verslaggever JAN DIJKSTRA maakte een reis door Columbia en Brazilië, waar hij onder ^ndere enkele van de projecten, die door de Adventsactie worden gesteund, bezocht. Daarnaast sprak hij met vele mensen in deze landen om een inzicht te krijgen in de politieke en sociale toestanden. In dit nummer brengen wij het tweede artikel van deze serie. Het eerste publiceerden wij in ons blad van 25 november. Zij, die dit zo broodnodige werk van de Adventsactie, dat neer komt op regelrechte ontwikke lingshulp in de meest pure zin van het woord, willen steunen, kunnen dat doen door een bij drage te storten op gironummer 1804444 van de Adventsactie voor Latijns Amerika, Laan van Meerdervoort 148, Den Haag. mek. ging men zo ver de lonen te verlagen, waardoor het voor buitenlandse onder nemingen nog aantrekkelijker werd fa brieken in ('olumbia te vestigen. Niet ten gunste van Columbia zelf, overi gens, want men exploiteerde Columbi aanse grondstoffen en arbeidskrachten en de winsten verdwenen naar het buitenland. De bezittende klasse in Columbia investeert zelf heel weinig in het eigen land en wanneer men dat doet, is het alleen in samenwerking met buitenlandSfjkapitaal. De fabrie ken, die op deze manier in Columbia worden gevestigd, zijn op moderne leest geschoeid. Ze zijn zo sterk moge lijk geautomatiseerd en hebben dus weipig arbeidskrachten nodig. Daar naast zijp er dan de kleinp handwerks- bedrijven, die 1 5 procent van de indus triële produktie leveren. Zij hebben 50 procent van de industrie-arbeiders in dienst, maar zij kunnen niet op tegen de Concurrentie van de grote, goedko per werkende fabrieken. Dit heeft weer tot gevolg, dat de werkloosheid groeit. Reclame Door de grote werkloosheid en de geringe koopkracht van de werkende bevolking is er in het eigen land slechts een gering afzetgebied, vooral voor duurzame consumptiegoederen. Pijn lijk is het dan ook om de' grote reclameborden daarvoor te zien, die vaak de krotten van de arme bevolking aan het oog onttrekken. Hun reclame is echter gericht op de rijke bevolking, die een luxueus leven leidt, dat geënt is op het Amerikaanse levens- en con sumptiepatroon. Grote landhuizen met zwembaden, air-conditioning en lu- xuèuze huishoudelijke apparatuur, nachtclubs en drive-in restaurants, waar de prijs van één consumptie het weekloon van een arbeider bedraagt, zijn de schrille constrasten met de krottenwijken, waa/in honderdduizen- j den mensen verpauperen. Mensen, die i gisteren honger hadden, vandaag nog honger hebben 'en weten, dat zij ook morgen honger zullen hebben. Mensen, die hun kinderen, kauwend op een stuk suikerriet, zien wegkwijnen. Men sen, die wel twaalf kinderen moeten krijgen, in de hoop, dat zij er drie of vier groot kunnen brengen. Zonder, dat zij dan die drie of vier kinderen een menswaardig bestaan kunnen bie den. Omdat kerk en staat - minder gescheiden dan. men in Columbia graag doet voorkomen het systeem in stand houden. Want bisschoppen en priesters zijn veelal ook grootgrondbe zitters, die zich meer bezig houden met het vergaren van meer kapitaal dan met hun kerkelijke plichten. En de enkele Columbiaanse priester, die wer kelijk probeert pastoraal werk te doen onder de minst bedeelden, is een witte raaf in dit zwarte systeem. Het is duidelijk, dat door dit alles. waarbij dan nog niet eens gesproken is oyer de situatie op het platteland - de onrust in Columbia groeit. Een onrust, die zich van tijd tot tijd open baart op enkele universiteiten, zoals op die van Cali, waar in februari van dit jaar een staking onder de studenten uitbrak. Aanvankelijk was die staking gericht tegen het autoritaire bestuur van de universiteit, maar al spoedig breidde zij zich, onder leiding van enkele linkse studentenleiders, meest afkomstig uit de arbeidersbevolking, die zich ten koste van veel moeite een plaats op de universiteit hebben vero verd, ook uit tot het sociale vlak. De staking werd spoedig onderdrukt. Vol gens officiële verklaringen vielen er op één dag in Cali veertien doden. „Er zijn op die dag zeker vijftig men sen zo maar op straal doodgeschoten", zegt hij. „Uiteraard heb ik ze niet allemaal kunnen tellen, omdat het te gevaarlijk was om op straat te komen. De politie schoot op iedereen, die zij verdacht vonden, op jongens van der tien, veertien jaar. Maar zelf heb ik al meer dan veertien, lijken geteld en uit wal ik van anderen heb gehoord, heb ik opgemaakt, dat er minstens vijftig slachtoffers zijn geweest. Ook de stu dentenleiders zijn doodgeschoten. Zij waren het eerste doelwit van de scherpschutters, in opdracht van de gouveneur van Cali. Sindsdien zijn de studenten weer in hun schulp gekro pen. Van die studenten, behalve dan van enkele van hun leiders, mag men overigens ook niet te veel verwachten. Zij dwepen met het marxisme, maar dat is puur literair snobisme. Het zijn over het algemeeir zoontjes van de rijken en voor hen is het een mode om links te zijn. Maar straks keren ze terug naar de haciënda van hun Vader of naar tiet dure huis in de stad,en dan volgen zij gewoon weer het levenspatroon van hun vader". Vorig jaar werden er in Columbia opnieuw verkiezingen gehouden. Ook Rojas Penilla stelde zich weer kandi daat vopr het presidentschap. Door de weinige hervormingen, die hij tijdens zijn regering in de vijftiger jaren als dictator had weten door teJ drijven, had hij vooral bij de plattelandsbevol king en de arbeiders een grote aanhang verworven. Toen de stembussen wer den gesloten, begonnen de uitslagen Een .slagerij" in het Andesgebergte,. een dertig kiiometer buiten Bogota. Daar halen de campesinos, als ze er het geld voor hebben, een stuk vlees, dat van een in de open lucht hangend karkas wordt afgehakt. Een moeder heeft samen met haar dochtertje enkele vuilnisbakken leegge haald. De buit wordt vervoerd op een gei'mproviseeru karretje. Dit is ook een manier om in Bogota een beetje min der honger te lijden. Levenspatroon Pater Daniël Gillard, een Belgische priester, die zich in die stad het lot heeft aangetrokken van de 100.000 bewoners van een van de krottenwij ken, vertelde mij, dat het aantal slacht offers veel groter moet zijn geweest. Kers! aanbieding Een sfeervolle kerstversiering vormt deze deurhanger, waar van de belletjes bij iedere bewe ging een tingelend gelpid laten horen. Leuke deurhanger met kerstver siering bestaande uit 5 belletjes, 2 eikeltjes, wat dennegroen en een rood strikje. U koopt 'm nu van f 3,30 voor nog géén gulden dertig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze sfeervolle deurhanger met kerst versiering §n 5 tingelende belletjes, ong. 17 cm lang. landagmorgen open ueen iel. of schrift, best. van de verkiezingen binnen te druppe len, trouw doorgegeven door radio en televisie. Later op de avond, toen Rojas Penilla een half miljoen stemm en voorsprong had op zijn conservatie ve tegenkandidaat Pastrana, verscheen de minister van binnenlandse zaken op het televisiescherm. Hij kondigde aan, dat de publicatie'van de verkiezingsuit slagen voorlopig werden'opgeschort. De regering zou zo spoedig mogelijk de definitieve uitslag van de verkiezingen bekend maken. Fen maand later maakte zij die uitslag bekend. Pastrana had met een overwel digende meerderheid Rojas Penilla ver slagen. „Iedereen, die zich ook maar een beetje bewust is van politiek, weet dat die uitslag vervalst was", vertelde mij padre Gustave Perez, direkteur van het Instituut ICODES in Bogota, een instituut dat zich bezig houdt met de sociale zorg voor de minder bedeelden'. „Maar direkt na het bekendmaken van deze „uitslag" zond de aardbisschop van Bogota aan Pastrana een telegram om hem namens alle katholieken van Columbia te feliciteren met zjjn over winning no jas Dane 11 a. Manuel Paquin in zijn krot in Cali, maakt een hulpeloos gebaar, wanneer ik tegen hem de naam van de 73-jarige Rojas Panilla noem, die in juni van dit jaar. samen met zijn dochter Maria Eugenia, een nieuwe politieke partij heeft opgericht, de „ANAPO" (Natio nale Volksalliantie), waarbij hij vooral het voorbeeld van Chili als propaganda gebruikt. „Rojas Panilla zou voor ons een uitkomst betekenen" zegt hij gela ten. „Hij heeft vroeger in ieder geval iets voor ons gedaan. Maar hij is nu te oud om nog als leider te kunnen optreden. En met normale verkiezin gen komt hij toch niet aan de macht". Oveiigens heeft Rojas Panilla, als hij ooit aan de macht zou komen, volgens bepaalde zegslieden niet de bedoeling zelf de plaats van president in te nemen. Die positie heeft hij toege dacht aan zijn dochter. Dat dit aan vaardbaar wordt geacht door het Co lumbiaanse volk, wordt echter nauwe lijks aangenomen. Niet in een land, waarin een vrouw ver onder de man sfaat. Niet in een land, waarin een vrouw de schriftelijke toestemming van haar fnan nodig heeft om het land te mogen verlaten. De §nige hoop van de onderdrukte klasse in ('olumbia is de revolutie. Een nieuwe „Violencia", die nog heviger en bloediger zal zijn- dan voorheen. Want de ('olumbiaan beseft, dat hij uit die periode als overwinning naar voren zal moeten treden, omdat hij anders nog weer eens tientallen jaren verder zal worden teruggeworpen. En tijdens die revolutie zal hij, niet alleen moeten striiden tegen regering en kerk, die het leger en de politie irt hun macht hebben, ma'ar ook tegen de Noord- Amerikaanse invloeden. En ondertussen leven de rijken hun I rijke leventje voort, deels in Columbia, deels in Europa. En oridertussen zeil den de radiostations de ganse dag hun U.S.A.-made muziek uit, doorspekt met reclame, voor luxe artikelen. De rijken dansen op een vulkaan in hun nachtclubs. ,,En het waanzinnige is, dat ze het zelf nog niet eens beseffen zegt pater Daniël Gillard. „Ze weten zelf niet, dat de vulkaan op uitbarsten' staat. Want door de eeuwen heen hebben zij het volk'dom gehouden, maar ook een dom volk kan tot razernij worden gewekt, wanneer de juiste leider maar gevonden kan wor- Jan Dijkstra. 75 jaar ter meuten Zo tussen Sinterklaas en Kerst mis in, een geweldige aanbie ding kamerbreed tapijt, die U zo maar niet voorbij kunt laten gaan. Een prachtige kwaliteit kamer breed nylon tapijt met schuim rubber rug (dus ondertapijt o- verbodig) in 3 fraaie interieur- kleuren. Dit 400 cm brede ta pijt koopt U nu in een gemê leerd dessin, per meter voor nog géén acht tientjes. Neemt U de maat van Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage dit kamerbrede nylon tapijt met schuimrubber rug en stevige pool. In de gemêleerde kleuren geel, blauw en beige, 400 cm breed, per meter

De Havenloods | 1971 | | pagina 7