Ie wie waai[—]weg WOONCENTRUM LET OP TRAGEDIE IN HET GRONINGER LAND Rijnmond wil meer actie en minder onderzoek getikt?.. Van Houten brengt Funhouse ZUIDHOLLANDS LANDSCHAP: Maak Brielse Gat ondieper en verbreedt Voornse duingebied Walmend maakt de industrie het leven in de Noordgroningse dorpjes vrijwel onmogelijk^ \HeHcerkje'v'm Weiwerd heeft met de bewoners.van dit dorp het wel en wee gedragen, maar ook dit bouwwerkje zal moeten verdwijnen. De heer L. D. Boelens, past. Die kunstaanwas zou als het ware een soort voordelta kunnen gaan vor men, die in enige mate een compensa tie kan gaan betekenen voor de grote verliezen, die natuur en landschap in het gehele deltagebied hebben geleden. Het Zuidhollands Landschap vraagt daarom in zijn brief aan de betrokken ministers om het tegen de Maasvlakte liggende zanddepöt op te nemen in de voordelta. Zonder noemenswaardige kostenvergroting kan het hier aanwezi ge zand van enig reliëf worden voor zien. Zowel aan de vormgeving van deze plannen, als aan de ontwikkeling en het beheer van dit gebied wil het Zuidhollands Landschap alle medewer king verlenen. ln de HTS aan de G. E. de Jongweg 6 in Rotterdam worden tot 2 februari penteke ningen van Albert Bouwman geëxposeerd. Bouwman is een HTS-student, die volgent zijn medestudenten niet van talent is ge speend. De expositie is maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur en zaterdag van 9 tot 12 uur geopend en wordt,gehouden in de centrale hal. De toegang is vrij. EUROPOORT- HAARDENPALEIS Wat U vandaag niet ziet is er morgen.Onze magazijnen zijn vele malen groter dan onze showrooms. zal gedurende de GEHELE UITVERKOOP PERIODE nieuwe aanvoer van de geadverteerde artikelen naar onze showrooms plaatsvinden. SCHIEDAMSEWEG 204-210, ROTTERDAM-WEST. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21,7C De lucht hangt laag over het donkere kustgebied in het uiterste noorden v; uitspraak van de burgemeester van land, waar het altijd iets meer winter lijkt te zijn dan elders. De bomen steken JelfzoL J|t" hun kale takken triest omhoog in de ongrijpbare mist en de boerderijen liggen te Weiwerd kerndorp zou worden. „Dat dromen als in een winterslaap. Hoog in de lucht hangt de brandende fakkel van het aardgas-wingebied van Slochteren, als een soort uitroepteken om de aandacht te vestigen op de tot voor enkele jaren onvermoede rijkdommen in de Groningse bodem. Net even ten oosten van Delfzijl staat de sodafabriek te walmen, waardoor de mist nog naargeestiger wordt. Weiwerd nog een toekomst werd toe gedacht, wordt wel bewezen door het feit, dat er hier zelfs een postagent schap werd gevestigd", zegt de heer Mulder. „Als men van plan is het dorp binnen korte tijd af te breken, doet men zoiets toch niet". elkaar te hebben. „Maar het mag ook wel tien jaar duren, want wij zitten nu nog niet direkt te springen om die grond," aldus de heer Boelens. „De mensen hebben dus nog de tijd. Diege nen. die niet weg willen, kunnen dus rustig onderhandelen. Het aankoopbe leid is afgestemd op het aankoopbeleid van de gemeente Delfzijl. Daar is een commissie van vijf man voor ingesteld, onder wie een vertegenwoordiger van het landbouwschap". Maar de Weiwerders begonnen al de gevolgen van de industrialisatie te mer ken. „Als de wind naar ons toe is, dan is het net of je pure chloor inademt", zegt de heer A. Baas, een van de twee caféhouders van Weiwerd. „En soms loop je hier ook het stof op te snuiven van de asfaltfabriek en dat is helemaal erg". Nog ondervonden de Weiwerders geen schadelijke gevolgen van deze luchtverontreiniging, maar onder de schapen, die de boeren op de zeedijk lieten grazen, stierven er vele. Toen de boeren bij de bedrijven en de overheid aanklopten om schadevergoeding, werd dat geweigerd. Wel kwam er een verbod om nog langer schapen op de dijk te laten grazen. De schapen, die jn Weiwerd denkt men daar echter wel daar nog wel rondlopen, zijn van het iets an(jers over. Niet caféhouder A. Havenschap zelf. Ook van die schapen gaa5; die afkomstig is uit Delfzijl, maar zijn er inmiddels ettelijke overleden. <jie )We[ jn Weiwerd mag wezen," „Maar daar hoor je nooit meer wat zoajs hij het zejf uitdrukt. „Als de l,nor"n ,rl W vergoeding maar hoog genoeg A— IEen lege boerderij in Heveskes. De bewoners zijn al vertrokken. Binnen kort zal ook deze boerderij worden afgebroken. Een halve kilometer verderop naar het oosten ligt het dorpje Weiwerd en weer een halve kilometer verderop ligt Heveskes. Tussen deze beide dorpen in wordt momenteel het land opgespoten, want daar zal de Amerikaanse fabriek Upjohn Polymer zich gaan vestigen. De grond daar is eigendom van het Havenschap Delfzijl, een instantie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeente Delfzijl, de provincie Groningen en Rijkswaterstaat, die tot taak heeft de industrialisatie van dit gebied in goede banen te leiden. Het dorpje Heveskes is eigenlijk al niet meer. Nog wel wijzen de A.N.W.B.- borden in de richting van dit gehuch tje, maar er wonen nog maar enkele mensen. Grote boerderijen, eens het trotse erfdeel van Groningse boeren, staan leeg en hun kale ramen blikken mistroostig over het Groningse land. Een dag of tien geleden werd het vonnis geveld over Weiwerd. Het dorp met zijn 500 inwoners (ongeveer hon derd gezinnen), zijn kerkje, zijn twee café's, 91 woningen en een schooltje met 46 kinderen, nioet verdwijnen. Het liefst binnen vijf jaar. Het Haven schap Delfzijl heeft er vijf miljoen voor aangetrokken om de bezittingen van de mensen op te kopen. DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 266.100 Wordt elke dinsdag en donderdag hun aan huis bezorgd In Rotterdam en rand gemeenten. DIRECTIE: W. van der Giessen en G.A. Nap HOOFDREDACTIE: A. Hoeksema HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Post bus 1980. Tel. OIO - 13.21.70. Giro 18344. BIJKANTOREN: Ik vraag hem of de mensen volledig compensatie krijgen, ook wanneer zij bijvoorbeeld een oud huisje in eigen dom hebben. „Er is natuurlijk een duidelijk verschil in taxatiewaarde van een oude woning en de prijs van een nieuw huls, zegt de heer Boelens. „Dat verschil kan natuurlijk niet wor den vergoed. Maar we geven wel zo veel mogelijk compensatie. We houden bijvoorbeeld rekening met tuinaanleg en met de mate, waarin men in een oude woning heeft verbouwd. En dat dit beleid juist is, blijkt wel uit de weinige problemen, die we bij de aankopen in Haveskes hebben gehad." „n", zegt een van de boeren in het café „De Nieuwe Brug" berustend. „Die dieren hebben ze natuurlijk naar de veeartsenijkundige dienst opge stuurd om te kijken wat pi precies aan de hand is. Dat komen wij toch niet te weten". Mosterdgas Het werd de bevolking van Weiwerd, vooral bij westelijke windbal spoedig duidelijk, dat het leven in dit rustige dorpje toch wel anders begon te vind ik ergens wel weer wat anders," zegt hij, maar hij voegt er aan toe, dat hjj er niet al te veel vertrouwen in heeft, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Die mening wordt gedeeld door de heer Mulder. „Ik geloof, dat er hier wel wat meer moeilijkheden zullen komen dan bijvoorbeeld in Haveskes", zegt hij. „Ik denk niet, dat vijf miljoen gulden voldoende zal zijn. Er zitten Weiwérd bijvoorbeeld twee den. Toen kwam het plan voor. de aannemingsbedrijven, die erg veel werk vestiging van de Amerikaanse fabriek doen voor de industrie. Die zullen al Upjohn ten oosten van het dorp en de ^eej wa^. van mj]joen opslok- mensen begonnen zich nog minder op, ken hun gemak te voelen. Niet alleen, Menselijk probleem omdat ze bang waren voor een voort durende luchtverontreiniging, maar vooral, omdat ze niet gerust waren over hun veiligheid. Het is namelijk de bedoeling, dat Üpjohn mosterdgas gaat verwerken, een gifgas, dat in de eerste wereldoorlog werd gebruikt en dat zwaarder is dan lucht. Het onbehagen onder de bevolking groeide. I Het Havenschap Delfzijl bestaat nu zo'n twaalf jaar. Oorspronkelijk had men een klein gebied ten oosten van Delfzijl bestemd tot industriegebied. „Toen heeft de burgemeester van Delf zijl, in welke gemeente ook Weiwerd ligt, dat dorp uitgeroepen tot kerndorp van dit gebied. „Er werd zelfs een uitbreidingsplan opgesteld", zegt de heer A.W. Mulder, houder van het postagentschap, administrateur van Het Groene Kruis en bestuurslid van de Vereniging Dorpsbelangen te Wei werd. Gunstig klimaat Het mocht echter niet zo zijn. Het klimaat was in ons land gunstig voor op verzoek de industrie en met de groei van de industrialisatie groeide ook het Haven schap Delfzijl. Het industriegebied werd uitgebreid. Naast de Sodafabriek en de Aluminiumfabriek vestigde zich daar onder andere ook de Akzo. Bo vendien werd vlak tegen Weiwerd aan een asfaltfabriek gebouwd. De grens van het industriegebied kwam vlak langs het dorp Weiwerd te lopen. Het dorp Heveskes moest verdwijnen. Het opkopen van de woningen en het land het Havenschap Delfzijl. „In juli van het vorige jaar heeft een van de wethouders van de gemeente Delfzijl, tevens bestuurslid van het Havenschap, de kwestie van Weiwerd in het Havenschap aan de orde ge steld," aldus de heer L. B. Boelens. „Hij drong er op aan, dat er een beslissing moest worden genomen, om dat de bevolking moest weten waar zij aan toe was. De bevolking van Wei werd heeft niet zelf gevraagd of er een regeling kon worden getroffen, maar zij was wel bevreesd en zij wilde definitief weten of Weiwerd al dan niet in het industriegebied kwam te liggen. Dat besluit was ook noodzakelijk, om dat alles in Weiwerd stagneerde. Zo werd er bijvoorbeeld de laatste jaren niet meer gebouwd, omdat niemand dat risico aandurfde." Een dag of tien geleden viel de beslis sing. De grens van het industrieterrein werd naar het westen verlegd, zodat Weiwerd in dit terrein kwam te liggen. Dat betekende, dat het dorp moest verdwijnen. „De bevolking van het dorp heeft bij het Havenschap geen inspraak gehad." aldus de heer Boe lens. „Dat hoefde ook niet, omdat de zaak al enkele malen in de gemeente raad van Delfzijl is behandeld en het Havenschap dit besluit heeft genomen de gemeenteraad." Mulder wijst er op, dat het echter niet in de eerste plaats ee. financieel pro bleem is, maar vooral een menselijk probleem. „Er wonen hier ongeveer zeventig bejaarden," zegt hij. „Waar moeten die mensen naar toe? Ze hebben huil leven lang op Weiwerd gewoond. Die mensen worden doodon gelukkig als ze op een flatje terecht komen in Delfzijl. Hier hebben ze hun kippen en konijnen en een tuintje, waarin ze nog wat werken. Dat krijgen ze daar dan niet." Zo is er ook het voorbeeld van de man, die zijn leven lang als dagloner heeft gezwoegd. Hij woont in een oud huis je, dat hij nu zijn eigendom mag noemen. De taxatiewaarde van het woninkje zal niet hoger liggen dan 10.000 gulden. In de laatste jaren heeft hij er voor een zesduizend gulden aan vertimmerd, geld, dat hij heeft opgespaard van zijn zuurverdiende loon. Hjj had gehoopt zijn laatste jaren te kunnen slijten in dit huisje, profite rend van zijn tuin, maar het mag niet zo zijn. Hij zal nooit meer een eigen huis bezitten en misschien kan hij van 7. ie elders in dit blad. Blunder is bijna voltooid. „Die procedure is, op enkele gevallen na, prettig verlopen", zegt de heer L. B. Boelens, secretaris van het Havenschap. Eigenlijk hebben de bewoners van Wei werd de bui reeds jaren lang zien hangen. Zij wisten, dat de grens van het industriegebied vlak langs hun dorp liep. Maar zij hadden ook de De heer Mulder, bestuurslid van de Vereniging Dorpsbelangen, zegt daar over: „Er zit geen vertegenwoordiger van Weiwerd in het gemeentebestuur. Wij hebben dus helemaal geen inspraak gehad. Maar dat vind ik ook niet onverstandig. De zaak stond toch al van te vpren vast, dus niemand had er iets aan kunnen veranderen. De grote blunder is alleen, dat men het besluit niet veel eerder heeft genomen, zodat de mensen veel eerder hadden geweten waar ze aan toe waren. Nu heeft iedereen nog de hoop gehad, dat Wei werd een goede toekomst had." Het Havenschap Delfzijl heeft vijf mil joen gulden uitgetrokken om de bezit tingen van de mensen op te kopen. Men hoopt dat binnen vijf jaar voor EDITIE SCHIEDAM Dinsdag 18 januari 1972 21e jaargang no. 3 Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft in een nota aan de Rijnmondraad voorgesteld op korte termijn een be perkt aantal concrete aktiviteiten ter hand te nemen. In het verleden heeft Rijnmond veel wetenschappelijk stu diewerk verricht, zodat een gebrek aan evenwicht tussen aktie en onderzoek ontstond, waardoor Rijnmond de naam kreeg een studie-instituut te zijn. Bovendien wil het dagelijks bestuur van Rijnmond de tijd, waarin Rijn mond nog onder de huidige wettelijke struktuur moet funktioneren, zo zin vol mogelijk besteden, aldus de nota, die op maandag, 24 januari, door de Rijnmondraad zal worden behandeld. In de nota worden enige voorbeelden genoemd van aktiviteiten, die Rijn mond in de komende tijd zou kunnen gaan ontplooien. Deze zijn: -vaststelling van een richtlijn met be trekking tot de vestiging van industrie en de vestiging van bedrijven op terrei nen, die bij de havens behoren, zodat men tot een selectief vestigingsbeleid kan komen; —de vervanging van de Spijkenisser- brug door een tunnel, zodat Voome- Putten direkt ontsloten zal worden, waardoor dit gebied een belangrijker aandeel in de ontwikkeling van de agglomeratie kan hebben dan in het verleden het geval is geweest. Daarbij staat voorop, dat deze tunnel van Hoogvliet naar Spijkenisse als een aan vullende voorziening moet worden aangemerkt; -een spoedige tot-standkoming van een nog nader te projecteren oeverbin ding, die een oplossing zal geven voor de huidige verkeersproblemen tussen Krimpen a/d IJssel en Rotterdam; -verlenging in westelijke richting van de spoorlijn te Hoek van Holland, zodat hel (verbrede) strand voor re creanten bereikbaar blijft; -instelling van een stuurgroep en op richting van een bouwcoördinatiebu- reau voor de woningbouw in het vorm van een kustaanwas, moeten worden toegepast. Die kustaanwas zou als het ware een soort voordelta bundelen, zodat men medewerking kan verlenen aan grote bouwprojecten, die de krach ten van bepaalde gemeenten te boven gaan; —het verlenen van medewerking at stichting en exploitatie van een of meer onderkomens voor buitenlandse werknemers; -het verlenen van medewerking tot het oplossen van financieringsmoeilijk heden, waardoor grondverwerving voor de woningbouw in groei-gemeenten, zoals bijvoorbeeld Hellevoetsluis, in het gedrang komt; -het verlenen van medewerking aan projektontwikkelingsgroepen om grote woningbouwprójekten te kunnen reali seren. In de nota wordt tevens gesteld, dat binnenkort ook een programma op lange termijn zal worden opgesteld, die steunt op de tot nu toe verrichte studies en die zal aansluiten op het hierboven beschreven programma van aktiviteiten. Slestie van onverDe^ .^erbeter//^ bekman. Tot zondag 23 januari treedt in de kleine zaal van de Doelen Rob van Houten met zijn Funhouse Horror op. Het is een show, waarin wordt gedanst, gezongen en geacteerd en waarin het griezelige, het bizarre een grote rol speelt. Verder is er een belangrijke plaats ingeruimd voor mime. De toegangsprijzen bedragen 4,6,8 en 10 gulden, 65 plussers en houders van een cultureel jeugdpaspoort kunnen voor f 1,50 naar binnen. Het bestuur van de Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft onlangs aan de ministers van Verkeer en Water staat, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en aan de staatssecretaris van C.R.M. een brief geschreven over de situatie van het Brielse Gat en Omge ving. Hierin werd opgemerkt, dat de recreatieve waarde van dit bij Oost- voorne gelegen gebied uiterst twijfel achtig is. De oevers van het meer lopen immers zeer steil af tot een diepte van maximaal veertig meter, zodat elke vorm van watersport uitermate gevaa rlijk is. Om ongelukken te voorkomen zijn dan ook rondom hekken geplaatst. Wil men, dat het Brielse Gat werkelijk een verantwoorde overgangszone gaat vormen tussen Voorne en het indus triegebied van de Maasvlakte, dan is het ondieper maken van het meer een eerste vereiste. De watersport zal im mers gebaat zijn met een maximale diepte van enkele meters, terwijl ook een zeer geleidelijke en glooiende over gang van land naar water voordelen zal opleveren voor mens, dier en plant. Door het inrichten van de olie-opslag plaats op de Maasvlakte is een hoeveel heid van 75 miljoen kubieke meter zand vrijgekomen, waarvoor nog geen bestemming is gevonden. In zijn brief stelt de Stichting Zuidhollands Land schap de ministers voor om dertig miljoen kubieke meter van dat zand te gebruiken voor het ondieper maken van het Brielse Gat en er tevens een betere vorm aan te geven, yopr deze vormgeving heeft het Zuidhollands Landschao. samen met*de gemeente Oostvoorne, al in 1965 voorstellen gedaan. Om het duingebied van Voorne, dat in de laatste jaren toch al werd verkleind door de afsluiting van het Brielse Gat en de aanleg van de Haringvlietdam optimaal te ontwikkelen zou een ver nieuwing en wel in do vorm van een kunstaanwas, moeten worden toegc-

De Havenloods | 1972 | | pagina 1