i- Dom Helder wil de onderste steen boven van uitbuiting in de wereld goed drinkwater direkt uit de kraan KAMPIOEN DER ARMEN NAAR NEDERLAND V u, moot -»■ £*-£<£ fcssrsrrss Cafe t Five-o-Clock modestoffen Weekmarkt sluit vroeger MINERVA. B.T.V. KEES ENK VAN DER Dom Helder woont in een huis in een van de slums van Recife, omdat hij zich één voelt met de arme en onder drukte massa. Hij werkt in zijn „bis schoppelijk paleis", waarvan de deuren voor iedereen wagen wijd open staan. Wie hem voor het eerst ziet, ondergaat even een gevoel van een anti-climax. Het lijkt bijna onmogelijk, dat in dit tengere lichaam, gehuld in een zwart habijt, zo'n krachtige geest heerst. Maar dan valt onmiddellijk zijn charme op, zijn warme menselijkheid, waar mee hij je tegemoet treedt. Met een zachte, maar doordringende stem roert hij de problemen van de wereld aan, zijn woorden onderstrepend met wel sprekende gebaren. Een gesprek met Dom Helder Camara is een ervaring, die moeilijk te omschrijven is. Het is een gesprek met een man, die de problemen van de wereld scherp door ziet, die de geweldloze actie predikt, maar die scherp veroordeelt, wanneer het recht geweld wordt aangedaan. Wanneer ik hem vraag naar de moei lijkheden, die hij heeft ondervonden van de zijde van de Braziliaanse rege ring, begint hij te glimlachen. Uit zijn antwoord is duidelijk, dat hij niet van plan is over zichzelf te spreken. „Mijn indruk is, dat het een persoonlijk probleem is tussen de bisschoppen Van Brazilië en de generaals", zegt hij, waarbij hij doelt op de vele kritische uitlatingen, die dikwijls vanuit de bis schoppenconferenties van Brazilië wor den gehoord over de in dat land TERMEULEN ROTTERDAM VROOM en DREESMANN ROTTERDAM.VLAARDINGEN IUNGERHANS ROTTERDAM Voor d. handel: OUNDICK N.V. heersende toestanden. „Het is vooral een probleem van een verschillende visie op de Braziliaanse situatie. Ik weet, aat het onmogelijk is het verle den te beoordelen met de visie van vandaag. Wij zijn nu intelligenter, men selijker en christelijker dan vroeger, maar onze verantwoordelijkheid is ook veel groter dan die van onze voorou ders. In het verleden waren de kerkle den zó bezig met het bewaren van de sociale orde, dat zij niet in staat waren te ontdekken, dat die zogenaamde sociale orde een sociale wanorde was. Nu beginnen we de werkelijke situatie te zien. Miljoenen mensen leven onder onmenselijke omstandigheden. We be ginnen te voelen, dat het onmogelijk is deze sitiatie te handhaven. Daarom moeten de huidige structuren worden veranderd. Maar als je dat zegt, dan wordt de regering meteen bezorgd. Want het is een probleem van onrecht vaardigheid en dan stel je je op tegen over de rijke mensen, die geen hulp willen verlenen. Dan worden we on middellijk gebrandmerkt als subversie ve communisten". Dom Helder stelt dan, dat er in Brazi lië een nieuwe vorm van kapitalistische ontwikkeling aan de gang is. „Er is een economische groei in sommige groe pen", zegt hij. „De regering van Brazi lië wijst maar steeds op die economi sche groei, maar van die groei profite ren slechts enkelen. Voor mij betekent een werkelijke ontwikkeling een ont wikkeling voor alle mensen". Dan stelt hij het ruimer. Het is niet alleen de Braziliaanse regering, die schuld heeft aan het onrecht en aan de armoede, die er in het land heerst, evenals het niet alleen de schuld is van de regeringen van andere Latijns-Ame rikaanse landen, waarin dezelfde toe standen heersen. Het zijn de kapitalis tische grootmachten, die profiteren van de rijkdommen van de onderont wikkelde landen, zonder dat zij bereid zijn de bevolking van die landen in de winsten te laten delen. Naar Driebergen In de eerste week van april zal in Driebergen op het Instituut Kerk en Wereld een conferentie worden gehou den, die mede wordt georganiseerd door Dom Helder Camara. Het moet een bijeenkomst worden van elke be weging, kerkelijk of niet en ongeacht de religieuze richting. De enige voor waarde is, dat die organisaties geweld loze acties voorstaan, die moeten lei den tot een totale" hervorming van de wereldstructuur. In alle mogelijke ta len zijn honderden brieven verstuurd naar dergelijke organisaties over de hele wereld met een uitnodiging om de conferentie bij te wonen. In dezelfde brief heeft Dom Helder een aantal vragen aan de orde gesteld, die betrek king hebben op de werkelijke mach ten, die de wereld besturen. Vele antwoorden zijn reeds binnengekomen en in Driebergen hoopt men aan de hand van die antwoorden tot een conclusie te komen. Dom Helder heeft zich met opzet gewend tot organisaties, die de geweld loze revolutie voorstaan en niet tot de wetenschapsmensen om antwoorden te krijgen op zijn indringende vragen. „Ik heb zeven jaar lang kapitalistische lan den bezocht", zegt hij, „en ik ben tot de conclusie gekomen, dat bijvoor beeld de universiteiten sterke banden hebben met hun regeringen of met bepaalde fondsen. Daarom kunnen de universiteiten niet sterk onafhankelijk optreden. Maar gelukkig heb ik ook ontdekt, dat er in al die landen religi - enz» en niet-religieuze minderheden 'zijn, die hoop geven, omdat zij werke lijk willen streven naar een menselijker en rechtvaardiger wereld. Het enige probleem is al deze minderheden die gebieden en landen O"" wereld samen te brengen". Verleidingen De aartsbisschop van Recife ziet voor de mensen in de ontwikkelde, rijke landen, twee verleidingen. „Ik zeg dit niet, omdat ik me in die landen vreem deling zou voelen", voegt hij eraan toe. „Ik voel me nergens een vreemdeling. Natuurlijk ben ik Braziliaan, Zuid- Amerikaan, maar ik voel mij de broe der van alle mensen. Maar de eerste verleiding is het rassenprobleem, want voor de mensen in de rijke landen bestaan er blanken en „de anderen". door buitenlandse ondernemingen. Maar in datzelfde jaar werd er ook weer elf miljard dollar uitgehaald". Dom Helder keert dan weer terug naar het thema van de conferentie, die in Driebergen zal worden gehouden, een project, dat hem dagelijks bezighoudt. „Als je in een ontwikkeld land woont, is het niet moeilijk de politiek van de macro-machten in de onderontwikkel- de landen te begrijpen", zegt hij. „Als je eenmaal de mineralen van een land „tnns-AmeriKa mun mensen te pakken hebt, kun je de prijs zelf zonder huis, zonder voedsel, zonder bepalen. De houding van de ontwikkel- nigde Staten, maar nog sterker voor Rusland". Wij, hier in Brazilië, zijn arm en niet blank en daarom hebben wij volgens die mensen geen moed om te werken. Maar het is niet een superioriteit van het ras. Mijn mensen", hij maakt een weids gebaar, waarin hij niet alleen de mensen van zijn eigen bisdom lijkt te omvatten, maar in feite alle mensen Latijns-A merika, „mijn mensen, Maar hierbij speelt het probleem van de internationale handel. In één jaar tjjd werd er in Latijns-Amerika 3.800.000.000 dollar geïnvesteerd REPARATIES EN KROON INSTITUUT DENTIIIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 13, 6, 8 en met buslijn 32. 34. 38. 45. 49 en 49a Wereldoorlog tussen de grootmogend heden werd gehouden. „Op die confe rentie werden de grenzen van de we reldmachten verdeeld", zegt hij. „Nu ben ik bang voor een tweede en nog sterkere Yalta-afspraak. Ik maak me zorgen over het bezoek van Nixon aan Peking en over het lidmaatschap van China van de Verenigde Naties. In theorie ben ik er blij om, dat deze dingen gebeuren, maar mijn indruk is, dat de machtsposities opnieuw zullen worden verdeeld en dat de derde we reld daar weer de dupe van zal worden. Ook jullie E.E.G. is een dergelijke economische macht. l)om Heiaer samara in gesprek rnci onze verslaggever Jan Dijkstra op het terras van het bisschoppelijk paleis in Recife. en zegt dan: „Dat is voor mij ook een groot probleem. De jonge mensen wor den steeds ongeduldiger, zowel in de arme als in de rijke landen. Zij vinden, dat de enige oplossing verkregen kan worden door gewapend geweld. Daar- Zie elders in dit blad China In dat verband wijst hij op de confe rentie op Yalta, die vlak na de Tweede WiPipipiPiplpiFlPlP*''* jjL BIJ 1)K HEROPENING VAN A Misschien zal Latijns-Amerika eens in staat zijn de resultaten van die Yalta- afspraak te veranderen, maar dan zou dit hele continent tot een economische integratie moeten komen. Maar dan zonder buitenlands en binnenlands im perialisme Het is echter de vraag of de huidige wereldmachten dat zullen toe staan. In feite heb ik geert nieuw economisch blok nodig, maar ik wil een totale solidariteit van de hele wereld. Daarvoor is een bewustwor ding nodig, zowel van de arme als van de rijke landen. Want de arme landen hebben dezelfde rechten en mogen niet alleen beschouwd worden als de leveranciers van de grondstoffen, die de rijke landen nog rijker moeten maken". Ik maak dan de opmerking, dat daar veel tijd voor nodig zal zijn. Vooral wanneer hij een dergelijke wereldom vattende omwenteling geweldloos wil laten verlopen. Dom Helder Camara knikt. Hij legt zijn hand op mijn arm Wethouder C J Bolmers heeft maandagmiddag het officiële vertreksein gegeven voor de „bouwtrein", die het nieuwe hoofdrioo! van Kethel/Groenoord naar Nieuwland zal leggen. Bij het rioolgemaal „Kethel" op kru.spunt van Schiedamseweg en Meeuwensingel heeft de wethouder, aan de handels van een grote kraan de ^eerste buis B meter ,ang 100 cm. doorshede en 3.600 kg. zwaar) voorzichtig op de kespen neergelaten, die beneden ,n de diepe bouwpunt klaar Na'de Sfplechtigheid hebben de genodigden, waaronder ook een aantal omwonenden, die de spits van de bouwoverlast hebben moeten afbijten, in de directiekeet aan de Hargalaan, van het Aannemingsbedrijf Visser en Smit uit Jf" uitleg gekregen van het omvangrijke werk. Ir. H. G. de Bloch, directeur van Gemeentewerken heeft van deze belangrijke eerste fase van het werk de „puntjes op een rijtje" gezet. Voor de bestaande bebouwing in Kethel en Groenoord is de maximale capaciteit van de riolering bereikt. Zonder het nieuwe hoofdriool zou de toestand kwalijk worden, daar dan te veelvuldig het regenwater op de singels overgestort zou moeten VoordeToeko^stige^euwe bebouwing is het a, „vijf voor twaalf". Zonder het nieuwe l.oofdripo, zou de bebouwing van Woudhoek-Zuid eigenlijk gestopt moeten worden. voor de milieu-aspecten in heel Schiedam-Noord zou het vervuilingsprobleem Met'de'aa^nleg «in^het hoofdriool is rekening gehouden met de toekomstige rioleringssituatie in Schiedam. Dit geldt ook voor de centrale zuivering van het rioolwater wat gezamenlijk met de gemeenten Rotterdam (voor het westen), Vlaardingen en Maassluis zal geschieden. In deze opzet komt een nieuw hoofdrioolgemaal bij de Sportparkbrug. Voor het oude dorp Kethel zal het nu mogelijk worden (wanneer de gelden beschikbaar komen) een riolering te krijgen, aansluitend op het hoofdriool. Ir. De Block wees erop dat bij de uitvoering van het werk overlastvoor de b^°ners vermijden zal zijn. Zo zal de bouwtrein de Churchillweg tweemaal gaan kruisen waarvoor in overleg met deo^erkee"Pol't'® maatregelen genomen zullen worden. Doch wanneer de bouwtrein volgend jaar de Burg. van Haarenlaan (b„ het Nieuwlandplein) zal oversteken, wordt het eerst echt een groot probleem. Onverbrekelijk met de aanleg van het hoofdriool is ook verbonden de uitvoering van het polderbemalingsplan. Dit laatste nodig omdat niet al het regenwater verwerkt kan worden door de riolering. n de watergangen zonder het hoofdriool een MAISON VAN DOOREMAALEN 6 FILIALEN SLAAPBANKEN Distilleerderij „De Vink" overgenomen Met ingang van 1 maart zal de hele produktie en verkoop van de distilleer derij en likeurstokerij De Vink te Schiedam worden overgenomen door de distilleerderij N. Dirkzwager. Als gevolg hiervan zullen een aantal perso neelsleden van De Vink (Visser en Co) moeten afvloeien en een ander deel komt bij Dirkzwager in dienst. Reeds eerder nam Dirkzwager het distilleer- dersbedrijf van Krul in Dordrecht en Florijn en Tissot te Rotterdam over. Met ingang van vrijdag 21 januari zal de vrijdagse weekmarkt op het Broersveld voortaan om 17 uur beëindigd worden in plaats van om 18 uur zoals tot nog toe gebruike lijk was. Aan dit besluit van B. en W. is een uitgebreid overleg tussen de gemeentelijke Vervoers-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst met de Centrale Vere niging voor de Ambulante Handel voorafgegaan. Bij een enquête on der de marktkooplieden is geble ken, dat 92 procent voorstander is van een vroegere sluiting van de markt, terwijl dit percentage enige tijd geleden nog maar 60 was. De meerderheid van de kooplieden wil zelf graag eerder thuis zijn, terwijl een vroegere beëindiging een betere spreiding van het ont ruimen van het marktterrein moge lijk maakt. Ook de verschuiving van de koopavond in Schiedam naar de donderdagavond schijnt een rol te hebben gespeeld. Voor de VROM-dienst komt een vroege sluiting ook beter uit voor het schoonmaken van het Broersveld na afloop van de markt. Het perso neel van de Reinigingsdienst kan het werk dan wat vroeger beëindi gen. Het begin van de markt blijft op 9 uur 's morgens gehandhaafd. ROTTERDAM 2J§g3 NW. MATHENESSERSTR. 45 Bouw zwembad-zuid gaat toch door Nadat Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur informaties had gevraagd over de mogelijkhe den voor financiering van het zwembad-Zuid is door GS meege deeld dat er in principe geen bezwaar is tegen de bouw van het zwembad. Binnen 30 minuten gereed. Bejaarden 10 procent korting. Speciaal adres voor ééndags-behandeling. flJrTANDTECHNISCHE INRICHTING ROTTERDAM. M.i.v. 1 JANUARI 1972 verplaatst naar le MIDDELANDSTRAAT 58 (Bij Henegouwerlaan). Geopend dagelijks van 8 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 14 uur. (Bovendien vrijdagavond van 18 tot 20 uur). Te bereiken - IN BECHTR MAflSUfcVE» - .BIM.ENEBWAA.O -CO...... ..m.OM, In het gloeiendhete Recife, een havenplaats aan de noordoostkust van Brazilië, waar de zomer op 21 december begint, maar waar het een maand ervoor al zo'n veertig graden is, woont een man, wiens stem al jaren tot ver buiten de grenzen van Brazilië klinkt. Het is Dom Helder Camara, onder andere bevriend geweest met de vermoorde Martin Luther King. Evenals deze vermoorde negerleider pleit Helder Camara voor een geweldloze oplossing van de problemen van de derde wereld. Een oplossing, die naar zijn mening overigens niet alleen in de derde wereld moet worden gezocht, maar in de eerste plaats in de rijke landen. Daarvoor wordt op zijn initiatief een internationale con ferentie gehouden van 4 tot 8 april op het instituut Kerk en Wereld in Driebergen in samenwerking met de Pax Christi - vredesbeweging. Dom Helder Camara is de vertolker van de gedachten van de onderdrukte massa van Latijns-Amerika. De Braziliaanse regering tracht hem steeds weer monddood te maken, maar de kleine, tengere man, die door vele Brazilianen als een levende heilige wordt beschouwd, blijft doorgaan de wereld te wijzen op de fouten die zij maakt, fouten, waardoor miljoenen mensen in honger, onderdrukking en zelfs slavernij moeten leven. Zelfs verbood de Braziliaanse regering hem onlangs het land te verlaten, toe Dom Helder in Caracas de slotzitting wilde bijwonen van de CLASC, de federatie van christelijke vakbonden in Latijns-Amerika, een organisatie, die in Brazilië verboden is. Dat Helder Camara nog steeds kan werken zoals hij doet. is te danken aan zijn grote populariteit, zowel in Brazilië zelf als in het buitenland. Vele Brazilianen hopen, dat hij eens de Nobelprijs voor de vrede zal krijgen, omdat die onderscheiding zijn positie in Brazilië zo goed als onaantastbaar zou maken.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1