9. 1: 3.8 14980 Met Andere Woorden sten«§»typ <1# <1# leukelsdiik 95 w 1 Advent en politiek 1895; rag. jXl j^Tj 25 Z 6 Z z z s JF 31 V f 1 f Z z Z Zaalvoetbaltoernooi in Energiehal Wees de werk-wijze kies voor de werkwijze Z 88 fênL vanaf per week zonder vooruitbetaling p DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 50-511 Wij lazen in de NRC dal Joseph Luns, secretaris-generaal van de NAVO, in „een zorgvuldig opgestelde verklaring" gezegd heeft dat de milieubescherming op een bepaalde manier de plaats van God heeft ingenomen. Luns zei: „Vroeger moest men als men een toespraak hield, minstens driemaal o- ver God spreken. Nu is dat de milieu bescherming". Welaan, nu hoort men het eens van een ander dan van ons, hoe vaak Gods naam ijdel is gebruikt door de autori teiten. Dat mocht je destijds echter vooral niet zeggen! Vraag is en blijft hoe we ons milieu kunnen beschermen tegen politieke verontreinigers als Jo seph, die vooral goede relaties onder houdt met de kolonels en generaals in Griekenland en Portugal, wier toespra ken inderdaad vaak vol zijn van het smerigste misbruik van Gods naam. WIE MET HOREN WIL Van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen ontvingen wij bovenstaande kaart. Achter op staat het volgende tekstje: De VVDM eist afschaffing tuchtklasse Nieuwersluis, afschaffing strafbevoegdheid direkte meerdere en werkelijke vrijheid van meningsuiting. Generaals maken zeker niet uit wat wij zeggen mogen! Bijdragen: Anne Hoeksema; Jan Dijkstra. Henk van Capelleveen, Eindredactie: Jan Rietveld. - meest onschuldigen - en het kost een heleboel geld. En dat bovendien dan nog allemaal in twee landen, die tot de „ontwikkelingslanden" beho ren. De term „gewapehde agressie" klinkt in dit verband alleen erg verve lend. Bovendien zegt Nixon niets over Vietnam. Ook zwijgt hij over het legertje C.I.A.-agenten, dat over de wereld rondzwerft om te kijken of de belangen van Amerika hetgeen bete kent: de belangen van het Amerikaan se kapitaal - wel voldoende worden gediend. Is dat niet het geval, dan komt er in dat land wel een staatsgreep met achter de schermen de steun van de C.I.A. Ten koste van de minst bedeelden. Het zou leuk zijn als Nixon de Veiligheidsraad daarvoor ook eens bijeen zou willen roepen. GEHANDICAPTEN Hebt u wel eens een Staatscourant nodig gehad? U weet wel, dat nuttige doch gortdroge periodiek vol afkondi-. gingen, koninklijke besluiten en andere zaken van regeringswege. Wij wel. Vo rige week vroegen we of we het num mer van die en die datum met dat en dat erin zouden kunnen krijgen. Dat bleek wel een probleem. De amb tenaar die ons telefonisch te woord stond, dacht dat het wel 10 dagen zou kunnen aanlopen voor we het nummer hadden. - Meent u dat nou, kan het echt niet wat vlugger? - Nou ja, dan zou ik het zelf moeten doen. - Ja, als dat zou kunnen. Maar we begrepen weldra dat dat erg problematisch was. Weerloos wachten De Kerstbijlage van het A.D. is uit. Ingehaakt is op - wat wordt aangeno men - in de gemiddelde Nederlander omgaat. „En nu aan tafel" is de suggestieve titel van dit stukje edel- journalistiek. Een greep uit de kreten in de —met de advertenties mee - 20 pagina's tellende bijlage. „Hollandse kost is nog altijd in" (waar onder Boef Stroganoff: hutspot afge maakt met wodka), „Nog lekkerder eten dan in de vakantie" (en nog beter de toiletgang), „Feestrecepten puur natuur" (met ernaast een advertentie van Fri-Ki over soepkippen, Peking- eend, door Mao zelf warm aanbevolen, kuikendij, een flinke kluif, en'kuiken rollade en daar gaan heel wat kuiken tjes in), „Samen met de botjes de vuilnisbak in" (ja, gezellig), „Vet legt gewicht in de schaal" (nou en of, daarom op dezelfde pagina „Grilleren voor de lijn"), „Toetjes van toen sma ken best" (onder andere de beroemde Wiener Apfelstrudel) en „Voor elk gerecht is wel een saus" (waar dat „linkse" AD stiekum Eieren Leningrad tussen verstopt heeft). Henriëtte Holthausen zwaait de polle pel in de bijlage, terwijl prof. dr. E. H. Hermans eveneens een waardevolle, winstgevende bijdrage heeft geleverd. Zei u iets over inflatie door overbeste- ding en overconsumptie of had u het over die schlemielen, die hongerlijders in de derde wereld? Ach laten we het daar nu niet over hebben: het is bijna Kerstmis. Het nu langzamerhand wel overbeken de rapport van de Club van Rome is dezer dagen aangevallen door prof. dr. ir. P. M. E. van der Grinten, die samen met zjjn medewerkers op de afdeling wiskunde en procesbesturing van de Staatsmijnen/DSM te Geleen ook met een computer aan het rekenen is gesla gen. In een artikel in het Chemisch Weekblad stelt hij enkele onvolkomen heden van de computerstudie van de Club van Rome aan de kaak. Nu heeft de Club van Rome zelf al toegegeven, dat het gebruikte model nog verre van ideaal is en dat een verfijnder model nodig zou zijn. Maar, zo stelt men, een verfijnder model zou het beeld van de toekomst alleen nog maar verslechte ren. Daar is prof. Van der Grinten, die ook aan de universiteit van Groningen doceert, het nu net niet mee eens. Hij heeft ook berekeningen gemaakt op de computer van de Staatsmijnen, Hij stelt, dat er beleidsmaatregelen kunnen worden genomen, die dan geleidelijk moeten worden ingevoerd en niet schoksgewijs, zoals de Club van Rome veronderstelt, waardoor de ernstige mate van vervuiling, honger, overpro- duktie en wat dies meer zij, waaraan de wereld binnen afzienbare tijd ten gronde zou gaan, voorkomen, althans drastisch verminderd kunnen worden. Wij hebben geen computer om dergelij ke dingen te berekenen. Maar wij hebben tot op heden weinig reden om vertrouwen te hebben in de geleidelij ke beleidsmaatregelen. Vooral wanneer de honger en de ellende van de wereld in het geding zijn. Wat de Club van Rome eigenlijk suggereert is een men taliteitsverandering. Wat prof. Van der Grinten kennelijk voor ogen staat, is een beleidsverandering. Wat wij zou den willen, is dat er op korte termijn wat gebeurt. President Nixon heeft het weer eens op zjjn heupen gekregen. Hij heeft weer van India geëist, dat dit land zijn gewapende agressie tegën Pakistan beëindigt en hij heeft aan de Veilig heidsraad verzocht de kwestie opnieuw in behandeling te nemen. Ieder wel denkend mens is tegen wapengeweld. Dus in zoverre kun je het wel met Nixon eens zijn, dat hij het rot vindt, dat INdia en Pakistan met elkaar in oorlog zijn. Er vallen veel doden meubels en geschenken uit oma's en onze tijd beukelsdijk 104 ndam telefoon 236575 75 jaar Ier meulen Tot de vele jubileumkoopjes behoort ook deze moderne col- pullover die voor van de win ter eigenlijk onmisbaar is. Fijngebreide 100% acrylic da- mespullover met hooggesloten col en fully fashioned mouwin zet. Kies uit de nieuwste mode kleuren w.o. rodekoolrood en bruin, nu voor nog géén tien Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 100% acrylic damespullover met fully fashioned mouwinzet. In de kleuren wit, oudrose, rodekoolrood, blauw, cog nac en brui r 38 t/m 44 Zondag, 19 december, begint om 20.15 uur in de Rotterdamse Schouw burg aan het Schouwburgplein een blijspel ,,Het geld ligt op de bank", met spelers als (hier op de foto) Bob de Lange, Rudi Falkenhagen en Cor van Rijn. Neem het er nog eens van voor het einde van het jaar. Kaarten verkrijgbaar aan de kassa van 10^4 uur ook telefonisch onder ntCmmer 111766 van 12-4 uur. Prijzen der plaatsen f3,50; f6,-; f8,50 en f 11,-, bespreekgeld en garderobe in begrepen. Grote Kerstshow in De Doelen Zondagavond organiseert Disko Thiel in samenwerking met de Tros en de Doelen een kerstshow rondom John Woodhouse. Medewerking wordt ver der verleend door Caroline van He- mert, die met begeleiding van het Rotterdams Opera Koor onder leiding van Piet Struyk een aantal bekende en minder bekende kerstliederen zal zin gen. Sandra en Andres met hun orkest zorgen voor het gewenste contrast in de show evenals Marty, die ongetwij feld zijn „Alma Mia" ten gehore zal brengen. Tenslotte het optreden van Ronnie Tober, die pas een kerstlang speelplaat heeft gemaakt. Teddy Scholten zorgt voor de presentatie. De muzikale leiding berust bij Piet Struyk en Lou Thiel draagt de verantwoording voor de totale produktie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Disko Thiel, Weena 152, dagelijks van 9 tot 18 uur en aan de kassa van de Doelen van 1 1 tot 16 uur. 75 j aar ter meulen 's Winters gaat er toch maar niets boven een paar echte, heer lijk warme, scheerwollen de- Zuiver scheerwollen dekens in double face en jacquard uitvoe ring, rondom met velours band afgezet. Ze zijn gemaakt vol gens het bekende Sole Mio pro- 'cedé en volkomen motecht. Nu wegens hele kleine schoonheids foutjesspotgoedkoop. scheerwollen dekens 170 x 220 cm f 79,80 180 x 220 cm f 85, - 190 x 230 cm f 89,50 200 x 240 cm f 92,50 220 x 240 cm f 95,- 210 x 250 cm f 115,- 240 x 260 cm f135,- 230 x 270 cm f135,- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze zuiver scheerwollen dekens in extra grote maten, rondom met velours band afgezet en zowel in double face als jacquard uit voering. Gemaakt volgens het bekende Sole Mio procédé nu tientallen guldens goedkoper. 75 jaar ter meulen Scheerwollen tapijt is nu een maal net even iets anders dan andere vloerbedekkingen Daarom zal het iedereen die bij U binnenkomt direkt opval len. Een prachtige kwaliteit 100% scheerwollen tapijt met een vast geweven pool, van pen bekend merk. Dit frisêfe tapijt is ver krijgbaar in 3 fraaie tinten en berekend op intensief gebruik... nu per meter (400 cm breed) van f 229,- voor nog géén honderd vijftig gulden. Neemt U de maat van Uw kamer mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit prachtige en oerdegelijke zui ver scheerwollen frisée tapijt met een vast geweven pool. In de kleuren beige, rood en blauw, 400 cm breed, per meter Aan boord van de „Nederlander" het opleidingsschip voor de handelsvaart dat in het Haringvliet ligt, wordt mor gen vrijdag 17 december om half elf aan de twee beste leerlingen een prijs van het E. Deddes-Fonds uitgereikt. 75 jaar ter meuler Waar U ook komtin iedere speciaal zaak kunt U leuke fan tasie- panties kopen, maar ner- gqns voor zo'n bespottelijk lage prijs als nü bij ons Want normaal gesproken be taalt U voor een fantasie-panty toch zeker f 5,-- f 8,en bij ons tijdens deze speciale aanbieding voor precies vijf kwartjes. Fantasie-pahties in vele dessins erj alle modekleuren van een bekend merk dat wij i.v.m. de lage prijs niet mogen noemen nu voor een.spotprijsje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fantasie-panties in vele dessins en alle modekleuren en de maten 36 t/m 46, per stuk De tien gulden gaan naar mevrouw E. W. Boom-Nijs, Aegidiusstraat 29b in Rotterdam. Zij zond als juiste oplos sing in: Vele druppels maken een plas. Uw nieuwe oplossing moet weer op een briefkaart worden ingezonden aan: Puzzelredactie ,,De Havenloods", Post bus 1980, Rotterdam. De briefkaart moet dinsdagmorgen vóór 12 uur in ons bezit zijn. Links op de adreszijde in de bovenhoek vermelden: M.A.W. no. 190. Achter elk nummer staan twee om schrijvingen en met moet zelf uitvin den in welk van de beide diagrammen de omschreven woorden moeten wor den ingevuld. Bij juiste oplossing leest HORIZONTAAL: 1 flink - tijdperk; 4 zacht - deel van boom; 7 cowboy kamp - omlaag; 8 flauw-grappig vereni ging; 9 intern, organisatie (afk.) - varken; 10 land bewerken - insekt; 12 maanstand (afk.) - grammofoonplaat (afk.); 14 onderdeel van voertuig - nauw verbonden; 15 Frans lidwoord - lidwoord; 16 boom - gesloten; 18 een zekere - afgelegen; 22 opschrift - reeks; 23 voorzetsel - pers. v.n. woord; 25 lange slungel - tafel; 26 titel (afk.) - bijwoord; 27 nat - boom; 29 vrag. v.n. woord - biet; 30 woning - uitstapje; 32 weg - boterton; 33 nestelen - deel van oog; 34 precies - groente; 36 vreemde munt - nakomeling; 39 domme vrouw - bloedvat; 41 voorzetsel - meisjesnaam; 42 heil de lezer (afk.) - anonymus (afk.); 46 stad in N. Afrika - Mozes' broeder; 51 Duits pers. v.n. woord - klap; 52 vlaktemaat - vóór; 53 tel woord - spil; 54 voorzetsel - hok; 56 Engels lidwoord - voegwoord; 57 be paalde hoeveelheid - vertering; 59 para dijs - kerkelijke plechtigheid; 60 loper - roem; 61 beroemde Zweed - bede; 62 deel van pijp - metaal; 63 bergplaats - deel van vorm. i 3 5 9 8 10 11 13 ^1 14 15 16 17 IS 19 10 *1 ^li 13 19 is U 19 IS 19 30 32 34 35 [3é 39 38 39 40 41 Hl 45 96 H9 HS H9 50 SI 51 S3 55 56 59 SB 59 60 61 63 Hpewel het Kerstfeest nu snel nadert, zitten we nog tot over onze oren in de politieke en maatschappelijke problemen. Hoe moet het met de lonen en de prijzen? Hoe worden we de inflatie de baas? Hoe dringen we de groeiende werkloosheid terug? En in wijder verband: betekent die oorlog tussen India en Pakistan niet een grote bedreiging voor de wereldvrede? En hoe gaat het zich in het Midden-Oosten ontwikkelen? Ik kan me indenken dat iemand met de Kerstdagen die komen aan al die dingen liever niet denkt en daarom die relatie tussen Advent en Politiek niet zo meteen ziet zitten. Wat is politiek? Met die vraag zou je moeten beginnen. Je kunt die vraag natuurlijk stellen aan beoefenaars van de politieke wetenschappen. Het meervoud geeft al de mogelijkheid aan van een vrij groot aantal uiteenlopende antwoorden.. Laat ik maar meteen zeggen wat ik ervan denk. Men kan natuurlijk zoiets zeggen als: politiek is bezinnen, besluiten en handelen op het gebied van de taak van de overheid, van wijkraad tot V.N.-vergadering. Maar ik heb nog een wijdere definitie in het hoofd. Ik denk nl. wel eens dat al ons handelen politiek is. Politiek komt van polis, een Grieks woord, dat stad betekent. Het woord stad staat hier voor samenleving. Al ons handelen heeft daarmee te maken. Alles wat we doen heeft relaties tot andere mensen of groepen van mensen. Ieder optreden, om een duidelijk voorbeeld te nemen, jegens buitenlandse werknemers heeft een politieke kleur. Daar is het duidelijk te zien. Maar dit dringt veel dieper in ons leven. Er is eigenlijk nauwelijks een scherpe grens te trekken tussen wat eigenlijk politiek en niet-politiek is. De politiek is er niet buiten te houden. We proberen dat wel eens en men kan, b.v. in een bepaald verband afspreken dat er over stads- of landspolitiek gezwegen wordt om de zaak waarvoor men bijeen is, b.v. het beoefenen van sport, niet te frustreren. Maar je houdt het er nooit helemaal buiten. En dat is niet zo jammer als wij wel vinden. Kerken moeten daarom ook niet zo bang zijn voor politieke zaken. Niemand ontkomt eraan. Het onrecht aanklagen is politiek bedrijven, maar erover zwijgen natuurlijk evenzeer. Maar de belangrijkste zaak is de vraag: hoe handel je? Hoe speel je in op die grote politieke samenlevingssituatie, waaraan je nu eenmaal niet kunt ontkomen? En vooral die vraag heeft met advent te maken. Het woord voor advent is: verwachting. En de vraag wordt dus: Wat verwacht je? Wordt je handelen gedragen door het bepalen van eigen belang? Door hebzucht, hoe verborgen ook? Of door een aantal normen die je nu eenmaal aanvaard hebt? Of wordt je handelen gedragen door een diepe verwachting. Een verwachting van een komend vrederijk. Een verwachting van iemand, n.l. diezelfde Heer, die als kind in Bethlehem geboren werd om ons te verlossen en te leren leven. Dan zou wel eens iedere beslissing opnieuw overwogen moeten worden. Vanuit zijn vrede en zijn liefde die alle mensen geldt. Pijlman De Sldlkwegcommissie heeft een zaal voetbaltoernooi georganiseerd, ver spreid over drie zondagavonden. Dit toernpoi wordt gehouden in de Ener giehal aan de Abraham van Stolkweg. De eerste wedstrijdavond is zondag 19 december. De volgende data zijn 16 en 30 januari. De wedstrijden beginnen om half zeven. De volgende verenigin gen nemen aan het toernooi deel: Steeds Hooger; GLZ; DZB; Dindua; Saturnus; VVOH; USC; Activitas; Wi- co; RSVONIT; GGK; Vulc. Zwalu wen; GSV-Sero; Eurostars. uw eigen inzetbureau voor tijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 Groothandelsgeb. A5 Rotterdam Tel. 010-11 31 50 r dig - soort brood (groot); 4 serieus bedoelen - schoonmaakwerktuig; 5 an dere naam voor Perzië - uitkijk; 6 ontaarden - in hevige mate aanstoot geven of nemen; 11 soort overtreding - met humor begaafd; 13 heks - voorzet sel; 15 wereldbond (afk.) - boom; 17 zaadje - boom; 18 tuimeling - jaargetij de (Frans); 20 zeer broos - deksel; 21 lering - verhoogde toon; 24 soort pias - koud; 26 alvorens - aanw. v.n. woord; 28 zeerover - zuigbuisje; 29 inwoner van Europ. hoofdstad - schildersgergi; 31 scheepsgerei - kostuum; 32 'lid woord - hoender; 34 soort textielbe drijf - houtsoort; 35 knaagdiei - Euro peaan; 37 vreemde munt - dril; 38 onachtzaam - fijne kookkunst; 40 wonder - nutteloos; 43 web - deel van huis; 44 veilingterm - gewrichtskom 46 Engels lidwoord - persbureau; 47 tuingerei - Nederl. Dagblad Pers (afk.); 49 zeer dun - verhoogde toon; 50 soort papagaai - achting; 54 operafiguur - metaal; 55 deel van Azië - losgeraakte draad; 57 aanw. v.n. woord - Vene- tiaanse titel; 58 reinigingsmiddel - feestkledij. 75 jaar ter meulei Het gebeurt niet iedere dag dat U tegen zo'n koopje aanloopt Prachtige terlenka broderie mys- tère uit de prijsserie van f 5,90, in de hoogte van 155 cm, met een brede onderzóom en een rijk geborduurd dessin, nu per meter voor nog géén vier gul- 'i.i W.d'Q,. cd' 0' 'ifr] Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze terlenka broderie mystère, met een brede onderzoom en ge borduurd dessin, 155 cm hoog, per meter JP MRPR 8 URGE MEES TERN'J V POLITIE KUNNEN ER NIETS P'RN DOEK EEN VERKEERS CNROS IN DE STRO Is C DPT DOEN 2E BD STRDSONTW/KKEUr DIE JONGENS BREKEN PU ES MRPR OP EN LEGGEN DIERENTUINEN PPN OP DE PLPPTS VRN VERKEERSPLE/- VOLGENS Mij 2UN2E 6 RDEN EN MOETEN Zt EEN PS/CPIPTER. fcrr EXCUSEERT U M'J 06ENBLIK PLSTU8L/EFT JP, MENEER DE BURGEMEESTER HEREN VPN SrpOSONThllKKELING.JP DOEN VREEMD. PLLEMPPL 2PL 2E DRDEUJK ONDER20EKEN M i KROON RADIO Rotterdam: Schiedamseweg 117, Tel. 232717 Beijerlandselaan 8, Tel. 191079 De Slinge 149, Telefoon 811227 Schiedam: Hoogstraat 37, Telefoon 262564 Capelle a/d IJssel Koperwiek 4-6, Telefoon 332339

De Havenloods | 1971 | | pagina 15