Kerstherberg wordt vast een feest f M i AIKOHOL ■èm\ Sportpark Harga wordt uitgebreid Ljoan ha an appel] Hondse toestanden afblijven is beter DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 50-516 KERSTHERBERG is de naam van de oecumenische kerstviering die dit jaar in en rondom de Laurenskerk zal plaats grijpen. De kerstviering zal in de letterlijke betekenis van het woord oecumenisch zijn, dus zowel voor kerkelijken als niet-kerkelijken. De activiteiten van deze Kerstherberg ontwikkelen zich niet alleen in de Laurenskerk doch ook in gebouw De Nieuwpoort en in de kantine van de Pedagogische Academie aan de Binnenrotte. Verder is de C.H.J. uit gebouw De Heuvel erbij betrokken (Ad Booyen met zijn cabaret) en zal er een open communicatie met een verwijzing zijn naar de kerstactiviteiten in de r.k. Dominicuskerk, beter bekend als Steigerse kerk, het Trefcentrum aan de Generaal v.d. Heijdenstraat en het Wijkgebouw Spangen. De organisatie van deze Kerstherberg ligt in handen van 50 mensen verdeeld over verschillende interkerkelijke werkgroepen. De Kerstviering begint op maandag 20 december. Op deze en de volgende avonden zullen onder het winkelend publiek tijdens de koopa vonden informatieve folders en lucifer doosjes met voorstellen voor alterna tieve kerstvieringen worden uitgereikt, zoals de folder voor de aktie „Neem een gast aan tafel" van de Novib en een folder van „Solidaridad", de inter kerkelijke adventsaktie voor Latijns- Amerika. Vooraf is er van half acht tot acht uur elke avond een interkerkelijk avondge bed in het koor van de Laurenskerk en na de koopavond, van kwart over negen tot kwart voor tien eveneens, behalve op dinsdag 21 december. Kerstnacht Op vrijdag 24 december worden twee Kerstnachtdiensten in de Laurenskerk gevierd, namelijk om half elf en om twaalf uur. Er is tot twee diensten besloten om de grote toeloop op deze avond een beetje te spreiden. Na af loop kan men soep en broodjes gaan eten in gebouw De Nieuwpoort, naast de kerk. Bovendien kan men bij het uitgaan van de kerk meedoen aan de actie „Vast een feest", door voor tien gulden een stokbrood en een fles landwijn (voor geheelonthouders drui- vesap) te kopen. Het batig saldo van deze aktie is bestemd voor „Solidari dad". Ook na de Kerstmorgendienst van half elf kan men stokbrood en wijn kopen om één maaltijd solidair te zijn met de uitgeknepen en hongeren de bevolking van Zuid-Amcrika. Eerste kerstdag Na de diverse Kerstmorgendiensten op zaterdag 25 december, Eerste Kerst dag, wordt de Kerstherberg voortgezet in gebouw Nieuwpoort. Daar is heel wat te doen; er wordt gezonden onder leiding van mejuffrouw T. van der Meiden. Daarna kan men zich te goed doen aan soep en broodjes. Er kan gespeeld worden, men kan creatief bezig zijn of gewoon samen praten. Er is ook gelegenheid voor een gesprek met de predikant. De kinderen kunnen in de kantine van de Pedagogische Academie onder lei ding van een aantal medewerkers en medewerksters zelf een Kerstspel ma ken. Dit zal dan om half vier in de Laurenskerk worden opgevoerd, met zang, muziek en zelfgemaakte attribu ten. Daarna gaan de kinderen naar de Steigerse kerk op het Hang om de kerststal te bekijken. Overigens mogen de volwassenen ook mee. Om zes uur is er een Agapèviering in Nieuwpoort waarna men de verdere avond creatief bezig kan zijn onder leiding van Maria Rotte. Uiteraard is er ook gelegenheid om te praten, te lezen, t.v. te kijken of helemaal niets te doen. Tweede kerstdag Tweede Kerstdag, zondag 26 decem ber, begint om half tien met een Kerstmarkt in de Laurenskerk. Deze zal tot half een duren. In de nissen van de kerk zijn informatiestands van ac tiegroepen opgesteld. Er is volop gele genheid tot discussie. De Kerstmarkt wordt van kwart voor elf tot kwart over elf onderbroken' door schriftle zing, verkondiging en gebed onder het thema „Leren Leven" Verder is er zang van Rotte's Mannenkoor, het Rotterdams Jongenskoor, het Arcella- koor, het Cantorij Schiedam en het Cantorij van de Laurenskerk. Johan Lemckert bespeelt het orgel en de cantor Barend Schuurman zingt enkele In gebouw Nieuwpoort begint om één uur een broodmaaltijd en om twee uur treedt een volksdansgroep op. Ook de creativiteit wordt niet vergeten, want om drie uur wordt begonnen met o.a. boetseren en het maken van een wand kleed o.l.v. mevrouw Joosse en Maria Rotte. Mevrouw Eikenaar laat om half vier zien hoe kaarsen worden getrok ken en als men daar een uurtje mee doende is geweest, gaat zij poppenkast vertonen. Iedereen heeft dan ongetwij feld flink trek gekregen en daarom wordt om zes uur een kaasfondue gepresenteerd. Daarmee is het feest nog steeds niet voorbij, want om acht uur presenteert Ad Booyen zijn cabaret en half tien wordt een spel der verdraagzaamheid opgevoerd. De kinderen kunnen deze dag doorbrengen met allerlei spelen in de kantine van de Pedagogische Akade- Trefcentrum Tot zover voorlopig de activiteiten in en rondom de Laurenskerk. Wie op een gegeven ogenblik elders wil gaan kijken, kan terecht in het Trefcentrum aan de Generaal v.d. Heijdenstraat. Van vrijdag 24 december zeven uur tot zondagmiddag 26 is het centrum dag en nacht geopend. Ook hier gelegen heid om de 'Kerstdagen sober door te brengen. Deze soberheid is een gebrekkige po ging om solidariteit te tonen met allen die van Kerstmis geen consumptiefeest kunnen maken. Gelijktijdig biedt het Trefcentrum onderdak aan ieder die om de één of andere reden de Kerstda gen en -nachten niet in huiselijke kring kan of wil doorbrengen. De „soberheidsruimte" in het centrum is een plaats voor meditatie, muziek maken, gezelschapsspelen, handenar beid, voorlezen e.a. In deze ruimte wordt roggebrood gegeten en water gedronken. Men kan er komen en gaan wanneer men maar wil. Op het terrasje bij de bar van het Trefcentrum staat een Kerstpot. Het daarin gedeponeerde geld is geheel bestemd voor ontwikkelingsprojecten in Zuid-Amerika, die gesteund worden door de aktie „Solidaridad". Eerste Kerstdag om 10 uur v.m. ver trekt een groep mensen vanuit het centrum per trein naar Hoek van Hol land, om van daaruit een voettocht te maken naar Scheveningen onder het motto: „blowin' in the wind". Later op de dag kan op., dit motto worden doorgeborduurd via gesprek en andere uitingsvormen, 's Avonds worden films vertoond. De nacht van eerste op tweede Kerstdag kan worden doorge bracht in de soberheidsruimte of op het terrasje bij de bar. Op tweede Kerstdag is er vanaf 14 uur een feest georgeniseerd voor Rotter dammers en aldaar wonende Surina- mers, Antillianen, buitenlandse werk nemers en toeristen. Verschillende mu ziekgroepen treden op. Het geheel wordt omlijst door de lightshow Nuzzling-oaf. De entreeprijs voor dit feest bedraagt f. 5,-' per persoon. Van vrijdag 24 tot 2e Kerstdag (26 decem ber) 14 uur, is het Trefcentrum zoals Dan is er de Kerst-Inn in het Wijkge bouw Spangen op de Mathenesserdijk. Hier kan men op 25 en 26 december de gehele dag terecht en van 27 tot en met 31 december 's avonds. Tot 31 december De Kerstherberg in gebouw Nieuw poort is na 26 december niet afgelo pen, want maandagavond de 27e houdt de heer Ebbinge Wubben, direc teur van het Museum Boymans een causerie met dia's over Salvador Dali. Deze causerie begint om acht uur. 's Anderendaags, eveneens om acht uur, spreekt René Kres over „Wat is yoga en is dat ook iets voor „gewone" mensen? Wie er zin in heeft kan oefeningen doen. Op woensdag 29 december is er een optreden van de dichteres Jana Beranova. Zij brengt een collage van maatschappelijk kritische gedichten, omlijst door gitaarspel van Rincke Vós. Aanvang acht uur. Een trio o.l.v. Ruud Kuyper laat donderdagavond 30 december de ontwikkelingen in de moderne muziek horen. programma dat om acht uur begint (met o.m. Bingo). Gast op deze oude jaarsavond is mejuffrouw ds. G. S. Westerouen van Meeteren. Wie wil meehelpen, bijvoorbeeld met het uitdelen van de folders, kan zich maandag, dinsdag, woensdag en/of vervoer worden gezorgd. Dit kan tot r donderdagavond melden om acht uur en met donderdag 23 december wor-J precies bij gebouw Nieuwpoort. Ver- den aangevraagd via telefoonnummer der is het de bedoeling, dat iedereen 130900. bij de Kerstviering aanwezig is. Voor ouden van dagen en invaliden kan voor Ton Hougee. Kerst aanbieding Laat Uw kinderen gerust meé- helpen bij het optuigen van de kerstboom Ook al zijn ze dan wat minder voorzichtigU kunt ze toch hun gang laten gaan, want als er van zo'n doos van 12 kerst ballen, één breekt is dat niet zó erg. Doos met 12 kerstversieringen, geheel zilverkleurig, in 2 mo dellen, nu voor nog géén één gulden vijftig. verkoop tweede etage zilverkleurig I Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze doos met 12 zilverkleurige kerstballen, in m 2 modellen Het sportpark Harga te Schiedam zal worden uitgebreid met sportvelden ge legen tussen de Hargalaan en de Rijks weg 20. Het plan omvat de aanleg van twee grote grasvelden, die ingedeeld kunnen worden als drie voetbalvelden of vier hockeyvelden; daarbij komt dan nog een parkeergelegenheid voor 70 auto's terwijl er ook een terrein is gereserveerd voor de bouw van een clubhuis. Het geheel zal worden omslo ten door een beplantingsstrook, terwijl er ook tussenafscheidingen van groen komen. Het is de bedoeling dat de Hervormde kerk: Dorpskerk 10 ds. S. Gerbrandy, 19 uur: kerstviering Zondagsschool. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. E. Verwaal m.m.v. Jeugd groep, opvoering lekenspel. Grote Kerk 10 uur: ds. M.C. Baart Open Deur Dienst m.m.v. Kerkkoor, 17 uur: ds. H.C. Bultman. Bethelkerk 10 uur: eerw. heer J. van Lambalgen. Opstan- dingskerk 10 uur: ds. J. Poort, Leiden. Jeugddienst. Aula Huishoudschool Pi nasplein 10 uur: ds. D. J. Spaling. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur prof. ds. M. A. Beek uit Amster dam, 20 uur De Rank, Carol-service, ds. B. A. Koek. Evang. Lüth. Gemeente, Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart, 19.30 uur muzikale adventsvesper. Oud Kath. Parochie, Dam 30, 10.30 uur h. mis, pastoor drs. F. Smith. Leger des Heils, Lange Haven, samen komst 10 en 19.30 uur. Leiding kapi tein en mevrpuw H. J. Renting. Baptiste Gemeente, Warande 30, 9.30 en 1 6.30 uur dienst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds, C. Vonk. Geref. Kerk Schiedam-Overschie (Vrij gemaakt) gebruik kerkgebouw. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 8.15 uur drs. E. Teunis, 15 uur ds. J. van der Haar. Ned. Herv. (Geref. Evangelisatie), Irene-kerk, Lange Haven 10 uur, de heer D. G. van Hoeven uit Andel, 17 uur Grotekcrk ds. H.C. Bultman uil Schoonhoven. Apostolisch Genootschap, Lindey- straat, 9.30 en 5- uur; weekdienst woensdagavond 8 uur. In oktober is begonnen met het voor bereidende werk, waarvan nu heeft plaatsgevonden het schoonmaken en uitbaggeren van 300 meter sloot, die gehandhaafd blijft en het dempen van een andere sloot (nadat voor een vlot verloop van de zetting van de grond er een hulp-drainage in was gelegd) van een andere sloot dwars over het ter rein; de aanleg van de toegangsweg en parkeerplaats, waarvoor ook puin is gestort als fundering voor het asfalt- dek. Verder zijn twee draglines bezig geweest met het omspitten van 12.500m2 terrein, terwijl rond 1.200m3 grond naar lager gelegen ter reingedeelten is getransporteerd. Het totale oppervlakte van het project is 37.000m2; de kosten van de aanleg worden globaal geraamd op f 370.000,-. De ingezaaide grasvelden zullen in het voorjaar van 1973 nog veel nazorg vergen. In de loop van 1973 en 1974 zal de grasmat zich kunnen vormen, die voldoende sterk zal zijn om ge bruikt te kunnen worden voor compe titie-wedstrijden voor de competitie 1974-'75. In de serie „DE NIEUWE VRIJE TIJD REEKS" brengt Cantecleer o.a. drie boekjes uit: Henri'Smeets laat in het boekje KRANTEN-P APIER-MACHE zien wat kinderen zoal kunnen maken van eenvoudig krantenpapier. Wanneer van kranten een natte brei wordt gemaakt en dit met wat lijn (waspoe- der) wordt gemengd, kunnen hieruit de meest fantastische vormen worden gekneed. Eenmaal goed gedroogd, kun nen deze vormen vallen of een dreun krijgen zonder dat ze "breken. Alleen water kan de figuren weer slap maken. Wanneer de figuren goed hard zijn, kunnen ze met plakkaatverf elke ge wenste kleur gegeven worden. Niet alleen een leuke bezigheid voor kinde ren, ook volwassenen kunnen zich m.i. hiermee amuseren. In „ZELF TEXTIEL VERVEN" geeft Joke van Veen aanwijzingen voor het verven van stoffen, van wandversiering tot avondkleding. Deze techniek, vroe ger vooral in oosterse landen beoefend, is tegenwoordig ook in Nederland „in". Door middel van bepaalde knoop- en afbindtechnieken of door het fijn rijgen van diverse stoffen kan men experimenteren tot bepaalde figu ren worden verkregen. Het resultaat blijft steeds een verrassing. De daar voor te gebruiken grondstoffen zijn goedkoop en makkelijk te verkrijgen. In STEMPELEN MET ALLERLEI MATERIALEN beschrijft José Schelle- kens Jioe je van alledaagse dingen stempels kunt maken, bijv. van een aardappel. Maar ook dingen van hout, kurk, rubber en vilt kunnen als stem pel dienst doen en zo kan men bijv. papier bewerken (briefpapier van een monogram voorzien) kussenranden ontwerpen, wandversieringen maken etc. Ook natuurprodukten zoals bijv. bloemkool, .uien of bloemen ku'nnen worden aangewend. H.V. UITGEVERIJ CANTECLEER N. V. De BILT Prijs per boekje f 2,95. Voor diegenen die zichzelf en anderen willen testen geeft ELSEVIER „Het Grote Testboek" uit van H. Ertel. Men kan hierin nagaan hoe goed iemands geheugen vyerkt, of men een mensen kenner is, of u een sexuele Jansalie bent, een genie of een psycholoog. H.V. In samenwerking met de Nederlandse Hartstichting heeft de cardioloog H. Koster een beknopt, maar duidelijk boekje geschreven voor de mens, die zijn kennis over het gezonde en zieke hart wil vergroten. Achtereenvolgens is in „Uw hart ter harte" een overzicht In Schiedam ontduiken ruim duizend eigenaren van honden de Gemeentelijke Hondenbelasting. Dit is gebleken uit de tot dusver uitgevoerde controle in de laatste maanden. Bij ruim de helft van de 26. 711 woningen die Schiedam telt, is aangebeld. Het resultaat van die controle is toch wel opzienbarend. Vrijwel iedereen had zijn of haar smoesje" klaar om het niet aangeven voor de belasting te verontschuldigen. De gemeenteraad stelde vorig jaar een nieuwe verordening op de hondenbelasting vast. Het tarief hangt af van het inkomen van de eigenaar, het minimum is f. 15,-, het maximum f. 100,- en f. 100,- voor iedere hond meer, ongeacht het inkomen. Om aan het toenemend hondenaantal iets te doen is nu de controle op de belastingaangifte verscherpt. De heer H. Stoffelen, die de controle uitvoert, begon enkele maanden geleden in Schiedam-West, daarna volgde de omgeving van de Nassaulaan, Schiedam-Zuid en Nieuwland. Op het ogenblik vindt de controle plaats in Groenoord Kethel, daarna volgt Schiedam-Oost, het Singelkwartier en Heeft de controle resultaten opgeleverd? Tot nu toe zijn ruim 600 overtreders betrapt. Controleur Stoffelen tilt daar niet te zwaar aan. Velen wisten natuurlijk wel, dat er zoiets als hondenbelasting bestaat, vandaar al die „smoesjes". Dat betrof o.a. de mededeling, dat voor een hond beneden de leeftijd van een jaar, geen belasting behoeft te worden betaald. Dat is dan een misverstand. Een pas geboren hondje mag zes weken „onbelast" bij de moeder blijven. Anderen verklaarden dat zij een hond uit het dierenasyl hadden om daarop een jaar vrijstelling te mogen gronden. Niets van waar. Verder waren er vele excuses, zoals „versloffing"en „geen tijd". In het algemeen treden de mensen nogal gemoedelijk op", vertelt de controleur, „al komt het ook wel voor dat er onbeleefd wordt opgetreden, zoals de man, die met een grote hond aan de lijn de controleur zes huizen ver nog stond na te schreeuwen. Het enige antwoord is de toezending van een aangifteformulier. Komt het formulier niet terug, dan komt desnoods de rechter er aan te pas, want in feite is het gewoon ontduiking van de belastingen Wanneer straks de heer Stoffelen zijn ronde door Schiedam heeft gedaan kan worden aangenomen, dat er zeker 1000 „zwarte" honden zijn opgespoord. „Op het ogenblik is het bar met de honden in Schiedam zegt de heer Enkelaar, chef van de gemeentelijke belastingdienst. Hij concludeert dat niet alleen aan de „bruine straten", maar ook aan de hand van de aangifteformulieren, die sinds de rondgang van de heer Stoffelen, in sneller tempo worden ingezonden een publikatie van het rotterdaas drankweercomité telefoon 324498 gegeven van het hart en de circulatie, van de ziekteleer hiervan, van de daar bij nu mogelijke onderzoekmethoden en van de diverse behandelingswijzen. Gestreefd is om de laatste ontwikkelin gen te vermelden. De schrijver vertelt geworsteld te heb ben met het probleem moeilijke zaken gemakkelijk weer te geven, maar het is hem in elk geval gelukt, hoewel het natuurlijk geen lectuur voor het slapen gaan is geworden. Achterin het boek bevindt zich een register met kernwoorden, waarbij is aangegeven op welke bladzijde^ deze woorden in het boek kunnen worden teruggevonden. Uw hart ter harte is een uitgave van Nijgh en Van Ditmar (f 17,50). H. van C. Gevonden en verloren Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Kwartaalpas Shell; dameshorloge met zwart bandje; gouden ring met zwarte steen; sleutelhanger met 2 sleutels; bril met zwart etui; een paar gevoerde grijze herenhandschoenen; een blank- kleurige koffer inh. kleding; kindersan daaltje; lila portemonnee met inh.; rood schooltasje inh. plastic beker; kentekenplaat; tabakzak inh. 2 sleu tels; grijze knijpport. met inh. Te bevragen bij de vinders: Goudkleurig dameshorloge met zwart bandje, V. Beers, Rotterdam sedijk 198b; goudkleurig damespolshorloge met goudkleurig bandje, Molenaar, Huysmansstraat 31a; gouden herenring met inscriptie, Groenhorst, Beierland- sestraat 59a; gouden oorbel, L. Hage- stein, Makkerstraat 4b; goud kinderrin getje (monogram), L. Koudstaal, Sibe- liusplein 235; goudkleurige armband, Jongepièr, Rotterdamsedijk 218b; ring met 4 sleutels, F. ten Wulde, Bart Verhallenplein'69; groen etui met 3 sleutels, Palte, Dr. Zamenhofstraat 55; rechter kinder bontwantje met sleutel, Kunst, Burg. Honnerlage Gretelaan 245, tel. 701815; donkerblauw jack, mevr. T. M. Willemsen, WiUem de Zwijgerlaan 50; wit kinderwantje S. v.d. Berg, Loeffstraat 41, tel. 702620; zwarte sporttas zonder inh,, Elshof, Dam 40; kerstwens U wordt uitgenodigd Koop in een speciaalzaak! Grote en kleine maten Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 362185 van dinsdag 21 december t/m donderdag 23 december 's avonds tot 9 uur geopend. SJOUKJE DIJKSTRA Kinderen tot 14 jaar half geld. Iedere avond 20 u., zat. en zon. 16 u. VOORVERKOOP: Sportpaleis Ahoy' j (10-18 uur), tel. (010) 810665 of 810743 of 808200. VVV Stadhuispl., Ltel. 136000 of bij de bekendfe adre: Valentijn Alle mensen, die meegewerkt hebben om het Sinterklaasfeest voor de kinde ren van de „Valentijn"-leden zo gewel dig te doen slagen, wil ik bedanken. Er was een fijne band, een Sinterklaas en Pieten. Voor de kinderen waren er consumpties, een zak met lekkers en een beker met inscriptie. Verder was er film en we hebben gezongen, dat het een lust was. Ook dank aan de heer De Klerk. Namens alle ouders en grootou- A. Collenberg, Rotterdam. Volksvijand Naar aanleiding van het commentaar van J. v.d. Velden in „Zeg nou zelf" op mijn aanval op het woningbeleid (2 dec.) graag even het volgende: Bij mijn pleidooi voor concurrentie ben ik niet erg duidelijk geweest, ik bedoelde dat de monopoliepositie van de bouwondernemers dient te wordpn aangetast door, thans niet bevoegde maar wel bekwame, onderaannemers en uitvoerders in te schakelen. In Glasgow is met succes een systeem toegepast, waarbij teams van bouwvak arbeiders mede konden inschrijven, waarbij de overheid en de vakbeweging deskundige en financiële bijstand ver leenden. Ieder kreeg een weekloon en bij het opleveren van het project werd de nettowinst verdeeld. Zo zou er hier aan het onder een hoedje spelen van de aannemers bij inschrijvingen ook een eind kunnen worden gemaakt. Wat V.d. Velden tegen huurdersvereni gingen heeft, is me niet duidelijk. Dat bouwondernemers niet voor niets willen werken begrijp ik ook, hun aandeel reken ik ook bij de noodzake lijke productiekosten, mits dat aandeel in overeenstemming is met hun bijdra ge. Maar wanneer de prijzen van gelijk waardige huizen met gelijkwaardige bouwkosten 30 procent 'kunnen ver schillen door een gunstiger ligging, dan staat het voor mij vast, dat hier arbeidsloze inkomens van grondspecu- lanten en bouwondernemers eensrol Met rantsoenering maak je een zwarte markt, met uitbuiters, woekeraars en profiteurs vindt V.d. Velden. Wat dat betreft kan ik hem geruststellen, met onroerend goed gaat dat nl. niet. Nie mand kan ongemerkt een huis betrek ken als hij nog niet aan de beurt is. Als men vindt, dat de samenstelling van de huuradviescommissies niet deugt, omdat de slachtoffers van de woningnood niet voldoende vertegen woordigd zijn, dan moet daar toch iets aan te doen zijn. In ons land zijn echter maar 7 procent va de kiezers lid van een partij, 93 procent zijn dus klaplopers, terwijl volgens voorzichtige schattingen slechts één op de 3000 aan politiek doet, d.w.z. de politici op de vingers kijkt en zonodig op die vingers tikt. Met zonder kennis van zaken b.v. het systeem van naakte woningen een losse flodder te noemen, bereik je Verder vind ik het z.g. kapitalistische systeem nog het slechtste, in vergelij king met andere, mits we met zijn al len de overheid maar dwingen econo misch machtsmisbruik te bestrijden. W. Dirkson, Rotterdam. Huurha rmonisa tie lk las uw artikel over „Niet zonder meer akkoord gaan met Huurharmoni- satie", dat ik volkomen kan onder schrijven. Op een gegeven moment huur je als middenstander een oud pand met het gehele assortiment gebreken van dien - waarvan je je terdege bewust bent - maar waar tegenover staat, dat je bent opgenomen in een bepaald wooncen- In je kostenberekening heb je de huis huur berekend als een vaste last, waar aan verder niet getornd zal worden en daar is eigenlijk je gehele exploitatie op gebaseerd. En dan opeens word je voor het feit geplaatst, dat de één of andere „me neer uit Den Haag" een plan heeft verzonnen onder de schoonklinkende naam „huurharmonisatie". Dat blijkt dan een tactvolle manier om het geld zodanig uit de zak te kloppen, dat er geen schijn van kans is op een redelijke exploitatie. Als ér toch sprake moet zijn van harmonisatie, waarom dan niet in om gekeerde zin, dat de peperdure huur- sommen die nu worden gevraagd in de moderne bouw, enigszins worden aan gepast aan de lagere huren. Ik herinner mij uit Het Parool een vraaggesprek met een arts. Die vertel de, dat in zijn omgevirtg (buitenwijk in Amsterdam) er tal van gezinnen waren die een dermate hoge huur op moesten brengen, dat de gezondheid er onder te lijden had, omdat niet voldoende voed sel en.kleding kon worden aangeschaft. Van een sociaal woningbeleid is geen sPrake- S. Cohen, Rotterdam.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7