BEELD VAN EEN STAD Waardschap Krimpenerwaard Ei oen gewest vormen Niet bij Rijnmond Eindstation Metro Plan van B.J. Hofhuis Hoge zangcultuur in Prinsekerk* DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 50-524 Onder leiding van Rocus van Yperen gaven de Koninklijke Chr. Oratorium Vereniging „Excelsior" en het Haagse Kamerkoor dinsdagavond een goed be zocht concert in de Prinsekerk. De programmakeuze getuigde van smaak en muzikale intelligentie. De Missa in G van Antonio Caldara werd gevolgd door een al eeuwen zeldzaam gehoord Vesperas solennes de confessore Van Mozart uit 1780. En ter afsluiting hoorden wij nog Das Weihnachtsevan- geliüm van de Zwitser Adolf Brunner (1901). Het Haags Kamerkoor opende de avond met de Missa in G van Caldara, een eigenaardige mengeling van Itali aanse en Weense elementen. De vertol king daarvan was zeer fraai van klank. Vooral vielen dictie en discipline bij zonder te prijzen. Excelsior had tot taak het Vesperae solennes de confessore, Mozarts laatste kerkelijk werk uit zijn Salzburgse scheppingsperiode, te zingen. Het deed dit lofwaardig. Klank en uitvoering waren stijlvol en deden Mozartiaans aan. Vooral de grote tegenstellingen der onderdelen wist Van Yperen op bijzonder muzikale wijze te overbrug gen. Wat mij na tweeërihalf jaar afwezigheid vooral opviel, was het krachtige volu me der mannenstemmen, wat het klan- kevenwicht tussen de vier stemgroepen ten goede is gekomen. De avond werd besloten met het Weihnachtsevangelium van Brunner, dat door de beide koren werd uitge voerd. Brunner behoort met Burkhard, David, Distier, Pepping en Thomas tot de componistengeneratie, die de evan gelische kerkmuziek een nieuwe eigen stijl heeft gegeven. Brunners composi tie is meer structureel dan harmonisch modern en het versterkte Excelsior heeft onder de bekwame leiding van Van Yperen van dit koorwerk een boeiende vertolking gemaakt. De organist Aad van der Hoeven bete kende de gehele avond een grqte steun. Van de vocale solisten had de sopraan Marry Stegenga de zwaarste taak. Zij kweet zich van deze taak met haar helder klinkende sopraan voortreffe lijk, die bovendien nog wordt onder steund door een zeer muzikale voor drachtsstijl. Ook de alt Frieda van Engelenburg gaf met haar donker ge- timbreerde stem blijk van muzikaal inzicht in de vertolking van haar partij. De tenor Harry Davis schiet in klank sterkte nog tekort, doch zijn muzikale voordracht houdt belofte in voor de toekomst. Philip Lamaker, tenor, en Eric Rees Velling, bas, wisten zich met hun soepele stemmen in dit solisten kwintet eveneens muzikaal te handha ven. Een klein orkest, samengesteld uit leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, heeft zijn instrumentale partij voortreffelijk gespeeld en was daarmee de beide koren tot grote steun. ido Eyl Morgenavond laat, vrijdag 17 decem ber zendt de KRO-televisie onder de titel „De kerk en het geld" een pro gramma uit waarin de geldzorgen van het bisdom Rotterdam worden belicht. Om deze geldzorgen te verlichten wordt het komende weekend een nieuw financieringsplan gelanceerd. De opzet van dit plan wordt in dit pro gramma uit de doeken gedaan aan de hand van gesprekken met o.a. de vica ris-generaal van het bisdom-Rotter dam, mgr. V.d. Ende. Het hart van elke oudere Rotterdammer gaat open als hij deze foto ziet. Bijna een halve eeuw ligt er tussen dit stadsbeeld en dat op de onderste foto. Beide foto's tonen de Boompjes, maar wat een verschil! De bovenste foto werd in 1924 gemaakt door K.L.M. Aerocarto en de onderste kortgeleden door Eppo Notenboom. Dat we op die onderste gauw uitgeke ken zijn zal iedereen wel met mij eens zijn. Want wat moet je daarvan vertel len? Nou ja, het is de stad en er staan precies drie dingen op, die er in 1924 ook al waren: de Laurenstoren, de Stadhuistoren ep de Maas. Voor de rest is het glas, beton en blik op wielen. Maar dan die bovensteMensen wat is er véél te zien: twee boten van de populaire Batavierlijn van Wm. H. Muller Co., die van 1895 tot 1958 passagiers en vrachtgoed naar Londen bracht. De linkerboot ligt al onder stoom. Je ziet ook heel wat sleperswa gens en meer mensen dan vandaag-de- dag. Het terugwijkende gebouw, links van het midden was de synagoge, die uit 1725 dateerde en toch nog bijna 215 jaar mocht worden. Daarachter het markante beeld van de hervormde Zuiderkerk tussen de Gedempte Glas haven en de Jufferstraat die in 1849 werd gebouwd. En als we dan rechts dè Rederijstraat ingaan en over de Gedempte Glashaven wandelen komen we bij de Evangelisch Lutherse kerk op de hoek van de Posthoornsteeg en de Wolfshoek, elf jaar jonger dan de synagoge van de Boompjes. Daarachter, bovenaan de foto de koe pel van de r.k.kerk van de H. Domini- cus. Steigerse kerk zei iedereen en trouwens nu nog, want het gebouw is wel anders, maar de naam is gebleven. De vroegere Steigerse kerk stond even wel met haar voorgevel aan de Hoog straat, dus iets meer naar het Noorden dan het huidige kerkgebouw. En dan, uiterst rechts bovenaan, het vertrouw de beeld van de Laurens. Als je dat zo ziet kun je je moeilijk voorstellen, dat het allemaal verdwe nen is; alles, behalve dan de Laurens- kerk en de Maas, Op de onderste foto zie je een totaal andere stad. Niet schoner al lijkt dat zo, maar wel lichter, en luchtiger met meer ruimte en betere werktijden en beter loon enzoMaar toch; wat een fantasieloosheid, wat een Vier Leeuwenbrug Dan moet ik nog even iets rechtzetten; de brug op de fo(o die wij vorige week plaatsten, heb ik abusievelijk Vier Leeuwenbrug genoemd. Er waren zeer veel mensen die dat niet namen en erop hebben gewezen, dat dit de Re- gentessebrug was. Inderdaad: maar die leeuwen op de hoeken van de brugleu ningen speelden mij parten, vandaar! De echte Vier Leeuwenbrug lag in de buurt van het Witte Huis. Dank aan iedereen die de moeite heeft genomen, de fout te corrigeren. T0N hOUGEE. S De vlag uit voor Kerstmis met verkeersproblemen en Rotterdam kan nu al de auto's van de forensen niet meer verwerken. Dat wordt in de toekomst helemaal hopeloos. Daarom zal de metro moeten worden doorge trokken van Ommoord naar de Krim penerwaard. Ik denk dan aan een eindstation bij de centrale van de E.Z.H., waarbij dan ook een onder grondse garage zou moeten komen". En aangezien zijn beroep hem niet verloochent, voegt hij er aan toe: „Tegen die mogelijkheid bestaat uit het oogpunt van de drinkwatervoorzie ning geen enkel bezwaar". De heer Hofhuis heeft er geen vertrou wen in, dat gemeenteraden en poli tieke partijen tot een oplossing kunnen komen. Ook meent hij, dat het weinig zin heeft, dat er slechts vier gemeenten - Lekkerkerk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel en Ouderkerk a.d. IJssel - een stuctuurschets laten op stellen. Ondanks dat weinige vertrou wen, dat hij in dit opzicht in de politieke partijen heeft, wordt de ver gadering van maandagavond tóch in samenwerking met de V.V.D. van Krimpen a.d. Lek gehouden. „Dat is een toevallige omstandigheid", zegt hij daarover. „Ik heb zo hier en daar eens over mijn gedachten zitten praten met verschillende mensen, om dat ik meen, dat je als burger bij deze zaken betrokken moet zijn. Toen heeft de afdeling Krimpen a.d. Lek van de V.V.D. mij gevraagd, of ik over die ideeën in Amicitia wilde spreken. Zelf ben ik geen lid van de V.V.D.-, maar ik heb dat aanbod wel aangenomen". Voor de vergadering van 20 december zijn alle gemeenteraadsleden in de Krimpenerwaard uitgenodigd. Voorde rest hoopt de heer Hofhuis, dat ieder een, die belangstelling heeft voor de toekomst van de Krimpenerwaard naar Amicitia zal komen en eventueel met hem in discussie zal gaan. „Je weet van tevoren natuurlijk nooit of er wel echt genoeg belangstelling is", zegt hij. „Het kan wel heel erg tegenvallen, maar toch hoop ik, dat er heel veel mensen zullen komen". Jan Dijkstra. De Nivon-smalfilmgroep organiseert zondag 19 december een bijeenkomst waar de Haagse Amateur Filmclub films zal draaien. Deze bijeenkomst, die om half elf begint wordt gehouden in het clublokaal Dirk Smitsstraat 76, Rotterdam. De toegangsprijs bedraagt drie kwartjes. Aan alle plannen en discussies over de gemeentelijke herindeling van de Krimpenerwaard is thans een nieuw discussiepunt toegevoegd. Het is afkomstig van de heer B. J. Hofhuis, directeur van het waterleiding bedrijf „Lek en IJssel", die zijn gedachten heeft laten gaan over de toekomstige ontwikkeling van de Krimpenerwaard. „Ik ben er van overtuigd, dat de diverse gemeenteraden en de politieke partijen niet in staat zullen zijn een oplossing te vinden voor het probleem van de gemeentelijke herindeling, omdat zij over het algemeen allemaal uitgaan van hun persoonlijke standpunten. Alle gemeenten zijn wel voor een herindeling, wanneer zij daarbij zelf maar zelfstandig blijven", aldus de heer Hofhuis. „Bij al die discussies gaat men dan uit van details, terwijl de hele zaak juist in een veel groter verband moet worden bekeken" an kunnen we de Krimpener- De heer Hofhuis, die - daartoe in staat gesteld door de afdeling Krimpen a.d. Lek van de V.V.D. - maandagavond in Amicitia te Lekkerkerk (aanvang 8 uur) zijn ideeën nader zal toelichten, wil niet direkt uitgaan van een gemeen telijke herindeling. „Wel ben ik er van overtuigd, dat we tot een schaalvergro ting moeten komen", zegt hij. „Dat zie je op alle gebieden ontstaan en niet alleen bij de waterleidingbedrijven. Op den duur zal men in de Krimpener waard wel tot een gemeentelijke herin deling komen, maar die zal dan van bovenaf worden opgelegd, omdat de gemeenten zelf geen oplossing kunnen vinden. Willen de gemeenten zelf mee praten en zelf tot een oplossing ko men, dan moet er, gestreefd worden naar één gemeente, die ik voorlopig de „Waardschap voor de Krimpener waard" wil noemen. In feite is dat vooruitlopen op een gewestvorming, waarover ook veel wordt gesproken, maar waar we nog niet aan toe zijn". De heer Hofhuis is tot deze gedachte gekomen, omdat hij enkele hoofdpro blemen in de Krimpenerwaard onder kent, die alle gemeenten aangaan en die niet door elke gemeente afzonder lijk kunnen worden opgelost. Enkele voorbeelden daarvan zijn de woning bouw, het vervoer, de recreatie en het vuilstorten. „Met die woningbouw bedoel ik niet, dat een gemeente niet in staat is de woningen, die men nodig heeft, te bouwen", aldus de heer Hofhuis. „Maar de Krimpenerwaard zal de druk van Rotterdam sterk gaan voelen. Het gaat er nu 'om, dat men moet voorko men, dat er door de hele Krimpener waard woningen worden gebouwd, die bestemd zijn om de bevolking van Rotterdam op te vangen. Als dat ge- De heer Hofhuis stelt zich voor, dat het zogenaamde „Waardschap" gelei delijk tot stand zal komen en dan ook bepaalde bevoegdheden zal krijgen. Dit Waardschap zal zich dan alleen mogen bemoeien met de grote en derhalve belangrijke zaken. In de bestaande dorpskernen dienen bestuursorganen gehandhaafd te blijven, waaraan alle zaken gedelegeerd worden, die moge lijk zijn. „De Krimpenerwaard dus het Waardschap - zal niet tot Rijnmond mogen behoren", zegt de heer Hof huis, „maar zal wel een dienende functie krijgen ten opzichte van Rijn mond". In de eerste plaats kan daarbjj gedacht worden aan woningbouw en recreatie. Op een schets, die de heer Hofhuis van zijn ideeën over de toe komstige ontwikkeling van de Krimpe nerwaard heeft laten maken, staat dit dan ook duidelijk aangegeven. Woning bouw ten behoeve van Rijnmond tot net voorbij Ouderkerk a.d. IJssel en Krimpen a.d. Lek. Dan een recreatie gebied - waarin helaas ook de ErZ.H.- centrale ligt, maar daar is nu eenmaal niets meer aan te doen - waarin ook een gedeelte van Lekkerkerk in opge nomen en dat zich langs de provinciale weg verder uitstrekt tot Berkenwoude. Daarna het handhaven van de „groe ne" Krimpenerwaard, zoals die thans is met mogelijkheden voor Schoonhoven en Gouda voor verdere uitbreidingen In de ideeën van de heer Hofhuis speelt het vervoer van en naar Rotter dam een belangrijke rol. „Ik zie geen heil in het aanleggen van alsmaar nieu we wegen", zegt hij. „We zitten nu al

De Havenloods | 1971 | | pagina 9