2 CV-6 levert extra pk's voor extra guldens KEA1Z Böhm met drooglegging bedreigd, Timman Leninistisch gewekt en dikke Donner valt over zijn voeten KKA3Z HET UUR VAN DE OLIFANT DE HAVENLOODS, DINSDAG 21 DECEMBER 197! 51-501 Het herkenningsteken van de 2CV-6. Voor handelaars Lijnbaan 106, Korte Hoogstraat 18 ROTTERDAM. In maart van dit jaar heeft in dit blad een uitgebreide test van de Citroen 2CV-4 gestaan, waarbij tevens de ver gelijking werd getrokken met de wat duurder maar ook iets meer biedende Citroen Dyane 435. Sindsdien is de serie kleine Citroëns nog uitgebreid met een snellere „Eend", de 2CV-6. Dit type wordt door de Franse fabriek al geruime tijd geproduceerd, maar de Nederlandse markt werd pas kort gele den rijp bevonden voor de export hierheen. De prijs van de 2CV-6 ligt hoger dan die van de 2CV-4, nl. precies f.425,-. Een niet zo groot bedrag, maar is hetgeen men er méér voor krijgt dit bedrag waard? Tijdens een éénweekse testrit heb ik getracht achter het juiste antwoord te komen. In feite is de 2CV-6 de opvolger van de verdwenen 2CV-AZAM, die eveneens beschikte over een sterker motor dan MAAK ER EEN POTJE VAN Wilt U kalkoen of kip, of een overge bleven rest ervan, eens heel lekker klaar maken, probeert U dan het hier navolgende recept. FRICASSEE VAN GEVOGELTE. Ontdoe het gare vlees van been en vel (dat gaat het beste als het niet te steenkoud is, maar eerder lauw! ep verdeel het in min of meer gelijke stukken, niet te kleine. Maak van bouillon, .bloem en boter of margarine op de gewone manier een gebonden saus, proef goed op peper en zout en doe er nog wat dun gesneden champig nons, flink wat gehakte peterselie en wat citroensap door; een scheut witte droge wijn of sherry zal de smaak ten goede komen. Warm er onder goed roeren de stukken vlees in óp tot alles gloeiend is en als U het erg lekker wilt doet U er nog wat room en een klontje boter in. Misschien wilt U in deze tijd eens een keertje ree-rug eten. Een goed recept met een smakelijk garnituur is: REE-RUG BADEN BADEN. Trekt U zich niets aan van de naam! Marineer het ree-vlees een uur of vijf in een marinade van rode wijn, fijngehakt peterseliegroen, wortel, laurierblad, thijm, peper en zout. Gped afdrogen en mooi bruin braden m boter of margarine, daafna gaar laten stoven met toevoeging,yan de groenten uit de marinade. Ontvet het braadnat, zeef het, doe er wat geplette peperkorrels bij en bind het. De ree-rug wordt heet geserveerd met het volgende garnituur: even aangebraden appelhelften zonder klokhuis, bessengelei (in potjes te koop), of cranberries, die U zelf kunt koken in het sap van een uitgeperste sinaasappel of als compote kant en klaar kunt krijgen, desgewenst kastan jes of kastanjepuree (in blik verkrijg baar) en wat mooie, groene, dunne spercieboontjes, de „Franse", in blik te koop. Presenteer er in de oven gebruinde aardappelpuree bij. Voor de huisvrouwen die het in deze weken druk hebben, nog een eenvou dig te maken gerecht nl. SPEKAARD APPELTJES. U kunt ook ham nemen, het is alleen duurder. Voor 3 a 4 personen schilt U een kilo aardappelen en U kookt ze in gezouten water korter dan anders. Snijd 300 a 400 gram spek of ham in dobbelsteentjes en snipper twee uien. Laat die samen lichtbruin worden in wat boter of margarine. Snijd nu de niet te gare aardappelen in plakken, en leg die laag om laag met het ham/ui of spek/ui mengsel in een beboterde vuur vaste schaal, giet er twee met wat melk losgeklopte eieren over, dek de schaal af met paneermeel en klontjes margari ne of jusvet en laat alles in matige oven warm en lichtbruin worden, of als U geen oven hebt in een dichtgedekte schaal op een asbestplaatje bovenop het fornuis. Een pittig gerecht, en met een flinke schaal sla, en met eventueel nog hardgekookte eieren, een com pleet maal. Nog een vaderlands drankje om elkaar een gelukkig 1972 te wensen, nl. de ouderwetse BOERENJONGENS. Nodig zijn een niet te smalle fles of een stopfles, een liter goede brande wijn, wat kaneel, 1 pond rozijnen, 300 gram suiker of iets meer naar smaak, en volgens het echte ouderwetse recept ook nog 100 gram gepelde amandelen. Was de rozijnen, zet ze met wat schoon water op en laat ze even aan de kook komen. Zet ze direct weer af, laat ze koud worden en goed uitlek ken. Nu gaat alles bij elkaar in Uw fles, dus rozijnen, amandelen kaneel, suiker en brandewijn. De fles goed duiten en een paar dagen laten trekken. Rest mij ngg de mededeling dat JtyOf kookrubriëk voorlopig niet meer zult aantreffen. Prettige Kerstdagen» én voor het nieuwe jaar veel goeds wenst U Thea. jw eigen inzetbureau vooi tijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 Groothandelsgeb. A5 Rotterdam Tel. 010-11 31 50 Rotterdams Jongenskoor Het Rotterdams Jongenskoor geeft op 26 december (Tweede Kerstdag om 15 uur) een concert in de Pauluskerk aan de Mauritsweg in Rotterdam. Het is tevens een jubileumconcert, want het koor bestaat 15 jaar. Het Rotterdams Jongens koor en het begeleidingsorkest staan onder leiding van dirigent Freek Velders. Verder verleent organist Theo Kloeg zijn medewerking. Uitgevoerd worden werken van Bach, Haydn en Da Palestrina. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf een half uur voor de uitvoering aan de kerk. De koorleden zijn in de dagen voorafgaande aan deze uitvoering opgetreden in het Emmahuis, de Nieuwe Kerk, Noorderkerk en Laurenskersk (Kerst-inn) in Rotterdam. Maandagmorgen 27 december moeten de koorleden weer vroeg uit de veren om met de boot naar Engeland te gaan. Dan wordt opgetreden in de Anglicaanse kerk van'het plaatsje Rye in Zuid-Engeland. fonderwijzers in de schoolbanken" v* Er is een schreeuwende behoefteaan onderwij- 5 V nondeling en daarna 1i Jn belangrijke werk. Help Unesco en de - 60 onderwiji nn daarna 10 rden gevormd Knip dit strookje uit 3 Unesco-Amsterdam j ~AsirommoyÜ de gewone 2CV. Dit type is destijds vrij populair geweest door z'n goede prestaties. Nu is het zo dat de 2CV-4 de gewone Eend dus ongeveer hetzelfde presteert als de AZAM van vroeger met de 26 pk's die uit de 435 cc. kleine motor komen. De 2CV-6 beschikt met 33 pk over zeven paarde- krachten meer en bovendien over méér trekkracht bij een lager toerental. Deze eigenschappen van de motor leve ren een circa tien kilometer hogere topsnelheid op en een acceleratie die circa 20 procent beter is dan die van de 2CV-4. Top -nelheden in de versnel lingen (aangegeven door streepjes op de snelheidsmeter) zijn resp. 30, 60 en 90 km/uur. De eigenlijke topsnelheid in vier hangt sterk af van de windsterkte en -rich ting. Straffe tegenwind belet je soms boven de 100 km/uur te komen, ter wijl met diezelfde wind méé een top van rond de 120 km/uur op kan leveren. De grotere trekkracht bij een lager toerental is er voor verantwoor delijk dat met wat minder schakelen kan worden volstaan dan bij de ,,4". Een nadeel van de grotere motor is de hoeveelheid lawaai, welke hij produ ceert: niet alleen is het geluidsvolume wat hoger, het motorgeluid is ook wat „bonkiger" en rauwer dan dat van de „4". Het benzineverbruik tenslotte ligt iets hoger dan bij de 2CV-4, maar komt toch niet boven de 1 liter super per 13 liter. 1 op 16 rijden is heel goed mogelijk op langere trajecten, maar stadswerk levert nu eenmaal altijd een wat ongunstiger gemiddelde op. Afgezien van het motorische gedeelte zijn er slechts enkele kleine verschillen tussen de „snelle" en „gewone" Eend. De „6" bezit een controlelampje voor de oliedruk, de „4" niet. Ik ontdekte een kledinghaakje in het interieur, en de binnenspiegel is wat groter (en neemt daardoor meer uitzicht naar voren weg). De crick slingert echter nog steeds vrijelijk door het achteron der, en een asbak is ook in de 2CV-6 nog niet geinstalleerd. Of de 2CV-6 z'n f.425,- méérpnj: waard is, is een vraag die toch moeilijk te beantwoorden is. Feit is dat de „6" met z'n prijs van bijna 5500 gulden dicht in de buurt ligt van een aantal kleine auto's die eigenschappen bezit ten welke door veel autokopers meer op prjjs worden gesteld dan de kwali teiten van een Eend. Een Simca 1000, een Volkswagen 1200, een Daf 33, een Fiat 850E, het zijn géén van alle de utiliteitsauto's die de 2CV toch duide lijk is. Geconcludeerd mag daarom wel worden dat de 2CV-6 vooral in de smaak zal vallen van overtuigde Eend rijders, maar dat het niet zo voor de hand ligt dat anderen zich door „snelle Eend" zullen laten overtuigen. PETER NOORLAND Rotterdam zal ook dit seizoen geen kampioen van Nederland worden waartoe het team in 1966 en 1968 wel in staat was ofschoon het theoretisch nog mogelijk is. Er zijn pas vier van de negen te spelen ronden achter de rug. Hoe het ook zij, de plaats op de ranglijst nü rechtvaardigt de hoop op het behalen van de titel niet. In de eerste drie ronden verscheen Rotter dam geen enkele keer op volle oorlogs sterkte ten tonele, onder meer was Timman niet van de partij (toernooi in Rusland), Böhm eenmaal niet beschik baar en Doelman verscheen zelfs drie maal niet „onder de lat". Laatstge noemde spande in dubbel opzicht de kroon, want hij was een keer een wedstrijd totaal yejgpten.... Dat ejn teamleider in zulke gevallen het en thousiasme in de schoehen zlfiREJ'TS begrijpelijk. In de 4e ronde, tegen het Haagse Moerwijk, op 11 december jl„ kwam Rotterdam compleet op. Maar weer waren er problemen. Mevrouw Vree ken en Sanders doopten hun winstpo sities om in nederlagen en Böhm zag, in praktisch gewonnen positie, na een viertal pilsjes een uiterst belangrijke pion in nevelen verdwijnen.... De an ders zo tolerante captain De Hooge overweegt ernstig Hans „droog te leg gen" als er in teamverband geschaakt moet worden. En daar is veel, zo niet alles voor te zeggen. Reuzetankers In Charlois grepen ae speiers onaer gelijke omstandigheden ook wel eens mis. Met de strijdkreet „het bier is weer best! stortten de liefhebbers zich op de vijand om na een paar uur degengekletter te moeten ervaren dat ze het niet zo scherp meer zagen en dan ook verloren. Er is met deze „reuzetankers" zoals ze zichzelf noe men, gebabbeld en het clubblad ging er nog eens dunnetjes overheen. Het hielp, want zie: Charlois won dit sei zoen al zijn wedstrijden en staat met acht matchpunten stevig bovenaan in de eerste klas! Overigens is de koploper nog lang niet terug in de hoofdklasse. In de 5e ronde van de competitie, op 8 januari, moet hij slag leveren tegen Europoort (6 matchpunten) en dan zal helder den ken een eerste vereiste zijn. Vorig seizoen gingen de Europoorters tegen Charlois met 2-8 tenonder, maar in de uitwedstrijd op 11 december, tegen het gerenommeerde, uit de hoofdklas se gedegradeerde. Leids Schaakgenoot schap, lieten zij door een keurige zege zien dat er met hen niet meer te spotten valt. Ook in de speelzaal van Europoort is pils verkrijgbaar. Dat wordt voor Charlois een dubbelzware Jan Timman vertelt in het voortreffe lijke tijdschrift „Schaakbulletin" over z'n belevenissen in Rusland, waarheen hij in oktober via het Leo van der Kar-fonds, dat sterke jonge topsporters in de gelegenheid stelt in het buiten land „stage te lopen", werd uitgezon den. Timman, die mét landskampioen Ree, in de niet al te verre toekomst wellicht het Nederlandse Grootmees ters-arsenaal tot drie gaat opvoeren, heeft in Tbilisi (het-vroegebf Tiflis) in de Kaukasus aan een toernooi met grootmeesters en méésters deelge nomen. Hij kwam echter niet tot een opzienbarend resultaat. Jan werd acht ste met 6 punten uit 13 partijen. Hij verloor o.a. tot vermaak van zijn gastheren - van de Russische Nana Alexandria, die laatste werd... En daar heb je dan 8000 km vice-versa voor gereisd. Jan werd gesecondeerd door groot meester Gufeld. Op de eerste dag verscheen de Rus op zoek naar zijn pupil in de deurpost van Timmans hotelkamertje en schudde hem vervol gens hardhandig wakker. Op dezelfde wijze als destijds Lenin, stak Gufeld waarschuwend de vinger op en sprak: „Mórgen kom ik vroeger langs! Dat uitslapen beviel hem slecht.... Afgebroken partijen werden in de plaatselijke club uitgespeeld. De speel ruimte vertoonde een duidelijke ge lijkenis met een stampvol Hollands café. Gufeld achtte het - gezien Jans tegenvallende prestaties - raad zaam hem tijdens de speciale Geor gische etentjes zo'n zeven limonadegla zen wijn achter elkaar te laten ledigen. Je vraagt je af of je bij deze trainings methode nog wel een paard van een loper kan onderscheiden, om even een prinsheerlijke uitdrukking van Donner te citeren. Over Donner gesproken. Woensdag 29 december kunnen we deze markante, massale grootmeester weer aan het werk zien en wel in het Café-Restau rant „Engels", Groothandelsgebouw, Stationsplein, Rotterdam. De Raad voor Lichamelijke Opvoeding (die zich vermoedelijk niet bezig houdt met de vraag op welke wiize Jan llcm kan voorkomen dat.hij nog omvangrijker wordt) organiseert dan een geweldige schaak- damsimultaanvoorstelling, met o.a. natuurlijk damgroqtmeester Ton Sijbrands. Strip-tease Schaker en schaakjournalist Tim (Ha- dimassa) Krabbé bespreekt in „Schaak bulletin" negen bladzijden lang de figuur Donner. Het is een volmaakte „strip-tease" van Jan Hein geworden, die van zichzelf zegt: „Alle grote mannen hebben hun fouten, bij mij zijn dat mijn voeten." Die kunt U op 29 december dus ook gaan bekijken. Het begin van Krabbé's prachtige ver haal wil ik U niet onthouden. „Het is goed mogelijk dat Donner nog steeds de beste Nederlandse schaker is, maar voor wat hij in werkelijkheid is, doet dat er niet zóveel toe; naast Bobby Fischer is hij de enige schaker die tot de verbeelding van het Neder landse publiek spreekt. En niet alleen het Nederlandse. Tot in de verste uithoeken van de wereld heeft Hans Ree, als hij zei kampioen van Neder land te zijn, te horen gekregen: „Jij kampioen? Hoe kan dat nou, jullie hebben toch zo'n dikke die kampioen is? In ieder geval is Donner in Nederland de enige schaker wiens bekendheid buiten het kader treedt waarbinnen hij die bekendheid heeft verworven. Euwe is bekend als schaker, Donner is be kend als Donner". Donner zat eens met Bobby Fischer in een vliegtuig. De stewardess kwam langs, keek Donner lief aan en zei: „Dag meneer Donner." Die naast hem kende ze niet. H- Vijgeboom. -Til De 2CV-6 is uiterlijk niet van de 2CV-4 te onderscheiden, afgezien van de type-aanduiding op het kofferdek- G ERONAAR Lijnbaan 106, Korte Hoogstraat 18, De film schrijvers David Newman en Robert Benton die de film „Bonnie en Clyde" op hun naam hebben, zullen met Hillard Elkins (Epic Productions) een nieuwe film maken: „Money's Tight". Newman maakt met deze film zijn regisseurdebuut. Het thema van de film is het verarmingsproces van een filmproducer, een huisvrouw en een tandarts in een van de voorname wij ken in Londen. Zij willen hun financië le moeilijkheden oplossen door een bankroof te plegen. Op diverse punten verschilt de motor van de 2CV-6 van die van de 2CV-4. De gegevens van de 2CV-4 staan tussen haakjes vermeld. MO TOR: Twee cilinders tegenover el kaar, viertakt en luchtgekoeld, in houd 602 cc (435 cc), boring x slag 74 x 70 mm. (68,5 x 59 mm.), compr. verh. 8,5 1. Max. 33 SAE-pk (26 SAE-pkJ bij 6750 omw/min., max. koppel 4,3 kgm bij 3500 omw/min. (3,1 kgm bij 4000 omw/min.). Eén carburateur, handbediende choke. Wissel stroomdynamo 390 Watt, accu 12 volt, 25 Ah. PRESTATIES: Optrekken van 0 tot 50 km/uur 7,6 sec. (8,8 sec.), van 0 tot 80 km/uur 18 sec. (22 sec.). Max. snelheid 110 - 115 km/uur (100 - 105 km/uur). Ben zineverbruik: 1 liter super per 13,1 km. gemiddeld (1 liter per 14 km gemiddeld). PRIJZEN: Citroen 2CV-6 (f.5495,-) Citroen 2CV-4 (f.5070,-) Citroen Dyane 6 (f.6055,-J Citroen Dyane 435 (f.5380,-J. Toen kwam er een olifant met een lange snuit en die blies het hele ver haaltje uit. Met andere woorden: nau welijks was de vorige aflevering van de zenuwtartende vervolgserie „Het klei ne eigen belang" van de persen gerold of het verhaal was al uit. Het bestuur van het Nieuw Rotterdams Toneel had ontslag genomen en besloten het gezel schap ingaande 31 augustus 1972 van zijn functie te ontheffen. In de stilte van zijn bestuurskamer zal voorzitter Briët, starende uit het licht beslagen raam, gemompeld hebben: „Het is volbracht", maar aan wie hij het „mea culpa, mea maxima culpa" heeft toebedacht zal zelfs in deze openhartige rubriek niet nader worden toegelicht. Dit terwille van de zelf werkzaamheid der betrokkenen; wie de schoen past zet hem op het kastje. Of Briët ook, als een Van Speijk, gedacht'heeft „dan liever de lucht in", schijnt voor zeker te kunnen worden aangenomen, omdat de brave voorzit ter in een zelfde hopeloze situatie was gemanoeuvreerd als de vereerde kapi tein uit de schoolboekjes. Wat bleef het bestuur na al die vergaderingen, die ook niets opleverden, anders over dan de eerder genoemde olifant om as sistentie te vragen om de heleboel uit te blazen? En zo is het gekomen. Wat nu? Ja, wat nu? Er is een soort interim-bestuur benoemd: Willy Hof man, Adriaan van der Staay, Jan van Gorkom en drie leden uit de oude club, Hugo van Berensteyn, Saskia Wijnolt Stuyveling en Paul Mentzel. Met nog wat anderen zijn ze met z'n allen zondag naar Londen geweest om er te praten met Frank Dunlop, want die had geen tijd hier heen te komen. Wat komt eruit? Een gouden fluitAls het maar geen „toneel voorziening" is. Het Rotterdams Philharmonisch Thea ter had al eerder van zj^Ji doen spreken met de actie „Eten voor Dreés", een ludiek festijn tegen bezuiniging en profijtbeginsel. RPT is een groepje dat is overgebleven uit een workshop die SARST (studententoneel) instelde on der leiding van Peter de Baan. Vrijdag en zaterdag presenteerde RPT zich met „Jan" in Odeon, een programma van improvisaties, enige schetsjes en zelfs Hoe jammer het is te zeggen, „Jan zal geen lang leven beschoren zijn, daar voor is hij te mager en te bloedeloos. De improvisaties bleken uit niet meer te bestaan dan elementaire oefeningen, hoogstens geschikt voor intern ge bruik, maar zeker ongeschikt om er een goedwillend publiek mee lastig te vallen. Van de schetsjes was eigenlijk de laatste een beetje leuk, omdat Peter de Baan er iets erg goeds in deed met stelten en omdat „de boodschap" er van sympathiek was. Het „olienum mer" was niet meer dan goed bedoeld, de „woningdienstscène" bracht het eerste applaus, maar duurde te lang en aan het „statistieknummer" was geen touw vast te knopen. Het leukste was eigenlijk nog hoe het programma ontstond. Peter de Baan ging met zijn hoge hoed rond en het publiek mocht lootjes trekken waarop stond welk nummer gespeeld moest worden, waarmee althans de indruk werd gewekt dat het publiek het pro gramma samenstelde. Maar het zal me niet verbazen als per ronde alle lootjes in de hoed hetzelfde nummer vermeld den. RPT brengt medio april een volgende produktie: hopelijk heeft men dan bedacht dat alle geleverde inspannin gen eerst dan tot hun recht komen als men iets wezenlijks heeft te zeggen. Jan Hein de Groot *De vereniging NRC organiseert zon dag 26 december een pupillen-zaal voetbaltoernooi. Dit keer wordt het toernooi, dat van 9.45 uur tot onge veer 16.30 uur zal duren, in de Ener giehal aan de Abraham van Stolkweg in Rotterdam gehouden. Diverse voor aanstaande clubs uit het eigen land, maar ook van over de grenzen, zullen deelnemen. vrouwen emancipatie inafrika oplei:A Unesco - Amsterdam giro 194800 j

De Havenloods | 1971 | | pagina 3