Heel langzaam komt er lijn in nieuwe stad Bouw zwembad Zuid vertraagd Wethoudersprobleem in nieuwe impasse MINERVA, mode stoffen IKUHSTGEBITTEH DANSLES SLAAPBANKEN Sanering en herbouw in Schiedam In 20 jaar eerste fasen uitgevoerd de middenberm met plantsoen aan te brengen. De voorkeur van ir. Van Gent gaat uit naar het eerstgenoemde ont werp, dus de open Schie. Binnenstad Vervolgens de binnenstad. Ook hier zijn diverse mogelijkheden. Daar is de benadering vanuit westelijke richting via Breestraat-Ooievaarsbrug uitmon dend bij de Appelmarkt. Uiteraard vormt het eventueel handhaven van de fraaie Appelmarktbrug een zaak van betekenis, al is die wel een verkeersob stakel. In dit gebied is een parkeerter rein voor 600 auto's geprojecteerd. Het plan sluit aan op de infra-cultuur voor dit gebied. Het voordeel is, hand having van het oude stadsgezicht, voor al van Lange- en Nieuwe Haven. Er ontstaan dan evenwel diverse „sluipwe gen" voor het autoverkeer, hetgeen nu niet bepaald wenselijk is om knoop punten te voorkomen. Ten westen van de Hoogstraat is ook een parkeergarage ontworpen. Er zijn binnen het centrum als geheel parkeer plaatsen voor 1600 auto's ontworpen, in het westen nogeens 600, in het oosten 800. Een duidelijk voordeel is, dat vanuit het westen «een vlotte toe gang tot de binnenstad ontstaat met een goede verkeerscapaciteit. Evenwel zit men dan wel wat in de weg met de voetgangers in de binnenstad, vooral wat betreft de oversteekplaatsen. Daar om is gedacht aan het maken van autotunnels, die - aldus ir. van Gent - op geringe diepte behoeven te liggen, en vooral de toegang tot bv. de Hoog straat gemakkelijker kunnen maken. Uiteraard moet hierbij dan weer reke ning worden gehouden met het tracé van de metro, die op een ander punt moet komen te liggen. Het is ook duidelijk, dat het tracé voor de metro vast moet staan vóór verdere ontwik keling van de binnenstadsplannen. In de omgeving van de Broersvest, bij het nieuwe stadhuis, is het station voor de metro gedacht. Metro Hoewel het onmogelijk is te voorspel len hoeveel tijd er gemoeid zal zijn om de metro tot stand te brengen, is het toch noodzakelijk daarmee rekening te houden. Bij deze plannen hebben de instanties, zoals rijk en provincie een belangrijke beslissing. Al valt niet te verwachten, dat in de zittingsperiode van minister Drees de plannen tot uitvoering zullen komen, moeten de lijnen op papier toch wel getrokken zijn Zoals bekend, is de algemene gedachte, dat de spoorlijn door de binnenstad ondergronds zal moeten Winkelcentrum Wat het winkelcentrum betreft, ir. Van Gent betrekt in zijn plannen de Passa ge, verbonden via Broersveld met de Hoogstraat. Dan strekt het winkelcen trum zich verder uit tot aan het Stadshuisplein, de Dam, Kerkstraat, Broersvest met uitlopers van Rotter dam sedijk en Oranjestraat. Dat - zoals in sommige middenstandskringen is uitgesproken - de vrees bestaat, dat een dergelijk winkelcentrum de capaci teit voor de binnenstad te boven gaat, meende ir. Van Gent in ontkennende zin te moeten beantwoorden. Het geheel behoeft zich in dit gebied immers niet te beperken tot uitslui tend winkels, maar ook kan vestiging van bv. toeleveringsbedrijven, vakbe- drijven enz. daarin worden opgeno men. Bovendien ondergaat in de plan nen de binnenstad enige uitbreiding in woongelegenheid. De binnenstad kan vooral in de omgeving van de Linden- hof het eigen karakter behouden door een sociaal-cultureel centrum, en par keergelegenheid in de Roosbeek. „Dit is het voordeel van de sterk genuan ceerde hoogten welke in de Schiedam- se binnenstad wordt aangetroffen", zo constateerde de heer De Block, direc teur van de dienst van gemeentewer ken. Hetgeen een bezwaar schijnt bij de uitwerking van de plannen voor de binnenstad geeft het voordeel, dat het daardoor mogelijk is geen „gelijkvloer se" binnenstad te bouwen". Geleidelijk aan gaat er dus meer lijn komen in het Schiedam van de toe komst. Begrijpelijk is het, dat zulks niet in een handomdraai tot stand kan worden gebracht, het gaat over een nieuwe stad. De keus dient te worden gemaakt, verantwoord en weloverwo gen. En hoe men ook overigens over het alles denken moge, een overhaaste beslissing wordt in elk geval niet geno men! Leo 'i Hart Dit is een afbeelding van de toekom stige binnenstad van Schiedam, hoewel deze in feite niet zo erg veel zal afwijken van de huidige situatie. Men ziet op de tekening de Hoogstraat, met daarnaast de huidige Passage, die ech ter een op profiel hoogte doortrekking krijgt naar de Hoogstraat via Broers veld. De Dam blijft als winkelcentrum verbonden met de Hoogstraat. Achter de Herv. Kerk zal de L. Kerk straat winkels behouden. Voor het nieuwe stadhuis aan het Emmaplein blijft eert flinke parkeergelegenheid maar zo mogelijk komt er een ruimere aansluiting met de Singel. Een alternatief is, om vanaf de Singel via een doorbraak naar de Van Swin- densingel een verbinding te maken met Eigen centrum voor „Singelkwartier" De gemeente heeft een pand beschik baar gesteld voor de wijkvereniging „Het Singelkwartier". Het is een win kelpand aan de Singel 130, dat als propagandacentrum zal worden gebruikt. Zo zullen er mededelingen worden gedaan over bepaalde aktivitei- ten van de vereniging. Het nieuwe bestuur van de wijkvereni ging ziet er na de verkiezingen als volgt uit: J. H. F. Frederiks, voorzitter, H. van Vliet, penningmeester, J. M. van Berkel, secretaris, A. Teerds, 2e voor zitter, J. N. Jeup, 2e penningmeester, M. v.d. Sloot, algemeen adjunct. Het weekkamp zal dit jaar worden gehou den in Epe van 8—15 juli. Een in hoge mate verbolgen mevrouw Krikke-Hein sprak haar scherpe afkeuring uit over de mededeling van Gedeputeerde Staten, dat nog geen beslissing kan worden genomen inzake goeakeuring van een geldlening voor de bouw van het zwembad Schiedam-Zuid. Mevrouw Kr ikke, die zich in het bijzonder inzet voer de belangen van Schiedam-Zuid vindt het wel een bittere teleurstelling voor al degenen, die hebben meegeholpen een kleine twee ton aan geld bijeen te brengen als financiële „fundering" van het zwembad. Gedeputeerde Staten heeft zich de vraag gesteld, hoe het gemeentebe stuur zich voorstelt het ontbrekende te financieren. De gemeenteraad heeft daar eensgezind medewerking voor toegezegd, maar het toeziend college heeft nu in een schrijven aan B. en I/. gevraagd, hoe men in de begroting de uitgave wil inpassen. Daar zullen B. en \N. dus een voor G.S. aanvaardbare verklaring voor dienen te geven. Dat zal uiteraard wel komen, maar afgewacht moet dan weer worden, of G.S. het veto over het raadsbesluit zal uitspreken. Dit nu kan wel enige vertraging geven, maar uiteindelijk is het bij de huidige financiële positie van Schiedam alleszins te billijken, dat G.S. volledig ingelicht wensen te zijn. ziet ernaar uit, dat de oplossing het wethoudersprobleem in Schie dam verder weg is dan ooit tevoren. De vergadering van de diverse raadsfracties wees althans in die richting en het valt niet te verwachten, dat in de vanavond te houden vergadering het er veel beter op zal worden. Zoals we reeds eerder opperden, was na de, gedecideerde uit spraak uit de groep van 23, da t in elk geval men de drie nog zittende wet houders (mevrouw Verwey en de he ren Bolmers en Collé) wenst te hand haven, de enige uitweg het college tot vijf wethouders uit te breiden en dus aan te vullen met twee uit de confes sionele groepering. Althans, indien men de Schiedamse burgerij middels een afschaduwingscollege" recht wil doen wedervaren en de normale situa tie herstellen. Evenwel is een „papie ren struikelblok op die uitweg gelegd, doordat de meerderheid van de 23 het programma van eisen, eens opgesteld, wil handhaven. Die eisen worden ech ter lang niet alle door de groep van 14 onderschreven, waarmee een nieuw probleem is opgeworpen. Intussen is het geen geheim meer, dat binnen de P.v.d.A.-P.P.R.-fractie er duidelijk verschil van mening bestaat over de thans te volgen weg. In de ledenvergadering van de fractie heeft o.a. oud-wethouder Sabel een geëmo tioneerd beroep gedaan om, indien enigszins mogelijk, de samenwerking met de groep van 14 te herstellen. Daar zijn er méér die er zo over denken. Evenwel is ook gebleken, dat anderen koste wat koste het programma - aan de eisen waaraan tot dusver al zeer weinig aandacht werd geschonken - te handhaven en dus een programmacol lege op de zetels te houden. Dit zou dan betekenen, dat hoogstwaarschijn lijk een D'66-er op de zetel van de liberaal Houtman gezet zou worden en - we constateerden dat reeds eerder - de oppositie-situatie zich blijft voort slepen. Het is evenzeer bekend, dat sommige leden binnen de groep van 23 minus de s het vuil opgetast ligt, maar haast altijd Verkeerslichten op kruispunt Laan van Bol'Es Het ligt in de bedoeling op het nieuwe kruispunt, dat is gemaakt bij de door getrokken Churchillweg - Laan van Bol'Es, verkeerslichten te plaatsen. Het kruispunt is na de reconstructie aanzienlijk verbreed o.a. door twee maal drie rijbanen, terwijl ook uit de richting Kethel-bad Groenoörd het kruispunt werd verruimd en hierdoor ook veel minder overzichtelijk. Het aanbrengen van verkeerslichten wordt dan ook noodzakelijk geacht. Er moet echter worden gewacht, totdat de werkzaamheden o.a. voor de aanleg van het hoofdriool gereed zijn. Voorlo pig zal tijdens de spitsuren de politie het verkeer nog regelen. Op de ge meentebegroting voor 1972 is de aan schaf van een verplaatsbare verkeersin- stallatie geplaatst, die dus voorlopig nog niet in dienst kan worden gesteld. Polarisatie ook in Schiedamse raad In een brief aan alle raadsfracties heeft de K.V.P.-P.G.C. de vraag gesteld, of de linkse groepering in de Schiedamse gemeenteraad zich stelt achter de zgn. „polarisatiegedachte" zoals die in de landelijke politiek naar buiten is getre den, waardoor nl. een duidelijke schei ding ontstaat tussen de linkse en recht se groepering bij de socialisten. Zouden de Schiedamse sociaüsten die polarisatiegedachte aanhangen, dan zouden de confessionele groeperingen zich genoodzaakt zien niet verder mee te werken aan het vormen van een nieuw college van B. en W. Zou dat niet het geval zijn, dan zouden, de confessionelen voor de komende drie jaar wel akkoord kunnen gaan met een samenwerking, echter onder bepaalde voorwaarden. Dit betreft a: Dat de drie thans nog overgebleven wethouders hun zetel ter beschikking dienen te stellen, b: Het aantal wethouders moet tot vijf uitge breid. c: Een zetelverdeling in het komende college dient te zijn: twee confessionele, twee socialistische en een wethouder namens de kleinere partijen, d: geen communist op een wethouderszetel, maar men zou het respecteren, indien het college een dergelijke wethouder zou kiezen, e: De instelling van een commissie ad hoe uit zeven partijen, die zich gaan bezighou den met het maken van een prioritei tenlijst. Aldus het schrijven van de groep van 13, waardoor dus een nieuw probleem aan dat, wat we elders in dit blad signaleren, is toegevoegd. vier van de V. V.D., niet zo meegaand zijn in genoemd standpunt, zelfs niet vanuit de kringen van het huidige college. Of en in hoeverre dit op den duur nieuwe gevolgen binnen dat colle ge krijgt, moet nog worden afgewacht. Het driemanschap van de V. V.D. schijnt wel het standpunt te huldigen om indien mogelijk met de confessio nele groepering weer in het reine te komen. Een nieuwe vraag om zich over te beraden: de confessionele groepe ring (KVP, PCG) stelt een pro-forma aftreden voor van de drie zittendq wethouders teneinde duidelijk te ma ken, dat een nieuw college wordt gevormd, los van het programma van eisen, maar een zgn. „afschaduwings college" van de politieke groeperingen. En dan kan - wat eerstgenoemde be treft - het drietal van thans meteen herkozen worden, aangevuld met twee rechtse wethouders. Maar ook die eis blijkt moeilijkheden binnen de linkse 19 te geven. Ongetwijfeld ook een teleurstelling voor de heer Boschman! (P.v.d.A.j. Naar we vernemen, zou aanvankelijk van linkse zijde voor de aanvang van de fractie-besprekingen te kennen zijn ge geven, dat er bereidheid was om de kandidatuur van D'66 voor de thans vakante wethouderszetel te laten val len en steun te verlenen aan een vijfde wethouderszetel, te bezetten door KVP en PCG. Later zou dan gesproken worden over de mogelijkheid voor de gezamenlijke fracties om tot een be paald programmabeleid te komen. In een later stadium schijnt ergens aan de touwtjes te zijn getrokken, waardoor het reeds eerder door de P.v.d.A.- P.P.R. opgestelde programma moest worden gehandhaafd. Dit nu bracht tijdens de fractievergadering bij de groep van 14 grote verwondering en teleurstelling, omdat hierdoor de basis voor verdere bespreking verviel. Ge ruchten willen, dat een en ander bin nen de kring van de 19 (dus zonder V. V.D.) nogal met verschil van mening is ervaren. Dat de groep van 14 ondanks reeds eerder kenbaar gemaakte bezwaren te gen de politieke figuur van wethouder Collé, thans bereid blijkt ter oplossing van het probleem hem niettemin in het college te accepteren, getuigt in elk geval van een niet stijf en strak vol blijven houden van een eenmaal inge nomen standpunt. Men kan slechts ROTTERDAM 2^3 NWMATHENESSERSTR. 45 DOORE1 6 Fl MAALEN LIALEN REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT •40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a Begin bouw nieuw woningcomplex Het aannemersbedrijf in combinatie van Baron, van der Kraan, Kippers, Ostade en Hooghart heeft een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de bouw van de 86 eengezinswoningen op het terrein langs de Zwaluwlaan in Groenoord. Nadat de nodige goedkeuringen zullen zijn verkregen, zal met de bouw wor den begonnen. Men verwacht dat deze in het voorjaar 1973 gereed zullen zijn. Verwacht wordt ook dat de woningen welke in verschillende typen worden gebouwd, waarbij een adspirant koper inspraak heeft, rond de f70.000,- Zullen gaan kosten, zodat een eerste aanbetaling voor de aankoop ongeveer tien procent zal zijn. Men hoopt eind van dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van het nieuwe winkelcentrum bij het Bachplein-Zwa- luwlaan. Een aantal bedrijven hebben hiervoor reeds belangstelling getoond. DOR DE KLERK Katshoek 49 - Rotterdam Telefoon 227500 Op uitnodiging van de hervormde mannenorganisatie en die van de oud- C.J.V.-ers in Schiedam, spreekt maan dagavond 10 januari in de zaal Irene aan de Nieuwe Haven, dr. L. J. Caze- mier uit Voorschoten over „Het Getui genis". Na de pauze is er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Enorme sortering: vraag folders. Fa- briekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66. Rotterdam. Tel. 010 13.80.18 Donderdag 6 januari 1972 21e jaargang no. 1 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 SCHIEDAM Binnen een termijn van ongeveer 20 jaar, zal Schiedam in elk geval de eerste fasen uitgevoerd moeten hebben voor de sanering en herbouw van de binnenstad, wil men gereed zijn voor de verdere ontplooiing van de stad. Dit verklaarde ons de stedebouwkundige B.C. van Gent tijdens een toelichting op de 'verdere uitwerking van de plannen inzake de sanering en herbouw van de binnenstad. Daarin zijn thans verschillen de alternatieven, waarin geleidelijk enige duidelijkheid komt voor wat betreft de keus die uiteindelijk zal worden gedaan. Dit betreft dan o.a. de ondergrondse spoorlijn, de toegangswegen tot de binnenstad, winkelcentrum met parkeergelegenheden en de functie van het Singelkwartier. Wat de binnenstad betreft wordt ook gedacht aan ondergrondse oveksteken,om het verkeer zo goed mogelijk te laten functioneren, maar ook om het oude stadsbeeld zoveel mogelijk Te bewaren. Allereerst dan wat de Singel betreft, waarvan ir. Van Gent verklaarde ook met waardering kennis te hebben geno men van de reeds bekende suggesties, door het Delftse studententeam ge daan. Men treft hier drie mogelijkhe den aan. Het open leggen van de Singel aan de noordzijde, met éénrichtingsverkeer via de singel en de Overschiesestraat. Hierdoor wordt een rustige wandelge legenheid geschapen en een band ge vormd met het stadscentrum. Verder bestaat een procesmatige ontwikke- lingsjnogelijkheid, want de panden aan de zuidzijde van de Singel komen hier en daar ook wel voor vernieuwing of restauratie in aanmerking. De volgende mogelijkheid is, het handhaven van de industrie langs de Schie waarbij de Overschiesestraat minder bij het stede lijk gebeuren wordt betrokken. Uiter aard heeft men dan ook niet het probleem, waarheen die te verdrijven industrie heen moet. Anderzijds wordt echter het uitzicht op de „vrije" Schie ontnomen vanaf de „Singelboulevard". Tenslotte is er - suggestie van me vrouw Taverne - ook de mogelijkheid ontworpen, om een soort van verhoog- onKFN Binnen 30 minuten gereed. Bejaarden 10 procent korting. Speciaal adres voor ééndags-behandeling. Mfl|| jSjJÉTTANDTECHNISCHE f_r^_ INRICHTING ROTTERDAM. M.i.v. 1 JANUARI 1972 verplaatst naar le MIDDELANDSTRAAT 38 (Bij Henegouwerlaan). Geopend dagelijks van 8 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 14 uur. (Bovendien vrijdagavond van 18 tot 20 uur). Te bereiken met tramlijn 1, 9 en 11. Onze nieuwe telefoonnummers zijn 010 - 36.12.61 en 36.33.16. aan andere huisvesting geholpen. Men hoopt in elk geval in dc loop van dit jaar alle panden te kunnen ontruimen. Veel bewoners zijn overgebracht naar het Singelkwartier of Nieuwland, be jaarden zijn ook in centra onderge bracht. Het terrein zal bestemd wor den voornieuwe industrieën. Geleidelijk aan verdwijnt de Parallel weg. Bij stukjes en beetjes worden de in verval verkerehde woningen afgebro ken, zodra een gezin weer elders kan worden ondergebracht. Er worden meteen maatregelen genomen om te voorkomen, dat „krakers" er een on derdak zoeken. De sloper en bulldozer gaan direkt aan het werk. Tot nu toe zijn ongeveer 175 gezinnen

De Havenloods | 1972 | | pagina 1