In Zuid-Amerika wonen „mensen" (5) Campesinos dragen het zwaard op de heup 2! 9: In Columbia staat revolutie voor de deur 98 Spontane gift voor Columbia 90 998 11.98 3.79 Ililil DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 JANUARI 1972 Al jaren lang al van ver vóór de Tweede Wereldoorlog is de term „landhervorming" in Columbia een magisch woord. Het wordt telkens weer opnieuw gebruikt door partijleiders om de stemmen te trekken van de boerenbevolking. Landhervorming zou dan inhouden een eerlijker verdeling van het land. Minder voor de grootgrondbezitters, meer voor de kleine boeren en landarbeiders, die door hen worden uitgebuit. Elke regering, die Columbia heeft gekend, is op haar manier bezig geweest met het „uitvoeren" van de een of andere vorm van landhervorming. Meestal als een wassen neus en dikwijls zelfs in het nadeel van de boeren en de „campesinos", de landarbeiders. Steeds weer werden maatregelen, die in hun ogen te progressief waren en dat zijn zij al heel snel tegengehouden door de grootgrondbezitters, omdat een werkelijke landhervorming een einde zou maken aan de uitbuiting en onderdrukking en daardoor ook een einde zou maken aan hun rijkdom en hun macht. Twee-derde van het in cultuur gebrachte land van Columbia is in handen van die grootgrondbezitters, onder wie ook bischoppen en priesters. Dat laatste vooral is er dan ook de reden voor, waarom elk niet al te progressief regiem in Col":nbia door de kerk wordt gesteund. Niet uit een of ander verwrongen eerbied voor gezag, maar wel uit puur eigenbelang. Want een werkelijke landhervorming zou ook de rijkdom en de macht van de kerkelijke autoriteiten in gevaar brengen. Naast de in cultuur gebrachte gronden zijn er nog enorme stukken land, die ook al in het bezit zijn van grootgrondbezitters, die deze uitgestrekte terreinen braak laten liggen. De inkomsten van het land hebben zij toch niet nodig en het land zal steeds in waarde toenemen, zodat zij, ook al groeien er geen gewassen op of al grazen er geen koeien, in de toekomst toch hun rendement wel zullen opleveren. - De grootgrondbezitters laten hun land bewerken door de campesinos, die volkomen van hen afhankelijk zijn. Zij pachten een stukje land van de eigenaar en verbouwen daarop wat hij hen voorschrijft. Hij ook bepaalt de prijs, die zij voor hun oogsten krijgen, een prijs, die slechts een flauwe afspiegeling is van de werkelijke prijs, die de landeigenaar krijgt. Hij immers heeft de middelen om de produkten te vervoeren naar de markt. De campesino heeft die mogelijkheid niet. Gedurende de laatste jaren beginnen de campesinos te beseffen, dat er een groot verschil is tussen de landhervorming, zoals de regering die voorstaat en de landhervorming zoals zij die zien. De campesinos willen een werkelijke her verdeling van de grond, de regering wil in feite een herstructurering van de braak liggende gebieden. Zij willen een systeem van kolonisatie van de niet in cultuur gebrachte gronden door de campesinos. De praktijk heeft echter al bewezen, dat er daardoor in hun situa tie niets veranderd. Door deze politiek van de regering blijven zij in de macht van de economisch sterken. Het ver schil tussen rijk en arm blijft bestaan en dreigt daardoor zelfs nog groter te worden. In 1967 richtte de toenmalige minister van landbouw op zijn ministerie een nieuwe afdeling voor de organisatie van de boeren op. Boeren, die gebruik maakten van bepaalde'diensten van de regering, zoals kunstmeststoffen en landbouwmachines, konden zich laten inschrijven als „Usuarios", gebruikers. In het noorden van de Valle, het uitgestrekte deel van de Andes in het Oosten van Columbia, werd een expe rimenteel project opgezet. De regering beloofde aan de Usuarios, die aan dit project wilden deelnemen, dat zjj bin nen drie maanden kredieten en land konden krijgen. Weliswaar moesten zij die kredieten terug betalen, maar de regering beloofde, dat alles zo perfect zou worden geregeld, dat men niet Waarom zou U altijd witte la kens kopen als wij ze nu ook in diverse bijzonder fleurige streepkombinaties hebben?"... Heerlijk warme flanellen la kens in leuke kleurkombina- ties. Kies uit de maten 150 x 240 en 180 x 240 cm.... nu voor interessante prijzen. 150x240 cm 180x240 cm sloop Op de parterre verkopen wij deze warme flanellen lakens in diverse kleurkombinaties met een bijpassend sloop. U kunt kiezen uit de maten 150 x 240 en 180x 240 cm. Van dit experiment is niets terecht gekomen. In de eerste plaats niet, omdat het werd geleid door mensen, die daar niet voor waren opgeleid, zelfs uit andere beroepen kwamen, zoals politiemensen en taxichauffeurs. Dit experiment was gebaseerd op een land- hervormingswet, die reeds in 1961 door Lleres Camara, de minister van landbouw, die wordt beschreven als „een slimme vertegenwoordiger van de bourgoisie", was ingevoerd. De achter grond van het invoeren van deze wet was weer de bekende: het brengen van rust op het platteland, waardoor Co lumbia aantrekkelijker werd voor het investeren van buitenlands kapitaal. De onrust nam toe. Eind februari - begin maart van dit jaar namen de boeren hun lot in eigen hand. Er ontstond een golf van invasies. In enkele dagen tijd bezetten 500 boeren families grote stukken braakliggend land van grootgrondbezitters. Zij wer den er direct weer afgegooid door leger en politie. Vele boeren, die grond in bezit hadden genomen, werden naar de gevangenis gebracht, vaak vele kilome ters van de plaats waar zij hun bezittin gen hadden moeten achterlaten. Hun bezittingen werden in beslag genomen. Toen de boeren later weer uit de gevangenis werden gelaten, zonder een cent op zak en honderden kilometers van huis, kregen zij te horen, dat zij hun bezittingen van de grondeigenaar kónden terugkopen. Ook op dit punt is de grondbezitter oppermachtig, om dat hü ook vaak hele dorpen bezit en de plaatselijke politie in feite ook in zijn dienst is. Vele boeren zullen nu voor de Krijgsraad moeten verschijnen (sinds de opstand op de universiteit van Cali bestaat in Columbia de Staat van Beleg). Vele landeigenaars hebben inmiddels deze gelegenheid ook aangegrepen om boeren, aie zich rèeas jaren eerder op een braakliggend stuk grond hadden gevestigd, te verdrijven op beschuldi ging van invasie. En dat ondanks een Columbiaanse wet, waarbij is bepaald, dat een boer, die gedurende een be paald aantal jaren op een dergelijk stuk grond woont, die grond zijn eigendom mag noemen. Dit gaat niet zonder bloedvergieten. Er zijn al enkele boe renleiders, en zelfs boeren, die volko men onschuldig waren, vermoord. In één geval werden twee broers ver moord door twee plaatselijke politie agenten. Eén van de vertegenwoordi gers van de boerenorganisatie stelde ter plaatse een onderzoek in en legde op de band de verklaringen van de beide politiemannen, waarin zjj vol trots toegaven, dat zij de boeren hadden doodgeschoten, vast. Deze verklaring werd ten gehore gebracht op een pers conferentie. Dit gebeurde in maart van dit jaar. De volgende dag verklaarde de president van Columbia, dat hij erg geschokt was door deze bewijzen van onzinnig geweld en dat hij onmiddel lijk een onderzoek zou laten instellen. Van enig resultaat van dat onderzoek heeft men sindsdien nooit meer iets vernomen. Op deze plaats - zo wordt aangeno men - verscheen Maria aan een 12-ja- rig meisje. Eenmaal in het jaar gaan de Campasinos in het „beste" pak ter bedevaart. In de praktijk betekent het niet meer dan een lekker dagje uit. i Cursussen Inmiddels hebben de Usuarios zich sterk verenigd. Oorspronkelijk kregen zij subsidie van de regering voor het geven van cursussen, maar als gevolg van de landinvasies is deze subsidie thans ingetrokken. Tot dat besluit heeft ook het uitgeven van een eigen blad bijgedragen, waarin alle invasies worden gemeld en waarin al het on recht aan de kaak wordt gesteld. Naast de organisatie van de Usuarios bestaat echter nog een organisatie, namelijk Organicarion de Campesinos, die beide sterk samenwerken. Deze laatste orga nisatie krijgt nog wel wat subsidie van de regering en door een zo zuinig mogelijke werkwijze is men toch nog in staat cursussen te geven en het blad van de Usuarios te laten voortbestaan. De acties van de Usuarios worden echter, ondanks alle onderdrukking en geweld, of misschien juist wel daar door, steeds radicaler. Zo hebben zij enkele weken geleden op één dag grote stukken land bezet van de minister van landbouw, van de bisschop v,an Pereira en van een priester in Medilhn. Met die actie, die degelijk was voorbereid, toonden zij aan, dat zij geen vertrou wen hebben in het beleid van de minister en dat zij ook van de verte genwoordigers van de kerk geen hulp verwachten. Het is duideüjk, dat de regering niet goed meer weet hoe zij deze situatie moet aanpakken. Die twijfel is duide lijk merkbaar in de tegenstrijdige ver klaringen, die van regeringswege wor den afgelegd. Toen onlangs op een nationale feestdag wéér grote stukken van haciendas werden bezet, - al deze invasies krijgen, dankzij de goede orga nisatie van de Usuarios, die zelfs over een eigen persdienst beschikt, veel publiciteit - verklaarde de minister van binnenlandse zaken, dat deze inva sies om politieke redenen van boven af waren georganiseerd. De volgende dag kwam de minister van landbouw met een heel andere lezing. Hjj verklaarde, dat de invasies alleen maar waren bewerkstelligd door bepaalde individu en, die zich gefrustreerd voelden door het uitblijven van de landhervormin gen. Bovendien hebben de landinvasies tot gevolg, dat vele grootgrondbezitters, juist uit angst voor die invasies, bereid zijn grote stukken braakliggende grond te verkopen. Zij willen dat echter'dpen via het officiële instituut INCORA, het regeringsorgaan voor de landhervor ming. Voor die grond eisen zij echter abnormaal hoge prijzen, die de boeren niet kunnen opbrengen. INCORA pro beert de boeren echter wel te bewegen zich in de schulden te steken om de grond te kunnen kopen. Dit heeft weer tot gevolg, dat de boeren heel weinig vertrouwen hebben in dit instituut. Ideologisch platform In juni van dit jaar hebben de Usuarios een „Ideologisch platform" uitgege ven. Daarin werd de onteigening van het grootgrondbezit boven een bepaald minimum geëist, zonder schadeloos stelling, omdat de grootgrondbezitters het land tenslotte ook gratis in eigen dom hebben gekregen door het van de Indianen af te nemen. Verder moeten de landinvasies worden gerespecteerd, de fabricage van kunstmest moet wor den genationaliseerd, de invoerrechten op landbouwmachines moet worden afgeschaft en er moet een einde ko men aan het systeem, waarbij Latijns- Amerika wordt gebruikt als afzetge bied voor surplusgoederen uit de Ver enigde Staten. Het is duidelijk,,dat deze voorwaarden, die duiden op een sterke radicalisering van de boerenorganisaties, niet goed verteerbaar zjjn voor de regeringsin stanties èn de grootgrondbezitters. Te meer niet, omdat -dit „Ideologisch plat form" later is aangevuld met nog enkele andere eisen. Een daarvan was de instelling van plaatselijke commis sies, die vooral zouden bestaan uit boeren zelf, die dan op plaatselijk niveau de landhervorming moeten be studeren. Zij zouden hun voorstellen dan naar Bogota kunnen sturen, waar zjj konden worden beoordeeld door een instantie, waarin ook weer vele boeren zouden zitten. Hoe revolutio nair in de ogen van de Columbiaanse regering dit voorstel moet klinken, moge wel blijken uit het feit, dat het bestuur van de INCORA, de toporgani- satie voor de landhervorming, thans bestaat uit een vertegenwoordiger van de kerk, van het leger, van het land- meetinstituut, een aantal grootgrond bezitters, een grote veehouder en slechts één boer. Het nationale bestuur van de boerenleenbank, die aan de Usuarios de kredieten moet verschaf fen om het land te kunnen kopen, bestaat uit vijftien man, onder wie een zekere Ospina, één van dè grootste landeigenaars van Columbia. Ook van dit bestuur is weer slechts één boer lid. Uiteraard zijn de eisen, die de boeren thans stellen, niet zonder gevolg geble ven. De president van Columbia werd er bijzonder door geprikkeld en hi) heeft onlangs verklaard, dat hij mei iedereen wil praten, behalve met sub versieve, ondermijnende elementen. En onder die elementen verstaat hij dan thans ook de boerenorganisaties. De Anuc Inmiddels hebben de boeren oegrepen, dat zjj er met het bezetten van land alleen niet komen. Thans is er een organisatie van boeren opgericht, de Anuc, die cursussen geeft en de boeren verder tracht te begeleiden en probeert hen samen te brengen in coöperaties, zodat zjj krachtiger kunnen optreden. Meer opbergruimte in Uw keu ken met dit praktische stapel- rek, waarin U fruit, groenten enz. op kunt bergen. Stapelrek van metalic groen on breekbaar plastic, bestaande uit 3 bakken, maat per bak ong. 40x22 cm, totale hoogte 55 cm. Ook geschikt om er speel goed en gereedschap in op te bergen. De prijs bedraagt nog géén drie gulden. In de kelder verkopen wij deze stapelrekken van metalic groen plastic, bestaande uit 3 bakken, maat per bak orig. 40 x 22 cm, totale hoogte ong. 55 cm Campasinos op weg naar of komend van hun werk. Het loon van deze mensen is bij lange na niet in overeen stemming met hun arbeidsprestaties en de zon blijft steeds een gloeiende plaaggeest. Ook economisch krachtiger, omdat zij dan werkelijk de grootgrondbezitters kunnen beconcurreren. Deze Anuc, die vooral hoopt op financiële steun uit het buitenland, omdat zij van de Columbiaanse regering voor haar haar werk geen hulp hoeft te verwachten, probeert de boeren bewust te maken van hun eigenwaarde en van de macht, die zij gezamenlijk bezitten. Aan deze organisatie betalen de boeren vrijwillig 50 centavos per week. Dat is, in Nederlands geld omgerekend, een bedrag van ongeveer negen cent, maar velen kunnen dat zelfs nauwelijks missen. Toch heeft de Anuc met het weinige geld, dat zij heeft, al veel goed werk gedaan. Zo heeft men bijvoor beeld in het noorden van de Valle, de boeren zo ver gekregen, dat zij de kredieten, die elk van hen van de regering kan krijgen om een stukje Een van de schamele stulpjes van de Campasinos. Achter het woongedeelte is nog een bouwsel, dat als schuur dient om de produkten van het land in op te tasten. Het paard op de voor grond leeft kennelijk niet in de vette land te kopen, in één coöperatieve pot hebben gedaan. Men tracht op deze manier een landhervorming te bewerk stelligen, zonder dat er geweld aan te pas komt. En dat geweld wordt gepleegd, naast de vele onrechtvaardigheden, die thans reeds door de Anuc zijn gesignaleerd. Zo is het voorgekomen, dat landeige naars de huizen van hun pachters in brand staken, omdat die pachters andere gewassen wilden telen dan de landeigenaar hen had geboden. In vele streken zjjn honderden boeren werk loos, omdat de landeigenaar besloten heeft het land braak te laten liggen. Zo ügt er vlak bij Cali een groot gebied verwaarloosd grasland, waarop slechts enkele koeien grazen. Vroeger werd daar suikerriet geteeld, maar de land eigenaar had geen zin meer om de suikerrietkappers hun loon uit te beta len. Als hij er koeien op liet grazen, zou dat land uiteindelijk net zo veel opbrengen, omdat hij dan minder mensen nodig zou hebben. Daardoor kwamen er weer ettelijke honderden werklozen bij. Een oude man in het dorpje El Aquila vertelde, dat hij zijn leven lang had gewerkt aan de verbete ring van een stukje grond, dat hij had gepacht. Dat is hem nu gelukt. Thans wil de eigenaar hem van dat stukje grond afzetten. Als schadevergoeding krijgt hij een bedrag van 3000 pesos (iets meer dan f 200,-). Rechtsverkrachting Uitbuiting en rechtsverkrachting. Honger aan de ene kant, in stand gehouden door het systeem, en rijk dom aan de andere kant. De campe sinos, kleine, taaie mannen, die hun macheta, waarmee zij de suikerriet kappen, als middeleeuwse zwaarden op hun heup dragen, nemen het niet veel langer meer. Thans proberen zij het nog zo geweldloos mogelijk te doen, maar de tijd is niet ver meer, dat, zij naar de wapens zullen grijpen. Grote gebieden van Columbia zijn thans reeds bezet door guerillegroepen, waarvan er drie groot en belangrijk zijn. Wanneer men dat gebied in gaat, wordt men door de militairen gedwon gen tegen een borgsom een pistool mee te nemen. Vele mensen vergeten het wapen later terug te geven of zij kopen de soldaten om, hetgeen in een land, waarin de een van de ander tracht te profiteren, niet moeilijk is. De belang rijkste guerillagroepen zijn de Ejercito populos de liberación, de Ejercito de liberación National en de Fuerzas armades de la revolución Columbiana. Van tijd tot tijd bezet een van deze groepen een dorp, waarbij zij zo veel mogelijk bloedvergieten proberen te voorkomen. Zij proberen dan zo veel mogelijk propaganda te bedrijver! en trachten te verdwijnen, voordat het leger ter plaatse arriveert. Uiteraard vallen er daarbij doden. Zij zijn er beter aan toe dan de gevangenen, zoals een Belgisch echtpaar ondervond, dat zich bij een van de guerillagroepen had aangesloten. Hun kind werd in de bergen geboren. Toen zij werden gevangen genomen, werd het kind ge dood, de vrouw verkracht door de militairen en de man in de gevangenis gegooid en mishandeld. Slechts het ingrijpen van een Belgisch priester heeft nog net kunnen voorkomen, dat de man, die al op transport was gesteld „bij de vlucht" zou worden gedood. Ónder deze guerillagroepen bevinden zich al minstens vier Spaanse en twee Columbiaanse priesters. „Ook de campesinos zijn zich aan het bewapenen", vertelde mij iemand, wiens naam ik veiligheidshalve weglaat. „Zij hebben zelfs bazooka's en andere moderne wapens, vooral afkomstig uit België, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. „Aan een vertegenwoordiger van een groep arbeiders heb ik gevraagd wat zij zullen gaan doen, wanneer de guerilla's en de campesinos zich aaneen zullen sluiten voor de grote revolutie. „De arbeiders weten nu al, dat zij gereed moeten zjjn wanneer dat moment komt", antwoordde hij. Op njijn vraag of zij ook bezig zijn zich te bewapenen, bleef hij het antwoord schuldig. „Ze weten, dat ze klaar moeten zijn",herhaalde hij. „Zo met die feestdagen zit je elk jaar te denken, dat je eigenlijk iets voor een ander moet doen. Maar je weet niet precies wat. Er zijn hier geen mensen meer, die honger hebben en er is ook niemand aan wie je een paar schoenen kunt geven. Onlangs nog heb ik iemand een winterjas willen geven. Het was nog een heel goede jas, maar hij wilde hem niet hebben. Misschien had ik er een tientje bij moeten geven. Maar toen las ik in uw blad van 23 december het artikel over die pater Gillard in Columbia en over dat fantastische werk, dat hij daar doet. En ik besloot meteen honderd gulden te geven om er aan mee te helpen, dat die man zijn Lapdrover krijgt". Dit vertelde een 76-jarige man, die verder anoniem wenst te blijven, omdat hij vindt, dat zijn naam er niets toe doet. „Ik heb mijn hele leven lang gevaren en ik heb in al die jaren maar heel weinig mensen ontmoet, die werkelijk onbaatzuchtig waren", zegt hij. „Maar die pater Gillard beschouw ik als een Albert Schweitzer of als een Abbé Pierre uit Parijs. Die man werkt daar in Columbia om andere mensen te helpen, terwijl hij aan alle kanten wbrdt tegengewerkt. Maar dat doet hij niet voor zichzelf en daarom vind ik, dat wij hem moeten steunen". Hij haalt uit een aktetas een met een dik elastiek dichtgebonden portefeuille en legt een biljet van honderd gulden op tafel „Ik heb nog wel één wens", zegt hij. „Het zou fantastisch zijn, als er meer lezers van uw blad zijn, die ook mee willen doen om die pater Gillard aan zijn Landrover te helpen. Daarom hoop ik, dat u dit in de krant wilt zetten. Want het moet voor al die mensen, die uw blad lezen, toch mogelijk zijn om gezamenlijk het geld bij elkaar te brengen' Ook wij zouden het fantastisch vinden, wanneer dat kon. Vandaar, dat wij het verzoek van de gever, die verder onbekend wenst te blijven, op deze manier overbrengen. Wij stellen ook graag het gironummer van De Havenloods (18344) voor dat doel beschikbaar. Wanneer men wil inhaken op de suggestie van deze onbekende gever, kan men op ons gironummer een bedrag storten met vermelding: „Landrover Columbia". Uiteraard zullen wij de bedragen, die eventueel binnenkomen, verantwoorden. "Violencia" In Columbia staat de revolutie voor de deur. Binnen vijf jaar barst de bom. Dat was steeds weer het antwoord als ik er over begon. Ook van mensen die uit overtuiging tegen geweld zijn. Zij zien echter geen andere oplossing. Want ook voor hen, die het meest beducht zijn voor een nieuwe „Violen cia", komt het moment, waarop de onderdrukking en de uitbuiting niet meer te aanvaarden is. En daarom lopen politie en leger met het geweer in de hand en de kolf van hun pistool uit de holster over straat. En daarom schieten zij, wanneer ie mand dronken is of marihuana heeft gerookt. Want voor de schietgrage assistenten van de Columbiaanse machthebbers kan zo iemand wel eens een subversief element zijn. En mocht het bericht van die moord dan in de krant komen, dan blijkt het ook inder daad altijd een subversief element te zijn. Zo gemakkelijk is dat in Colum bia. Zo lang het. duurt Jan Dijkstra. Fijn zo'n tweede radio in huis, dan kan tenminste iedereen zijn favoriete zender beluisteren Zwarte transistorradio met alu minium front, kompleet met oortelefoon, draagtas, batterij en een half jaar garantie, nu voor nog géén tientje. 1/2 jaar garantie In de kelder verkopen wij deze transistorradio, kompleet met oortelefoon, draagtas, batterij en een half jaar garantie

De Havenloods | 1972 | | pagina 9