Het influenza-virus komt het liefst vermomd en onverwacht Gij behoeft niet te klagen De Spaansche ziekte komt. Bestuurlijk apparaat Schiedam hinkt nieuwe iaar in SLAAPBANKEN kimSICEBHIEH VANUIT HET OOSTEN NADERT DE PLEZIERIGE POEHAHA De N.V. Risico Verz.-Mlj. te Rotterdam Er kwam ook weer nieuw leven in de Passage SCHIEDAM VERSCHIJNT OP D.NSDAG EN DONDERDAG .N ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCH,EDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13-21.70 oensdag 29 december 1971 20e jaargang no. 52 brlckstoon/.alcn Industriegebouw (■oudsesingel 66. Rotterdam. Tel. 1)1(1- l3.8~n.IH. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT AO. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6. 8 en met busli)n 32. 34, 38. 45. 49 en 49a Dr. N. Masurel, zetelend op de 17e verdieping van de hoogbouw van de Rotterdamse Medische Faculteit, waar hij sinds mei van dit jaar de nieuw opgezette afdeling virologie leidt, omschrijft de jacht op het influenza-virus als „een detectiveroman". En met de waardering van de inspekteur-met-rijke-erva- ring voor de gentleman-inbreker zegt hij: „Het is een van de intelligentste virussen, die er zijn". Behalve dat is het virus niet ongevaarlijk ook. Per griepepidemie, al naar gelang de „nieuwigheid" van het betreffende virus, legt tussen de dertig en de vijf procent van de Nederlandse bevolking voor een paar weken het loodje en komen in Nederland tussen de 1500 en 3000 mensen om. Verzekert U nog hodan tegen de koeten Uwer geheele Medlsoha Verzorging. MORGEN ken bet te leat zijn. le de EENIGE Mfl., die het geheele risico aanvaardt en ONMIDDELLIJK na het aangaan der Verzekering. (Promie per persoon ranat 60 ct. per mnd.) De eerstvolgende verschij ning van De Havenloods is op donderdag 6 januari. Op dinsdag 4 januari ver schijnt er geen krant. Disco-dancing "De Appel" in Monopole Theater Het vroegere Monopole-Theater aan de Hoogstraat heeft een nieuwe bestem ming gekregen. Het is ingericht als disco-dansgelegenheid. Kort achter el kaar werden het Passage Theater en het Monopole Theater gesloten en had Schiedam geen enkele bioscoop meer. Het Passage Theater is al weer geruime tijd geopend, nadat het gemeentebe stuur het theater had gekocht. Voor Monopole, dat ook nogal sterk verou derd was, werden diverse bestemmin gen geopperd. Uiteindelijk werd het gebouw gehuurd door de heren J. Rijk en L. van Hal uit Rotterdam. De nieuwe disco-dancing heet „De Ap- Kalender De tijd dringt, maar het kan nog. De kalender met de vier- kleurenafdruk van de dia van Frits Rotgans (afmeting 33x65 cm.) met de „Nieuw Amster dam" in de Rotterdamse haven is nog verkrijgbaar. Onder de plaat is een kalender beve?" voor het hele jaar. Voor u.ne gulden kunt u dit kleurige „ka- lendertje" afhalen. In Rotter dam: Prins Hendrikkade 14 (Noordereiland), Eendrachts- weg 25; Krimpen aan den IJs- sel: Weteringsingel 9; Vlaardin- gen: Hoogstraat 122; Gouda: Dubbele Buurt 4-6. Onze kan toren zijn geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdags ge sloten. Een paar illustratieve advertenties ten tijde van de griepepidemie van 1918. Goed, de influenza is niet in rechte lijn de doodsoorzaak, maar dr. Masurel wijst er wel op dat het sterftecijfer in de sector „high risk"-patiënten na een griepepidemie niet daalt. De conclusie dat influenza bij een aantal mensen alleen maar „snellere" dood veroor zaakt, is dus niet gewettigd. Inmiddels is er weer een griep-golf aanstaande. Dat wil zeggen: vanuit het oosten is op de kaart een duidelijk spoor aan te geven van het naderend Hong Kong-virus, dat in 1968 voor het eerst aldaar bij mensen werd geïsoleerd en dat nu voor de derde keer Neder land gaat aandoen. Waarschijnlijk zonder al te veel kwaad te doen. Wie eenmaal een bepaald griep-virus heeft gehad, is daarna tijde lijk geimmuniseerd, niet vatbaar, tegen dat virus. Dat ene virus „sterft" dan langzaam uit en een jaar of tien, elf duikt ergens in de wereld een nieuwe stam op. Dat was zo in 1957 (Aziati sche griep) en dat gold voor 1968. De griep (niet te verwarren met de onge veer 150 verkoudheidsvirusjes die er ook nog bestaan) is dus een beetje on- SlfSnf i de influenza te kunnen bestrijden is daarom door de Wereld Gezondheid Organisatie een internationaal net Van Regionale Influenza Centra opgericht met in Londen het hoofdkwartier. In Nederland is dr. Masurel al jaren in Leiden en sinds mei dan in Rotterdam (want het is met hem verhuisd) hoofd van het RIC-instituut. Bestrijden is eigenlijk niet de goede uitdrukking. „Onderkennen en leren kennen", zegt dr. Masurel, de hoofdta ken van het instituut schetsend. Op basis van de bevindingen van de RIC's overal ter wereld, wordt dan vanuit Londen een scala van adviezen en ANALISTEN HAARIMPORT aanwijzingen gegeven voor vaccinatie schema's in de landen waar dat moge lijk is. Vaccineren Want vaccineren als preventie is het enige middel dat tegen het influenza- virus is opgewassen. Wie de ziekte eenmaal heeft kan weinig anders doen dan „uitzieken". Een niet ten volle ondergewaardeerde bezigheid, gezien de vertederde manier waarop vaak over een weekje met griep op bed wordt gedacht. Maar dat is iets dat door de eeuwen heen heeft gegolden. Influenza (betekent „invloed" en komt uit het Italiaans waar de ziekte ooit: „invloed van de kou" heeft geheten- griep komt uit het Russisch, van „Gripp", dat iets met rochelen en hoesten te maken heeft) werd wd genoemd: „de plezierige poehaha", „de nieuwe verrukking" en de „krank heid van de kranigen". Een tekenend grapje staat in het door Philips Duphar uitgegeven boekje „De Spaanse griep van '18". Een patiënte zegt tegen een arts: „Is u er zeker van, dokter, dat ik absoluut den laatsten vorm van influenza heb gehad? Waar op deze: „Zeer zeker, mevrouwtje, Financiële hulp voor 't Tempeltje Wanneer de Schiedamse gemeenteraad zich ermee kan verenigen, zal de Stich ting Sociaal Culturele Arbeid voor het opknappen van het pand „Het Tempel tje" aan het Spinhuispad, waarin de sociëteit is gevestigd, een bijdrage van f 2470,- ontvangen. Het pandje is er niet te best aan toe en vooral het dak moet nodig worden vernieuwd. Er is voorlopig een dekzeil overheèn getrokken, voor het geval het gaat regenen. In de vergadering van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren voelde men er wel voor om financieel hulp te bieden om „Het Tempeltje." niet alleen droog, maar ook warm te maken, want er is geen verwarming. Het werk wordt dotfr de jongeren van Het Tempeltje uitgevoerd. De Raad voor Jeugd en Jongeren i allerminst enthousiast, om nog een huis-aari-huis-blad uit te gaan geven, waarvoor de Schiedamse Gemeenschap plannen heeft. Men is van oordeel, dat een dergelijk blaadje de weg van alle pamfletten zal gaan: ongelezen de vuil nisbak in. DWARSGER^KKEN NATUURWIT. BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, 3 KRENTEN-ROZIJNENBROOD, A KRENTEN BOLLEN, Schiedam heeft een veelbewogen jaar achter de rug. Het klinkt wat tegenstrijdig en toch moet worden gesteld, dat ef ondanks veel rumoer op stedelijk gebied, in feitr wienig is gebeurd. Dat behoeft uiteraard ook weer niet helemaal letterlijk te worden opgevat, want in het jaar 1971 zijn stedelijk gezien wel nieuw? ontwikkelingen gekomen en is zo hier en daar het stadsbeeld veranderd. Niettemin zal de geschiedschrijver zich tot enkele onderwerpen kunnen beper ken, die dan culmineren in algemeenheden en beschouwingen rond het zich nog steeds voortslepend stadsbestuurlijk conflict. Schiedam zit - althans wat de binnenstad betreft - nog steeds in de periode van de plannen in velerlei vorm. Dit behoeft geen verwijt te zijn, want het is beslist geen eenvoudige opgave, om van een oude stad als Schiedam een nieuwe te maken. Het bouwen van een geheel nieuwe stadswijk, zoals bv. Groenoord-Kethel geeft heel wat minder problemen, dan wanneer het op slopen en herbouwen aankomt van een binnenstad. Hetgeen ook weer niet betekent, dat in feite de tijd al vér voorbij is, dat het hart van Schiedam vernieuwd moest zijn. En daar zijn we nog ver vandaan, ondanks de optimistische voorspellingen en jaartallen, die bij fijd en wijle genoemd worden. Eerlijk gezegd: we zien het nog niet zo zitten en het is geen riskante voorspelling, dat ook in 1972 nog weinig of niets in de praktijk te zien zal zijn van het nieuwe Schiedam. Dan mogelijk nog wat meer sloopwerk! Zo graag zouden we hebben geschreven, dat 1971 het jaar was, waarin Schiedam uit de toch wel benauwende beklemming voor haar toekomst was gekomen, waarin althans enige vooruitgang kon worden gesignaleerd om de leefbaarheid te veigroten. Helaas heeft het in 1971 niet zo mogen wezen, ook al worden er uiterst langzaam, vorderingen gemaakt, die zich evenwel nog slechts beperken tot plannen en besprekingen. En wat 1972 betreft, er kan worden verwacht, dat een nieuwe fase wordt bereikt in het nemen van beslissingen en keuze uit de mogelijkheden. Met name ook over de metro en de ontwikkeling van het Singelkwartier. Maar dat het van de woorden tot de daden zal komen, daarvoor moet men een flinke dosis optimisme bezitten om dat te zien! Een tweede belangrijke Schiedamse aangelegenheid is van politieke aard, ook al kan worden verondersteld, dat weinig Schiedammers daarvan wakker zullen liggen. Desondanks is het toch een belangrijke aangelegenheid, omdat dit direct het bestuur van de stad betreft en vaa invloed is op de gang van zaken. Want al moge dan in grote lijnen het werk voortgang vinden, hier en daar hapert het toch en zeker aan continuiteit in het stadsbestuur. Toch dient te worden gesteld, dat deze (wethouders) kwestie met wat verstand en goede wil eenvoudig oplosbaar is, maar muurvast raakt door politieke halsstarrigheid en onbegrip, welke zelfs bij mensen met veel verantwoordelijkheid jegens de gemeenschap, nog altijd blijkt te bestaan. Als dit probleem niet in de eerste of tweede maand van het nieuwe jaar tot een bevredigende oplossing kan worden gebracht is te vrezen, dat ook 1972 weer een jaar wordt van bestuursconflicten en vruchteloze raadsdebatten. Genoeg hierover. Met het noemen van deze twee grote lijnen door Schiedam van 1972, is uiteraard niet heel het gemeentelijk leven geschetst. Daarvoor behoeven we slechts te •wijzen op de voortgaande ontwikkelingen van Groenoord-Kethel, ondanks de scherpe meningsverschillen over die ontwikkeling. Een nieuwe administratieve fase voor de gemeente werd bereikt door de in gebruikname van het werkgedeelte stadskantoor, waaruit dan geleidelijk het nieuwe stadhuis moet groeien. Het hoofdbureau van politie vergroot zich geleidelijk en in 1972 zullen daar weer enkele gemeentelijke diensten worden geconcentreerd. De Hoogstraat kreeg een aanzienlijk beter aanzien als winkel straat, de Hema begon met het optrekken van een noodgebouw. Het Passage- Theater-probleem werd opgelost en de deuren gingen weer open, evenals op de laatste zondag van het jaar die van Monopole als dancing. Voor de Schiedamse jeugd scheen de stichting van de Raad voor Jeugd en Jongeren een nieuwe mogelijkheid tot grotere concentratie en samenwerking, al geven de geluiden van de laatste maanden nu niet direct reden tot optimisme en lopen ook jongeren kennelijk elkaar voor de voeten. De kunstenaars hadden hun tweejaarlijkse ontmoeting en rivaliteit in de Salon der Maassteden. De Schiedam se Gemeenschap heeft de nieuwe richting nog niet gevonden en hield zich voor een belangrijk deel nog bézig met het oplossen van problemen binnen eigen kring. Ook aan de Schiedamse industrie gaan de zorgen niet voorbij en zo nu en dan duiken er berichten op over fusies of vertrek. Het is een geluk, dat het geboortecijfer dat van het overlijden nog steeds fors,overtreft, want daardoor bleef het aantal inwoners van Schiedam op vrijwel gelijk peil Dan waren er nog pleziertjes en verdrietigheidjes, zoals het uitblijven van geld voor het uitvoeren van allerlei in meer of minder mate noodzakelijke werken en het plezier van telkens terugkerende evenementen als concoursen, vakantiefeesten en de kermis. Omdat Schiedam in 1971 gespaard is gebleven voor rampen, die tegenwoordig ook wel „calamiteiten" worden genoemd, was 1971 alles bijeen genomen nog niet zo kwaad. Al had het beter gekund. dreiging van januari a.s. Het bezwaar is dat de concurrentie dat wel graag zou willen weten en Philips Duphar zwijgt derhalve. Een woordvoerder: „Die concurrentie op Nederlandse bodem komt van bui tenlandse vaccin-producenten en da teert pas van een jaar of vier, vijf terug. Het zit gewoon zo, 'dat zestien of zeventien jaar lang ons vaccin een one-man-show was, dat wij de aarde hier beploegd, beëgd en bezaaid heb ben en dat die markt nu het interes sant is geworden, ook wordt opge zocht door anderen". Wel wil de Philips Duphar-zegsman kwijt dat het aantal entingen de afgelo pen vijftien jaar ongeveer is verdertig- voudigd. Of nu een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking is voorzien? P.D.: „Het lijkt er niet op. Alleen de kwetsbare personen worden in redelij ke mate ingeënt. Dat zijn er een drie miljoen". Of er genoeg vaccin zou zijn om heel Nederland te behandelen? P.D.: „We zouden influenza in Neder land kunnen uitbannen als het moest". Bert Bakker. gebrek aan eetlust. over gal-, slHm-, maaglijden, trage ontlasting, Blechte spijsvertering, gebrek a revatfe konde, influenza, lusteloosheid, koortsigheid, duizeligheid, hoofdpijn, loor t gebruik van mijne WOETELBOER's kftildei of WO&TIfcBOER's pil "'.nnen enkele dagen weer trisch en opgeknapt Probeer ze maar eens, en ge zul jn over de heilzame uitwerking. WORTELBOER's Kruiden per pakje «0 cent WOETELBOER's Pillen 60 cent per doos. In Schiedam werd nog steeds gesloopt... hoestte volmaakt gelijk als de hertogin van Wessex". Weinig vertedering oogstte overigens de in de titel van het boekje genoemde „Spaanse griep van '18". Wel een ontzaglijk aantal doden, ruim twee keer zoveel als de Eerste Wereldoorlog bij elkaar: twintig miljoen. Verklaring voor het pandemisch bloedbad is aan- nemelijkerwijs het optreden van een tot dan ongekende virusstam, die stomweg vrij spel had. In een dergelij ke rampsituatie trekt de ziekte zich zelfs niets aan van winter of zomer. De brutale had de hele wereld. Kringloop Intussen is het influenza-onderzoek, niet het minst dankzij de inspanningen van het Nederlandse RIC, zover dat een paar veronderstellingen over de kringloop van de diverse influenza-vi- russen gemeengoed zijn geworden. Dat gebeurde aan de hand van het consta teren van immuniteitsverschijnselen van de griep van '57 bij ouderen, d.w.z. ouder dan 70 jaar. Men leidde daaruit af, dat zij die griep al eens een keer gehad hadden en legde verband met de pandemie van 1889-1890. Hetzelfde gebeurde aan de hand van een in 1963 ontdekt virus bij paarden. Conclusie zou dus moeten zijn: het „slimme" influenza-virus, dat een jaar of tien de ronde heeft gedaan, wach( een mensen-generatie af met terugkomen omdat er anders geen droog brood te verdienen valt. Waar het virus ondertussen blijft is men al langer op het spoor. Al in 1918 legden onderzoekers in de VS verband tussen de griep van dat jaar en een epidemie van influenza onder varkens. Later, toen in 1933 het eerste influen- zavirus bij een mens werd geïsoleerd, kon men die veronderstelling met be wijs staven: het varken was de bron van de plaag, die 20 miljoen mensen velde. Eenzelfde samenhang constateerde men met een in 1963 bij paarden gei'so.leerd virus. Het bleek grote over eenkomst te vertonen met het zich in '68 ontpoppend Hongkong-virus. .Bo vendien, om de cirkel rond te maken, constateerde men immuniteitsver schijnselen tegen dit nog onbekende virus bij de groep ouderen, die tien jaar jonger was dan de groep bij wie te gen de griep van '57 weerstanden wa ren gevonden. De griep van 1900-1901 zou dezelfde zijn als die van 1968. Door de ontdekking van 1963 werd de aard van het influenza-virus voor het eerst voorspelbaar. Een rijwielbrancard van de Amster damse geneeskundige dienst, die in 1918 dienst deed als vervoermiddel van grieppatiënten. Tienduizenden Ne derlanders overleden in dat jaar aan deze Spaanse griep", vooral uit de leeftijdsgroepen 0 tot 5 en 25 tot 35 jaar. Eenmaal het virus bij de mens geïso leerd hebbend, kon men de presentie serieus ter hand nemen. Maar vaccina tie op redelijk grote schaal werd pas een zaak van na de Tweede Wereldoor log. Toch is er nog geen sprake van „totale" inenting, zoals bijvoorbeeld tegen polio of andere virussen. Philips Duphar, die er rond 1950 mee begon, wil zelfs bij benadering niet zeggen hoeveel vaccinaties bijvoor- modestoffen MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN

De Havenloods | 1971 | | pagina 1