Wij hebben bakens nodig Met Andere Woorden Wereld-lepradag V - m 1Q75 298 opruiming opruiming opruiming de Afrikaanse rimboe gevonden, Dit jongetje werd door één van de WEL NU, TOB/RS, STEL JE 1RPNRRRT OOK IN OP hSSO, NET HLS IK L T NU. DC 6EÜXT 1 MTHET CE- k^TZS' WET EEN BLUNDER! IK HBO HET KUNNEN WETEN, DE BINNENROTTE IS PRS OM STREEKS l8?0 6EDENIPT /jrVYTVJ Vorige week zijn in Engeland de staats stukken van de jaren 1941-1945 openbaar gemaakt. Ijverige journa listen van Sunday Times zijn erin gedoken en suggereren nu dat Winston Churchills rol als oorlogsleider wel eens minder heldhaftig geweest kan zijn dan werd gedacht. Zij constateer den o.a. met name dat Churchill toch wel heel erg ontdaan was van het verlies van de twee oorlogsschepen „Prince of Wales" en „Repulse". Laten we wel wezen, Churchill was een zeer eigengereide Brit, die heel wat blunders in zijn leven heeft begaan, ook in de oorlog. Maar waarom uitge rekend zijn visie, lef en/of karakter opeens in discussie zouden moeten worden gebracht, is ons een historisch raadsel. Winston was - met al zijn gebreken - een groot leider van zijn volk in een verschrikkelijke periode. De man was een romanticus uit de vorige eeuw en mateloos geinteresseerd in de Britse marine, de hoedster van het oude Empire en tevens toonbeeld van de Britse kracht in de wereld. Als de oorlog begint en hy als First Lord of the Admiralty door Chamber lain wordt aangetrokken, voelt hij dit: „De gedachte aan de glorie van Old England, vredelievend en slecht voor bereid als het was, doch onmiddellijk op zijn post nu zijn eer op het spel stond, ontroerde mij tot in mijn diep ste wezen Als alles verloren lijkt en Engeland geheël alleen staat, begint hij zijn eigen kabinet met een even eenvoudig als groots program waar elke Brit zich achter stelde: „Wanneer ge vraagt: welke is onze politiek? Dan antwoord ik: „oorlogvoeren ter zee, te land en in de lucht met alle krachtenoorlog voeren tegen een monsterlijke tirannie, erger dan ooit is voorgekomen op de jammerlijke lijst van de misdaden der mensheidVraagt ge: wat is ons doel? Hierop kan ik met één woord antwoorden: overwinning, tot elke prijs, hoe lang en moeilijk de weg ook moge zijn - want zonder de overwin ning kunnen wij niet blijven voortbe- JU Dat men nu niet meer begrijpt hoezeer het verlies van de twee oorlogsschepen Churchill heeft aangegrepen, zegt wel wat over het minieme voorstellingsver mogen en gebrek aan inzicht van de betrokken journalisten. Het gebeurde namelijk in december 1941, een diep tepunt in de strijd. Churchill heeft het notabene zelf al in 1950 voor ons opgetekend in het vijfde deel van zijn memoires: ,,Ik leg de hoorn neer. Ik was blij dat ik alleen was. In de hele oorlog heb ik nooit een ernstiger schok gekregen. Men zal beseffen hoeveel inspanning, hoop en plannen met deze beide sche pen naar de kelder gingen. Terwijl ik Op onze afdeling huishoudtex- tiel gaan de lakens en slopen nu voor echte opruimingsprij- zen de deur uiteen voor deel waarvan U profiteert. Witte lakens en slopen van een prima kwaliteit ï)raslinnen, in een mooie gladde kwaliteit de prijzen kunnen onmogelijk een bezwaar zijn. lakens 150x240 cm 180x240 cm 0^8 sloop 2.19 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze witte lakens en slopen van een prima kwaliteit graslinnen nu zeer voordelig. Duur van de opruiming 13 januari tot 3 februari Géén tel. of schrift, best. Het zal Uw dochter geen en kele moeite kosten U over te halen zo'n eindeloos midi-jasje voor haar te kopen. De kwali teit is uitstekend, maar de prijs is daar helemaal niet naar Vraag niet hoe het kan, profi- Hoogstmoderne midi meisjesjas jes van de mooiste 100% zui ver scheerwollen stoffen. Ze zijn perfekt afgewerkt en heer lijk warm. Keuze uit: Een leuke dekepruit op een speelse manier verwerkt. Met ceintuur. Capuchonjas met stepvoe- ring, lange deelbare rits, blit se bontranden en ceintuur. Biljartgroene of rode jas met wollen ruitvoering, ceintuur en afknoopbare pellerine. Deze sublieme jasjes uit de prijsserievan f 104, - t/m f 139,- nu per stuk voor nog géén twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze hoogstmoderne midi meisjes jasjes van 100% zuiver scheer wol. In de maten voor %JrM Duur van de opruiming 13 januari tot 3 februari Géén tel. of schrift, best. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JANUARI 1972 Opkruipende jurkjes en rokjes 't is beslist niet flatteus en ook helemaal niet nodig! Voor een klein bedrag koopt U bij ons eeh goede onderjurk en U bent voorgoed van dit probleem af. Bijzonder mooie brushed da mesonderjurk met een goede pasvorm, in het moderne fond de robe model. Deze met kant afgewerkte onderjurk koopt U nu in 3 fijne pasteltinten van f 11,-- voor nog géén drie gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze brushed damesonderjurken in het moderne fond de robe mo del, afgewerkt met kant, in de kleuren bleu, rose en wit en de maten 42 13 januari tot 3 februari Géén tel. of schrift, best. In meer dan 150 landen zal in de laatste week van januari de aandacht worden gericht op de lepra, een ziekte waaraan nog steeds 20 miljoen mensen over de hele wereld lijden en die nog dagelijks nieuwe slachtoffers maakt. Dit in tegenstelling tot de wijdver breide mening, dat lepra een voorbije ziekte is. Zelfs in Nederland worden in totaal 400 lepra-patiënten verzorgd. De ziekte is geconcentreerd in de Derde Wereld: Centraal-Afrika kent gebieden waar meer dan 4 procent van de bevolking aan lepra lijdt. Deze hoge concentraties komen ook voor in India, het Noorden van Australië en in de noordelijke gebieden van Zuid- -Amerika. Ook in andere landen breidt de ziekte zich uit wanneer geen medi sche hulp wordt geboden. Dit jaar is de wereldlepradag gepland op 23 januari. De wereldlepradag-actie geschiedt sinds 1954 onder goedkeu ring van de Wereldgezondheidsorgani satie. In Nederland werken in de Stich ting Wereldlepradag samen: de Neder landse Stichting voor Leprabestrijding te Amsterdam en het Leprafonds in Den Haag. Op, 21 januari zal de NCRV op Nederl and I een documentaire van Henk Mochel uitzenden. Hjj heeft deze film gemaakt samen met de schrijver Wim Hornman, die o.a. bekend is door zijn boeken over Dom Helder Camara en over Agua de Dios, een leprakamp in Columbia. De documentaire „De klui zenaar van Laele", laat het levenswerk van Pater Piet van der Ven zien, die in het hartje van Tanzania het lepradorp „Laela" heeft gesticht. Het program ma, dat 40 minuten zal duren, zal onder meer een oproep bevatten om geld te storten op het gironummer 34.36.00 ten name van Wereldlepradag in Den Haag. In Limburg zal een speciale huis-aan-huis-actie worden ge houden, waarbij alle bijkantoren van een bank 's avonds geopend zullen De gelden die Wereldlepradag hiermee binnen hoopt te krijgen, zullen worden besteed aan projecten van de Stichting in Afrika, het dorp van Pater Van der Ven en aan het leprakamp Agua de Dios in Columbia. Er is geen direct aanwijsbare reden dat ik in deze dagen moet denken aan een oude vriend. Hij woonde bij zijn moeder in één van de buitenwijken van Band ng, daar waar de weg naar Lembang zich omhoog slingert. De bezoeken die ik hem bracht zat ik niet gemakkelijk vergeten. Wij voerden dan lange gesprekken over de meest uiteenlopende onderwerpen. We spraken over godsdienstige en wijsgerige aangelegenheden, maar ook niet zeiden over muziek en schilderkunst. Soms kon hij een bepaalde wending in ons gesprek, veroorzaakt doordat zijn moeder binnenkwam om ons thee en koek te brengen, inleiden met een verwachtingsvol: ik moet je iets vertellen. Vaak stelde hij het eigenlijke van wat hij mij vertellen wilde uit door mij nog nieuwsgieriger te maken. Dat deed hij die avond ook. Hij zei; ik moet je iets heel bijzonders vertellen. Iets dat je geweldig zal interesseren. Ja, ik denk dat je het je hele leven niet zult vergeten. Jij bent mijn vriend, nietwaar? Dan moet je eens met mij meegaan. Hij leidde mij naar een kamer, achter in het huis. Ik was er wel eens eerder geweest. Hij was niet alleen een bekwaam pianist, maar ook het schilderen had zijn belangstelling. Zelf schilderde hij niet noemenswaard, maar wel restaureerde hij schilderijen voor anderen. Daar was hij echt de man voor. Wat langzaam in zijn bewegingen, doordat hij een niet al te sterk hart had, kon hij het zich toch niet veroorloven dingen te ondernemen die hem al te zeer enerveerden. Maar dit restaureren was precies iets voor hem. Met een werkelijk jobsgeduld zette hij zich aan het aanmaken van de noodzakelijke kleurschakeringen, nadat hij uiteraard eerst gezorgd had voor een las in het te restaureren linnen doek. Hij ging mij voor in de kamer. Nadat hij de deur gesloten had zei hij mij dat ik me moest omkeren. Daar hing het schilderij dat hij mij kennelijk wilde laten zien. Het was een stuk in de hoogte geschilderd. Toen hij nog wat meer licht aangebracht had, kon ik zien wat het voorstelde. In een sneeuwlandschap bevond zich een fraai getekend paard. De kleur ervan was bruin en kwam bijzonder scherp uit tegen de sneeuw. Op het paard stond een man. Op de achtergrond bemerkte ik een paal. En ineens zag ik wat de bedoeling was. De paal was een wegwijzer. Door de sneeuw was de plank, waarop de weg-wijzer moest staan echter onzichtbaar geworden. De sneeuw was er duidelijk tegen aangewaaid én toen bevroren. En tevergeefs trachtte de ruiter, staande op zijn paard, de sneeuw te verwijderen. Hij kon er niet bij. Er was ook duidelijk geen mogelijkheid dat hij er ooit bij zou kunnen komen. Stil stond mijn vriend naast het schilderij. Dat was, wat ik je wou zeggen, zei hij. Indringend vroeg hij toen: Begrijp je 't? I/Heet je wat dat zeggen wil? Die hopeloosheid? De wanhoop van die man in sneeuw en kou. Hij weet niet welke kant hij uit moet. En het is ook onmogelijk voor hem om het te weten te komen. De wegwijzer is er, maar functioneert niet. Ik hoef het je toch niet verder uit te leggen, vroeg hij nog. Je begrijpt 't toch. Ik keek in zijn vermagerd gelaat. Hij wilde dat ik het begreep. Hij wilde dat ik het van hem begreep. Dat hij zich vaak zo voelde. Vlak bij de wegwijzer, maar zonder kennis van richting die hij moest hebben. Ik bewonderde het schilderij en we gingen weer niar binnen. Jot ik bij de deur afscheid van hem nam moest ik hem telkens verzekeren, dat ik het begreep. En dat ik het nooit zou vergeten. Buiten keek ik, voordat ik in m'n auto stapte, naar boven. Een geweldige sterrenhemel spande zich boven de huizen uit. Een zwak geronk gaf aan dat er een vliegtuig in de lucht was. Ineens zag ik het boordlicht, zoals het zich klein en langzaam bewoog tussen de sterren. Straks zou het vliegtuig landen op Andir hier niet ver vandaan. Het zou feilloos in het donker z'n wielen aan de grond zetten. In gedachten vergeleek ik die rwee. Er vormde zich een zin in mijn gedachten: Tegen de hemel staat onze weg geschreven. Tussen de lichten die Iemand voor ons ontstoken heeft. Wij hebben^bakens nodig die niet ondergesneeuwd kunnen raken. Er zijn wegwijzers die verzaken. Wij hebben iemand nodig die met ons meegaat. Iemand die ons nooit ontvalt. Iemand die leeft. E. M. Visserman. Anne Hoeksema Michiel Kassies (foto) Jan Dijkstra Hendrik Holveen Eindredactie: Jan Hein de Groot. me in bed draaide en keerde, drong de volle verschrikking van dit nieuws tot me door. Er waren geen grote Engelse of Amerikaanse schepen meer in de Stille Oceaan, uitgezonderd de Ameri kaanse schepen die Pearl Harbour had den overleefd en zich terughaastten naar Californië. Over al die onafzien bare wateren was Japan oppermachtig en waren wij overal zwak en onge wapend". Dit is de hartekreet van een man, die zoveel oorlogsdreunen te verwerken kreeg dat hij het een moment niet meer zag. Mag hij alstublieft? Om vervolgens er weer harder dan ooit tegenaan te gaan. Weet u wat Roosevelt in 1942 tegen Eisenhower zei? Dit: „Men kan zich geen beter en onverschrokkener bondgenoot wensen dan die oude Tory". En men moet Eisenhowers boek „Kruistocht door Europa" uit '48 er nog maar eens op nalezen hoe de Amerikaan de lastige John Buil leerde waarderen in zijn ontembare strijdhouding. En wat had de wereld dat toen bitter hard nodig. Weet u dat het bovenstaande adakadabra is voor miljoenen Neder landers? Want wat zal het gros van onze landgenoten van zo'n nul tot dertig jaar malen om wat Winston Churchill voor een kerel was? Gekke gedachte eigenlijk. Het verleden is niet meer wat het geweest is. X Delta-visie, een maandblad dat zich tot taak stelt nieuws te brengen uit de Delta waarbij ook Antwerpen wordt gerekend - en als zodanig het enige blad op dit gebied zegt te zijn, heeft in de twaalfde aflevering van de tweede jaargang (december 1971) een boekje opengedaan over de luchtverontreini ging. In dat artikel wordt gesteld, dat de industrie slechts voor een-derde verantwoordelijk is voor die luchtver vuiling. Verder wordt geconstateerd, dat de kranten maar heel gebrekkig geinformeerd zijn over deze materie en bovendien lang niet alles publiceren wat in het voordeel van de bedrijven zou spreken. Bij de televisie is het helemaal erg. Daar wordt iemand de mond gesnoerd, wanneer hij tijdens een interview iets zegt, dat de vragen steller niet zint. Ook gedurende de smogperiode van het vorige jaar hebben de krachten het er bij laten zitten om de lezers te wijzen op al het goede, dat de indu strie heeft gedaan om de luchtver vuiling tegen te gaan. Delta-Visie heeft daarom besloten daarover nu eens een boekje Open te doen. Helaas.... bij het sluiten van het nummer waren niet alle gegevens van de bedrijven binnen, zodat het blad maar een gedeeltelijke lijst kon publiceren. De lijst bevatte zeven bedrijven, waarvan er niet één in het Waterweggebied ligt. Wel in Vlissingen, Antwerpen en Limburg, om enkele voorbeelden te noemen. Nu weten we nog niet, waar de smog dan wel vandaan kwam. Het grappige is, dat naast het artikel een pagina-grote advertentie staat van SF, Lucht- en warmtetechniek, die installaties vervaardigt, die de vervui ling van het milieu moeten tegengaan. De tekst van de advertentie begint als volgt: „Door de toenemende industria lisatie is de milieuverontreiniging een niet te onderschatten bedreiging ge worden Bij de meesten is het waarschijnlijk bekend: wil een journalist met een topsporter een interview maken, dan moet daarvoor worden gedokt. Rellen rond enkele vooraanstaande schaatsers én voetballers zijn daar de bewijzen Ook de bokser Ruud Lubbers wil zijn eigen publiciteit nog eens betaald zien. 100 gulden voor een uur durend on derhoud acht hij billijk. Waarschijnlijk is hij dat stiekem van diverse nieuwsmedia gewend. En hoe zat het ook weer: Ruud mocht niet tegen Clay boksen en zei hierover in de sportrubriek van de NOS - ik meen in een gesprek met de tot tranen toe "bewogen Koen Verhoef - dat hij alleen al om de eer tegen Mohamiiïed Ali wilde uitkomen. Misschien gelooft ie het zelf. Jan Simpelmans? Een goeie vent, Wat hij verdiende, elke cent, Was voor z'n vrouw en voor z'n zoontje, Zijn oogappel, zijn kleine clowntje. Jan Simpelmans had maar één zwak, Hij was een voetbalmaniak, Op zondag mocht je hem niet storen, Dan was Jan voor 't gezin verloren. Een hoedje op z'n rooie kop, met FEYENOORD WINT zat Jan rechtop gespannen in de kuip te foeteren Of als het goed ging luid te toeteren. Met hoed en toeter in de hand Kwam hij dan thuis. Hij had het land als Feyenoord toch had verloren En iedereen die moest dat horen. En bij de minste ergernis, dan liep het fout, dan ging het mis, En menigmaal in woedevlagen, Heeft Jan zijn boeltje stukgeslagen. De tafels, stoelen, de teevee, En naar z'n kind een heis.... of twee Dan werd 't een gruwelijke bende, En 't kind dat krijste van ellende. Jan Simpelmans, dat gaat niet goed! 't Is naar dat ik het zeggen moet, 't Was op die keer, bij die finale, Toen Feyenoord 't net niet meer kon Toen sloeg je met een tafelpoot, Je eigen lieve jongen dood. Politie is je komen halen, Je wist 't niet eens, je ging al malen. Daar op het lijkje van je kind Daar lag je hoed met FEYENOORD WINT 't Ontging je dat je vrouw zo gilde, Je stond te toeteren als een wilde. Leen de Zwart. nadat hij eraan gewend was geraakt, dat iemand met hem als ,,besrriettelijke" melaatse in kontakt wilde komen, nam de arts hem mee en genas hem volledig. Bijdragen: Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, ge nummerd 1 t/m 33. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „vork (20)", dan zou moeten worden ingevuld „riek", waarvan de eerste letter, de R dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 20 van het dikomlijnde midden stuk. Bij juiste oplossing vormen de 33 letters van het middenstuk, achter elkaar gelezen, een zegswijze. Winnares van de puzzel van de vorige week is mevrouw M. Been, Geuzen- straat 3a, Rotterdam-6. Zij gaf als juiste oplossing: Ouderdom is ziekte genoeg. De oplossing van deze week moet weer op een briefkaart vóór dinsdagmorgen 12 uur gezonden wor den aan: Puzzelredactie De Haven loods, Postbus 1980, Rotterdam. Links in de bovenhoek op de adreszij de vermelden: no 191. voren (25); 45 godin der wrekende gerechtigheid; 46 druppelen; 47 apos- -T- tel; 48 soort hond; 49 zeer; 50 plaats in circus; 51 speelgoed; 52 pas' ge beurd; 53 vreemde munt; 54 beroemde Zweed; 56 slachtoffer; 57 soort stof; 58 bak; 60 familielid; 62 hemel- lichaam; 63 schuifbak; 66 achter. HORIZONTAAL: 1 doch; 6 vogel (9); 9 bekende voetbalclub; 13 meisjes naam; 14 pauselijke rechtbank; 15 diploma; 16 vis; 17 munt (afk.); 18 lidwoord (1); 19 navigatiemiddel; 20 bejaard; 21 naschrift (afk.); 22 soort leer (31); 23 boom (17); 24 liefdegod; 25 Europeaan (6); 26 hijswerktuig; 27 soort boon of olie; 28 onfraai; 29 vrouw die man uit gevaar helpt; 30 duivel; 31 woede (33); 32 eentonig heid; 33 noodvoorraad; 34 naarstige strever (21); 35 twijgje(s) inplanten; 36 keukengerei; 37 gymnastiekwerk- tuig (11); 38 kansbriefje; 39 verbouw; 40 maatsch. klasse (19); 42 van dezelf de soort (2); 43 droombeelds(7); 44 aangeboren (10); 46 toverwoord uit 1001-nacht; 47 uitgestotene; 48 billijk (20); 50 metaal; 52 krijgsgod (16); 53 kledingstuk; 54 ongesloten; 55 Europ. hoofdstad (18); 56 maaltijd; 57 vreug de (22); 58 maanfase (afk.); 59 visbak (3); 60 klos; 61 vervoermiddel (12); 62 pers v.n.woord; 63 vogel (30); 64 weddenschap; 65 zoogdier (13); 66 ordezuster (24); 67 oude (bijbelse) munt; 68 bijeen (8); 69 deel van Zuid-Europa. VERTICAAL: 1 voetbalploeg (28); 2 onaangenaam verblijf; 3 uitroep; 4 achten (5); 5 soort riet; 6 werpspies; 7 lor; 8 soort mandje (29); 9 krachtig (26); 10 vrucht; 11 mastbalk; 12 kraan; 13 in dat geval; 19 natuur; 20 mestvocht; 21 rond voorwerp (4); 22 wekken; 23 oprecht (23); 24 plakmid del; 25 ook (15); 26 scheuren; 27 glazen veranda (32); 28 Griekse letter; 29 bondig; 30 tweezang (27); 31 be raad; 32 alsmede; 33 joodse leraar; 34 godsd. gemeenschap; 35 telwoord; 36 cadans; 37 eens; 38 profeet; 39 te keer gaan; 40 fotograferen; 41 weekdier; 42 gezwel; 43 voorzetsel (14); 44 als ZAALVOETBALTOERNOOI Op zondag 16 januari 1972 wordt in de Energiehal aan de Abraham van Stolkweg de tweede ronde gespeeld van een zaalvoetbaltoernooi georgani seerd door de Stolkwegcommissie. In de pauze zullen twee damesteams (van R F C. en Zwart Wit) een wedstrijd spelen. De wedstrijden beginnen om

De Havenloods | 1972 | | pagina 11