2.' 98 79 SLAOLIE mo 98 195 steiu.dyp mt vooreen voordelig oudejaars avondje PILS FRAMBOZEN BESSEN DUITSE II SEKT Medisch team Rode Kruis gaat naar Oost-Pakistan KNAKWORST PATENTBLOEM 5- per week zonder vooruitbetaling pL KROON RADIO lu. 69 Weesdewerk-wijze kies voorde werkwijze nuIUU GOUDREINETTEN DE HAVENLOODS. WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 52-502 weergaloos verhaal over „Anne en zijn makkers", de „redactie-amateurs" van De Havenloods. Op onnavolgbare wijze heeft hij zich voor zijn lezers bloot gegeven. Als jongens van de „vrije sex" zijn wij daar natuurlijk geweldig tuk op. Wij, „rode betweters", zullen kame raad Kerremans in hilariteit blijven gedenken, ook als de Schoonhovense ter ziele zal zijn. Bijdragen: Anne Hoeksema AN P-foto Eindredactie: Jan Hein de Groot „Ons overweldigend grote en groeien de aantal heeft, naar men telkens hoort, binnenkort allerlei grondstof fen, zoals bijvoorbeeld de brandstof fen, opgebruikt, terwijl de techniek daar evenzeer steeds meer van doet opeisen en toch maar in steeds razen- der vaart verder gaat - blindelings meestal. Onze toekomstige wereld voorraden baren nog ernstiger zorgen dan de tegenwoordige en wat er nog is raakt steeds ongelijker verdeeld over de wereld. En bij dat alles vervuilen we alles en bedreigen daarmee onze ge zondheid en die van moeder aarde op grote schaal". Wereldwijze samenwerking is nodig om Het gevaar, te keren. „Het gevaar voor deze gemeenschappe lijke actie is de mensheid zelf, dus wij allemaal - verdeeld als we zijn door vermeende eigenbelangen, onze kort zichtigheid en eigengereidheid, wij zelf zijn de vijand van ons eigen behoud". Deze woorden hadden de volgende schriftelijke reactie tot gevolg. Mevrouw, Met de grootste klem wijzen wij u erop dat opmerkingen als door u voor de radio gebezigd een hoogst ongelukkige invloed hebben op het volk. Erger dan de door u gesignaleerde gevaren die de wereld en de mensheid bedreigen is de geestelijke verontreiniging die uw woorden tot gevolg hebben. Er is tot op heden geen enkel bewijs geleverd dat vervuiling van het milieu de ge zondheid bedreigt. Het bedroeft ons u te moeten rekenen tot hen die via paniekzaaien het geestelijke milieu van onze samenleving verontreinigen. Was getekend, Wim Thomassen, Jan Reehorst, George de Vos. De brief bleek geadresseerd aan me vrouw J. von Lippe Biesterfeld te Soestdijk. De Amerikaanse journalist John Geras- si had een interview met Jean Paul Sartre. Uit VN lichten wij de volgende passage: Gerassi: Maar een" intellectueel van grote naam zoals u kan toch ook toegang krijgeh tot de sensatie-pers, die door de massa wordt gelezen. Waarom maakt u daar geen gebruik van? Sartre: Voorzichtig aan. De massa leest die boulejvard-pers niet om geihfor- meerd, maar om geamuseerd te wor den. Daarom lezen ze in Parijs L'Auro- re en in New York The Daily News. Als ze een linkèe krant zouden lezen, zijn ze het er misschien niet mee eens, misschien zijn ze er zelfs fel tegen, maar ze weten dat het doel van die krant is de informatie, niet het ver maak. Het begrip persvrijheid is een bourgeois begrip. De massa maakt zich niet druk om dat soort zaken en u zult nooit zien dat arbeiders protesteren tegen perscensuur, tenminste hier in Frankrijk en ik maak me sterk dat in de V.S. de massa evenmin een campag ne zal voeren tegen de censuur op de rapporten uit Vietnam. De massa weet instinctief dat de pers toebehoort aan de bourgeoisie, en niet aan de massa. Persvrijheid is kapitalisti sche persvrijheid, hetgeen betekent dat de massa, wellicht onbewust, de pers als vijand ziet. Daarom verwachten zij er niets van wat van betekenis is voor hun eigen leven. In een kapitalistisch land telt de boule vardpers niet echt, dus waarom zou ik ervoor schrijven. En wat de onafhanke lijke linkse weekbladen of maandbla den betreft, zij worden niet door de massa gelezen, alleen maar door de linkse bourgeoisie. In het algemeen zal ik alleen schrijven voor militante kran ten, ook al ben ik het niet altijd eens met hun ideologie - dat wil zeggen, kranten waarvan de staf begrijpt dat het hun taak is de vicieuze cirkel te doorbreken door naar de massa toe te Eveneens uit VN „De betekenis van honderd jaar socia lisme vind Je terug in het zinnetje: De vakbonden zijn ingelicht". Jan Kerremans, hoofdredacteur van de Schoonhovense Krant, heeft onze re dactie grote vreugde bereid met zijn Rotterdam: Schiedamseweg 117, Tel. 232717 Beijerlandselaan 8, Tel. 191079 De Slinge 149, Telefoon 811227 Schiedam: Hoogstraat 37, Telefoon 262564 Capelle a/d I Jsael Koperwiek 4-6. Telefoon 332339 Hoe moeilijk het is om de redeneer trant van een 18e eeuwer te volgen als zij wordt toegepast op 20e eeuwse omstandigheden, bewees de heer W. Nagtegaal, lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht voor de S.G.P. Hij betoogde: „Minder openbaar ver/oer op zondag draagt bij tot de zondags heiliging, vergroot de mogelijkheden tot kerkbezoek en brengt de mensen meer dan thans in de kring van hun gezin". Beschouwen wij deze curieuze zin na der: minder openbaar vervoer op zondag draagt natuurlijk NIET bij tot de zon dagsheiliging (zoal» Nagtegaal die ziet), omdat 'er dan meer particuliere ver voermiddelen op de weg zullen komen, meer benzine wordt getankt, meer zondagsarbeid verricht gaat worden enz.; dat minder openbaar vervoer de mogelijkheid tot kerkbezoek vergroot, mag waar zijn voor een paar chaffeurs, maar natuurlijk niet voor anderen die afhankelijk zijn van de bus om zich kerkwaarts te begeven; dat de laatsten echter naar een andere kerk gaan dan die van de SGP-er, zal er wel toe hebben bijgedragen dat de heer Nagte gaal dit vergat; dat de mensen meer in de kring van hun gezin gebracht worden als het openbaar vervoer verminderd wordt, kan natuurlijk al even moeilijk klop pen als men alleen al denkt aan de militairen, verpleegsters enz. Het zijn vaak best aardige mensen, die SGP-ers, maar hun principiële onver draagzaamheid blijft hun aankleven als het zwarte pak aan hun voorganger op zondag. In een van de omroepbladen lazen wij het volgende ingezonden stuk van ene J. van H. te B.: „Enige tijd geleden trachtte ik te weten te komen wat cultuur feitelijk betekent. Helaas kwam ik er niet achter. Nü zie ik vaak popmuziek brengen door mensen die vrijwel allemaal langbehaard zijn. En dan vraag ik mij af: Is dat nodig? Kun je niet gewoon met korte haren pop muziek brengen? Loopt er soms een rode draad van verband tussen lang haar en popmuziek"? Dat kon wel eens zijn. Een soortgelijke draad waarschijnlijk als die van het kortgeknipte koppie van meneer Van H. naar zijn vergeefse poging om ach ter de betekenis van cultuur te komen. 75 jaar ter meulen We zullen de filmers onder U wel niets nieuws vertellen als we zeggen dat de Kodak Super 8 kleurenfilm wel 's werelds beste film genoemd wordt Wèl nieuw is de prijs die U er bij ons «oor betaalt, want wij verkopen een Kodachrome II super 8 of normaal 8 film: onovertroffen in kleurenweer- gave en scherpte geschikt voor daglicht en kunstlicht opnamen (15/17 din) 15 meter (15 minuten projek- tie) inklusief ontwikkelen nu voor de ongelooflijk lage prijs van nog géén veertien gulden. *A$8eTT6 Donderdag en vrijdag verkopen wij in de kelder de Kodachrome II, de bekende super 8 of'nor maal 8 kleurenfilm van Kodak, inklusief ontwikkelen f" A Ook maandagmorgen open tm\ Géén tel- of schrift best n Eenzaam Ik zat in denken diep verzonken In stilte van het avonduur Geen klop had op mijn deur geklonken lp het traag verglijdend daaglijks uur De telefoon had niet gewaarschuwd Dat iemand met mij spreken wil Het belletje had niet gerinkeld 't Hing aan de muur maar spraakloos stil De courant had ik al uitgelezen Een oceaan van narigheid Hoe zal de dag van morgen wezen Een nieuwe dag van eenzaamheid De klok sloeg twaalf harde slagen Ten hoogste tijd naar bed te gaan In slaap gaan zorgen soms vervagen Dan breekt een nieuwe dag weer aan Juist toen ik mij ter. ruste lag Liet plots de telefoon zich horen 'k Was blij want ik had de moed verloren Nog iemand te spreken deze dag Ik nam de hoorn van de haak Gaf naam en nummer onomwonden Met wie sprak 'de stem aan d'andere kant Mijnheer, dan ben ik verkeerd verbon- „beter in de slappe was Zittende" mensen gaan bevoordelen. Dit heeft economisch gezien precies dezelfde ge volgen als de traditionele zwarte Om 93 procent van de kiezers .klap lopers" te noemen is de bekende door anarchisten (kabouters e.d.) en andere „betweters" ontwikkelde .klootjes volk-theorie". Mij verbaast het echter' niets, dat mensen die nu al jarenlang zien dat alle politieke partijen gouden bergen beloven, maar niets doen, geen lid willen zijn van een of andere politieke partij. Het verbaast ,mij nog minder, dat 26 procent van de kiesge rechtigden bij de laatste verkiezingen thuisbleef. Als iemand geen lid is van een politieke partij wil dat echter nog niet zeggen, dat hij niet aan politiek doet, want een aktie tegen de woning nood of de milieuvervuiling, een sta king enz. zijn allemaal uitingen van „aan politiek doen". Volksvijand Vorige week stond in uw blad een reaktie van W. Dirk son op mijn inge zonden stuk van 9 december; naar aanleiding daarvan het volgende: ik heb in mijn ingezonden stuk een fout gemaakt; ik heb de kern van de zaak niet goed gescheiden van allerlei rand- problemen, ik ben te onduidelijk in mijn bedoelingen geweest en zal dat nu trachten te corrigeren. In Nederland heersen op alle gebied enkele grote monopolies en waar dit nog niet helemaal zo is, daar tracht men dit zo snel mogelijk te berei ken door middenstanders, boeren (plan-Mansholt) enz. economisch dood te drukken. De regering, provinciale staten en de gemeentebesturen, wer ken daar hard aan mee. Er is de regering niets aan gelegen de „kleine man" te helpen, maar ze wordt enerzijds gedwongen om de grote mo nopolies te helpen (o.a. door de staats schuld die de staat bindt aan de banken en de ondernemingen) en an derzijds doet ze uit eigenbelang van de individuele ministers niets liever. Er bestaat daarom geen enkele manier om via de regering de macht van de mono polies te breken en de zogenaamde „vrije concurrentie" te.herstellen. Bo vendien: de „vrije concurrentie" leidt onherroepelijk weer tot monopolise ring, zodat het terugwillen naar de „vrije concurrentie", hetzelfde is als je zelf doelbewust van een trap af laten donderen, terwijl je weet dat je die trap weer op moet. Het „de monopoliepositie van bouw ondernemers" aan banden willen leg gen via de regering is een utopie. De enige methode om de woningnood fundamenteel aan te pakken is de strijd tegen het kapitalisme aan te pakken om zo de macht van de mono polies „buitenparlementair" te breken. Ik zal nu nog drie detail-kritieken ■geven op het ingezonden stuk van W. Dirk son: ♦Zwarte piarkt in de strikte zin van het woord is bij onroerend goed mis schien niet mogelijk, maar de over heidsinstanties, die de rantsoenering zouden moeten regelen worden ge vormd door mensen, die door hoge geldbedragen aangelokt weieens cor rupt zouden kunnen worden en de Dirkson stelt, dat hij het kapitalisme nog zo erg niet vindt, maar in socialis tische landen als Cuba, China en ande ren is misschien nog wel een bepaalde vorm van woningnood in de vorm van N. J. Voorwinde, kleine, weinig comfortabele woningen, maar die huizen zijn door de lage huurprijs in ieder geval voor iedereen betaalbaar. (Huurprijs variërend van 0 tot 10 procent van het inkomen; verge lijk het artikel over Cuba in De Haven loods van 2 december). Beide heren: dank voor de discussie, die wij hierbij willen stoppen. Als redactie veroorloven wij ons één op merking bij bovenstaande brief: De heer Van der Velden redeneert vanuit het gelijk van een andere maatschappij- vorm, die (nog) niet bestaat. De heer Dirkson worstelt met het kwaad van de huidige maatschappij. Voor ons gevoel is er geen echt meningsverschil tussen hen, men zou de laatste .prag matischer" kunnen hóemen dan de eerste, -red. 75 jaar ter meulen Een paar ankiets kunnen Uw man en zoons altijd wel gebrui ken, maar U kunt ze niet vaak zo goedkoop kopen als nu bij ons tijdens deze aanbieding Een grote partij Orlon herenan- kletsvaneen prima kwaliteit, in wel 30 modekleuren koopt U nu vanwege kleine schoonheids foutjes niet voor f 5,- per paar, voor iets meer dan een rijks daalder Donderdag en vrijdag verkopen wij op de parterre deze grote partij Orlon herenanklets. In wel 30 modekleuren en pas- send voor alle heren per paar uw eigen inzetbureau voor tijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 Groothandelsgeb. A5 Rotterdam Tel. 010 -11 31 50 Het Nederlandse Rode Kruis heeft een medisch team geformeerd, dat gedu rende twee maanden chirurgische hulp zal gaan verlenen aan slachtoffers van het conflict Ipdia-Pakistan. Het team zal onder auspiciën van het Internatio nale Comité van het Rode Kruis oor logsgewonden gaan behandelen, waar schijnlijk in een districtshospitaal in Oost-Pakistan. Het medisch team zal onder leiding staan van prof. dr. M. Vink, als chirurg verbonden aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Voorts zullen van het team deel uitma ken de heer F. R. Hohmann, arts, de heer L. van den Berg, anesthesist, mejuffrouw D. Stolker, operatiezuster, allen uit Leiden, majoor Eva den Har- tog, verpleegster van het Leger des Heils uit Scheveningen, en mejuffrouw A. Feenstra, verpleegster te Haaksber gen. Het ministerie van Defensie heeft voor deze operatie een zeer veel omvattende medische uitrusting ter beschikking gestald, van chirurgisch instrumentari um tot en met aggregaten, want het team zal gedurende twee maanden geheel self-supporting moeten zijn. De ze uitrusting zal op woensdag 29 de cember met een van de KLM gechar terde DC-8 samen met een hoeveelheid voedsel en dekens voor de Oostpakis- taanse vluchtelingen in India naar Cal cutta worden overgevlogen. Het is mo gelijk dat ook het medisch team met dit toestel zal meegaan. Zo niet, dan zal het team een aantal dagen later vertrekken, wanpeer alle regelingen tussen het Internationale Rode Kruis en de plaatselijke autoriteiten zullen zijn getroffen. Het Nederlandse Rode Kruis zal de kosten van de uitzending van het Nederlandse team geheel voor zijn rekening nemen. Samen met de kosten van de zeer grote hoeveelheid bloed- plasma-vervangende middelen die reeds op 6 december voor hulpverlening aan slachtoffers van het conflict India-Pa- kistan ter beschikking werden gesteld, zullen de uitgaven van het Nederlandse Rode Kruis in dit kader meer dan een half miljoen gulden bedragen. Daarom wordt nogmaals een dringend beroep op de bevolking gedaan giften te stor ten op het speciaal opengestelde giro nummer 777 in Den Haag, waarop tot en met vandaag bijna f. 170.000.- is binnengekomen. Geen slaaf kan twee heren die nen, want hij zal óf de één haten en de ander liefhebben, óf zich aan de één hechten en de ander minachten: gij kunt niet God dienen én de Mammon. We beginnen het nieuwe jaar meteen goed. Tenminste wat de show-bizz betreft. De alom bekende Mounties komen namelijk op vrijdag 14 en zondag 16 januari met hun nieuwe show .Wereld vol plezier" naar Rotterdam. De cabaret-show revue is in de Groote Schouwburg aan het Zuidplein. Naast de Mounties (Renée van Vooren en Piet Bambergen) geven ook Ben Cramer, Patricia Paay, Benjamino en Sonja, Belgische balanceerkunstenaars, mr. Walthers, rijwielkomiek en het muzikale Mixer Trio acte de presence. De prijzen variëren van f 5,- tot f 11,-. De plaatsen kunnen worden besproken vanaf donderdag 6 januari dagelijks van 10 tot 16 uur aan de kassa van de Groote Schouwburg. Telefonisch kan men vanaf 11 uur terecht (010 - 27.97.60). WAT EEN CHROSIRPEN /N DE METPO 06 HEPEN VflN STHDSONTWIKKELIN6 MOE INOEPMRD WEL ER&JN DE WRR SNEL MN PISTOOL HEPLR- MOET 'M RHKEN VOOf? HET HOFPLEIN BE REIKT EN HLS WE 'M NOU NIET PRKEN, VRLLEN WE DOCH Woi-Q J, Th V 5A/a hchtephhn 3 flesjes slechts neem nu een hele krat met 24 flesjes in huis KASSAKOOPJE pot met 8 stuks slechts kilo- pak per fles voor de appelflappen nu per 2 kilo slechts Deze week vindt u in de A8iO-week- folder bakrecepten voor oliebollen en appelflappen. OUDEJAARS - VERRASSING "COMBANO" bij f 15.- boodschappen literkruik van f 2,50 voor met knalkurk eigen import per fles slechts

De Havenloods | 1971 | | pagina 4