Werkgeversvoorzitter Pieters optimistisch over toestand in haven Koude oorlog tussen Arbeidersmacht en SVZ UIT MAKROTEST-ENQUETE BLIJKT: 63% gehuwden woont zelfstandig Vereenvoudigde spelling op NEH voorlopig van de baan NEDERLANDERS EN ZWEDEN MEDEFINANCIERS Portugese scheepswerf helpt Kaapverdianen het schip in VERXROPWELUK SCHEEPVAART VEREENIGING a®p - - n Dinsdag 11 januari 1972 21e jaargang no. 2 ff'Nfe-»' EDITIE SCHIEOAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. Het Amsterdamse onderzoekcentrum Makrotest heeft een enquête gehouden onder aanstaande bruiden en jonggehuwden. Uit dit onderzoek blijkt dat 84 procent der ondervraagden zich min of meer officeel heeft verloofd. De vtrlovingsduur is gemiddeld iets korter dan anderhalf jaar. Overigens is trouwen irt het wit bij ruitn driekwart der jonge vrouwen nog steeds in trek, terwijl van de mannen nog de helft een jacquet op de trouwdag draagt. Van de ongehuwde bruiden heeft 88 procent een werkkring. De meesten een volledige. Van de gehuwden werkt 45 procent nog hele dagen en 12 procent halve dagen. Fet merendeel der ondervraagden en hun aanstaande echtgenoten "wonen (woonden) voor het huwelijk bij hun ouders. Van de groep ongehuwden woont 7 procent DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Wordt elke dinsdag en donderdag hui) aan huis bezorgd in Rotterdam en randgemeenten. DIRECTIE: HOOFDREDACTIE: HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam Postbus 1980.Tel. 010-132170 Girc samen. 85 procent van de ongehuwden beschikt reeds voor de huwelijksdatum over woonruimte waar zij na- hup huwelijk gaan wonen. Van de gehuw den woont 63 procent zelfstandig op een eigen woning. Meer dan de helft van'de woningbezitters heeft een huur woning, 20 procent een koopwoning en 18 procent gaat in onderhuur wo nen. Degenen, die over een huurwo ning beschikken betalen gemiddeld 150 gulden per maand. De meesten van hen geven aan in staat en bereid te zijn een hogere huur te betalen. De gemiddelde koopprijs van huizen ligt rond de 40.000 gulden. De periode tussen aantekenen en trou wen wordt gekenmerkt door een op vallende bezitstoename. Bij de groep, die 8 weken of langer is getrouwd, blijkt het volgende verlanglijstje te bestaan van artikelen, die men binnen 2 jaar denkt aan te schaffen: elek trische naaimachine, weegschaal, nor male radio, grammofoon, elektrische boormachine en ventilator. Vrijwel alle ondervraagden willen kin deren. De helft zou liefst 2 kinderen krijgen, de andere helft liever 3 of 4. De meesten willen met kinderen krij gen wel even wachten: gemiddeld zo'n 2 jaar. Redenen hiervoor zijn uit finan ciële overwegingen, behoefte aan vrij heid, elkaar beter leren kennen, studie en zichzelf nog té jong vinden. Horeca Stadhuisplein brengt carnavalsfeest De gezamenlijke horeca van het Stad huisplein, te weten Belmonte, Heine- ken's Hoek. Drive-In Pub, Lord Char lie, Tug. Whitbread Inn, Fust. Big Ben en Hazzebazz presenteren op 13, 14 en 15 februari een carnavalsfeest voor iedereen die maar mee wil doen. Op zondag 13 februari wordt dit bo- ven-de-moerdijkse carnaval geopend voor de kinderen. Medewerking zal worden verleend door Pipo en Mama- loe. Verder is er een optocht met een kapel. In de negen horeca-bedrijven zullen gratis drankjes te vefkrijgen zijn. Dit kindercarnaval begint om twee uur 's middags. De volgende twee dagen zijn niet voor deakinderen bestemd. Van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts wordt onvervalste carnaval gevierd met mede werking van twee kapels en een ..boer'nblaesorkest". Er zullen diverse Kramen staan, waar feestartikelen en consumpties te verkrijgen zijn. Dit carnavalsfeest wordt georganiseerd door de negen horeca-bedrijven op het Stadhuisplein. Zij hebben ook groten deels de financiële kanten in handen, hoewel een subsidie-aanvraag naar B. en W. onderweg is. Het VVV verleent aan deze festiviteiten volledig haar medewerking. Aan de bedrijfsauto RAI, die van 17 tot en met 27 februari zal worden gehouden in het Amsterdamse RAI-ge- bouw, zullen dit jaar 221 exposanten deelnemen. Vorig jaar waren dat er 228. Als speciale attractie zal een prototype van de eerste Amerikaanse maanauto, de Lunar roving vehicle, op deze RAI te zien zijn. De uitlatingen over de vereenvoudigde spelling van mr. L. C. de Oude, als vice-voorzitter van de raad van de Nederlandse Economische Hogeschool, gedaan in onze krant van 21 december 1971 blijken voorbarig te zijn geweest. Het plan de veranderde spelling met ingang van 1 januari van dit jaar op de NEH in te voeren is bij het college van bestuur op practisëhe bezwaren gestuit. Men is wel van mening dat de vereenvoudiging van onze geschreven taal moet worden ingevoerd, maar acht de problemen voor het personeel te groot. Bovendien wijst het college erop, dat - nu de NEH op weg is een rijksuniversiteit te worden - een beslissing om anders te spellen wel eens door de overheid kan worden teruggedraaid. De heer De Oude vindt de argumenten van bet college onvoldoende en hoopt via de NEH-raad en via de minister van Onderwijs in de loop van het jaar alsnog op de vereenvoudigde spelling in officiële publicaties van de hogeschool te kunnen overgaan. Jammer vindt'de heer De Oude het, dat het college van bestuur pas te elfder ure en na diverse publicaties over het onderwerp ineens van zijn afwijzende meningsvorm blijk geeft. Binnen 30 minuten gereed. Abusievelijk is in de Havenloods dat B-T.V, Tandtechnische inrichting is ver huisd naar le Middellandstraat 38. Dit moet zijn: 1e NIIDDELLANDSTRAAT 58 ROTTERDAM. TE L.361261-363316. Zaterdag 15 januari 's middags om vijf uur, geeft de organist Dirk Jansz. Zwart een orgelconcert in het kerkgebouw aan de Simonstraat/Schiekade te Rotterdam. Het programma bestaat uit composities vin Bach, Krebs, Franck, Reger, Andriessen en Een stiptheidsactie van arbeidskrach ten uit de Kaap Verdische eilanden op de scheepswerf Lisnave in Portugals hoofdstad Lissabon liep uit op de arrestatie van ongeveer veertig arbei ders, die leiding aan de actie gaven. Want staken is volgens de Portugese wet misdaad. En wat verschilt een stiptheidsactie van staken voor een regiem, dat elke „subversieve" actie beantwoordt met arrestatie, moord en doodslag? De veertig actievoerders werden gevan gen gezet in de gevangenis van Penicke, een „fameuze" burcht aan de Portuge se kust, waarvan de kelders, waar de opstandige elementen wordeji be waard, in verbinding staan met de zee. Eb en vloed dringen in de cellen door. Om de zes uur staan de gevangenen zes uur lang in bet water. Een beproefd Japanse iristuin op Amsterdamse Floriade Op de Amsterdamse Floriade zal eind juni-begin juli een weergave te zien zijn van de beroemde iristuin in Tokio. Deze inzending zal een onderdeel vor men van de Japanse inzending, die behalve tienduizenden irissen, prunus sen en Japanse notebomen, ook een groot aantal in Nederland onbekende lelies zal bevatten, er, die voordat Er zijn hiervan 40.000 bollen in ruim 250 soorten geplant. De prunussen en notebomen (Ginkgo biloba) zijn al in het voorjaar van 1970 op het Floriade-terrein geplant, toen Amsterdam en Tokio, boomsoorten hebben uitgewisseld. Japan kreeg toen een aantal eiken tn wilgen. middel om de mensen murw te maken en tenslotte te laten graten. Zij die opsluiting in de kelders overleven, zijn voor hun leven geruïneerd: hun ge zondheid is zodanig aangetast, dat zij Waarom die stiptheidsactie? De Kaap verdianen waren op hun eiland, dat klein is, overbevolkt, schraal (in tien jaar heeft het er niet geregend) en waar eèn enorme werkloosheid heerst, ge contracteerd om voor f. 13,- per dag op de Lisnave te werken als ongeschoolde krachten. Een redelijk loon in verge lijking met wat de arbeiders in Portu gals koloniën verdienen. Moeilijkheden kwamen echter, toen de Kaapverdia nen geen f.13,- per dag ontvingen, maar slechts f.6,50. De rest werd-niet uitbetaald vanwege de „scholing" die zij op de Lisnave zouden krijgen. Na drie maanden hadden de Kaapverdia nen meer dan genoeg van deze wille keur en werd beslóten tot een stipt heidsactie, die vrij algemeen werd. De geheime Portugese politie zette de in dit soort gevallen gebruikelijke proce dure in gang: er werden spionnen uitgezet en korte tijd later werden ongeveer veertig „leiders" gearresteerd en overgebracht naar de gevangenis van Penicke, die een zelfde faam geniet als eens de Lublianka-kelders in Moskou. Lisnave komt vrij gemakkelijk aan nieuwe arbeidskrachten: de werkloos heid op Cabo Verde is zo groot, dat vele jonge mannen wel moeten ingaan op het aanbod in Lissabon te komen werken. Zij koesteren bovendien de hoop via Lissabon n*ar het buitenland te komen. Parijs is een zo grote trek pleister, dat het thans de derde Portu gese stad in Europa is. Ook willen veel Kaapverdianen naar Nederland. Met name naar Rotterdam. Enige Nederlandse sfeer kunnen ze al bij de Lisnave opdoen, want daarin zitten voor 16,5 procent Rijn Schelde en voor 8 procent Verolme. De rest van de onderneming wordt gefinan cierd met Zweeds en Portugeea kapitaal. Rechtspositie personeel dagverblijven geregeld Op initiatief van de toenmalige staats secretaris van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk; mr. H. J. van de Poel, kreeg een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van de overheid, het parti culier initiatief en de vakverenigingen van werkgevers, opdracht een rechts positieregeling te ontwerpen voor het in dagverblijven voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten werkzame personeel. Thans heeft zijn opvolgster, staatssecretaris mevrouw S. van Vee- nendaal-van Meggelen, een model bestaande uit een reglement van arbeidsvoorwaarden] functieomschrij vingen, opleidingseisen en salarisscha len per circulaire aan de besturen van de dagverblijven voor gehandicap ten aangeboden. Dit model beoogt voor het personeel rechtszekerheid te scheppen in de betrokken werksoort. Het ligt niet in het voornemen van de staatssecretaris de huidige „Rijksrege ling dagverblijven van gehandicapten" nu, of straks, wanneer het verblijf onder de werkingssfeer van de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten wordt gebracht, de modelrechtspositierege ling dwingend aan de instellingen voor te schrijven. De staatssecretaris is be reid de financiële consequenties, voort vloeiende uit het reglement van ar beidsvoorwaarden, te garanderen met terugwerkende kracht van 1 januari 1971 af. om tot het besef te komen, hoeveel er al veranderd was, dat nog geen adequate vorm had gevonden". Mr. Pieters, die verder in zijn rede niet inging op de loononderhandelingen was daarom van mening, dat de toe komst in de haven nu begonnen is. Prognose Mr. Pieters, die van mening was, dat er in het Waterweggebied in zijn alge meenheid een tekort aan arbeidskrach ten zal bllijven bestaan, stelde, dat het in verband met de structuurverande ring in de overslag in de haven uiterma te belangrijk is, dat de S.V.Z., samen met de vakbonden, probeert te komen to't een kwantitatieve en kwalitatieve prognose van de werkgelegenheid in de haven over een reeks van jaren. „Wij moeten zorgen zo min mogelijk over vallen te worden door tekorten en overschotten", aldus de heer Pieters. Men zal moeten weten hoeveel jonge ren op de haven- en vervoerscholen opgeleid moeten worden en waarvoor, hoewel het niet gemakkelijk zal zijn een toekomstbeeld voor de werkgele genheid in de haven te ontwerpen. Eén van de vragen, die zich daarbij voordoen, is de teruggang in het vorige jaar van het stukgoedm dat van 1964 tot 1970 vrijwel gelijk is gebleven. Onderzocht wordt of dit verschijnsel, dat zich overigens in alle Westeuropese havens heeft voorgedaan, structureel of conjunctureel is. Veel van wat vroeger als stukgoed aankwam, komt nu in containers of andere gestandaar diseerde eenheden aan. Een dergelijk onderzoek is ook nood zakelijk voor de bepaling van de renta biliteit van de haven zelf, aldus de voorzitter van de S.V.Z. De rentabili teit van het vervoer inclusief de over slagbedrijven ligt onder het gemiddelde van alle bedrijfstakken in Nederland, al is de haven nog niet noodlijdend, zoals de spoorwegen, de K.L.M., het wegver voer en de tram. De vraag is echter of het mogelijk zal zijn de grote investe ringen te doen in specialistische over- slagapparatuur en speciale terminals, die nodig zijn om de nieuwe verschij ningsvormen in het vervoer op te vangen. Overcapaciteit Op dit gebied stelde mr. Pieters nog een belangrijk punt aan de orde, name lijk dat van de overcapaciteit. Wanneer de oude havens worden gebruikt voor de nieuwe systemen, dan is er niets aa,n de hand. Ernstige bezwaren zijn er wel, wanneer de oude terreinen zodanig worden uitgegeven, dat er in een be paalde sector overcapaciteit ontstaat. Op dit punt zal er een gezamenlijk inzicht moeten bestaan tussen over heid en bedrijfsleven, waaraan het thans nog ontbreekt. In zijn bespiegelingen over de overca paciteit betrok mr. Pieters ook de Rijnpoorthaven en de geplande Voor haven bij IJmuiden. Hij meende, dat nog degelijk onderzocht zal moeten worden of deze beide nieuwe havens de overcapaciteit niet in de hand zou den werken. Wanneer de Voorhaven bij IJmuiden zal worden gebruikt voor ertsoverslag of als containerterminal zal dat ongetwijfeld het geval zijn, zo meende hij. Dat zou niet in het voor deel zijn van Rotterdam, maar ook niet van Amsterdam zelf. In dit ver band bepleitte de heer Pieters „het verdrinken van de heilige koeien van lokaal chauvinisme in beide steden". Dit geldt echter ook ten aanzien van Antwerpen, omdat de drie havenste den het grootste havenareaal ter we reld vormen. Vrijdag 14 januari zal de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe ge bouw van de Dr. F. Hogenwindschool voor slechthorende en spraakgebrek- kige kinderen. Deze school, thans ge vestigd aan de Roerdompfaan itrRot terdam-Zuid ressorterend orider de Ammanstichting, zal verrijzen aan de Kraayèveldsingel in IJsselmonde. Men hoopt het nieuwe gebouw op 1 augus tus 1974 in gebruik te kunnen nemen. gebied zei mr. Pieters nog, dat er een overleg op gang is gekomen tussen een aantal grote werkgeversorganisaties in het Waterweggebied over de regionale arbeidsmarkt. Daaruit zou als oplos sing kunnen komen, dat de indus trieën, die aan diep vaarwater liggen, voor de op- en overslag van goederen in en uit zeeschepen, gebruik gaan maken van het personeel van de Stich ting Samenwerkende Havenbedrijven. De pool, waaruit havenbedrijven hun arbeidskrachten putten, wanneer er meer werk is dan het vaste personee' van dat bedrijf aan kan. Mr. Pieters: ...geen lokaal chauvinisme.... Arbeidersmacht verbond daar de con clusie aan, dat de S.V.Z. bij de vakbon den spionneert, terwijl de vergaderin gen van de S.V.Z. niet bijgewoond mogen worden door vakbondbestuur ders. Bij de Scheepvaart Vereniging Zuid' is men thans naarstig aan het speuren naar het „lek,, dat deze ver trouwelijke stukken doorgeeft aan Ar beidersmacht. Maar terwijl de Arbeidersmacht er duidelijk blijk van geeft niet tevreden te zijn met de gang van zaken met betrekking tot de loononderhandelin gen in de haven in het laatste num mer van Arbeidersmacht werd weer eens het „afvloeien" van vakbondsbe stuurder Hulsker geëist is de nieuwe voorzitter van de S.V.Z. mr. L. J. Pieters optimistischer over de toe komst van de Rotterdamse havenwer kers. In zijn (eerste)/jaarrede zei hij daarover vorige week, dat er misschien een teleurstelling heerst over de schijn baar traag verlopende „follow-up" van het november-pkkoord van 1970, dat een uitvloeisel was van de havensta king. Maar, zo stelde de heer Pieterse, mentaliteitsveranderingen gaan larig- zaam „En de gebeurtenissen in 1970 waren achteraf gezien een schok, nodig Tegelijk met de jaarrede van mr. Pie ters verscheen het jaarverslag van de S.V.Z. over 1971, „dank zij het noeste werk van publiciteitsbureau Donia", zoals een woordvoerder van de S.V.Z. het uitdrukte. Op zichzelf mag het reeds een unicum heten, dat zo kort in het nieuwe jaar reeds een jaarverslag verschijnt. De vorm, waarin dit jaarver slag is gegoten 5 katerns, die elk een verschillend onderwerp behandelen, gebundeld in een aantrekkelijke om slag is ook als zodanig modern van opzet, dat men goede verwachtingen mag koesteren ten aanzien van de voornemens voor 1972 van de Scheep vaart Vereniging Zuid. Jan Dijkstra. Een muur van plastic blokken in de vorm van een honingraat, met een lengte van 150 meter en een hoogte van vier meter, kan voor de bewoners van Overschie en Schiebroek de ge luidshinder van Zestienhoven ongeveer zeventig procent beperken. Deze muur kan gebouwd worden voor een bedrag van f300.000. Het is nog niet zeker of deze muur in derdaad op de Rotterdamse luchtha ven zal worden gebouwd. Vorige week kwam de Westduitse uitvinder dr. C. J. Schmidtz er, op uitnodiging van het comité Werknemers Zestienhoven, op de luchthaven 'over praten met verte genwoordigers van de Rijksluchtvaart dienst en de luchthaven Rotterdam. Op het vliegveld van Dusseldorf is een dergelijkmuur reeds in gebruik. Dt R.L.D. wil daar ook nog een kijkje gaan nemen. Er is momenteel een soort koude oorlog aan de gang tussen Arbeiders macht, de bedrijfsgroep van de Kom- munistische Eenheidsvereniging Neder land (KEN) voor de Rotterdamse ha ven, die in 1970 aanvankelijk de grote havenstaking leidde, en de Scheepvaart Vereniging Zuid, de organisatie van werkgevers in de Rotterdamse haven. Reeds voor de tweede maal heeft Arbeidersmacht in het gelijknamige orgaan, dat in de Rotterdamse haven wordt verspreid, vertrouwelijke corres pondentie tussen het bestuur van de S.V.Z. en haar leden gepubliceerd. In het nummer van vorige week werd een strikt vertrouwelijke brief van de S.V.Z. gepubliceerd, waaruit bleek, dat een vertegenwoordiger van de S.V.Z. een kaderbijeenkomst van drie vakor ganisaties in de haven had bijgewoond. Tevens werd aan de leden een verslag over deze vergadering, waarin gespró ken was over de aan de gang zijnde loononderhandelingen, gezonden.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1