GAÏ Schiedamse voetbalclubs draaiden niet slecht Geen boulevard voor Singelkwartier Ruimte beschikbaar voor kinderdagverblijf T.V. DEFEKT Commissie Stadsontwikkeling daf - MINERVA daf - MINERVA Nieuw tarief voor gas, water en electriciteit dries v daf - MINERVA Op de helft van de competitie B.J. GERRESE Enquête onder Groenoord-bewoners DE HAVENLOODS, WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 52-504 Ned. Prot. Bond, Westvest 92: 10.30 i A. D. Klaassen. Evang. Luth. Gem., Oranjestr, 10 uur Steinhart. WIJ HELPEN OIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A M SCHIEDAM TEL. 26.86.38 Jubilarissen bij Orpheus Tijdens de feestelijke jaarvergadering van het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus, is de heer O. Smit gehuldigd in verband met het feit, dat hij gedurende 12 1/2 jaar voorzitter is. Voorts werd de heer M. C. Noordhoek gehuldigd, die 25 jaar lid is. Zij werden toegesproken door de tweede voorzit ter, de heer B. Stouthandel. Het koor heeft in die 12 1/2 jaar zowel tijden van voorspoed als tegenspoed gekend, De heer Smit kreeg een huiskamerlamp en mevrouw Smit bloemen. De heer Noordhoek werd de erespeld van de vereniging opgespeld. Als tweede tenor is hij een trouw, lid van het koor. snel- en langzaam- wasmachines Het ziet er naar uit, dat de toekomstige ontwikkeling van het Schiedamse Singelkwartier in een andere richting zal gaan, dan uit de plannen voor de nieuwe Schiedamse binnenstad moest worden geconcludeèrd. Aanvankelijk werd de Singel gezien als een toekomstige boulevard, die de verbinding zou geven tussen het hart van de stad en het station. In dat plan was opgenomen de volledige sloop van de panden aan de noordzijde van de Singel met vrij uitzicht op de Schie en verder een nieuwe bebouwing aan de zuidzijde. E en groot deel van het Singelkwartier zou aan sloop toe zijn, omdat het oudere woningen zijn. In de vorige week gehouden vergade ring van de Commissie Stadsontwikke ling heeft ir. Van Gent doen blijken, dat hij een voorstander is om de noordzijde van de Singel te behouden, en meer in de richting van een winkel straat te werken. Dit stemt dan aardig overeen met het plan van een werk groep van Delftse studenten. In een conclusie wordt gesteld dat de werk groep wil trachten aan dit stadsdeel een identiteit te geven, die niet kan worden verkregen door aanleg van een boulevard, die winderige vlakten geeft. Buurtwinkels Men acht ligging van de winkels aan de Singel gunstig, omdat die goed bereik baar zijn en voor veel bewoners van dit kwartier op de route liggen naar of van het centrum. Om die reden wenst de werkgroep ook de bestaande buurtwin kels zoveel mogelijk te behouden. 1 Met de bebouwing van de braakliggen de gronden zou begonnen kunnen wor den bij het station en de Singelkerk. Onteigening van woningen kan nood zakelijk zijn, maar dan moet er wel eerst wqrden gebouwd. Als maximum bouwlaag dient drie of vier lagen te worden aangehouden. De woondicht- heid moet zo groot mogelijk worden, want dan profiteert het grootste aantal bewoners van de gunstige ligging nabij station en binnenstad. Verder wordt in het rapport gepleit voor aanleg van speelgelegenheden, ruime groenvoor zieningen en voetgangersruimte. In het algemeen is gebleken, dat de bewoners van deze Schiedamse stadswijk zich met deze suggesties kunnen verenigen. Het enig belangrijke verschil met het studentenplan" is, dat daarin wordt gekozen voor een metro of een via duct, terwijl door ir. Van Gent en een deel van de verkeerscommissie dit wordt afgewezen en gepleit wordt voor een ondergronds tracé. EEN VOORSPOEDIG 1972 De laatste wedstrijden in het jaar 1971 zijn gespeeld en de clubs zijn inmiddels aan de tweede helft van de competitie begonnen. Wat de Schiedamse clubs betreft is die eerste helft van de competitie door elkaar genomen niet ongunstig geweest. Bij het afsluiten van het jaar 1971 weten we, dat onze enige betaalde club zeker is van een plaats in de bekercompetitie. SVV heeft niet zo bijzonder gunstig gespeeld. Laten we maar gerust stellen, dat het behoudens enkele uitschie ters onder de verwachtingen van de Schiedamse voetballiefhebbers is gebleven. Natuurlijk zijn daar enkele ongelukkige wedstrijden bij geweest en ook heeft trainer Bens herhaalde malen niet zijn sterkste team op kunnen stellen wegens blessures. Uitblinker bij de rood-groenen was ongetwijfeld doelman Van der Velden. In de nadagen van zijn voetbalcarrière speelt Van der Velden tot nu toe misschien wel in zijn beste seizoen. Aan hem heeft het zeker niet gelegen, dat SVV niet in de kopgroep huist. Iedere keer weer is hij bij elke wedstrijd de man die in de meest gunstige zin wordt genoemd. Dalen we af naar de amateurs dan zien we dat het gesaneerde Hermes DVS, al staat het dan bovenaan op de ranglijst, het zeker niet gemakkelijk heeft in de tweede klasse. Hoewel we het nog steeds niet eens kunnen zijn met de manier waarop de sanering tot stand is gekomen, is het toch wel opmerkelijk, dat het publiek de blauw-witten niet in de steek laat. Er zijn dit jaar zelfs meer bezoekers op het sportpark Harga ge weest dan in het voorgaande jaar. Prettig is het ook voor de club, dat zoveel supporters meegaan met de uitwedstrijden. Ondanks de ongewilde sanering blijft het clubleven bij Hermes DVS groeien en bloeien. De andere tweedeklasser DHS is na een aanvankelijk goede start toch wat afge zakt. Voor degradatie hoeft het niet te vrezen dachten wij, maar aan een kampioenschap valt niet te denkep. Trainer Schop zal weieens over moeten gaan naar veijonging van zijn team. EIGEN HOME In de vierde klasse zien we, dat debu tant Martinit het bijzonder goed doet, hoewel in de laatste wedstrijden de voorhoede maar heel moeilijk tot het maken van de zo nodige doelpunten kan komen. Het jaar 1971 is voor Martinit wel een heel bijzonder jaar geweest. Immers, het werd kampioen en promoveerde naar de KNVB maaren dat was eigenlijk nog veel belangrijker, het kwam dit jaar te weten, dat het eindelijk een eigen home krijgt al zal de verwezenlijking daarvan nog wel uitlopen tot 1973. Schiedam had ook een goede start, maar ook daar blijkt de laatste weken het maken van doelpunten heel moei lijk en nog vers in ons geheugen ligt de wedstrijd Schiedam-Excelsior, waar de mannen van trainer Van Huet met de neus op de feiten werden gedrukt. De honkballers van Schiedam kregen in Kêes van der Lugt een jonge, nieuwe voorzitter en mochten het beleven, dat de heer Ebben, de secretaris van de honkbalafdeling, 25 jaar meedraaide in het bestuur van Schiedam. Excelsior draait onder leiding van de heer Heys- ter goed mee. Het speelt een beetje vreemd. Wedstrijden die gewonnen kunnen worden gaan verloren en wed strijden waaf Excelsior als under-dog staat genoteerd, worden in winst om gezet. Net zo wisselvallig als het eerste elftal lijkt het ook in het bestuur, anders is het plotselirig opzij zetten van de heer Elgers niet te verklaren. HOGE OGEN Het lijkt erop, dat in de aideling Ursus met trainer Koen Poulus hoge ogen gaat gooien. Na een langdurig verblijf bij Ursus gaf trainer Van Kampen zijn baan over aan Poulus en dat nieuwe bezems schoon vegen bleek wel. Hope lijk blijft Ursus op dezelfde voet voort gaan. Het kan dan niet anders of we kunnen in Schiedam een nieuwe KNVB-club begroeten. SVDPW, anders bij de winterstop er gens onderaan de ranglijst hangende, neemt nu een zeer goede plaats in en EEN VOORSPOEDIG 1972 Als gevolg van het raadsbesluit, wordt een nieuw tarief ingevoerd voor gas, water en elektriciteit in Schiedam. Voor het gas is de opbouw van de tarieven tevens herzien en aangepast aan het uniforme tariefstelsel, dat op een enkele uitzondering na landelijk door alle gasbedrijven worat gehan- Als gevolg van de verlaging van het vastrecht is in enkele groepen het effect voor de kleinere verbruikers matig, maar is voor grotere afnemers een sterkere verhoging toegepast. Ook voor de nieuwe watertarieven is de opbouw van het tarief gewijzigd. Het gemiddelde huishoudelijke gebruik ligt cp 1000 m3 per jaar. Volgens het oude B-tarief is men hiervoor verschul digd f 10,— plus 100 m3 voor 35 cent. Met het nieuwe tarief is een vastrecht verschuldigd van f 13,— plus 100 m3 voor 42 cent, hetgeen een verhoging met f 10,— per jaar betekent. Voor grotere afnemers is bij een jaar verbruik van 1000 m3 het bedrag f73,- en voor 10.000 m3 f433,-; 100.000 m3 f2933,-; 500.000 m3 f 14.933,-. De prijs van het drinkwa ter zal in de naaste toekomst aan verdere verhogingen onderhevig zijn, als gevolg van de kosten om drinkwa ter te kunnen leveren als gevolg van wijzigingen in het contract met Rotter- De verhogingen van de gas- en waterta rieven gaan in met de verbruiksnota van november-december 1971. Alle tarieven zijn exclusief .T.W. Volgens art. 6 van het „Tarief voor de levering van elektrische energie door het Elektriciteitsbedrijf te Schiedam" worden de basis-kilowattuurprijzen verhoogd bij stijging van de brandstof prijzen. Op grond van genoemd artikel gelden voor het verbruiksjaar 1972 de volgende kilowattuurprijzen: voor woonhuizen bij een verbruik van méér dan 1320 kilowatturen per jaar (exclu sief nacht- en weekeindverbruik) 7,6 PIANO'S GITAREN VLEUGELS KLEININSTRUM.I ['BLADMUZIEK I cent; voor woonhuizen, bedrijven, win kels e.d. 8,6 cent voor nacht- en- weekeindgebruik 3,95 cent; voor krachtstroom 16,6 cent en voor klein verbruik zonder vastrecht 25,6 cent. De verhoging voor alle genoemde tarie ven bedraagt 0,1 cent per kilowattuur en zal voor het eerst worden toegepast op de verbruiksnota van januari/febru ari 1972; prijzen zijn exclusief B.T.W. Tevens zal vermoedelijk vanaf 1 janua ri 1972 de verhoging van het B.T.W.-tarief op elektrische energie van 4 op 14 procent worden gebracht. Zakkendragershuisje: koffie drinken in het weekeinde Nu het Zakkendragershuisje zo plotse ling in de belangstelling staat, willen de mensen van het Ontmoetingscentrum, dat daarin gevestigd is, ook een paar dingen onder de aandacht van de bewoners van de Rijnmond brengen. En wel dit: Dat het huisje nu ongeveer tien jaar functioneert als ontmoetings centrum. Hetgeen er eigenlijk op neer komt, dat het voor iedereen openstaat, of anders gezegd, dat iedereen welkom is, die houdt van een rustige ontspan nen sfeer en in die sfeer iets drinken Men kan er praten, dammen, schaken. Er is televisie. Er liggen bladen over film, theater en televisie en men kan er luisteren naar muziek. En wie er niets wil drinken kan er evenzeer terecht. Er is niets dat iemand tegen hoeft te houden. De auto kan er nog gepar keerd worden. De Brandersbuurt is leeg genoeg. En iedereen die langs komt, kan met eigen ogen zien hoe het huisje in de afgelopen jaren werd gerestaureerd en hoe de muren en balken in hun oor spronkelijke staat zijn teruggebracht. Maar denk er om: Alléén op zaterdag en zondagavond is het open. Tenzij het blijkt dat er ook op andere uren belangstelling bestaat: dat men b.v. ook op vrijdagavond komen wil. Trouwens...als er werkelijk belangstel ling bestaat kunnen er in het Zakken dragershuisje nog heel andere dingen gaan gebeuren. Zoals destijds werd bewezen toen ook vanuit dit centrum de actie om de Brandersbuurt ont- SPAANSEPOLDER EEN VOORSPOEDIG 1972 TANDTECHNICUS SPIEGELSTRAAT 2A R'dam, Spangen (t.o. Spariaterrein Bij eindpunt tramlijn 6 en 11. Tel. 15.60.98. DAGELIJKS «eopend van 8—18 uur. DINSDAGS en DONDERDAGS v 's Zaterdags gesloten. Het is bijna oudejaar, één is er al „kachel". De Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord heeft van de gemeente een ruimte ter beschikking gekregen, grenzend aan de torenflat in aanbouw, aan het Bachplein, waarin al naar gelang de behoefte, een kinderdagverblijf, een peuterspeelzaal, een overblijf gele, genheid, een sleutel-centrum kan of kunnen worden gevestigd. Er is echter één groot probleem. De medische pf sociale omstandighe den van het kind maken opname in een dagverblijf wenselijk of zelfs nood zakelijk. c. De moeder wil, zonder speciale sociale redenen, gaan werken. De kostprijs Van een verblijf in een dagverblijf varieert op het ogenblik van f 10,- tot f 15,- per dag. In geval van een medische en/of sociale indicatie bestaat soms de mogelijkheid om bij overheid en/of verzekering fi nanciële steun te krijgen. Het verdient aanbeveling indien men meent van een bepaalde regeling gebruik te kunnen maken, dit van te voren eerst goed te informeren. Speelzaal In een speelzaal worden peuters van 2-4 jaar voor enkele dagen per week en dan voor slechts enkele uren opge vangen en gestimuleerd in hun contact De Stichting weet niet waar de voor keur van de Groenoord-, Tuindorp-, en Kethelbewoners naar uit gaat. Daarom werd in de uitgave van Groenoordak- koorden van 16 december een enquête gehouden. De strookjes kunnen nog worden ingeleverd bijmevrouw Visbeen, Griegplein 278, tel. 707512 of bij: mevrouw Van Rijthoven, Bach plein 331, tel. 704380. Ook kunnen bij deze dames nog enquête-formulie ren worden afgehaald. In een kinderdagverblijf worden kinde ren van 6 weken tot 6 jaar gedurende de dag of een gedeelte van de dag verzorgd en beziggehouden. Kleuters gaan gedurende de schooltijden naar de dichtsbijzijnde kleuterschool. Reden voor opname in een dagverblijf kunnen zijn: a. De moeder is om medische of sociale oorzaken niet in staat zelf voor haar kind te zorgen, b. met elkaar. Iedere peuter komt op z'n minst tweemaal of meermalen per week naar de speelzaal om hiermee een hechte band te bevorderen. Het kind zal daar steeds een zelfde groep kinde ren en dezelfde leiding aantreffen. De speelzaal is in de eerste plaats bedoeld voor de kinderen zelf. De moeders kunnen naar eigen inzicht van de „vrije uurtjes" profiteren. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de ope ningstijden van de speelzaal (9-11.30 uur) meestal niet voldoende zijn om de moeder de gelegenheid te geven te gaan weTkeh. De gemiddelde prijs voor een verblijf in een speelzaal per kind per keer bedraagt op het ogenblik f 3,50. In zeer sporadische gevallen is steun via overheid en/of verzekering mogelijk. Gaat u dit vooral eerst goed Op een overblijfcentrum kunnen kin deren van de kleuter- en basisschool in een vertrouwde omgeving tussen de middag worden opgevangen. Aan ge dekte tafels wordt het door de kinde ren meegebrachte brood opgegeten. Voor drinken zorgt het centrum. De prijs voor een verblijf in een overblijf centrum is op het ogenblik gemiddeld f 1,25-f 2,- (afhankelijk van aantal uren) per kind per keer. Sleutelen Op een sleutelcentrum worden kinde ren van de kleuter- en basisschool zowel TUSSEN DE MIDDAG als NA SCHOOLTIJD ROND 4 UUR opge vangen. Voor de kinderen bestaat de gelegenheid om op het centrum te spelen, bij goed weer ook buiten. Zij die huiswerk moeten maken krijgen daar in een rustige omgeving de gele genheid voor. De kosten van een sleu telcentrum bedragen op het ogenblik gemiddeld f 2,- tot f 3,- (afhankelijk van aantal uren) per kind per keer. Na de jaarwisseling zullen de Schie damse voetballers wel weer klaar ge- - kneed moeten worden om tot succes sen te komen. geblesseerden geen goede plaatsver vangers. Toch wil het bestuur alles doen wat in 'het mogelijke ligt om de spelers tegemoet te komen. Na enkele wedstrijden werd aan de heer Van Meerdijk de training opgedragen en konden de spelers bij een masseur terecht, die in het nieuwe jaar zelfs op het Demos-complex de jongens onder handen zal nemen. Er wordt dus alles aan gedaan om tot een beter resultaat te komen. Het woord is alleen aan de spelers. In de tweede klasse is het alleen DRZ, dat met enig succes het jaar 1971 afsluit. Het verloor Den Brinker wel aan Schiedam, maar draait desondanks goed mee aan de top en heeft nog kansen op de titel en de daarbij beho rende promotie. Schiedamse Boys draait niet zo best, evenmin als SFC, dat zelfs de trainer aan de kant zette. Ook Wilton kwam niet tot grootse resultaten en zal dan ook in 1972 niet terugkeren naar de eerste klasse, waar uit het dit jaar degradeerde. In de derde klasse speelt als enige club uit Schiedam het nog jonge FCN. Het vertoont leuk voetbal dat waard is om aan te zien, alleen de zo nodige doel punten blijven tot wanhoop van de trainer uit. Misschien iiv 1972. ZATERDAGVOETBAL Onze vertegenwoordigers in het KNVB zaterdagvoetbal laten het er wel lelijk bij liggen. HBSS staat geheel onder aan de ranglijst en Werd zelfs door een vierde klasser uitgeschakeld voor de beker. PPSC doet het iets beter, maar toch lang niet zoals het Schiedamse publiek gewend is van de combinatie. In de afdeling is WK heel goed gestart. Het boekte overwinningen met wel eens in de dubbele cijfers. Dat is echter voorbij en de winst komt nu ook heel moeizaam binnen. GTB draait zoals het al jarenlang draait, met' wisselend succes. Wellicht, dat de win terperiode gunstig is geweest voor de technische mannen. GSS tenslotte was in de tweede klasse debutant en doet het daar lang niet gek. Ook daar is het nieuwe clubhuis een goede gangmaker gebleken. Sinds de in gebruikneming groeit de club als kool. men rekent erop, dat het mee zal blijven doen aan de top. Heel anders is het bij Demos. Met de ingebruikne ming van het nieuwe clublokaal ont wikkelde zich een rijk clubleven. De prestaties van het eerste team liepen daarmee niet parallel. SUKKELEN Demos heeft een heel moeilijke start gehad. Het sukkelde vanaf het begin met talrijke blessures en had voor die Oud-Katholieke Parochie, Dam ,30: 10.30 uur H. Mis, drs. F. Smits. Het Apostolisch Genootschap, Lindeyer- straat: 9.30 uur en 5 uur dienst. Week- dienst: woensdagavond 8 uur. Leger des Heils, Lange Haven: Samenkom 10 en 19.30 uUr. Leiding kapitein en m vrouw H. J. Renting Baptisten Gemeente, Warande 30: 9.30 ui en 16.30 uur: dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt). Westvest: 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk Schiedam-Overschie (Vrijge maakt) gebruik kerkgebouw Evang. Luth. gemeente, Oranjestraat. Oudejaarsavond 19.30 uur ds. J. F. de Weger. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie. Irene- kerk, Lange Haven. Oudejaarsavond 19.30 uur ds. H. van Rennes uit Oud-Beijerland, Nieuwjaarsdag 10 uur ds. A. Kastelein ui Strijen. Zondag 10 uur ds. A. v.d. Vlist Uu Giessendam, 17 uur Grotekerk ds. Th. G. Vollebregt.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3