DE HAVENLOODS Pijpleidingstraat vergt terrein zo groot als halve Maasvlakte flip?' ËrTl t Bericht «m llrü Nederland "dansle?,, Ellendige worm slingert zich door 't landschap Tt: Bewoners klagen over zwaar wegverkeer Ontmoetingscentrum „De Arkopen Middenstand warenhuis van de baan IKIWSISEBIIIEN donderdag 16 december 1971 20e jaargang no. 50 SCHIEDAM VERSCHUNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGÉN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TELJ3.21.7g Minister Drees van Verkeer en Waterstaat is momenteel druk bezig een nutswet ,door de Tweede Kamer te jagen die door grote delen van Zuid-west-Nederland een afschuwelijk industrieel merkteken zal trekken. Deze nutswet regelt de aanleg van pijleidingstraten, vaak 200 meter brede stroken waarin 30 tot 50 pijpleidingen in een betonnen balk kunnen worden opgeborgen. Een commissie uit de Tweede Kamer zou graag wat langer willen studeren op de voor-, maar ook op de nadelen van pijpleidingstraten, maar Drees gunt de Kamerleden weinig tijd. De protesten die vooral in Brabant klonken hebben de publieke belangstel ling elders in Nederland nauwelijks gehaald. Vóór de kreten uit Brabant ook in de Tweede Kamer worden gehoord moet de wet er kennelijk doorheen zijn gejaagd. Uiteraard bieden pijpleidingstraten voordelen, de nadelen zijn echter zo groot dat ze terdege dienen te worden bekeken en met garanties omgeven. Garanties betekenen: kosten. En met kosten hebben Dregs en een deel van de industrie kennelijk niet veel op. pèf In een schrijven aan de gemeenteraad klaagt het Comité Belangen Bewoners Rembrandtlaan/Mesdaglaan over de overlast van het wegverkeer. Het ver keer in de Rembrctndtlaar. wordt in steeds toenemende mate versterkt door dat van talrijke zandauto's en ander zwaar verkeer, die van 's mor gens zes uur tot tegen de avond in snelle vaart en met daverend lawaai vol van het Rubensplein naar de Burge meester Honnerlage Gretejaan en ver der rijden en leeg terug in omgekeerde richting, soms ook op zaterdagmorgen. Dit zware verkeer heeft tot gevolg: dat de bewoners te vroeg in hun nodige rust gestoord worden en voor de zie ken deze geluidshinder ondragelijk is. Dat de huizen op hun fundamenten schudden. Dat de kwaliteit der wonin gen wordt aangetast, plafonds, muren en muurbedekking scheuren. Dat de klinkerbestrating verwoest wordt door veel te vroeg optredende verzakking. Dat de zware trillingen breuken in de transport-waterleiding, gas en riole ringsbuizen (kunnen) veroorzaken. Ve le bewoners van Rembrandtlaan klagen reeds lang over rioolstank. Dat deze laatste bezwaren grote geld sommen voor vernieuwing van de ge meenschap vragen, waartegenover geen compensaties staan. Dat de rijwegen, vooral voor kinderen nog gevaarlijker zijn geworden. Dat de verkeerssituatie bij de drukke kruisingen Vlaardinger- dijk/Rembrandtlaan en Rembrandt- laan/Mesdaglaan nog hachelijker is ge worden door de snel rijdende volle zandauto's met dientengevolge lange remweg. Ernstige ongevallen met dode lijke afloop zijn tot dusver nog voorko men maar zeker niet uitgesloten. Aan de gemeenteraad wordt gevraagd het verkeer door de Rembrandtlaan voor voertuigen zwaarder dan 1000 kg. te verbieden en lege zandauto's <te leiden via B.K.Laan en Burg. van Haa- renlaan, die beide een glad wegdek hebben en van brede voetpaden en groenstroken zijn voorzien. B. &W. van Schiedam stellen de raad voor het schrijven in hun handen te geven ter afdoening. In de laatste week van 1971 verschijnt De Havenloods slechts éénmaal. Op WOENS DAG 29 DECEMBER. Advertentieopdrachten en re- daktieberichten kunnen tot maandagavond 27 december 1971, 18 uur worden opgege- Volgende week verschijnt De Havenloods normaal op dinsdag en donderdag. De pijpleidingenstraat waarvan het nut zo luid wordt bezongen behelst in feite niets anders dan een stiekeme annexa tie van een terrein zo groot als de helft van de Maasvlakte door de overheid ten behoeve en op aandringen van de industrie. Vanaf de Maasvlakte over de nu nog betrekkelijk gave eilanden Voorne en Putten, en vanaf Pernis zijn pijleidingstraten geprojekteerd, die in breedte zullen variëren van 75 tot 200 meter. In de Hoekse Waard worden die twee straten gebundeld waarna ze door heel Brabant naar Zeeland en Antwer pen zullen lopen. Deze langgerekte strook, waar heel zuid en west Neder land mee te maken krijgen, loopt door gebieden die tot dusver onaangetast zijn gebleven door de industriële ont wikkeling. Straks zullen ook natuurge bieden, de rijke landschappen in Bra bant en de weidse akkerbouwgebieden in die provincie geconfronteerd wor den met de industriële expansie in de Rijnmond en Zeeland. Onteigening Wat gaat er straks gebeuren? Met de nieuwe nutswet in de hand kan het pasopgerichte projektbureau pijplei dingenstraten bij de eigenaren de beno digde gronden gaan onteigenen. Door dat de strook die men nodig heeft, niet breder zal worden dan 200 meter, hee.t eigenlijk niemand nog in de gaten dat door de lengte die de straten krijgen er een grondoppervlak van -voorzichtig geschat - zo'n 1250 ha mee gemoeid is. De grondeigenaren, meestal landbou wers, lopen de kans als de werkzaam heden aan de leidingstraat klaar zijn geconfronteerd te worden met door sneden landerijen met een strook die streng verboden t >egang is. Daar de leidingstraten ook komen door gebie den waar de ruilverkaveling al een feit is, betekent dit voor de boeren dat zij opnieuw hun bedrijf niet kunnen uit oefenen op aaneengesloten akkers, het geen een economisch verantwoorde bedrijfsvoering moeilijk maakt. De boeren zullen weer moeten gaan omrij den. Deze omrijschade wordt wel ver goed, maar staat in geen verhouding tot het praktisch dagelijkse tijdverlies en de ergenis. Een tweede punt is dat hier voor de industrie gronden worden verworven tegen een zacht agrarisch prijsje. Voor al in de ruilverkavelingsgebieden is de grondprijs laag en varieert tussen de vijftig en de tachtig cent per vierkante meter. Nu is het niet voor het eerst, dat er in Nederland pijpleidingen de grond ingaan. Volgens de huidige be- lemmeringenwet privaatrecht moest een grondeigenaar dulden als ten be hoeve van het algemeen belang een pijpleiding door zijn terrein werd ge legd. De eigenaar kreeg dan een vergoe- ding voor de overlast en voor gewas- senschade. De maatschappij, die de leiding legde had de verplichting om de grond weer in de oude staat op te leveren en na de werkzaamheden kon de grondeigenaar zijn grond weer ge woon in gebruik nemen, zij het dan met enige geringe beperkende bepalin gen. Er kraaide in ieder geval geen haan naar dat er een stuk pijp in de grond zat. Met de nieuwe wet wordt dat anders. De gronden worden onteigend. De eigenaar mag er niet komen. Degenen die belang hebben bij de pijpleidingen kunnen doen wat zij willen, zij hebben onbeperkte toegang tot het terrein. Dit is ook wel nodig, want wie mocht denken, dat het aanleggen van de pijpleidingenstraten maar een paar jaar zal duren heeft het mis. Aan de lei dingstraten zal tot in lengte van jaren worden gewerkt. Lang niet alle pijplei dingen gaan tegelijk de grond in. Naar behoefte wordt er steeds weer één aangelegd, zodat de leidingstraten vaak bezet zullen zijn door draglines en andere herriemakende graafapparaten die de' grond omwoelen. Naast de spoorbaan in Europoort ligt op kleine schaal al een voorbeeld ter inzage. Waard heeft de aktiegroep Alarm ge protesteerd dat de leidingstraat ook door natuurgebieden is geprojekteerd. Men vreest dat er onherstelbare schade zal worden aangericht aan flora en dat voor zover er nog wat mocht groeien, dit het allergemeenste onkruid zal zijn. Ook op Voorne doorkruist de leiding straat het natuurgebied de Holle Mare nabij Zwartewaal. De Stichting het Zuidhollands Landschap, die dit ge bied in eigendom heeft, ziet de schade echter niet zo zitten. Misschien heeft men nog niet door wat leidingstraten zijn. Het nieuw aan te leggen recreatie gebied Bernisse op het eiland Putten wordt ook doorsneden. De provinciale planologische diensten weten het ech ter al wel. Ook in de commissie voor ruimtelijke ordening van het openbaar lichaam Rijnmond ziet men in, dat men te maken krijgt met foeilelijke stroken grond. Ir. P. M. Bruining van Rijnmond ver klaart, dat men wel aan het studeren is hoe men de gezichtshinder voor de omgeving zoveel mogelijk kan verzach ten. Men denkt aan inplanten van bomen en struikgewas met name op die plekken waar de bebouwing op korte afstand wordt gepasseerd. Dit geldt met name voor Brielle, waar de bewoners van de nieuwbouwhuisjes aan de zuidrand van het oude stadje dit fraais op luttele tientallen meters voor hun deur hebben. Het zou om eveneens optische redenen echter niet wenselijk zijn om de pijpleidingenstra ten over de gehele lengte in te planten omdat deskundigen dan juist een ac centuering verwachten van iets dat lelijk is. Het lijkt erop, dat het laatste argument minder is ingegeven door landschappe lijke óverwegingen, dan door economi sche. Wat kan er voor bezwaar zijn om een over het algemeen boomarme streek wat meer reliëf te geven door extra aanplanting? Verbetering van het landschap telt echter voor de huidige overheid en voor de industrie blijkens de ervaringen minder dan eco nomische belangen. Langs dorpskern Tegen de pijpleidingenstraten is al wel geprotesteerd. Het landbouwschap heeft het opgenomen voor de belangen van de boeren. De gemeente Westmaas heeft verklaard bang te zijn voor de pijpleidingstraat die met z'n ongetwij feld gevaarlijke leidingen op 150 meter de dorpskern passeert. In de Hoekse VN groeit tegen de verdrukking In. Begin december werd de 65000ste abonnee In geschreven (naast een losnummer-oplaag van rond de 40.000). Er waren minder advertenties dan in 1970, maar genoeg om door te kunnen gaan. Er waren lezers die hun abonnement opzegden omdat we de jaarprijs voor een abonnement moesten verhogen tot f 48,-, maar het waren er nog minder dan we eigenlijk verwacht hadden. En vanal 1 december wordt VN In een nieuw ('offset') druk- procedé gemaakt, terwij. de verzending zeer Is verbeterd. Reden genoeg voor Vrij Nederland om als groot, links weekblad, met al zijn bezwaren (te betweterig, te kort, te lang, te dogmatisch, te grappig) met plezier aan een nieuw jaar te beginnen. Om aan te .tonen dat het lezen van een dagblad niet voldoende Is voor mensen van 1972. Noteer mij m.i.v. 15 januari 1972 als kwartaalabonnee op Vrij Nederland Als mijn aanmelding uiterlijk maandag 20 de cember m uw bezit is ontvang ik de num mers (waaronder het speciale kerstnummer) tot 15 januari gratis en betaal (t 12,00) na ontvangst,van uw acceptgirokaart Tevens ontvang Ik als welkomgeschenk het boekje GEKNIPT VOOR U (een selectie uit de gell|knamlge VN-rubriek; een door- blzarre en vrolijke uitingen uit de dag- en weekbladen). L, Stuurt u mij vrijblijvend tien achtereen volgende nummers van Vrij Nederland. Voor ontvangst van uw acceptgirokaart Als mijn aanmelding uiterlijk maandag 20 december in uw bezit is ontvang ik bovendien vol gende week gratis: het speciale kerst nummer van Vrij Nederland. Abonnementsprijzen: per jaar f 48.- half jaar 1 24 - kwartaal 1 12,-. Naam Lees naast iiw krant Urii Nederland Adres Plaats Glronr. In open envelop, zonder postzegel, opsture aan: VN, antwoordnummer 3043, Amsterdam Vanavond wordt het nieuwe ont moetingscentrum „De Ark" van de gereformeerde kerk van Schie dam officieel geopend, totale kosten bijna een miljoen gulden. In vlot tempo kon het worden gebouwd, begin van dit jaar werd de eerste paal geslagen. In het gebouw zijn een kkrkzaüj, een ontmoetingshal, vier zaleh, keu ken en een jeugdkelder. Gedurende enkele jaren werd door de gereformeerde kerk gebruik gemaakt van het houten noodgebouw dat aan de Zwaluwlaan stond. Omdat echter die grond nodig was voor woning bouw, moest tot ontruiming van dit kerkgebouwtje worden overgegaan. Op 27 februari van dit jaar werd begonnen met de bouw van het'nieuwe centrum. De hervormde gemeente van Kethel stelde de Dorpskerk ter beschikking voor de kerkdiensten. De gemeente gaf de 1200m2 grond in erfpacht tegen de prijs van f916,- per m2 per jaar voor de duur van 75 jaar, waarbij om de 25 jaar herziening van de erfpacht moge lijk is. Tijdens de bouw werd actie gevoerd om geld bijeen te krijgen. In totaal is nu een bedrag van f320.000,- bijeen. Van de Stichting steun kerkbouw is een bijdrage van f 1,25.000,- ontvangen en f 265.000,- als overheidssubsidie, in totaal dus f710.000, -. Het verschil ten bedrage van f 165,000,- móest worden ge- Omdat de Bouwcommissie verrast werd met tal van geschenken en toe zeggingen, zoals de glaspanelen in het gebouw door de dames van de actie groep „Sisi" en de volledige keukenin ventaris door de activiteiten-commissie Kethel, konden de bouwkosten tot f 875.000, beperkt blijven. De jeugd heeft voor het inrichten van de eigen Jeugdkelder, een bedrag van f 9500, bijeen gebracht. De officiële opening vindt vanavond plaats. De voorzitter van de Bouwcom missie, de heer G. Ververs zal het gebouw overdragen aan de praeses van de kerkeraad, tevens „bouwpastor" ds. K. H. Schuring. Daarna vindt de eerste godsdienstoefening plaats waarin als liturg ds. J. C. van Veen, met prediking door ds. J. Nierop, beiden werkzaam in de wijk Kethel-Groenoord. De collecte die wordt gehouden is bestemd vöor het werk van Majoor Den Hartog van het Leger des Heils, die als verpleegster onder de vluchte lingen in Pakistan werkt. Tenslotte is er vrijdagavond 17 december van 7-9 uur een „Open Hof", waarbij een ieder in de gelegenheid is om het nieuwe gebouw te bezichtigen, hetgeen ook zaterdagmiddag 18 december c uur mogelijk is. Het bord aan het pand van de vroegere brouwerij „De Graauwe Hengst" aan de Hoogstraat is verdwenen. De aan kondiging dat daar een middenstands warenhuis zou worden gevestigd blijkt niet door te gaan. Hoewel er wel eriige belangstelling bestond bij Schiedamse middenstan ders om ruimte te huren, werd de interesse steeds minder, vooral door de kosten, die men te hoog vond. Daar zijn ook de plannen voor de recon structie van de binnenstad bijgekomen, waardoor de onzekerheid over de pers pectieven voor een dergelijk warenhuis gering werden. De Schiedamse Handels- en Bedrijfs- raad ziet geen mogelijkheden en de optie tot aankoop of huur van het pand is inmiddels vervallen. Het is nog niet bekend wat er met het pand gaat gebeuren. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 DWARSGEBAKKEN NATUURWIT. BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, 3 KRENTEN-ROZIJNENBROOD. KRENTEN BOLLEN, Geen maatregelen tegen VROM-tanks Gedeputeerde Staten hebben aan een actiegroep van bewoners van de Rot- terdamsedijk meegedeeld, dat er geen reden is maatregelen te treffen tegen de ondergrondse VROM-tanks, omdat aan alle veiligheidseisen is voldaan. De actiegroep meende dat dat niet het geval was en maakte ook bezwaar tegen de 25 elektromotoren die veel gedreun veroorzaken. Gedeputeerde Staten zeggen dat de motoren zodanig zijn afgesteld, dat zij geen hinder aan radio en tv-ontvangst veroorzaken. Ook zijn de werktijden zodanig dat op zon- en feestdagen en op werkdagen tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens geen hinder wordt veroorzaakt. Tegen de door de gemeente verleende vergunning hebben Gedeputeerde Sta ten dan ook geen bezwaar. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3. 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45. 4? en 49a MEUBELINRUIL Adr. Milders- Plaat met kalender Oo Havenloods-kalender voor 1972 vliegt de deur uit. Dat moet ook wel want het nieuwe jaar nadert met rasse schreden. De vier-kleurenafdruk van de dia van Frits Rotgans op papier van hoge kwali teit (afmeting 33x65 cm.) met de „IMieuw Amsterdam" in de Rotter damse haven kost maar drie gulden. Onder de plaat is een kalender bevestigd voor het hele jaar. De kleurige plaat met kalender kunt u halen op onze kan toren. In Rotterdam: Prins Hendrikkade 14 (Noorder eiland) en Eendrachtsweg 25; Krimpen aan den IJssel: Weteringsingel 9; Vlaardingen: Hoogstraat 122; Gouda: Dubbele Buurt 4-6. Onze kantoren zijn geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdags gesloten. tuurlijk niet de bedoeling

De Havenloods | 1971 | | pagina 1