KH. DE HAVENLOODS Werkgroepen aan de slag in belang van consument Roerig was het een eeuw geleden ook in Schiedam U*OKEN? Cl" ^Éfi asfer i KUNSTGEBITTEN „Neerlands Hoop" in Stadsgehoorzaal SLAAPBANKEN Experiment van Consumentenbond MINERVA Jlf Alweer een trapje hoger v Speciaal adres voor éérn ^HTT rTnr 11 Binnen 30 minuten gereed. 10 pfocent korting. Speciaal adres voor ééndags-behandeling. TANDTECHNISCHE INRICHTING ROTTERDAM. M.i.v. 1 JANUARI 1972 verplaatst naar le Ml DDE LANDSTRA AT 58 (Bij Henegouwerlaan). Geopend dagelijks van 8 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 14 uur. (Bovendien vrijdagavond van 18 tot 20 uur). Te bereiken met tramlijn 19 en 11. Onze nieuwe telefoonnummers zijn 010 - 36.12.61 en 36.33.16. BiT. V. danken. In 1894 legde burgemeester Van Dijk zijn ambt neer. Een roerige geschiedenis. Op een ande re manier echter dan die van 1970 - 1971 en te vervolgen in 1972. Mogelijk interessant om te lezen, maar van het toenmalige stadsbestuur krijgt de lezer toch wel een vreemde indruk. Zoals hij die waarschijnlijk later ook zal krijgen, bij het lezen van de raadsbeschouwin- gen uit de jaren 1970 en daarop volgend Leo 't Hart. REPARATIES ■(ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a VLAARDINGEN - Bram Vermeulen en Freek de Jonge, die vorig jaar, ook in Vlaardingen, zoveel succes oogstten met hun cabaret Neerlands hoop irr bange dagen", komen zaterdag met hun nieuwe programma, ditmaal geti teld „Neerlands hoop in Panama" naar de Stadsgehoorzaal. Om het cabaret een passende omschrij ving te geven zou men het een knots gekke vogelvlucht kunnen noemen over het wereldgebeuren op een mar nier gebracht, die heel sterk op de lachspieren werkt. Freek slingert zijii teksten en liedjes met een stem als een bulderboei en een stoïcijns gezicht de zaal in, terwijl Bram op zijn electrische piano ramt en bij de refreintjes zijn collega vokaal steun biedt.Toegangsbe- wijzen f 8,-, f 6,- en f 4,- zijn dage lijks aan de kassa van de Stadsgehoor zaal verkrijgbaar. De kassa is geopend van 10 tot 13 uur en van 19 tot 2fc uur. Aanvang 20.15 uur. Enorme sortering: vraag folders. Fa Goudsesingel 66. Rotterdam. Tel. 010 13.80.18 het el of niet graven van een haven, gas- en de drinkwaterleiding. Een vunzig karweitje bleek ook het voorstel inzake de demping van de Broersveldsloot en de verdere sanering van de binnenstad: een punt waarop we overigens ook nu weer zijn beland. In 1871 ging de raad wat eendrachtiger aan het werk. Maar het graven van een haven, het vergraven van de Schie en alles wat daarmee verband hield, en eventuele spooraansluitingen, bracht de gemoederen weer in beweging. De Schiedamse branders voelden weinig voor de havenaanleg en waterleiding. Wanneer er raadsvergaderingen waren, puilde de zaal uit. Ook de straatjeugd droeg een steentje bij door het rijmpje: „Piet van Dijk van Mathenesse, Burge meester van Schiedam, Zit maar in de Raad te klessen, En weet er geen bliksem van! Het duurde tot 1877, voordat het wat rustiger werd. Wel is het zo, dat Schiedam aan burgemeester Van Dijk de aanleg van de waterleiding heeft te vrijblijvend. «Is echt haar HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM tegenover onze dameskapsalon. Donderdag 13 januari 1972 SCHIEDAM VERSCHIJNT_OP^DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 „Sinds vorig jaar maken de statuten van de Consumentenbond het mogelijk dat het dagelijks bestuur, leden die daarvoor interesse hebben, kan belasten met de behartiging van plaatselijke, regionale of andere bijzondere consumentenbelangen. Er kunnen ook plaatselijke werkgroepen van leden worden ingesteld. Daarmee wordt een eerste voorzichtige stap gezet in de richting van een verbreding van het werkterrein van de bond, namelijk de belangenbehartiging voor de consument in typisch plaatselijke aangelegenheden. Dat is iets dat slechts op lokaal niveau kan worden gedaan en niet door een uitsluitend landelijk werkende bond. De wijziging in de statuten is geen dode letter gebleven. Er zijn inmiddels zes werkgroepen gevormd". Aldus een mededëling in de Consumentengids van december. Eén van die werkgroepen is aan de slag gegaan in Schiedam. Coördinator is de heer J. van der Most. Hij vertegenwoordigt de Consumentenbond in de Adviesraad voor Detailhandel en consumentenbelangen in Schie dam. „Een aantal jaren geleden stond er in de Consumentengids een oproep voor mensen die in hun plaats iets wilden doen. ik heb toen een briefje geschreven, een hele tijd hoorde ik niets tot men mij in Den Haag vroeg zitting te nemen in de Adviesraad, als ver tegenwoordiger van de Bond. Even ter verduidelijking De Ad viesraad is een door de gemeente ingestelde raad. Het college vraagt over bepaalde problemen advies. Om maar een voorbeeld te noemen: de vakantieregeling in de wijken. Het college zegt dan heel terecht voordat we een beslissing nemen willen we daar ook de vakmensen over horen". In de raad hebben zitting o.a. afgevaar digden van Kamer van Koophandel, een gemeenteambtenaar, de voorlich tingsambtenaar, een huisvrouw enz. De problemen zijn in het algemeen gericht op de consument. Van der Most: „Höe weet ik nu als overheid, als vertegen woordiger van een groep mensen wat de mening van die consument is. Dat weten ze in Den Haag ook niet. Daar kunnen ze moeilijk op de hoogte zijn met de specifieke Schiedamse proble men. Zo hebben we te maken met een wijk als Groenoord, waar twee kruide niers zijn. Hoe moet dat nou geregeld worden als die mensen met vakantie gaan? Eén kruidenier in de wijk is gewoon te weinig. Dan staan die huis vrouwen uren in de rij voor een fles melk. Wij zoeken dan naar een oplos sing en geven advies. In dit geval: één vakantieregeling voor Schiedam, behal ve voor Groenoord, dat gebied geven we dan vrij De vraag was op een gegeven moment hoe test ik nou de mogelijkheden, die er in de gemeente zitten? Koopavond Een oplossing werd gevonden in de werkgroepen. In Apeldoorn startte vo rig jaar een werkgroep. Aanleiding was het eindeloos geharrewar (al tijden lang) over een koopavond ja of nee. Het kwam er niet uit. De werkgroep is toen met alle betrokken instanties gaan praten en gaan coördineren, tot de koopavond er kwam. Kijk, dat is nou een positief voorbeeld. En we zijn er tenslotte om positief te werken. De werkgroepen worden door de Consu mentenbond nog als zuiver experimen teel beschouwd". Na Apeldoorn volgden Enschede, Hoogezand-Sappemeer, Roermond en Venlo. De leden yan de Consumenten bond in die plaatsen is schriftelijk gevraagd of ze bereid waren deel te nemen aan de op te richten werkgroep. Onderwerpen die op de plannenlijsten staan zijn o.m. koopavonden, open baar vervoer, dienstverlening door de gemeentelijke overheid, vestiging van nieuwe winkels, bouw van winkelcen tra, kolportage en tarieven van ge meentelijke diensten. Achterban Van der Most: „Het was niet de bedoeling het aantal werkgroepen bin- DAF CHIEDAM fcÜ/j ROTTERDAM Jgfc I NW. MATHENESSERSTR. 45 zaak van Rijnmond, maar we kunnen het wel onderzoeken en het even aanstippen. Een ander punt is de verkeerscommis- sie in Schiedam, daarin is de consu ment niet vertegenwoordigd. We ho pen dat dat verandert. Over de ver keerslichten op de Churchillweg bij voorbeeld was een enorm gehakketak. De werkgroep was daar ook mee bezig, de verkeerslichten komen er. Een an der probleem waar we ons mee bezig houden is het ophalen van huisvuil, daar komt ook een rapportje over". Middenstand De andere groep (bedrijfsbelangen en wijkbelangen) is eveneens hard aan het werk.VdMost: „De groep is tot de conclusie gekomen dat hier en daar de middenstand misschien toch wel iets beter haar taak zou kunnen vervullen. En dan bedoel ik daar mee op het terrein van de garantiebepalingen. Daar hapert zo af en toe nog wel eens wat aan. Dat is ook het geval met de vakantiebepalingen. Er zou gewoon wat meer overleg moeten komen. De weiftcgroepen zijn er mee bezig en willen er ook met de belanghebbenden over praten. Een andere belangrijke bezigheid van de groep is de wijkverenigingen. De groep gaat na welke wijkorganisaties er zijn en wat de doelstelling van de diverse verenigingen is en hoe de belan gen van de consument in de vereniging worden behartigd. Er zijn in Schiedam verschillende soorten wijkverenigingen, van gezelligheidsverenigingen tot ge richte belangenverenigingen. Moeilijk Als ik het doel van de werkgroepen zou moeten samenvatten dan kan ik zeggen dat we ons bezighouden met wat er leeft in Schiedam en waarbij we behulpzaam kunnen zijn. Iedereen kan bij ons terecht. Er kunnen geen maat regelen genomen worden zonder daar bij te denken aan de consument. We mpeten proberen de hele gemeente bewust te maken van waar we mee bezig zijn en waarom we dat doen. Daarbij moet je wel met twee benen op de grond blijven staan. Schiedam is een moeilijke gemeente, omdat we geklemd zitten tussen Rotterdam en Vlaardingen. We hebben een midden stand, die wel wil, maar vaak niet kan door de omstandigheden in het gebied. Als de groepen eenmaal beter draaien ligt het in de bedoeling een klachten bus in te stellen, waarin iedere Schie dammer zijn problemen of ideeën kan deponeren. Belangrijk is dat de voor zitters van al de landelijke werkgroe pen al eenmaal gezamenlijk vergaderd De ervaringen van en met de thans opgerichte werkgroepen zullen een antwoord moeten geven op de vraag of de Consumentenbond met deze uit breiding van het werk op de goede weg De heer J. van der Most: we zijn er om positief te werken. nen korte tijd uit te breiden. Tot de vraag rees, door mijn werk ook voor de Adviesraad, wat heb ik als achterban? Laten we het in Schiedam ook eens proberen. Den Haag (de Consumenten bond) ging ermee akkoord en de leden van' de Bond in Schiedam werden allen aangeschreven". In Schiedam zijn 1700 leden. De vraag die werd gesteld was: Wie is er in principe bereid iets te doen, in Schie dam. Veertig mensen reageerden. De vraag op de eerste vergadering was: „Hoe pakken we de zaken aan? Van de 40 zijn er tenslotte 20 overgebleven, die serieus aan het werk zijn gegaan in twee werkgroepen. Het zijn vogels van diverse pluimage. Er zijn werknemers bij en werkgevers. Eén groep bekijkt de verhouding consument en overheid, de andere groep houdt zich bezig met de verhouding consument t.o.v. het bedrijfsleven en de wijkbelangen. „U zou kunnen vragen, maar er is toch een gemeentebestuur? Op zijn tijd is echter iedereen consument. In de ver houding zoals men in de raad zit heeft men vooral partij-politieke problemen en confessionele belangen. Daarom is het belangrijk dat er een onpartijdige groep is, die alleen de belangen van de consument dient. Wij willen proberen het totale consumentenbelang zo goed mogelijk te coördineren. Wij wil len wel samenwerking met groepen, die niet als aktiegroepen naar buiten treden, als we vinden, dat het juist is voor het individu, voor de consu- De beide groepen hebben vergaderd en een inventarisatie opgemaakt. Zo houdt de groep Overheid zich o.a. bezig met het openbaar vervoer. „Pro blemen, die echter veel groter liggen. Het is gemakkelijk te zeggen, dat het anders moet, maar neem dan liever contact op met de gemeente. Dan kun je daardoor het belang van de consu ment mee laten spreken. Ik zie het als onze taak het gemeentebestuur steeds weer op het belang van de consument te wijzen. De werkgroepen zoeken naar een oplossing. Neem bijvoorbeeld de tarieven van gas en water, dat is een kringen terecht kwam. In 1852 werd de heer Van Dijk secretaris van de toenmalige gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse en vervolgens burgemees ter. Daarna schonk de gemeenteraad hem de heerlijke rechten van het ge bied Oud-Mathenesse en dat leverde hem de naam „Van Dijk van Mathenes se" op. Op 29 mei 1866 werd hij benoemd tot burgemeester van Schie- Arrogantie De geschiedschrijver dr, H. Schmitz kon ons niet informeren, hoe zijn benoeming in Schiedam werd ontvan gen, want het enig plaatselijk blad van die dagen hield zich politiek op de vlakte. Bij de installatie van de burge meester ging het al niet zo best, de welkomstwoorden van de oudste wet houder hielden van alles in en het antwoord van de burgemeester nog meer, dat wil zeggen: arrogantie. Hij stak fors van wal, las iedereen de les omdat men zijn gaven en krachten had miskend. „Maar ik ben overwinnaar gebleven", juichte de nieuwe burge meester. Zijn actie wekte - hoe kan het anders - reactie. Een opponent vond burgemeester Van Dijk in het raadslid M. Rijnbende, vooral toen de strijdvraag centraal kwam te staan over het al of niet annexeren van Oud- en Nieuw Mathe nesse, waarvan de burgemeester groot vóórstander en Rijnbende tegenstander was. Ook de invloedrijke wethouder J. B. Nolet raakte in de strijd tegen burgemeester Van Dijk betrokken. De verwijten vlogen door de raadszaal en van zakelijke discussies was geen spra ke meer. En toch waren er tal, van belangrijke zaken aan de orde, zoals Broersveld in de vorige eeuw De Schiedamse gemeenteraad an no 1971 - 1972 is nog steeds bezig geschiedenis te schrijven. Burgemeester Roelfsema consta teerde in de laatste raadsvergade ring, dat Schiedam nu de meest langdurige periode beleeft waar bij rïïet is voldaan aan de eis van het artikel in de Gemeentewet, dat binnen 14 dagen na het ontstaan van een wethoudersva cature daarin moet worden voor zien. Als wettelijk novum is er geen sanctie gesteld op overtre ding van gehoemd voorschrift. Nog een andere merkwaardig heid: hoewel de heer Houtman als wethouder ontslag heeft geno men, blijft hij dêsondanks „pro forma" wethouder, want hij treedt pas als zodanig af als zijn opvolger is geïnstalleerd. Schiedam heeft in vroeger jaren ook wel eens vreemde dingen in het ge meentebestuur beleefd, ook al moeten- we daarvoor ver in het verleden terug gaan. Precies een eeuw geleden zat het in de Schiedamse raadszaal - dezelfde van nu - ook al niet zo lekker. In tegenstelling met de huidige situatie, toen speelde de burgemeester een be langrijke rol in het gemeentebestuur lijk conflict. Het betrof de persoon van de heer P. J. van Dijk, die door zijn huwelijk met Elizabeth, dochter van burgemeester Knappert in 1850 in vooraanstaande modi

De Havenloods | 1972 | | pagina 1